UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 NOVEMBER 1930 DE PROVINCIALE BEGROOTING. HET AFDEEL1NGSVERSLAG DER PROV STATpN. Aan het Algemeen Verslag der Afdeelingen van de Provinciale Staten van Noordholland omtrent de begrooting der provinciale in komsten en uitgaven, dienst 1931, ontleenen wij: In het algemeen werd tevredenheid uitge sproken met het beleid van Gedeputeerde Staten in deze provincie: deze instemming betreft, zoowel de behartiging der algemeene zaken als den voortgang van de ondernomen werken en hunne bemoeiing met de bedrij ven, Met name werd door enkele leden gewezen op het streven naar verbetering der volks gezondheid. Een lid brengt hulde aan de voortvarend heid, waarmede de zuigelingenzorg is geor ganiseerd. De belastingen Algemeen was men van oordeel, dat de fi nancieels toestand der provincie guns'.ig ge noemd kon worden. Met voldoening had men bemerkt, dat het saldo van den gewonen dienst 1928 rond 760.000.hooger was dan dat over 1927. Dat een bedrag van rond 950.000.voor onvoorziene uitgaven kon worden geraamd werd evenzeer als een gunstig teeken beschouwd. Men oordeelde, dat de begrooting tamelijk ruim was opgezet. De belastingen, werd opgemerkt, zijn van dien aard, dat niet alleen alle noodzakelijke uitgaven kunnen worden gedaan, maar ook de noodige bedragen voor de verschillende sociale maatregelen, die ongetwijfeld nog zullen moeten worden genomen, gereserveerd kunnen worden. Vele leden konden zich dan ook met de door Gedeputeerde Staten voorgestelde re geling der opcenten vereenigen en wilden niet tot belastingverlaging overgaan. Welis waar zou met 10 in plaats van 11 opcenten kunnen worden volstaan, doch met het oog op de zware lasten, die de economische toe stand in de naaste toekomst wellicht aan de provincie zal opleggen, werd het voorstel van Gedeputeerde Staten juist geacht. Sommige leden betreurden het intusschen. dat de wet ertoe noodzaakt een gelijk aantal opcenten op de inkomsten- en vermogensbe lastingen te heffen, omdat, als gevolg van deze wettelijke noodzakelijkheid, vergelijken derwijze de kleine inkomens zwaarder belast worden dan de groote vermogens. Verschillende leden stelden de vraag, of er geen progressie kon worden gebracht in de opcenten op de inkomsten- en vermogens belastingen. Voor de kleinere inkomens zou dit, htins inziens, van veel beteekenis zijn en, naar zij meenden, verzet zich de wet daarte gen niet. Van andere zijde werd hiertegenver opge merkt, dat, in het eenige geval, dat van pro gressie in de opcenten sprake geweest is, namelijk bij de personeele belasting, de pro gressie uitdrukkelijk was vermeld en dat uit het feit, dat voor de heffing van opcenten op andere belastingen de uitdrukkelijke ver melding van de progressie ontbreekt en alleen een maximum gesteld is, mag worden afgeleid, dat bij de heffing van opcenten op andere belastingen het invoeren van. pro gressie niet zou worden geduld. De vraag werd hieraan toegevoegd, of de Provincie een nadere uitwerking mag geven aan hetgeen de Rijkswetgever heeft bepaald. Een lid meende er op te moeten wijzen, dat de bewering in den geleidebrief, dat „de be groeting zonder verzwaring van den belas tingdruk sluitende „gemaakt" is, met een korreltje zout dient te worden opgevat. De ramingen van de opbrengst der opcenten voor 1930 en 1931 naast elkaar stellende: 1930 1931 jrondbelasting (ge bouwd! 