EEN BELANGRIJKE UITVINDING. UIT DE OMSTREKEN F. W1SBRUN LIFFMANN A. FUNKE ZOON I Wij etaleeren de modieuse nieuwe stoffen voor den eleganten winter- 3 mantel: I „Imitatie Breitschwanz" I „Imitatie Persianer" AGENDA. HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. Tijdschriften. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 27 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD Inzending van een Velsenaar te Antwerpen bekroond. Het „listproof'-patent Vreugdenhil. Men schrijft ons uit Velsen: Een simpel berichtje meldde, dat op de ten toonstelling te Antwernen de inzending van den heer A Vreugdenhil te Velsen, met een gouden medaille werd bekroond De heer Vreugdenhil, tot wien wij ons om inlichtingen omtrent zijn bekroonde inzen ding wendden, vertelde ons, dat het doel, dat hij zich met zijn vinding heeft voorgesteld te bereiken, is. om op eenvoudige wijze ten allen tijde, ook bij een zwaar hellend schip een bemande boot te water te krijgen, zonder dat deze boot gevaar loopt tegen den scheeps wand stuk te slaan. De ontwerper, oud-gezagvoerder, thans nautisch-expert van de Kon. Hollandsche Lioyd, heeft tijdens zijn loopbaan als koop vaardij-officier steeds veel aandacht gewijd aan het zoeken naar een methode, om bij een scheepsramp op de meest zekere wijze de red dingsloepen te water te krijgen Dit middel zou daarin moeten bestaan, dat davits (ge bogen ijzeren staven waaraan de sloepen zijn opgehangen) zoo te maken, dat de sloep tijdens het neerlaten van een hellend schip niet omhooggewerkt behoefde te worden. Wel heeft men met een nieuwe vinding be reikt, dat de boot sneller dan met hand kracht gestreken kan worden, maar de oude bezwaren bleven bestaan. Want als het vaar tuig slechts 5 of 10 gr. scheef ligt. heeft men aan den hoogen kant vijf of zes man noodig. om een sloep buiten boord te krijgen. Hef gewicht van een reddingboot met uitrusting en bemanning bedraagt ongeveer 7000 K.G. zoodat men zich kan indenken, hoe moeilijk het is de davits naar buiten te draaien, wan neer dit aan den hoogen kant van een hellend schip moet geschieden. En feitelijk komen de groote moeilijkheden, wanneer de boot gevierd moet worden. De baan, die een in zee te brengen sloep moet. afleggen, gaat langs diepen „kuilen" van de dekken, verder langs allerlei uitsteeksels, als de kanten der buitenplaten, de beschermingen van de pa trijspoorten enz. De boot loopt steeds gevaar op deze uitsteeksels te blijven haken en daar bij lek te worden. Wanneer het vaartuig dan bovendien nog slingert, hetgeen uit den aard der zaak bijna altijd het geval zal zijn, dan laat het zich hooren, dat de boot, die aan punten, 10 tot 12 M. boven het wateropper vlak is opgehangen, de beweging van het schip meemaakt en herhaaldelijk tegen den scheepswand zal worden geslingerd. De moeilijkheden, die overwonnen moes ten worden waren dus: le het buiten boord brengen van een red dingsloep in opwaartsche richting. 2o. het voorkomen van aanraking met den scheepswand. 