Keelpijn? BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 27 OCTOBER 1930 HET ACCOORD IN DE TYPOGRAFIE. Aanvaard door de Amster- damsche werkgevers. DE MEENING VAN HET N. V. V. In het N.V.V. kwartiertje van de V.A.R.A. heeft volgens jrHet Volk" Vrijdagavond de chef de bureau M. C. Bolle over het accoord in de typografie o.a. het volgende gezegd: „Het feit, dat door een staking in de ty pografie groote belangen zouden worden ge schaad, heeft de houding van de arbeiders organisaties zoodanig beheerscht, dat zij be reid gevonden werden de oorspronkelijke elschen terug te nemen. Daarbij heeft ook een rol gespeeld de vrees, dat een scherpe strijd voor verbeteringen in de collectieve arbeidsovereenkomst, zooals die in de druk- kersbedrijven is gebouwd, deze overeenkomst zelf in ernstig gevaar zou kunnen brengen. Het valt te verstaan, dat deze uitslag niet door alle typografen met gejuich is begroet en dat velen het gevoel zullen hebben, dat zij een offer aan de gemeenschap hebben ge bracht. Afgezien hiervan, dat dit op zichzelf toch altijd nog iets is, wat genoegdoening kan en moet geven, moet de zaak toch ook zóo worden gezien, dat het bereiken van eenige loonsverhooging tot tevredenheid, zij het dan geen voldaanheid, aanleiding kan geven. En het pleit voor de kracht der vakorganisaties, dat zij de werkgevers wisten te nopen hun eischen.die op verslechtering van de collectieve arbeidsovereenkomst waren gericht, terug te nemen." In een vergadering van het district Am sterdam der Federatie van Werkgeversorgani saties in het Boekdrukkersbedrijf. is, volgens het Volk, de volgende motie aangenomen met 10 stemmen voor, 2 tegen en 5 onthoudin gen. De vergadering, gehoord de uiteenzetting over het verloop der onderhandelingen met den rijksbemiddelaar; kennis genomen hebbende van het com promis, door den rijksbemiddelaar opgelegd en waarbij de dagelijksche besturen der beide partijen in de typografie zich hebben neerge legd, is van meening, dat er nu niet bepaald re den is om verheugd te zijn met het overeen- gekomene, is echter van oordeel, dat in de gegeven omstandigheden berust zal moeten worden in deze bemiddeling, ten einde een groot con flict te voorkomen spreekt zich uit, op grond van boven staande, vóór het compromis en gaat over tot de orde van den dag". ONVERWACHTE DRUKTE TE ROTTERDAM. 22 RUSSISCHE SCHEPEN TE LOSSEN. De Tel. verneemt uit Brussel, dat het Rus sisch Volkscommissariaat van Verkeerswezen represaillemaatregelen heeft genomen tegen het besluit van de Belgische regeering, om den invoer van Russisch graan aan speciale voorschriften te onderwerpen. Een 22-tal Russische schepen die met bestemming Ant werpen vertrokken zijn, hebben thans order ontvangen om naar Rotterdam te gaan. EEN NIEUWE STUDIO VOOR DE V.A.R.A. EERSTE STEENLEGGING BIJ HET JUBILEUM. Naar wij in ..Het Volk" lezen, zal de V.A.RA ihaar studio te Hilversum aanmerkelijk uit breiden. Door de architecten J. A. Snelle- ibrand en A. Eibink is hiervoor een project uitgewerkt. Den eersten November den dag dat de V.A.R.A. vijf jaar bestaat zal de plech tige eerstesteenlegging plaats vinden. De tegenwoordige studio, beslaat een derde van de ruimte die de nieuwe zal bevatten. De bouw zal vermoedelijk nog voor het voor jaar van 1931 gereed zijn. Den eersten voorzitter van de V.A.R.A. en den Initiator tot de oprichting L. J. van Looi zal door de rol die hij bij de eerste steen legging te vervullen krijgt, hulde worden ge bracht voor zijn initiatief. Verder zal ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de V.A.R A een gedenkschrift worden uitgegeven, waarin door vele voor aanstaanden uit de beweging de beteekenis van dit jubileum zal worden belicht. EEN GEVAARLIJKE BANDIET IN NEDERLAND. Door bemiddeling van de Nijmeegsche po litie verzocht de Polizei-prasident te