H. D. VERTELLINGEN. DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 28 OCTOBER 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). De Zanger van de ellende door JACINTO BENAVENTE. Uit het Spaansch. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. MEUBELEN Levering direct aan PARTICULIEREN moderne EIKEN EETKAMER compleet 170.-. HUISKAMER-AMEUBLEMENT, compleet I 90. HUIS-, SALON-, SLAAPKAMERMEUBELEN. BEDDEN. DEKENS enz., alles met 3 jaar schrif telijke garantie. Prima afwerking. Ncderl. Meubel- industrie „NEMI",Modelkamers voor HAARLEM KONINGINNEWEG IS TELEFOON 12868 Een der vele schaamtelooze, grappenma- kend? straatzangers was de dichter, die heerschte over de menigte, over de ellendige menigte, die alle smarten der wereld lijdt zonder ze te voelen. Van het aanbreken van den dag af ging hij, dwalende door de stad, door de voor naamste straten, waar adel, overheid en rijke kooplieden zich zonder eenlge schaamte la ten bewonderen, zonder een enkelen keer stil te houden om te zingen; maar als hij daar liep en somber al die drukte aanschouwde, kwamen verontwaardiging en droefheid in zijn ziel boven drijven. Maar in de straten, die ver verwijderd zijn van het hart der stad, waar de armzalige bewoners leven in de door hun eigen adem verpeste lucht, daar bleef de zanger staan en zong, omringd door het onwetende, in lom- pn gehulde, hongerige volk, daar zong hij, soms met het heilige vuur van een dichter, soms terneergeslagen en troosteloos; een menschelijke Christus zonder de goddelijk heid van een Verlosser. Dan weer zong hij verzen zonder veel bcteekenis, maar van een groote, zoete welluidendheid, lofzangen der liefde, die de ziel binnendrongen als het aroma van alle liefde ter wereld; en wan neer zij naar hem luisterden, dicht tegen el kaar gedrukt, dan verhelderden zich him ge sloten gezichten en verzachtte zich de botte barheid van hun ziel alsof zij plotseling doorstraald werden van een innerlijk licht. Maar altijd bleven in hun hart gegrift de hei lige woorden Recht. Vroomheid en Hoop. immer zong de Zanger van de Ellende, zooals zij hem noemden, van andere liefdes, Ellende was zijn minnares, en nooit had iemand trou wer geliefde. De dochter des konings was verzot op schoone gedichten en ofschoon honderd hof- VEREENIGÏNG „ZIEKENZORG". STERKE VOORUITGANG VAN HET ZELF STANDIGE ZIEKENFONDSWEZEN. Dezer dagen hield bovengenoemde veree- nlglng onder leiding van haar voorzitter, den heer P. Bruijn, haar Jaarvergadering. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan den gezonden groei der veree- nleing, Was het aantal leden bij afsluiting van het boekjaar 12242, thans zijn bijna de 13000 leden bereikt. Tevreden kunnen wij, aldus de voorzitter, echter niet zijn. Wij staan voor een belangrijke periode, de Ziekenfondswet is in een gewijzigd ontwerp van wet verschonen en zal eerlang bij de Kamer worden Ingediend. Het zal in groote mate afhangen van de kracht welke de arbeiders aan het door hen zelf bestuurde ziekenfondswezen, door hun lidmaatschap zullen geven, of de aanslag, welke op de zelfstandigheid der onderlinge fondsen wordt voorbereid, zal worden afge slagen. In de J.l. Dinsdag gehouden vergadering van de Landelijke Federatie tot behartiging van het Ziekenfondswezen, waar vertegen woordigers aanwezig waren van het. C. N. V. en N. V. V., werd dan ook algemeen de wensch uitgesproken, het onderling zieken- FEUILLETON 32) „Mijn kok is een Franschman", verklaarde Klrk. „Die slaapt niet hlsr in huis". „Hm! Hij was hier toch toen de moord gebeurde." „Ja. natuurlijk." ..Nu dan kan ik hem misschien beter na derhand eens spreken". „Hij spreekt heel weinig Engelsch", lachte Klrk. „U zult zich vermaken." Hij verliet de twee In de slaapkamer van den butler