3e. het voorkomen van het slingeren van de sloep. Teneinde deze moeilijkheden te omzeilen, construeerde de heer Vreugdenhil met behulp van een familielid, den heer J. H. Vahlkamp te Amsterdam, een transporteur, in welken transporteur de sloep, rustende op sleden is gemonteerd. Het geheele toestel vergezelt de boot naar beneden tot op een zekere hoogte boven den waterlijn. Door het overhalen van een handle vallen de klampen los waarmede de 'boot wordt gestut. Zij hangt dan in evenwicht aan den transporteur. Door het overhalen van een handle aan de lier, waarmede de transporteur ■wordt gevierd en opgeheschen, wordt de rem afgezet en looptc de transporteur met de sloep langs de glijbanen van de slede af. Door de schuine constructie van de slede ge schiedt dit afloopen zelfs bij aanmerkelijke tegenhelling. De sleden glijden eerst langs ce glijbanen en overspannen vervolgens de „kuilen" van de dekken, om tenslotte langs den wand van het schip af te glijden. Heeft het toestel ce gewenschte hoogte, of beter gezegd, laagte bereikt, dan kan men de sloep alléén laten vieren en wel op een ge lijkmatige wijze. De geheele beweging kan van de sloep uit geregeld worden. De foto geeft een duidelijk beeld van de inrichting. Zij geeft weer het model van een passa giersschip met drie promenadedekken op TIG der ware grootte. Met een onverwoestbaar vertrouwen in de deugdelijkheid van zijn systeem heeft de heer Vreugdenhil het resultaat bereikt, dat hij zich ten doel stelde. Steeds deden zich moeilijkheden voor. Gedurende twee jaren achtereen is hij eiken avond van 8 tot 12 uur bezig geweest met het vervaardigen van het model. Tot drie maal toe heeft hij zijn werk moeten afbreken, totdat hij tenslotte iets presentabels gevonden, meende te heb ben. De vinding van den heer Vreugdenhil is naar het zich laat aanzien van groote waar de voor het zeewezen. Want door deze vin ding zou een bemande sloep in een halve minuut gestreken worden, hetgeen van veel belang is. In scheepvaartkringen wordt het toestel zeer gunstig beoordeeld, hetgeen .trouwens na de bekroning te Antwerpen nauwelijks meer ge zegd behoeft te worden. Op het nieuwe motorschip Kota Bad ja van de Rotterdam- sche Lloyd is bij een der sloepen het „list proof'-patent („list" is het Engelsche woord voor slagzij) Vreugdenhil toegepast, terwijl de Deutsche Schiffbruchgenossenschaft den bouw op Duitsche schepen heeft toegestaan. Moge de heer Vreugdenhil zijn werk be kroond zien met een ruime toepassing van zijn systeem en mogen als gevolg daarvan vele menschenlevens behouden blijven. S. B. IJMUIDEN IJMUIDER PROVIAND CENTRALE. Men meldt ons namens de commissarissen der IJ. P. C.: De raad van commissarissen der IJ. P. C. nam in zijn vergadering van Woensdag 22 October 1930 de navolgende besluiten: 1. Wegens de ziekte van den directeur der IJ. P. C., J. A. Brandsteden is de heer C Posthuma uit Amsterdam tot tijdelijk direc teur der IJ.P.C. benoemd. 2. De commissaris G. Blaas te IJmuiden Is als zoodanig geschorst, wegens eigenmachtig optreden en het plegen van voor de ven nootschap schadelijke handelingen door eigendunkelijk overgaan tot publicatie oveT zaken de vennootschap betreffende in de plaatselijkepers. 3. Aan de vergadering van aandeelhouders, die de beslissing krijgt over de bekrachti ging van de besluiten van den raad van com missarissen, wordt een voorstel van den raad voorgelegd om tot ontslag van den directeur J. A. Brandsteder over te gaan wegens het stelselmatig weigeren van het noodzakelijke overleg met de aangewezen instanties der vennootschap, het niet uitbrengen van het in art. 16 der statuten voorgeschreven finan- cieele verslag over 1929 en het in strijd met het bepaalde in art. 14 der statuten overschrij den van het bankcrediet. BEVERWIJK GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der Gemeente Beverwijk gehouden op Vrijdag den 31en October 1930, des na middags 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Benoeming van: a. een onderwijzer aan de openbare UJL.O. school; b. een onderwijzeres in de handwerken aan de openbare U.L.O. school. 