Apropos hondensport GOLF KYNOLOGENCLUB „KENNEMERLAND" SCHIETEN. GYMNASTIEK. De wedstrijden van den K. T. K. HONKBAL De Stad der Afkeuring. Gisteren zijn overal In ons voetballend vaderland eerste klasse wedstrijden gespeeld, behalve in Haarlem, waar beide wedstrijden van het thuisprogramma wegens onbespeel baarheid der terreinen van EDO. en H F C. werden uitgesteld. Dit was wel een onplezie rige dag voor de verstokte voetballiefhebbers en dé vurige supporters van beide clubs. Met het H.F C.-terrein is het den laatsten tijd wei heel bedenkelijk. Van de vier thuis wedstrijden zijn er drie uitgesteld en het eind van het seizoen zal nog heel wat clubs naar de Spanjaardslaan zien komen. Nu is het terrein van onze,oudste club altijd aan den nattigen kant geweest. Het heeft nooit erg veel kunnen hebben en de regenval is reeds sinds begin Juli abnormaal geweest. Maar er hapert ook iets aan de draineering naar de meening van de bestuursleden. Mogelijk is een buis gebroken of verstopt. Het is te hopen dat men te dien opzichte zekerheid zal kun nen krijgen om een eventueel defect te kun nen verhelpen. Zaterdag stonden er groote plassen op het terrein aan de Spanjaards laan. Niettemin stelde de consul zijn beslis sing uit tot Zondagochtend, want je kon nooit weten. Als het verder droog Heef en wat flink ging waaien. Zondagochtend vroeg was het inderdaad beduidend beter, maar toch nog niet goed genoeg en dus werd D.F.C. afgeseind. Het veld van E.D.O. was Zaterdag ook in een bedenkelijken toestand en hier ging de consul onverwijld tot afkeuring over. Nu willen wij vooropstellen dat wij noch Zater dag, noch Zondag dit terrein zelf hebben ge zien, dus wij zouden niet durven zeggen, dat het Zondag wel bespeelbaar was. Maar het komt ons principiëel onjuist voor dat Zater dag een terrein reeds wordt afgekeurd, het zij dan dat er een halve meter sneeuw op ligt. In een nacht kan zoo veel gebeuren, vooral in dezen tijd van het jaar en zelfs wanneer voorafgaande weken van regen den grond zoo verzadigd hebben, dat het weg zakken van verschgevallen water slechts zeer langzaam gaat. Maar in elk geval is het te hopen, dat er wat meer regelmaat komt in de afwerking van ons voetbalprogramma. Met al die ver schillende aantallen van gespeelde wedstrij den wordt het langzamerhand voor voetbal liefhebbers onmogelijk, zich met hun gelief de sport van kansberekening bezig te houden. Paarden-„sport". In Engeland is in de laatste paar maanden benige malen sensatie verwekt door het feit, dat trainers van renpaardstallen door de Stewards van de Jockey Club werden ge royeerd, omdat ontdekt was, dat paarden onder hun berusting voor den aanvang van wedstrijden waren behandeld met een middel dat den dieren tijdelijk grooten kracht en snelheid moest geven, aldus hun kansen op de overwinning vergrootend. Het is een systeem, dat men ïn Engeland „doping" noemt en het toegediende middel is altijd een vergif. Te Melbourne is de vorige week een revolveraanslag gepleegd op het be roemde renpaard Pharlap, dat in de laatste 12 maanden 3(30.000 gulden aan prijzen had gewonnen en weer favoriet was voor een klassieken wedstrijd. Door de tegenwoordig heid van geest van een stalknecht werd het edele dier niet door de kogels geraakt en een paar dagen later won het de bewuste race. Maar dit Australische geval en de ontdek kingen in Engeland zijn beide een gevolg van het feit, dat de paardenrennen eigenlijk niets meer met sport te maken hebben, doch uit sluitend een gelegenheid voor wedders zijn geworden om op gemakkelijke wijze een boel geld te verdienen of te verliezen. Als ze voor het eerste meer zekerheid willen hebben, wordt het paard vergiftigd, als zij zich voor het