ERKENDE INSTALLATEURS. Groote verbetering in het installateursbedrijf. STADSNIEUWS PERZISCHE KLEEDJES BELUCHISTAN KLEEDJES THEESERVIES ANDRÉA DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 NOVEMBER 1930 Een chaotische toestand gaat verdwijnen. Door den Raad der Gemeente Haarlem is kortgeleden een zeer belangrijke beslissing genomen voor hen, die 2lch bezighouden met het aanleggen van electrische installaties. In de Verordening regelende de Voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door de gemeente Haarlem zijn enkele wijzigingen aangenomen, welke met ingang van 1 Januari 1931 van kracht zullen worden. Een en ander is het gevolg van een rapport uitgebracht door een Commissie uit het Verbond van Electro-technrsche Handel en Industrie 'V.E.H.I)welke reeds in 1927 tot opdracht kreeg maatregelen voor te stellen tot ver betering van het installateursbedrijf. Deze Com missie heeft zich na een zeer ernstige studie binnen korten tijd van haar taak gekweten cn een uitvoerig stuk samengesteld, meer bekend als het rapport A van het V.E.H.I. De belanghebbende groepen bij het installatie wezen hebben alle aan de samenstelling van dit rapport medegewerkt. De veelzijdige sa menstelling van het V.E.H.I. Is daarvoor borg. Immers, niet alleen hebben de groot- kleinwerkgevers op electrotechnlsch gebied in dit instituut hunne vertegenwoordigers, maar ook de fabrikanten en grossiers, zoomede de Vereenlging van Directeuren van Electrici- teltsbedrijven. Men verwacht algemeen dat door invoering van het begrip: erkend-instal lateur, de aan te leggen electrische instal laties in kwaliteit zullen winnen, als gevolg waarvan het gevaar voor het leven door aan raking van ondeugdelijke geleidingen zoo goed als uitgesloten wordt. Teneinde daartoe te geraken moet zoo meteen de Installateur „er kend" worden door de Directie van het Elec- trlclteitsbedrijf, waarvoor meergenoemd rap port een aantal normen aangeeft. Aanvan kelijk heeft men gemeend, dat het wensche- lijk zou zijn een soort vak-examen in te stellen, zooals men dat o.m. kent in Duitsch- land en Zwitserland. Van dat denkbeeld is men evenwel teruggekomen, omdat men de toestanden daarvoor in ons land nog niet rijp achtte. De mogelijkheid nml. om zich in ons land te bekwamen voor electro-technisch werkgever is. buiten de gelegenheid, welke de praktijk daartoe biedt, gering, zoodat men bij het verplichtend stellen van een dergelijk examen vreesde, dat er een tekort zou ont staan aan vakbekwame installateurs, waar door niet meer voorzien zou kunnen worden in de vele aanvragen voor het verrichten van electrotechnische werkzaamheden. Noodge dwongen is men daartoe dus niet overgegaan. De gestelde elschen komen in het kort hierop neer, dat men meerderjarig moet zijn in den zin der wet, een behoorlijk geoutilleerd be drijf moet hebben en in het installaties maken zijn hoofdbestaan moet vinden. De erkenning dient aangevraagd te worden op een daartoe ontworpen formulier, hetwelk ingeleverd moet worden bij het betrokken bedrijf en hetwelk daarna ter fine van advies gezonden wordt aan de bestaande organisaties van electro technische werkgevers, Deze moeten binnen veertien dagen hun eventueele bemerkingen bij het Electrlciteitsbedrijf indienen. Ten einde eenige zekerheid te hebben, dat de verrichte werkzaamheden worden uitgevoerd volgens de bestaande voorschriften wordt door den erkenden installateur een garantie som gestort bij het Electrlciteitsbedrijf, welks zijn eigendom blijft. Het is duidelijk dat de invoering van het rapport A van het V.E.H.I. geleidelijk zou geschieden. In verschillende steden van ons land zoo ook in Haarlem bestaan plaat selijke erkenningsvoorschrlften, welke even wel zeer sterk uiteenliepen. Dat op zich zelf bracht reeds vele moeilijkheden