imjuxjc(q6 o^amoiuckm STADSNIEUWS N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829 UJ ALLE BANKZAKEN DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. ONTBIJTSERVIES 'ANDREA Nieuws uit Indië. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 27 OCTOBER 1930 Een moratorium voor Duitschland? Aanmerkelijk betere stemming voor Duitsche waarden. Brazilianen in herstel. Verlaging van den kostprijs in de suiker- cn tabaks cultuur. I'hilipsaandeelen flau wer. Ruime geldmarkt. Over het. algemeen is het koersherstel aan de Ncw-Yorksche en Amsterdamsehe beurs deze week niet groot geweest, maar niettemin was er toch van een betere stem- Ming sprake. De berichten uit het bedrijfs leven zijn er nog niet naar om een hausse op de beurzen te verwachten, men is echter al blij, wanneer zich geen nieuwe motieven voor een verdere koersdaling presenteeren. Dc politieke constellatie in Du r op a i:> de laatste dagen minder zorg wekkend, doordien men zoowel in Amerika en Engeland, ais in Frankrijk openlijk over een moratorium der herstelbetalin gen durft te spreken. Dat hierbij, de stoot van de Verecnigde Staten moet uitgaan, is bekend, Dc vroegere geallieerden hebben groote bedragen aan de Unie te betalen en eerst wanneer hiervoor uitstel of ontheffing wordt verleend, kunnen Frankrijk en België hun eischen ten aanzien van Duitsch land laten vallen. Met het bezoek van Dr. Schacht aan de flnancieele kopstukken in de Unie kan men wel zeggen, dat de voorbespre kingen van een moratorium zijn begonnen, al wordt hot dan ook van verschillende zij den tegengesproken, dat men dien kant uit wil Het zou voor heel de wereld en niet het minst voor de beurzen een groote verademing zijn, wanneer op dit punt binnen korten tijd meerdere zekerheid werd verkregen. Ds im potentie van Duitschland om de zware oor logsschulden te betalen en tegelijkertijd een ernstige economische crisis binnen zijn gren zen het hoofd te bieden, is één der voor naamste redenen, waarom de effectenbeur zen niet weer ,.op verhaal'' kunnen komen. Weit; een groote beteekenis aan het pro bleem der Duitsche oorlogssc'nulden gehecht wordt, blijkt wel uit de aanmerkelijke kcers- verbetering voer Duitsche obligaties, welke ia ingetreden nu er eenig uitzicht schijnt te bestaan, dat men zich opnieuw met Duitsch- land's flnancieele verplichtingen zal bezig houden. Dc Younglcenlng, die tot 68 pet. ge daald is, heeft zich deze week tot 76 pet. kunnen hersteken en andere Duitsche fond sen zijn in die richting gevolgd. B'ijkbaar heeft men ook eenig gewicht gehecht aan de uitdrukkelijke verklaringen van Duitsche financiers, dat zoo een moratorium werd toe gestaan. Duitschland er niet aan zou denken dc rentebetaling op haar leeningen op te schorten. Een moratorium zou uilsluiutend gelden voor dc verplichtingen aan de geal lieerde regeeringen. Een der voornaamste bankiers in de V. S. heeft reeds een morato rium van vijf jaar bepleit om Duitschland gelegenheid te geven zich te lierstellen, waar bij hij natuurlijk de Amerikaansche belan gen bij een koopkrachtig Duitschland niet heeft voorbij gezien. Dit is trouwens het juiste standpunt. Naarmate meer wordt in gezien, dat een verarmd en ontredderd Duitschland een gevaar oplevert voor de ge- hcele Europecsche samenleving en daardoor ook een herleving van den Amerikaanschen handel zal worden belemmerd, worden de kansen op een nieuwe regeling der Duitsche oorlogsschuiklcr en tegelijker lijd op het ein de van de productcncrisis' grooter. Voor de beleggers, die den laatsten tijd op alle fronten zwaar gehavend zijn. was het een gelukkige omstandigheid dat er uit Bra zilië iets betere berichten inkwamen. De re- geeringspartijen hebben nog wel niet