en ging weer naar Miss Morrow. „Ik vermoed dat u niet gaarne een keuken ziet", zei hij. „Waarom?" „Wel, 'n groot advocaat als u „Maak ik heb ook wel kookboeken bestu deerd. U zoudt verbaasd staan. Ik kan de heerlijkste „Gerechte! bereiden dat weetik", voleinde hij. „En uw chocoladopuddlng was beroemd op de universiteit. Ik heb het vroeger al ge hoord." „Laat me als "t u blieft m'n zin afmaken. Ik wilde zeggen pasteien maken. En m'n ci troentaart ls ook nog niet zoo kwaad." Hij stond haar plechtig aan te kijken. ..Mejuffrouw", zei hij. u valt mee bij kennis making. Kom met me mee dan zullen we het theeblad op gaan duiken." Ze volgde hem naar de keuken. ..Tk heb een klein aDpartement". zei ze. ..en ais ik niet re moe ben, maak ik m'n eigen maaltijd klaar." dichters haar ij<telhcid van aangebeden prin ses streelden, wenschte zij den straatzanger te hooren, wiens ziel vrijer was dan de vo gels in de lucht; hij, die de machtigen dreig de met ondergang en dood, die zich voor schoonheid niet vernederde, noch voor macht of rijkdom, de geliefde Zanger van de Ellen de. En teen zij hem eindelijk hoorde en naar hem luisterde, schreide zij, en zij was zoo schoon, toen zij weende om drocfenissen, die nooit haar deel waren geweest, dat de Zan ger van de Ellende voor het eerst do schoon heid eener vrouw bezong. De prinses zeide, dat nooit nog een "dichter haar had kunnen ontroeren als deze, en de dichter zeide, dat niemand ooit nog zijn liederen zoo begrepen had als de schoone prinses dat gedaan had. „Verkeerd deed ik. toen ik naar vele hof dichters luisterde! Wat konden zij mij an ders zeggen dan leugenachtige vleierijen? Van dit oogenblik af zijt gij mijn uitverkoren dichter!" ..Verkeerd deed ik, toen Ik mijn liederen zong voor de armen van geest! Is het niet beter ontroering te doen ontwaken in de harten der machtigen, dan verzet te zaaien in de doffe zielen der ncderigen? Van dit oogenblik af zal ik alleen vdftr u zingeii!" En zoo bleef de dichter ln dienst van de dochter des konings. ZIJ zagen hem achter haar staatsiekoets aanrijden met haar kleu ren op zijn borst gespeld: de ellendigen had den hun zanger voor altijd verloren. En se dert dien. als een nieuwe straatzanger hun kwam zeggen: ..Luistert naar mij, een nieuwe Zanger van de Ellende ben ik", dan gingen zij hem voorbij, wantrouwend, treurig, on- geioovig „Bah! Zanger van de Ellende, Ja tot prin sessen naar Je hooren willen!" fondswezen in strijd-positie te plaatsen te gen bedoelde passage van 't ontwerp-zieken- fondswet. De zelfstandigheid der onderlinge zieken fondsen zal door alle bij deze federatie aan gesloten ziekenfondsen, w.o. Ziekenzorg, krachtig verdedigd worden. Aan de jaarverslagen is ontleend de tot standkoming van de uitbreiding der zieken huisverzekering. Over de belangrijkheid van de uitbreiding was Ziekenzorg het eens, ech ter niet over de daarmede gepaard gaande contributie verhooging, doch daar tenslotte bleek dat Z. Z. daarin alleen stond, stemde zij in een referendum toe. Het bezoek aan de Tandheelkundige Poli kliniek der Ziekenfondsen werd, mede als gevolg van het groeiend aantal fondsleden, steeds drukker, waardoor ook besloten is het aantal tandartsen van 3 op 4 te brengen. Het aantal afgegeven recepten bedroeg 88174, terwijl de gemiddelde prijs per recept 23.1 cent was. Op een verzoek uit Zandvoort is een krach tige poging gedaan een af deeling te Zand voort te vestigen, hetgeen na veel moeite is gelukt. De vereeniglng is toegetreden tot de Ver- eeniging tot bestrijding der Tuberculose. Het financieele jaarverslag gaf blijk van een goed beheer Op een ontvangst van 131397.05 werd voor geneeskundige behan deling der leden uitgegeven 134613.23. Het pensioenfonds voor het vrije agenten corps mag