H. D. VERTELLINGEN. .AMDB0UWER Aspirin STADSNIEUWS DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGELAD ZATERDAG 1 NOVEMBER 1S30 (Nadruk Ttrbodta; auteursrecht voorbehouden). door WILLY VAN DER TAK. De Terugkeer. p den morgen na zijn zeventigsten k verjaardag, terwijl uit het kleine nauwe keukentje de schelle, kijvende stemmen van zijn twee dochters klon ken, scheller en küvender dan ooit na den vermoelenden dag van gisteren, en op het wrakke buffetje met de hooge vaas met Jadus- penningen de glazen nog stonden, waaruit de eigengemaakte advocaat was gedronken, tot de mannen luider en bulderender waren gaan lachen, en de vrouwen stieken haar bezweete voorhoofden en haar paars opgezette wangen hadden afgeveegd met de naar eau de cologne ruikende zakdoeken, stond hij op uit den stoel, waarin hij sedert jaren zijn dagen verzeurde, en sloop onhandig en wan kel op zijn onvaste beenen, terwijl zijn tril lende handen voor zich uit tastten, naar de deur. De groote, vergulde, half verweerde spiegel boven den schoorsteenmantel ving in het voorbijgaan een glimp van zijn ge bogen oude mannetjesrug en zijn kleurloos, grauw gezicht, en terwijl hij beverig en ang stig den deurknop omdraaide en de gang In- schuifelde, leek de garvsche kamer met de roode trijpen meubels en de nooit uit den plooi rakende aspedistra's in koperen potten op langbccnlge betegelde tafeltjes hem ver baasd en een beetje onthutst na te staren. Hij was in geen tien jaar zonder hulp op gestaan uit de grooten bekussenden stoel aan het hoofdeinde van de tafel- Door de gang sloop hij, zich vasthoudend aan den kouden gekalkten muur, en terwijl uit de keuken het bordengerammel en het stemmenlawaai even luider opklonken, trok hU angstvallig en behoedzaam de voordeur achter zich dicht, en stond op de stoep, hij gend. met een vreemd trillend gevoel binnen in hem. en zoo duizelig, dat het hem leek of zijn hoofd een vreemd draaiend en tollend ding was. dat niet bij hem hoorde, en dat hij misschien tot stilstand zou hebben kunnen brengen, als zijn twee handen niet zoo lood zwaar onderaan zijn armen hadden gehangen, dat hij ze met geen mogelijkheid zou hebben kunnen opheffen om iets te grijpen en vast te klemmen. Tegenover hem lagen de weilanden, vlak en droomerlg in het wazige Octoberzonlicht, en ver daarachter, grljsblauwig in den lichten nevel, die scheen op te stijgen uit het teer groene gras en de donkere, elkaar steeds weer ontmoetende lijnen van wallekanten en sloo- ten, de stad waar getoeter en gerinkel van trams en auto's zou zijn, en geschreeuw van kerels en gelach en gegil van vrouwen, lui der nog dan de nooit ophoudende hooge stemmen van die twee daar in de keuken, die met borden rammelden als ze afwaschten, en met deuren smeten, en dreunend liepen tot hij het bonzen voelde in zijn hoofd, die alles luid en lawaaiig en hard deden, zeventien jaren lang, tot zijn hoofd, gewend aan twin tig lange onafgebroken Jaren van stilte, er kapot van was gegaan als een oude, gebarsten trom, waarvan de flarden pijnlijk trillen bij lederen voetstap en leder geluid. En terwijl hij daar strompelde langs den weg, hijgend, steunend, minuten lang stil staand om op adem te komen, en zijn vor deringen aftelde naar een knoestig rijtje knotwilgen, dat langzaam schuivend naderde en naderde, tot het naast hem was en ver leden werd, naar een stilstaande handkar, wachtend voor een verweerd, groenig uitge slagen houten hek, naar het silhouet van de stad, dat grooter en donkerder en minder onwezenlijk werd. doken zijn gedachten onder in zijn eigen geheugen, en kwamen weer boven met kleine flardjes herinnering, die weer wegdreven ais bruine herfstbladen op het even rimpelend water van een stillen bosehvljver. De bons. waarmee de gevangenis deur achter hem dicht was gevallen, en