BJyLiemt BUITENLAND GIBSON'S VERBLIJF IN ROME. w l 4# I h Polen. PERZISCHE KLEEDJES Amerika. s GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 NOVEMBER 1930 DERDE BLAD Hij treedt niet als bemiddelaar op tusschen Frankrijk en Italië. Toch zullen de onderhandelingen spoedig heropend worden. Schacht's pogingen in Amerika. Het financiëele Pan-Europa. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Griekenland. Venizelos spoedt zich naar Athene. Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche minister-president Venizelos, die thans in Ankara vertoeft, waar hij het Grieksch-Turk- sche vriendschapsverdrag heeft ondertee kend, in verband met de arrestatie van Pan- galos, zijn vertrek uit Ankara heeft ver vroegd. Venizelos was voornemens, nog eeni- ge dagen in de Turksche hoofdstad te blij ven, maar is naar Athene teruggekeerd, om dat hij militaire moeilijkheden vreest aldus de Tel. Uit Athene wordt echter gemeld, dat de officieren zeer onverschillig tegenover Pan- galos' arrestatie staan. De ex-dictator is den geheele nacht op het politiebureau in verze kerde bewaring gehóuden. Later werd hij on dervraagd door den rechter van instructie, die ook den anderen gearresteerden, die van deelneming aan de samenzwering verdacht worden, een verhoor afnam. Men gelooft, dat het ocmplot een gevolg was van ontevredenheid over de inkrimping van het leger. De minister van Oorlog ver klaarde dat de openubare meening 't geheele complot slechts van komischen aard acht. Ook de minister van Binnenlandsche Zaken heeft te kennen gegeven, dat de samenzwe ring geenerlei politieke beteekenis heeft en behandeld zal worden als een gewone over treding der bepalingen van het wetboek van strafrecht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Gedurende eenige dagen etaleeren wij een partij zeer mooie BELUCHISTAN KLEEDJES Etalage Groote Houtstraat 67. GROOTE HOUT/TR. 67 Nieuwe arrestaties van Oekrainers. WARSCHAU, 31 October. CVD.) Te Lemberg werden de bekende leider van de Grootste Oekrainsche Partij, de z-g. Undo- Partij, de afgevaardigde dr. Lewiczki en de secretaris-generaal van genoemde partij dr. Mkaruszka, gearresteerd. Bij de .arrestatie werden de woningen der beide leiders aan een huiszoeking onderworpen. Volgens de Express Porany worden de gearresteerden ervan verdacht deel te nemen aan een „actie tot schade van den Poolschen staat". Waar uit deze actie bestaat is tot nog toe niet ge bleken.-De Gezeta Warszawska meldt, dat óe arrestaties in politieke kringen groot opzien hebben gebaard. Naar men weet was dr. Lewiczki lid van het bestuur van het Volken bondscongres der Europeesche Minderheden en lid van de Interparlementaire Unie. Uit Tarnopol komt het bericht, dat daar de voormalige Oekrainsche senator der Undo-partij, Baranek, eveneens is gearres teerd. Leening aan China? Te San Francisco is naar Reuter meldt aangekomen rechter Line, Amerikaansch rechskundig raadsman van de Chineesche regeering. Hij gaat naar Washington in zijn hoedanigheid van speciaal afgezant van Tsjang Kai Sjek om met de Amerikaansche regeering te onderhandelen over een zilver- leening ter waarde van ongeveer 360 millioen dollar. De leening zal worden gebezigd voor het herstel van China. De millioenen mannen, die bezig zijn geweest met het oorlogshand- werk zullen worden gebezigd voor vreedzame productie. Bulgarije. Het koninklijk huwelijk te Sofia. BERLIJN. 31 October. (Wollt). Koning Boris en koningin Johanna zijn Vrijdag ochtend om 10 urn: per trein te Sofia aange komen. Op het station werden zij verwel komd door minister-president Liaptsjef en het geheele ministerie. Na de voorstelling aan enkele andere hofdignitarissen en den burgemeester van de hoofdstad reed het ko ninklijk echtpaar in open auto's naar de ka thedraal. De geestdrift van de bevolking was groot en naar men zien kon oprecht. Vele vrouwen hadden tranen in de oogen bij het aanschou wen van de jonge koningin. Op den drempel van de kathedraal werden de vorstelijke per sonen ontvangen door den