BUITENLAND Mussolini houdt een groote redevoering. [DE VEILIGHEID IN HET MIJNWEZEN. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 28 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD Alweer Livorno, Florence en Milaan. Een antwoord aan Europa. Een historische beschouwing Door Prof. Dr. W. HEINEMAN. Europa en het fascisme. Hoe men geschiedenis maakt HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Mussolini. Met een hoogst merkwaardige rede, waarin hij het thema van Livorna, Florence en Mi laan wederom aanvatte, heeft Mussolini de bijeenkomst van de besturen der provinciale fascistische federaties van geheel Italië, ge opend. Daarmede luidde hij tevens het negen de jaar van het fascisme in. In Livorno, Flo rence en Milaan heeft Mussolini Europa in dertijd beschuldigd, den oorlog voor te be reidden. „Zij stamelen in Genêve van vrede en be reiden elders den oorlog voor" heeft hij thans gezegd. De Duce acht zich geroepen tegen dit „onrecht" te vechten. Hij gaat in zijn ijver echter te ver en vereenzelvigt Italië met den vredesapostel, met den eenzame die in den woestijn van het onrecht om recht smeekt. Dat is een belachelijke voorstelling van de werkelijkheid: Mussolini heeft als argument het dossier gebruikt, waarin sedert 1927 alle militaire voorbereidingen tegen Italië geno teerd werden. Hierin bevindt zich een lijst van nieuwe forten, batterijen en voorbereide bewapeningen. Mussolini heeft echter ver zuimd te vermelden, dat hij den vicieuzen cirkel zelf heeft helpen smeden, omdat hij lang voor 1927 reeds bewezen heeft, dat zijn regime hoe voortreffelijk het ook geweest mag zijn voor het ontredderde Italië een gevaar vormde voor den wereldvrede, omdat het gebaseerd was op machtswellust die thans in grootheidswaanzin dreigt te ontaarden! Men kan het gevoel niet van zich afzetten wanneer men Mussolini's jongste rede voeringen leest dat deze man zich be drinkt aan zijn woorden en dat hij Rome het Oude Rome waant en dat hij achter de fascistische keurbenden de schimmen van wereldveroverende Romeinsche legioenen ziet Mussolini is zonder twijfel een groot man. Hij maakt geschiedenis. Hij heeft den stoot gegeven tot een tweede Italiaansche renais sance. Het merkwaardige en paradoxale ech ter is, dat hij ondanks alle positieve stuw kracht die van hem uitgaat, wellicht een even negatief element in de wereldgeschiede nis zal blijken te zijn alszijn tegen voeter Lenin. Een verstandig woord wijdde de Dictator nochtans aan de herziening der vredesver dragen. welke hij niet alleen een Italiaansch belang doch ook een Europeesch belang noem de. Openlijk kwam hij er vervolgens voor uit. dat Italië er naar streeft vreedzame expansie naar het Oosten te doen plaats vinden. Resumeerende: Het belangrijkste punt in deze groote redevoering was zonder twijfel Mussolini's verweer tegen de reactie van Europa op de redevoeringen van Livorno. Milaan en Florence. Van ieder ander dan van Mussolini zou men dit verweer wellicht aanvaard hebben. Van een humanitairen geest die Europa beschuldigde den oorlog voor te bereiden zou men ieder verwijt in dit opzicht aanvaarden. Maar Mussolini is een suspecte vredesapostel L. A. Italië. Mussolini's rede. ROME, 27 Oct. (N. T. A.) Mussolini heeft in het Palazzo Venezia voor de vereenlgde leiders van de fascistische provinciale fede raties van geheel Italië een rede uitgespro ken, waarin hij o.a. het volgende verklaar de: De redevoeringen te Florence. Milaan en Livorno waren als een oorlogsverklaring op gevat. terwijl men vergat dat de oorlog te gen het fascistische regiem al sedert acht ja ren werd gevoerd door de mannen, groepen, partijen en sekten, waarop hij te Florence had gezinspeeld. Deze geestelijke oorlog bereidde den mili tairen oorlog tegen het fascistisch regiem voor. Alle laster, zelfs de infaamste, werd naar het fascisme geslingerd om den haat- die door millioenen en millloenen tegen het fascistisch Italië gepredikt werd, te ver scherpen. Intusschen werden naast den geestelijken oorlog de voorbereidingen voor