BUITENLAND Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 3 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD Verschuiving naar rechts. Het verschijnsel.... En de stuwkracht der oppositie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De gemeentelijke verkiezingen voor de En- gelsche gemeenteraden zijn Zaterdag gehou den. voor zoover thans reeds kan worden be oordeeld hebben de conservatieven belang rijke successen behaald, voornamelijk ten koste der candidaten van de Labourpartij. Volgens de laatste berichten schijnen zij 80 zetels gewonnen en er 13 verloren te hebben. De liberalen wonnen 10 en verloren 16 zetels. De arbeiderspartij verloor 87 zetels en won er 26 terug. De Independent Labour Partij bleef over het geheel gelijk. Tot dusverre hadden de Labourleden in 20 districten de meerderheid, welke zij nu gedeeltelijk zuilen verliezen. Bij deze soort verkiezingen wordt steeds slechts een gedeelte der afgevaardigden gekozen. Te merkwaardiger is deze ommekeer, om dat de Labourpartij een veel intensievere propaganda gevoerd schijnt te hebben dan de Conservatieven of de Liberalen. Van zeer veel belang is het tenslotte, dat juist in de industriegebieden de conservatieve successen een rechtsche meerderheid hebben opgele verd. „De Courant" meldt dat zulks het ge val is in Huil, Leeds en Barnsley. In Sheffield één der hechtste bolwerken nota bene der Labour-partij liep het aantal der zetels van 30 op 18 terug! Verwonderlijk is deze uitslag geenszins. De Labourregeering deelt haar weinig benij denswaardige positie met zoovele andere re geeringen. die te kampen hebben met de on gekende economische malaise en de gevolgen daarvan. Haar naam is met deze malaise noodlottigerwijze verbonden en de terugslag moet geleden worden. Zelfs Amerika heeft ervaren dat het niet bestand was tegen de verwoestende en stil- ondermijnende kracht van werkloosheid en voortdurende depressie. Calvin Coolidge die in een glorierijk tijdperk president was wordt door vele Amerikanen als een Groot Man beschouwd. Maar Hoover, de groote Or ganisator, de onvergelijkelijke werker, die in dit ongunstige tijdvak president is, wordt door een groot gedeelte van ziin landgenoo- ten als een presidentieele str beschouwd. En deze wisselwerking tusschen regeerders en kiezers herhaalt zich bijna overal. Zij is de stuwkracht van de oppositie. L. A. Zuid'Amerika, Revolutiegeruchten in Venezuela. NEW-YORK. 31 Oct. (V D.) Volgens be richten uit Curacao zouden in geheel Vene- zuela geruchten de ronde doen over een aan staande putsch van de Revolutionnaire Par tij. Reusachtige hoeveelheden oorlogsmate riaal zouden het land zijn binnengesmokkeld. De dictator Gomez heeft verscherpte cen- suurmaatregelen aangekondigd. 'Am er* a a. NEW YORK, 1 Nov. (V.D.) De voorzit ter van de Commissie voor het bank- en geldwezen Mac. Fadden, die onlangs in een interview met een medewerker van de „Daily Investment News" de onmiddellijke vermin deringen der Youngbetalingen bepleitte, spreekt thans in een tijdschriftartikel de vrees uit, dat wanneer Duitschland zijn her stelplichten niet zou nakomen, een oorlog daarvan het gevolg zou kunnen zijn. Aangezien een groot deel van het Ameri- kaansche volk in het bezit is van herstel- obligaties is het vraags.uk van oorlog of vrede in Europa van direct belang voor Amerika. De Vereenlgde Staten moeten zich afvragen, of zij niet 'liever of zij niet liever hun vorderingen willen opgeven. Mac Fadden gelooft, dat Amerika binnen niet te langen tijd gedwongen zal zijn. zelf een herzien in? der schuldenovereenkoms en voor te stellen. Bij de ontvangst van het Amerikaansche Instituut voor iJzercoustructies sprak de Directeur van de Canadian Pacific Railways zich in denzelfden zin uit. Hij verklaarde, dat men niet verrast zou zijn. wanneer dezer dagen de Amerikaansche leiders tot het in zicht