de over hand. maar naarmate de troebelen aanhouden wordt dc kans op een overwinning der re- be-üen kleiner. De financieele maatregelen, welke door de Braziliaansche regeering ge nomen zijn, duiden er op, dat zij met ernst en bedachtzaamheid de teugels In handen tracht te houden; van oen run op de banken of een paniekstemming onder het publiek is er dan ook geen sprake, gelijk ook uit de verklaringen ter vergadering van de Holland- sche Bank voor Zuid-Amerika gebleken is. Braziliaausche fondsen hebben zich deze week verder kunnen herstellen. Op de Amsterdamsche beurs heeft de fondsenhandel ditmaal overigens geen greoten omvang gehad. De kooporders van het publiek blijven nog uiterst beperkt en bepaalde stimulansen voor de verschillende afdeelingen zijn er nog zeer weinig. De plannen om het rubberverbruik te poussee- ren door het op groote schaal voor best-ra tingsdoeleinden beschikbaar te stellen, heb ben nog weinig uitwerking gehad. Bij de uit voering hiervan stuit men op allerlei moei lijkheden welke totdusver nog niet konden worden overwonnen. Niettemin komt de rub- bermarkt langzamerhand in een rustiger stemming, nu hier en daar een natuurlijke restrictie wordt toegepast en men een ver mindering der productie mag verwachten. Het streven van de meeste directies om in- tusschen den kostprijs verder omlaag te brengen, geeft hoop dat vele ondernemingen na verloop van tijd weer met winst zullen kunnen werken. Dit geldt ook van de Suiker- en Tabaks cultuur in onzen Archipel. Men is daar eenige jaren lang aan vrij hooge prijzen gewend geweest, hetgeen onwillekeurig tot een stijging der bedrijfsuitgaven geleid heeft, waarvan er vele zijn, die thans niet noodzakelijk kunnen worden genoemd, Bij de suikermaatschappijen heeft men verleden jaar reeds een sterke verlaging van den kostprijs verkregen, clit jaar zullen enkele fabrieken vermoedelijk met een nog lager cijfer kunnen komen. Het zelfde verwacht men bij de Tabak- maatschappljcn. welke zich dit Jaar met een veel lagcrtn opbrengst prijs hebben moeten tevreden stellen. Ook hier is men door hooge verkoopprijzen gedurende eenige jaren ver wend, zoodat de kostprijs van een pond ta bak, welke vroeger ca. f 1 bedroeg, allengs tot bijna het dubbele gestegen is. Gepoogd wordt hierin verandering te brengen, wijl men overtuigd Is dat de fancyprijzen voor tabak vooreerst tot het verleden behooren. Modedeclingen daaromtrent door enkele di recties gedaan, hebben blijkbaar eenige koo- pers naar de markt gebracht, met het gevolg dat Tabaksaandeelen in koers zijn opge kropen Van Industrieelen hebben Philipsaandee- len weer een paar flauwe dagen gehad, on danks de bevredigende uitvoercijfers over September; het bedrag der uitgevoerde ra dio-artikelen is van f 3.7 millioen in Juli en f 4.3 millioen in Augustus tot f 5.6 millioen in September gestegen, daarentegen is de uit voer van gloeilampen van f 2.8 millioen tot f 2 millioen gedaald. De voorgenomen uit gifte van een obligatie-leening werd over het algemeen niet goed opgenomen, omdat aan deelhouders van Philips de laatste jaren aan de verzilvering van waardevolle claimrech ten gewoon zijn geraakt. Uit een oogpunt van financieele politiek is echter een 5 pet. obli gatielening voor de Philipsfabrieken te verkiezen boven een uitbreiding van het ka pitaal. Wij hebben trouwens reeds vroeger opgemerkt, dat het kapitaalsrendement door gaans afneemt naarmate het kapitaal groo- ter wordt. Dit verschijnsel is ook reeds bij Philips te constateeren en ongetwijfeld houdt de uitgifte van obligaties daarmede verband. Onze geldmarkt blijft ruim, zoodat de hy potheekbanken de koersen hunner 4 12 pet. pandbrieven op 101 pet. hebben gebracht. Geld op