AG E N T. 1PIÜ9N EEN BEURSCRISIS. UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORTSCHE CAUSERIE fel Nieuws uit Indië. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 10 NOVEMBER 1930 VIERDE BLAD De actie voor de Pier. De V. V. V. nieuwe banen. We hebben opzettelijk gewacht met in deze rubriek iets te zeggen over de plannen welke er bestaan om aan het Zandvoortsche strand een wandelhcofd te bouwen, omdat reeds zoo dikwijls groote plannen zijn aangekondigd, ■waarbij dan de mededeeling werd gedaan, dat het stellig ook tot uitvoering zou komen. maar evenzoo vele malen hebben we er niets van terecht zien komen. Om ons tot de laat ste jaren te bepalen noemen we: het aanleg gen van een specia'.en autoweg naar Zand- voort, welke weg verbinding zou brengen met Amsterdam en Den Haag; het aanleggen van een auto-renbaan; het bouwen van een wandelhoofd in halven cirkelvorm, waardoor binnen dezen cirkel zwembassins mogelijk zouden zijn, zoodat in deze bassins zwemwed strijden en waterpolo mogelijk zouden zijn. En telkens weer werd medegedeeld, dat in dien het gemeentebestuur slechts bereid was cm medewerking te verleenen, de zaak voor elkaar zou komen. Over de kosten van aan leg behoefde niemand zich ongerust te ma ken. De gelden waren reeds bijeen gebracht, werd ons dan gezegd. De plannen gingen echter telkens ln. den doofpot. Het is dus te begrijpen, dat het bericht, als zou het er thans stellig van komen, dat we hier een wandelhoofd zouden krijgen, in onze badplaats maar heel matig werd ont vangen; bijna iedereen, dien men er over sprak, gaf zijn ongeloof in het welslagen van het aangekondigde plan te kennen. En ook wij hebben nog geen volkomen ver trouwen in het tot stand komen van een wandelhoofd. waarmee we geenszins willen zeggen, dat het plan zelf door de initiatief nemers niet serieus wordt opgevat. Alleen zijn we van meening, dat niet zoo gemakke lijk het kapitaal bijeen gebracht zal worden. Zijn we wel ingelicht, dan moet 'net de be doeling zijn om aandeelen te plaatsen; ook zou het mogelijk zijn om kleine bedragen in de onderneming te steken. We concludeeren daaruit dus, dat het geld er nog niet is en dat we te doen hebben met een goed bedoeld plan, voor welker uitvoering de eerste maat regelen getroffen worden en de noodige pro paganda zal worden gemaakt om het benoo- digde bedrag bijeen te brengen. Het staat dus bij voorbaat wel vast, dat al slaagt het plan, het nog zeer geruimen tijd zal duren alvorens we op onze pier zullen kunnen flaneer en. Intusschen heeft de secretaris van het Co mité een onderhoud gehad met den Burge meester en daarbij op medewerking van de zijde van het gemeentebestuur aangedron gen. De Burgemeester moet bü dit onderhoud een paar opmerkingen gemaakt hebben, die het overdenken stellig waard zijn en die ve len zullen noodzaken om deze zaak ook eens uit een ander gezichtspunt te bekijken. Men is er niet met de bewering, dat men, door in het bezit te zijn van een wandelhoofd, een grootere aantrekkingskracht op bezoekers zal uitoefenen. De Burgemeester heeft namelijk als zijn opvatting te kennen gegeven, dat het strand door het bouwen van een pier zal worden bedorven. Daarin heeft de heer Van Alphen groot gelijk. Een pier zal het onge repte uitzicht, dat voor velen een der groot ste attracties is, bijna zeker doen verdwij nen. Het zal kunnen gebeuren, dat vele bad gasten, die hier eenigen tijd wenschen te blijven, daarom onze badplaats zullen gaan mijden en him tenten elders zullen opslaan. Dat we door het bouwen van een pier de zoo noodige verbeteringen in de spoorwegver binding spoediger zouden krijgen, gelooft misschien niemand, die op de hoogte is van de redenen, waarom we tot dusver die betere verbinding nog niet hebben gekregen. De verbetering der spoorwegverbinding stuit af op het feit, dat het vervoer gedurende zeven of acht maanden slechts heel gering is en er is waarschijnlijk niemand te vinden die met eenige zekerheid durft te beweren, dat op werkdagen gedurende den winter, den herfst of het vroege voorjaar het aantal bezoekers aan onze platas zal toenemen, om dat we een pier zouden bezitten. Neen, om de betere verbinding tot stand te brengen is een heel complex van maatregelen noodzakelijk, waarbij het aanbrengen van een wandelhoofd zeer ondergeschikt moet worden genoemd. Wij staan niet afwijzend tegenover het bouwen van een