iMikcudat, ffluyfai. ^Decu£cxjaA,3.5ctpefi £a£épond Financieel© Kroniek, N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING STADSNIEUWS ANDRÉA" BOEKENSTEUNEN DE MYSTER1EUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 3 NOVEMBER 1930 De verjaardag der crisis. Het herstel op de suikermarkt. Prijs stijging van rubber. De slechte kwartaalstaat dor Steeltrust. Scherp prijsherstel op de Amster- damschc beurs, gevolgd door een reactie. De financiën van Ned. Indic. Belangrijke teruggang van den Nederlandse-hen handel. Brazilianen in herstel. De verjaardag van de groote economische crisis, welke eind Oct, 1929 over heel de we reld ls Ingetreden, is op de meeste beurzen met tamelijk groote opgewektheid gevierd, omdat men die verjaardag tevens als een begin van het einde (beschouwt. Vooral in do Unie is men ten aanzien van de naaste toekomst vrij optimistisch, gestemd. Een der voornaamste statistische bureaux schrijft: „Een vergelijking van den huidigen con junctuurterugslag met vroegere cycli geeft een aanwijzing dat de tegenwoordige terug gang zoowel wat duur als wat intensiteit betreft, zijn einde nadert. Dit is naar alle waarschijnlijkheid dlohübij en zal op efejn laatst in enkele maanden bereikt zijn Deze gunstige opvatting baseert zich ver moedelijk op de prijsverbetering van enkele producten als graan, suiker en ruibber, in den prijsloop van welke producten zich de crisis het eerst i janifesteerde. Vooral de suikerprijs ls den laatsten tijd belang rijk gestegen, te New York van beneden den dollar tot bijna 50 ct. daarboven, waarvoor als eerste aanleiding de valorisatie-plannen op Cuba mogen worden aangemerkt. Of hierdoor in werkelijkheid de positie vaai sui ker op de wereldmarkt zal verbeteren, staat nog allerminst vast, gelijk wij reeds eerder betoogd hebben. Het blijkt trouwens wel dat er ook hier weer een groote afstand ÜRt toss-chen het plan en zijn uitvoering, welke laatste voorloopig is opgeschort, in verband met de verkiezingen voor den Cu- baanschen Senaat. Op Java ziet men in de Cubaplannen weinig heil en is men van meening dat de oplossing van het probleem moet worden gezocht niet in de oogstbeper- king, doch ln een over en weer zich ont houden van elkanders afzetgebied en een verlaging van den -kostprijs, waarnaar men op Java krachtig blijft streven. Niettemin zijn de sulkeraankoopen de laatste weken aanmerkelijk toegenomen, waarbij de spe culatie zonder twijfel een voorname rol speelt, met het gevolg dat ook de Visp al haar verkoopllmltes deze week met- 50 ct. heeft kunnen verhoogen. Het geforceerd karakter van de koersdaling voor sulker- aandeelen is zeer duidelijk gebleken uit het scherpe koersavans, dat deze en de vorige week kon tot stand komen. Aan het eind van dit artikel vindt men enkele dier koers verschillen geregistreerd. Tot de algomecne verademing op de goe deren- en effectenbeurzen heeft ook de hoogere prijs voor rubber bijgedragen. De indruk wordt versterkt dat de rutoberprys de laatste weken het laagste punt heeft be reikt en de speculatieve voorraden langza merhand weer zullen worden vergroot. Wel iswaar neemt het rubberverbrulk vooral ln de Vereenlgde Staten, -waar men 70 pet. der geheele wereldproductie pleegt te verwer ken, de laatste maanden regelmatig af we gens den aanmerkelijken teruggang van den automoblelenverkoop, langzamerhand ver mindert ook de productie. Toch hoede men zich voor een te groot optimisme zoowel ten aanzien van suiker als van rubber omdat, de wereldvoorraden nog altijd abnormaal groot zijn. De laatste dagen hebben trouwens ge toond dat de stemming aan de New-York- sohe beurs gemakkelijk weer kan omslaan. Een verdere prijsverlaging voor