DE AMERIKAANSCHE KAPITAALMARKT. UIT DE OMSTREKEN N. V. KELLER MACDONALD N. S. F. EN PHILIPS-RADIO HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 NOVEMBER 1930 Het vreemde kapitaal in Amerika. (Bijzondere correspondentie Wat het probleem van de internationale schulden steeds gecompliceerd sedert de ernstige daling van bijna alle goederenprijzen zijn de moeiliJJcheden er van nog toegenomen. De dalende warenprijzen brengen een ver mindering van de geldwaarde der productie en van het volksinkomen van de desbe.reg- fende landen met zich, zoodat de rentedienst van hun schulden een grooter percentage van de nationale Inkomsten vergt en als een zware belasting wordt gewoeld. BIJ de inter nationale schulden komt daar nog bij, dat voor het betalen van gelijke bedragen aan rente grootere export van goederen nood zakelijk is, terwijl het opneminigsvermogen en bij dalende prijzen nog meer de opnomings lust zich in een dalende lijn bewegen, zoodat rentebetalingen naar het buitenland langs een' regelmatigen weg van warenexport toe nemende moeilijkheden ontmoeten. Van de crediteurlanden zijn het in de eerste plaats de Vereenigde Stalen, die zich met deze nieuwe zorgen over het oude vraagstuk heb ben bezig te houden. Voor den oorlog waren hun kapitaalbeleggingen in het buitenland (voornamelijk in Canada en midden-Ameri- ka) van 'bescheiden omvang. Zij werden op ongeveer twee milliard dollar getaxeerd terwijl het bultenlandsch bezit van Enge land voor den oorlog op 400 millioen pond sterling, dus bijna op het tienvoud, dat van Frankrijk op ongeveer 49 millioen goud francs en dat van Dultschland op 20 milliard goudmark werd geschat. De schulden van de Vereenlgde Staten aan het buitenland voor den oorlog waren veel grooter dan hun buiten landsche kapitaalbeleggingen. Zij stonden wat het bedrag van hun buitenlandsche schulden betreft, dat op ongeveer vijf mil liard dollar werd geraamd op de eerste plaats, dus nog voor Rusland. Echter had men in tegenstelling met Rus land in de V. S. bijna uitsluitend te doen met particuliere schulden. Kort na het uit breken van den oorlog begonnen de Vereenig- de Staten hun effecten terug te koopen of voor geleverde goederen in betaling te nemen en aan de oorlogvoerenden voorschotten te verstrekken. Aanvankelijk werden deze leeningen van particuliere zijde gegeven, na dat de Vereenigde Staten aan den oorlog waren gaan deelnemen verstrekte de Ameri- kaansohc regeering ze. De particuliere vor deringen bedroegen tot April 1917 iets meer dan twee milliard dollar, de door de Ameri- kaansche regeering tot het einde van den oorlog verleende credieten ongeveer 8600 mil lioen dollar. Een basis voor de berekening van de kapi taalbeleggingen van de V. S. in het buiten land na afloop van den wereldoorlog geven in de V. S. geplaatste buitenlandsche emis sies. Deze bedroegen, wanneer men de refun- deer 1 ngsoperatdes bluten 'beschouwing laat, en alleen de nieuw-opgebrachte bedragen in aanmerking neemt: mill. doll. 1919 342.13 1920 384.45 1921 527.52 1922 634.51 1923 280.27 1924 996.57 mill. doll. 1925 1086.16 1926 1145.10 1927 1 561.12 1928 1319.17 757.84 758.56 le halfj. 