Dus- seldorf aanhouding van den straatroover en autobandiet W. Reiners uit Duisburg, die met zijn inmiddels gepakten mede-dader R. Koll uit Keulen te Dusseldorf verschillende roof overvallen en autodiefstallen heeft gepleegd, aldus de Tel. Toen zijn makker K. te Dusseldorf werd aangeschoten door de recherche, schoot R. een politieman neer. Op 16 October 1.1. is de gevluchte R. op het station te Nijmegen gezien. Men vermoedt dat hij dieper Holland in is uitgeweken. Zijn signalement luidt 1.75 M. lang, slank, donkerblond, smal gezicht en adelaars neus. Vermoedelijk bevindt hij zich in Amster dam of Rotterdam. ZIJN SCHOONMOEDER GEDOOD. De rechtbank te Zutphen wees vonnis tegen een 40-jarigen landbouwer D. A. C. S. te Barchem, wien ten laste was gelegd, da: hij in drift zijn schoonmoeder zou hebben gedood. Hij werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk meteen proef tijd van 3 jaren. LEIDEN'S SOUVENIR VOOR DE PRINSES. EEN KOSTBAAR KLOKJE AANGEBODEN. Zaterdagmiddag heeft ten paleize Het Loo de overhandiging plaafe gehad van het hul deblijk. namens de Leidsche burgerij aan Prinses Juliana aangeboden ter herinnering aan haar verblijf te Leiden. Het geheele co mité. bestaande uit ongeveer veertig perso nen. was daarbij aanwezig. De voorzitter, mr. F. K. de Haan, heeft een rede uitgesproken Het huldeblijk, een klokje, is vervaardigd van ebbenhout, opgelegd met ivoren randen lezen wij in de N. R. Ct. Boven het uurwerk is de Koninklijke kroon in goud aangebracht. De wijzerplaat is van ivoor en goud: de wij zers voeren de naamletter der Prinses. Om de wijzerplaat is een rand van topazen, die de minuut aangeven; de plaat wordt om ringd door vier oranjetakken, waarvan de vruchten topazen zijn. Onder de plaats is een cartouche bevestigd, omringd door topazen, waarin de jaartallen 1927—1930. Rechts het wapen van Leiden; links de gehelmde Mi nerva, waarboven en beneden oranjetakken met topazen. Op de zijkanten de naamletter der Prinses, waarboven de Kroon. Aan de achterzijde op een gouden plaat de opdracht onder een versiering van oranjetakken met de Leidsche sleutels. Boven het geheel verheft zich op een bron zen voetstuk eeai nauwkeurige reproductie van de Leidsche Academie in goud. Het fraaie kleinood is uitgevoerd naar een ontwerp en teekeningen van den wnd. directeur der La kenhal. den heer A. Coert, door den heer M. Brinks, goudsmid te Leiden. De bijbehoorende cassette Is uitgevoerd door den heer J. J. Labree, boekbinder te Leiden. HET STEENZETTERSCONFLICT BERECHT. STRAFFEN VAN VIER EN TWEE MAANDEN GEëlSCHT. De Vierde Kamer der rechtbank te Am sterdam hield Zaterdag de derde zitting om het steenzettersconflict, de vechtpartij op 24 Juni aan den Baarsjesweg, waarbij het tot een botsing kwam tusschen EMOS-leden en EMM-Ieden te behandelen. Vier E. M. O. S. leden hadden zich te verantwoorden wegens openlijke geweldpleging. Na het getuigenverhoor was het woord aan den Officier van Justitie, mr. van Dullemen. Er is hier sprake, aldus spr. van een ernstig terrorisme, niet alleen van den bewusten dag maar reeds lang hiervoor. De opzet tot het plegen van geweld achtte spr. bewezen. Ook na het gebeurde aan den Baarsjesweg moesten de katholieke arbeiders nog herhaaldelijk door de politie beschermd worden. Spr. gaf een groot aantal voorbeel den. Door meer dan honderd personen worden meestal een of twee E. M. M.-mannen ach tervolgd. Spr. achtte de vier verdachten schuldig aan openlijke geweldpleging in vcreenlging. Verd. G. S. is reeds viermaal wegens geweld pleging veroordeeld. De Officier eischte tenslotte tegen verd. G. S. een gevangenisstraf van vier maanden. Tegen de drie verdachten P. S.. L en Z. eischte spr. twee maanden gevangenisstraf. Mr. Mendels was hierop aan het woord voor zijn pleidooi. Pl. achtte het peil waarop de officier deze zaak heeft opgezet beneden het peil dat hij had verwacht. De officier heeft een politierapport geciteerd, waarvan in de stukken niets te vinden is. Wat de of ficier laf noemt is niet strafbaar: voor z.g.n. .