837.660 872.420 Grondbelasting (onge bouwd» 147.600 147.360 Personeele belasting 1.507.360 Rij ksin komstenbe lasting 1.285.670 3.110.261 Vermogensbelasting 160.995 389.664 Totaal 3.939.285 4.519.705 deed hij uitkomen, dat thans 580.420 méér zal worden opgebracht. Naar aanleiding hiervan werd door een ander lid de meening uitgesproken, dat het beter zijn zou de opcenten op de inkomsten en vermogensbelastingen op 10 te stellen, ook dan zou de belastingdruk nog worden verzwaard, maar met 262.000,in plaats van met 580.000.een verschil, dat in de zen tijd van malaise zijn inziens wel van beteekenis was. Nog een der leden was van oordeel, dat het juister zou zijn het aantal opcenten te ver lagen tot 10. De begrootingscijfers. zelde hij, wijzen uit, dat ook dan een sluitende be grooting kan worden gemaakt. Juist voor den middenstand achtte het lid, hier aan het woord, verlaging noodzakelijk om aan de crisis het hoofd te kunnen bieden. Over de malaise De vraag, van welken omvang en beteeke- nis de z.g. malaise in onze provincie is, en welke gevolgen zij zal hebben voor de finan ciën der Provincie, werd niet eensluidend be antwoord. Er waren leden, die den toestand, speciaal in Noordhnliand, niet zoo donker konden in zien. Zij vonden, dat er wel wat veel ophef van de malaise wordt gemaakt, en dat men wel heel spoedig geneigd is zwartgallige be schouwingen te houden. Een tak van volks welvaart in de provincie, welke ongetwijfeld zorg baart, vond men den tuinbouw; men wees op de noodzakelijkheid van steun voor de noodlijdende tuinbouwers, en hoopte, dat het voorstel-Polak cs. een gunstig oordeel zou vinden, zoowel bij Gedeputeerde Staten als bij de Provinciale Staten. Andere leden meenden te moeten waar schuwen tegen een ongemotiveerd optimis me. Zij waren vn oordeel, dat wij te midden van een crisis zitten, waarvan het diepste punt nog lang niet is bereikt, en waarvan de terugslag wel degelijk ernstig zal worden ondervonden in een spoedig te verwachten mindere opbrengst der provinciale belastin gen. Behalve in den tuinbouw vonden deze leden ook in andere takken van bedrijf een gedruk'en toestand. Men was er hierom van overtuigd, dat. een gepaste zuinigheid bij de Provincie zeer noodzakelijk is. In verband hiermede stelde men er prijs op te vernemen, welke meenlng Gedeputeerde Staten hebben omtrent den omvang van de crisis en of in grijpende maatregelen van het college te wachten zijn. Een der hier aan het woord zijnde sprekers betreurde nog het onttrekken van 2 millioen gulden aan de reserve ten bate van het we genfonds en de verhooging van do jaarlijk- sche bijdrage aan dit fonds met 25.t.000. waartoe in de zomerzitting is besloten. De werkloosheid Een punt van uitvoerige discussie maakte de bespreking van bet vraagstuk der werk loosheid uit. Ofschoon men inzag, dat in zake de bestrijding der werkloosheid de be langrijkste taak was weggelegd voor het Rijk, was men in het algemeen van oordeel, dat de Provincie hier een bijzondere taak had van buitengewone beteekenis.Men meen de, dat Gedeputeerde Staten, hoewel men oog had voor het werk dat zij verrichtten, hun bemoeienis nog belangrijk konden uit breiden en dat zij zich daarbij niet dienden te laten leiden door de inzichten van het Rijk, wijl deze van een al te beperkte opvat ting blijk gaven. In dit verband werd gewe zen op het door de Sociaal-democratische Statenfractie ingediende voorstel om voor schotten te verleenen aan tuinders, die in moeilijkheden verkeerden. Het begrip „tuin der" dient hierbij zoo ruim mogelijk te wor den opgevat. De akkerbouw over het alge meen verkeert in groote moeilijkhcilen. In dien er geen geld is voor den aankoop van zaaigoed en meststoffen, indien geen ar beidsloon kam worden uitgekeerd, moet het bedrijf noodwendig vervallen. Er dient voor te worden gezorgd, da: het bedrijf voortgang kan hebben. Voor den bedrijfstoestand in de provincie is dit van het grootste belang. Hat was te voorzien, dat de toestand in de ko mende maanden nog ernstiger zou worden. Verschillende leden gaven uiting aan hun