1929 1930 Sedert het einde van den oorlog namen derhalve de buitenlandsche emissies in de V.S. afgezien van de vermindering in 1923. van jaar tot Jaar toe: soms zeer sterk, tot in 1927 het maximum werd bereikt. Daarna ging het in de Jaren 1028 en 1929 snel naar beneden. In de eerste helft van 1930 over troffen echter de buitenlandsche emissies die van het geheele Jaar 1929. Sindsdien ging het aantal en de omvang echter weer sterk achteruit. De Amerikaan - sche kapitaalbeleggingen in het buitenland bleven echter niet beperkt tot de vreemde leeningen, die in het openbaar werden uitge geven, met inbegrip van andere vormen van kapitaalbelegging in het buitenland wordt de totale omvang op het oogenblik op 15 mil liard dollar begroot. In Amerika wordt door de aanhangers van de tegenwoordige econo mische en handelspolitiek beweerd, dat door de uitgaven van Amerlkaansche reizigers ln het buitenland, door geldzendingen van Im migranten, betalingen aan vreemde scheep vaartmaatschappijen enz. een compensatie van de betalingsbalans niet moeilijk te be reiken zou zijn. Voor het overige zou Ameri ka het buitenland verder leeningen moeten verstrekken, het zou zfch echter voor zijn warenleverlngen niet gelijk gedurende den oorlog met Amerlkaansche effecten moeten laten betalen, maar op dergelijke wijze door het overnemen van buitenlandsche obligaties. Amerika heeft weliswaar een belangrijke im port, maar afgezien van de niet zelf gewon nen grondstoffen tracht het den in voer ln het bijzonder dien van in dustrieele voortbrengselen zooveel mogelijk te beperken. Daardoor wordt in de eerste plaats Europa geschaad, dat hoofdzakelijk fa brikaten moet exporteeren. Maar ook de landen, die grondstoffen exporteeren zijn in een moeilijke positie. Voor den oorlog konden die, b.v. de Zuid-Amerlkaansche staten, obli gaties tegen ongeveer 5plaatsen. Hun schul den van na den oorlog waren aanmerkelijk duurder. Ook thans kunnen zij alleen legen aanzienlij* hooger tarief geld krijgen, ter wijl de prijzen van hun producten (koffie, cacao enz.) aanmerkelijk zijn gedaald. Stellig danken deze landen hun economischen voor uitgang voor een belangrijk deel aan de in- vesteerlngen van vreemd kapitaal, maar de mate en het tempo van deze beleggingen heb ben een strenge controle noodig, wanneer men klachten over onvoldoende rentabiliteit wil voorkomen. Met klachten over te grooten Invloed van vreemd kapitaal worden, zij het waarschijnlijk ongemotiveerd, de Jongste revolutlonnaire bewegingen In Zuld-Amerlka in verband gebracht. Dat echter de last van den vreemden rentedienst. die in normale tijden niet moeilijk werd gedragen, sedert eenigen tijd als een sterke druk wordt ge voeld. blijkt voldoende uit de zwakke hou ding der valuta van verschillende landen, speciaal ln Zuid-Amerlka. Het maken van nieuwe schulden, gelijk het door Amerika wordt aanbevolen, is in zulk een situatie ech ter niet altlid het juiste mrddel- Dat men zich in dit opzicht ook In Amerika bezorgd begint te maken blijkt hieruit, dat nu en dan door ambtelijke instellingen tegen te verstrekkende vrees inzake ongunstrge gevol gen van de internationale schuldverhoudingen wordt stelling genomen. Behalve de rente voor de ongeveer 15 milliard particuliere vor deringen van Amerika aan het buitenland moet Amerika echter ook de rente voor de uit de oorlogsleenlng afkomstige vorderingen ln een of anderen vorm absorbeeren. In 1930 heeft Engeland 160 8 mill, dollar te betalen, fn 1933 184 mill, dollar en ongeveer op dit peil zullen de betalingen tot 1984 duren. Frankrilks betalingen stijgen van 35 mill, dollar ln 1930 tot 125 mill, dollar ln 1942. op welke hoogte zij tot het einde blijven. De betalingen van Italië zijn ruimer verdeeld-en stijgen eerst sterker ln latere Jaren. De vrees, dat de Amerlkaansche handelsbalans door tê groots: eischen uit zijn voegen zou kunnen worden gerukt, werd van de zijde van het Amerlkaan sche ministerie van handel beantwoord met het argument, dat Amerika niet alleen het grootste credlteurland, maar ook het groot ste deblteurland is, wanneer men Dultschland met zijn voor het grootste deel politieke schuld