2. Voorstel tot onderhandsche verhuring van een perceel grond aan de Pijp. 3. Verkoop van grond aan de Hendrik Burgerstraat en Stumphiusstraat. 4. Voorstel tot aankoop van grond onder Heemskerk en tot uitbreiding der gasberg- ruimte. 5. Voorstel tot herziening der gas- en stroom tarieven. 6. Interpellatie van bet Md Tan den Baad INGEZONDEN MEDEDEEL ING EN a 60 Cts. per regeL STCFZUIGERKUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers 1175- en BUTTERICK KNIPPATRONEN luninnmiiiinininininiiiniiuiiiiniiiffliuiuiiiiii.'iHiiLiiniiiniiHiiiiminiiniiiiiiiiiiiiinniiiiiii'niitm-HiniiiiniiHf J. Visser betreffende de verpachting der rij wielstalling en consjimpfciegelegenheid in het gemeentelijk sportpark. 7. Mededeelingen en ingekomen stukken. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Gevonden en terug te bekomen bij: Van Zijverden, Alb. Thijmlaan 43. Bloemendaal. een portemonnaie met inhoud; A. Kromhout. Vogelenzangscheweg 280 Vogelenzang, een voetbalbroek en een paar beenbeschermers: A. Koelemeijer, Julianalaan 92, Overveen. een kindervest; W. Ravenhorst. Hospeslaan 3. Overveen. een zilveren medaille met Chris tusbeeld; J. v d. Aardweg, Lambrecht v. Dale laan 2, Haarlem, een riem van een bagage drager; P. Huigens, Hendrik Roozenlaan 37. Haarlem, een Duitsche Herdershond; W. Oosterhof, Alb. Thijmlaan 63, Bloemendaal, een paar witte zeemlederen dameshandschoe nen; Zandvoorterweg 224, Aerdenhout, een rood kindermutsje; P. Rutte, Bloemendaal- scheweg 59. Bloemendaal. een dek van een rijwielzadel; Kaspers. Bloemendaalscheweg 40 Bloemendaal, een dames-portemonnaie met inhoud: J. J. Swarts. Bleekerspad 7, Bloe mendaal. een zeeuwsche broche; Van Essen. Joh. Verhulstweg 34. Bloemendaal. een por temonnaie met inhoud; Bruinewold Riedel, Julianalaan 97. Overveen. een zwart hondje met bruine pooten; aan het bureau van po litie te Overveen. een paar peau de suède dameshandschoenen. HILLEGOM GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen van des namiddags van 7 tot 8 uur, de volgende gevonden voor werpen: Glacé handschoen; beitel. Aanwezig cn te bevragen aan de onder staande adressen de daarachter vermelde voorwerpen: Boelêe, Veenenburgerlaan 21, bril; W. Lei, Hillegommerdijk 410 Haarl.meer, leeren handschoen; van Zanten, Hoofdstraat 134. sigarenkoker; L. Brouwer, Leidschestraat 48, kerkboekje. HAARLEMMERLIEDE G EMEENTER AAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaamwoude gehouden op Woensdag 29 Oc- ber 1930 voormiddags 10 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderhandsche verhuring van een per ceeltje tuinland aan den Mooie Hel. 3. Jaarwedde regeling ambtenaren ter se cretarie. 4. Behandeling begrootingen 1931. 5. Conversie geldleening. 6. 2e Wijziging bouwverordening. 7. Benoeming leden schoolcommissie. 8. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. 9. Benoeming leden Burgerlijk Armbestuur. 10. Ontheffingen hondenbelasting 1930. 11. Suppletoir kohier hondenbelasting 1930. HAARLEMMERMEER HARDDR.WERIJVEREENIGING. Van de te Hoofddorp enkele jaren geleden opgerichte harddraverij vereeniging die een MAANDAG 27 OCTOBER Stadsschouwburg: 1ste Abonnementsvoor- stelling 2e serie. Het Ver. Rott. Hofstadtoo- neel. „Ik heb een mensch"gedood". 8uur. Schouwburg Jansweg J. Jushny's Theater „De blauwe Vogel". Nassauplein 8: Ned. Ass. Theosofische We relduniversiteit. Drs. D. H. Prins Jr.: ..Para psychologie en het voortbestaan na den dood". 