laatste willen behoeden probeeren zij het te vermoorden. Het arme paard, dat hun de duiten moet inbrengen wordt altijd het kind van de rekening. En deze „sport" wordt be dreven onder de leuze: „veredeling van het paardenras". Veredeling van het mcnschenras blijft er wel zeker zeer verre van. T ennisathleten. De hardloopers van de beide groote Parij- sche sportclubs Stade de Paris en Racing Club de Paris werden dezer dagen verrast toen een aantal bekende Fransohe tennis sers op hun loopbanen verschenen en zich zooals zij zelf, aan hardloopoefeningen wijd den. En hun verbazing steeg toen zij hoor den. dat deze nieuwe recruten elke week te rug zouden komen. Het is onjuist hieruit op te maken dat een revolutie in de Fransche tenniswereld de tennissers zou hebben bewogen, hun sport vaarwel te zeggen en zich in de sterke armen der athlctiek te werpen. Neen. als de win ter wat voorbij raakt zullen deze tennissers zich weer aan hun speciale sport wijden en al het mogelijke doen om kampioenschappen en Davis Cup voor Frankrijk te behouden. En zij zullen het dan doen. gesterkt door de oefeningen in het hardloopen. waarmee zij thans een aanvang hebben gemaakt. Omdat zij inzien dat de nthletiek het fundament is der sport, de basissport. van allen. En wij zouden nog wel andere takken van sport kunnen noemen, welker beoefenaren met dit besef hun voordeel zouden kunnen doen. In- tussehen is het al een verheugend verschijn sel dat dit schaap, zij het dan ook niet van Nederlandsclie nationaliteit, over dezen dam is. Wie volgt. Motorrecord. Dc Engelscho motorrenner Wright hoe ff. het wereldsnelheidsrecord op twee wielen heroverd op den Duitscher Henne en dat op zulk een overtuigende wijze, dat er nu voor eerst wel niet meer aan getornd zal kunnen worden. Laat ons even recapituleeren. Henne begon het duel het vorig jaar met een snelheid van 216 K M. 746 Meter. Daarna kwam Wright met 220 K M. 935 Meter, weer gevolgd door Henne met 221 K M. 538 Meter. Deze recordverbeteringen waren klein genoeg om ons ervan te overtuigen; dat zij slechts met de grootste moeite werden bereikt. Maar ziet, daar heeft nu Wright een snelheid van 242 K.M. 587 Meter bereikt, een prestatie waarbij die van Henne bijna stumperig af steken. Het is waar Wright had een 1000 kub. c.M. machine en Henne slechts 750, maar dit was eigen keuze. De Dultsche B. M. W. fabriek heeft indertijd reeds verklaard, dat bij eventueele verbetering van Henne's re cord zij een nieuwe speciale machine van 1000 kub. c.M. zou bouwen om het record te heroveren. Het spel kan dus voortgaan. Tot datja, laten we niet hopen totdat een van deze waaghalzen zijn nek breekt. Maar daarvoor is anders bij zulke snelheden maar licel w rinig uoodig. Sprintersleeftijden Een Fransch sportdagblad heeft een soort vage rangschikking gemaakt van de beste wielrensprinters ter wereld, of althans in ons oude werelddeel. Het lijstje ziet er als volgt uit: Michard, Moeskops, Faucheux, Kaufmaim, piam, Bergamini, Martinetti, Falk Hansen. Engel. Het is weieens interessant na te gaan, wat de leeftijden van deze erkende cracks zijn. Dan komt men tot de volgende opsomming. Michard 26 jaar. Moeskops 37, Faucheux 30, Kaufmann 35. Piani 37, Bergamini 28, Marti netti 26. Falk Hansen 26 en Engel 25. En als je dan deze volgorde neemt, die wel weinig tegenspraak zal ontmoeten, dan komen de „oudjes" er toch waarlijk niet zoo slecht uit. Hoewel renners als Moeskops, Kaufmann en Piani aan snelheid beginnen in te boeten en het vooral van hun tactiek moeten hebben, handhaven zij zich nog volkomen onder de allereerste cracks. Maar als de vergelijkingen blijven opgaan, dan hebben deze drie nu niet veel langer meer succes te verwachten. Er