zouden komen, dat de geheele wereld handel voordeel van een herziening der be staande regelingen zou hebben. Duitschland. De diefstal der Grondwets oorkonde. De directeur van de Rijksdagbibliolheek, dr Fischer, heeft een vertegenwoordiger van het persbureau van Duitsche dagblad uitgevers een en ander medegedeeld over den sensationeelen diefstal in genoemde bi bliotheek, waarvan wij Zaterdag melding maakten. Reeds den 24sten October, aldus dr. Fischer, ontdekten beambten, toen men bezig was met het verzamelen van fotomateriaal voor een werk over den Rijksdag, dat uit een ijzeren kast, die met een gewoon slot afge sloten was. het meest waardevolle stuk der bibliotheek, n.l. de grondwetsoorkonde van 28 Maart 1343, was verdwenen. Wanneer de diefstal heeft, plaats gehad, is moeilijk vast te stellen, daar men sedert November 1929 niet- meer had gecontroleerd of het docu ment nog aanwezig was. Het stuk is een ïinirum der Duitsche geschiedenis. Onder den gedrukten tekst der grondwet bevinden zich de origineele handteekeningen van alle afgevaardigden der Nationale Vergadering. De oorkonde is op perkament gedrukt en telt 27 pagina's tekst en 19 pagina's hand teekeningen. Het formaat is circa 35 x 23 c.M., de band bestaat uit rood leder, op de voorzijde waarvan een adelaar in zilver is aangebracht. De waarde voor een verzame laar is slechts moeilijk te bepalen, maar be draagt vermoedelijk niet minder dan 100.000 mark. Is de dief zelf geen fanatiek verzamelaar, dan zal hij het srt.uk in Duitschland moeilijk van de hand kunnen doen, want iedereen hier moet onmiddellijk weten, dat het document slechts gestolen kan zijn. De politie, die natuurlijk onmid dellijk van de vermissing der oorkonde in kennis is gesteld, volgt reeds een bepaald spoor. Verder meldt „De Tel.:: Reeds in Juli van dit jaar is een inbraak in de bibliotheek gepleegd. De dief maakte zich toen reeds meester van waardevolle voorwerpen, die ambtenaren toebehoorden. Tegelijk met de gTondwet-oorkonde heeft de dief ook medegenomen de eenige repro ductie er van, verder caricaturen uit 1848. een exemplaar van ce „Sittervgeschichte des Weltkrieges" van Magnus Hirschfeld, en drie deelen van de „Bilderlexikon der Ero- tik". De kast is blijkbaar met een valschen sleutel geopend en na den diefstal weer netjes gesloten. Brazilië. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL De plannen van Vargas RIO DE JANEIRO, 1 Nov. (B.TA.) In een toespraak ter gelegenheid van de aan komst op het regeeringspaleis van Cetulio Vargas, den nieuwen president, verklaarde hij, dat men er naar moest streven, de over winning der liberalen te bevestigen. De re publiek moest een periode van politieke en administratie-reorganisatie ingaan. Er zou een onderzoek worden ingesteld naar het gebruik van de openbare gelden: de schul digen zouden worden gestraft. Men moest de beroepspolitici afschaffen, den belasting druk verminderen en het statuut der amb tenaren herzien. Een B.TA..-bericht meldt, dat Vargas waarschijnlijk den 3den November definitief zijn presidentieele functies zal aanvaarden De gedachte van vrijwillige bijdragen tot herstel van de financiën en het delgen van de Braziliaansche schulden wint snel ter rein en verkrijgt zoowel de instemming van particulieren als van verschillende corpo raties. Abessinië. De kroning van Ras Tafari. BERLIJN, 2 November (VJ.) Met de ont- hulling van een gedenkteeken voor keizer Menelik H op het plein voor de St. George kathedraal zijn volgens een bericht in den „Montag" uit Addis Abeba. Zaterdag de kro ningsplechtigheden in de Abessinische hoofd stad begonnen. Meer dan 250.000 leden der stammen zijn naar de hoofdstad getrokiken om de kroning bij te wonen. Het onthulde gedenkteeken is een verguld standbeeld van den keizer op een Abessinisch sirijdros. Hedenmorgen is Ras Tafari ge kroond. Nog voor het dagen van den morgen stelde de groote. 