met zich, zeer ten nadeele der installateurs. Daarin komt nu verandering en de grooteré uniformiteit zal ongetwijfeld aan het installateursbedrijf ten goede komen. Voor een en ander is naast de medewerking van de Directie van het Elec trlciteitsbedrijf. ook die van den betrokken Raad noodig. Rotterdam- is in dat opzicht voorgegaan en heeft reeds in 1929 hare ver ordening aangepast aan de bepalingen van het rapport A van het V.E.H.I. Sedert zijn een groot aantal andere plaatsen circa SO gevolgd, terwijl verwacht mag worden, dat dit aantal zich geleidelijk zal uitbreiden. In onze naaste omgeving heeft ook Heemstede zich reeds bij deze regeling aangesloten. Het Is intusschen wel opmerkelijk, dat in verschillende andere landen op dit gebied reeds meerdere jaren iets dergelijks tot stand was gekomen en dat men in Nederland de behoefte en de wenschelijkheid blijkbaar niet voelde. Ten deele moet dit m.i. toegeschreven worden aan de onvoldoende samenwerking tusschen de belanghebbende groepen. Men begreep elkander niet of wilde elkander niet begrijpen. Daarin is een belangrijke verbete ring ten goede gekomen. Maar ook de instal lateursorganisaties zelf treft een verwijt. Zij toch hebben zich eerst de laatste Jaren weder wat krachtiger kunnen ontwikkelen en zijn lichamen geworden, waarmee ernstig onder handeld kan worden. Want van de zijde der Directeuren van Electriciteitsbedrijven in Nederland was het volkomen verklaarbaar, dat men eerst tot een belangrijke regeling als deze kon komen, wanneer men tegenover zich zag goed geoutilleerde werkgeversorganisaties. Ik meen, dat het thans bereikte tot blijd schap mag stemmen. Een soort chaotische toestand gaat langzamerhand verdwijnen eh de wijze, waarop men dit heeft weten te be reiken is in het welbegrepen belang van allen, die met de electrlclteit als zoodanig te maken hebben. MOLLERUS. woningbouw in haarlem-noord. Eenige dagen geleden deelden wij bijzon derheden mede over een plan om 56 huizen te bouwen in Haarlem-Noord, naar een ont werp van den architect Hulb. Tuninga. Deze architect verzocht ons mede te deelen, dat hij in geen enkel zakelijk verband staat met de organisatie. Die gaat uit van den heer De Boer, Rijksstraatweg 90. De heer Tuninga heeft zich alleen bereid verklaard om, als de plannen doorgaan, de ontwerpen te maken. Tot heden heeft hij evenwel geen ontwerp gemaakt, zoodat hij zich ook niet aansprake lijk stelt voor de beschermingen in dit pros pectus gepubliceerd. ijsclub voor haarlem en omstreken De IJsclub voor Haarlem en omstreken hield in Café Brinkmann haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van Jhr. P. J. Boogaert. Deze herdacht in gevoelvolle be woordingen het ernstig verlies voor de IJs club door het overlijden van de bestuurs leden A. Beynes en Jhr. A. W. G. van Riems dijk. De heer A. van Lennep was bereid bevon den, het secretariaat over te. nemen. De voorzitter sprak de beste wenschen uit voor een spoedig herstel der gezondheid van het bestuurslid Bijvoet. Gememoreerd werd, dat de banen in het afgeloopen seizoen slechts één maal openge steld konden worden. Het verslag van den penningmeester, den heer H. Francken, werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen 9647.98. de uitga ven 10.801.47; het batig saldo verminderde tot 4776.96. Het aantal leden is van 783 tot 840 gestegen. De schuld bedraagt thans nog 31.750. De heeren Beccari en Sauveur werden tot bestuursleden herkozen; gekozen werd Jhr. J. C. Mollerus. Obligatie no. 16, groot 1000, werd uitge loot. Tenslotte aal overwogen worden, nog meer dan vroeger op verkeersmiddelen bekend te maken, als de ijsbaan geopend wordt. KYNOLOGENCLUB „KENNEMERLAND". De Kynologenclub „Kennemerland" houdt een bijeenkomst op 7 November in „Boeken rode", Roemer Visscherplein te Heemstede. Dit maal is uitgenoodigd de heer G. Krebs uit Amsterdam, bekend all round keurmeester. Ingeschreven zijn 12 verschillende honden rassen, waaronder ruwharige foxterrier, Bor- soi, Jachthonden, Dwergschnauzer, Boxers, Schlpperke, Bouviers, Spaniels. Alleen leden der K.C.K. hebben het recht hun honden in te zenden. „Kennemerland" organiseert deze avonden om bezitters van rashonden ln de gelegen heid te stellen gratis en zonder de bezwaren welke een hondententoonstelling meebrengt, een bespreking en oordeel van hun hond te krijgen. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel. Gedurende eenige dagen elaleeren wij een partij zeer mooie Etalage Groote Houtstraat 67 GROOTE HOUT/TR. 67 VERKEERSONGEVALLEN. De 74-jarige M. de Boer, wonende Oostvess no. 52 nood, werd Dinsdagavond bij de Am- sterdamsche Brug aangereden door een luxe-auto, bestuurd door A. T. uit Amster dam. die van de Lange Heerenvest de brug opreed. Deze aanrijding ontstond doordat De Boer, die ook niet voldoende op het verkeer JeLte, met zijn beenen verward raakte in het touw, waaraan hij zijn hondje vasthield. Hij viel juist op het oogenblik dat bovenge noemde auto naderde. De oude man brak zijn rechterbeen en rechterarm en kreeg bo vendien een hoofdwond. Dadelijk na het ge beurde informeerde hij angstig of ook zijn hondje overreden was, Het dier was echter weggeloopen. Na door een lid van den On gevallen dienst voorloopig verbonden te zijn, werd hij per ziekenauto van de firma Mathot naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Dinsdagavond half negen had de 54- jai-ige wlelrijdster G. H.V7 d. L„ toen zij van de Ged. Oude Gracht de Raaks op wilde rijden, het ongeluk te slippen en te vallen, waardoor zij een enkel brak. Per auto van een juist passeerend geneesheer werd zij naar het Sint Elisabeth's Gasthuis vervoerd, waar zij werd opgenomen. Op den Rijksstraatweg bij de Jan Gij- zenvaart fietste de 29-jarige L. M. Dinsdag middag half twee, toen hij. zonder op het verkeer te letten, plotseling van achter een vrachtauto den weg overstak. Juist op dat oogenblik naderde van de tegenover gestelde richting de motorwielrijder L. H. uit Sant poort. die een aanrijding niet meer kon voor komen. De wielrijder werd aan het linker been gewond. Per auto werd hij door een lid van den Ongevallenclienst naar het Diaco- nessenhuis vervoerd. Het rijwiel werd be schadigd. Dinsdagavond zes uur liep de 55-jarige F. S. uit Velsen met een fiets aan de hand op den Rijksstraatweg bij de Jan Gijzen- brug. Plotseling stak hij van achter een haag den weg over op een oogenblik, dat een auto passeerde. Door een uitstekenden bak van den auto werd S. tegen den grond ge worpen. In bewusteloozen toestand werd hij door een lid van den Ongevailendienst naar de Maria-Stichting vervoerd. orgelconcert in de remoxstrant- sche kerk. Donderdag 6 November heeft in de Re- monstrantsche Kerk een kerkconcert plaats ten bate van het orgelfonds der kerk. Hier aan werken mede mevrouw J. van Tienho ven—Kauwling, alt, mej. Chr. Stork, sopraan, de heeren K. F. van Maas, viool en H. C. Lui- tingh, orgel, en een cellist, waarvan de naam nog bekend gemaakt zal worden.De heer K.F.v. Maas, organist der kerk, die dezen avond georganiseerd heeft, heeft voor het program ma uitsluitend Hollandsche werken gekozen. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel. ONTWERP CR. AGTERBERG MET12 KOP EN SCHOTELS I £4 DE TAXI'S OP HET PLEIN. GR. HOUTSTR. 