instemming met bovengenoemd voorstel. Wat deze leden wilden, kwam overeen met de steunregeling van 1923. De voorschotten, werd verder opgemerkt, dien en verstrekt te worden tegen een lage rente, b.v. van 3 percent. Hieraan moet de voorkeur gegeven worden boven het verlee nen van rentelooze voorschoten. Er dient voor te worden gewaakt, dat de voorschotten niet worden gebruikt om hoose pachten of een hooge hypotheekrente te betalen. Mocht de pacht abnormaal hoog zijn, dan moet het voorschot aan den pachter slechts dan wor den verleend, als de verpachter bereid ls een deel van de pachtsom te laten vallen. Eveneens dient in soortgelijke gevallen ge- eischt te worden een verlaging van de hy potheekrente. Aangedrongen werd ln dit verband op het verstrekken van credieten door de Provincie ter uitbreiding van eventueele teeltkeus. Met nadruk werd de bijzondere aandacht van Gedeputeerde Staten gevraagd voor het vraagstuk der distributie. Vooral voor de Provincie Noordholland, die naast de groote- stadsbavolking veel tuinders in haar gebied telt, werd het nader tot elkaar brengen van producent en consument met zooveel moge lijk uitschakeling van tusschenpersonen van groot belang geacht. Terwijl thans de producenten eenerzijds nauwelijk de kosten van hun bedrijf kunnen goedmaken, bemerkt ae bevolking, althans in de groote steden, anderzijds nagenoeg niets van de lage prijzen. Hieruit blijkt wel. dat- er veel hapert aan het huidige distributiestelsel. In dezen crisistijd nijpt het distributievraag- stuk meer dan ooit. De leden, hier aan het woord, achtten den tijd gekomen, dat deze zaak met ernst zou worden aangevat. Ook andere leden vroegen, of het niet op den weg der Provincie zou liggen in samen werking met de gemeentebesturen te trach ten den langen weg der tuinbouwproducten van producent tot consument te bekorten. Men zou het op prijs stellen, indien Gede puteerde Staten zich hierover zouden willen beraden. In dit verband werd er op gewezen, dat de veilingen practisch zijn gekomen in handen van den groothandel. Het is dan ook de groothandel, die den prijs der tuinbouwpro ducten bepaalt. Kanaalplannen Van verschillende zijden werd er op aan gedrongen. dat Gedeputeerde Staten een uitvoerig en volledig overzicht zouden ver strekken aangaande den stand van uitvoe ring der kanaalplannen, De werken voor het tot stand brengen van een behoorlijk kanalennet. waartoe de Sta ten besloten hadden, waren bij uitstek pro ductief en zouden aan landbouw, handel en industrie ten goede komen. 3 millioen voor wegen verbetering Met voldoening werd er kennis van geno men. dat volgens de begrooting van het We genfonds 3 1/2 millioen gulden is uitgetrok ken ter verbetering van de wegen. Het beste middel toch voor werkverschaffing is het vervroegd uitvoeren van werkzaamheden, welke toch verricht moeten worden. Indien het mogelijk zou blijken, nog meer dan deze 3! i millioen gulden te laten verwerken, dan dient dit volgens het lid, hier aan het woord, niet te worden nagelaten. Mede in verband met de bestrijding der werkloosheid in dezen crisistijd, werd het de taak der Provincie geacht helpend op te treden bij het onderhoud der tertiaire wegen. Ook werd ter bestrijding van de werkloos heid wederom gewezen op de bevordering van het Ned. Fabrikaat Malaria-bestrijding Geïnformeerd werd of de tegenwoordige methode van bestrijding der malaria naar de meening van Gedeputeerde Staten voldoen de resultaten oplevert. Het Gooi-reservaat De hoop werd uitgesproken, dat spoedig volledige zekerheid zou worden verkregen omtrent het behoud van een belangrijk deel van het natuurschoon in het Gooi. Gevraagd werd of er voor gewaakt kan worden, dat de terreinen, welke buiten het z.g. ..Reser