2 K.M. lange staatsprocessie zich voor het keizerlijk paleis op. Abessi nische garde troepen stonden voorop, schit terend uitgedost in Europeesohe uniformen. Achter deze troepen volgden de vertegen woordigers der buitenlandsche mogendheden, waaronder de hertog van Gloucester o-a. DE WINKELSLUITINGS- QUAESTIE. EEN ONDERHOUD MET DEN HEER P. J. M. VAN TETER1NG. STCFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STR A AT 16 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers 1175- P ij n 1 ij d e n door Rheumatlek. Spit, Ischia», Kou enxa. Jicht, Griep, i i n g e n, xooali Spier-, i» onnoodig! Naar aanleiding van de debatten ln den gem?enteraad over de quaestie der winkel- sluiting en de aanneming der motie Bijvoet, volgens welke de onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers betreffende het al dan niet sluiten der winkels op Donder dagmiddag, zullen heropend worden onder een door B. en W. aan te wijzen neutralen voorzitter en men zal trachten een collectief contract tot stand te brengen, terwijl tevens de commissie voor de strafvordering wordt uitgenoodigd. te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is een verordening te maken, waar bij de winkelsluiting op Donderdag verplich tend wordt gesteld, behalve voor die winkels waarvan de eigenaars zijn toegetreden tot het collectief contract, vroegen wij een on derhoud aan met den heer P. J. M. van Te- te ring. secretaris der Middenstands Centrale voor Haarlem en omstreken. Deze was bereid, ons zijn meening te zeg gen, maar legde er den nadrule op, dat het zijn persoonlijke meening zou zijn. ..Zal de Middenstands Centrale nog iets doen in deze zaak?" vroegen wij. „Natuurlijk! 1 was het antwoord: „Maar eerst zullen de drie middenstandsorganisa ties afzonderlijke ledenvergaderingen hou den, daarna zal er een opdracht moeien vol gen aan de besturen en daarna zal dan de Middenstands Centrale bijeenkomen. Wij zullen daarbij hetzelfde standpunt in nemen als bij de bekende enquête die (dit tusschen haakjes) noodzakelijk was: wij wil den weten, wat de winkeliers van de zaak dachten. Ik kan hier meteen wel aan toevoegen dat de opmerking, door den heer Scholl in den gemeenteraad gemaakt, dat voor de gecom bineerde vergadering met de winkelbedien den een andere voorzitter dan de heer Ten Boom noodig was geweest, niet opgaat. Er Hoofd-, Kies- et Aangezicht! pijn Dokt. W. D. van Rcncsse, Arts te 's-Gravenhage, verklaart dat Togal blijkens de praktijk een zeer waardevol middel is om patiënten van pijn te be vrijden. Dr. Van Renessc noemt Togal een heerlijk middel tegen tand- en kiespijn, hetwelk bij spier pijn (spierrheumatisme), spit, aangezichtspijn en migraine een weldadige uitwerking heeft. Lijders aan dergelijke aandoeningen raadt hij aan Togal tc gebruiken. Naar zijn meening verdient Togal ver trouwen, omdat de samenstelling bekend is en bewezen is, dat het zulke gunstige resultaten op levert. Gebruik volgens de gebruiksaanwijzing is onschadelijk. Ook nadat alle andere middelen faalden, hielp Togal, dat met succes wordt ingenomen ook dcor personen met een gevoelige maag, die andere medicamenten niet kunnen verdragen. Togal, het onschadelijke geneesmiddel tegen alle rheumatische aandoeningen en gevolgen van ge vatte koude, mag in cus klimaat in geen gezin ontbreken. Meer dan 6000 professoren en doktoren «raven attesten. Honderden dankbetuigingen van door Togal ge nezen Nederlanders liggen bij den importeur ter inzage. Als geneesmiddel voor uw lichaam is alleen het beste goed genoeg, dusTogal! Lijdt geen pijn meer! Kcopt heden Togal! Verkriicb, bij alle Apoth. en rlroe. a f 0.80 en f 2. kon voor die functie toch moeilijk iemand worden uitgenoodigd, die geheel buiten de zaak stond! Bovendien moet niet vergeten worden, dat de drie werknemersorganisaties een onderhoud