koper, de flauwe stemming op de ijzer en staabnarkt en niet het minst de slechte kwartaalsstaat Van de Steeltrust hebben de baisse-specu lanten weer nieuwe motieven in handen ge geven, welke ze ijverig hebben gebruikt. Het gewone kwartaalsdividend van 13 4 pet. op de gewone aandeelen der Steeltrust is dit maal amper verdiend en vooral de scherpe ontvangstvermindering ln September tot 111/2 millioen dollar wijst nog op een terug gang der Amerikaansche conjunctuur. Een nieuw faillissement in de New-Ycrksche ban kierswereld bewijst wel dat alle kwaad daar nog niet bezworen is, zoodat men vermoede lijk den eersten tijd met ups en downs zal hebben te rekenen. Ook een verdere daling der olieprijzen duldt nog niet op een absolute omkeer der conjunctuur. Onze Amsterdamsche beurs heeft een paar goede weken achter den rug, gelijk uit het koersstaatje onder dit artikel blijkt. Wij merkten reeds op dat men hier voornamelijk te doen heeft met een reflexbeweging op de geforceerde koersdaling der laatste maanden, welke vele goede aandeden beneden him intrinsieke waarde deed dalen. Opnieuw blijkt uit de koerabe wegingen dat het vrijwel uitgesloten is om met de beursstemming in den pas te blijven. De laatste dagen hebben ook te Amsterdam het optimisme weer een igszins gedoofd en al zullen vermoedelijk de lage koersen van eenige weken geleden tot het verleden behooren, ook voor de Amster- damsche beurs mag een opgaande beweging in rechte lijn niet worden verwacht. Daartoe zijn er nog te veel symptomen van bedrijfs- depressic en financleelen achteruitgang. Zco kan bijvoorbeeld worden gewezen op den be duidenden temggang in de opbrengst der landsmiddeien in Nederlandsch Indië, we'.ke in de eerste 8 maanden van 1930 f 4011 2 mil lioen hebben bedragen tegen f 4461/2 millioen in de overeenkomstige periode van 1929. Een verdere vermindering der Indische Staats- ontvangsten moet worden verwacht en zou kunnen nopen tot een verzwaring van den fiscalen druk op het toch reeds zoo weinig rendabele bedrijfsleven. Wat ons land betreft hebben de cijfers van den buitenlandschen handel over de maand Sept. en het 3e kwartaal van dit jaar, de aandacht getrokken. Dat de geldswaarde ln verband met de prijsdaling der artikelen van f 230 1 2 millioen tot f 196 milHoen, wat, den invoer betreft en van f 182 millioen tot f 147 millioen wat den uitvoer betreft is te ruggekropen, ligt voor de hand, het feit ech ter dat ook de hoeveelheid goederen belang rijk te teruggegaan is van meer beteekenis. Voor 't de:£? kwartaal is de uitvoer met rond 230.000 ton, de invoer met 880.000 ton gedaald en vooral dit laatste cijfer voorspelt voor de naaste toekomst weinig goeds, omdat het de aanwijzing is voor een verminderde bedrij vigheid in onze industrieën en vooreerst nog een verdere toeneming van het aantal werk- loozen in uitzicht stelt. Op de beleggingsmarkt blijven de goud gerande waarden gevraagd en bestond daar ietwat meer vraag voor Duitsche obligaties, terwijl Brazilianen zich flink hebben kun nen herstellen na het verrassende nieuws, dat de revolutlonnairen de oude regeering hebben weten te verdringen en zoo vrien delijk geweest zijn mede te deelen dat het staatkundige bedrijf, na de heropening op den ouden voet zal worden voortgezet. Als de gewoonste zaak van de wereld heeft men aUerwege van deze verklaring met dankbaarheid acte genomen. Geld op prolongatie blijft zich om en bij 11/2 pet. bowegen. Zuid Prear.ger 10 11 15 Deli MpU. 240 275 306 Dell Batavia 244 277 311 Senembah 265 310 334 Oostkust 51 58 63 Ned. Scheepvaart Unie 132 136 148 Kon. Paketvaart 156 160 172 Rott. Lloyd 128 131 143 LETTING A 26 Aug. 13 Oct. 30 Oct. Calvé Delft 95 104 110 Küchenm. Accoustlek 77 77 91 Marg. Unie 213 225 240 A. K. U. 80 55 76 Ned. Ford 233 231 238 Philips G. B 268 293 276 v. Berkels Patent 64 74 62 Aniem N. B. 270 260 276 N. I. Gas 206 208 217 Alg. Exploratie 120 107 118 Boe ton 65 73 92 Kon. Petroleum 342 329 339 H. V. A. 361 361 420 Cult. Mpy. der Vorsten! 