UIT DE OMSTREKEN Het huwelijk van Koning Boris en Prinses Giovanna. De Ramp te Alsdorf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per resel en sonschertner door VAN HUIS EN JANSEN Aannemers Meesterlotte aan 12 Telcf. 15468 Bij geen geh. 10665 ol 10662 Dr.H.NANNING's I HAEMOFERRIN I Bloed vormend versterkingsmiddel. f 2.60 p.tt flesch, ƒ1.60 p fleach k kisten geladen. Men ziet er slechts weinig van, want zij zijn bedolven onder 'een schat van bloemen. Dan volgen de vaandels der verschillende mijnwerkersvereenigingen, alle met rouwfloers om huid .Brandweer mannen In uniform dragen de reusachtige kransen van president Von Hindenburg, van de Staats- en gemeentelijke autoriteiten, en van de ver schillende vereenigingen. Dan komt het ergste, een schouwspel dat 't hart doet breken, het zijn de nabestaanden der slachtoffers, de in diepe rouw gedom pelde vrouwen en moeders, dochters en zo nen, vaders en verloofden, sommigen luid weeklagend, anderen stil snikkend, weer an deren verstard in hun leed. De vertegenwoordigers van de directie der mijn, de autoriteiten, het bestuur der Esch- weiler Mijnvereenlglng, de vertegenwoordi gers der afgevaardigde organisaties enz. Na dat een korte afstand was afgelegd, scheiden zich de auto's met het stoffelijk overschot van de slachtoffers uit Kellersberg en Schau- fenberg. uit den stoet af. Te Alsdorf werden honderd zeven en dertig dooden. te Schaufenberg tien en te Kellersberg zeven en vijftig dooden bijgezet. Langer dan een uur duurde het, voordat de droeve stoet was voorbijgetrokken langs de zwijgende menigte, die eerbiedig het hoofd ontblootte. Het kleine kerkhof van Alsdorf bood nau welijks plaats voor de nabestaanden der slachtoffers, laat staan voor de verschillende afsevaardigden. Nadat de graven door de geestelijken waren gewijd, werden de kisten neergelaten, in vier lange groeven, naast elkaar. Bloemen bedekten weldra het witte hout en langzaam verliet de menigte het kerkhof. INTERNATIONALE VERPLICHTINGEN RIO DE JANEIRO, 25 Oct. (V. D.) Het nieuwe Brazlliaansche kabinet heeft een ver klaring gepubliceerd waarin het mededeeld, dat de nieuwe Brazlliaansche regeering alle bestaande internationale verplichtingen zal nakomen. (Zie ook elders in dit nummer). BEVERWIJK TENTOONSTELLING AMATEUR-FOTOGRA FE NVEREENIG ING. Zaterdagmiddag vond de opening plaats van de tentoonstelling van fotowerken van de leden der Beverwijksche Amateur Foto- grafenvereeniging. Tevens vond de uitreiking der prijzen plaats, hetgeen geschiedde door den voorzitter der vereeniging, den heer Ph. M. Pattes, die zijn tevredenheid over het in gezonden werk betuigde. Ook de jury bracht lof aan de inzenders voor hun werk. De volgende prijzen werden toegekend: Af- deellng seniores A: le pr. A. v. Wijck, verguld zilveren plaquette, 2 J. Blikslager, Nebo-daglicht-ontwikkelaar, 3 G. Boeke. leeren tasch. Afdeeling seniores B: le prijs D. Koster, zilveren plaquette, 2 C. van Wijngaarden, bronzen plaquette, 3 J. A. de Ruyter. 3e pr. P. J. Haane, 4 H Breuke laar. Juniores A: le prijs A. C. A. Heemskerck, bronzen plaquette, 2 Buizing, Stereo-camera, 2e prijs Dr. Muys v. d. Moer, statief; 3e Ph. M. Pattes, boekwerk. In de B-afdeeling werden geen bekroningen toegezegd. Het bestuur heeft den inzenders een doos platen gezonden. Bij een rondwandeling door de zaal der tentoonstelling, een zaal welke zich niet bij zonder goed voor het doel leent, blijkt al spoedig, dat de leden der B.A.F.V., althans velen van hen, het in de fotokunst ver heb ben gebracht. Tal van inzendingen getuigen niet alleen van een goede techniek, maar ook van een goeden smaak in het kiezen van on derwerpen. Fraaie landschappen, fraaie door kijkjes en ook goede stillevens kan men er bewonderen. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 27 OCTOBER 1930 VIERDE BLAD Boven links: koning Victor Emmanuel en koningin Helena van Italië, daarnaast Ferdinand, dc vader van koning Boris. Geheel rcclAs Koning Boris. Verder een foto van prinses Giovanna en een interieur-kick van den basiliek van Franciscus van Assisi, waar de huwelijksvoltrekking plaats vond. ASSISI, 25 October (VP.) Omtrent de huwelijksvoltrekking van ko ning Boris met prinses Giovanna. wordt na der gemeld, dat de intocht van het bruids paar aan glan sheeft ingeboet doordat, vóór 't bruidspaar de kerk bereikte, de hemel meer en meer betrok en terwijl de zon aanvanke lijk nog door de donkere wolken haar stra len de kerk inwierp, de hemel somberder en somberder werd, totdat een fijne motregen begon te vallen. Deze ging weldra over in een aanhoudende neerplassende stortbui, waar door spoedig de tapijten en loopers. die den weg naar de basiliek aangaven doorweekt waren en de rit, die tot dicht bij de kerk in open auto's zou geschieden, in gesloten wa gens tot voor het kerkgebouw gemaakt moest worden. Hoewel was aangekondigd, dat de plechtigheid een hoogst eenvoudig ka rakter zou dragen vielen in de kerk toch nog prachtige toiletten te bewonderen. De bruid was gekleed in een prachtige wit satijnen japon, met een korte sleep en wijde lange mouwen. De japon was hoog aan den hals gesloten. Prinses Mafalda was eveneens ge kleed in een wit satijnen japon, met oen lange witte sluier, terwijl koningin Helena een donker koperkleurig fluweelen toilet dToeg. Prinses Jolanda droeg een pauw blauw zijden en prinses Maria 'n lichtblauw toilet. De plechtigheid in de kerk duurde niet lan ger dan een kwartier. Door een dubbele rij soldaten, zwarthemden en rijkspolitie Toed de bruidsstoet van de kerk in den neerstorten den regen terug naar het kasteel, waar men voorloopig zijn intrek nam. Ondanks den regen was een grroote menigte op de been om de bruiloftstoet gade te slaan. ASSISI. 25 Ootober (V.D.) Heden werd in het kleine bergstadje Assisi, waar eens dc H. Franciscus het levenslicht aanschouwde, het huwelijk voltrokken tusschen Koning Boris van Bulgarije en Prinses Giovanna van Savoye, derde dochter van Koning Victor Emmanuel van Italië en Koningin Helena. De voorkeur voor Assisi is uitgegaan van Prinses Giovanna, die vele uren in de basiliek van den H. Franciscus heeft doorgebracht en reeds sedert haar jeugd een voorliefde voor hot stille stadje had. Reeds dagen van te voren arriveerden de vorstelijke gasten te Assisi. De Italiaansche en Bulgaarsche konink lijke familie, bruid en bruidegom en de eere- g as ten, arriveerden uit Rome met drie spe ciale treinen te Assisi. De eerste trein was een met soldaten bezette verkernierstreln, die onderzocht of de weg veilig was. In den eerssten trein, een der beroemde „trains bleus" bevond zich de Italiaansche koninklijke familie, prinses Giovanna en haar drie zusters Yolanda, Mafalda en Maria, alsmede de echtgenoot van Prinses Yolanda, Graaf Calvl en het koninklijk gevolg. In den volgenden trein bevond ztóh de vader van den bruidegom, ex-Czaar Ferdi nand, met verscheidene officieren en leden der Burgaarsche regeering. In den derden trein bevond zich Koning Boris met zijn zuster Eudonia en zijn broer Prins Cyril met hun gevolg. Zoowel Koning Victor Emmanuel als Koning Boris en ex- Czaar Ferdinand, waren in burger gekleed. Mussolini, die later arriveerde, was in uni form en droeg al zijn decoraties, waaraan was toegevoegd het ordeteeken van de Orde van den Heiligen Cyrillus een der hoogste Bulgaarsche onderscheidingen, die hem gis teren werd overhandigd door den aide-de- camp van Koning Boris, die zelf Grootmeester van genoemde Orde is. Behalve de twee Koninklijke families zijn te Assisi aanwezig 54 prinsen en prinsessen en twee eerste-ministers. Niettemin zal de huwelijksplechtigheid slechts kort duren en een eenvoudig karakter dragen, omdat offi cieel Koning Boris nog tot de Grieksch- Orthodoxe en Prinses Giovanna tot do Roomsch Katholieke Kerk behoort. Bovendien wens elite de bruid de huwelijksvoltrekking zooveel mogelijk te houden in den geest van