vaat" zullen blijven, niet door onoordeelkun dige bebouwing of anderszins de beteekenis van dat reservaat zullen verkleinen. Het Prov. Ziekenhuis bij Santpoort Het had de aandacht getrokken, dat in de omgeving van de Ruïne van Brederode langs den weg naar Duin en Kruidberg een hooge wal was opgeworpen. Wat is de reden dezer ophooging? Indien het deze is, dat men daar door rust wilde geven aan de patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis bij hun werk op het onlangs aangekochte landje, zou men zich daarbij noodgedwongen moeten neerleg gen. Echter wordt het in hooge mate be treurd. dat door deze opgeworpen verhooging een stuk natuurschoon vanuit genoemden weg aan het oog onttrokken wordt. Last der Hoogovens? In de omgeving van het Hoogovenbedrijf wordt door den landbouw overlast ondervon den, hetzij door het uitlaten van gassen, het zij door het in werking komen der nieuwe s tikstof f onfabrlek. Men zal gaarne vernemen, of Gedeputeer de Staten tegen deze plaag voorziening zou den kunnen treffen. HAARLEMMERMEER 50-JARIG BESTAAN VAN HET WITTE KRUIS. EEN HERDENKINGSAVOND BOYD EN CONNER TE AMSTERDAM. Dinsdagmiddag zijn de Oceaanvliegers Boyd en Connor om kwart voor drie vlot op Schiphol geland. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van ae afdeeling Haarlemmermeer van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis", werd Dinsdagavond in de Beurs te Hoofddorp een herdenkingsavond gehouden. Er was vee! be langstelling. Voor een afwisselend programma was ge zorgd, zoodat er dank zij ook de welwil lende medewerking van de Hoofddorpsche Orkestvereeniging en de gemengde Zangver- eeniging veel te genieten kon worden ge geven. Nadat de voorzitter Dr. Bult, de gezellige en recht feestelijke bijeenkomst met een toe passelijk woord had geopend en de H. O. V. een paar muzieknummers ten beste had ge geven, hield de secretaris, de heer S. Silver een herdenkingsrede, waarbij een uitvoerig overzicht werd gegeven van het ontstaan en de ontwikkeling der afdeeling. Hij begon met te zeggen, dat het hem wer kelijk een genoegen was deze herdenkings rede te mogen uitspreken, omdat hij daardoor in de gelegenheid was in herinnering te bren gen wat door vooraanstaande mannen nu reeds meer dan een halve eeuw geleden werd gedaan om verbetering te brengen in den al- gemeenen gezondheidstoestand. Uit geschriften kan worden aangetoond dat terstond na de droogmaking van het Haarlemmermer en reeds kort nadat deze gemeente als zoodanig werd gevestigd, de al gemeene gezondheidstoestand zoo slecht was, dat meermalen gezinnen, die zich hier hadden gevestigd, weder moesten vertrekken, omdat ze door malaria en andere ziekten aange tast hun gezondheid in hooge mate be dreigd zagen. In 1865, 1866 en 1867 heersch- ten de typhus, pokken, malaria en cholera in hevige mate. terwijl er haart geen genees kundige hulp te krijgen was. Een cholera- commissie werd toen benoemd, welke finan cieel door Rijk en Gemeente gesteund, zoo veel mogelijk hulp verleende. Kort na 1867 trad er verbetering in. In 1868 werden de ge- neesheeren Bolkestein en v. Dorsten aange wezen om geneeskundig toezicht op de scholen te houden, waarin dus reeds een voor proef werd gegeven van het instituut der schoolartsen. Op 4 November 1880 werd in een in het koffiehuis .,de Nederlanden" gehouden ver gadering tot oprichting van de afdeeling Haarlemmermeer van de N -H. Vereeniging ..Het Witte Kruis" besloten en het bestuur samengesteld uit de heeren H. F. Bultman, voorzitter: P. de Breuk, secretaris; D. Eg- gink, penningmeester: H. v. Dorsten, J. H. M. Evelein en J. ten Hagen, commissarissen, terwijl de heer Mr. J. P. Amersfoort tot eere voorzitter werd benoemd. Spoedig werd overgegaan