wandelhoofd. maar wenschen rustig te overwegen of er niet andere dm gen eerder dienen te geschieden, welke vóór alles noodig zijn om onze badplaats aantrekke lijker te maken. Het staat voor ons oncan- stootelijk vast, dat dit eerder gelukken zal door het bouwen van een flink opgezet en modern ingericht vo'.ksbad: door ook den Zuidelijken bouievard te verbeteren en te verbreeden; door het inrichten van gedeel ten van het strand voor het nemen ran zonnebaden en door het geven van goede concerten enz. Er is nog zóó geweldig veel te doen. er zijn nog zóóveel zaken die noodig uibgevoerc moeten worden en daardoor de kans hebben om het bezoek aan onze plaats te doen toe nemen, dat als wij het voor het zeggen had den, het bouwen van een pier eerder achter - dan vooraan op het programma zou worden geplaatst. We hebben hierboven nog niet eens aan te wenden pogingen genoemd om meer vaste bewoners te trekken. Ook daarvoor moet nog zoo goed aLs alles gedaan worden. De ge meente is in het bezit van urtgesbrekte duin terreinen, die indertijd zijn aangekocht, om daarop villaparken enz. te doen aanleggen. Die gronden liggen voor het overgroote ge deelte sedert jaren ongebruikt en kosten aan de gemeente daardoor aanzienlijke sommen geld. Ook hieraan mag wel eens aandacht besteed worden. Daar we in deze rubriek nogal eens ernstig het werk van de V.V.V. gecritiseerd hebben, doet het ons groot genoegen te kunnen zeg gen, dat er blijkbaar een heel frissche wind in deze vereeniging gekomen is. Wie kennis neemt van de plannen, welke het bestuur koestert, plannen die inmiddels door de ledenvergadering zijn goedgekeurd, kan niet anders zeggen dan dat met grooten ijver en voortvarendheid de zaken worden aangepakt. Uit het groot aantal plannen, die men in het komende jaar hoopt uit te voeren, noemen we slechts: Verspreiding van 15-000 folders in het Duitsch en Engelsch en in onze eigen taal, welke folders o.m. uitgereikt zullen wonden op de booten, die Amerikaansche touristen naar Europa zullen brengen en verder aas. verlofgangers uit Indlë. Verder zal er een nieuwe wandelkaart wor den gedrukt, wkarin aanbevolen wordt oan onze plaats te bezoeken, zullen geplaatst worden in het jaarboek van den Duitschen Autobond; kinderfeesten, een bloemencorso, vuurwerken, strandfeesten, duinwandelingen, autotochten en balavonden, hoopt men het volgend seizoen te organiseeren. Dat is alles veel belovend; we hebben het vertrouwen, dat het actieve bestuur waarvan wethouder Padt zeker de stuwkracht mag worden genoemd, er alles op zal zetten om de plannen ook inderdaad uit te voeren. Daarvoor zal echter de steun van allen er. allereerst ruime flnancleele steun van de be langhebbende zakenlieden, dringend noodig zijn. Aan dien steun ontbreekt op het oogen- blik nogal wat. In het algemeen is men ten onzent spoedig geneigd om, critiek uit te oefenen indien er niet voldoende gedaan wordt, maar men blijft liever als de stuurman aan den kant staan. Dat is alles heel gemakkelijk en bovenal goedkoop, maar men schaadt daardoor de belangen onzer gemeente endus zich zelf. We willen daarom dit artikel (besluiten met een krachtigen oproep aan onze mede- inwoners, om alle geschillen op rijde te zet ten, de handen 'in elkaar te slaan en daar door met aller Inspanning (en dus niet meer met die van enkelen) Zandvoort vooruit te brengen. Al die ongezochte en gezochte, soms zwaar uitgemeten geschillen hebben lang ge noeg remmend gewerkt. Laat het verzoek der V.V.V., om medewerking te verleenen, dit maal niet voor niets gedaan worden. HILLEGOM ZONDER STROOM. Door het ernstige ongeluk in de Leldsche Centrale was Hillegom Zaterdagmorgen voor de derde maal sinds korten tijd zonder elec- trischen stroom. Verscheidene bedrijven ondervonden be langrijke stagnatie terwijl ook het tramver keer gedurende eenige uren geheel in de war was. DE BEEKKADE. Na gedurende langen tijd afgesloten te zijn geweest is de Beekkade eindelijk weder voor het verkeer vrij gegeven. Er is een betonnen trap gemaakt, hetgeen voor ouderen een flinke klimpartij beteekent. OPENBARE VERGADERING. De afd. Hillegom der SDA..P. heeft het plan een openbare vergadering met debat te beleggen, op welkee vergadering het raadslid P. H. Fijma zijn houding Inzake de kwestie Breedveld nader zal uiteenzetten. GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau van Politie: rozenkrans, 2 bruine