113 104 121 Javasche Cultuur 270 263 336 Rubb. Cult. MpU. „Amster dam" 89 92 114 Deli Bat. Rubber 44 43 61 Hessa R. 75 60 97 HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829 (ui.) ALLE BANKZAKEN (Adv. Ingez. Med.) BLOEMBOLLEN EN VORST- SCHADE. RAPPORT DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK. In het weekblad voor bloembollencultuur ls opgenomen een uitvoerig rapport van de commissie belast met het instellen van een onderzoek naar de schade, veroorzaakt dooi de weer som: sandlghedcn gedurende den winter 19281929. Deze commissie bestond uit de heeren K. Volk-ersz. H. Leber, G. A. Preyde, C. Mantel Kzn,. D. D. Swart, A. J. Goemans, J. R. U. J. Bijl van Duivenbode, P. P. A. Clemens, C. W. Alkcnnde, Jac. v. d. Berg en H. J. Voors (rapporteur). Nagedaan, wordt hoe groot de temperatuurswisseling is geweest, hoe de neerslag en welken, invloed de strenge vorst oyi de verschillende soor ten bollen gehad heeft. Daarna gaat het rapport voort: De vraag of er nog van eenige nawerking der door den winter van 1928-'29 opgeloopen schade aan bolgewassen sprake kan zijn, wordt vrij algemeen bevestigend beant woord. Partijen, welke in 1928-1929 ernstige vorst- schade haddon geleden, zijn ook in 1930 voor een groot gedeelte slecht in de huid gebleven en minder mooi gegroeid (al zijn er uitzonderingen geconstateerd ln het Noordoostelijk gedeelte dor bloembollen streek). Ei- waren zelfs partijen, die voor 50 pCt. waardeloos bleken te zijn. De vraag of deze schadelijke nawerking ook werd geconstateerd !n partijen, waarin na den strengen winter oogenschijnlijk geen vorstschade was voorgekomen, wordt voor alle gewassen ontkennend beantwoord, be halve voor Narcissen. Bij dit artikel is de verborgen beschadiging openbaar geworden, doordat zij in 1930 nie: best groeiden, veel uitval vertoonden, zoowel ln den vorm van rotte bollen als van kwaad bodems. Dit verschijnsel trad in de eerste plaats op bij lichte zandgronden. In partijen trompet- en poetaz-narcissen kwam meer tweede kwaliteit leverbaar voor dan in een normaal 'jaar Het wortelstelsel was minder sterk, waardoor de planten minder weer stand bleken te bezitten tijdens de groeipe riode der bollen. In aansluiting met bovenstaande vraag werd nagegaan of de opgedane ervaring ook aanleiding kon zijn om tot een advies te ko men over hetgeen men met ernstig of vrij ernstig door vorstschade getroffen partijen narcissen moet doen. Moet men deze opne men of een tweede Jaar laten vaststaan? Beide methoden zijn toegepast. Waarschijnlijk verdient het aanbeveling om bij grootkronige narcissen de partijen het eerste jaar op te nemen, ze zorgvuldig te behandelen en te sorteeren en ze daarna weer te planten. Bij kleinkronige narcissen, met name Ornat.iis-narcIssendoet men echter beter dergelijke partijen niet op te nemen, zoodat deze twee jaar vast blijven staan. In het algemeen is bij alle gewassen in het voorjaar van 1930 ongelijk opkomen gecon stateerd, dat men alsnog meant te moeten wijten aan liet opplanten in den vorigen herfst van bollen, welke min of meer vorst schade hadden geleden. Zij die hun plant goed zeer zorgvuldig hebben gezuiverd van doove en van beschadigde exemplaren, heb ben in mindere mate of niet te klagen gehad over het ongelijk opkomen, maar zij hadden de in dit rapport bij punt 7 beschreven vorstschade dan ook reeds ondervonden. De commissie spreekt