hadden aangevraagd en dat het hier ging om de behartiging van onze belangen. Wij wilden die niet aan een ander overlaten. Een en ander maakte, dat de heer Ten Boom, voorzitter der Middenstands Cen trale. de aangewezen voorzitter voor de be doelde vergadering was". ,.En hoe is nu uw meening over de motie- Bij voet?" vroegen wij. „Laat ik \ioorop mogen stellen, dat ik niet in het minst afbreuk zou willen doen aan wat de winkelbedienden langs wettelijken weg verkregen hebben of zullen verkrijgen. Maar dan zal toch een wettelijke regeling tot stand moeten komen, die geldt voor allen en dan moet een gemeenteraad geen ver zwaringen van die regeling ln het leven roe pen. En nu, na de aanneming van de motie- Bijvoet en van het amendement van den heetr Visser, waarin de Raad zich uitspreekt voor een vrijen middag, kunnen we al spreken van een dubbele verzwaring door den gemeenteraad van een wettelijke ver plichting, die pas in 't begin van 't jaar is ingevoerd. Denkt u toch eens aan: er zijn verschil lende winkelbedienden, die buiten wonen en die des Zondags naar huis gaan. Die zijn natuurlijk veel meer gebaat met een vrijen Maandagmorgen. Wat hebben die, voor fa miliebezoek, aan een vrijen Donderdagmid dag? Ook zijn er altijd eenTgen. die gewetensbe zwaren hebben tegen het reizen op Zondag. Dit geldt voor de werknemers. Nu eens het standpunt ran den werkgever Ingenomen! Vele zaken, modemagazijnen bij voorbeeld, krijgen hun klanten meest des middags, heel weinig 's morgens. Voor de eigenaars dier zaken geeft dus een vrije middag veel moeilijkheden. Het blijkt der halve. dat de verordening op werkgevers en werknemers ongelijk zal drukken". „En wat denkt u van een eventueel col lectief contract?" „Wanneer er een collectief contract komt", antwoordde de heer Van Tetering met groo te beslistheid, „zitten we over een jaar of 3 a 5 in de grootste wantoestanden. Dan heeft de winkelier niets meer te zeggen over de regeling der werktijden. Met een collectief contract kunnen wij niet meer spreken van een gemeentelijke verordening, maar van een sanctie. Tot nu toe heerschte er van alle bedrij ven in het winkelbedrijf nog de aangenaam ste en intiemste verhouding tusschen werk gever en werknemer. De zaken werden ge regeld bij onderling overleg. Maar dat zal nu uit zijn, als het collectief contract word', ingevoerd. Een patroon zal bij voorbeeld tot zijn personeel zeggen: „ik wil dit zoo en zoo regelen". Maar het personeel antwoordt: „dat draagt onze goedkeuring niet weg: wij willen het zóó". De patroon weigert. „Goed", zegt het personeel. „Dan géén collectief con tract". En na korten tijd zegt de gemeente: „van die zaak is binnen den vastgestelden tijd geen bericht ingekomen dat de eigenaar is toegetreden tot het collectief contract. Die zaak moet dus in 't vervolg op Donderdag middag sluiten!" Wil de winkelier dus zijn zaak op Donder dagmiddag niet gesloten hebben, dan is hij gedwongen toe te geven aan de wenschen van zijn personeel. Begrijpt u. waar dit op den duur naar toe gaat? Dat de winkelier in zijn eigen zaak niets meer te vertellen heeft. En geen en kele winkelier, die ziclizelf respecteert, zal hierin berusten: Ik zeg niet, dat de zaak da delijk dien scherpen vorm zal aannemen, maar het gevaar is er toch! Ik mag er tenslotte wel de aandacht op vestigen, dat de Minister in de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp van wet tot regeling der winkelsluiting heeft gezegd: „De aan de gemeenteraden toegekende bevoegdheid om een verplichte ochtend- of middagslulting voor te schrijven be doelt uitsluitend, de gelegenheid tc ge ven. plaatselijk tegemoet te komen aan de bezwaren, welke voor de winkeliers zullen kunnen voortvloeien uit de ver plichting, het winkelpersoneel een och tend of middag per week vrijaf te ge ven. Verordeningen als hier bedoeld zul len, naar de strekking