die alle lawaai en luidruchtigheid voor twintig lange stille Jaren had buitengesloten, zijn cel. kleine en grauw schemerig, waar hij zitten kon en staren en denken over niets en waar de jaren vergleden waren als een tonige dagen, zonder doel of streven, zonder verleden en zonder toekomst, roerloos en stil als een niet eindigende droom. Dagen, waar- In de wereld langzaam gestorven scheen te zijn, zooals de natuur in den herfst, als blad voor blad loslaat en neertikt en wegwaait, tot alles leeg cn dood en stil ls. Het was of zijn hart en zijn hoofd, lang teruggekeerd in de lulde werkelijkheid van het leven en daar afgestompt en omgekomen weer een stem kregen, die niet overstemd werd. maar sprak in een groote, wijde stilte; en de doffe, bijna gebroken oude blauwe oogen In het rimpelige, grijze gezicht werden minder starend en schenen iets anders te zien naderen dan een stad met drukke straten en Yeel menschen, en een eeuwig af en aan suizende reeks van trams en auto's. De mond die jaren geleden de mond van een oude man was geworden, wien het moeite kostte zijn woorden te vinden en te vormen, stond even open, en de smalle, naar binnen getrokken onderlip trilde even, Zijn handen, die zoe kend voor zich uit tastten, beefden minder, en hoewel bij bijna bij iederen stap struikelde en zwaaide, werd zijn ademhaling minde,r stootend en moeilijk. En zoo ging hij door db straten van de stad. een wonderlijke verschijning, bloots hoofds, met schaarsche vlokken grijs haar, die fladderden in den wind, met kleine blauwe oogen In een kleurloos oud gezicht, die niets zagen van verwonderde blikken of spottende gebaren, maar die vaag glimlachten naar een ver iets. Hij gaf zich geen rekenschap van de straten, die hij volgde, van de bekende hui zen en gebouwen, die langs hem schoven, hij zag slechts dit ééne; een groot, grijs gebouw, met een zware deur. die zich welfde boven een paar stoeptreden, een bruine houten deur met ijzeren bouten en een groote ronde knop. de deur, waarachter de stilte was. Toen hij hem opdoemen zag aan het einde van de onaanzienlijk lange straat, stond hij even stil en greep naar zijn hart, omdat het daar bonsde, of iemand met zware slagen op een Ijzeren poort beukte. Toen' liep hij door.- on machtig het trillen van zijn lippen verder te bedwingen, of de tranen tegen te houden, die in zijn oogen sprongen. De deur, die dicht viel met een harden bons. en de stilte maakte, waarin hy zitten kon en staren en denken aan niets! De knop. die je maar om hoefde te draaien om daar binnen te zyn. weg van menschen met stemmen, die scheurden door je hoofd tot het niet meer dorst te bewegen, omdat je wist, dat het dan in elkaar zou vallen Struikelend, op handen en voeten, kroop hij de stoeptreden op. en heesch zich op aan den knop. De knop, die alleen nog maar hoefde draaienEn ineens, met een snik, zakte hij in elkaar, tegen de deur aan, waar achter de stilte was, onder de knop, die toegang gaf tot den hemel. Ruim twee uur later vonden ze hem daar. Met den glimlach op zijn Ingeslapen ge zicht. En de stad kletste en verbaasde zich, toen hij begraven werd. Maar zijn dochters huilden luid en lang om de hernieuwing van de schande, die zij zeventien Jaar geleden met harde stemmen in den doofpot gedwongen hadden, en keven aan het graf. KANTONRECHTER. Op de alphabetische aanbevelingslijst voor Kantonrechter te Utrecht komt o.a. voor mr. P. H. F. Bijl de Vroeg, kantonrechter te Haar lem. tevens belast met de waarneming der werkzaamheden van kantonrechter te Haar lemmermeer. UITGAAN. Zondag 2 November komt de bekende hu morist Bart Elfrink in de Gem. Concertzaal met een keur van nrtisten voor het geven van een specialiteltenvoorstelllng. Hieraan werken 7 eersteklas-nummers mede. onder wie de bekende accordeon-speler Sorasoto, miss Florenctete met haar sprekende poppen, Bella Gitana, de beste vangspeldiva, acroba tische danseressen. (The May Sisters! enz. Het geheel volgt een nog niet In Haarlem opgevoerd variété-programma, dat in ver schillende plaatsen een goede pers heeft ge had. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 Ct». per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel oe Hij ploegt Hollands vrucht bare aarde, de bron onzer welvaart. Wij weten echter ook, dat zijn beroep in ons wispelturig klimaat veel van zijn gezondheid vergt, en dat maar al te vaak verkoud- heidsziekten en rheumatische pijnen zijn werkkracht dreigen fo verlammen. Maar dan vindt ook hij altijd baat bij Aspirin- Tabletlen. eentg op de wereld 1*1 op don oranjo bond en hol Borerfcruti- P'4» 75 HET ORATORIUM „ARBEIDERS- VERRIJZENIS". UITVOERING TE HAARLEM. Op Zondag 16 November as. zal door de Arbeiders Zangvereeniging „De Stem des Volks" een concert in het Gemeentelijk Con certgebouw worden gegeven. Daaraan verlee- nen medewerking ..De Stem des Volks** uit Amsterdam en als solisten rnej. To van der Sluys en de heeren Hendrik Koning en Felix de Nobel. Vóór de pauze zingt de Haarlemsche „Stem" een aantal liederen van Röntgen, Brandts Buys. Mendelssohn en Orlando di lasso. Bijzondere bete eken is krijgt dit concert door de eerste uitvoering in Haarlem van het eenige arbeiders-oratorium in Nederland „Arbeiders-Verrijzenis", gedicht van Margot Vos. muziek van Isr. J. Oiman, voor gemengd vrouwen- en mannenkoor en .solisten. Met dit machtige werk, wat de Amsterdam- sche „Stem" na de pauze zal zingen, heeft zij zoowel in Amsterdam als in Keulen en Frank fort groot succes geoogst, zoodat mag wor den verwacht dat ook in Haarlem de belang stelling zeer groot zal zijn. HERMAN VAN DER VEGT. Ten vervolge op hetgeen wij meldden om trent het concert dat het Noorderkerkoor op 18 November as. In de Noorderkerk zai ge ven, kunnen wij thans berichten, dat Her man van der Vegt bereid is gevonden hier aan met eenige vioolsoli mede te werken. Een twaalftal Jaren geleden trad de heer v. d. Vegt hier ter stede met succes op met het Haarlemsch Orkest onder C. P. W. Kriens Een jaar of tien vertoefde hij daarna in het buitenland en werd ongeveer 2 jaar geleden aangezocht om als leeraar in het vioolspel op te treden aan het Koninklijke Conserva torium te 's-Gravenhage. Hij trad o.a. voor de Koningin ten paleize in besloten kring op. Onze stadgenoote. mej. Leni Verdel heeft de piano-begeleiding van verschillende num mers op zich genomen. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Donderdagavond vergaderde de afd. Haar lem van boven genoemden Bond, om plan nen te beramen voor uitbreiding van het ledental. Het Hoofdbestuurslid, de heer van Baren, opperde eenige denkbeelden. Het bestuur zal voorlooplg worden uitgebreid en een brochu re zal verspreid worden. Verder zal veel werk worden gemaakt van huisbezoek. Rubberhakken, Zooiplaten, Tlp$ 'n Hevea-Product Vraagt het Uw schoenmaker VEREENIGING OOST EN WEST. Deze vereeniglng opent het winterseizoen met een avond In den Schouwburg aan den Jansweg op Vrijdag 7 November as. waar de heer C. Poortman. oud-Resident van Dj am bi zal spreken over; „Ons Bestuur in Oost-Indïë" Na de pauze zal worden vertoond een film, welwillend ter beschikking gesteld door den heer F. C. Frumau. oud Directeur van Publieke Werken te Soerabaja. welke film eenige in teressante kijkjes zal geven op het Gemeente lijk bedrijf van deze stad. DE AANWIJZING DER TAXI- METERS. ONDERZOEK DOOR DE POLITIE. Door de politie werd de laatste dagen een nauwkeurig onderzoek Ingesteld naar de aanwijzing der verschillende taxi-meters, daar hierover eenige klachten waren binnen gekomen. Men herinnert zich dat eenzelfde geval zich in onze gemeente ook