den wensch uit, dat hetgeen zij over het onderwerp, haar ter bestudeering toevertrouwd, heeft kunnen rapporteeren. een richtsnoer zal kunnen zijn voor de praktijk der bloembollenteelt, welke, naar iedereen begrijpelijkerwijze hoopt, nimmer meer voor zulke moeilijke omstan digheden moge worden geplaatst, als die van den winter van 1928-1929. AANMELDING VAN VREEMDELINGEN. Van 5 November af kan de aanmelding van vreemdelingen aan het bureau Lange Wijn gaardstraat alleen geschieden van 1012 uur. De overige uren zijn met ingang van dezen datum vervallen. VERBOND VAN CHR LETTERKUNDIGE KRINGEN IN NEDERLAND. Kring Haarlem van bovengenoemd verbond secretariaat Sumatrastraat 31, hield haar maandelijksche vergadering in het Wijkge- bouw Ged- Oude Gracht 79. Dit keer sprak Ds. Korff uit Heemstede over „Het godsdien stige verlangen in onze nieuwe poëzie". Na een prachtige inieiding liet de spreker ons aan de hand van het werk verschillende dichters hooren. hoe 't verlangen in hun gedichten 3preekt. De lector moest zich beperken tot de dichters, die na 1900 hun voornaamste werk hebben gepubliceerd. We hooren dan hoe fier en uitdagend uit de mond van Boutens altijd maar weer het zelfde lied klinkt, het ver langen. „Alleen de dooden wonen, maar het leven is op reis-', zingt Boutens. Een nieuwe vorm van verlangen treffen we bij Adama van Scheltema en bij Henriëtte Roland—Holst aan Het verlangen wiekt naar den tijd, die komt. zoo zingt van Scheltema terwijl bij Bloem bijv. het verlangen óver de wereld heendwaait. Tot slot sprak de lector over Geerten Gossaert. Met moeite had de spreker van hem gezwegen. Oo Gossaert voelt in het hart de klauw van 't ongekend verlangen, maar hij kent ook een Heer tot wien hij in z'n verlangen kan gaan. Zoo kan hij zin gen, het lied van het thuisgebrachte ver langen. Nadat de waarnemende voorzitter den spre ker hartelijk dank had gezegd voor de prach tige lezing werd de vergadering gesloten. De volgende maand bespreking van de Lichte Wacht van Wïlma. PROPAGANDAVERGADERING CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Op Dinsdag 4 November a.s. houdt de Chr. Midrienstandsvereeniging in Hotel Lion d'Or een feestelijke propagandavergaderlng. waar als spreker zal optreden de 'heer J. Siebesma van den Haag. over: Middenstandsplagen". De heer J. L Feijten van Utrecht zal den avond met declamatie opluisteren. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Strijbank, Schoterweg 48rd., armbandhor loge, Greve. Leidschestraat 64. agendaboekje, Bur. van Politie. Smedcstraat. autoslinger. Kiekens. Begijnhof 10. hond (wit met brulnL v. d. Wetering. Jan Steenstraat 34. hondje; Kruiver. Da Costastraat 15. armbandhorloge: Tiske, Wilgenstraat 31. handschoen; Kennel Haerlem, zwart katje, gebracht door: Brands. Voorzorgstraat 57. zwart-witte kat. Maas. Karei v. Manderstraat 52. muts; Wallekers, Zonnebloemstraat 43, portemonnaie met in houd; Stijl. Kamperstraat 34 rd., idem; De Jong, Adr. de Jongestraat 37, idem; Recher, Dubbelebuurt 45, rijwielbelastingplaatje; Koster, v. Loostraat 8. rozenkrans, Ruijgrok, Dr. Leijdstraat 7 zw„ gym. schoen en sleutel; Eekhout. Da Costastraat 7, slagersmand; Beeren, Haarl.lie-destraat 22, taschje; De Wit, Schoterweg 63, taschje, Bleeker, Brouwerska de 3, vulpen. JUBILEUM F. HOFSTEE Zaterdag was de heer F. Hofstee, chef van de afdeelin.g man leis van het magazijn in de Korte Veerstraat 25 jaar in dienst van de firma Vroom en Dreesmann. De heer Hofstee is bij die gelegenheid door de directie gehuldigd en hem is een envelop pe met inhoud overhandigd. Het gezamenlijk personeel heeft een gouden horloge en ver scheidene andere cadeaux geschonken en ook is de heer Hofstee