zijn excepties zooals eertijds de Deen Elle- gaard, de Franschman Poulain, de Duit scher Willy Arend, maar na de veertig wordt het voor een sprinter wel hard minder. De twee meest recente voorbeelden daarvan zijn dc Franschman Schilles en de Italiaan Mo- retti. Zij rijden nog steeds, maar tegen de allerbesten hebben zij geen kans meer. Ongewone wedstrijden. Als men u vroeg den waarschijnlijken win naar te noemen in een race tusschen een auto, een motorrijwiel, een renpaard en een hazewind, hoe zou dan uw voorspelling zijn? Men heeft een dergelijke race op gras over een afstand van een kleine 300 Meter on langs te Liverpool gehouden. Heeft u uw keuze reeds gedaan? Goed, dan volge hier de uitslag. Het motorrijwiel won in 14 seconden, de hazewind was tweede in 16. het renpaard derde in 20 en de auto laatste in 22 seconden. De hazewind had op driekwart van den af stand nog de leiding, de auto werd laatste doordat zij op de weinig weerstand biedende baan niet spoedig genoeg op gang kon komen. Maar ik wed, dat u het resultaat niet goed heeft geraden. Vier jaar geleden werd in Engeland nog een andere interessante race gehouden, na melijk tusschen een auto en een iiardlooper en dat over een afstand van kilometers. In dit geval zult u den uitslag niet moeilijk te raden vinden, maar er was een bijzonderheid bij. De auto moest noodzakelijk op een niet te smallen weg blijven, de looper kon desge- wenscht, dwars door het veld loopende, alle omwegen vermijden. Er waren twee étapes. De eerste werd door de auto gewonnen met vijf minuten voorsprong, de tweede door den hardlooper met niet minder dan 12 minuten. Deze race was gearrangeerd met de bedoeling, den autoriteiten duidelijk te maken dat op dit speciale traject nieuwe wegen en een paar nieuwe bruggen broodnoodig waren. Een origineel denkbeeld, waarvan wij echter niet weten of het succes heeft gehad. Klein Duimpje's Golf. Een statisticus of een sportliefhebber heeft eens uitgerekend dat sport-rages meestal niet langer dan twee jaar duren. Dit slaat natuurlijk niet op zulke spelen als voetbal of lawntennis of zulke ingewortelde eeuwen oude ontspanningen als hardlooper, vèr- sprïngen, zwemmen, enz., die langzamerhand in populariteit zijn gegroeid en wier 'basis stevig genoeg is om de tijden en den ver anderlijken mensch te trotseeren. Het heeft betrekking op zulke vermaken als ping-pong en diabolo en rolschaatsenrijden e d. die als een meteoor aan den hemel verschijnen en bijna even spoedig weer verdwenen zijn. De laatste jaren hebben, althans in het buiten land vele nieuwe sportrages gezien. Dirt-track racing in Australië, windhondenrennen in Engeland, zeilvliegen in Duitschland en nu die nieuwste en wellicht grootste Tom Thumb golf in Amerika. Wij hebben over dit Tom Thumb golf, of Pee Wee golf. zooals het in Amerika heet. Midget golf zooals de Engelschen het noe men, Klein Duimpje golf of tuingolf zooals het in onze taal reeds genoemd is, al eerder het een en ander gezegd. Nu een Arnster- damsch hotel het binnenkort ons ook komt aanbieden, is het de moeite waard, wat verder op de zeer jonge geschiedenis van dit spel in te gaan. Het is geen wonder dat dit spel. eerst in Amerika en later in Engeland met enorm enthousiasme is begroet, want deze beide landen zijn tegenwoordig meer dan ooft „golf-mad". De groote moeilijkheid bij deze sport zal echter steeds blijven dat men er groote terreinen voor noodig heeft, die bui ten de groote steden liggen, waardoor er weer veel vrije tijd voor noodig is, om het spel te beoefenen. Dit bezwaar is nu door het nieuwe spel ondervangen. Het geeft dan wel niet de bekoring van gezonde wandelingen in de vrije natuur, maar het geeft de illusie van het