zich in een gezonde ontwikkeling „Hoe bent u Donderdagsavonds", vroeg hij, nog al mbe?" „Dat hangt er van af. Waarom?" „De uitgaansavond van het dienstperso neel. Benoef ik nog meer te zeggen?" Miss Morrow lachte. „Ik zal er aan denken" beloofde ze. Met handige vingers zette ze het water op en begon de kopjes op het theeblad te schikken. „Wat is aüfcs netjes", merkte ze op. „Paradise is 'n wonder". „Zeg dat eens aan m'n grootmoeder, stelde Kirk voor. „Ze meent, dat een man die al leen woont, zich in vuil en afval wentelt. Ieder huis heeft do hand van een vrouw noo- dig, volgens haar." „Bespottelijk!" riep het meisje uit. „O, wel, grootmoeder is een beetje ten ach ter. In haar tijd waren vrouwen huishoud sters. Nu zijn 't filmsterren, leden van clubs, advocaten en wat al meer. Dat moet een gemakkelijke zijn geweest." „Voor mannen, ja." ,JSn mannen tellen niet meer mee." „Dat bedoelde ik niet. Ik geloof dat we r.u klaar zijn." Kirk bracht het theeblad naar de huiska mer en zette het op een laag tafeltje bij het vuur. Miss Morrow ging er achter zitten. Hij gooide een paar houtblokken op de gloeien de sintels; daarna ging hij naar de eetkamer en kwam terug met een flesch, 'n syphon en glazen. „We moeten niet vergeten dat kapitein Flannery geen thee wil hebben", zei hij. Miss Morrow keek naar de deur. ..Ze moes ten zich liever haasten of ze komen te laat voor het feest." merkte ze op. Maar Chan en Flannery verschenen niet. Bulten begon de schemering te vallen, een scherpe wind woei door den kleinen tuin en rammelde voortdurend aan de luiken. Kirk trok de gordijnen dicht. De versche blokken verheugen. Het verslag van den Raad van Toezicht werd evenals de genoemde jaarverslagen goedgekeurd. Op een vraag uit de vergadering of aan het bestuur bekend was. hoeveel de gemeen te aan Ziekenhuisverpleglng voor de verze kerden had uitgegeven, deelde de voorzitter mede, dat dit door Ziekenzorg gevraagd Ls. doch deze cijfers wensch te men niet over te leggen. Dit moge, aldus de voorzitter, voor de le den van Ziekenzorg een aansporing zijn alle krachten in te spannen het onderlinge fonds sterk te maken. Nu ls er te veel ver deeldheid; één sterk fonds kan krachtiger optreden. De aftredende bestuursleden werden her kozen, terwijl als lid van den Raad van Toe zicht gekozen werd de heer M. de Braai. WINKELSLUITING EN KAPPERSBEDRIJF. ACTIE TEGEN DE SLUITING OP DONDERDAGMIDDAG. Aan het adres dait door het Protestcomité tot den gemeenteraad is gericht tegen de ge dwongen Donderdagmiddagsluiting in het kappersbedrijf, is de volgende momorie van toelichting toegevoegd: „Vele kappers en kapsters in uw gemeente hebben itot hun teleurstelling vernomen, dat het verzoek van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Kappersbond en van den Ned. Bond van Kapperspersoneel, tot invoe ring van verplichte Donderdagmiddagslui- ting in het Kappersbedrijf, door den Raad zal worden ingewilligd. Zij kunnen niet- nalaten een woerd van protest daartegen te doen hooren. Voor het publiek zal de sluiting lastig zijn en aan het personeel, dat toch reeds een halven dag vrijaf heeft, zal ze geen verbete ring brengen, maar wel zullen veel kappers en kapsters hier ter stede er een niet on belangrijke schade door lijden. Menigeen zal. nu hij behalve op Zondag, ook op Donderdagmiddag niet meer bij zijn kapper terecht kan, zichzelf gaan helpen. Ook moet niet worden vergeten, dat onder de kappers zich een categorie bevindt, die tevens de functie van aannemer van begrafe nissen uitoefent. Deze kappers hebben ge woonlijk z.g. volkszaken, waar de klanten zich als regel twee maal per week laten bedienen, 's Woensdags en 's Zaterdags, zoodat de Donderdagmiddagsluiting hen niet benadeelt. Maar de zaken, waar het