den werkelij- ken oorlog aan de Italiaansche grenzen be spoedigd. In het dossier, dat ge hier ziet. zei- de Mussolini, zijn dag aan dag de militaire toebereidselen opgeteekend. die sedert 1927. dus reeds lang vóór mijn redevoeringen van Florence en Milaan, zijn ondernomen Hier is de lijst der opgestelde batterijen, der ge bouwde forten, der voorbereide en tot stand gekomen bewapeningen. Zou ik nog langer wachten, om het Italiaansche volk wakker te schudden? Natuurlijk hebben degenen, aan wie het masker werd afgerukt, gepoogd. Ita lië als het eenig gevaar voor den Europee- schen vrede voor te stellen, als den eenlgen wolf onder een kudde vreedzame lammeren. Dit spel is ten einde. Het fascistisch Italië zal zich in dezelfde mate wapenen als allen zich wapenen. Ik herhaal, dat zoolang er ka nonnen zijn. die schooner zullen zijn dan de schoonste, wij de schoonste zullen bezitten. Volgens Stefani zou Mussolini hier gezegd hebben dat zoolang er kanonnen zullen zijn, zij mooier zullen zijn dan woorden, die vaak ijdel zijn. Het moet in ieder geval duidelijk zijn, reide Mussolini woordelijk, dat wij ons materieel en geestelijk wapenen om ons te verdedigen, niet om aan te vallen. Het fascistische Italië zal nooit het initiatief tot een oorlog nemen. Ook onze politiek betreffende de herziening der verdragen, die niet van gisteren dateert, doch reeds in Juni 1928 is ingeleid, is erop gericht, een oorlog te voorkomen, een gewel dige besparing te bewerkstelligen, die van een oorlog. Herziening van de verdragen is niet in hoofdzaak in het belang van Italië, doch is in het belang van Europa en de wereld. Dat is niet zinloos of niet te verwezenlijken, daar de mogelijkheid van herziening in het Vol kenbondspact zelf is voorzien. Zinloos is slechts de bewering van de onaantastbaar heid van de verdragen. De stelling, dat hei, fascisme geen uitvoer artikel is, behoeft correctie, want het fascis me als Idee in de doctrine der praestatie is universeel. Het is Italiaansch in zijn instellin gen, universeel naar den geest. Men kan zich derhalve een fascistisch Europa denken, een Europa, dat zijn instellingen op de doctrine en de practijk van het fascisme opbouwt, d.w.z. een' Europa, dat in fascistische zin het probleem van den modernen staat oplost, den staat van de twintigste eeuw, die geheel ver schilt van de staten, die vóór 1789 bestonden of zich later vormden. Volgens de Tel. zeide Duce nog: Een buitenlandsche schrijver heeft na de bij woning van de oefeningen van een Ita liaansch eskader Italië eens als volgt be schreven: „Het schiereiland vormt thans een uitgestrekt gebied, waar millioenen mannen zich stilzwijgend oefenen, op den grond, op zee,in de lucht, in scholen, kerken en stadions om hun leven op te offeren voor de vernieu wing van hun ras, voor de Latijnsche eeuwig heid voor den grooten strijd die morgen of nooit zal plaats hebben. Men hoort een dof gerommel gelijk aan dat van een legioen, dat in gesloten gelederen optrekt." Dat is juist, aldus besloot Mussolini, het fascistische Italië is 'n ontzaglijk legioen, dat onder het teeken van den lictorenbundel op rukt naar een groote toekomst. Duitsclilamd. Duitschland eischt schade vergoeding van Brazilië. BERLIJN, 27 October (VX>.) Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, heeft Duit- sche gezant te Rio de Janeiro onmiddellijk na het bekend worden van de beschieting van het Duitsche stoomschip „Baden" een onder zoek ingesteld en met dit doel een commissie aan boord van dit stoomschip gezonden. Ook heeft hij zich met de bevoegde B razi liaan- sche autoriteiten in verbinding gesteld. De Braziliaansche autoriteiten hebben toege zegd de zaak te zullen ophelderen en de schuldigen te straffen. De gezant heeft op dracht ontvangen voldoening en schadever goeding te eischen. Partieele werkhervatting in de metaalindustrie. BEELIJë, 27 Oct. (V. D.) De aldeeUng Berlijn van het Landelijk Stahlhelm-verbond heeft haar leden onder de metaalarbeiders INGEZONDEN MEDEDEEL IN GEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f 98.