metropoliet, die hun brood en zout aanbood. De plechtigheid in de kerk duurde slechts kort en te 12 uur ontving het koninklijke paar de hulde der troepen, die op het plein voor het paleis defi leerden. Vrijdagmiddag stond een groote rijtoer en daama een voorstelling ln de opera op het feestprogramma. De stad is fraai versierd. Gedurende den dienst in de kathedraal en later bij de parade cirkelde een smaldeel vliegtuigen boven de stad, dat zoo manoeu vreerde dat het in de straten leek alsof de vliegtuigen de letters B en J vormden. Vooral de letter B was een triomf voor escadrille vliegers. Middeleeuwsche martelingen? meening was, dat men de wetten ook moest uitvoeren, als ze eenmaal waren aangenomen. En deze opvatting werd zijn noodlot. Want dat beoogt de Bulgaarsche regeering met haaf ratificaties niet! Nikolof. het hoofd van het departement van arbeid, moest daarom uit den weg ge ruimd worden. Tot dit doel probeerde men Doeka Paskalef, lid van den ftaad van Arbeid van het district Sofia, de bekentenis af te persen, dat Nikolof met betreffing tot het bouwen van een waterwerk door een Ita- liaansche maatschappij op de een of andere manier steekpenningen had ontvangen. De hoofdambtenaren bij de arbeidersafdeeling van het ministerie van handel, industrie en nijverheid alsmede de af deeling voor open bare verzekering bereidden deze campagne voor en gaven openlijk toe, dat de heele ge schiedenis tegen Nikolof op touw werd gezet. Paskalef weigerde echter de noodige schrif telijke beschuldigingen in te dienen. Daar op begonnen de folteringen„Men bracht mij," schrijft Paskalef in een aan den offi cier van justitie bij het kantongerecht van Sofia gerichten brief, „in de kamer, waar ik eerst- gewacht had. Men onderwierp mij aan een helsche harteling. Men begon met gum mistokken op mijn handpalmen te slaan, uit gevoerd met de geheele kracht van een ste- vigen politieagent, die nog door een tweede werd bijgestaan. Na verscheiden slagen op mijn handpalmen werden mijn laarzen uit getrokken en sloegen ze mij met zware, on- menschelijke slagen, op de voetzolen. Later sloegen ze overaf op mijn beenen. Daar ik bleef ontkennen, werden ze steeds woeden der en gingen hijgend voort met slaan Toen kwam het tweede, nog verschrikkelijker deel van de „onderzoekingen" door midde len, die in geen wetboek te vinden zijn, waar van niemand eenig idee heeft, behalve hij, die deze procedure van foltering, vernedering en beschimping heeft doorgemaakt. Men liet hij op mijn buik'liggen en opnieuw hagelde het ontelbare slagen. De ruwaards kenden geen erbarmen en schreeuwden maar aldoor: „Zai je nu bevestigen, wat men je voorzet, zal je teekénen?,r Eindelijk kwam het _oogenblik, waarvan Paskalef schrijft, dat oogenblik. „waarop men zich zoo diep in zijn eer en persoon lijke waardigheid voelde aangetast, dat men zelfs zijn eigen doodsoordeel zou hebben on derteekend." De brief eindigt als volgt: „Nadat ik weer ben vrijgelaten deel ik u. mijnheer de officier van justitie, mede. op welke wijze men mij bij de politie de getuigenis afperste. Hier mede herroep ik deze verklaringen ten stel ligste zooals ik ook reeds voor den rechter van instructie heb gedaan als zijnde niet in overeenstemming met de waarheid." Bloed en vuil kleeft er aan de n i e t uitge voerde sociale wetgeving van Bulgarije, aan die sociale wetgeving, die volgens het Vredes verdrag van Versailles zal worden ingevoerd in naam der „gerechtigheid en menschelijk- heid". De N.R.C. teekent hierbij aan, dat dit be richt geheel voor rekening van het I.V.V. komt. Geruchten omtrent aanslag op Boris tegengesproken. Aan het „Berliner Tageblatt" werd ge- meldt aldus het Hbld. dat op den trein, die het Bulgaarsche koninklijk paar ver voerde. een aanslag zou zijn gepleegd, die echter geen ernstige gevolgen zou hebben gehad. In de buurt van Philippopel, zoo heette het, hebben onbekende daders een aantal schoten op den trein gelost, waarbij een soldaat, die op post stond, werd gewond. De verdere schoten hebben geen schade