heeft voorgedaan bij den aanvang van dit jaar, waarbij toen de betrokken ondei-nemers een korten tijd geen standplaats heeft mogen innemen. Thans kwam een klacht binnen over êen an dere firma doordat bij gebruikmaking van eenige taxi's van het station af naar eenzelf de punt, voor één der taxi's een veel hooger tarief moest betalen dan voor de andere taxi's. Bij controle door de politie bleek de taxi- klok op dat moment een juiste aanwijzing te geven en staat men dus voor het raadsel hoe dan het verschil kan ontstaan op een korten rit, waartoe dan ook het onderzoek nog na der wordt voortgezet. DE HELDERZIENDE FRED. MARION. OPTREDEN TE HAARLEM. Op 6 November a.s. zal de helderziende Fred. Marion in den Sadsschouwburg alhier optreden. Fred. Marion heeft al in verschillende plaatsen van ons land, waar hij steeds uit verkochte zalen had. het .publiek versteld doen staan door zijn buitengewone gaven. Volgens een ons door den impressario Ernst Krauss gezonden bericht heeft Marion vele voorspellingen gedaan, die alle uitkwa men, o.a. luchtongevallen, aardbevingen, het spoorwegongeluk te BelHnzona. waarbij mi nister Helfferich om het leven kwam. Henry Ford, Hugo Stinnes. Stresemann en andere bekende mannen hebben Fred. Ma rion dikwijls geraadpleegd. Marion geeft antwoord op hem in geslo ten enveloppe gedane vragen, wat hij uit het verleden weet te vertellen grenst, aldus het ■bericht, aan het wonderbaarlijke. Fred. Marion experimenteert steeds geheel alleen. Geen helper(s) in de zaal, geen me dium of secretaris, die ..medewerkt", hij voert de telepathische opdrachten zonder pols-lei ding uit en het „helderzien", of zooals hij het noemt „helderweten, heldervoelen" doet hij alleen door middel van concentratie, door aanvoelen van handschriften, die in gesloten enveloppen verborgen zijn, of door andere voorwerpen, die iemand langeren tijd bij zich heeft gedragen. Hij kan hierdoor de geheele levensgeschiedenis van den briefschrijver of bezitter der voorwerpen, construeeren, tot in de kleinste details. Ook van personen, die In verre landen zich bevinden, of van lang geleden overledenen. DE H. O. V. BEGELEIDT DE ITALLAANSCHE OPERA. De Haarlemsdhe Orkest Vereenaging ver leent, naar wij vernemen, dit jaar weder haar medewerking aan de uitvoeringen der italiaansohe Opera. JUBILEUM WILH. WAALEWIJN. r~ Op Zondag 16 No- vember hoopt de heer WiLh. Waale wijn den dag te her denken, dat hij 25 jaar in dienst der gemeente Haarlem is. Hiervan werkte hij 17 Jaar aan de Duinwaterleiding, één Jaar op de vier de afdeeling ten Stadhulze en zeven jaar aan den Incas- sodienst (in binnen- en buitendienst), waar hij nu nog steeds werkzaam is. De heele Waalewijn is nu reeds twintig jaar secretaris van de Eer ste Hulpvereeniging „Snelverband"; vijftien jaar is hij penningmeester van de schietver- eeniging „Generaal Van Merlen". wat hij nu nog is; ook is hij van deze vereeniging eere lid. Verder is hij nog steeds onder-voorzitter van den Haarlemschen Schietbond. welke functie hij al vijftien jaar vervult. De heer Waalewijn heeft mede helpen oprichten de Haariemsche Reddingsbrigade voor Drenke lingen (waarvan hij nu al vijftien jaar lid is en tien jaar eerste commissaris was)de afdeeling Haarlem E. H. B. O. en de Roode Kruis Transportcolonne. Hij is ook 12 1/2 Jaar lid van het kader der Haarlemsche Burger wacht. GROOTE HOUTSTRAAT- VEREENIGING. VOORLOOPIG GEEN FEESTELIJKHEDEN BIJ DE OPENSTELLING DER GROOTE HOUTBRUG. Vrijdag vergaderden in Café Central, de Groote Houtstraat vereeniging onder leiding van 'naren voorzitter, den heer A. van Weerden. In zijn openingswoord heette de voorzitter den heer C. F Henning. eerelid, welkom, die na zijn herstel weer de vergadering bijwoont. De voorzitter deelt mee dat vier nieuwe leden zijn toegetreden. De