8 uur. Palace: „Zwei Herzen im 3'4 Takt". Too- neel Alexander de Haas (dichter-zanger). 8.15 uur. Luxor Theater: .De roode cirkel". Tooneel Stambul Co. 8 uur. Rembrandt Theater: „Simnv Side Up". Tooneel: Glyp (Saksisch por celeïng roep). 7 en 9.15 uur. DINSDAG 28 OCTOBER Gouvernementsgebouw (Dreef) Zitting Prov. Staten v. Noord-Holland. 10.30 u. v.m. Gem. Concertzaal: Gem. Orgelconcert. Ber- the Seroen (zang) en George Robert (orgel) 8 uur. Stadsschouwburg: Revue „t Is voor den bakker" 8 uur. Schouwburg Jansweg: J. Jushny's Theater ,De blauwe Vogel". Nassauplein 6: Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omslr., verga dering, 7.30 uur nam. Gebouw „Het Blauwe Kruis". Vara-om- bouwcursus; vergadering 8 uur nam. Bioscoopvoorstellingen, liet .seizoen" in Heemstede begonnen. Nijpend gebrek aan een goede zaal. Waar blijft het „Monumentaal gebouw"? Steun van de gemeente noodza kelijk. Evenals overal elders Is met het vallen van de bladeren het .seizoen" in Heemstede be gonnen. De Kunstkring opende het met een concert van Ethel Bartlett en Rae Robertson, de tooneelvereenlglng „Tot Nut en Genoe gen' bracht „Op Hoop van Zegen" voor het voetlicht en „Sursum Corda", verblijd met een nieuw vaandel en een beschermheer, ju belde haar vreugde uit in het Ververschings- gebouw in Groenenaaal. Het was allemaal zeer schoon. Maar in het gebouw van den Potestantenbond moesten wij onze jassen aanhouden wegens gebrek aan een voldoende garderobe: in ..Lommer oord" puilden de tooneelliefhebbers ongeveer de deur uit en de In- en uittocht naar de vaandelonthulling in Groenendaal had plaats in een Egyptische duisternis, die min der aangename afdwalingen van den goeden weg veroorzaakte. En velen zullen met mij de verzuchting hebben geslaakt: „Wanneer komt er toch eindelijk eens een behoorlijk gebouw met een groote zaal in Heemstede?" Het is een feit, dat hieraan reeds sinds vele jaren een dringende behoefte bestaat: het heeft dan ook niet aan pogingen ontbroken, om in onze gemeente een dergeijk gebouw te stichten Denige jaren geleden hebben de be sturen van verschillende verenigingen ge tracht, tot samenwerking op dit punt te ko men. Dat ook het- gemeentebestuur het belang van de zaak inziet bewijst de verkoop van het terrein aan het Valkenburgerplein, waar bij de bepaling werd gemaakt, dat aan de Noordzijde slechts een gebouw zou mogen verrijzen, dat een waardige afsluiting vart het plein zou vormen. De mogelijkheid is daarbij overwogen, om er een gebouw neer te zetten, dat kon dienen als concert- en too- neelzaal. Er bestond indertijd zelfs een plan voor een monumentaal gebouw, doch in de laatste jaren heeft men daar niets meer van gehoord. Het had allen schijn, dat de zaak van de baan was. Doch In wending bleef het vuurtje smeulen! Het is niet moeilijk te begrijpen, waarom er geen vooruitgang in deze zaak zit. Het is eenvoudig een kwestie van financiën. De kosten van een gebouw, waar Heemstede werkeijk mee gebaat zou zijn. zullen ruw ge schat wel een paar ton bedragen en dit is geen kleinigheid. Daarmee is uitgesloten, dat de vereenigingen de bouwkosten ooit zou den kunnen opbrengen. Wie in het vereni gingsleven zit. weet ook. dat de penning meesters blij zijn. als zij ieder jaar de eind jes aan elkaar kunnen knoopen. Samenwer king t-usschen de geïnteresseerde verenigin gen moet dus op niets uitloonen. want al zou men van een goeden wil