St. Franciscus. De inzegening vond plaats in de Basiliek van den H. Franciscus door Mgr. Antinlo Maria Risso. Het. was een prachtig schouw spel, toen de bruidsstoet bij de oude kerk, die stamt uit de 13e eeuw aankwam. De vrouwen waren in zwart gekleed met uitzondering van de vrouwen uit het Huis van Savoye. die in de kerk een witte sluier moch ten dragen. De eenige lichte kleur werd aan het kerkgebouw gegeven door de in witto Jurkjes en blouses gekieede driehonderd kin deren uit Assisi, die het bruidspaar de kerk binnenleidden. Nadat het bruidspaar was binnengeleid on een koor van 150 kloosterbroeders een lied had gezongen, knielden de 22-jarige Prinses die diep onder den indruk was. en Koning Boris voor het altaar neer. Na het uitspre ken der liturgische gebeden, wendde Mgr. Risso zich tot KonLng Boris en vroeg hom: „Uwe Majesteit Boris III van Bulgarije, wenscht gij Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Giovanna van Savoye, die aan uw zijde geknield is, te maken tot uw wettige vrouw volgens de ritus van de H. Moederkerk?" Koning Boris antwoordde bevestigend waarna Mgr. Risso zich tot Prinses Giovanna wendde en haar vroeg of zij Boris, Koning van Bulgarije, wenschte te aanvaarden als haar wettigen echtgenoot. Prinses Giovanna, blijkbaar onzeker, hoe zij moest antwoorden, wierp een vragende blik op haar vader. Victor Emmanuel, die vooraan ter zijde van 't altaar was gezeten. Met een glimlach knikte de Koning toestemmend, waarop de Prinses met zachte stem „Si" antwoordde. Daarna sprak Mgr. Risso de zegening uit en overhandigde hij de ringen aan bruid en bruidegom, een ceremonie, die anders bij gemengde huwe lijken, niet wordt toegestaan, maar waar voor Z.H. de Paus voor deze gelegenheid zijn bijzondere toestemming had gegeven. Met de woorden „O Heer. dat zij mot Uw hulp altijd beschermd mogen worden", be sloot Mgr. Risso dep zegenwensch, waarna koor en orgel een koraal van den H. Fran ciscus inzetten. Rouwplechtigheid voor de slachtoffers. De slachtoffers van de mijnramp te Alsdorf lokaal van de In het dlrectiegébouw van de mijn Anna I Js onder buitengewone belangstelling de rouwplechtigheid gehouden voor de slacht offers van de mijnramp. Voor den rijkspresident, den rijkskanselier en de rijksregeering nam dr. Stegerwald, mi nister van arbeid, voor de Pruisische regee ring dr. Schreiber, minister van handel, aan de plechtigheid deel. Ook verscheidene bui- tenlandsche regeeringen hadden vertegen woordigers gezonden. Na een korte rede van den vertegenwoor diger van de Eschweiler Bergwerk Verein, ■waarin hij beloofde, dat de maatschappij de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers zooveel mogelijk zal steunen, nam dr. Ste gerwald, minister van arbeid, het woord voor een korte lijkrede, waarin hij o.a. verklaarde dat de rijkspresident en de rijksregeering hem hebben opgedragen de dierbare dooden op him laatsten weg te begeleiden. Opnieuw zoo ging spr. voort is de Duitsche mijnbouw door een uitbarsting van die onverbiddelijke natuurkrachten bezocht* die de mensc'n. niettegenstaande alle pogin gen nog steeds niet meester kan worden. De mijnramp, wier slachtoffers wij in deze rouw plechtigheid eeren, heeft zoowel de arbeiders onder den grond als de bureauambtenaren, arbeiders en arbeidsters boven den grond ge troffen. Niettegenstaande de offervaardig heid en doodsverachting van de trouwe red ders konden helaas zoovelen, die men nog steeds hoopte levend te zullen vinden, niet meer gered worden. Een ontzaglijke rouw is in geheel Duitschland en met ons volk treu ren bijna alle volkeren ter wereld over de helden van den arbeid voor wier lijkkisten wij thans verslagen staan. De regeeringeh van Frankrijk en Zuid-Slavië hebben bijzon dere vertegenwoordigers naar deze plechtig heid afgevaardigd. Namens de rijksregeering dank ik, vervólgde "de ni.'hister, voor de daar door tot uitdrukking gebrachte deelneming. Ons hartelijk en oprecht medelijden