van het artikel, dan ook slechts dan tot stand komen. Indien plaatselijk het bedrijfsbelang der winkeliers zulks vordert, hetgeen mees tentijds wel zal blijken uit een desbe treffend verzoek van de bet-rokken groe pen van vakgenooten zelf'. Welnu, hier te Haarlem is door den win kelstand zulk een verzoek niet ingediend!" VAN TIJEN TE KONIA. Het Persbureau Vaz Dias meldt uit KonLa ln Turksch Klein-Azië. dat de heer Van Tijen met zijn Pander-vliegtuig ..De Ade laar" op zijn zakenvluoht naar Nederlandsch Indlë. na een verblijf van ongeveer een week te Stamboel Zondag zijn reis heeft voortge zet. Hij vertrok Zondagmorgen te 9.04 uur uit Stamboel en landde juist 5 uur later te 14.04 te Konia. NED. GENOOTSCHAP VOOR HEIL GYMNASTIEK EN MASSAGE. Bovengenoemd Genootschap heeft op Za terdag l en Zondag 2 November te Haarlem wetenschappelijke bijeenkomsten georgani seerd met het vooropgezette doel voorlichting op velerlei gebied te verschaffen aan leden enbelangstellenden, heilgymnasten en mas seurs in Nederland. De bijeenkomsten werden gehouden in het St. Elisabeths Gasthuis er. in het Gebouw „Zang en Vriendschap". Zaterdagmiddag te 2.15 waren 172 cursisten, dames cn heeren, aanwezig: de voorzitter van het Genootschap, de heer W. P. Nuytcn. opende de olieenkomst. Spreker riep allen het welkom toe en sprak ïljn blijdschap erover uit, dat zooveiT gevolg hadden gegeven aan den oproer tegenwoordig to zijn In het bij zonder werden welkom peherten de heer H. L WnrrI*-". Inspecteur van den dienst der Lichamelijke Opvoeóiro en de heer A. J. Meyerink de nestor der ilaarlemsche hell- gvmnasten er masseurs, 'i Was spreker aan genaam. dankwoorden te mogen richten tot de Directie van Gasthuis voor het welwillend schikbaar stellen van het ziekenhuis terwijl een woord van waardeering werd geuit tot de secretaresse, Mej. J. A. de Haas te Rotter dam en tot den organisator, den heer W Goeting, voor het vele werk door hen ver richt. Onmiddellijk na de opening scheidden zich groepen; A en B. damer en heeren ln het bezit van het diploma van het Genootschap en C. en D, de niet bezittenden. De groepen A en B gingen naar de gehoor zaal waar Dr. W. Mol een demonstratie hield met een viertal patiënten. Vertoond werden twee kinderen, lijdende aan de gevolgen van kinderverlamming, een patiënte met klauw holvoeten en een patient met een breuk van de linkerhiel. Dr. Mol deelde veel wetenswaar digs mee èn over de kinderverlamming én over de beide andere patinten. Hierna had bezichtiging van de Zanderzaal plaats met toelichting door de assistenten. De groep C toefde eerst in de massage- afdeeling onder de goede leiding van de heeren Nuyten en Goeting en was later on der het gehoor van Dr. Mol. Groep D volgde de ademhalingsgymnastiek door Mej. A. Zanstra en later onder de reeds genoemde heeren. Het was een buitengewoon leerrijke middag Van 630 tot 8 uur demonstreerde Dr. Mol weer patiënten, Mej. Zanstra gaf ademhalings gymnastiek, terwijl de heer J. Admiraal sport massage toepaste bij athletieke en de heer J. P. Roodenburg sportmassage bij roeiers ten beste gaf. De heer Roodenburg behandelde de techniek der massage bij roeiers en gaf tijdens de behandeling menigen nuttigen wenk: de heer Admiraal paste massage toe voor de 100 M. loop, voor 400 en voor 800 M. Voorts bij vèr- en polsstokspringen, hinkstapsprong, evenals voor de werpnummers. Het was voor allen een leerzaam samenzijn. Van 8 30 tot 10 sprak Dr. J. H. O Reyes over kinderverlamming en het aandeel bij de ge nezing van de gevolgen daarvan door heil gymnastiek en massage. Een patiënëtje werd eedemonstreerd: daarna gaf spreker een historisch overzicht van de gevreesde ziekte en verduidelijkte zijn betoog met lichtbeelden. Als verwekker van de ziekte is gevonden een bacil van 1 3 van een 1000e van een m.M groot. In Nederland zijn van Januari tot op heden 