blijk geven en op de een of ander manier een fonds trach ten te vormen om te komen tot den bouw van een concert- en tooneelzaal. de bedragen, daarmee gemoeid, zijn te groot Het is begrij pelijk, dat de algemeene opinie in veroeni- gingskringen is: Voor ons is er geen begin nen aan! Een „Naamlooze Vennootschap tot Exploi tatie van het Monumentaal Gebouw" zal men dus voorloopig niet kunnen verwachtenBo vendien. men gaat zijn geld niet steken in een onderneming, die zeker In de eerste ja ren met verlies werkt. Want ook dit staat vrijwel vast. dat in den eersten tijd van een rendabele exploitatie geen sprake kan zijn. En een particuliere ondernemer, die kapi taalkrachtig genoeg is om het gebouw te zet ten. en het risico van de exploitatie durft t* dragen, waar is die te vinden. En zoo zal het mooie hoekterreln van Val kenburg nog wel velo jaren onbebouwd blij ven. Tenzij Ja tenzij de gemeente hier de helpende hand reikt. Anders komt er niets van te recht! Inderdaad, er zit niets anders op' De ge meente zal moeten bijspringen. Men moei daarbij in overweging nemen, dat niet het belang van de vereenlgingen alleen er mee is gediend, maar dat het wel degelijk een al gemeen belang is voor Heemstede, dat het een gebouw krijgt-, waaraan zulk een groot* behoefte bestaat. De groote beteekenis van een bloeiend vereeniglngsleven voor een plaats behoef ik hier niet nader uiteen te zetten. Zonder dat zou Heemstede b.v. een min of meer dood aanhangsel van Haarlem zijn. En wie goed uitkijkt, bemerkt, op dit terrein een geweldigen drang naar expansie. De bestaande vereenigingen groeien, nieuwe worden opgericht, feestelijke bijeenkomsten eischen steeds meer ruimte. De muzlckver- eeniging ..Excelsior" ziet zich zelfs genood zaakt, de gemeentelijke concertzaal in Haar lem af te huren. Voor tentoonstellingen is geen geschikte plaats beschikbaar. Kerkge bouwen moeten voor zang- on muziekuitvoe ringen worden benut. De .Kunstkring" is haast te groot voor het gebouw van den Pro testantenbond: bij uitvoeringen van ons dt- lettantentooneelgezelschap zit men letterlijk als haringen in een ton. terwijl men zich verbaasd afvraagt, hoe het mogelijk is. dat de ambitie bij de leden niet reeds lang ver dwenen is. want de eerste de beste p'.attc- landstooneelvereeniging Is beter gehuisvest dan ons diliettantentooneel. Op dit gebied kan werkelijk van een noodtoestand gespro ken worden De behoefte aan een groote zaal bestaat reeds lang en zal zich in de naaste toekomst steeds nijpender doen gevoelen. Men vergete niet, dat het aantal inwoners van Heemstede elk jaar met een kleine dui zend vermeerdert, een groei die gelijken tred houdt met den aanwas der bevolking in de geheele omgeving. Steeds dringender zal zich dus de behoeft* aan een flink gebouw met concert- en too neelzaal doen gevoelen, en alvorens het ge heele vereenigingsleven al te veei aan ban den is gelegd, door de onmogelijkheid, om zich naar zijn krachten te ontplooien, is het noodzakelijk, dat de gemeente ingrijpt. Een groot gemeentebelang Is er mee gemoeid: er dient ten spoedigste overwogen te worden, wat in deze richting kan worden gedaan. Als wij blijven wachten op den ..rijken oom uit Amerika", die ons een gebouw cadeau doet, komt het er nooit. En het moet er komen, liefst zoo spoedig mogeijk en onbekrompen van opzet, opdat de exploitatie zoo ruim mogelijk kan zijn. Het zal weliswaar een offer van de ge meentekas vorderen, doch indien hiermede het gemeentebelang wordt gediend, mag