- order gegeven, weer aan het werk te gaan. Oorzaak hiervan is de geringe animo tot sta ken bij de Stahlhelmers en geringe stakings- uitkeering, waardoor de economische pos:'ie der stakers er niet bijzonder rooskleurig uit ziet. Allereerst zal bij Siemens de arbeid her vat worden. Ook de Rijksbond van Duitsche Arbeiders en het Rijksverbond van Vaderlandsche Ar- beldersvereenigingen deelen mede. dat de Nationale Arbeidersorganisaties heden in tal van groote en kleine bedrijven te Groot Ber lijn weer aan het werk zijn gegaan. Oostenrijk. Een nieuwe vice-president van politie. WEENEN, 27 October. (VX).Hedenavond heeft de minister van Binnenlandsche Za ken het verzoek om ontslag van den vice- president van politie Pamer aanvaard. Tot diens opvolger werd benoemd de directeur van politie dr. Brandl, die sedert jaren deel uitmaakt van het Weensche politiecorps en tijdens den oorlog plaatsvervangend leider was van de staatspolitie, die toenmaals onder leiding stond van dr. Schober. Engeland. De ratificatie-oorkonden gedeponeerd. LONDEN. 27 October (VDJ In de .Xo- carno"-zaal van het departement van Buiten landsche Zaken had heden de plechtigheid plaats van het deponeeren der ratifatie-oor konden van het Londensch Vlootverdrag. Bij de plechtigheid vertegenwoordigde Mac Donald, begeleid door Henderson en den Eerste Lord der Admiraliteit Alexander, het Vereenigd Koninkrijk, Canada. Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zeeland werden vertegen woordigd door hun premier, Indië door Sir Atal Chatter jee, terwijl de Vereenlgde Staten en Japan door hun ambassadeurs werden ver tegenwoordigd. Ter gelegenheid van deze plechtigheid wer den verschillende radio-redevoeringen ge houden. De Japansche minister-president hield te Tokio ^en radiorede waarvan de vertaling door den Japanschen ambassadeur te Londen voor de radio werd uitgesproken. In deae rede werd de overtuiging uitgesproken, dat het Vlootverdrag een onmetelijken moreelen Invloed zal uitoefenen op het groeiende be wustzijn van den menschheid. Het verdrag is een treffende demonstratie van onderling vertrouwen en den goeden wil tusschen de volkeren. President Hoover sprak uit het Witte Huis te Washington en zeide. na de 'geschiedenis der onderhandelingen te hebben aangestipt, dat de zeemogendheden de moeilijkheden overbrugd hadden en er toe waren overgegaan hun onderdanen te ontlasten van den druk van overmatige vloot-bewapeningen. Mac Donald zeide in zijn radiorede, dat de drie onderteekenaars thans een nieuwen mijlpaal op den langen weg naar vrede en veiligheid gepasseerd waren. De onderkoning van Britsch- Indië maakt plannen. De onderkoning van .Britsch-Indlë. lord Ir win. heeft volgens de „Daily Herald" voor- stollen ontworpen inzake een nieuwe Indische grondwet: zijn memorandum zal aan de ron detafel-conferentie worden voorgelegd. De hoofdstrekking dezer voorstellen is dat hij de regeering van Indië in zekere mate verantwoordelijk wil maken tegenover de ge kozen wetgevende vergadering, die ook con trole op de regeering zou moeten uitoefenen, aldus het Hbld. Het memorandum ls opgesteld na een nauwkeurige bestudeering van de voorstel len van het rapport-Simon. Naar de meening van den onderkoning is het zwakke punt van dit rapport dat er geenerlei bepalingen in voorkomen betreffende een centrale verant woordelijke regeering. Lord Irwin is het in hoofdzaak eens met het standpunt van Sir John Simon inzake de hervorming der pro vinciale regeeringen en de ontwikkeling van een federaal stelsel maar hij is overtuigd dat de tijd gekomen is voor een beweging in de richting van verantwoordelijkheid bij de centrale regeering. Hij is eveneens overtuigd dat voorstellen, welke niet iets van dien aard bevatten, door de Indische vertegenwoordi gers ter conferentie niet als discutabel zullen worden beschouwd. Een volledige verantwoor delijke regeering ls z.i. niet onmiddellijk mo gelijk zooals de meeste Indische leiders zelf beseffen. Daarom stelt hij voor om ten aanzien van het centrale bewind