buiten beschouwing laat. In de jaren 1923 en 1924, In den tiid van de waardever mindering van verschillende valuta en de kapitaalvlucht uit verscheidene landen, had het buitenland gezamenlijk voor ongeveer 500 mill, dollar ln de V.S. belegd, ln de jaren 1928 en 1929 zelfs voor 884 mill, dollar en alles op langen termijn. Einde 1929 bedroegen de kapitaalbeleggingen en deposito's van het buitenland to de 7500 mill, dollar, tegen 6000 mill, dollar vreemde (voor een zeer groot deel U.S.) kapitaalinvesteerlngen In Canada, dat is dus in het land. dat wat de schulden aan het buitenland betreft, op de VB. terstond volgt. In Amerika heeft men zich echter niet over den Europeeschen „octopus" beklaagd: de beleggingen van vreemd kapitaal to Ame rika zijn altijd met ingenomenheid begroet. )Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEEHNGEN 60 Cl», pw r«gd. BORSALINO HOEDEN A N TIC A CA8A FOND ATA NEL, 1857 PRIJSVERLAGING THANS F I4.SO Fa. QEBR. VERMEULEN GROOTE HOUTSTRAAT, HOEK OROOTE MARKT ZANDVOORT V. V. V. V. be in de Bodega Musterd gehouden verga dering van de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer was druk bezocht. Daar de voor zitter, de heer v. DIJkum, verhinderd was, had de vlce-voorzitter, wethouder N. Padt, de leiding. Gereleveerd werd hetgeen door de vereeni ging voor de reclame in het afgeloopen Jaar verricht was. Een Holiandsche folder was ln grooten getale verzonden. ,J>e Stad" ln 3500 ex., advertenties ln de Duitsche gids en in het Indische Oud en Nieuw hebben het hare gedaan. Een langdurige bespreking volgde over de verhouding tusschen de vereeniging en de Zandvoortsche Feestcommissie. De laatste had langzamerhand haar sfeer van werk zaamheid uitgebreid ook op het terrein, dat moer tot het arbeidsveld van de Vereeni ging voor vreemdelingenverkeer behoorde. Na eenige conferenties van de besturen van bolde organisaties kan geconcludeerd worden, dat de V. V. V. V. alle feesten ook voor haar rekening neemt, uitgezonderd die op 2 en 31 Augustus. Zij zal trachten in de zomermaanden eens In de twee weken een attractie voor de bad plaats te brengen, vuurwerk kinderfeest, bals enz. Voor de reclame zal een gidsje ln 15000 exemplaren uitgegeven worden, waarvan een deel Hollandsch. Dultsch en Engelseh zullen zijn. De firma Cook in Engeland zal Zand- voort meer in haar reisplannen opnemen en zal voor de verspreiding van de Engelsche exemplaren van de gids zorg dragen. Een pagina ln het Jaarboek van de Duit sche Automobielclub dat in 130.000 exempla ren verspreid wordt, zal gewijd zijn aan Zand. voort. De wandelkaart van Zandvoort wordt ge heel bijgewerkt en gratis verspreid en in den gids van de V. V. V. V. voor Haarlem zal een pagina voor Zandvoort komen. Ziedaar de plannen voor 1931 Een stevige poging zal nog gedaan worden om het ledental te vergrooten, de contri butie is slechts f 5 per Jaar. Spoedig wordt een vervolgvergadering gehouden, BEVERWIJK Raadsvergadering Tot den bouw van een gashouder besloten. Voorstel inzake gas- prijs aangehouden. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Bur gemeester. Afwezig de heer Noordeman we gens ziekte. Het eerst komt aan de orde het benoemen van een onderwijzer aan de openbare UI.O.