560 gevallen geconstateerd. Van 10 tot 11 uur waren de Heeren Admi raal en Roodenburg wederom ta het geweer voor de groepen C. en D Zondaemorgen van 8 tot 930 waren de heeren Goeting. Admiraal. Nuyten en Rooden burg weer aan het demonstreeren van sport massage ln de gehoorzaal en in de massage- afdeelinrr van het St. Elisabeth's Gasthuis, terwijl Mei Zanstra voor Groep A en B in Zang en Vriendschap een zeer Interessante voordracht hield over ademhalingsgvmnas- tiek. volgens het stelsel van Dr. Schmidt uit München. Een demonstratie verduidelijkte de voordracht. Van 10 tot 11 volgde een zeer belangwek kende demonstratie van gvmnastiek voor kleu ters van 2 tot 6 jaar. Dat kleine grut kraaide van plezier bij de oefeningen: Mei. Zanstra deed eenige leuke soelletjes terwijl mevr. Koovman—Pan en de heer Goeting spelen derwijs oefeningen gaven aan het kleine goedje. Van 11 tot 12 en van 1.30 tot 2.30 werden rheumatrsche spieren en gewrichten ge masseerd door de heeren Nuyten en Goeting: met groote belangstelling werd de behan deling gevolgd: belangstellende vragen werden beantwoord. Van 2.30 tot 4 uur werd door Mevr. A. Over- duyn. arts, voorzitster van den Ned. Men- sendieckbond. Gymnastiek voor vrouwen ge- monstreerd. Deze demonstratie werd inge leid door Mej. De Haas die wees op het groote nut der gymnastiek voor vrouwen, maar ook menige waarschuwing ten beste gaf. Vijf dames demonstreerde de gymnastiek volgens Mensendieck: de verschillende oefe ningen werden met gratie en toewijding ver richt. Het was jammer, dat veel van de voor dracht verloren ging. daar Mevr. Overduyn over het geheel te zacht sprak De slotsamenkomst werd van 4 tot 5 uur gehouden; verschillende vragen en opmer kingen werden geuit en beantwoord. De voor zitter. de heer Nuyten dankte alle demon stranten voor hun toewijding en met de ge wone plichtplegingen werden deze drukke, bijzonder leerrijke dagen besloten. STAKING IN DE WTTRTNGERMEER DUURT ..VOORT. De staking bij Sluis 1 in den WieringeTmeer polder, die 158 arbeiders omvat, duurt nog steeds voort. Den arbeiders, die 'oonsverhoo- glng vroegen is aangezegd, dat zij het werk op de oude voorwaarden kunnen hervatten. Hieraan hebben zij tot heden geen gevolg gegeven. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN. Zaterdagmiddag reeds een auto uit Bilt- hoven, nabij Varsseveld tengevolge van het uitwijken voor een wielrijder tegen éen boom. De auto werd gedeeltelijk ineengedrukt. Een der inzittenden, de 65-jarige mevrouw Van Halteren uit 's Heerenberg werd op slag ge dood. Een ongeveer achtjarig jongetje, dat ook in de autot zat, kreeg een ernstige her senschudding en is naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Zaterdagavond reed de garagehouder Don- derwlnkel met zijn auto op den weg Groenlo- Llchtenvoorde tegen een met boomen ge laden wagen, dien hij wilde passeeren. De auto werd ernstig beschadigd. Een der zes in zittenden, mevr. StronksVisch uit Elgergen werd zeer ernstig gewond. ZIJ werd onmid dellijk naar het ziekenhuis te Groenlo over gebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. De andere Inzittenden kregen lichte ver wondingen, LANGS DE STRAAT. De twee klontjes suiker 't Was een frissche dag geweest, maar in de binnenstad van Amsterdam is het niet gauw koud. En dus zaten de Amsterdammers met genoegen 's avonds buiten voor hun ge liefkoosde cafés. De biertjes gingen er in als klokspijs, de ranja werd behagelljk door rietjes naar droge kelen gevoerd, de thee werd genoten en ja: hier en daar savoureer den enkele dames zelfs nog een portie ijs. Het vroolijk getoel van de electrisohe trams klonk telkens over het Rembrandtplem. waar aan de vele lichtreclames een groote-stads- aanzien gaven. Een enkele gevel verlichting overgebleven uit de lichtweek paarde zich hieraan. Verder was er het gewone geflaneer van wandelaars