aan gericht- en de trein kon zijn tocht ongehin derd voortzetten. Naar het Bulgaarsch Tel. Ag. evenwel me dedeelt, is het bericht volkomen uit de lucht gegrepen. Oostenrijk. Oproep van Vaugoin. Bondskanselier Vaugoin. die tevens hoofd is van de christen-socialistische partij, ver zoekt in een aan de partijorganisaties den partijstrijd niet te voeren tegen andere bur gerlijke groepen, doch in hoofdzaak tegen het marxisme. „De gemeenschappelijke vijand", zoo besluit hij, „staat links". In tusschen heeft Schuerff, de voorzitter van de Groot-Duitsche partij en oud-minister van handel, op een verkiezingsvergadering gezegd, dat de christen-socialistische verkie zingsmethoden, die den tegenstander met smaad overladen, de toch al zoo bedorven at mosfeer nog verder vergiftigen. Tevens gaf Schuerff nog eens te kennen, dat de coalitie van Schober op anti-marxistischen grondslag staat, aldus de N. R. C. Volgens de Neue Frei Presse zou de regee ring voornemens zijn in de hoofdambtenaars- posten groot wijzigingen te brengen in dien zin, dat deze vooral door lieden van rechts bezet zouden worden. i\ Dr. Schacht. Veel geheimzinnigheid wordt er betracht met het bezoek van den Amerikaanschen ambassadeur te België Gibson aan Ro me, welk bezoek men probeert uit te leggen als een poging tot bemiddeling tusschen Frankrijk en Italië. Na bezoeken te hebben gebracht aan Mus solini en Grandi, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken te Rome, deelde Gibson mede, dat naar zijn meening de on derhandelingen tusschen Frankrijk en Italië ten aanzien van het Vlootprobleem niet als afgebroken moeten worden beschouwd, doch eerder als verdaagd. Hij is van meening, dat de onderhandelingen spoedig hervat zullen worden met een goeden kans op succes, welke veronderstelling in officieele Italiaansche kringen te Rome bevestigd wordt. Het is moeilijk te zeggen, welken invloed Gibson's bezoek heeft gehad. Hij ontkende echter pertinent dat hij te Rome zou ver blijven als bemiddelaar tusschen Frankrijk en Italië of zelfs dat zijn bezoek ook maar iets te maken had met de Italiaansch-Fran- sche verwikkeling. Hij verklaarde slechts te Rome te zijn n,a.v. de de a.s. bijeenkomst te Genève van de Voorbereidende Ontwape ningscommissie, welke de procedure zal be handelen, doch niet het vraagstuk der Ont wapening. v In Italiaansche kringen wordt deze bewe ging bevestigd. De voormalige Duitsche Rijksbankpresi dent Dr. Schacht heeft voor de studenten van de Universiteit te Minneapolis een rede gehouden over de wereldcrisis, waarbij hij opnieuw den nadruk er op legde, dat alleen een vermindering der reparatielasten, den druk die op het wereldbedrijfsleven rust zou kunnen verlichten en waarbij hij de instel ling van een financieelen Volkenbond ver dedigde. De taak van deze „financïeele Volkenbond" zou dan zijn braakliggende kapitalen te be leggen op zoodanige wijze, dat algemeenen welstand daardoor verhoogd werd en de In ternationale arbeidsmarkt daardoor gunstig worden beïnvloed. Vervolgens verdedigde Dr Schacht een economisch „pan Europa". De heer Schacht doet wel zijn best om de financïeele toenadering tot een feit te ma ken. Er zijn trouwens symptomen die een geringe hoop op het tot stand brengen van die toena dering rechtvaardigen. De gedachte van een moratorium aan Dultschland de briefwisse ling tusschen Hervé en den Stahlhelm, zijn bewijzen voor het bestaan van een gedach- tenwereld die niet vereenigbaar is met den huidigen toestand, die de financïeele inter nationale monsterverdragen mogelijk maakte waaraan de wereld als het ware gekluisterd ligt. L. A. Italië. Mussolini en de spaarzaamheid Mussolini heeft te Rome op het Palazzo Venezia ter gelegenheid van den „wereld- spaardag" de vertegenwoordigers van de Italiaansche spaarbanken ontvangen, die aan hem werden voorgesteld door minister Acer- bo. den minister van landbouw, die tevens den minister-president allerlei gegevens ter hand stelde inzake de schitterende vorderin gen, die de spaarbanken de laatste jaren