prolongatie 11/4 a 11/2 pet. LETTINGA. PERSONALIA. Op het examen hoofd eener bewaarschool is te 's Gravenhage geslaagd voor acte B mej. E. Middag, Haarlem, liiJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week zijn een tweetal rijwielen als slachtoffers van de zwijntjes jagers gevallen. Dinsdag is aangifte gedaan van diefstal van een fiets uit. een poort naast perceel Groote Houtstraat 11. Vrijdag was de beurt aan een rijwiel, dat geplaatst was tegen een perceel aan de Hasselaerstraat. WITTE IvRl IS Het bestuur van de afdeeling Haarlem van de N.H Vereeniglng Het Witte Kruis is. na de verkiezing der nieuwe Bestuursleden, als volgt samengesteld: A. W. Michels. voorzit ter; L. Modoo. vice-voorzitter; Mr. L. G. van Dam. secretaris; L. A. van Doorn, tweede secretaris; II. Brunink, penningmeester, me vrouw J. Hagcbout Wensing. dr. P. K. J. Tervooren; H. Heidstra; M. Bakker en W. J. van Vloodorp. (Adv. Ingez. Med.) FEUILLETON 31) Flannery knikte. „Ik zal dc Jongens haar spoor laten volsen. Ik denk dat u gelijk hebt we zouden op die manier tenminste iets te weten kunnen komen. Maar Mr. Kirk heeft gelijk we vorderen niet erg hard. Als we maar eens 'n houvast hadden!" Chan zei ineens. „Dank u. dat u m'n dwa lende gedachten weer in het rechte spoor brengt", zei hij. „Er is zooveel gebeurd dat de zaak m'n geest verduisterde. Ik heb hier iets, dat uitmuntend houvast zou kunnen ver schaffen. Hij haalde een enveloppe uit z'n zak en haalde er voorzichtig een opgevouwen blad papier en een prentbriefkaart uit. „Ka pitein. u hebt zonder twijfel meer verstand van vingerafdrukken, dan zoo'n domme man als ik ben. Zoudt u kunnen zeggen of deze duimafdrukken dezelfde zijn?" Flannery bestudeerde ze beiden. „Ik zou 't mijn expert kunnen laten uitmaken. Maar, vertel eens, wat beteekent dit alles?" „Blanco velletjes papier", legde Chan uit, komt uit enveloppe met het stempel van Scotland Yard. Miss Morrow heeft, het u ze ker verteld?" ..O. ja. dat heeft ze. Iemand heeft met de mail geknoeid hè?En die afdruk op de kaart? „Is daar gisterenavond op gezet door Pa radise, de butler van Mr. Kirk", lichtte Chan hem in. Flannery sprong op. ..Wel, waarom heb je dat niet gezegd? Nu schieten we op. Je hebt tenslotte toch talent voor een detective, ser geant. Paradise die knoeit met Uncle Sam's mali. Dat Is genoeg voor me. Ik zal hem bin nen een uur achter de tralies hebben." Chan maakte met z'n hand een afwerende beweging. ..O, neen ik smeek u nederig. U loopt weer te hard van stal. We moeten op letten en wachten." „Je kunt naar den duivel loopen!" schreeuwde Flannery. „Dat is niet mijn systeem. Ik zal hem pakken en hem doen spreken," „En ik." zuchtte Barry Kirk, „zal mijn uit stekenden butler verliezen. Zal ik een ge tuigschrift schrUveai of zouden ze daar in de gevangenis niet om geven?" „Kapitein, wacht nu en luister eens even", verzocht Chan. „We hebben hier niets om te bewijzen dat Paradise den noodlottigen kogel op Sir Fredric afschoot. Toch is hij er, hoe dan ook, bij betrokken. We moeten al z'n be wegingen nagaan; er kan veel opgehelderd worden door het onverwachte. We moeten, z'n dingen doorzoeken. Vandaag heeft hij, geloof ik. z'n wekelijkschen vrijen dag. Is dat zoo niet?" vroeg hij aan Kirk. „Ja, 't is zwarte Donderdag de vrije dag voor de bedienden. Paradise is waarschijn lijk naar de bioscoop hij aanbidt films. Melodrama dat is zijn voedsel." „Dat treft gelukkig", ging Chan voort. Kok kie is ook uit. WU gaan terug naar de bunga low en daar gaan we eens even neuzen in Pa radise's particuliere leven. Is dat niet beter*, kapitein, dan in een stampvolle bioscoop te zoeken en hem te arresteeren?" Flannery dacht even na.. Wat dat aangaat geloof ik