aardig in de bloemetjes gezet. Een der afdeelingschefs heeft een toe spraak gehouden, na de huldiging heeft de heer Hofstee den dag thuis doorgebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel JUBILEUM C. M. J. v. d. HORST Zondag herdacht de heer C. J. M. v. d. Horst den dag, waarop hij 25 jaar geleien als portier aan „Nieuw Meerenbeig", zooais het toen nog werd genoemd, werd aange steld. Daarvóór was hij reeds eenigen tijd als kleermaker aan het ziekenhuis verbonden. Behalve de functie van portier verrichtte hij ook kleermakerswerkzaamheden. Eenige ja ren geleden werd net ambt van portier aan het nieuwe gedeelte opgeheven, zoodat hij toen uitsluitend kleermaker werd, totdat aan het hoofdgebouw zijn hulp als portier noo- dig bleek. Door zijn kalm en bezadigd optre den heeft hij vele vrienden verworven. He den, Maandagmorgen om 9 uur, w&rd de Ju bilaris mot zijn echtgenoote van zijn woning gehaald, en in een der bezoekkamers van het ziekenhuis binnengeleid. Dr. Kraus sprak den jubilaris toe en stelde zijn goede eigen schappen in het licht. Door het personeel werd hem een fraaie Westminster klok aan geboden. Van de commissie van bestuur ont ving hij het gebruikelijke couvert en een mooie bloemenmand. De jubilaris had nog veie blijken van belangstelling in ontvangst te nemen en bracht den dag verder in den huiselijken kring door. VERGADERING IJSCLUB Heden, Maandagavond houdt de IJsclub voor Haarlem en Omstreken een algemeen* vergadering in café Brinkmann. Aan de orde komt o.a. de verkiezing van een bestuurslid in de vacature jhr. A. W. G. van Riemsdijk. GROEI EENER VAKORGANISATIE. Het Bestuur van den Centralen Bond var. Nederlandsch Post-. Telegraaf- en Telefoon personeel (C.B.P.T.T.) deelt ons mede, dat het ledental dezer organisatie thans de 8000 is gepasseerd. HET ACCOORD IN DE TYPOGRAFIE. CHR. BOND ADVISEERT TOT AANNEMING. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM Vergelijkend overzicht over October 1930-1929 Aantal behandelde posten 15657 (v. j. 18118) Aantal inlagen 10779 (v. j. 13637.1 Aantal terugbetalinaen 4878 (v. j. 4481>. Ingelegd 742.6 -8.71^ (v. j. f 561.291.54). Terugbetaald 662.404.00 1.2 (v.j. ƒ634.021.48) Meer ingelegd 80204.71 (vorig jaar minder 72729.94L Aantal nieuwe boekjes 383 (v. j. 379). Aantal afbetaalde boekjes 152 (v.j. 120L Spaarbusjes op 31 October in omloop: 3400. Geledigd in October 1930: 357 busjes met totaal 7157.87. Aantal kiuislokotten verhuurd op 31 October 1930: 251. Ook het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Grafischen Bond adviseert, naar wij in de „Msb." lezen, aan de leden om het compro mis, dat geetroffen is terzake van de collec tieve arbeidsovereenkomst te aanvaarden. „Er is, zoo schrijft het bestuur in het bondsorgaan, „geen andere keus, onverschil lig of het resultaat der onderhandelingen tegenvalt. Voor ons zelf zijn wij overtuigd, dat aanvaarding het eenige is, dat dienen kan om de bedrijfsgemeenschap nog op de been te houden. Meent een der partijen dat het voorstel niet aanvaard moet worden en besluit zij tot verwerping, dan loopt het verkeerd. Wat dan gaat geschieden kunnen wij niet voorspellen en wij doen geen poging om het te raden. Wij hebben echter hoop, dat het zoover niet komt en dat de verbol genheid die hier en daar tot uiting komt, niet de aanleiding worde van onverstandige besluiten". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. 