De ramp in het Saarbekken Storm over Europa. Het woord is aan Bep roevmg. 48e Jaargang No. 14524 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 28 October 1930 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad /0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland 13.87)4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-5754. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 1—^5 regels 1.75. elke regel meer 1035. Reclames /0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 0.60^ elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Ome Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 0.25. elke regel meer /0-10. uitsl. a contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- D1T NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Waarschijnlijk 95 dooden. 6 gewonden in hopeloozen toestand. Geen redders ingesloten. SAARBRÜCKEN, 27 Oct. (VD.) Het is noodzakelijk het gerucht tegen te spreken, volgens hetwelk 51 leden van de bergings colonne in de groeve, waar de jongste ramp heeft plaats gehad, zouden zijn ingesloten. Aan geen hunner is een ongeluk overkomen. Zij zijn nog steeds aan den arbeid om twee of drie dooden, die zich nog in de schacht moeten bevinden, boven te brengen, wat tot dusverre nog niet mocht gelukken. In de rouwkapel staan lange rijen lijkkis ten, welker deksels nog herhaaldelijk ge opend moeten worden om het den nagelaten betrekkingen mogelijk te maken de dooden te identificeeren. Woensdagochtend te ne gen uur zal in de kapel van het mijngebied een Katholieke- en in een aan de mijn toe- behoorende zaal een Protestante lijkdienst gehouden worden. In aansluiting hieraan zal in de gehoorzaal een officieele bijeenkomst worden gehouden, waaraan ook door den voorzitter der Regeeringscommissie Ernest Wilton zal worden deelgenomen, en waarin de dooden van Maybach herdacht zullen worden. Voor zoover de dooden geïdentifi ceerd zijn, zullen zij naar de plaats van in woning worden overgebracht. De overige zullen hun laatste rustplaats vinden in een massagraf op het Ehrenfriedhof Bildstock. Een mijnbaas, die op het moment van de ontploffing op de derde verdieping werk zaam was, heeft verklaard, dat de luchtver- versching op de plaats van de ramp niets te wenschen overliet; ook later heeft hier niets aan gehaperd. De mijninspectie deelde mede, dat behal ve de 92 dooden, waarvan twee lijken nog niet uit de mijn naar boven gebracht kon den worden, nog drie personen vermist wor den. Omtrent hun lot verkeert men in het onzekere. Het is mogelijk dat zij bij de mijn ramp zijn omgekomen en dat hun lijken nog niet gevonden zijn, maar het is ook niet uit gesloten, dat zij veilig uit de mijn wisten te komen, doch verzuimd hebben, zich te mel den. PARIJS. 27 Oct. (V.D.) Volgens de laat ste berichten uit Saarbrücken verkeeren zes van de 20 gewonde mijnwerkers in levens gevaar. De Directeur-Generaal voor het Mijnwezen zal zich morgen naar Saar brücken begeven om het onderzoek in de Maybach-groeve persoonlijk te leiden. Vol gens mededeelingen van Fransche zijde heeft het voorloopig onderzoek uitgewezen. dat alle veiligheidsinstallaties intact zijn ge weest. BERLIJN, 27 Oct. (V.D.) Krachtens be sluit van de Rijksregeering en de Beiersche en Pruisische Staatsregeeringen zal op den dag van de bijzetting der slachtoffers van de Maybach-groeve van de openbare gebouwen de vlag halfstok waaien. Te Alsdorf 263 dooden ALSDORF, 27 October (V.D.) In het zie kenhuis te Eschweiler is heden een van de gewonde Alsdorfer mijnwex'kers overleden. Het aantal slachtoffers is nu tot 263 ge stegen. De geldinzamelingen. Van de zijde der Duitsche regeering ont ving men een brief, waarin verklaard wordt, waarom voor de slachtoffers der mijnramp te Alsdorf geldinzamelingen in het buiten land niet wenschelijk geacht worden. Men kan dien wensch slechts eerbiedigen. In bedoelden brief wordt evenwel tevens verklaard, dat vrijwillige liefdegaven dank baar aanvaard zullen worden. De voorzitter en de secretaris-generaal der „Association internationale de Sauvage et de Premiers Secours en cas d'Accidents", W. F. Pop, oud-Minister van Oorlog, Voorburg, Heerenstraat 175 (Postgiro no. 43910) en Dr. C. J. Mijnlieff, Amsterdam. Keizersgracht 134 (postgiro no. 106900) zullen giften in ontvangst nemen. DEN HAAG'S NIEUWE BURGEMEESTER. THANS OFFICIEEL BENOEMD. De Staatscourant van gisterenavond bevat reeds het Kon. besluit waarbij met ingang van 1 December jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal is benoemd tot burge meester van 's-Gravenhage. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Groningen. DE KONINGIN NIET UITGENOODIGD. OPMERKINGEN IN HET VOORL. VERSLAG. In het voorloopig verslag over hoofdstuk V (binnenlandsche zaken en landbouw) der Rijksbegrooting voor 1931 komt nog de vol gende zinsnede voor betreffende de feeste lijke herdenkingen te Nijmegen en te Zwolle. Het had de aandacht getrokken, dat de Koningin niet aanwezig is geweest bij de onlangs plaats gehad hebbende feestelijke herdenking te Nijmegen en te Zwolle van voor die gemeenten belangrijke feiten. Men meende te weten, dat dit te wijten is aan de omstandigheid, dat door de betrokken ge meentebesturen de in dezen gebruikelijke stappen niet zijn gedaan. Deze stappen zouden zijn nagelaten onder den invloed van vertoogen van leden eener politieke partij, welke tegen den monarcha- len regeeringsvorm gekant is. Mocht een en ander juist zijn, dan zouden de hier bedoelde leden tegen de gevolgde gedragslijn met klem willen opkomen. Naar hun meening be hoort op het antwoord op de vraag, of het staatshoofd bij een feestelijke herdenking of gebeurtenis ook aanwezig zal zijn, in geen enkel opzicht invloed te worden geoefend door de verlangens van hen, die den bestaan- den regeeringsvorm niet den juisten achten. Gaarne zouden dezelfde leden vernemen welk college of orgaan in elk der beide genoemde gemeenten voor de begane onjuistheid ver antwoordelijk moet gesteld worden. BRANDJE. Maandagavond half twaalf werd brand ge meld in het rookhok van den slager Wijk huizen aan de Ged. Oude Gracht. In dit rookhok hingen vijf zijden spek om gerookt te worden. Het touwtje van één dezer was doorgebrand, waardoor het spek in het vuur viel en verbrandde. Met eenige emmers water werden de vlammen gedoofd. De brandweer was wel aanwezig, maar behoefde geen dienst te doen. pc mijnramp in het Saar-bekken: Boode Kniisbeambten bij het. eervoer der. dooien. Noodweer boven Oostenrijk. WEENEN, 27 Oct. (V. D.) Oostenrijk Is door noodweer geteisterd. Het Centraal Meteoro logisch Bureau heeft sedert 60 jaren in Oc tober nimmer zulke groote hoeveelheden re gen geregistreerd, als de laatste dagen neer gevallen zijn. De brandweer werd gisteren en heden meer dan 200 keer gealarmeerd om assistentie te verleenen. De telefoonverbin dingen met Passau zijn door de inwerking van het water gestoord. De Dona is stijgen de terwijl het Wiener Wald op tal van plaat sen blank staat. Uit de bergstreken worden sneeuwstormen gemeld. Op een bouwwerk in de Grossglocknerstrasse werd een groep ar beiders door den sneeuwstorm overvallen. Een man werd bevroren en drie werden er in uitgeputten toestand in het ziekenhuis op genomen. In de omgeving van het Stubadal cirkelde Zaterdag van 16 tot 23 uur een blijkbaar ver dwaald vliegtuig. Men heeft nog getracht lichtsignalen met de machine te wisselen, doch dit heeft geen succes gehad. Vermoed werd, dat het een Nederlandsch Indië-vlieg- tuig was, welks route over Stiermarken gaat. (Het bovenstaande kan echter niet juist zijn, aangezien het eenige in aanmerking ko mende Nederlandsche retourvliegtuig Za terdagmiddag te omstreeks 12 uur. te Am sterdam is gearriveerd. Red. V. D.) Noodweer in Frankrijk. PARUS. 27 Oct.. (V. D.) De hevige stormen boven Frankrijk, vergezeld gaande van sneeuw en hagel, woeden nog steeds voort. Aan de Atlantische kust en langs het Kanaal levert de Noordwester storm een ernstig ge vaar op voor de visscherij. De visscherssche pen hebben zoo snel mogelijk de havens op gezocht. Te Toulon belemmerde de storm het eerste Fransche eskader zee te kiezen. Het Grieksche stoomschip „Maria" werd geheel onttakeld en dreef hulpeloos rond. totdat het een haven binnengeboegseerd kon worden. Ook in de provincie hebben regen en sneeuw groote schade aangericht. In de Fransche Alpengebieden ligt de sneeuw reeds meer dan een Meter hoog. T sjecho-Slow akye. WARNSDORF. 