slagspel zelf wel en het kan gespeeld worden in een niet al te grooten tuin, op een open plekje tusschen twee huizen in een straat, ja zelfs in een flinke kamer. Men ge bruikt natuurlijk voor de terreininrichting niet de „bunkers", de „tees", de boschjes, heu veltjes e.d. die in het open veld mogelijk zijn want dat belet de geringe beschikbare ruimte. In plaats daarvan werkt men met kachelpijpvormige hindernissen met kunst matige verhoogingen, met gooten enz. Er zijn thans in Amerika reeds dertigdui zend van deze „korte-golf" banen en het totaalbedrag in den aanleg daarvan belegd is niet minder dan 300.000 000 gulden. In Enge land verwacht men. dat dit aantal van 30 000 daar ook spoedig zal zijn bereikt. Men ziet, het is niet gering. En deze combinatie van sport en zakelijk heid (want er wordt aan het verhuren van deze banen veel verdiend) is het gevolg van de gelukkige gedachte van een Amerikaan- schen caféhouder. Zijn naam, die verdient aan de vergetelheid te worden ontrukt is Garret Carter en hij heeft een herberg boven op een heuvel in den Amerikaanschen staat Tennessee. Bij gemis aan een golf links in de buurt, oefende hij „putting" op een gras veldje voor zijn huis. Dit spelletje begon hem echter spoedig te vervelen en toen vond hij verscheidene „hazards" uit. hindernissen die zijn vermaak ingewikkelder moesten maken. Op deze wijze vormde hij langzamerhand een baan van twaalf „holes" waarvan elk zijn speciale moeilijkheden had. Hij werd zoo enthousiast over zijn eigen denkbeeld, dat hij besloot anderen, die in soortgelijke omstandigheden als hij verkeer den, er deelgenoot van te maken. Hij was een zakelijk man en dus patenteerde hij zijn uitvinding. Om een lang verhaal kort te maken, hij was binnen het jaar millionair en ex-herbergier. Zoo was het begin Later maakten een paar Ncw-Yorksche zakenlieden zich cr mees ter van en hier ving de bouw van midget golfcourses aan. Het eerste werd aange legd op het dak van het Astor Hotel te New- York. Thans heeft vrijwel elke wolkenkrab ber er een, in letterleken zin, op zijn dak. In Los Angeles zijn 3000 courses, en nog eens 200 in de filmstad Hollywood. Toen de ge meentelijke autoriteiten in Los Angeles pro beerden de beoefening van het spel na mid dernacht te verbieden, was fn een oogwenk een protest petitie met 75000 handteekeningen gereed. Zulk een rage is altijd voor een groot per centage dwaasheid, maar een als deze heeft toch ook een nuttig effect. Wanneer midget golf niet verschenen was zouden er in Ame rika alleen honderdduizend werkloozen meer zijn. want op dit aantal schat men de tim merlieden, schilders en anderen, die nu al maanden lang niets anders doen dan de materialen voor deze sport vervaardigen. Ook in Engeland zijn reeds 10.000 personen in deze nieuwe industrie aan het werk. Zoo staat het met midget-golf dat thans ook spoedig in Amsterdam zal kunnen worden gespeeld. Maar ik zou er wat voor geven als ik eens van den heer Garnet Carter, ex- herbergier in Tennessee kon hooren, wat hij van dit alles wel denkt. KennemerDomburg. Op de banen van de Kennemer Golf en Coutry club te Zandvoort vond gisteren de wedstrijd plaats tusschen kampioen Zuid kampioen West, resp. Domburg G. C.Ken nemer G. C. Des morgens werden foursomes gespeeld. De uitslag luidt: Mej. E. Heijse en mr. B. v. d. Mersch win nen van J. R. Koning en H. A. Healy 42, jhr. H. L. Bogaert en mr. J. W. Woldering v. d. Hoop winnen van E. Veltman Jr. en P. Blankevoort 43. mr. J. H. C. Heyse en mevr. Woldringh van der Hoop verliezen van A. van der Graaf en E. E. Seijmour 54. Des middags werden singles gespeeld. Uit slag: Mej. E. Heyse en H. A. Healy spelen all square, mr. J. H. C. Heyse wint van E. Velt