365 TE LEF. 12393 HAARLEM EEN BETERE PLAATS MOGELIJK? Naar aanleiding van ons bericht over de de plaatsing van de taxi's op het Plein, schrijft de secretaris van den Centr. bond van transport arbeiders ons het volgende: „Reeds eenigen tijd geleden heeft het be stuur van den Centralen bond van transport arbeiders zich bezig gehouden met de plaat sing der taxi's op het gereorganiseerde Plein, daar de plaatsing welke wordt voorgesteld, absoluut ongeschikt is. De taxi's zijn er voor het publiek", is een gezegde wat wij meer malen hooren en waarmede wij het volkomen eens zijn, doch dat beteekent, dat zij dan op een voor het publiek in het oog loopende plaats moeten staan en niet weggedrukt in een verren uithoek. Meermalen hebben wij opgemerkt, dat het taxi-bedrijf meer popu lair behoord te worden gemaakt, waarmede het publiek, doch tevens het bedrijf, is ge baat en in dit geval hebben wij de stellige verwachten, dat de wensch door ons fin het belang van het publiek, doch tevens in dat van het bedrijf) tot de autoriteiten gericht, een gunstig gehoor zal hebben, met het gevolg dat de taxi's evenals voorheen op het Plein een standplaats krijgen. Wordt daar gezegd; Het kan niet? Ach kom. Kijk naar Amsterdam b.v. bij de Bijenkorf en zooveel andere plaatsen. En als men ons een dergelijke vraag zou stellen, doen wij een wedervraag. n.l.; Waarom kan het elders wel en juist in Haarlem niet?" het contract ix de typografie, Dinsdagavond hield de afdeellng Haarlem van den Algem. Nederl. Typografenbond een druk bezochte ledenvergadering in „Het Blauwe Kruis". Na afdoening van eenige huishoudelijke aangelegenheden, werden de door de bestu ren der werknemers-organisaties getroffen maatregelen in verband met het dreigende conflict in de typografie en het rasterdiep- drukbedrijf besproken. Met voldoening werd kennis genomen van de eendrachtige samen werking. zoowel bij de hoofdleiding als bij de plaatselijke besturen. Door de vergadering werd scherpe critiek uitgeoefend op de door werkgeversorganisatie en pers gevoerde cam pagne, waarbij gepoogd is de publieke opinie met minder juiste en scheeve voorstellingen te bewerken. Betreurd werd dat door het be kende compromis het inkrimpen van het aantal gemeenteklassen niet is bereikt en dat het aantal vacantiedagen niet is uitgebreid. Na uitvoerige discussie werd besloten de afgevaardigden naar de op 11 November as. te Utrecht te houden buitengewone bonds vergadering vrij mandaat mede te geven. Tot afgevaardigden werden benoemd W. Sterk Jzn., D. L. Roosekrans, f. Keerwolf, C. C. van den Berg en M. H. Gregoire. 12«-jarig bestaan Door de afdeellng Haarlem van den Ned. Bond van Arbeiders in de slagerijen en aan verwante bedrijven zal het 12^-jarig be staan op feestelijke wijze worden herdacht met het houden van een feestavond in het Gem. Concertgebouw, waarbij medewerking wordt verleend door de Mandolineclub Apollo" en verder door „Vooruitgang". Ver der zal de bondsvoorzitter P. M. van Noor den de feestrede uitspreken met het onder werp: 12^ jaar organisatie. de bazar van „J. J. cremer". Zooals onze lezers weten wordt heden en morgen door de Koninklijke Letterlievende Vereeniging ,.J. J. Cremer" een bazar gehou den in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Wij hebben vanmorgen reeds een bezoek aan het gebouw gebracht om ons eens op de hoogte te stellen, wat er zoo al te doen zal zijn. De aanblik die de benedenzaal den bezoeker biedt is werkelijk overweldigend. Een ontzaglijke hoeveelheid verkoopmate riaal is er aanwezig. Er zijn kraampjes met wollen en zijden artikelen, met gebruiksvoorwerpen en glas waren. met consumptie-artikelen, ja wat al niet. Vrijwel alles is door de leden zelf ge schonken of vervaardigd. Bovenal wordt men getroffen door de schitterende collectie bloe men en planten, die mevr. Herbert Cremer afstond. Het ijverige damescomité was druk bezig al de artikelen te schikken, ten einde met de inrichting van den bazar gereed te zijn voor de opening, die om half drie he denmiddag plaats vindt. Ook de diverse vermakelijkheden zijn niet vergeten. Men kan hengelen, ringen