27 Oct. (V. D.) Tengevolge van den sterken regenval zijn in Noordelijk Bohemen vele rivieren buiten hare oevers ge treden. Op vele plaatsen heeft het water reeds een gevaarlijk niveau bereikt, en als de regenval aanhoudt zullen vele plaatsen onder water gezet worden. In het bijzonder dreigt er gevaar in de omgeving van Seifhenners- dorf en Gross-Schoessau. Het noodweer in Silezië. BRESLAU 27 Oct. (V. D.) Nadat de water stand van den Oder Zondagmorgen 112 M. was, steeg het water tot Maandagmiddag van ruim 3 M. tot 4.83 M. d.i. meer dan een M. boven den hoogsten stand. Ook de zijri vieren zijn zeer sterk gezwollen. Door het noodweer, dat onverminderd van kracht blijft, zullen, naar verwacht wordt nog storingen optreden bij de electrische treinen. Op de baan Nandeshut-Liebali werd door den hevigen storm een boom omgewor pen, die op een juist passeerenden personen trein terecht kwam. waardoor de electrische leiding vernield werd. Eenige vensterruiten werden vernield, waardoor verschillende per- sonn door glasscherven gewond werden. Bij Jacobsthal is een locomotief ontspoord die met electriciteit gedreven werd, het ver keer wordt met stoomlocomotieven gaande gehouden. 60 dooden in Smyrna. PARIJS. 27 Oct.. (V. DJ Het onweder, dat Smyrna en omgeving geteisterd heeft, heeft volgens de laatste berichten uit Constanti- nopel, ontvangen, een 60-tal dooden geëischt. Meer dan 500 huizen zijn ingestort. Het op- ruimingswei-k vordert slechts langzaam. De materieele schade moet meer dan 100 mil- lioen francs bedragen. DE GASVERSTIKKING TE HILVERSUM. JE VADER NOG NIET VERHOORD. De vader van het door gasrverstikking om het leven gebrachte meisje te Hilversum was Maandagavond in zooverre hersteld, dat hij van het Diaconessenhuis naar het politiebu reau is overgebracht, waar hij strer.g wordt bewaakt. Men meldt aan de N. R. Ct.. dat het echtpaar H. 18 jaar gehuwd was cn dat dit huwelijk kinderloos is gebleven. Het meisje was een aangenomen kind. De man is geruimen tijd chauffeur geweest bij een familie te Hilversum. Deze was buiten gewoon tevreden over hem en heeft hem toen hij op eigen verzoek ontslag heeft gevraagd een zeer gunstig getuigschrift gegeven. De vrouw was buitengewoon gesteld op het kind. Zij is zeer onder den indruk van het ge beurde. Ben Lindsay: Het heerlijke voorrecht der tegenwoordige generatie is. haar lichaam tot een brug te maken, waarover de kinderen der toekomst nieuwe hoogten van volmaking zullen kunnen bereiken. Wij vormen een brug naar een verre toekomst, naar een ideale bestemming, naar een grootheid van geestdie misschien nog duizenden jaren van ons verwijderd zijn, maar die toch vast cn zeker zullen komen. (In de koffiekamer van de Tweede Kamer wordt brood met aard appelmeel geserveerd, opdat de leden' zich persoonlijk van de kwaliteit kunnen overtuigen). Het Tweede Kamer-lidmaatschap Is toch geen makkelijk bestaan, Daar moet wel veel en velerlei Zeer zware arbeid voor gedaan. Zelfs als men op de koffie komt Is d'ochtendtaak nog niet gebeurd, Dan moet er nog het dageüjksch brood Voor 't Nederlandsche volk gekeurd. De boterham hun toebedeeld Is met aardappelmeel bereid. Een oordeel is hun wel vertrouwd Op dit terrein der meligheid. Zij kauwen en herkauwen het, Het voorhoofd in gepeins gegroefd, Zoo wordt het arme Kamerlid Tezamen met ons brood beproefd. Ook Lou de Visser zit erbij En eet er mee zoolang het duurt. Wanneer hij gulzig schrokt of smakt, Wordt hij van tafel weggestuurd. Als Braat zich eens een keer verslikt, Of Duymaer op zijn tongpunt bijt. Ontstaat (beweging) of (rumoer), Rijst (vreugde) en (hilariteit). Slechts Wijnkoop heeft niet meegeproefd. Hij bracht zijn maal mee in zijn zak. Hij houdt zich aan zijn streng dieet Van het Moscovische gebak. En als aan 't einde van het maal Gevraagd wordt, hoe 't is gewaardeerd Vindt links het heerlijk, terwijl rechts Het vreeselijk vond (of omgekeerd). O, als men eens ons parlement Geregeld spijs ter keuring zond. Wat uitkomst