man jr. 54, mr. J. W. Woldringh v. d. Hoop verliest van A. v. d. Graaf 43. mevr. Wol dringh v. d. Hoop verliest van E. E. Seymour 65, mr. B. v. d. Mersch wint van J. R. Ko ning 1 up, jhr. H. L. Bougaert wint van P. Blankevoort 32. Einduitslag: Domburg wint met 5 punten tegen 3. In café restaurant „Boekenrode" te Heem stede de 2e bijeenkomst plaats van de onlangs opgerichte Kynologenclub „Kennemerland en omstreken." Ditmaal was uitgenoodigd de heer G. Krebs uit Amsterdam, bekend all round keurmeester, die op zich had genomen om verschillende hondenrassen te bespreken. Aan de leden was het geoorloofd daarvoor hun honden mede te brengen. Dat men daarop prijs stelde bleek uit de aanmeldingen. Twee en twintig honden ver tegenwoordigende de vijftien verschillende rassen, waren aanwezig. .Boekenrode" leent zich uitstekend voor een dergelijke bijeenkomst. De groote boven zaal zag er gezellig uit, waartoe zeer zeker bijdroeg de in keurige omrastering ter op luistering ingezonden hondengroepen, n.l. vier kampioen dwergschnauzers uit kennel „Duinlust" eigenaresse mevrouw Clarion, Heemstede en ruwharige fox-terriers even eens met kampioenprijzen bekroond, eigena resse mevrouw Gunckel, Santpoort, kennel „of Jay". Een buitengewoon goede maatregel was die welke de hygiëne betrof. Het secretariaat had gemeend dat daar hier zooveel kostbare hon den bijeen kwamen, alles gedaan moest wor den om het besmettingsgevaar te beperken. Daartoe werden de honden vóór zij toe gelaten werden, door den Dierenarts J. Jong kind onderzocht. Tijdens de keuring werd er gesproeid met een desinfecteerend middel. Nadat de voorzitter, de heer Groskamp, de aanwezigen welkom had geheeten en in het kort de geschiedenis en het werk der K.C.K. had gereleveerd, begon de keurmeester zijn taak. De eerste, die op de planken verschijnt, is een Iersche Setter eigendom van den heer Tli. Rechstelnen, Haarlem. Een zeer goede hond, echter beter als fokteef. Een hond met goed gebit en goed .lichaam. No. 2. Gladharige Duitsche staande (Jacht hond) eigenaar H. Dirken, Heemstede. Een jonge Duitsche Glaahaar van zes maanden, krachtige hond, goed lichaam, wat licht in de oogen. Nu volgden twee Bauviers. Ruige stoere knapen van Belgische afkomst. No. 3 is eigendom van A. van Buuren, Haarlem, een flinke hond. goed als verdediger, een prima drie-type, te veel Reuzenschnauzer. No. 4. eigenaar A. Overweg, Haarlem is beter dan zijn soortgenoot. In type niet de z.g. „koehond" maar prachtig karakter. Na deze reuzen ook een Belgisch honden ras, n.l. een Schipperke. Dit kleine kittige dier is het eigendom van mejuffrouw T. de Wilde, Groenendaal. Een zeer mooi diertje; goed gebouwd. Een uitmuntend hondje met veel adel. Daarna weer eenige jachthonden en wel een fraaie cockerspaniel. Wat licht en iets te hoog. Is nog jong en voor verbetering vat baar; prachtig hoofd. Zeer goede hond, eigendom van N. Spoelstra, Zandvoort. De heer Knapen Haarlem, toont daarop een Boxer, een hond die er wezen mag en tot de beste gaat behooren. Prachtig hoofd. Een Engelsche Bulldog, eigenaresse me vrouw A. M. Muller, Haarlem. Een zeer krach tig exemplaar, goed in gebit en type heeft een te goed leventje; het dier is te dik. De St. Bernard is nog jong en niet geheel uitgegroeid. Mist in adel, wat voornamelijk komt door het oog, dat niet is zooals de typische St. Bernard dit behoort te hebben; eigenaar is A. Spee, Haarlem. Weer een Boxer, eigenaar H. Peters, Haar lem. Minder dan de andere; vooral de rug is te lang. Hierop volgt een der kampioenen uit de dwergschnauzer-inzending. Bella heet ze, en ze is een ,3ella Donna"; ze weet hoe ze zich gedragen moet bij zoo'n keurmeester. De heer Krebs roemt haar zeer en