voorlooplg die „dyarchie" toe te passen, welke Sir John Simon in de proline les wil afschaffen. Volgens dit stelsel zouden sommigen der ministers van den onderkoning gekozen wor den uit, en verantwoordelijk zijn aan, de cen trale wetgevende vergadering. Andere diensten zooals de verdediging, de rechtspraak en de financiën zouden tot de „gereserveerde" onderwerpen behooren en beheerd worden door ambtenaren, alleen aan den onderkoning zelf verantwoordelijk en niet onder controle van het parlement. De conferentie zal dus drie belangrijke reeksen voorstellen voor zich hebben: het memorandum van den onderkoning, het rap port-Simon en de voorstellen van de Indische delegatie. Laatstgenoemde voorstellen be oogen volgens de „Daily Herald" onmiddel lijke zelf regeering. een „minimum grond wet", met tijdelijke beperkingen ten aanzien van het leger en de buitenlandsche politiek. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Naar De Tijd verneemt, is de oud-voorzitter der Eerste Kamer, de heer J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, van ce laatste Heilige Sacramenten voorzien. Hij had in het voor jaar een ernstig ziekbed gehad. Vrijdag ls hij plotseling weer zoo zwaar ongesteld ge worden. dat men het noodig oordeelde hem de Sacramenten der stervenden toe te dienen. Naar het Hbld. verneemt ls de toestand thans zoodanig, dat alle hoop op herstel be staat. De dokter is zeer tevreden. De patiënt had een rustigen nacht. „De geschiedenis van de vei ligheidsmaatregelen is tevens dc geschiedenis van den mijnbouw". Op het oogenb'lk weten wij nog niet of de oorzaak van de vreesehjke mijnramp te Als- dorf bij Aken aan menschelijke nalatigheid of wel aan natuurlijke Invloeden te wijten is. In ieder geval staat vast. dat de mijndlrectie voortdurend alles heeft gedaan om de veilig heid der mijnwerkers te bevorderen, voor zoover dit de menschelijke krachten en ken nis niet te boven ging. De oorzaak zal echter pas later worden gevonden en misschien wel nooit. Deze mijnramp is een der grootste, die den Duitschen mijnbouw ooit getroffen heeft: de veiligheid van de mijnwerkers is er weer in het middelpunt van de belangstelling door geplaatst-. De veiligheidsmaatregelen, die in de ver schillende tijdperken in de mijnen genomen zijn. geven duidelijk aan hoeveel waarde er in een zeker tijdperk aan het menschelijk leven werd gehecht, m.n.w. hoe hoog het moreele peil van de mijn-eigenaars toen was. De ge schiedenis van de veillgheidsmaatreeelcn is tevens de geschiedenis van den mijnbouw. Want zelfs toen aan het leven der mijnwer kers geen waarde werd toege-kend. bleek het toch reeds noodzakelijk deze menschen te beschouwen, ^ls het materiaal waarmede men moest werken en was het nodig, dit materiaal te beschermen, de arbeidspresta tie ervan niet aan to taston door de gezond heid te benadeelen en door het voorkomen van mijnrampen stagnatie in het werk to vermijden. Er werd echter bij do veiligheids maatregelen uitsluitend gevraagd, of ze ren dabel waren. Verder ging men niet. In voorhistorische tijden heeft de mensch reeds schachten en kuilen gegraven om delf stoffen to zoeken. Het begin der beschaving ontstond door de vuurstoenen; deze werden gebruikt om bijlen, lanspunten en messen van to maken en werden oorspronkelijk in verweerde rotsen gevonden. Later moest men er ook in den grond naar gaan zoeken en de mijnbouw in dezen vorm Is misschien wel de oudste arbeid geweest, die de menschen ge zamenlijk verrichtten. Het veld te Grimès- Graves, in Engeland, vertoont 250 schachten uit het stoenen tijdperk, die trechtervormig zijn en boven een diameter van 8 Meter heb ben. tegen 4 Meter van onderen. De diepte bedraagt 13 Meter. Hierbij kan men natuur lijk nog niet spreken van veiligheidsmaatre gelen; de eenlge voorzorg was de trechter- vorm der schachten, waardoor er minder kans on bestond, dat de menschen door aard- schuivingen bedolven worden. De eerste „echte" mijnbouw met horizon tale gangen bliikt uit een mijn. die in 1867 bij Bergen in Henegouwen is ontdekt. Ook