- school. Benoemd wordt de heer C. Baars, hoofd der school te Tichelwerk. Tot onder wijzeres ln de handwerken aan de openbare U.L.O. school wordt benoemd MeJ. H. C. Nieu- wenhuyze. In behandeling komt daarna het verhuren van een perceel grond aan de Pijp aan den heer M. A. Vink te Eist voor 75Ö per jaar. Aldus wordt besloten. Verkoon van grond. B. en W. stollen voor te verkoonen aan A. Koolman 260 M2. a f 6.50 en 1050M2. eveneens a 6.50, gelegen aan de Stumphulsstraat. Bouw van een gashouder. B. en W. stellen voor, aan te koopen van Cornells Kuys Jaczn. te Castricum een ter rein nabij de Tol onder Heemskerk voor den bouw van een gashouder groot 6000 M3. Het totaal benoodlgde crediet bedraagt 125000. De heer V is se r heeft bezwaren. Hij vindt de tarieven telaag. De heer E y k i n g vraagt naar de gesteldheid van den bodem en de kosten van het grondonderzoek. De heer Groot vraagt, of het niet moge lijk is, een gedéelte van den gashouder, nl. het constructiewerk, door de plaatselijke in dustrie te doen geschieden. Voorts wenscht hij In de bestekken als voorwaarde te doen opnemen, dat de aannemer de arbeiders zoo veel mogelijk via de arbeidsbeurs moeten be trekken. De Voorzitter zegt, dat aan de wen- schen van den heer Groot zooveel mogelijk zal worden tegemoet gekomen. De heer Zwager, den heer Eyklng beant woordende zegt, dat de kosten van grondon derzoek 159 hebben bedragen. Er ontspint zioh een discussie tusschen de heeren Zwager en Tromp over de capaci teit van den gashouder, die volgens den 'heer Tromp eerst was bepaald op 10000 M3. De heer E ij k 1 n g heeft bezwaren tegen de keuze van den grond. Hij vraagt of B. en W. er reeds aan vast zitten. Ook vindt hij den grond veel te duur. Andere grond, die veel goedkoopeT ls aangeboden, is niet onder zocht, verder passeert men aanbiedingen van grond, waarvan men weet, dat hij goed- kooper is en bovendien goed voor het doel. Uitvoerig bespreekt de heer E ij k i n g deze aangelegenheid. Spreker zal tegen het voor stel stemmen. Ook deze spreker wijst er op. dat in het vorige voorstel een houder van 10.000 M3 noodig werd geacht. Hij acht het bouwen van een nieuwen houder niet ge- wenscht. Spreker gaat dan spreken over een voorstel tot verlaging van den gasprijs en komt tenslotte tot de conciusiee dat „de grond van Smit" beter is dan „de grond, van Kuys". De heer Maters zegt dat hijs na een bezoek aan de aangeboden pcrceelen, tot de conclusie kwam, dat de grond van Kuys het meest geschikt eri ook het best gelegen was. Al de andere_terreinen liggen zeer on gunstig. Spreker meent,"dat de zaak volko men in orde is. De heer Z w a g e r,"wethouder beantwoordt de sprekers. Er is geen sprake van, dat de gemeente aan den grond van Kuys vastzit. De heer Groot zegt dat hij het met den heer Eyking niet eens is. Beverwijk is in gevolge de overeenkomst met de Hoogovens verplicht er een houder bij te bouwen. De heer Zwager licht het voorstel nog nader toe. Hij verwijst naar het rapport van den Directeur der Lichtbed rijven. Het voorstel tot aankoop van grond wordt aangenomen met 2 stemmen tegen. Ook het overige deel van het voorstel wordt aangenomen, eveneens met 2 stemmen te gen. Herziening gasprijs. De heer Groot stelt voor, het voorstel aan te houden tot de volgende vergadering, opdat de Raad het voorstel rustig kan bfestu- deeren. De Raad heeft de laatste gegevens eerst hedenmiddag ontvangen. De voorzitter stelt voor aan het ver zoek van den heer Groot te voldoen. Na eenige discussie wordt aldus besloten. Interpellatie Visser. De heer Visser acht het gewenscht de vragen één voor een te behandelen. Er is ge zegd, dat de zaak volkomen in orde is, maar spreker betwijfelt dit. Spieker acht het on juist, dat er onder de andere gegadigden geen geschikt persoon te vinden is. Naar spreker ter oore is gekomen, heeft de heer Van der Lem bij de tweede inschrijving een „tip" gehad, waarop hij heeft ingeschre ven. De voorzitter wijst er op, dat de ver pachting door den Raad aan B. en W. is overgelaten. Het college heeft het gedaan zooals het meende de