publiek zich driemaal per week laat scheren, zullen door de sluiting in het- gedrang komen en hun inkomsten zien terugloopen. Niemand zal toch willen gelooven, dat een arbeldsbeper king van 7 uur per week gewin kam bren gen. Voor de kapsters, vooral voor die, welke geen personeel ln dienst hebben, is de onbil lijkheid al bijzonder in het oog springend. De Donderdagmiddag is een van de drukste middagen en om dan ter wille van personeel dat bij een ander in betrekking is. gedwon gen te worden te sluiten en de wekelijksche verdiensten met ongeveer tien procent te zien verminderen, is buitengewoon pijn lijk. Adressanten hopen dan ook vurig, dat de Raad rekening zal willen houden met hun belangen en hun het arbeiden voor het dage- lijksch brood niet zal beletten door een maat regel, die niemand voordeel brengt, ieder last bezorgt en vélen schade berokkent. Het adres is geteekend door J. H. Verbeek en A. Jansen. Verder vermeldt het reeds de handteeke ningen van meer dan 60 kappers en kap sters. Voor hen die nog niet in de gelegenheid waren hun handteekening te komen plaatsen zal deze week nog gelegenheid worden gebo den op een afzonderlijke lijst te teekenen, welke als bijlage op het adres aan den raad zal worden nagezonden. HERVORMINGSDAG. Ter herdenking van den Hervormingsdag, 31 October 1517. zal Vrijdagavond a.s. in de Gereformeerde kerk aan den Kloppersingel een gedachtenisure worden gehouden, samen vallende met de 10e orgelbespeling door orga nisten dier kerk, de heeren H. J. Dirksen en Chr. Meurer, waarbij de Haarlemsche alt- zangeres Mej. Joh. Reeser een 5-tal liederen zal zingen van Bach. Mendelssohn en andere klassieke componisten. Het programma vermeldt voorts orgelcom posities van Guilmant, Mailly. Moussorgsky en andere meer en ook minder bekende toon- scheppers. Ds. W. Seinen uit LJmuiden, zal de her denkingsrede uitspreken, zoodat deze wijdings avond weer ongetwijfeld een groote schare belangstellenden in het fraaie kerkgebouw met het imposante, veel geprezen orgel, zal bijeenbrengen. Entree wordt niet geheven, alleen is er een collecte voor het orgelfonds. vlamden flink op en vulden de kamer met een warmen, gezelllgen gloed. Hij nam een kopje thee;, uit Miss Morrow's handen aan, nam een koekje en liet zich in een stoel val len. ..Gezellig zoo zou ik het nu willen noe men", zei hij glimlachend. „Als men u zoo aanziet, zou niemand ooit vermoeden dat u met Blackstone werkt". „Ik ben toch blijkbaar veelzijdig" zei ze. „Ik vraag me iets af", antwoordde hij. „Wat dan?" „Ik vraag me juist af, hoe veelzijdig u bent, 't Is iets wat ik eens nader wil onder zoeken. Ik mag er bijvoegen dat ik door de heele wereld i 'bekend sta als de grootste le vende kenner van citroentaart.". „U doet me schrikken", zei Miss Morrow. „Als u naar waarheid getuigt hebt, help uzelf dan", antwoordde hij. „Wat ls er dan om bang voor te zijn?" Nu kwamen Chan en Flannery beneden. De laatste scheen erg tevreden over zichzelf te zijn. „Geluk gehad?" informeerde Kirk. „Heel veel, balkte Flannery. Hij had een stuk papier in z'n hand. „Ah zal Ik mezelf maar eens Inschenken?" „Stellig", zei Kirk. „Een gelukwenschend drankjeMr. Chan, wat zal het zijn?" „Thee, als Miss Morrow zoo goed wil zijn. Drie klontjes suiker en een ideetje citroen." Het meisje maakte z'n kopje gereed. Flan nery vlei ln een stoel. ..Ik merk dat u Iets gevonden hebt", veron derstelde Kirk. „Dat heb ik zeker", antwoordde de kapi tein. „Ik heb den brief van Scotland Yard gevonden, dien Paradise uit le mail heeft ge licht." „Dat is zeker goed genoeg", zei Kirk. „Een slimme vogel, deze Paradise", ging EEN BELASTING-QUAESTIE. RESTITUTIE AAN DE GEMEENTE GEVRAAGD. Eenige jaren geleden heeft de heer M. We ber het perceel Koningstraat 10 