het ook". Terug dan naar de bungalow", zei Kirk UITBREIDING GEBOUW OPENBARE WERKEN. EEN ANDER BUREAU VOOR „ZUIGELINGENZORG". Ter vergrooting van de onvoldoende kan toorruimte van hot bedrijf van openbare werken is het gewenscht dat genoemd be drijf tevens de beschikking krijgt over het perceel aan de Jacobijnestraat no. 26. De Vereeniging „Zuigelingenzorg", die thans in dat perceel is gehuisvest, moet daarom in een ander gebouw worden ondergebracht. Het consultatiebureau van genoemde vereeni ging kan gevestigd worden in een gedeelte van de voormalige school voor U.LO. aan de Nassaulaan. De Vereeniglng „Zuigelingen zorg" kan zich met deze plaats vereeni gen. Het consultatiebureau moet bevatten een spreekkamer voor den dokter, een wacht kamer. een bergplats voor kinderwagens, een isolatie-kamertje, W.C.'s, keuken, en berg ruimte. In verband hiermede is een plan van ver bouwing opgemaakt. In dat plan is ook be grepen de in het gemeentelijk woningbedrijf ingebrachte woning aan de Magdalenastraat no. 26, zoodat deze woning uit dat bedrijf moet worden teruggenomen. De aan de uit voering van het plan verbonden kosten, met inbegrip van de inrichting der lokalen en de overbrenging van het meubilair van „Zuigelingenzorg", worden geraamd op f7.250. B. en W. merken hierbij op, dat het hun college in verband met het feit, dat de Ver eeniging „Zuigelingenzorg" bij het betrek ken van het perceel aan de Jacobijnestraat no. 26 veel kosten heeft gemaakt en deze verplaatsing bovendien uitsluitend geschiedt in het belang van het bedrijf van Openbare Werken, het hun gewenscht. voorkomt, haar in de kosten van inrichting der nieuwe lokalen en van verhuizing tegemoet te komen door genoemd bedrag van f 7-250 geheel voor reke ning der gemeente te nemen. De huur van de lokalen is te stellen op f 1.350 per jaar. De bewaarder van „Zuigelingenzorg", die thans in het perceel aan de Jacobijnestraat no. 26 woont, moet aan een andere woning worden geholpen. De bewaarderswoning bij de voormalige school no. 9 aan den Konin ginneweg, welke op het oogenblik ontruimd is, kan voor dien bewaarder beschikbaar worden gesteld tegen een huurprijs van f 350 per jaar. VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE In plaats van Mr. L. G. van Dam, die ads zoodanig heeft bedankt is, tot secretaris der afdeeling Haarlem van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede gekozen de heer W. L. A. Warnier te Bloemendaal. Het be stuur is thans als volgt samengesteld; jhr. F. Teding van Berkhout St., voorzitter; W. L. A. Warnier, Bloemendaal, secretaris; S. de Clercq, penningmeester; mevr. Anema-Gert- zen; Mr. Dr. F. A. Bijvoet; Mr. L. G. van Dam; mevrouw gravin P. van Heerdt tot Eversberg—Quarles van Ufford; mej. J. D. Kast-eleijn; P. Voogd; Mr. F. Vorstman en Ds. G. J. van Waardenburg. MOTORDIENST. Kampioensrit 1930. Het team van den mootrdienst, dat deel neemt. aan de kampioensritten 1930 van de K.N.M.V., is door ziekte van den len luite nant L. W. Haberkorn gewijzigd en bestaat thans uit len luitenant W. van Hulst, reserve 2en luitenant A. R. Rutgers en soldaat H. H. Beer. JUBILEUM BIJ HET GASBEDRIJF. Op 28 October a.s. zal de heer A. Klootwijk hoofdinspecteur van de afdeeling fabricage van het gasbedrijf den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar aan het bedrijf verbonden werd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel IQ DEEL'G fl,12£5 GR HOUTSTR. 