•hinderlijk volgen" is n.l. noodig, dat het volgen doorgaat tegen de uitdrukkelijk ver klaarde wil van den gevolgde en volgens pl. is er dus ook geen terrorisme. Door de houding der E. M M.-leden waren de gemoederen verhit, de geloofs kuaestle staat er geheel buiten, daar volgens pl in de*E. M. O. S. tal van roomsche leden zitten. Ten opzichte van deze vier verdachten kan gesproken worden van noodweer. Pl. beelndigde zijn pleidooi, dat ruim an derhalf uuur duurde, door met klem bij de rechtbank op vrijspraak aan te dringen. Vervolgens was het woord aan den twee den verdediger Mr. dr, Benno J. Stokvis. Pl. sloot zich grootendeels aan bij de woor den van Mr. Mendels en vroeg vrijspraak voor de verdachten. Na re- en dupliek werd de uitspraak vast gesteld op 7 November. DE VRIJHEIDSBOND EN HET MAALGEBOD. Naar het Hbld. verneemt heeft de liberale staatspartij de Vrijheidsbond een bijeen komst belegd in het gebouw der Tweede Ka mer op Woensdag 5 November. Tot deze be spreking. waar do landbouwcrisis, speciaal dan van de quaestie van den steun aan de tarwecultuur. behandeld zal worden, zijn uit- genoodigd de leden der Landbouwcommissie en van de Pachtcommissie uit den Vrijheids bond, en als buitenstaande deskundigen de heeren C. M. Reinders Folmer te Heemstede, W. H. de Vos te Dordrecht. R. C. Schenk ts Sloterdijk, A. de Haas van Dorsser te Oude Tonge. M. C. van Nieuwenhuyzen te Acht huizen en L. Snapper te Amsterdam. LOCOMOTIEF ONTSPOORD. TREINYERTRAGIN G Vrijdagavond even na 10 uur zijn nabij Gorinchem een locomotief en de eerste wagen van een goederentrein ontspoord Hierdoor is een belangrijke vertraging in den loop van de treinen ontstaan. De reizigers moeten bij de plaats, waar het ongeval heefl plaats gehad, in een anderen trein overstap oen en de goederen moeten worden overge laden. Het zou waarschijnlijk tot Maandagochtend duren, voordat het verkeer weer hersteld zou T.ijn, meldt de N.R.C. Er is alleen materieele schade. GESLAAGD DRUGTRANSPORT VOOR KEIZERSVEER. Zaterdagmorgen is het eerste bruggedeel- te van de brug van net- Keizersveer door vier sleepbooten van de werf aan de Dordtsche Kil naar het Hollandsch Diep gesleept. Het transport is voorspoedig geweest. DE BEGROOTING VAN ARBEID, NIJVERHEID EN HANDEL. VOORLOOPIG VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER. Verschenen is het voorloopig verslag op de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. Wij ontleenen hieraan; De arbeidswet. Sommige léden spraken hun ernstige te leurstelling er over uit, dat op het gebied van de sociale wetgeving, waarop nog altijd een groote achterstand bestaat, in het afgeloopen iaar zoo goed als niets is tot stand gekomen. Verscheidene leden waren ontstemd over het feit, dat de minister den minder gunsti- gen toestand in het bedrijfsleven niet als argument gebruikt om de verdere invoering van de Arbeidewet 1919 zonder meer achter wege te laten. Verscheidene leden waren ontstemd over het feit, dat tien jaren na het in werking treden van de Arbeidswet 1919 nog altijd voor groote groepen van arbeiders de werk tijd niet wettelijk is geregeld. Sommige leden drongen in het bijzonder aan op bescherming van jonge lieden, die venten in bioscopen en op spoorwegperrons. Aangedrongen werd op wettelijke bescher ming van de groepen arbeiders, die bulten de Arbeidswet vallen en wier arbeidstijden meer dan 48 uur per week bedragen. Door eenige leden werd arbeidsbeperking bepleit voor Zuiderzee-arbeiders, zeelieden en visschers, welke laatsten arbeidsweken hebben van 70 en 80 uur. Ook drong men aan op een wettelijke regeling ter verzekering van een vrijen