heb ben gemaakt. De minister-president schonk vervolgens aan de vereeniging van spaarban ken twee gouden medailles van verdienst op het gebied van weldadigheid en hulpverlee ning, waarbij hij een korte toespraak hield om de leiders van de spaarbanken op te wek ken met fascistische volharding den inge slagen edelen weg voort te zetten en hun zending als voogden van de nationale spaar zaamheid te blijven vervullen aldus meldt de N. R. Ct. Het secretariaat van het Internationaal Ver bond van Vakvereenlgingen deelt aldus de N.R.C. het volgende mee: Bulgarije is op sociaal gebied een zeer „ijverig" land. Het heeft van alle Balkan- landen het grooste aantal internationale conventies geratificeerd. Bulgarije wil ln West-Europa namelijk voor erg vooruitstre vend doorgaan. Bulgarije had zelfs een hoofd van zijn departement van arbeid, die van België. Hervatting van den parlemen tairen arbeid. Dinsdag as. wordt het parlement heropend. Op de agenda der werkzaamheden staan tal van belangwekkende uaesties doch reeds staat vast. dat de debatten door de begroo- tingsvraagstukken zullen worden beheerscht. Blijkens de voorbeschouwingen, die aan de nieuwe parlementaire periode worden gewijd, ligt het niet in de bedoeling der regeering vooreerst nieuwe belastingen voor te stellen. Zij wenscht een „financieele politiek van ver trouwen en optimisme" te voeren, daar zij rekening houdt met een hervatting van het zakenleven in den loop van 1931 aldus het Hbld. Slechts wanneer deze verwachting niet in vervulling gaat, zal zij haar toevlucht tot nieuwe belastingen moeten nemen, hetgeen echter niet vóór Mei van het volgend jaar zou geschieden. Verwacht wordt voorts, dat de katholiek- liberale regeering zich zal weten te handha ven tot de volgende verkiezingen, daar geen enkele andre combinatie levnsvatbaarheid bezit. De Senaat zal bU de hervatting zijner werk zaamheden aanstonds een begin maken met de behandeling van het wetsontwerp op het gebruik der talen bij het lager- en middel baar onderwijs. Reeds zijn veertien interpellatie-verzoeken bij het bureau der Kamer gedeponeerd. Volgens de „Etoile Beige" is het thans vrij wel zeker dat het katholieke Kamerlid voor Luxemburg, vice-president der Kamer gedu rende de afgeloopen zitting, baron Tibbaut als Kamervoorzitter zal opvolgen. De heer Poncelet is de candidaat der rechterzijde, welker Vlaamsche groep de candidatuur van dezen Waal gunstig is gezind mits het vice- presidentschap. dat Poncelet bekleedde, aan den heer Marck of Van Dievoet der Vlaam sche groep zal worden gegeven. Beiersche begrootingswet aangenomen De wet inzake het in evenwicht brengen van de gewone Beiersche begrooting voor 1930 welke ook de belasting op het geslacht inhoudt, waarvan de verwerping dezen zo mer de regeering-Held deed aftreden, is in den Landdag afgehandeld. Met 86 tegen twee stemmen cn zestien onthoudingen werd het regeeringsontwerp aangenomen. Vóór stemden de B. Volkspartij, de D.-na- tionalen. de D. Volkspartij en de Soc.-Dem.; tegen de Communisten, terwijl de vertegen woordigers van den Boerenbond zich onthiel den. De Nationaal-socialisten namen aan de stemming geen deel. OOK EEN AARDSCHOK IN DENEMARKEN. PANIEK TE KOPENHAGEN. KOPENHAGEN. 1 November (V. D.) In den afgeloopen nacht te 17 of 18 minuten na mid dernacht werd in verschillende deelen van Kopenhagen een krachtige aardschok ge voeld. Te Gammelholm en in de geheele ha venwijk van Kopenhagen ging de grond lang zaam naar beneden en voelde men den bo dem golven. Ook in de voorsteden Hellerup, Soeborg en Amager voelde men den aard schok. In enkele deelen van de stad maakte zich van de bevolking een groote angst mees ter en verliet men de huizen. De meteorologische dienst deelt mede. dat de aardbeving 20 seconden heeft geduurd, en van het Noorden naar het Zuiden liep. Uit de berichten uit de provincie blijkt, dat men ook buiten .Kopenhagen de aardbeving heeft gevoeld. Uit Malmö wordt, gemeld, dat men ook in Zuid-Zweden de aardbeving heeft waargenomen. Volgens het observatorium te Lund was het een locale aardschok van groote sterkte, die te 16 1/2 uur werd waargenomen. Het centrum moet slechts enkele kilometers ver wijderd zijn geweest. OKLAHOMA DOOR PETROLEUM OVERSTROOMD. BRAND GEVREESD. OKLAHOMA. 