163 HAA RLEM. TEL >2393 KAN GOEDGEKEURD VLEESCH WEER AFGEKEURD WORDEN? RECHTSVRAAG, DIE NIET OPGELOST IS. Voor den president der Arrondissements Rechtbank te Haarlem heeft ln kort geding gediend een eisch tot schadeloosstelling in gediend door een grossier in vieesch te Haar lem tegen de gemeente Haarlem. Volgens „Dc Vee- en Vloeschhandel" had de grossier, de heer A. C. v. d. V., aan het slachthuis te Hillegom drie runderen laten slachten, die aldaar waren goedgekeurd, en bij invoer te Haarlem eveneens goedgekeurd werden. Later vond een keurmeester te» Haarlem in den wagen een paar nieren die aangetast waren door t.b.c. Daarna werd het rund, waaraan de nieren ontbraken na twee dagen onderzoek door den Haarlemschen keurings dienst voorwaardelijk goedgekeurd, met ste rilisatie. De eigenaar ontkende echter, ten stelligste dat de nieren van de bewuste koe afkomstig zijn. De eigenaar weigerde te laten sterilisee- ren, wijl deze beslissing hem voorkwam te zijn in strijd met de wet, tenzij schadeloos stelling werd gegeven. De Ned. Grossiersbond voor den Vieesch- handel meende eveneens, dat de heer v. d. V. zijn geoedgekeurde koe moest hebben, of scha delooss telling. In het geding pleitten voor eischer mr. G. W. C. Pliester te Haarlem, voor de gemeente Haarlem mr. F. van der Goot. Eischer vroeg een schadevergoeding van f 220. Mr. Pliester voerde aan, dat, afgezien of de gevonden nieren van de betrokken koe af komstig zouden zijn. Haarlem slechts de be voegdheid had om te keuren op bederf. Deze koe, voorzien van een of meer stempels, was goedgekeurd. Mr. v. d. Goot, optredende voor de ge meente Haarlem, zei, dat er te Hillegom niet gekeurd is volgens de wet. In zijn uitspraak heeft de president er kend. dat er een schade-advies kon worden ingesteld, doch hij verklaarde zich onbevoegd wijl er z.i. geen spoed bij was. De zaak is juridisch dus nog niet opgelost. DE GASFABRIEK. De teekenkamer met een groot aantal teeke- ningen van het gemeentegasbedrijf is ge huisvest in een tijdelijk houten gebouwtje. Dit gebouwtje begint teekenen van verval te vertoonen; een behoorlijk herstel zal be langrijke kosten medebrengen. Intusschen is de gelegenheid tot het systematisch opber gen van teekeningen, mede door de ^teeds toenemende hoeveelheid, absoluut ontoe reikend; bovendien is het, met het oog op mogelijk brandgevaar, niet langer verant woord een deel der fabrieksteekeningen te bewaren in een houten gebouwtje. Verbetering in den bestaanden toestand is te verkrijgen door in het bestaande laboratoriumlokaal welks hoogte dit toelaat, een brandvrije vloer te doen aanbrengen. Hierdoor ontstaan boven het laboratoriumlokaal twee lokalen, die 'toe reikend zijn voor teekenkamer en voor ber ging van alle technische en bouwkundige teekeningen de fabriek betreffende, alsmede voor de technische boeken en tijdschriften. De kosten voor de bebouwing en inrichbing worden zoo deelen B. en W. aan den raad mede, geraamd op f 9.000. BARREVOETESTRAAT—BOTER MARKT—KEIZERSTRAAT. WINKELWEEK. De étalage-wedstrijd van de buurtver- eeniging BarrevoetestraatBotermarkt Keizerstraat, welke gehouden zal worden van 31 October tot 5 November, zal in tegen stelling met vorige jaren, plaats hebben in twee afdeelingen, namelijk afd. A. Voedings- en genotmiddelen en afd. B. Verbruiksartike- !en. In elke afdeeling zullen door het publiek vijf winkeiiers moeten worden aangewezen, wier étalages het mooist worden geoor deeld. Degenen die de juiste winkeliers en zoo mogelijk de juiste volgorde aangeven van de winkeliers, die respectievelijk de meeste stemmen op zich hebben Vereenigd, komen in aanmerking voor de prijzen. FAKIR KYSANA. Kysana. Een aetherluchtje hing in de zaal, en het tconeel van on zer. vriendelijken Stadsschouwburg school in stemmig zwart. Er was een voetbrug geslagen over „de bak'" zoo- dat het publiek zich. op het "tooneel be geven kon en aan een piano werden Oostereche accoor- den ontlokt. De Duitsche fakir droeg Oostersche gewaden en wij