noemt het een schoonheid; eigenaresse is mevrouw Cla rion, „Kennel Duinlust", Heemstede. Mevrouw Boerlage, Velsen, toont een van haar Pekinge, een uitmuntend hondje. Kan iets vlakker in hoofd, prachtig exemplaar. Een sierlijke chien papilion of te wel vlin derhondje eischt nu de aandacht. De keur meester vindt het in kleur alleen maar vlin derhondje; is meer het type van keeshond; eigenaresse Mevrouw Haitman, Zandvoort. Hierna, wordt even gepauzeerd en dan ko men de ruwharige foxterriers aan de beurt. Dit is het ras, waartoe de heer Krebs zich het meest voelt aangetrokken. Het honden ras dat hij hier in Nederland mede tot bloei bracht en dat hij nog altijd fokt en exposeert. Te groot is ook de hond van Stemler, Haarlem, maar goed in bouw en uitdrukking. Daarna een teefje, eigenaresse mevrouw Vermeulen Minkwit, fijn hondje, wat ijl, prima fokdiertje. Twee cairn terriers, geestige rakkers, eige naresse mevrouw Posthuma, Bentveld. De een is uitmuntend, kon beter getrimd zijn, de andere zeer goed. Een prachtig teckeltje is het eigendom van mevrouw Klomp, Haarlem. Een prima diertje, een hondje zonder fouten; prima in alles. Van hetzelfde ras Is ook Prins, eigen. C. W. Heek, Zandvoort. Ook een dashond, te hoog en te weinig type. Tot slot twee affenpinschers van den heer Diekman; een grappig tweetal, aardige hon den doch te veel Griffon-type. „Kennemerland" heeft haar leden een ge noeglijken en leerzamen avond verschaft. HOOFDKLASSE COMPETITIE NEDERL. DAMBOND. Te Amsterdam speelden voor bovengenoem de competitie de R.-K. Damclub „Amster dam" tegen de Damclub „Haarlem". De Haarlemmers wonnen ook hun tweeden competitiewedstrijd met flinke cijfers. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: R.-K. Damclub Damclub Haarlem Amsterdam E. C. Lochtenberg-H. W. iZtman 11 W. Hogeland-Chr. F. Visse 02 B. v. Langen Hermans-F. A. Berkemeier 02 B. den Hollander-G. P. Heek 20 K. Bontebal-W. A. Stroo 0—2 P. Westra-J. Lycklema 02 Th. Renckens-Th. van Wamel 11 P. Brokerhof-D. A. van Abs 02 H. van Tulder-H. A. van Abs 20 F. Hogeland-J. van Berkum 0—2 Totaal 6—14 voor Haarlem. De Hoofdklasse-competitie. DE KANSEN DER HAARLEMSOHE CLUBS. De beide Haarlemsche clubs (hebben de competitie fraai ingezet. De Damclub „Haarlem" won haar beide eerste wedstrijden tegen „Van Embden" en de R.K. Damclum „Amsterdam", terwijl de „Haarlemsche Damclub" haer eersten wed strijd togen de Damclub „Zaandam" won. De Zaandammers hadden reeds drie wed strijden achtereen gewonnen, zoodat deze Haarlemsche overwinning van dubbele be- teckcnis was. Het zou dan ook lang niet denkbeeldig zijn. dat dit seizoen de beide Haarlemsche clubs het clubkampioenschap hunner afdeeling behalen, waardoor voor het eerst in de ge schiedenis van den Ned. Dambond de beide Haarlemsche clubs tegen elkander om het clubkampioenschap der Noordelijke Hoofd klasse zouden moeten spelen. Of de Haarlemsche damspelers deze at tractie dit jaar zullen hebben, zullen wij moeten afwachten. Dc „Haarlemsche Damclub" zal zich het clubkampioenschap van groep B. wel niet laten ontgaan, doch de Damclub „Haarlem" heeft nog een zeer zwaren wedstrijd voor den boeg tegen den nationalen kampioen „Ge zellig Samenzijn". Dc „G. S'ers" spelen dezen wedstrijd in Haarlem, zoodat de Haarlemmers, beflralve terrein-voordeel, nog de kans hebben dat de Amsterdammers onvolledig zullen uitkomen, want in uitwedstrijden missen zij in den regel eenige spelers. Voeg hierbij nog de mogelijk heid van onderschatting van de kracht, welke dit seizoen van de Damclub „Haarlem" uit gaat en.... de kans is er. In ieder geval bewijzen de resultaten der beide Haarlemsche clubs, dat het spelpeil een ze^r hocge sport heeft bereikt- en