hier werd naar vuurstoenen gezocht en wel in loodrechte schachten emt horizontale zij gangen, die 3 M. breed en 2 M. hoog waren. Wanneer men al maateeeelen nam tegen ver zakking. deed men dit door rechtopstaande pilaren van breuksteen en groote stoenen pla ten. Deze voorzorg was natuurlijk onvoldoen de en men vond in de mijn dan ook talrijke geraamten van bedolven mijnwerkers uit het stoenen tijdperk. Een bij Weenen ontdekte vuursteenmijn vertoonde eveneens dergelijke primitieve vei ligheidsmaatregelen, doch ook hier weer. slachtoffers! De menschen uit het stoenen tijdperk hebben echter een hooge opvatting gehad van het werk van hun mijnwerkers, want behalve veiligheidsmaatregelen, zien wij ook. dat zij het werk trachtten te verge- makkeiliken: daaruit vloeide voort de „com fortabele" aanleg der ruime, horizontale gan gen en de soort van vervoermiddelen, die door ondergeschoven rollen, opgehesohen zakken of manden plaats had op een wijze, die voor den arbeider zoo min mogelijk ver moeienis tengevolge had. In dien tijd zal men dan ook wel geen werkgevers en werknemers hebben gehad, doch leder haalde zooveel vuurstoenen als hij noodig had en wat hij voor zichzelf deed. deed hij tevens voor die genen, die na hem kwamen. Een duidelijke teruggang in technisch en moreel opzicht, ontstaat, zoodra georgani seerde staten krijgsgevangenen als slaven arbeiders gaan gebruiken. In dien tijd begon INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel CARELS' BOTLR5PECULAAS 14 cents per ons BOTER»pecu'aa» beduidt: Speculaas bereid mei roomboter. UIT FINLAND. DE BURGERWACHTEN GEMOBILISEERD. KOPENHAGEN. 27 Oct. (V. D.) Uit Helsing- fors wordt gemeld, dat Zaterdag plotseling de Finsche burgerwachten zijn gemobiliseerd. Deze burgerwachten zijn fn aantal belang rijk sterker dan het Finsche leger. Nog kort geleden werd op vergaderingen verklaard, dat de burgerwachten achter de regeering ston den. In het algemeen worden zij slechts op geroepen voor manoeuvres, maar op het oogenblik zijn geen manoeuvres of oefeningen in het verschiet. De regeering heeft opnieuw telegrammen uit Lappokringen ontvangen, waarin de onmiddellijk vrijlating wordt ge- eischt van generaal Wallnfus. den afgezet- ten chef van den generalen staf, die onder zeer scherpe bewaking gevangen wordt ge houden. Errolainen. die zich heeft schuldig verklaard aan de ontvoering van twee sociaal democratische parlementsleden, ls In de ge vangenis een hongerstaking begonnen. EEN KIEN AVOND. De eerste hulpvereenlging „Snelverband" organiseert Maandag 3 November een kien- avond, waarvan de opbrengst ten bare van de eerstvolgende to houden boottocht voor ge brekkige kindoren is. Fraaie prijzen zijn 1 hiervoor beschikbaar gestold, terwijl het or kest „Orpheus" den avond zal opluisteren. men ook metalen, m a.w. ertsen to delven. Het werk In de ertshoudende. harde gestoen- ton was zooveel zwaarder dan ln de zachte grondsoort, waar de vuurstoenen ln voor kwamen. Nu ziet men ook horizontale gan gen. die nauwelijks hoog en breed genoeg wa ren, dat er een mensch doorheen kon krui pen. Van velligheldsmaatrgelen was geen spoor to bekennen, want het rendeerde niet het leven van een slaaf te beveiligen. Onmenschelljke primitiviteit. De mijnen der oude Etryptonaren Romei nen, Grieken. Indiërs en Chineezen zijn over al en In alle eeuwen van dezelfde vreeselijke en onmenschelljke primitiviteit. Vooral de Romeinen „blonken uit" door een volkomen verachting van de waarde van een menschen- leven. Men nam niet eens de moeite werk tuigen te vervaardigen. Het werk van dui zenden bloote slavenhanden was eenvoudiger en goedkooper. Van stutten in de gangen, van afwatering en luchbverversching was geen sprake. Wanneer de arbeider ln een gang doodgedrukt, verstikt of verdronken was. liet men hem daar en groef niet verder, aan die gang Elke gang werd oolang voort gezet, totdat zU door een dergelijke hindernis werd afgesloten. Niemand kan zich een voor stelling maken van den omvang dezer mis bruiken. Eén slaaf kon zijn gang dagelijks