1 November. <B.TJU Door het plotseling uitbarsten van een petroleum- bron verkeert een deel der stad Iklahoma in gevaar. Honderden families hebben wegens brandgevaar hun woningen moeten ontrui men. De scholen zijn gesloten, en het ver keer is in verscheidene straten stop gezet. Het uitstroomen der olie duurt nu reeds bijna 24 uur, en er is een hoeveelheid olie, voldoende voor het vullen van 110.000 vaten weggestroomd. DE VOLTOOIING VAN HET HOUTPLEIN. HEDENMIDDAG OPENSTELLING VOOR HET VERKEER. De openstelling van het Houtplein voor het verkeer, zou hedenmiddag om half één uplaats hebben. Een nieuwe verkeersregeling. B. en W. hebben in het belang van de vrij heid en de veiligheid van het verkeer een nieuwe verkeersregeling ingesteld die op het volgende neerkomt: Het Plein is, ten einde een circulatiever- keer mogelijk te maken, voor verkeer van alle motorrijtuigen en andere voertuigen ge sloten verklaard in de volgende richtingen: Voor het gedeelte tusschen den Wagenweg en het Geldelooze pad: in dc richting Wa genwegGeldelooze pad. Voor het gedeelte grenzende aan de Oost en de zuidzijde van den grooten ronden vluchtheuvel: ln de richting Baan naar dc Dreef en den Wagenweg. Voor het weggedeelte onmiddellijk ten Noorden van den grooten vluchtheuvel: in de richting Lorentzpleln en Wijde Geldelooze pad naar de Baan. Op de Dreef zoover betreft den rijweg tus schen de beide rijwielpaden, benevens het breede voetpad, gelegen aan de Oostzijde van dc Dreef, is 't verkeer vertraden in beide rich tingen. Deze bepaling Is gemaakt in verband met de aanwezigheid van tramrails en een rijwiel pad ter weerszijden van den weg. JUBILEUM A. KLEYX. De Hypotheekbewaarder de heer A. Kleyn alhier, viert op 6 November as. zijn 40-jarige ambtsvervulling. De heer Kleyn is tc Haarlem werkzaam van 1921 al. NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERS VEREENIGING. In de in het Blauwe Kruis gehouden jaar vergadering van deze vereeniging werden de verslagen van den secretaris en den penning meester uitgebracht. Door den voorzitter, den heer W. F. J. Overmen, werd aan den scheidenden penningmeester, den heer G. H. de Bruin, een album, met foto's van het be stuur en het gebouw, gecalligrafeerd door den heer A. J. Luitingh, aangeboden. In de plaats van den heer Overmcer. die hiervoor niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd als voorzitter gekozen de heer J. H. H alsem a De heer E. Boven werd wederom als be stuurslid gekozen en in de plaats van den heer De Bruin werd de heer Ten Brink aan gewezen. Laatstgenoemde hield een referaat over het petitionnement van Kerk en Vrede. Door Ds. Dijkman werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten NED. BOND VAN TECHNICI. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Technici herdacht haar 5-Jarig bestaan met een bijeenkomst in een der zalen van café-restaurant Brinkmann. De opening vond plaats door den 2cn voorzitter, die in een geestig speechje dc aanwezigen welkom heette. Het woord was daarna aan het Bonslid A. Lodder, welke een door lichtbeelden toege lichte lezing hield over de „Veiligheid in het Bouwbedrijf." De gevaren, verbonden aan de werkmethoden bij het bouwen en de be veiliging daartegen, werden op boeiende wijze door den spreker behandeld. De Bondssecretaris Joh. Eering hield een propagandarede, waarin de ontwikkeling en het doei van den Bond werd geschetst Met voorbeelden uit de praktijk toonde hij het nut. van georganiseerd te zijn, aan. Na afloop bleven de leden nog bijeen, tot dat sluitingstijd een einde aan deze propa- ganda-avond maakte. JUBILEUM TH. W. HETFM. De heer Th. W. Hetem. bode bij Openbare Werken, die heden zijn zilveren jubllum in dienst der gemeente viert, is vanmorgen op hartelijke wijze gehuldigd. De directeur van het