werpen, naar den leeftijd van een pop raden. enz. Een jazzband zal voor de muzikale afwis seling zorgen en de bezoekers tot dansen aanzetten. Tot 2 uur 's nachts bestaat er voor de liefhebbers gelegenheid een dansje te maken. Een hoek van de zaal Is in een theeschen- kerij omgetooverd, waar, naar wij vertrouwen een druk gebruik van zal worden gemaakt. instituut voor arbeiders ontwikkeling Donderdagavond 6 November spreekt ln fa Centrale Koos Vorrlnk over Democratie. UIT DE STAATSCOURANT. rechterlijke maciit. Met ingang van 1 November is benoemd tot griffier van het kantongerecht te Eindhoven mr. A. J. M. Oonincx, thans in gelijke betrei- king te Waalwijk. Met ingang van 1 Januari 1931 is op ver. zoek eervol ontslagen jhr. mr. J. J. A. Qutatus als president van het gerechtshof te Leeuwar den met dank voor gewichtige door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen be- wezen diensten. Benoemd zijn bij het gerechtshof te Leen- warden: tot president: mr. J. J. Croles, thans vice-president: tot vice-pres. mr. J. A. Stoop, thans raadsheer in gemeld college. Benoemd is tot lid van den voogdijraad te Utrecht mr. F. C. M. Boenders, advocaat en procureur te Utrecht. landsdrukkerij. Met ingang van 1 Nov. is benoemd tot chef bureau orders bij Algemeene Landsdrukkerij J. A. Leurs. thans eerste-calculator bij dit staatsbedrijf. Ds. W. BIJLEVELD Ds. W. BULeveld, predikant bij de Chr. Ge- ref. Kerk te Haarlem (Centrum) komt voor op een tweetal te Sneek. FAILLISSEMENTEN. Door de Axrondissements-Rechtbank fa Haarlem zijn op 4 November 1930 in staat van faillissement verklaard: 1. A. van Heyst, schoenwinkelier, wonende te Lisse, Kanaalstraat 8. Curator Mr. Mej. M. Kluitman wonende te Haarlem. 2. J. Kruyt, slager, wonende te Haarlem, Korte Begijnestraat 31. Curator Mr. J. H. van Gelderen, wonende te Haarlem; 3. N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende goederen „Oostwijk", gevestigd te Heemstede, Binnenweg 141. Curator Mr. J. H. van Gelderen, wonende te Haarlem. 4. C. de Vries, bouwondernemer, wonende te LTmuiden, Wilhelminakade 47 rood. Cura> tor mr. W. de Rijke, wonende te Haarlem 5. A. Philipoom, fruitkoopman wonende te IJmuiden. Velserduïnweg 61, Curator Vr. H. Prinsen Geerlings, wonende te Haarlem; 6. N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Me dusa" dir. P. van Steenhoven gevestigd te Heemstede. Binnenweg 141; Curator Mr. J. H. van Gelderen wonende te Haarlem; 7. F. Schindler, Dir. van de N.V. Handels maatschappij v.h. Gebr. Schindler gevestigd te Amsterdam, wonende te Heemstede, Heem- steedsche Dreef 248. Curator Mr. L. J. Venhuyzen wonende te Heemstede. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Co- ningh. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: 1. H. Vuist, wonende te Umulden. Curator Mr. A. W. Hellema wonende te IJmuiden. 2. A. F. Marsteller, wonende te Zandvoort. Curator Mr. J. H. J. Simons, wonende te Haarlem. Geëindigd ls het faillissement door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst van: L. van der Linde, wonende te Alsmeer. Curator mr. C. Blankevoort, wonende te Haarlem. WEER EEN BRUTALE BEROOVING. dienstbode in een villa overvallen, De reeks brutale inbraken en beroovingen wordt steeds voortgezet. „Het Centrum" maakt thans weer melding van een overval te Bilthoven, waar een man een villa bin nendrong, door aan de dienstbode, die alleen thuis was, voor te geven, dat hij een pakje voor den heer des huizes had af te geven, waarop zij hem binnenliet. In plaats van een pakje, bleek de indringer een revolver te be zitten, hetgeen genoeg indruk op de dienst bode maakte om haar de'; slaapkamer te doen wijzen, waar de roover een ijzeren geld kistje vond, bevattende f 1145 of 1150 aan bankbiljetten en drie Hollandsche paspoor ten. De