tot aanschaffing van verplegingsartikelen .die op den zolder van het gemeentehuls werden opgeborgen. Een magazijnmeester werd benoemd en be last. die goederen op vertoon van een dokters briefje uit te geven en daarvan administratie te houden. Ook werden meermalen op medisch advies versterkende middelen aan behoeftige zieken uitgereikt. De destijds aangewende pogingen tot den bouw van een ziekeninrichting te Hoofddorp hebben helaas niet het gewenschte resultaat gehad. Het ledental der afdeeling bleef aan vankelijk nog gering: in 1907 steeg het van 63 tot 384. Het vorig bestuur heeft de fundamenten gelegd waarop kon worden voortgebouwd en daarom mag een woord van een dankbare hulde van deze plaats wel worden gewijd aan de nagedachtenis van die mannen die als pioniers voorgingen om reeds zooveel zegenrijken arbeid tot stand te brengen. Onder leiding van het vernieuwde be stuur. waarvan de heer Dr. J. H. Nannlnga als voorzitter en de heer N. J. Rinkel als secretaris werd aangewezen, kwam spoedig het denkbeeld op om te trachten het leden tal belangrijk opgevoerd te krijgen en te komen tot invoering van de wijkverpleging voor deze groote gemeente. Aanvankelijk beschouwde men den wensch om de geheele gemeente daarvan te kunnen voorzien als een utopie; een gedachte, welke men nog niet zoo direct voor verwezenlij king vatbaar achtte. Toen na korte jaren het bestuur met een drietal leden werd uitge breid en de burgemeester Mr. A. Slob zich als een groot voorstander van wijkverpleging deed kennen, werden er n'leuwe plannen gemaakt en in verschillende deelen van de gemeente circulaires verspreid, met dit gun stig gevolg, dat het ledental tot ruim 1500 steeg en spoedig daarna tot het stichten van wijkgebouwen met magazijnen en zusterwo- ningen in Hoofddorp en Nieuw Vennep kon worden overgegaan. Ook het benoemen van wijkzusters bleef toen niet lang meer uit. In Vijfhuizen, Rijk en Abbenes vormden zich ook commissies om in die plaatsen leden te werven. Overal was men ijverig in de weer om het beoogde doel te bereiken en reeds in het jaar 1918 kon in 6 verschillende wijken een zuster worden aangesteld, waardoor inderdaad ae geheele gemeente Haarlemmermeer van wijkverple ging werd voorzien. Ook de tuberculosebestrijding werd krach tig ter hand genomen. Het ledental was in middels tot 4000 gestegen, waardoor deze afdeeling als de grootste van het Witte Kruis in de provincie Noord-Holland mocht wor den genoemd. Door het intensief werken van andere zusterafdeelingen moest ongeveer 4 jaren geleden die plaats weer aan anderen worden afgestaan. Toch bleef het bestuur actief werkzaam. Moeder-en bakercursussen worden geregeld gehouden; cursussen voor eerste hulp bij ongelukken meermalen ge geven; op verschillende plaatsen in Haarlem mermeer werden verband kis ten neergezet. Het in het wijkgebouw te Hoofddorp ingesteld consultatiebureau voorziet in een groote be hoefte. Hoogtezonnen werden in elk wijkge bouw geplaatst en het groot gebruik daarvan van levert krachtige resultaten op. In twee wijken werd een proef ingesteld voor kraamverpleging en een consultatie bureau voor zuigelingen. Haarlemmermeer mag zich in een bloelen de Witte Krulsafdeeling verheugen. De wijk zusters maken veel propaganda voor het nut tige van haar maatschappelijk werk en het is vooral ook aan deze zusters te danken dat in iedere wijk ook een afdeeling voor uitzending van kinderen naar vacantlekolo- nies kon worden gesticht. Spreker sprak tenslotte nog èen woord van dank aan het gemeentebestuur van Haar- lemmermeer voor don krachtigen fïnancieelen steun die nog steeds voor dit werk wordt ontvangen, In de hoop dat deze subsidie ook in de toekomst bestendigd zal blijven. Verder aan de zusters voor de groote z4:z en toewijding, die ze steeds in haar werk hebben betoond. En eindigde met den wensch dat Gods zegen moge rusten op den verderen arbeid van de afdeeling Haarlemmermeer van de N.