dag voor particuliere chauffeurs. Gevraagd werd. waarom in het Verple- gingsbesluit een wijziging wordt voorbereid, waardoor de wekelijksche rusttijd met twee uren zal worden verminderd. Geklaagd wordt, over het groote aantal overwerkvergunnLngen dat wordt verleend, over de lichtzinnigheid, waarmede dit ge schiedt en over het ontbreken van overleg met alle daarbij betrokken partijen. Sommige leden waren van meening, dat de minister te spoedig bereid is vergunning te verleenen, tot het werken in twee ploegen. De groote bezwaren voor de arbeiders aan dit systeem verbonden, worden door den minister onderschat. Verscheidene leden zouden bij den minister met klem willen aandringen op maatregelen, welke paal en perk stellen aan den hand over hand toenemenden arbeid van vrouwen en meisjes in fabrieken en werkplaatsen. Het liefst zouden zij zien, dat deze arbeid als regel niet werd toegestaan. Zoo zouden deze leden willen aandringen op een verbod van arbeid in fabrieken en werkplaatsen voor de gehuwde vrouw. Andere leden kwamen daartegen op. Met leedwezen meenden verscheidene leden te moeten constateeren, dat Nederland yan de 31 conventies, welke op verschillende Internationale Arbeidsconferenties zijn aan genomen, tot nu toe slechts 11 heeft geratifi ceerd. Verscheidene leden betreurden, dat de landarbeiders, in het bijzonder de in den landbouw werkzame vrouwen en kinderen nog geen wettelijke bescherming genieten tegen overmatige arbeidstijden. Zij meenden, dat in het land- en tuinbouwbedrijf verschil lende wantoestanden voorkomen, welke drin gend voorziening vereischen. Andere leden wezen er op, dat de tijd voor dergelijke maatregelen tihans wel zeer on gelukkig is gekozen. Men vroeg, of de hoofdinspecteur van den arbeid op non-activiteit ir. Fruytler, weer in actieven dienst is, en, zoo ja, waar en sinds wanneer dit het geval is. Mocht zulks niet het geval zijn, dan zou men gaarne de oor saak daarvan vernemen en omtrent de voor nemens van den minister worden Ingelicht. Verscheidene leden drongen aan op een wettelijke regeling van de vacantie voor ar beiders. Verzekeringen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat slechts door staatspenslonneering een af doende verzorging van de ouden van dagen kan worden verkregen. Verscheidene leden spraken er hun leed wezen over uit, dat de wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering ook door dezen minister weer naar den achtergrond Is geschoven, waardoor de vrees gewettigd is, dat zij in den naasten tijd niet zal tot stand komen. Andere leden spraken als hun meening uit, dat de tijdsomstandigheden niet veroorloo- ven nieuwe lasten op de Industrie te leggen. Aangedrongen werd op de verbetering van de bepalingen der werkloosheidsverzekering voor de harlngvlsschens op de Noordzee. Het geldende systeem leidt tot groote onbillijk heden. Verscheidene leden drongen er op aan maatregelen te treffen met het oog op de omvangrijke werkloosheid, welke in den komenden winter is te verwachten. Sommige leden vestigden de aandacht op den noodtoestand waarin een aantal Neder iandsche musici verkeeren, die tengevolge van de onbelemmerde toestroomlng van bui- tenlandsche werkkrachten werkloos zijn ge worden. Het cadeaustelsel. Gevraagd werd. of de minister reeds de conclusies van de commissie tot onderzoek van het cadeaustelsel heeft overwogen en zoo ja. tot welk resultaat deze overwegingen heb ben geleid. Tandtechnici. Eenige leden merkten op. dat de tand technici. die wel tot de uitoefening van hun beroep zijn toegelaten, thans bevoegd zijn tot de volledige tandprothese. Zij vroegen, of het nu nie{. gewenscht is voor deze personen ook de mogelijkheid te openen tot het uit oefenen van de tandartsenpraktijk, door hun de gelegenheid te geven tot het afleggen van een praktijkexamen. Bij slagen