Haarlem dit seizoen voor de sterkste clubs niet behoeft onder te doen. Feestavond Kaderlandstorm. Zaterdagavond vierde het Kader landstorm feest. De toeloop was boven verwachting groot. Vrijdags zat de feestcommissie nog met de handen in 't haar: de kaartverkoop was ang stig matig. Ondanks alles liep de zaal vol, méér dan vol. Reeds bij de polonaise was het succes ver zekerd. Bovendien had men de medewerking weten te verkrijgen van de bekende Haar lemsche krontjong-band en van den amateur humorist J. Bakker, die in verschillende plaatsen van het land zeer gunstig bekend is. Een bijzonderheid was wel, dat zoowel zijn liedjes, als zijn praatjes „eigen fabrikaat" waren. Later op den avond, toen de stemming het hoogtepunt had bereikt, werd nog een dansconcours georganiseerd. Mej. A. Vrees wijk en de heer Schreuder waren de geluk kigen, maar ook mej. Jettie van Zijl de Jong en de heer J. Bakker hadden uitstekend ge danst; zij wonnen welverdiend den tweeden prijs. De band, die voor de dansmuziek zorgde, werkte met veel goeden wi] en ongelooflijken ausdauer. De heeren speelden met veel élan en wisten zoodoende werkelijk iets bijzonders te bereiken. G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 «ai TELEFOON 12225 UW KLEERMAKER EEN TELEURSTELLING Zelden hebben wij den voor de tumzaak zoo enthousiasten heer Hop, voorzitter van den Kennemer Turnkring, zoo weinig geest driftig hooren spreken als na afloop van de voor heeren uit den K. T. K. bestemde wed strijden, die Zaterdagavond in het Dienst gebouw voor Lichamelijke Opvoeding werden gehouden. En met recht! Want dien avond werd voor de zooveelste maal gedemon streerd, dat het Kennemer turnpeil voor heeren laag staat, en laag blijft. Vooruit gang is er niet en jongeren komen vrijwel niet naar voren .De heeren uit den K. T. K. volgen het goede voorbeeld van hun tum- zusjes in geenen deele. Lalen we hopen, dat de in uitzicht gestelde cursus van den trai ner Melkman hierin verbetering zal brengen De inschrijving voor dezen wedstrijd was niet groot; maar bovendien bleken velen niet opgekomen te zijn. Onder deze laatsten behoorden in den eersten graad een tweetal nog niet lang in den K. T. K. opgenomen turners, die zeker zullen bijdragen tot ver heffing van het turnpeil. Van hen zou J. Brandsatz, lid van Turnlust te Beverwijk, vorig jaar nog de beste Keulsche turner, ze ker kampioen zijn geworden. Deze eer was nu, voor de vierde achtereenvolgende maal, beschoren aan A. van Zadel, lid van de Bloemendaalsche G. V.. die met 51 punten vóór bleef op L. Visscher van Turnlust, Be verwijk, die 49; i punt behaalde. In den lsten graad waren 6 deelnemers opgekomen: 2 behaalden een tweeden en 2 een derden prijs; de overige 2 werden niet onderschei den (le, 2e en e prijzen worden verworven bij resp. meer dan 80, 70 en 60 pCt. van het maximum aantal punten). In deze graad werden ook oefeningen naar keuze gevor derd, en vooral daaruit bleek het onvol doende gehalte. Enkele deelnemers in den 2den graad werkten meer dan keurig, maar de winnaars zullen niet zoo gemakkelijk een overgang naar den lsten graad kunnen bewerkstelli gen. Wanneer dus de ouderen uit den len graad verdwijnen, dreigt deze aan onvol- talUgheid te gaan lijden. In den 2en graad werd F. Bischot van Concordia no. 1 met 49 punten, gevolgd door B. Timmer van de B. G. V. (46Vi p.) en C. Boerée van Concordia (46 p.). Hier waren 20 deelnemers, van wie 1 een eersten, 10 een tweeden en 8 een der den prijs behaalden. Eén turner bleef onbe- kroond. Ook de 3e graadswedstrijd bewees, dat er weinig turners zijn, die kans hebben op een verhooging naar den volgenden graad. De gelukkige was hier G. den Heeten van O S S. met 44; p„ gevolgd door C. Blazer van Con cordia (42 p.). Van de 8 deelnemers verwier ven er 2 een tweeden en 4 een derden prijs, zoodat er 2 geen prijs kregen. De wedstrijden als geheel bewezen wel, dat •alleen bij stevig aanpakken vooruitgang bij de K. T. K.