-H. Vereengiing „Het Witte Kruis". De gemengde zangvereeniging bracht hier op ten gehoore „Aan de maan" en „Ehre sei Gott in den Höhe", waarna gelegenheid werd gegeven voor het houden van toespraken. Menig woodr van dank en waardeenng werd hierbij geuit voor de energie en toewijding waarmede door vele personen de belangen der afdeeling steeds werden voorgestaan en be hartlgd. Na de pauze werd de „Witte KruLs-fllm" vertoond en werden door de H.O.V. en de ge mengde zangvereeniging nog een tweetal muziek- en zangnummers ten gehoore ge bracht. Inmiddels werden ook door de aanwezi gen eenige liederen gezongen, w.o. een speciaal voor dezen feestavond gemaakt jubileums lied. Aan het bestuur werd een feestgave over handigd. zijnde de opbrengst van een bij de ingezetenen van Hoofddorp en omgeving ge houden inzameling van gelden ten bate van het Witte KruLs-werk. Bij de sluiting werd een woord van dank gebracht voor aller medewerking om dezen herdenkingsavond zoo naar wensch te doen slagen. BALDADIGHEID. Werden onlangs aan den IJweg in Haar lemmermeer 's nachts baldadigheden gepleegd waarbij verschillende landbouwwerktuigen het moesten ontgelden, thans kwam de land bouwer K. alhier 's morgens tot de onaan gename ontdekking dat men het op den dam van zijn erf staand hek had vernield. Het is te hopen dat de politie er spoedig ln slagen zal de daders van deze baldadigheden in handen te krijgen. DE BIETENCAMPAGNE. Zoo goed en zoo kwaad als het met t regenachtige weder nog gaat, wordt in den Haarlemmermeer door rooiers en schippers ijverig doorgewerkt om de bleten uit den grond en vervoerd te krijgen Het ls wel te verwachten dat de campagne een 2 a 3 weken later geëindigd zal zijn dan waarop men aanvankelijk gerekend had. Aan de suikerfabriek te Halfweg, die ge regeld kan doorwerken, is weder 70 millioen K.G. bieten van elders aangevoerd. BAZAR H. O. V. De aan den gehouden bazar van de Hoofd- dorpsche Orkestvereeniging verbonden ver loting is bepaald op aZterdag 8 November aa. De opbrengst van den bazar heeft al reeds een bevredigend resultaat opgeleverd. VELSEN MANNENKOOR „MORGENROOD". Het mannenkoor „Morgenrood", directeur de heer N. de Zwager te Haarlem geeft Za terdag 8 November a.s. een concert in „Bloem oord". Medewerking verleent de Arbeiders Mandolineclub „Excelsior". DIEFSTAL VAN 120 GULDEN. De bewoner van een boerderijtje aan den Kanaalweg in den polder, R. genaamd, kwam na een korte afwezigheid tot de ontdekking, dat een bedrag aan geld. nl. vier bankbiljet ten van 25 gld. en 2 van 10 gld. tijdens zijn afwezigheid was ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in. het geen echter weinig resultaat opleverde, daar er nergens een spoor van Inbraak was te vin den. RAAD SVER G AD ERIN G Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 11 November 1930, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeellngen. 3. Aankoop en verkoop van grond. 4. Voorloopige vaststelling, c.q. goedkeu ring van eenige rekeningen over 1929. 5. Vaststelling van de 3e suppletoire be grooting der gemeente, dienst 1930. 6. Verleenen van een extra-crediet voor de aanvulling en vernieuwing der leermidde len van school G te Velsen. 7. Wijziging van den datum van inwer kingtreding van het tarief der vergoedingen voor het gebruik der schoollokalen. 8. Vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 9. Wijziging van de Instructie voor den administrateur-controleur der instellingen van maatschappelijk hulpbetoon en van de verordening voor den ophaal- en stortlngs- dlenst. 