winkelweek is een groot succes geweest, al had de medewerking grooter kunnen. Waar- schijnlijk zal de medewerking den volgenden keer grooter zijn. Over de medewerking b ij de dahliaweek Is het bestuur niet te spreken, althans niet over de medewerking van de gemeente, wat betreft de straatversiering. Aan de Midden standscentrale is een schrijven gezonden, waaruit het misnoegen van het bestuur sprak. Namens de Middenstandscentrale heeft de heer Van Tetering medegedeeld dat het be stuur der Groote Houtstraatvereeniging no? zou uitgenoodigd worden voor een besprekin? betreffende deze zaak. Medegedeeld werd dat de Middenstandscentrale iu dezen geen schuil heeft. Bedoelde bespreking heeft nog niet plaats gehad. Aan de orde kwam hierna het bestuurs voorstel tot het aanschaffen van een ver siering ten gebruike bij feestelijke gelegen heden. Bedoeld is het aanschaffen van een Groote Houtstraatvlag. zooals de heer Kros- kinsky heeft voorgesteld. Eenige prijsopgaven zijn ingekomen. De vergadering verklaarde zich in principe vóór een permanente versiering bij voor komende gelegenheden, door vlaggen, waar van de kosten voor de helft door de leden en voor de andere helft door de kas worden gedragen. De vlag zal dan het eigendom der vereeniging zijn, die ook zorgt voor het bewaren enz. Een commissie zal de leden bezoeken om hun medewerking in dezen te vragen. Als leden van die commissie werden aangewezen de heeren Kloppers, Spiekerman, Kolderie. Hilliarius, Kroskinsky en Daudey. Hierna was aan de orde: bespreking of eenige feestelijkheid in verband met het open stellen van de Groote Houtbrug gewenscht is. Het bestuur voelt niet voor een feestelijk heid o.m. omdat: de brug nog niet klaar ls, het werk zoo lang geduurd heeft, het enthousiasme over de brug al voorbij is, het seizoen ongunstig is voor een versiering of iets dergelijks, er van hooger hand niets ge beurd Is en men van vele zijden het houden van feestelijkheden in dezen malaiselijd zeker gecrltiseerd zou worden. De heer Henning voelde iets voor een bloemversierlng. De voorzitter deelde mede, dat de brug over drie of vier maanden geheel klaar zal zijn. De heer Kloppers wilde dan de brug versieren en een gezelligen avond organi- seeren. Besloten werd, voorlocpig niets te doen. Het bestuur zal intusschen paraat blijven. Bij de rondvraag klaagde de heer Kolde rie over het springen van lampen. Misschien is de spanning te hoog. In 4 weken tijd be taalde spr. f 64 aan het herstel van gespron gen lampen. Het bestuur zal zich wenden tot het G.E.B. en ook tot de Philips-fabrieken met een ver zoek, om de spanning op te meten. De heer Wefers Bettin k wees er op dat het onderbed van de rails der tram slecht ligt. Daardoor ontstaan trillingen, waardoor lampen kunnen springen. Het bestuur zal deze zaak onder de aan dacht van de tramdirectie brengen. De heer H11 a r i u s klaagde over overlast van jongens des avonds in de Groote Hout straat. Men kan soms zijn huis bijna niet in. Het bestuur zal zich met betrekking tot deze zaak tot den commissaris van politie wenden. De heer Wefers Bettin k vroeg of een ledenlijst (met de branche van die leden) on derder de leden kon verspreid worden, met het oog op het bevoordeelen van elkanders zaken. Het bestuur zal dit denkbeeld uitvoeren. Hierna werd de vergadering gesloten. ONEERLIJKE POSTBODE TE ABBENES. De brieven en telegrambesteller Th. T. uit Abbenes werd 15 Mei door de Haarlemsche Rechtbank wegens fraude, hij had zich f 60, die hem als ambtenaar waren ter hand ge steld, ten eigen bate aangewend, veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Voor het Hof te Amsterdam, Iu hooger be roep terechtstaande, bekende verd. het hem ten laste gelegde. Verd. was reeds negen jaren in dienst als besteller, doch zijn gezin was duur wegens