slechts enkele centimers verder uitgaven. Het erts werd niet vervoerd door werktuigen, doch door kinderen, omdat deze sneller konden voortkruipen door de nauwe gangen. De Egvptenaren haalden uit de goudmijnen van Thebe een winst van 72 millloen gulden, de Carthagers betaalden aan de Romeinen ge durende 50 Jaar een schatting van 800.000 pond zilver, die zij uit hun zllvergroeven ln Oranje wonnen. Doch wie telt de duizenden slaven, die hiervoor gewerkt hebben en die hier voor gestorven, verpletterd, verstikt of ver dronken zijn? De Middeleeuwen toonden peen mensche lijker opvattingen dan de Oudheid en lieten deze wantoestanden onveranderd. Slechts dit verschil was er. dat de omvang van den mijn bouw afnam en daarmede het verlies aan menschenlevens. De techniek van den mijn bouw werd alleen dan veranderd, wanneer ln plaats van met slaven, lijfeigenen en mlsdadi gers werd gewerkt met vrije arbeiders. Dit geschiedde echter eerst togen het einde der middeleeuwen. Toen kwamen er weer bree- dere en hoogere gangen, eenlge afwatering en eer. zwakke poging tot luchtververscl.lng. De verhoudingen, waaronder ln de mijnon ge werkt werd, waren nog altijd zeer ongunstig: men denke aan de onbeschermde, walm mie lampen' Doch tegenover het risico stond ten minste het geld. de broodwinning en de vrije milnweikers hadden, vergeleken met de ar- Deider> in andere ambachten, ook in dien tijd niet te k'-'gen. Belangrijke technische vooruitgang komt er dan pas omstreeks 1800, toen de steenko len in groote hoeveelheden werden vervoerd en dat nog niet eens uit- menschelijke over wegingen, doch alleen omdat het werk in een steenkoolmijn telkens zou worden opgehou den, wanneer men geen maatregelen nam togen mijngasontploffingcn en instortingen. Toen zag men voor het eerst, dat de gangen systematisch gestut werden toen ontston den de afzonderlijke schachten voor de lucht- vorversching. de afwatering door middel van pompen en het vervoer van de kolen door rails en karren en door ophijschen. De uit vinding van de mijnlamp door Sir Humphrey Dovv was een reusachtige sprong vooruit en heeft vele mijnwerkers het leven gered. Tegenwoordig staan wij weer voor een keer punt. De eene mijnramp na de andere vindt plaats en het feit, dat al het mogelijke ge daan ls om den veiligheidsdienst zoo vol maakt mogelijk te maken, wil nog niet be- toekenen, dat er „genoeg" gedaan Ls. Men zal zich ernstig moeten afvragen, of misschien geen grondige wijziging der werkmethode noodig is om de veiligheid in de mijnen to verzekeren en op een peil to brengen, dat de 20ste eeuw waardig ls. (Nadruk verboden). AGENDA. Heden: DINSDAG 28 OCTOBER Gem. Concertzaal: Gem. Orgelconcert. Ber th c Seroen (zang) en George Robert (orgel) 8 uur. Tulnzaal: Ned. Chr Relsvereenlglng. Le zing door ds. P. Stogenga Azn. 8.15 uur. Stadsschouwburg: Revue ,,'t Is voor den bakker" 8 uur. Schouwburg Jansweg: J. Jushny's Theater ,J)e blauwe Vogel". 8.15 uur. Nassauplein 6: Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstr., verga dering. 7.30 mir nam. Gebouw ..Het Blauwe Kruis". Vara-om bouw cursus: vergadering 8 uur nam. Palace: „Zwei Herzen lm 3 4 Takt". Too- neel Alexander de Haas (dichter-zanger), 8 15 uur. Luxor Theater: ,J>e roode cirkel". Tooneel Stambul &i Co. 8 uur. Rembrandt Theater: „Sunny Side Up". Tooneel: Glyp (Saksisch porceloingroep). 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 29 OCTOBER Prinsenhof (Statenzaal) Raadsvergadering 1.30 uur nam. Ged. Oude Gracht 65. Vereenlging „Weten en Werken", vergadering. 8.30 uur nam. Remonstrantenhuls Wllhelmlnastraat 22) „Wetenschap en Religie" Lezing H. H. Theu- nlsse. Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V. Solist Henk van Wezel (cello) 8.15 uur. Stadsschouwburg: Harry Liedtke en zijn Berlljnsch Ensemble in „Eln idealer Gat to". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „O! die Joe!" 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vry Haarlemmerliède. Raadsverga dering, 10 uur vn,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5