zouden zij dan de volledige be voegdheid tot het uitoefenen van de tand heelkunde hebben. Sommige leden vroegen of de minister be reids is het vakdiploma van drogist tot een staatsdiploma te maken. De Woningnet. Ook met het oog op de bestrijding van de werkloosheid ln de bouwvakken en aanver wante bedrijven achtten verscheidene leden het van groot belang, dat zoo spoedig moge lijk en op ruime schaal rijksvoorschotten voor woningbouw beschikbaar worden ge steld. Eenige leden drongen aan op verhooging van de subsldiën tot bestrijding van de tu berculose, omdat hoe langer hoe meer ver- eenlgingen zich aanmelden. BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. VOORLOOPIG VERSLAG OP DE BEGROOTING. Verschenen £s het Voorl. Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk V (Binnenl. Zaken en Landbouw) der Rijksbegrootlng voor het dienstjaar 1931. Wij ontleenen er het volgende aan: De relletjes te Maastricht. Verscheidene leden brachten het gebeurde ter gelegenheid van de staking aan de zink- witfabriek te Maastricht in 1929 ter sprake. Deze leden wezen er op. dat de politie autoriteiten in elk opzicht in hun taak tekort geschoten zijn. Elke leiding heeft ontbroken- Met nadruk meenden de hier aan het woord zijnde leden te moeten protesteeren tegen de vele valsche voorstellingen, welke in een deel der pers omtrent het gebeurde zijn gegeven. Er werden ernstige beschuldigingen geuit tegen katholieke arbeidersorganisaties en ka tholieke priesters, tegen den Rijksbemiddelaar tegen het Roode KruLs, tegen de katholieke politieagentenvereeniging ,.St. Michael", tegen de justitie en ten slotte ook tegen de regeering. Al deze beschuldigingen zijn vol komen onjuist gebleken. Van het verhaal, dat een priester met een crucifix voorop en zes knuppeldragende geestelijken daarachter de werkwilligen naar de fabriek zouden hebben geleid en zouden hebben aangespoord tot maatregelen van geweld tegen de stakers, is geen woord waar gebleken. Wel hebben eenige priesters, als zoovele anderen, op het nemen van strengere maatregelen bij den commissa ris van politie aangedrongen. Hierin schuilt echter zoo betoogden deze leden in het minst geen provocatie. Had men naar dezen raad geluisterd, dan was waarschijnlijk het geen nu gebeurd is. voorkomen. De hierbedoelde leden betreurden zeer de gedeeltelijke en eenzijdige publicatie van het aan de Kamer ter Inzage van de leden over gelegde rapport, welke heeft plaats gehad. Zij vroegen of de regeering bereid, is alsnog tot de publicatie van het rapport, zelf des noods met weglating van namen over te gaan. Naar hun oordeel geeft de gedeeltelijke en tendentieuze publicatie, welke heeft plaats gehad, hiertoe alle aanleiding. Van andere zijde werd opgemerkt, dat ook in de katholieke pers zelf groot verschil van opvatting omtrent bijzondevheden van het gebeurde aan den dag ls getreden. Bovendien staat vast, dat van katholieke zijde op het uitoefenen van geweld is aangedrongen. De publicatie van een gedeelte van het rapport is, naar dezelfde leden opmerkten, een gevolg van de onvoldoende informatie, door de re geering in het, openbaar verstrekt. Ook naar hun meeVing is thans een volledige publicatie van de aan de Kamer overgelegde stukken zoo noodig met weglating van de daarin voorkomende namen gewenscht. De leden, hier aan het woord, elndfgden hun betoog met de mededeeling, dat zij wenschten staande te houden: 1. dat bij de Maastrichtsche gebeurtenissen van katholieke zijde aandrang is geoefend tot het gebruik van sabel en gummistok; 2. dat ook geestelijken in die richting invloed op de autoriteiten heb ben geoefend: 3. dat, toen naar het oordeel der katholieke leiding die aandrang niet vol doende hielp, men van die zijde zelf maat regelen heeft trachten te nemen om „er een eind aan te maken", 4. dat, toen ook dit mis