of het haastiger loopen van men- schen. die zidh schouwburg- of bioscoopwaarts spoedden. Ergens op een hoek stond een Amsterdam- sche ordebewaarder de gezellige drukte met blijkbare voldoening gade te slaan. Hij heeft niet gezien wat Ik zag. Of mis schien ook wel Dan zal hij even een anderen kant hebben uitgekeken. Wat misschien wel het verstandigst was. In ieder geval heeft hij geen „werk van de zaak gemaakt". Wat die „zaak was? Er wat voor een van de cafés een meneer, die zich op een kleintje koffie had getrak teerd, maar tevreden was geweest met één klontje suiker en dus twee van de drie suiker klontjes had laten liggen. Daar lagen dan de twee klontjes In al hun verleidelijke zoetheid, glinsterend en blank, op het kleine, witte schoteltje. De meneer negeerde ze, deed of ze er niet waren. HU kreeg waarschijnlijk thuis suiker genoeg. Of mLssahien had zijn medicus hom wel een zéér matig gebruik van die zoete stof. die heil zaam kan zijn. maar in sommige gevallen ook gevaarlijk, geadviseerd. Maar er waren andere menschenklnderen op het Rembrandtplein. die tegenover suiker oen geheel andere houding aannamen dan deze meneer van het kleintje koffie. Het waren twee Amsterdamsdhe schooiertjes voor wie suiker vooral suiker in klontjes- vorm nu niet zoo'n aliedaagscti artikel was. Ze waren op hun afgetrapte schoenen al eenige malen het café-terras voorbij geslen terd en hadden hun quasi-onversohllllgc blik ken laten weiden over de menschen. die aan de tafeltjes zaten en over de dingen, die op die tafeltjes stonden. Ze hadden onderwijl een conversatie onderhouden, die hoofdzake lijk bestond ln het elkaar toescheeuwen van allerlei rare „gUntJes". die blijkbaar als veilig heidsklep moesten dienen voor hun inner lijke bewogenheid. Want plotseling lieten zU alle uiterlijke onverschilligheid varen en werden zij een-en-al-spanning. ZU stonden te loeren achter het half-glazen schot van het terras. „Doar goat-!e!" fluisterde de een. „Ja!" knikte te ander. Inderdaad: de meneer-van-het-klelntje- koffie stond op, knoopte zUn Jas dicht cn ging. En metéén schoten de schooiertjes achter het schot vandaan, één griste de twee klontjes en wég waren ze allebei, eon zUstraat ln. Daar zullen ze zeker de klontjes meer eer hebber, aangedaan dan de cafébezoeker, die ze zoo smadelijk had laten liggen. J. C. E. AUTO IN DE SLOOT GEREDEN. ONGELUK VAN EEN IJMUIDENAAR TE DELFT. Op den Rotterdamscheweg nabij de Zweth te Delft is Zaterdagavond een vrachtauto van v. d. B. uit IJmuiden in de sloot langs den weg gereden, meldt de „Crt." Het voer tuig s'.oeg over den kop en kwam geheel on derstboven in de modder te liggen. Door het Intrappen van een ruit werden de chauffeur en een Haagsche werklooze die mee mocht rUden uit de modder getrokken. ZU kwamen met den schrik en een nat pak vrU- De zwaar beschadigde auto is gelicht en weggesleept. DE SOLOVLUCHT VAN OSCAR GARDEN, BATAVIA, 2 November (Aneta-Vaz Dlas). De in Schotland geboren Australiër. Oscar Garden, die 16 October J.I. van Croydon voor een solovlucht naar Australië, in zUn vlieg tuig Kiaora, welk woord geluk beteekt, ver trok. is heden op het vliegveld van Batavia TJliitan geland. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Heden: MAANDAG 3 NOVEMBER Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstel ling 1ste serie. „ZUn testament". 8 uur. Palace: „King of Jazz". Tooneel: Opera duo l'Olanda. 8 uur. Luxor Theater: „Afpersing" en „Wie van de heeren?'Tooneel Albertl (zanger) 8 uur. Rembrandt Theater: „De zwarte Domino". Tooneel: The Stuarts. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 4 NOVEMBER Stadsschouwburg: Revue ,,'t Ls voor den bakker". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaamc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve s Maan dags, toegang vrij

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5