10. Exploitatie van de te IJmuiden ge bouwde woningen voor ouden van dagen. 11. Verkoop van grond. 12. Aankoop en overname van grond voor aanleg van een weg te Velsen. 13. Verpachting van een gedeelte zee strand. 14. Overdracht van het binnen het grond gebied der gemeente Haarlem liggende deel van de Jan Gijzenvaart. 15. Ruiling ran grond te IJmuiden. 16. Verleenen van machtiging en toe staan van het noodige crediet voor het aan leggen van weggedeelten te LJmuiden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. Aan het programma van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling ontleenen wij het vol gende: In een voorwoord deelt de secretaris, de heer H. Hennink mede, dat het aantal le zingen minder is dan anders en tevens, dat dezen winter pogingen worden ondernomen om tot vruchtdragend clubwerk te geraken. Er zullen 5 Zondagochtendbijeenkomsten gehouden worden, alle in café .Royal" aan den Wijk aan Zecërweg te IJmuiden en wel op 9 November. 18 Januari, 15 Februari. 15 Maart en 29 Maart met resp. als sprekers: Dr. C. H. Kerner. J. v. Zadelhoff, Dr. Proost, Tli. Thijssen en Mr. Moltzer. Gewone bijeenkomsten worden gehouden op 16 December. 7 Januari en 11 Februari met de heeren H. J. van Broombeek G L. de Haas en Henk van Laar als sprekers Deze bijeenkomsten worden gehouden ln de lunch room Eynthoven te IJmuiden. In samenwerking met de afdeelingen IJmuiden en Velsen-Noord van de Vara wor den op Dinsdag 9 December en op een nog vast te stellen datum twee kunstavonden be legd. De eerste avor.d wordt een „Heijer- mans-één-acter-avond". Het „Groot Voiks- tooneel" zal opvoeren „Het Kind". „Noctur ne" en „Het kamerschut". Deze avond vindt plaats in „De Prins". In samenwerking met den IJ. B. B. en de federatie der SD.A.P. zullen eenisc filmavon den worden gegeven. Voor het clubwerk zullen verschillende clubs worden gevormd, waarvoor reeds ver schillende leiders beschikbaar zijn. IJMUIDEN VEREENIGING „IJMUIDF.NS BLOEI". In de laatst gehouden bestuursvergadering der vereeniging „IJmukien's Bloei" werd be sproken. om in vereeniging met den A.N.W B. en het gemeentebestuur een verbetering te krijgen in het wegwijzers tel ln onze gemeen te. In die vergadering werden ook besprekin gen over de oeververbindingen gehouden. Tenslotte werd besloten, hot volgende schrijven te zenden aan de directie der Ne- öerlandsche Spoorwegen te Utrecht: „Tienrittenboekjes. richting Haarlem- Am sterdam zijn te bekomen aan de stations IJmuiden. Velsen-IJmulden-Ooet en halte Juliar.akado. De halte Caeembrootstraat is daarvan uitgesloten. Tengevolge daarvan zijn reizigers, welke op een tlenrittenboekje reizen en door hun woonplaats aangewezen rijn oo de halte Casembrcotsiraat.. verplicht gebruik te maken Tan hei station Velsen - IJmuiden-Oost of Julianakade. hetgeen een zeer groot ongerief beteekent. Wol kan men aan de Casembrootstraat in- of uitstappen, maar dan moet naar of van Volsen-IJmul- den-Oort f 0.15 bijbetaald worden. Koop- men een boekje aan de Julianakade. dan kan men eventueel ook doorrijden naar IJmuiden. zonder bijbetaling. Van Casembrootstraat naar IJmuiden v.v. rijdt men de halte Julia nakade voorbij en betaalt men f 0.10 voor 'n enkele reis en f 0.15 voor een retour. Alles naar de 3e klasse berekend. Voorgaande verhouding geeft veel aanlei ding tót ontevredenheid en verhoogt geens zins de populair!telt uwer overigens uitste kend geregelde spoorwegverbinding binnen onze gemeente. Wij verzoeken u derhalve het daarheen te willen lelden, dat aan de halte Casembroot straat óók tienrittenboekjes voor het relzmd publiek beschikbaar worden gesteld en te vens het tarief Casembrootstraat—'Velsen- IJmuiden-Oost. ln overeenstemming met de genoemde tarieven te willen brengen". VOOR DE NIEUWE P.E.N.