liep. het lagere politiepersoneel buiten de autoriteiten om is bewerkt, en dat daaruit de hinderlaag en de schietpartij op 16 October zijn gevolgd. De heer Vliegen heeft Inzake de relletjes een afzonderlijke nota ingediend. Binncnschipperij. Krachtig werd aangedrongen op de Instel ling van een Staatscommissie, welke zich zal hebben bezig te houden met de bestudeering van de oorzaken en de gevolgen van de tegen woordige malaise in het blnnenscheepvaart- bedrijf. alsmede met het zoeken naar midde len. welke tot een verbetering van den toe stand zou Kunnen leiden. Verscheidene leden meenden, dat de oor zaken van de malaise niet ver zijn te zoeken. De voornaamste dier oorzaken zijn zeker wel in de eerste plaats de concurrentie, welke buitenlandsche schippers den Nederlandschen aandoen, terwijl de Nederiandsche scheep vaart in het buitenland bemoeilijkt wordt, en in de tweede plaats de hooge sluis- en andere rechten, welke door de schippers moeten worden betaald. De leden, hier aan het woord drongen er op aan. dat in den vervolge aan de gemeentebesturen in dezen de noodige be perking zal worden opgelegd. Princlpiëcle wenschen. Verscheidene leden wenschten te vernemen, welke de voornemens der Regeering zijn ten aanzien van het nog steeds bij de Kamer aan hangige ontwerp-Zondagswet. Opnieuw ver klaarden verscheidene leden, het^mverdedlg- baar te achten, dat de lijkverbrawllng. waar van vaststaat, dat zij ln strijd ls met de Be- graafwet. door de Regeering oogluikend wordt toegelaten. Eenige leden stelden de vraag, of de Com missie-De Ble in zake het dansvraagstuk reeds haar rapport heeft uitgebracht. Gewezen werd op de volstrekt verouderde voorschrif ten betreffende de afgifte van een bewijs van goed zedelijk gedrag. Vrij algemeen oordeelde men een wijziging in de Kieswet gewenscht. waarbij de bevoor rechting. welke de kleine groepen thans bo ven de groote genieten, wordt uitgesloten. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat het geheim van stemming niet ver zekerd is. Het feit. dat In open hokjes van zeer groote stembiljetten moet worden ge bruik gemaakt, heeft ten gevolge, dat in het algemeen vrij gemakkelijk kan worden ge zien, op welken candidaat. of althans op welke lijst, de kiezer zijn stem uitbrengt. Verscheidene leden opperden wederom be zwaar tegen he-, opnieuw voorkomen van pos ten voor vrijwillige burgerwachten, bijv. vrij willige landstorm en militaire politie op de begrooting. Verscheidene andere leden kwa men evenals vroeger hiertegen op. Gaarne zouden sommige leden vernemen, of de minister bereid ls. het initiatief te nemen tot een wijziging van de Bioscoopwet, welke het mogelijk maakt, dat niet alleen de films, die in een bioscoop worden vertoond, aan controle worden onderworpen, doch dat ook voor het z.g.n. bljprogxamma eenzelfde controle wordt Ingesteld Statistiek van de wasch! Eenige leden gaven het denkbeeld in over weging. een statistiek samen te stellen, waaruit kan blijkenin welke mate ln ons land de huisvrouwen de wasch geheel of gc- INGEZONDEN MEDEDEEL IN GEN a 60 Cts. per rescl „...FORMAMINT, dat is onze eerste ge dachte bij VERKOUD- HEID en KEELPIJN". Mevr. D. D. to E. FORMAMINT vernietigt de bac teriën ln mond en keel en beschermt U tegen besmettingsgevaar. (Keelpijn - Griep Influenza, enz.) deeltelijk buitenshuis laten behandelen! Zulk een statistiek zou kunnen bijdragen tot ver- grootlng van de kennis van de levenswijze der bevolking. Werkloosheid. Gevraagd werd. of het verslag van de Rijkscommissie voor de werkverruiming spoedig kan worden toegemoet gezien. Vele leden drongen er op aan. dat een overzicht aan de Kamer zal worden over gelegd van de plannen op het gebied van werkverschaffing en steunverlening, welke de regeering voor de naaste toekomst heeft. Nog steeds waren verscheidene leden van oordeel, dat