ziekte. De advocaat-generaal Mr. Harinxma thoe Slooten requireerde bevestiging van het vonnis. FEUILLETON XII. Toen Chan en Klrk alleen waren, zat de kleine detective peinzend voor zich uit te staren. „Nu wordt Dinsdag de groote dag voor een scherpe opname. Wat zal het ont sluieren? Veel hoop, want mijn tijd gaat hier opschieten." Kirk keek hem verwonderd aan. „U zult toch zeker Woensdag niet vertrekken, als de zaak nog niet opgelost mocht zijn?" Chan knikte koppig. „Ik heb een onuitspre kelijke belofte aan Barry Chan gedaan. Nu breng ik het onder woorden. Morgen komt Eve Durand's man. We zouden op de heele wereld geen geschikter man hebben kunnen uitkiezen Hij zal dit Uftmelsje als z'n vrouw herkennen, of niet. Doet hij het, dan ls de zaak misschien uit. Doet hij het niet Charlie haalde z'n schouders op dan heb ik alles wat mogelijk was gedaan. Laat kapi tein Fiannery er dan maar alleen tegen wor stelen." ..Enfin, we zullen nog maar geen bezwaren oproepen waar ze niet zijn", zei Kirk. ..Er kan. voor Woensdag, nog heel wat gebeuren. O ja. ik heb gedacht om u eens mee te ne men naar de Cosmopolltischc Club. Hoe denkt u er over om daar nu eens te gaan lunchen?" Chan's gezicht verhelderde. „Ik heb al lang het verlangen gekoesterd om aal beroemde interieur te zien. U bent heel vriendelijk." „Dat is dus afgesproken", antwoordde z'n gastheer. „Ik heb beneden in het kantoor wat te doen. Kom me daar dan om half een ha len. En, als Paradise terugkomt, vertel hem dan, als 't u blieft, dat we buitenshuis lun chen." Hij nam jas en hoed en ging naar bene den. Chan drentelde doelloos naar het raam en keek naar dc schitterende stad, onder hem. Z'n oogen dwaalden naar het Matson Doek en de roode schoorsteenen van een hem welbekend schip. Een schip dat overmorgen zou vertrekken naar de haven van Hoxro- lulu. Zou hij er dan op zijn? Hij had gezwo ren van ja en toch hij zuchtte diep. De huisbel ging over en hij liet BUI Rankin bin nen. „Hallo", zei Rankin. „Blij u thuis te vinden. Ik bracht gisteren den heelen dag op de Openbaren Bibliotheek door, en ik wil wed den, dat ik nog meer stof heb opgewaaid dan de wagen van Ben Hut." „En met oenig succes?" informeerde Chan. „Ja. ten slotte vond ik het geval in de New-York Sun beschreven. Toentertijd een groote courantmaar ik zal zakelijk zijn. 't Was een klein berichtje, met den datum en de plaats. Ik schreef het af. Hier ls t". Charlie nam het blaadpje geel papier aan en las een kort telegramberlcht, dat hem niets meldde dan wat hij reeds wist. .JSve Du- rand. de jonge vrouw van een zekeren kapi tein Eric Du rand, was twee avonden te vorm onder geheimzinnige omstandigheden ver dwenen. toen ze een picnic bijwoonden, bui ten de heuvelen van Peshawar. De autoritei ten waren erg verontrust en afdeelingen Brit sche soldaten waren de wilde streek aan het doorzoeken. „'t Is gedateerd 5 Mei, merkte Chan op. „Dus was de 3de Mei, waarop Eve Durand verdween, in het jaar 1912. Hebt u niets anders gevonden?" „Er waren geen latere berichten," ant woordde Rankin, „en geen enkel wooTd over Beetham, zooals u gehoopt hadt. Zeg ©ens, wat zou hij hiermee ook te maken kunnen hebben?" „Niets", zei Chan direct, ,,'t Was ©en van m'n kleine vergissingen. Zelfs een groot de- tectleve slaat de plank wel eens mis. Waarom zou het mij dus niet kunnen gebeuren?" „Maar wat gaat er toch om?" wilde Ran kin weten. „Ik heb Fiannery nagejaagd, en Miss Morrow ondervraagd, en ik hoor niets nieuws. Mijn directeur wordt vreeselijk sar castisch. Kunt u me niets vertellen om me wat te helpen?" Chan schudde van neen. „t Zou heel ver keerd van me zijn als Ik over het geval sprak. Ik ben hierin geen autoriteit, en kapitein Fiannery kijkt me al aan met dezelfde warme gevoelens als hij tegenover zakkenrollers van Los Angeles