Want een Kamerlid Praat nimmer (met een vollen mond. OPLICHTER TE ROTTERDAM AAN HET WERK. HIJ HAD CHAUFFEURS NOODIG. De Rotterdamsche Centrale Recherche heeft aangehouden en in bewaring gesteld den 26-jarigen koopman W. V.. die zich schuldig gemaakt heeft aan verduistering van gelden die hem als borgtocht waren toe vertrouwd. V. heeft in advertenties gegadigden ge vraagd voor den post van chauffeur van be stelwagens, waarvoor 200 gld. borg moest worden gestort. Hij bezocht de reflectanten thuis en wist hen door het vertellen van allerlei zeer goed klinkende verhalen te bewegen tot afgifte van de borgsom, die door de slachtoffers vaak met groote moeite werd bijeengebracht. Reeds kort na de aanstelling wekte de zaak wantrouwen bij eenige der nieuwe chauf feurs, daar zij voor een leegen winkel in het Oosten van de stad waren ontboden om daar melk in ontvangst te nemen, die zij in do stad moesten uitventen. Verschillende van de vertelde verhalen bleken niet waar te zijn en toen na twee weken uitbetaling van het toegezegde loon uitbleef, is aangifte gevolgd door arrestatie. Het schijnt dat een vrij groot aantal werk- looze chauffeurs het slachtoffer van dezen man is geworden. Het Belangrijkste. Een merkwaardige rede van Mussolini. (2e blad, le pag-V Duitschland vraagt schadevergoeding aan Brazilië. (2e blad, le pag.) De mijnramp in het Saarbekken. (le blad, le pag.) Noodweer boven Europa. (le blad, le pag.) Prov. Staten van Noord-Holland. De nood van den tuinbouio aan de orde. (le blad, 2e pag.) Heemstede: De bouio ran een brug oner de Crayenestervaart. Crediet van f 30-000 gevraagd. (3e blad. 2e pag.) ARTIKELEN: Prof. Dr. W. Heineman: De veiligheid in het mijnwezen. (2e blad, le pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het le blad). HOLLANDSCH VEE WEER NAAR BELGIë? Binnenkort weer toelating onder voorwaarden. OVEREENSTEMMING BEREIKT. De correspondent van de NJt-Ct. te Brussel meldt: Maandagmiddag heeft ln het gebouw van het departement van landbouw te Brussel een onderhoud plaats gehad tusschen den onder directeur van den veeartsenijkundigen dienst te 's-Gravenhage en den Belgischen inspec teur-principaal Boes. Dit onderhoud liep geheel over het Invoer verbod van Nederlandsch vee ln België en leidde tot een principieel accoord inzake de opheffing van dit verbod. Deze opheffing zal geschieden onmiddellijk nadat de mond- en klauwzeerepidemle zoodanig zal zijn afgeno men, dat mits overlegging van een veterinair getuigschrift en een bewijs, dat het vee af komstig is uit een gebied, waar geen besmet ting heerscht, de Invoer van herkauwende dieren uit Nederland in de onbesmette steden en dorpen van België kon worden toegelaten. De besmetting ln België blijkt thans meer af dan toe te nemen, zoodat de opheffing binnen niet al te langen tijd tegemoet zou kunnen worden gezien. „Het, Laatste Nieuws van Antwerpen", ver meldt over de aanleiding tot het verbod: „In het ministerie van Landbouw te Brus sel verklaart men. dat het Invoerverbod van Nederlandsch vee is ingegeven o.m. door de volgende omstandigheden: Op 16 October jl. werden t<? Esschen drie wagons vee teruggezonden; bij het vee in een der wagons waren ziekteverschijnselen vastgesteld, terwijl het vee in de beide andere verdacht leek. In deze wagons bevond zich vee, afkomstig uit Leeuwarden, evenals vee, dat op de Rotterdamsche markt was geweest. Anderzijds bevinden zich thans in de quaran- tainestallen van Arendonk, Akkel en Meerssel drie- tot vierhonderd dieren, waaronder ver scheidene zijn die met mond- en klauwzeer zijn besmet. In Nederland worden wekelijks 900 ziekte gevallen vastgesteld; in België slechts 20. Door de Belgische overheden is vastgesteld, dat de Nederlandsche regeering maatregelen treft om den eigen veestapel te beschermen, maar niettemin besmet vee naar België wordt uitgevoerd. Er werden namelijk dieren ziek oevonden. waarvoor toch een getuigschrift van gezondheid was afgeleverd. De beambten van de mijn Maybach, waar de dood 95 slachtoffers cischtewachten bij dcQ ingang van de schacht op bevelen en berichten.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1