ge voelden ons Oos- tersch ontroerd. Een en ander noodzakelijk. De fa kir kan de sfeer evenmin ontberen, als het krenten brood de krenten. Dc inhoud van 't programma wek te associaties op met eens gezi-ena griezelsbukken in 't Parijsche Grand Guignol theater: Vlammen, scherven, spijkers, scherpe zeisen» de levende schietschijf, hefc weenen van bloedtranen. Om er veel van te kunnen vertellen zo« men zelf fakir moeten zijn. Fakir-journalist. Maar wat voor commentaar kan i k geven op het feit dat de heer Kysana zijn voeten en handen met lange nagels doorboort? Hij deed het. Dat kan ik beamen. En me n in de zaal griezelde. Hij bracht zich. zelf in een soort van trance, die zeer afmattend scheen en aan zijn oogen ontwelden tranen van bloed. Ook dat hebben wij van zeer nabij kunnen aanschouwen. Hij danste met bloote voeten op glasscherven en hef deed hem geen kwaad, met een windbuks liet hij zich van ijzeren pennetjes voorziene „pluim pjes" schieten, in de ontbloote borst Van dat alles heeft het publiek dat een vergeefsche poging deed den schouwburg te vullen, genoten (?.i In zijn inleidend speech je zeide de heer Hirston, dat dames en heeren met teere zenuwgestellen beter deden een plaats uit te zoeken dicht bij den uitgang en de koffiekamer. Er is bloed gestort, inder daad, maar zoowel de dames als de heeren hielden zich voortreffelijk. Het was interessant en onverklaarbaar, en het kopje koffie in de pauze was na al die griezeligheid lang geen overbodige weelde. Kysana komt waarschijnlijk nog eens terug in Haarlem. Voor diegenen die ernstig belang stellen in de mysteriën van het. fakir schap dus nog een gelegenheid kennis te nemen van hoogst zonderlinge gebeurlijk heden. De heer Hirston, die staaltjes van massa suggestie en hallucinaties zou geven, moest zich in zijn optreden beperken, tot het ver toonen van eenige goocheltoeren. De autori teiten in deze goede stad wilden namelijk niet weten, van duistere zaken als massa suggesties en hallucinatiesEn het had zoo gezellig kunnen zijn. Wij voelden ons met ziin veertigen al zoo heelemaal onder ons! 61 MILLIOEN INWONERS. Blijkens nadere gegevens uit de Buitenge westen, kan, naar Aneta meldt, de totale bevolking van Indië worden geschat op 61 millioen. Allerwege l is door missie en zending zeer hartelijke medewerking verleend. Tapanoeli leverde moeilijkheden op door het adatrech- telijk hoeta- (inlanösche-dorpsgemeente). verband. De aanwas van Europeanen en Chineezen is overal zeer groot, terwijl de gezinsvorming door Europeanen is toegenomen. De resulta ten noodzaken tot herziening van vele sta tistieken o.a. alle gemeentelijke sterftesta- tistieken. De bevolking van Djambi is van 166.000 gestegen tot 245.000, die der Molukken met 31 procent.. Eind December verschijnt de eerste publicatie. GRATIEVERZOEK AFGEWEZEN. BATAVIA. 24 October 'Aneta). Het gratieverzoek van den oud-notaris te Batavia J. W. R. V-, die wegens verduistering tot eenige jaren gevangenisstraf was veroor deeld, is afgewezen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per regel. opstaand. „Als Miss Morrow me helpen wil, zal ik u thee geven." „Reken mij maar niet mee," zei Flannery. „En andere vochten?" vroeg Kirk. „Dan kunt u op me rekenen", was Flan- nery's antwoord. „U hebt uw auto immers voor de deur?" Kirk knikte. „Neemt u miss Morrow dan mee, dan volgen de sergeant en ik in de mijne." ..Op hun weg naar huls keek Kirk Miss Morrow aan en glimlachte. „Wel?" in formeerde ze. „Ik dacht juist," antwoordde hij. „Dat doe ik somtijds." „Is 't noodig?" „Misschien niet. Maar ik vindt het verblij dend. Ik dacht op dat moment aan u." „O. geef u als 't u blieft geen moeite". .Heelemaal geen moeite. Ik verbaasde