aan de ge meente verkocht voor f 50.000. De gemeente heeft dit pand noodig voor de uitbreiding van het Stadhuis. In het raadsbesluit werd vastgelegd, dat er f 15.000 „Goodwill" in dien koopprijs begrepen was. In verband daarmede hebben de Rijksbe lastingen die f 15.000 als inkomen aange merkt. De heer Weber heeft tegen dien hoo- gen aanslag gereclameerd, maar in hoogste Instantie is die thans gehandhaafd. Inmiddels is de heer Weber overleden. Nu heeft de weduwe een adres tot den raad ge richt, waarin zij er ^>p wijst, dat door het vaststellen van bedoelde redactie van het besluit tot koop, de gemeente (door het hef fen van 125 opcenten op de Rijksinkomsten- belasting en haar eigen 1 1 2 pet. belasting heffing) f 980 meer aan belasting heeft ont vangen. Zij verzoekt haar thans een resti tutie te willen verleenen tot bedoeld bedrag. HET TEKORT AAN ONDER WIJZERS. WETHOUDERS WENDEN ZICH TOT DE REGEERING. On initiatief van de wethouders van on derwijs der gemeenten Amsterdam. Rotter dam en 's-Gravenhage is, naar het Hbld. bericht, een vergadering belegd van de wet houders van onderwijs van de gemeenten van meer dan veertigduizend inwoners, ter bespreking van het tekort aan mannelijke leerkrachten bij het Openbaar onderwijs. Bijna alle wethouders waren aanwezig. Ook de vereeniging van Nederl. gemeenten was vertegenwoordigd. Ofschoon de vergadering zich niet onmid dellijk competent achtte om bepaalde uit spraken te doen. werden als middelen welke ter verbetering zouden kunnen leiden aan gegeven: ten eerste opheffing der bestaande maatregelen, die direct of Indirect beperking der opleiding tengevolge hebben, ten tweede subsidieering zonder beperking der paralel- klassen der kweekscholen; ten derde het ruimschoots verleenen van studietoelagen aan jongelieden van het platteland, die het onderwijs aan de Rij kskweekscholen wil len volgen; ten vierde herziening van het bezoldigingsbesluit, waarbij in het bijzonder de aanvangssalarissen op hooger peil wor den gebracht. Ten slotte werd besloten over deze aangelegenheid een ontwerp adres aan de regeering te doen samenstellen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Winkelman, RozenprieeLstraat 44, (bank biljet; Bedeker, Dorreboomstraat 29, idem; Nijhuis, Graaf Willemstraat 19, kerkboek; Sala, Rollandstraat la, aubodop; Jonker, Soutmanstraat 38, tui met schrijfbehoeften; Dollé, Gen. Bothastraat 34. handschoen; Schreuder, K. v. Manderstraat 35. idem; Fennis, v. Marumstraat 39, idem; Kok Karo- lingenstraat 58. idem; Hoogvorst, Terrasweg, Santpoort, idem; Bureau van Politie Smede- straat, hoed; Pastorie RK. Kerk Jansstraat, hond (terrier); Bergman, Spionkopstraat 71, kerkboekje: Onderwater, K'.everparkweg 226, cyp. kat; Kennel Fauna, blauw-witte kat. gebracht door: Peters. Overtonstraat 42; Bur. van Politie Smedestraat, zakmes; Wezendijk. Feijthstraat 14. studentenmuts; Zoon Saen- redamstraat 21. portemonnaie met inhoud; Bureau van Politie Smedestraat. idem; Sbef- fens, Amsierdamschevaart 88. paraplu; Schreuder, K. v. Manderstraat 35. idem; Mans- veider. Zwaardstraat 6. idem; Witkamp. Jans straat rozenkrans; Kruger v. d. Vinnestraat 26 idem; Sabelis Pres. Steijnstraat 42, idem; Bur. v. Politie Smedestraat rijwielbelasting- merk; v. Millingen Gierstraat 36 idem; Spek, Centaurusst-raat 4, idem; Flooren. Houtvaart- pad 186, spoel v. radiotoestel; Teske, Wilgen straat 31 taschje met inhoud; Meewig, Roe landstraat 65 taschje; John, v. Loost-raat 10 idem; Zut, Oranjeboomstraat 151, kinder- taschje; Bunders, Du ven voordestraat 47, idem met inhoud; Complet-, Meidoornplein 35, vul pen; Strikkeling, Llnschotenstraat 8, stoel zitting. De Jong, Teding van Berkhoutstraat 36, boekje: Rusting, N. Kerksplein 7, bril; Reinai- da, Teslastraat 