indringer ls met medeneming van het kistje verdwenen. Hij spreekt goed Hollandsch en bezigt ook Duitsche woorden, ls iemand van flink postuur en van middelbaren leeftijd. FEUILLETON 39) XUI. Majoor Durand was niet de eenige voor wie het bericht van Flannery een teleur stelling en een schok was. Men kon duidelijk op de gezichten der vier anderen in de kamer zien dat ze niet tevreden waren. „Weggegaan, en nleniand heeft 't gezien" herhaalde Chan. Hij keek den kapitein af keurend aan.. „En toch was ze onder het waakzaam oog der politie hier." Flannery snauwde: „Dat was ze. maar we zijn geen oppermenschen. Die vrouw is zoo glad als 'n aal. Er waren twee van m'n jon gens voor aangesteld beiden flinke kerels. Enfin! laat ons maar niet meer schreeuwen over de gemorste melk. Ik zal haar krijgen. Ze kan niet De deur ging open en binnen kwam een eenvoudig gekleed man, die een kleine, oude werkvrouw meebracht met verward grijs haar. „Hallo, Petersen, wat is er?" vroeg Flan- ritry- 3. „Luister hier eens even ntrnr. chef. zei Petersen. „Deze vrouw werkte in een kantoor op de zevende verdieping. Hij keerde zich tot haar. „Vertel den kapitein nu eens wat je mij hebt verteld." De vrouw kreukte zenuwachtig naar schort. Ik was in 709 sir. Ze gaan daar vroeg weg. en ik was er alleen aan het schoonmaken. Daar gaat de deur open en vliegt dat hoodharige liftmelsje naar binnen. Ze heeft een regen mantel aan en een hoed op. „Wat is er?" vraag lk, maar ze rent door naar de achter kamer, en verwonderd volg ik haar. Ik kom nog net bijtijds om haar in den branduit- gang te zien klimmen. Ze heeft geen woord gezegd, Sir, ze verdween enkel in de duister nis." „De brandultgang", herhaalde Flannery, dat dacht lk wel. „Ben Je er al heen geweest, Petersen?" „Ja, sir 't is er zoo een ziet u waar van het gewicht van een mensch de laatste treden naar den grond doet zakken. Heel eenvoudig om op die manier te gaan." „Goed", anwoordde Flannery. „Iemand moet haar toch gezien hebben toen ze de allee uitkwam. We zullen beneden eens gaan kijken." Hij wendde zich tot de werkvrouw. „Dat ls alles. Je kunt gaan." De vrouw passeerde een tweeden der gelij ken man in de hall. Hij kwam vlug de huis kamer binnen. „Ik heb een leiddraad, kapitein. De jon gen in den sigarenwinkel op den hoek. Hij vertelde dat een meisje in de uniform van het Kirkgebouw. onder haar regenmantel, binnenstoof en z'n telefoon gebruikte, een paar minuten geleden." „Hoorde hij wie ze opbelde?" „Neen sir, dat kon hij niet-. Ze was er maar een paar minuten geweest, en toen weer weg gevlogen." „Nu, dat- is tenminste iets," zei Flannery. „Jongens, jullie moet even op me wachten Ik heb een auto. Om te beginnen zal ik alar meeren. Ik zal mannen uitzetten bij de veer ponten en de spoorwegstations ze is met die uniform, gemakkelijk te herkennen. Ik zal haar voor middernacht opgepikt hebben." „Op grond van wat?" vroeg miss Morrow vriendelijk. „Oh oh, wel als getuige. Ik zal haar als getuige nemen. Maar dat zal een heele boel publiciteit geven, aan deze zaak. die ik nu niet kan gebruiken. Ik weet het al. Ik zal haar pakken voor diefstal. De uniform is im mers uw eigendom, Mr. Klrk?" „Ja, maar dat wil ik niet", protesteerde Kirk. „Oh, 't is maar een draal die we er aan geven. We 'zullen het niet doorzetten. Ik moet haar onder een of ander voorwendsel krijgen. Nu, als ik uw telefoon mag gebrui ken." Flannery sprak over een en ander met het politiebureau bij het station, en weer werd getracht die voortvluchtige vrouw -*-) voor de zooveelst maal op te sporen. Hij stond vol energie op. „Ik zal haar krijgen", beloofde h\j. ,,'t Zet onze plannen leelijk achteruit, maar 't is maar voor een oogenblik. Ze kan niet wegko men." „Zij is er een, die nog al wat succes gehad heeft, op dat gebied in