juiste manier te zijn. De heer Eyklng voert hierover even eens nog het woord. Hij zegt, dat het wel eens meer gebeurd is, dat iemand 500 gulden meer heeft gekregen dan hem toekwam. De heer S te ij n, wethouder wijst er nog op, dat B. en W. ten allen tijde de volle ver antwoording op zich nemen. Na een langdurige en langdradige discussie wordt de beantwoording der interpellatie goedgekeurd. Meded relingen. In verband met de mededeelingen van Bur gemeester en Wethouders Inzake de gemeen telijke Tuinbouwschool zegt de heer Visser, dat de plannen de volle aandacht ter tuin ders hebben gehad. Het heeft spreker ver wonderd. dat B. en W. voor een bedrag van f 900 de plannen niet hebben uitgevoerd, waar de Raad f 18600 heeft gevoteerd voor een school, waarvan de animo nog mindeT was, nl. van de R. K. Landbouwschool. Spre ker ontkent niet dat elders de animo veel grooter is dan in Beverwijk. Spreker hoopt, dat de pogingen niet stop zullen worden ge zet om tot een lagere tuinbouwschool te ko men. Spreker dient tenslotte de volgende motie in: „De Raad der Gemeente Beverwijk, ge lezen hebbende in de stukken het nega tieve resultaat der pogingen om te ko men tot stichting In onze Gemeente van een Lagere Tuinbouwschool, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. per regel HOOFDAGENTSCHAP MARKT 14 TELEFOON 14049. VRAAGT DEMONSTRATIE MET DE NIEUWSTE TOESTELLEN. T spreekt als zijn oordeel uit, dat de tot standkoming dezer school niettemin ten zeerste in het belang van onze tuinbouw streek moet worden geacht, meent, dat door nauwe samenwerking van die organisaties en personen, die c.e school wenschen, alsmede door een voort gezette stelselmatige propaganda het doel alsnog wel is te bereiken, noodigt B. en W. uit maatregelen te treffen in dien zin." De voorzitter zegt, dat B. en W. gaarne een anderen loop van de zaak hadden gezien. Het zijn niet de kosten die B. en W. hebben tegengehouden, maar het is het volslagen gemis aan belangstelling geweest. De heer Zwager spreekt zich in denzelf den zin uit. De voorzitter ontraadt de motie van den heer Visser. De heer De Groot meent, dat wanneer de belangstelling voor het onderwijs zoo ge ring is, er wel iets voor te zeggen is, dat B. en W. voorstellen er niet mee te beginnen. Kunnen B. en W. de zaak nog niet eens aan zien? vraagt spreker. De heer Brantjes is van oordeel, dat de cursus hier nooit zal slagen. De belangen loopen te veel uiteen. De heer S t e ij n acht de motie overbodig. Men kan de zaak veilig aan B. en W. over laten. De mededeeling van B. en W. wordt voor kennisgeving aan te nemen De motie van den heer Visser werdt ver worpen met 2 stemmen vóór. Een mededeeling inzake de radiodistribu tie wordt voor kennisgeving aangenomen. Begrooting 1930 goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken is een schrijven ontvangen van Gedeputeerde Staten, waarin wordt medegedeeld, dat de begrooting 1930 is goedgekeurd. Een schrijven van den Brandraad wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om praeadvies. Na een korte rondvraag schorst de voor zitter te 11 uur de vergadering. SPAARNDAM OPENING BAZAR. In tegenwoordigheid van het eere-comitè en tal van genoodigden had Vrijdagmiddag de opening plaats van den bazar, die door de muziekvexeenlglng „Crescendo" wordt ge houden. De heer Van Reijendam, oud-secretaris en ontvanger van Spaarndam sprak tot het eere-comité en genoodigden een hartelijk woord van welkom, waarbij hij het doel van dezen bazar in het licht stelde. Hij bracht een woord van dank aan het eere-comité voor zijn bemoeiingen en verder aan allen, die tot den opbouw hebben mede gewerkt. De bazar, die