36. kindercape; Kennel Fauna zwarte kat, gebracht door Hoogeheijde, Haits- ma Mulierstraat 38; Kennel Haerlem, Jonge Flannery voort. Waar denkt u dat hij het verstopt had? Zoo klein mogelijk opgevouwen in een watje gewikkeld, en in een neus van een schoen verstopt." „Hoe slim van u om daarin te kijken", zei Miss Morrow goedkeurend. Flannery aarzelde. „Wel e Op het idee gekomen ben ik niet. Sergeant Chan hier vond 't. Ja, sir, de sergeant wordt een echte» speurder". „Onder uw schitterend onderricht", zei Chan, met een glimlach. „Nu, we kunnen alleen van elkaar leeren", stemde de kapitein toe. „Hoe het zij„ hij vond het en gaf het direct aan mij. 't Is de brief die uit de enveloppe van Scotland Yard kwam zonder twijfel. Kijk eens naar het hoofd the Metropolitan Police". „Als het niet te veel gevergd is", zei Kirk, „wat staat, er in den brief?" Flannery's gezicht betrok. „Niet heel veel, dat moeten we toegeven. Maar langzamer hand „Komen we er wel met kleine stapjes," zei Chan. „Ik vraag u nederig om 't epistel te willen lezen." „Welnu, 't is aan sir Frederic geadresseerd," zei Flannery. Hij las: „Beste sir Frederic, Ik was heel blij uw brief uit Shanghai te krijgen en te vernemen dat u bijna aan het eind van een langdurig spoor gekomen bent. 't Is inderdaad groot nieuws voor me dat de moord op Hilary Galt en de verdwijning van Eve Durand uit Peshawar, in uw laatste on derzoek met elkaar in verband staan. Ik weet dat- u altijd dacht dat dit zco was. maar hoezeer ik uw talenten ook bewonder, dacht ik zeker dat ge u vergiste. Ik kan slechts ne derig mijn verontschuldigingen aanbieden. Het spijt me zeer dat u me niet meer hebt Duitsche herder; Smit, .Graaf van Wiedstraat 19, horloge; Bureau van Politie, Smedestraat 1 zak meel. paraplu; Buwalda, Hier. van Alphenstraat 33, portemonnaie me t-inhoud; Hoenderdos, Frankestraat 43, ring; Reinalda Teslastraat 36, gym. schoenen. ZUIDERZEEVISSCHERS NU TEVREDEN. NA BE WIJZIGINGEN IN DE ZUIDERZEE- STEUNWET. Eenige weken geleden, korten tijd voor dat het wetsvoorstel tot wijziging van de Zuider- zeesteunwet in de Tweede Kamer in behan deling kwam, heeft de heer B. Demmer, voorzitter van het Centraal Comité van Zuiderzeevlsschers, ons aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hendrik' v.an het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, op een •tochtje van Amsterdam naar Volendam op de hoogte gesteld van de wenschen van de Zuiderzeevlsschers in verband met de afslui ting van de Zuiderzee. Nu de Tweede Kamer het op vele pun ten gewijzigde wetsontwerp heeft aange nomen, heeft een redacteur van het pers bureau Vaz Dias, den heer Demmer, toen deze daartoe welwillend de gelegenheid bood, eens op gezocht om hem te vragen of hij en vooral de Zuiderzeevlsschers met het ver kregen resultaat tevreden zijn „Het kon haast niet beter', verklaarde ons de man, die zich reeds langer dan vijftig jaar het lot der Zuiderzeevisschers heeft aangetrokken. „Wij hebben veel succes ge had'. De gewijzigde Zuiderzeesteunwet had na tuurlijk aldus de heer Demmer nog meer kunnen bevatten, vooral inzake de waardevermindering. Doch. de minister heeft het gezegd en de altijd nog jeugdige oude heer las ons een stuk uit de ..Handelingen" voor dat zulks niet mogelijk was en de regeling zelf moet worden opgenomen in een algemeenen maatregel van bestuur. Het prin cipe van vergoeding der waardevermindering in alle gevallen, is echter vastgelegd en het komt nu alleen op de uitvoering aan. Doch na hetgeen in de Kamer gezegd is, maken wij ons hieromtrent niet ongerust. Wij krij gen nu onze wettelijke plaatselijke commis sies en de Generale Commissie, die de wet moet uitvoeren, zal in de toekomst terdege met de adviezen van deze plaatselijke com