6R.HOUT5TR 163 HAARLEM.TEL12393 PER 5TEL BRONZEN 6*5 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts. per regel. FEUILLETON 37) „Hoe staat het met de nieuwe expeditie?" Informeerde Klrk. „Langzaam nog al langzaam". Beetham fronste z'n voorhoofd. „Nu we het er toch over hebben, zou lk je gaarne even over dat onderwerp willen spreken. Je grootmoeder heeft me aangeboden om met 't geld te hel pen. maar ik heb geaarzeld het is een groote som." „Hoeveel?" „Ik heb al een gedeelte van het geld. Nu heb lk nog vijftig duizend dollars noodig". Kirk trok z'n werkbrauwen in de hoogte. „Ah ja, dat kan nog al schikken. Maar als grootmoeder 't doen wil welnu 't is haar eigen geld." ..Ik ben blij dat Je er zoo over denkt", "el Beetham. „Ik was bang dat de andere leden der familie zouden kunnen denken dat ik een ongcoorloofden invloed op haar trachtte uit te 'oefenen. Ik geef je mijn woord er op dat het heole denkbeeld van haar is uitgegaan." „Natuurlijk", was Kirk's antwoord. ..Ik ben er zeker van dat ze het prettig zpu vinden". „De resultaten zullen, van uit een weten schappelijk oogpunt bekeken, zeer belang rijk zijn. „De naam van je grootmoeder zou geëerd worden. Ik zou toezien dat 2e ten volle gewaardeerd werd." „Wat voor soort expeditie is het?" Voor den eersten keer kwam er een schit tering in de vermoeide oogen. „Wel ik had nog al wat geluk, toen ik laatst in de woestijn van Gobi was. Ik stiet op de ruïnes van een stad. die vroeger, in de eerste eeuw, bloeiend heeft moeten zijn. lk had alleen maar dsn tijd om er even een blik op te slaan, maar ik vond munten, die heel oud waren, en ik bracht papieren voor den dag die door jonge kinderen bekrabbeld waren rekenen zeven x zeven, en dergelijke. Brieven, ge schreven door den militairen gouverneur van de stad, stukken oude kleeren, juwcelen wonderbare dingen uit het verleden. Ik ver lang er naar om terug tc gaan en een volle dig onderzoek te beginnen. Natuurlijk zal de opstand in China er nadeel aan doen, eenigs- zlns ten minste, maar er is altijd opstand in China. Ik heb nu lang genoeg gewacht. Ik zal er wel doorkomen op de een of andere manier. Dat is me nog altijd gelukt." „Nu, ik benijd je niet", zei Kirk glim lachend. „Ik heb altijd gevonden, dat, als je een woestijn hebt gezien, dan zijn de andere net zoo. Maar ik wensch je 't beste toe." „Dank je. Heel vriendelijk." Beetham stond op. „Ik hoop de zaak binnen eenige dagen in orde te brengen. Ik hoop tevens, dat de moordenaar van Sir Frederic gevonden za! worden, voor m'n vertrek. HU leek me een beste kerel toe. Sir Frediric." Chan keek vlug op. „IliJ was een groot be wonderaar van u, kolonel zei hy. „Bewonderaar van mU? Sir Frederic? Was dat werkeiljk zoo?" De toon van den kolonel was koel en onverschillig. „Ongetwijfeld. Tusschen z'n nagelaten za ken vinden we veel boeken door u geschre ven." Beetham wierp z'n cigarette neer. „Dat was aardig van hem. ik ben zeer gevleid. Als u, bU toeval betrokken bent In de jacht op den geen die hem vermoord heeft, sergeant Chan, wensch ik u zooveel mogelijk geluk toe." Hij drentelde van hun tafeltje weg, ter wijl Chan hem peinzend nakeek. „Herinnert me aan de sneeuw van Thibet", zei Klrk. „Even warm en menschelijk be halve toen hij over z'n doode stad sprak.Dat scheen hem wakker te maken. Een vreemde snoeshaan, is het niet, Charlie?" „Een vreemde visch uit ijskoude wateren", stemde Chan'toe. „Ik vraag me af „Nu?" „HU betreurt Sir Frederic's heengaan. Maar zou het niet kunnen dat zich onder treurende oogen lachende tanden bevin den?" Ze gingen naar de garderobe, waar ze hun goed en Kirk's brieventasch in ontvangst na men. Toen ze de straat afwandelden, keek Kirk Chan aan. „Ik dacht daar Juist aan het Jaarboekje van de Cosmopolltischc Club", zei hij. „Je meent toch niet dat het lets beteekende, is het wel?" Chan haalde z'n schouders op. „M'n voor stellingsvermogen schijnt er hier niet op vooruit te gaan," antwoordde hy. Kirk ging naar z'n advocaat