vele nuttige artikelen en ver schillende aardige attracties biedt is het be zoeken waard. VELSEN GYMNASTIEK.VEREENIGING „SPARTA" Onder voorzitterschap van den heer N. de Ligt, hield de gymnastiekvereeniging „Spar ta", haar jaarvergadering in het gebouw „Concordia". Uit het jaarverslag van den secretaris den heer P. de Reus, bleek dat het ledental iets was teruggeloopen, een teruggang, die echter geen reden tot bezorgdheid geeft. Ook het financieel overzicht van den penning meester, den heer N. Kat, toonde een belang rijke slechter beeld, dan het vorig jaar, daar de inkomsten heel wat minder waren. De verslagen werden goedgekeurd. Aan bei de functionarissen werd dank gebracht voor het vele werk in het belang der vereeniging verricht. Het geheele bestuur werd herkozen, doch de plaats van mejuffrouw C. Tabois, welke zich om gezondheidsredenen had moeten terugtrekken, zal worden ingenomen door mej. C. Zalm. Op voorstel van het bestuur werd de heer G. Boeke, oud-directeur der vereeniging en thans weer leider der veteranen-afdeellug. tot tweeden voorzitter benoemd. De eerste uitvoering zal plaats hebben op Zaterdag 29 November, met medewerking der veteranen-afdeeling. Vervolgens werd het programma voor den zomer van 1931 be sproken en vastgesteld, waarbij voor de adspi- ranten een aantal wandeltochten zullen worden georganiseerd, terwijl de leden eenige excursies zullen houden. De vergadering werd besloten met een ge zellig samenzijn. JAARVERGADERING S. D. A. P. Vrijdagavond hield de Afdeeling Velsen der S.D.A.P. haar Jaarvergadering in ,31oem- oord", die goed bezocht was. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter. de heer W. F. Visser, de belangrijkste gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar. Ver volgens brachten de secretaris en penning meester hun jaarverslagen uit, waaruit bleek dat de afdeeling wat de ledenwinst, zoo ook de financiën betreft, een goed jaar achter den rug heeft. Beide verslagen werden goed gekeurd. De aftredende leden van de Provinciale Staten. Mevr. Miedema— Zondervan te Bever wijk en de heeren "M. A. Relnalda te Haar lem. W. v. d. Valk te Alkmaar en W. F. Visser te Velsen, werden opnieuw candidaa' gesteld, terwijl door de vergadering aan de lijst werden toegevoegd de heeren Westerveld te Haarlem en Roelse te IJmuiden. De aftredende bestuursleden. W. F. Visser, E. Sanders. J. W. D. Schmitz Jr.. W. T. Oost- veen, werden herkozen en in de plaats van den heer Juckers, welke geen herbenoeming wenschte, de heer J. Stark. De heeren Sanders en Oostveen zullen de afd. vertegenwoordigen op de vergadering van het gewest Noord-Holland.-Zuid Behandeling van het jaarverslag van het Gewest gaf geen aanleiding bot disoussle, terwijl aan de afgevaardigden vrij mandaat werd verleend. BLOEMLNDAAL CURSUS E. H. B. O. Evenals vorige winters houdt de Bloemen- daalsche Reddingsbrigade ook gedurende dit winterseizoen weer een cursus ln eerste hulp bij ongelukken en in de behandeling van drenkelingen, onder leiding van Dr. C. G. J. Bos te Overveen. De eerste les wordt gege ven op Maandag 3 Nov. HILLEGOM INBREKERS. Donderdagnacht zijn on de terreinen van de N.V. Houthandel de Vreugd ongenoode gasten binnengedrongen. Toen het personeel des morgens op de werkolaats kwam, be merkte men aan de brandende lantaarns en voetstappen, dat getracht was een tractor op gang te brengen, terwijl rondom afgebrande lucifers verspreid lagen. Met welke bedoe ling een en ander is geschied, is onbegrijpe lijk daar de zware tractor niet zonder de aandacht te trekken kon worden weggere den. Het behoeft niet te worden gezegd dat dit nonchalant gebruik van lucifers