me Er hebben zooveel geheimzinnige vrouwen met deze zaak te maken en geen enkele vraagt iets aan u." „Waarom zouden ze?" „Waarom zouden ze? Wie bent u? Waar komt u vandaan? Daar ge u zelf niet licht zult ondervragen, zou ik misschien de taak kunnen overnemen." „U bent heel vriendelijk". „Ik hoop dat u er niets tegen hebt. U ziet er natuurlijk jong en onschuldig uit, maar u hebt me zelf gezegd, dat mannen gemakke lijk te misleiden zijn. Hij stuurde om een op gestapelde handwagen heen, en keek haar toen ernstig aan. „Wat deed u op dien avond toen Eve D11 rand in Peshawar verdween?" ..Waarschijnlijk zwoegde lk over m'n huis werk". antwoordde het. meisje. „Ik was altijd erg nauwgezet, zelfs in dc laagste klassen." ..Dat wil ik graag gelooven. En waar had die groote inspanning plaats?" Niet ia San Francisco?" „Neen, in Baltimore. Daar wóonde ik eer ik naar het Westen ging voor de Universi teit." „Ja? En verder in uw duister verleden doordringen waarom, in 's hemelsnaam de unversiteit? Teleurgesteld in ae liefde of iets dergelijks?" Ze glimlachte. „In het geheel niet. Vader was rechter en het brak z'n hart dat lk geen jongen was", „Ik heb opgemerkt hoe onredelijk rechters kunnen zijn. In den tijd toen ze over m'n autorijden met me gesproken hebben. De rechter wilde dus 'n jongen hebben? Hij kende z'n geluk niet." „O, hij ontdekte langzamerhand dat ik geen totaal verlies was. Hij vroeg me om in de rechten te studeeren, en ik deed 't". „Wat 'n gehoorzaam kind", zei Kirk. .,'t Kon me niet schelen; ik vond het fei telijk nog al prettig. Ziet U, beuzelachtige dingen hebben me nooit aangetrokken." „Ik ben bang dat dit waar is en het maakt me bezorgd". „Waarom dat?" „Omdat ik toevallig een van die beuzel achtige dingen ben." „Maar u hebt toch ook uw ernstigen kant?" „Neen. ik ben bang dat die kant alleen maar geschetst is nooit afgemaakt. Maar ik ben er aan bezig. Eer ik er mee klaar ben, zult u me een diaken noemen." „Werkelijk? Ik ben bang dat lk evenmin veel om diakenen heb gegeven." „Wel, dan niet precies een diaken. Ik zal trachten een gelukkige middelmoot te wor den." „Daar zal ik u bij helpen", zei het meisje glimlachend. Kirk stalde z'n auto in een zijstraat, waar na ze den hoek omsloegen naar z'n huls. Grace Lane bracht hen naar boven. Kirk bestudeerde haar met nieuw interesse. Er kwamen strengen donkerrood haar uit haar mutsje; haar gezicht was bleek, maar zon der rimpels en jong. Leeftijd onzeker, dacht Kirk, maar schoonheid ongetwijfeld. Wat was het geheim van haar verleden? Waarom had sir Frederic dat uitknipsel meegebracht omtrent Jennie Jerome? ,Jk volg u binnen een paar minuten", zei Miss Morrow, toen de lift ophield bij de twintigste verdieping. Kirk knikte en ging naar boven. Ze volgde bijna onmiddellijk „Ik wilde haar 'n paar vragen doen, ver klaarde ze. „Ziet u, ik lette heel weinig op Grace Lane op den avond toen sir Frederic werd vermoord". „Wat denkt u van haar nu u er op gelet hebt?" Ze is een dame en het werk wal ze nu doet, is beneden haar" .Denkt u dat?" Kirk nam Miss Morrow's mantel af. „Ik dacht dat het meestal boven haar hoofd was." Het meisje haalde haar schouders op. „En dat zegt u, diaken", zei ze verwijtend. Chan en kapitein Flannery kwamen voor de huisdeur en Kirk liet hen binnen. De ka pitein was een en al zaken. „Hallo", zei hij. „Als u ons nu de kamer van uw butler wilt wijzen, Mr. Kirk. dan zui len we direct aan den gang gaan. Ik heb eenige loopers meegebracht." We zullen over de dingen gaan als een stofzuiger." Kirk bracht hen door de gang. „En hoe staat het met dc kamer van den kok?" zei Flannery. „Daar zouden we ook wel eens kunnen kijken." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6