men daarvoor niet terugdeinzen. paar malen een harddraverij organiseerde op het gemeentelijk sportterrein aldaar., schijnt weinig actie meer uit te gaan. Wegens ge brek aan animo en de noodige geldmiddelen zal er ook dit jaar weder geen harddraverij worden gehouden. In tegenstelling met de groote belangstelling en warme sympathie, die voor het jaarlijksch concours-hippique van „Vooruit" aan den dag worden gelegd, werd er voor de Haarlem- mermeersche harddraverijvereeniging door liefhebbers van de paardensport tot heden a'. heel weinig belangstelling en enthousiasme betoond, zoodat het sterk moet worden be twijfeld of deze vereeniging nog wel eenige reden van bestaan heeft. „Eigen Haard". Dat de opening van het nieuwe gebouw van „De Bijenkorf" te Rotterdam een evene ment is geweest bewijst de foto, die in „Eigen Haard" van 25 October staat afgebeeld. Een enorme menschenmenigte verdringt zich voor den ingang van het warenhuis. In een bij gaand artikel vindt men het een en ander vermeld over de geschiedenis der verschillen de „bijenkorven". „De schat der Inca's" is een fantastisch verhaal over een legendarischen schat, die in ce Andes la den staat Ecuador verborgen moet liggen. In deze aflevering komt tevens voor een artikel over de woningwet en haar gevolgen, naar aanleiding van de tentoonstelling ,D<? woningwet 19021929", die in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt gehouden. Van Edmond Visser Is er een bijdrage ge naamd „Eén-acters". Het stukje over klankfilms geeft ons een aardig inzicht in hetgeen er tijdens het af draaien van deze films al zoo in de cabine te doen is. In de fotopagina's zijn o.a. opgenomen af beeldingen van het vertrek van den heer Van Tijen van Schiphol cn de aankomst van den filmacteur Emil Janntngs te Den Haag. „Tentoonstellingsberichten". De October-aflevering van bovengenoemd maandblad, het officieel orgaan van de Nc- derlandsche Vereeniging voor Tentoonstel- lingsbelangen, bevat als naar gewoonte aller eerst een zeer uitgebreide opgave van ten toonstellingen en jaarbeurzen in binnen- cn buitenland te houden. Vervolgens treffen wij aan een beschrijving betreffende de Nederlandsche deelneming aan de Internationale Zuiveltentoonstelling te Antwerpen als onderdeel van de Wereld tentoonstelling voor Koloniën. Zeevaart cn Vlaamsche Kunst te Antwerpen bij welke be schrijving een afbeelding op deze inzending betrekking hebbende is opgenomen. Verder vinden wij een uiteenzetting om trent de geldelijke exploitatie van de Neder landsche Jaarbeurs, een mededeeling om trent dc as. 10de Foire Gastronomique te Dijon. eer. bericht betrekking hebbende op de tentoonstellingen op het gebied van kunst zijden goederen en textiel te Londen te hou den en een mededeel', ng omtrent een weder opgevat plan in Duitschland tot het uitrus ten van een tentoonstellingsschip. VERBETERING VAN WEGEN IN DEN HAARLEMMERMEERPOLDER. Er wordt den laatsten tijd zoowel door het rijk. de provincie, de gemeente als door het polderbestuur veel gedaan voor de ver betering var. het wegennet in den Haarlem mermeerpolder. De Provinciale Waterstaat verbreedt thans den Kruisweg, den belangrijken verbindings weg tusschen Heemstede en Hoofddorp. Onze foto geeft een indruk van dit werk. Op den voorgrond ziet men den weg zooals die nu is. op den achtergrond zooals die zal worden, namelijk 9 Meter breeder, wat mo gelijk is door de Kruisvaart gedeeltelijk te dempen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5