geldt vooral de nagelaten betrekkingen der slacht offers en de gekwetsten. Wat ook maar gedaan kan worden om hen voor nood te bewaren, zal geschieden. De hulp zal niet tot de wettelijk voorgeschreven steun beperkt worden, doch daarenboven zal bijzondere hulp worden verleend. De minister wendt zich tenslotte tot de dooden, die in het. bewustzijn van het lot, dat hun dagelijks kón treffen, en in him harden arbeid zijn gestorven, ;n trouwe plichtsvervulling, in dienst van het Duitsche volk. Met de krans die ik in opdracht van den rijkspresident en de rijksregeering hier neerleg eert het geheele Duitsche volk in dankbare nagedachtenis uw werk en uw sterven. Na dr. Stegerwald sprak dr. Schreiber, die namens de Pruisische regeering warme deel neming met de ramp betuigde.. Aandoenlijke afscheidswoorden spraken de Katholieke, Evangelische en Joodsche gees telijken, nadat een vertegenwoordiger van den personeelsraad namens de dooden op betere beschermingsmaatregelen had aan- gedi'ongen. Een vertegenwoordiger van de vakvereeni- a'ng van christelijke mijnwerkers sprak te vens uit naam van alle christelijke vakver in het, tot chapelle ardente ingerichte wasch- mijn Anna I. eeniglngen. Hij betoogde, dat slechts door een internationale overeenkomst de strijd tegen dergelijke rampen, tegen het over haaste tempo van de technische ontwikke ling en het overhaaste werktempo kan wor den aangebonden. Aan het slot van de plechtigheid sprak een Nederlandsche afgevaardigde de deel neming van het Nederlandsche Roode Kru^s en van het Nederlandsche volk uit, De geheele plechtigheid is draadloos uit gezonden. Door middel van luidsprekers konden de menschen op straat het gesprokene volgen. Nader seint men ons: Vele menschen kwamen reeds Zaterdag morgen vroeg te Alsdorf aan. In het Casino van het mijngebouwencomplex zijn de leden van ce mijnwerkersbrigade aangetreden, ge kleed in hun zwarte pakken, de zwarte baret met donkere veeren op het hoofd en de bran dende mijnlamp aan den gordel. Zij zullen hun makkers het laatste geleide geven. Er zijn ruim 500 Schupomanschappen aan wezig. Zij zijn nauwelijks in staat, de noodige afzettingsmaatregelen te nemen, want se dert den vroegen morgen komen honderden automobielen te Alsdorf aan. De vrachtautos, waarmee het stoffelijk overschot der slacht offers van de mijngebouwen naar het kerk hof zullen worden gebracht, zijn met rouw floers omhangen en met groene dennetakken bedekt. Op de wagens liggen reeds de graf- kruisen gereed, alle eenvoudige witte krui sen, die slechts den naam van den doode dragen en die alle denzelfden vorm hebben. In de bedrijfsgebouwen worden voortdurend kransen en bloemstukken binnengedragen, die op de kisten worden gelegd. De tocht naar het kerkhof. ALSDORF, 25 October (VX>.) Voor de be drijfsgebouwen en langs den geheelen weg naar het kerkhof stelden zich talrijke ver- eenigingen en corporaties met omfloerste vaandels op.. Een onafzienbare menschen- menigte stond Techts en links van den weg, Het weer is triest, de hemel bewolkt en don ker. Eindelijk tegen elf uur zet de stoet zich in beweging, onder de tonen van de Treur- marsch van Chopin. De stoet- werd geopend door de reddingsbrigades van Roode Kruis en Gezondheidsdiensten van de verschillende mijnen, gevolgd door de verschillende dele gaties van mijnwerkers, die komen van de mijnen uit de naaste omgéving, doch ook uit de mijnen aan de Oostgrens van Duitschland, uit Saksen en uit het Ruhrgebied en ook van buiten Duitschland. De meesten zijn ge kleed in het donkere mijnwerkerspak en ernstig en plechtig schrijden zij voort. Het is een indrukwekkend schouwspel. Voor de auto's, waarop de lijkkisten geladen zijn, schrijden 32 Katholieke geestelijken, zestien evangelische predikanten en eenige rabbij nen. Op ongeveer veertig vrachtauto's zijn de Het vervoeg van de dooden naar het kerkhof te Alsdorf. Het massa-graf.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13