en Charlie ging naar huis om een volgenden dag die meer beloften inhield, af te wachten. Dinsdagmiddag kwam miss Morrow het eerst ln de bungalow. Ze kwam om half vier ongeveer. Het was een donkeren dag met wind- en regenvlagen, maar het meisje straalde. Kirk hielp haar met het uitdoen van haar regenmantel. „U schUnt vol kracht en moed te zyn". zei hij „Ik heb den heelen weg te voet afgelegd", antwoordde ze. ..Ik was te opgewonden om kalm ln een taxi te zitten. Denk eens aan binnen eenige minuten kunnen we wellicht de ontmoeting bUwonen tusschen majoor Du rand en z'n lang verloren vrouw." „Is de majoor aangekomen?" informeerde Chan. „Ja hij en inspecteur Duff kwamen een half uur geleden. Hun trein was iets te laat. Kapitein Flannery is hen aan het sta tion gaan afhalen. Hij heeft me getelefo neerd dat ze hier spoedig zullen zyn. Het schoen dat de majoor, als 'n .echt Engeisch- man, met niemand wilde spreken, eer hU naar 'n hotel was gegaan en z'n had had genomen." „Neem 't hem niet kwaiyk, na die reis van Chicago", zei Kirk. Ik geloof, dat Jennie Jerome Marie Lantelme de ilft bedient." MLss Morrow knikte. ,Dat is zoo. Ik heb haar gezien toen ik boven kwam. Zou ze wer- keiyk Eve Durand zijn? Is 't niet ontroerend als ze 't mocht wezen!" „Ze moet het zyn". antwoordde Kirk. „Ze is immers Charlie's .bochel". „Wees er niet al te zeker van, wierp Chan er tegen in. „Vroeger is het vaak voorgeko men dat ik heesch aan het blaffen was tegen den verkeerden boom". Kirk pookte het vuur op en zette er een grooten leunstoel bU voor het meisje. Daar zit u nu hU ls een beetje ruim voor u, maar u kunt nog groeien. Later krijgt u thee. Deze Engelsehen kunnen waarschijnlijk niets doen eer ze hun ..oolong" gehad hebben." Het meisje lachte, en Kirk ging naast haar zitten, en luchtig praten over niets in het byzonder. HU hoorde dat. achter z'n rug, Chan zenuwachtig op en neer liep. „Ga liever zitten Charlie, stelde hij voor. „Je doet net als iemand die in de wachtka mer van een tandarts moet biyven." .Dat gevoel heb ik ook" zei Chan. „Er staat nu veel voor me op het spel. Als ik me ver gist heb, zal lk wat uitvallen van Flannerv moeten hooren." 't Was vier uur, en de schemering viel bui ten in, toen er gebeld werd. Klrk ging zelf kyken. Hij liet Flannery en een gezet jong- Engelschman binnen. „Maar met- u tweeën Kirk keek de trap af, maar de derde persoon was niet te zien." „Hallo", zei Flannery, terwijl hy naar bin nen ging. „Is majoor Durand hier nog niet, hè?" „HU is er nog niet", antwoordde Kirk. „Zeg nu niet, 'dat u hem verloren hebt." „O, neen", antwoordde Flannery. „Ik zal 't u dadelijk uitleggen. Miss Morrow, mag ik u inspecteur Duff van Ccotland Yard voorstel len." Het meisje stond glimlachend op. ,,'t Doet me zooveel genoegen", zei ze. „Zeer vereerd", zei Duff, op vriendelyken toon. Hy was verwonderiyk Jong, met rose wangen, en iets boerachtlgs ln z'n ulterlyk. En hy was ook, inderdaad, van een boerderij in Yorkshire, naar Londen gekomen, by de Metropolitan Police. „De inspecteur en ik gingen van het sta tion naar myn bureau", legde Fiannery uit. „Ik wilde nog eens over de aanteekeningen van onze zaak met hem spreken. De majoor ging zich !n het hotel nog wat opknappen hy zal gauw hier wezen. O, ja Mr.' Kirk, Inspecteur Duff. En dit, inspeteur is sergeant Chan van de Honolulusche politie." Chan boog diep. „Een moment, dat altyd in m'n herinnering zal biyven", zei hy „O e werkelyk?" antwoordde Duff. „De kapitein heeft men van u verteld ser geant. We zijn in hetzelfde vak eenige mij len van elkaar verwyderd" „Heel veel myien verwijderd", stemde Char lie Chan toe. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6