-CENTRALE. Heden. Woensdagavond, zal de eerste trein met materialen, bestemd voor de nieuwe centrale van het PE.N. te LJmuiden arri- veeren. Zooals men weet komt deze trein, be staande uit vele wagons, rechtstreeks uit Engeland. Alzoo zonder eenige overlading van fabriek tot bestemming. BEVERWIJK REEDERIJKERSKAMER „KENNEMKR- I.AND". De Reederijkerskamer .JCennemerland" geeft Donderdag 6 Ncrvember a.s. haar eerste uitvoering ln het 59e speelseizoen. Opgevoerd zal worden „Nonnl", Indisch spel ln drie be drijven van Fabrlclus. De uitvoering vindt plaats ln het Kenne- mer Hotel. HEEMSTEDE EXAMENS. Voor het examen costumlère slaagden o m. de dames C. v. Empelen, M. Vaassen, P- Vester, T. Masslni en Jo Braam, alhier. Voor het ln Den Haag te houden examen voor assistent der posterijen slaagde o.m. de heer G. Peeters, brieven- en telegrambestel ler, alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij W. Driesren. Molrn- werfslaan 118. een schijnwerper. H. Sondorp, Zandvoortschelaan 126, een studentenpet. Hemel. Eikenlaan 15, een etui met foto's. C. J Smit, Borneost-raat 43, een schipperspet. P. C. Abrahams, Voorweg 23. een kleine Hol- landsche herdershond. J. W. HUllgers, Zand voortschelaan 134. een roode kindercape. Peters. Balistraat 5, een studentenmuts. De Vries, Koedlefslaan 25, een doublé bril. Bureau van politie. Raadhuisstraat, een rozenkrans, een zakmes en een hangslot. HILLEGOM TOONEEL VOORSTELLING. Voor een volle raai gaf Dinsdagavond de welbekende Rederijkerskamer „Alberdlngk Thijm" uit Haarlem in de tooneelzaal van café „Flora" een goed geslaagde gastvoorstel- llng van het blijspel: .JDc Roman van een Krantenjongen" van Peter Moeuwisse. Het stuk is een zeer vrije bewerking van het be roemde tooneelstuk van Bernard Shaw .Pyg malion", waarbij de auteur alle vrouwelijke rollen heeft doen verdwijnen. Jammer dat de schrijver in het 4e bedrijf geen raad meer weet om een pakkend slot te verkrijgen, dan zakt het stuk merkbaar. Om niet geheel aan ..Pygmalion" te blijven heeft de kranten jongen eeen ouders, zoodat de aardige rol van Doolittle er niet in voorkomt. Het was aan het spel te bemerken dat de heeren dit stuk reeds een 10-tal malen had den gespeeld, alles sloot als een bus on ver maakte het. publiek kostelijk. Vooral Jacques, de krantenjongen en Louis, de huisknecht blonken uit. Dit sluit niet in dat de andere rollen minder goed waren, de beide heeren de Raedt en Talon droegen ook het hunne bij tot het succes. De decors van den heer van Dril waren zeer goed verzorgd. Een da verend applaus beloonde den spelers bij het einde, waarna tot slot het traditloneclc bal. BELANGRIJKE DIEFSTAL TE ROTTERDAM. DE DADER SPOEDIG OPGESPOORD. Maandagmiddag kwam in een timmer manswinkel te Rotterdam een man. die daar al meer geweest was. en die thans een loop- longen vroeg om een paar bron ij es voor hem te halen. De loopjongen deed d: en de win kel bleef onbeheerd ach'cr. La'.er op den middag kwam de m^-tcr- knecht terug en ontdek'e. da: e°n V ■•—aar was onen veb-oken en een geldkistje met f 3*00 er uit genomen. De man on w'en de verdenV^g rustte ls Dinsdagmorgen te Schiedam ■"•houden. In zijn bezit was nog f 1300, HIJ bekende het geld uit de lessenaar te hebben genomen cn zei. dat de rest hem ontstolen was door een vrouw ln de Schllderssteeg. bij wie hij een bezoek gebracht had. De vrouw, die be kend staat als „Bolle MIen". Is op den Schie- damschen Rijk aangehouden, doch zij ont kent der. man te hebben bestolen en zegt. dat hij dronken Ls geweest, zoodat hij niet weet wat er gebeurd is. Niettemin zijn zoowel de man als „Bolle Mien" opgesloten.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7