-turners is te verwachten. De regeling berustte bij den heer J. J. van Doom, lid der T. C. van den K. T. K. Kampioenschappen K. N. G. V. Op Zondagmiddag 7 December worden in Utrecht de kampioenswedstrijden K. N. G. V. gehouden. Alle oefeningen zijn naar keuze. Voor turnsters zoowel als voor turners gelden een vrije oefening, een rek-, brug-, ringen- en paard-oefening, en een paardsprong. Technische Bondsvergadering. Bij voldoende belangstelling zal de Tech nische Bondsvergadering K. N. G. V. op 28 December in Groningen worden gehouden. Aan de orde zijn dan lessen besprekingen, lezingen, voorstellen van kringen en demon straties. O.a. zal behandeld worden de tech nische samenvoeging van kringen. Wedstrijden D. H. G. B. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de R.K. Gymnastiekvereeniging „Ursus" werden Zondag wedstrijden gehouden voor leden van bij den D. H. G. B. aangesloten vereenigingen. De dames onder leiding van de heer H. Goris werkten in het. Dienstge bouw voor Lichamelijke Opvoeding, de hee ren onder leiding van den heer P. Oltholf in het gebouw Bloemhof. In beide gebouwen zou om half elf worden begonnen, maar in Bloemhof (waal- de wed strijden openbaar waren in tegenstelling met de wedstrijden voor dames» mocht op last van den Burgemeester van Haarlem eerst te twaalf uur een begin worden gemaakt. Daar door werd de regeling in gevaar gebracht, maar door het benutten van de pauze kwam dit gedeeltelijk in orde. In de pauze hield het bestuur van „Ursus" een druk bezochte receptie. Tal van bloem stukken werden aangedragen. Vermelding verdient nogvde aanbieding van een parter re ringen-toestel door de leden van de jubi- leerende vereeniging. In beide zalen bleek de organisatie te kloppen. Alleen zouden we een rookverbod willen aanbevelen, want de atmosfeer in Bloemhof was hinderlijk voor de gymnasten. Zoowel bij de dames en meisjes als bij de heeren en jongens merkten we vooruitgang in de oefenstof op. Nieuwe vormen werden veelvuldig gebruikt. Deelneming en belangstelling bij deze wedstrijden waren groot-. Bij de hierna vol gende uitslagen vermelden we alleen no. 1, benevens de prestaties van de vereenigingen uit Haarlem e. o. Wedstrijd A (dames-driekamp 3 graden) 1 K. D. O., Amsterdam. Leonidas en Ursus te Haarlem waren resp. 6 en 7. Wedstrijd B (dames driekamp 2 graden) 1 Excelsior, Schiedam. Leonidas 2. Ursus 1, Leonidas 1, Hercules (Overveen) en Ursus 2 plaatsten zich resp. no. 7. 10, 12, 16 en 20. Wedstrend C heeren-driekamp in 3 gra den). 1 K. D. A. Amsterdam. Ursus werd no. 3. Wedstrijd D (heeren-driekamp in 2 gra den)1. St. Lodewijk. Rotterdam. No. 3 was ürsus 2, no. 9 Hercules. Wedstrijd E (meisjes-driekamp) 1. Leoni das 1, Haarlem. Leonidas 2 werd no. 7, Ur sus no. 15. Wedstrijd F (jongens-driekamp). 1. K.D.O, Amsterdam. Leonidas. Hercules en D. K. S. kwamen resp. als no. 7, 15 en 16 op de ranglijst. Wedstrijd G (dames, vrije oefeningen naar keuze), l Advendo, Rotterdam. Vierde was Ursus. Wedstrijd H (idem voor heeren) 1 KD.O. Amsterdam. Ursus en K. D. S. plaatsten zich resp. als no. 3 en 7. Wedstrijd I (idem voor meisjes). 1 Adven do, Rotterdam. Wedstrijd K (idem voor jongens). 1. Jong Leven, Amsterdam. Alg. Vergadering Ned. Honkbalbond. De op verzoek van velen aangesloten ver eenigingen te houden Algemeene Vergadering van den Ned. Honkbalbond is vastgesteld op Donderdagavond 20 Nov. in het Parkhotel te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12