aan de terwerkstelling van werk- loozen in vele Drentsche gemeenten nog te veel het denkbeeld van ondersteuning wordt verbonden Landbouw. Zeer vele leden verklaarden zich onvoldaan over het beleid van den minister, voorzoover da» de afd. Landbouw van zijn departement betreft. In andere landen toonen de Regec- ringspersonen. ook de Kabinetsleiders, voor soortgelijke verschijnselen de grootste be langstelling in Nederland schijnt de Regee ring In dezen de leiding uit handen te willen geven. De instelling van de commtssie-Lovlnk wekt althans allen Indruk, dat zulks het geval ls. De fnstelllng dezer commissie kon bij de meeste der hierbedoelde leden weinig be wondering wekken. Sommige leden bleven ln een afzonde-lijk departement van Landbouw een noodzakelijke voorwaarde zien voor een goede behartiging van de belangen der velen, die bij dit bedrijf betrokken zijn- Andere leden zouden desnoods genoegen willen nemen met de weder-aan- stelling van een directeur-generaal van den Landbouw. Wat de aanstonds te nemen maatregelen betreft, pleitten verscheidene leden krachtig voor het verleenen van steun aan graanbouw, fabrieksaardappelverbouw cn suikerbleten- verbouw. Sommige leden, die wezen op de groote moeilijkheden, welke sommige groepen van tuinbouwers ondervinden, drongen met klem aan op het verstrekken van credleten uit de schatkist aan deze groepen. Verscheidene andere leden verklaarden gaarne alle maatregelen te willen steunen welke tot hulp van den zoo bedreigden land bouw zouden mogen worden genomen. Zij meenden echter, dat zulke maatregelen Inzon derheid ten aanzien van den fabrieksaard appel- en suikcrbletenvcrbouw gewenscht zijn. Het z.g. Suikerwetje, dat ln den afgeloopen zomer is tot stand gekomen, heeft wegens de prijsdaling, welke sindsdien nog plaats heeft gehad, slechts een zeer onvoldoenden steun geleverd. 's Ministers aandacht werd gevestigd op den aanvoer van enorme hoeveelheden graan uit Sovjet-Rusland, waardoor de prijzen op de internationale markt zeer worden gedrukt. Naar het gerucht wil, zou dit verschijnsel minder een economische dan wel een politieke oorzaak hebben. Het nemen van maatregelen hiertegen achtten de hierbedoelde leden nood zakelijk. Andere leden, overtuigde tegenstan ders van invoerverboden of beschermende vechten, sloten zich bij dezen aandrang aan. Gevraagd werd betere bescherming van ver voerde dieren. Men wenschte voorts ruimere beschikbaarstelling van serum tegen mond en klauwzeer. Om het bezwaar van leegvlsschen der Noordzee tegen te gaan zal men samen werking moeten zoeken met de andere aan de Noordzee liggende landen. Is zoo vroeg men de regeering tot het nemen van eenig initiatief ln dezen bereid? OVEREENSTEMMING OVER HET NATUURRESERVAAT. Naar de Tel. verneemt Ls in een Zaterdag *e Hilversum gehouden bijeenkomst van de dagelijksche besturen der Gooischo gemeen ten algeheele overeenstemming bereikt over de grondslagen, naar welke elk der Gooische gemeenten: Bussum BLaricum. Hilversum, Laren, Huizen er. Naarden zal bijdragen in het bedrag van een miilioen gulden, bestemd voor den aankoop van 't natuurreservaat ln het Gooi. NIEUWE NOODKRFFT VAN DE VEE BOEREN. De Katholieke boerenorganisatie heeft naar de Msb. mciöt, den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw drinzend verzocht stappen te doen tot opheffing van het invoerve- bod van Nederiandsche herkau wers ln België. INBRAAK EN PTFFRTAL VAN RUIM f 5000. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag la ingebroken in het perceel Oranjelaar. 9 te Soestdljk. Vermist worden een depos'.tlcbe- wljs van f 5000 ten name van de Roti. Bank- vereenlginz, alsmede bankbiljetten van f 100 en zes van vljf-en-twintig. Toegang tot het perceel werd verkregen door een gat in een espagnolet.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7