het verleden", bracht Chan hem in herinnering. „Ja, maar ditmaal niet," antwoordde de kapitein. „Ze heeft mij nog nooit achter zich gehad." HIJ rende weg, door z'n belde man nen gevolgd. Majoor Durand zakte ontmoedigd ln z'n stoel terug. Inspecteur Duff trok bedaard aan z'n goed gevulde pijp. „'t Is een beetje hard", merkte hij op. „Maar geduld daar komt het bij dit werk op aan. niet waar. sergeant Chan?" Charlie straalde. „Eindelijk ontmoet ik eens een collega, die niet zoo spreekt als ik". Barry Kirk stond op en belde. „Hoe denkt u over 'n kop thee?" zei hij. Hij stapte naar het raam cn keek naar buiten. Lichtplekken, die de straten ded^u a&riteapco,. schenen nevelig in den mist. door beneden. De wind huilde en de regen kletterde tegen de ruiten. Hij stond zwijgend uit te kijken, 't Was een dier avonden geknipt voor den man of de vrouw die trachtte weg te glippen en nooit meer te worden teruggezien. Paradise kwam binnen met een kalme waardigheid en stond daar ln de helder ver lichte kamer; z'n zwaar, sneeuwwit haar verleende hem het uiterlijk van ernstige eer biedwaardigheid. „Hebt u gebeld .Sir", zei hij- „Ja", antwoordde Kirk. „We wilden thee hebben, Paradise. Vijf personen hier hij hield op. De oogen van den butler waren op Duff gevestigd, en plotseling werd z'n ge zicht even wit als zijn haar. ..Er heerschte 'n oogenblik stilte. „Hallo", Paradise", zei Duff bedaard. De butler mompelde iets, en keerde zich om. alsof hij weg wilde gaan. „Een oogenblikje!" De stem van den In specteur was koud als ijs. „Dit is 'n verrassing man. Een verrassing voor ons alle twee. dena ik. Toen ik je het laatst zag was het In Old Bailey". Paradise liet z'n hoofd zakken. „Mis schien bou lk niets gezegd hebben, Paradise, als je gedrag behoorlijk was geweest. Maar je hebt een brief opengemaakt, is 't niet? Je hebt geknoeid met een brief aan Sir Frederic Bruse geadresseerd?" „Ja, sir, dat heb lk gedaan". De stem van den bediende was heel zacht.. ,,'t Is dus zoo," vervolgde Duff. Hij wend de zicht tot Barry Kirk. „Het spijt me u te moeten teleurstellen. Mr. Kirk. Ik geloof dat Paradise een goed dienaar ls geweest?" De beste dien lk ooit gehad heb", was het antwoord. „Hij is altijd een goed gediende geweest", ging Duff voort. „Ik herinner me dat dit feit werd aangetoond voor het gerecht. Een be kwaam. trouw man hij had veel getuig schriften om dat te bewijzen. Maar ongeluk kigerwijze, was er in Engeland eenige jaren geleden, een verdenking op hem gevallen dat hij in een kop thee van een dame Pruisisch zuur had gedaan." „Dat ls een vreemde plaats daarvoor", zei Kirk. „Maar ik spreek natuurlijk zonder de dame te kennen." De dame was zijn vrouw", legde Duff verder uit. „Het leek sommigen onzer toe, dat hij z'n voorrechten als echtgenoot tamelijk was te buiten gegaan. Hij werd toen ver hoord". Paradise hief z'n hoofd op. „Er werd nooit iets -bewezen", zei hij- met vaste stem. „Ik werd vrijgesproken." „Ja, je zaak werd gesloten," gaf inspec teur Duff toe, „dat gebeurt niet dikwijls, Mr. KJrk „maar ln dit geval gebeurde het. Tech nisch, tenminste, kon Paradise niet schuldig bevonden worden ik bedoel, in het oog van de wet. En om deze reden zou ik het voer me hebben willen houden, als ik niet gehoord had dat geknoei met dien brief. Vertel me eens Paradise weet Je iets aangaande Eve Durand?" „Dien naam heb lk nog nooit gehoord, Sir!" „Weet je eentg bericht aangaande den ouden moord In Ely Place den moord op Hilary Galt?" „Geen enkel, sir". „Maar je hebt een enveloppe open gemaakt die aan Sir Frederic Bruce was geadresseerd, en hebt een onbeschreven blaadje papier er ln gedaan, voor den brief dien je er in vond. lk geloof dat Je beter doet om dit eens uit te leggen, Paradise." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6