bedrijf, ir. M. H. Maas. sprak hem in waardeerende bewoordingen toe. vervolgens voerden het woord de heeren A. A. Hille- brand. architect en J. N. Lobel. inspecteur van de afdeeling bestratingen en H. H. van Abs. ondervoorzitter der afdeeling van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtena ren. De ambtenaren boden een divan met kleed aan, het Nationaal Verbond een bloem stuk. Van de gemeente ontving de heer Hetem het gebruikelijke geschenk. ARABISCH FAMILIELEVEN. Naar de strenge Mohammcdaansche wet geving moet de vrouw door de kleeren, die haar geheele lichaam omhullen, voor dc oogen van een vreemden man worden be schermd. Een Egyptenaar zal dan ook op straat een vreemde vrouw nimmer flxeeren of scherp opnemen. Mannen en vrouwen zijn streng van elkaar gescheiden. Voor een vreemden man mag een Egyptische vrouw nimmer ongesluierd verschijnen. Men stelt natuurlijk de vraag: Hoe komt een meisje aan een man? Het is dan ook een tamelijk omstandige cn Ingewikkelde geschiedenis wanneer een jonge man een vrouw wil nemen. Een o£ ander hem zeer nabijstaand vrouwelijk we zen, zijn moeder of zijn zuster, wordt door hem erop uitgestuurd om naar e^n meisje voor hem om te kijken. Heeft zij nu on der haar bekenden tets geschikts voor hem gevonden hij heeft haar natuurlijk nauw keurig op de hoogte gebracht van zijn smaak en wenschen dan vestigt zij de aandacht van den huwelijkscandidaat op het meisje en beschrijft hem het meisje ln al haar goe de hoedanigheden. Wanneer hij gelooft, dat de candidate iets voor hem is, dan gaat hij tot den vader van het meisje en onderhan delt met hem over den koopprijs voor zijn dochter. En men weet te marchandecren. Hoe jonger en mooier het meisje is, hoe aanzienlijker de vader' is, hoe hoogcr de koopsom. Eerst wanneer de koopprijs voor het meis je vaststaat beginnen de huwelijksfeesten. De jonge man heeft nog altijd zijn aan staande vrouw niet gezien. Een Arabisch huwelijk is een belangrijke aangelegenheid en duurt vele dagen cn wanneer het een groot en voornaam huwe lijk is, zelfs veertien dagen of drie weken. De Iman. dat is de Mohammcdaansche gees telijke. komt en zegent het jonge paar in. Men houdt overvloedige maaltijden. Is hot een zeer voorname bruiloft, dan worden alle spijzen met rozenolie overgoten. Wanneer de feestelijkheden in het huis van de bruid zijn geëindigd, dan komt de bruidegom met een tweewielig wagentje in tal van kleuren en met linten versierd en voert zijn bruid ln zijn woning. Hij heeft haar nog altijd niet gezien. Zij neemt ver der niets mee dan de dingen die haar per soonlijk eigendom waren, zooals sieraden, kleeren, die ln een bont gekleurde kist zijn opgeborgen. De kist en dc Jonge vrouw wor den op den wagen gezet en ln triomf gaat het dan naar het huls van den bruidegom. Achter den wagen gaan de bloedverwanten en de vrienden. Wanneer men het twijfelachtig geluk heeft naast een huis te wonen, waar bruiloft wordt gevierd, dan doet men den ganschen nacht geen oog dicht. lederen nacht n.l. zoo lang de bruiloftsfeesten duren, komen Jonge mannen, bekenden van den bruidegom en maken met blikken Instrumenten een oor- verdoovend lawaai. Eerst wanneer de bruid In het huls van haar man is gekomen, mag zij zich van den sluier ontdoen. Daar staat zij dan. die Allah voor hem heeft uitverkoren. Menigmaal is dc verrassing niet zeer aangenaam, maar dikwerf is de bruidegom zeer in zijn schik. Een naar Mohammcdaansche wet gesloten huwelijk is overigens veel gemakkelijker te scheiden dan het wordt gesloten. Weliswaar van den kant van den man. Hij heeft slechts in tegenwoordigheid van drie man nelijke getuigen te zeggen: „Jalla". dan moet de vrouw, zooals ze gaat en staat, het huis verlaten. Jalla beteekent „ga weg. ik wil niets meer met je te maken hebbc-n". Haar blijft niets anders over dan naar haar ouders terug te keeren. waar zij een zeer ellendig en vreugdeloos h"staan voert. WieHaarlem'sDagblad nog niet leest, mist een txouwem hiusvrieod.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9