te mid den van zooveel brandbare stoffen een cata strophe had kunnen veroorzaken. Van de daders geen spoor terwijl ook de omwonenden niets bemerkt hebben. SANTPOORT. JUBILEUM ZR. G. HARTJES. Heden is het 25 jaar geleden dat Zr. G. Tartjes tot buitengewoon verpleegster aan het Provinciaal Ziekenhuis nabil Santpoort werd aangesteld. Dat Zr. Hartjes buiten gewoon geschikt bleek te zijn voor het ambt van verpleegster blijkt duidelijk uit de snelle wijze waarop zij promotie maakte. Reeds op 19 Juli 1908 werd zij bevorderd tot le-ver pleegster op 1 November 1909 tot wnd. hoofd verpleegster en op 1 Mei 1913 tot hoofdver pleegster van het Paviljoen. Hier bleef zij niet lang werkzaam. Op 1 September werd zij als hoofd van z.g. hoogere klasse aangewe zen en zij vervult tot op heden daar met liefde en toewijding hare taak. Hare patiën ten gaan haar zeer ter harte. Hedenmorgen was een groot aantal leden van het personeel w.o. we opmerkten heeren doctoren, predikant, administratief en ver plegend personeel, in een der lokalen van het ziekenhuis aanwezig om Zr. Hartjes te com- pllmenteeren. Nadat de Jubilaresse door de feestcommissie was binnen geleld en zij te midden van een sjhat van bloemen had plaats genomen, nam Dr. Kraus, le genees heer-directeur van het ziekenhuis het woord en sprak haar in zeer waardeerende bewoor dingen toe. Namens het personeel bood hij haar een tafel met kleed en bloemen aan en over handigde haar namens de commissie van be stuur een couvert met inhoud. Ook van de patiënten mocht rij een fraai cadeau in ontvangst nemen, terwijl veel bloemen waren gezonden, w.o. een van de commissie van bestuur. Hedenmiddag is er receptie, waarbij het de Jubilaresse zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. OPMERKINGEN VAN LEZERS. VERKEERSWENKEN. Een abonné. de heer J. H. S. zendt ons eenige opmerkingen over het verkeer. Inzender zou een vluchtheuvel willen heb ben vóór het Postkantoor aan het begin van de Ged. Oudegracht, opdat daar meer rechts gehouden moet worden. En voorts wil hij de Zijlstraat van Nassaulaan tot Zijlbrug slechts in één richting bereden zien, waarmede tege lijkertijd het gevaar van den hoek Zijlvest Zijlstraat zal vervallen, al is de toestand daar veel verbeterd door den verkeersspiegel. Verder zou het, meent inzender, van be lang zijn, vooral voor de Zijlstraat, indien bij verordening werd bepaald, dat op de even dagen de auto's rechts en op de oneven dagen de auto's links moeten parkeeren, zoo dat de overlast gelijdelijk over de bewoners der straat wordt verdeeld. In 't bijzonder zou voor de Kleine Houtstraat deze maat regel gewenscht zijn. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bil: J Wordraeer Landrichfc'aan Heemstede, actetasch met Inh.. de Boer. KI. Houtweg 25. boek: H Groeneveid. Ged. Oudevracht 65 'Kamer 30) bankbillet: E. van Roov. Jan Steenstraat 73. handschoen. Booy, Wester houtstraat 11. horloge: Politiebureau. Smede- straat. mes. s'eutels. van de Hart. Gaelstraat 51. passer: Politiebureau Smedestraat. porte- monnaie met inh.. Smit, Leliestraat 18a. oor- temonnaie met inh J. Smit, Kenn^merstraat 9 Crd., rijwielbelastintrmerk; E H. Harder, Breestraat 16. idem: W. Korstiens. Pr. Hen driklaan 130. Bloemendaai. rozenkrans: Hart Pieter Kiesstraat 11. rijwiel: Stokman. Bis schop Ottostraat 25. rozekrans. Steeman, Ampzingstraat 22. rozekrans, Parson. Hof dijkstraat 56. hondenriem: Politiebureau. Velsen. tasch met Inh.. Tollenaar. Gen. Cron- jéstr. 80. tasch; van der Leden. Busken Huet- straat 8, tasch met inh., van der P'.ossé, Atjehstraat 14, tasch met Inh.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10