zou koesteren. Om de waar heid te zeggen, er is hoegenaamd niets nieuws te vertellen. We zijn nog niets gena derd waardoor we een gelukkige resultaat kunnen voorspellen." „Dat spijt me", zei Rankin. .Maar dat zal niet zoo blijven", zei Chan. Het licht zal doorbreken. Voor het oogen- bllk zwemmen we met den eenen voet op den grond, maar binnenkort zullen we wel in het midden van de rivier onderdompelen. Mocht Ik er nog zijn. als het succes begint, dan zal ik u gaarne een kleinen, stillen wenk geven". „Als u er nog bent?" Waar spreekt u over?" „Persoonlijke zakenl roepen me dringend huiswaarts. Aanstaanden Woensdag vertrek ik. of de aaak opgetast is of niet." „Ja, zooals u verleden week Woensdag deedt", lachte Rankin. „U kunt me niets wijs maken. De geduldige Oosterling zal niet op het verkeerde oogenblik ongeduldig worden. En nu moet ik gauw weg. Vergeet uw belofte van den stillen wenk niet." „Ik heb een goed geheugen, antwoordde Chan. „En lk ben u al veel dank schuldig. Goeden dag." Toen de verslaggever weg was, stond Char lie te staren op het telegram berichtje. „3 Mei, negentien honderd twaalf", zei hij hardop. Met een opmerkelijk vluggen stap ging hij naar een tafeltje en nam „Het leven van kolonel Beetham, op. Hij Liep het boek door tot hij vond wat hij zocht. Toen zat hij lang, met het boek open op z'n knieën, voor zich uit te staren. Te precies half een kwam hij Kirk's kan toor binnen. De jonge man stond op, en ter wijl hij eenige papieren van z'n secretaris aannam, deed hij deze in een lederen tasch. „Ik moet na de lunch, een advocaat gaan spreken", legde hij uit. „Geen aardigen advo caat ook, ditmaal is het een man." Ze gingen daarop naar de Club. Toen ze hoed en Jas hadden afgegeven en naar de kleine voorzaal gingen, in dat impo sante gebouw, keek Chan met de grootste belangstelling om zich heen. De roem van de Cosmopolltische Club was zeer verspreid; ze behoorde aan mannen die in Schoone Kun sten in financieele ondernemingen en in de journalistiek werkzaam waren. Kirk was er blijkbaar zeer populair, de vele joviale begroetingen in aanmerking ge nomen. Hij introduceerde Chan bij een aan tal zijner vrienden en spoedig was de detec tive het middelpunt van een gezelligen kring. Het viel hen moeilijk om op te staan om te gaan lunchen, in een hoek van de groote eetzaal. Tegen het eind van het lunch zag Chan opeens den man die hem op het oogenblik het meest interesseerde. Kolonel John Beetham's gezicht stond nog grimmiger dan ooit, in het volle daglicht gezien. Hij hield zich even aan hun tafeltje op. „Hoe maakt ge 't, Kirk?" zei hij. „En Mr. Chan? Ik zal een oogenblikje hier komen zitten, als ik mag." „Stellig, stemde Kirk vriendelijk toe. „Hoe staat het met de lunch? Wat mag ik voor je bestellen?" „Dank je, ik ben juist klaar," antwoordde Beetham. „Een cigarette dan?" Kirk hield hem z'n koker voor. „Gaarne". De kolonel nam er een en stak haar aan. „Ik heb je niet gezien sinds dat beestachtige diner. Oh excuseer je be grijpt wat ik bedoel? Wat was dat een afschu welijk iets een man als sir Frederic. Hcb- ben ze oudertusschen, al eenig idee van den dader?" Kirk haalde z'n schouders op. .„Als ze het mochten hebben, vertellen ze 't mij niet." ..Sergeant Chan, misschien hebt u het ge val in handen?" vroeg Beetham. Chan kneep z'n oogen samen. „D'e zaak gaat de politie hier aan. Ik ben vreemdeling hier. even als u." ,Ah, ja, natuurlijk", antwoordde Beetham. „Ik bedacht daar juist, dat u toen oo het punt waart om te vertrekken, en ik daeh: zoo. ziende dat u hier nog gebleven bent „Als ik van dienst kan zijn. zal ik na doen". zei Chan. Hij dacht verder. Een man als kolonel Beetham let n:°t oo het ka rnen en gaan van een Charlie Chan, zonder een goede reden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6