missies moeten rekening houden. Het zal niet meer kunnen voorkomen, dat verzoe ken om steun zonder meer worden afgewe zen. „U moet nu niet denken, dat wij meer wen schen, dan de wet ons toestaat. Wanneer ik zitting krijg in een plaatselijke commissie, dan zal ik mij strikt aan de wet houden. Doch deze moet dan ook loyaal worden uitgevoerd", verklaarde de heer Demmer. „En hoe is de stemming bij de visschers zelf?" „De visschers zijn met ons, bestuursleden, blij, dat de kwestie uit de wereld is en wij- hopen, dat het niet noodig zal zijn nieuwe actie te voeren". De heer Demmer zette voor ons nog uit een, dat de vergoeding der waardeverminde ring voor de visschers eenvoudig is vast te stellen. Moeilijker is het evenwel voor de nevenbedrijven. Er zijn bijvoorbeeld rookers, die zoowel Noordzee- als Zuiderzeevisch rooken en in dergelijke gevallen moet een grondig onderzoek worden ingesteld naar de werkelijke schade, die door de afsluiting der Zuiderzee geleden wordt. „En wat denkt u thans te doen?", vroegen wij tenslotte den heer Demmer. ..Ik rust eerst eenige dagen uit. Voor de behandeling in de Eerste Kamer zullen wij nog een adres tot- dit college richten al twijfelen wij niet of ook hier zal de wet wor den aangenomen. En verder zal de samenwer king tusschen de betrokken besturen blijven bestaan, niet om nog langer actie te voe ren, doch uitsluitend om toe te zien, dat de nieuwe Zuiderzeesteunwet goed wordt uit gevoerd". Wij namen afscheid van den officieusen burgemeester van Volendam. zooals de heer Demmer bekend staat en wij wisten, dat hij verheugd was omdat hij er na een actie van vele jaren in geslaagd was voor de Zuiderzee- vischers, die door de afsluiting van de Zuider zee hun broodwinning verliezen, recht te ver krijgen. Voor zijn werk mogen alle Zuiderzeevlsschers hem dankbaar zijn geschreven; wat u me meedeelde heeft echter ten hoogste m'n belangstelling opgewekt. Geloof me, Ik ben zeer verlangend om het eind van dit vreemde geval te hooren. „Tusschen haakjes, inspecteur Rupert Duff zal in de Vereenigde Staten komen, voor een ander geval, ongeveer om den tijd waar op u in San Francisco komt. U kent Duff na tuurlijk. Een goed mensch. Indien u z'n hu'.p noodig mocht hebben, behoeft u hem alleen te seinen naar het hotel Waldorf te New- York. „Met de beste wenschen voor een goede uitkomst van uw onderzoek, ben ik steeds. Uw dw dienaar, MARTIN BENFIELD. Afgev. Zaakgelastigde. Flannery hield op met lezen en keek de anderen aan. „Zie zoo, daar zitten we nu." zei hij. „De zaak Galt en Eve Durand behoo- ren bij elkaar. Natuurlijk ls dat nu geen be paald nieuws dat wist ik allang. Wat ik nu moet zien te vinden, is. waarom Paradise trachtte ons dit nieuws te onthouden? Wat is zijn deel in de zaak? Ik zou hem ineens kunnen arresteeren. maar ik ben bang da:, als ik dat doe, hij z'n mond zal houden on dat zal 't einde zijn. Hij weet niet dat we hem in het oog houden, dus ga ik dezen brief weer verstoppen waar ik hem vond. en het touw nog wat vieren. De sergeant hier hoeft er in toeg^temd. op hem te blijven letten, en u Mr. Kirk draag ik tevens op. te zorgen dat hij niet weggaat." „Maak u maar niet bezorgd", zei Kirk. ,ik wil hem niet kwijt zijn." (Wordt vervolgd). NEPEPtAftD NEPEPLA8P ~SEPFPCANP~NEbTTDrS8P ÊTRÏNDYOÖC HE IMND JVOOP HET KIND De zegels roor het Kind van dit jaar. Zij zullen verkrijgbaar zijn van 10 December tot en met 9 Januari. Zij vormen een serie van vier icaarden, van links naar rechts: rood. groen, gaars cn blauw. Dc Jrankeerwaarde is li-, 5, 6 en 12',A cent, maar wij betalen er voor 2, 8. 10 en 16 cent, omdat de meerdere op brengst ten goede komt aan den Nederland schen Bond voor Kinderbescherming.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6