handschoenen, broodmes, belastirugplaatje in étui, stormlantaarn met rood glas; Van Deursen, Krochtstraat 1, bruin lede ren por te- monnaie inh. 14 cent en 2 sleuteltjes; Van Rooden. van Meerbeekstraat 23, goud kruisje met zilveren kettinkje en rozenkrans; J. van der Kwaak, Patrimoniumstraat: reserve auto band met velg; De Groot, Mariastraatö, paraplu; Beijersbergen, Hoogewerfstraat 3, kinderbeursje; Zwanevetd, Talmastraat 1, zilverbon van een gulden; C. Plooy, Leidsohe- straat 137, een zinker-jalourie; J. van der Berg, Hofstraat 26. een regenjas; Vermeer Hoofdstraat 29, reserve autoband. BRAND. Zondagavond te ongeveer half tien brak brand uit in de bloembollenschuur van de firma Kabel Co. in de Ambachtstraat. De brand werd ontdekt door den naasten buur man, de heer Groot, die onmiddellijk telefo nisch de brandweer waarschuwde. Het duurde ongeveer 20 a 25 minuten alvorens met 2 stralen op de waterleiding een aanvang met blusschen kon worden gemaakt, daar men door de ligging van de brandkraan genood zaakt was veel slangen uit te rollen. De steenen schuuT met aangebouwde houten bergplaats ging geheel in vlammen op. ter wijl het aan de schuur gebouwde kantoor be houden bleef. De beide firmanten, de heeren Gijselaar en Kabel, waren den geheelen dag afwezig, zoodat geen nadere inlichtingen over de oorzaak konden worden gegeven. Naar alle waarschijnlijkheid moet een der beide kachels welke tusschen de pulnhoopen ont dekt werden gebrand hebben voor het dro gen van bollen, daar op de plek waar zij stonden het. eerste vuur werd ontdekt. Te ongeveer elf uur was het gevaar voor uitbrei ding geweken, mede dank zij den gunstigen wind. Van de schuur staat niets meer dan een paar brokken muur overeind. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Naar alle waarschijniijkheld moet nog een belangrijke hoeveelheid bollen in de schuur aanwezig zijn geweest, daar de firma K. een particulie ren har.del drijft en nog zeer vele orders op uitvoering lagen te wachten. Het pand waar in 't kantoor was, bekwam brand- en water schade. terwijl de kantoorinventaris bij bu ren werd geborgen IJMUIDEN VREDESGROEP ..IJMUIDEN". De Vredesgroep „IJmuiden" houdt Donder dag 13 November een openbare bijeenkomst in ..Het Wapen van Velsen" aan den Stations weg. De heer Alb. de Jong van den Haag, redacteur van ..De Wapens Neder" zal een rede houden, getiteld: ,.De Vlootwet aange nomen, wat nu?" „EENDRACHT MAAKT MACHT". De afdeeline Noordzeekanaal der Vereeniging van Waterstaatspersoneel „Eendracht maakt Macht" houdt a.s. Donderdag een ledenver- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. DE w (MOP' I ?VRï .It De handhaver der wef. j Derusfige spil van hef verkeer. S Om weer en wind mag hij zich niet bekommeren, wanfl zijn verantwoordelijke postB eischt den geheelen manT Daarom zijn ook voor hem| Aspirin-Tabletten onmisbaarT geworden. eenig op de wereld 7"op'dtnorèoja bood «n h*t Baytrkrui», Pfij* li ct*. gadering in de zaal van den heer Demmers aan de Trompstraat. In deze vergadering zal o.a. een bespreking gehouden worden over de tralneering van de promotie van het lagere Waterstaatsperso neel. VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmiddag werd op den hoek van de Kalverstraat en de Lumeystraat de melk handelaar G. v. d. B„ wonende alhier, ter wijl hij op een transport-rijwiel was gezeten, aangereden door een personenauto, bestuurd door P. B. wonende te Velsen-Noord. v. d. B. bleef ongedeerd. Het rijwiel werd beschadigd, terwijl bovendien een hoeveelheid van 30 L. melk verloren ging. Tegen B. werd proces-verbaal opgemaakt. FAMILIETWIST. Zaterdagavond moest de politie tusschen- beide treden bij een familietwist ten huize van D. B. aan den Engelmundesweg, aangezien M. B. in beschonken toestand zijn broer me* een broodmes bedreigde. Bij de arrestatie van het gevaarlijk heerschap kreeg de agent G. een bloedende wond aan zijn hand, doordat hij in het mes greep. M. B. werd in arrest gesteld. DE MARECHAUSSEES. Sommige leden der Tweede Kamer drongen ln het Voorl. Verslag op de Justitiebegrooling aan op behoud van het detachement mare chaussee te IJmuiden. Met het oog op het politietoezicht In de vLschhal aldaar kan het niet worden gemist. VELSEN CONCERT „MORGENROOD". Het Mannenkoor „Morgenrood", directeur de heer N. de Zwager, gaf Zaterdagavond z'n eerste uitvoering in de zaal van „Bloemoord", welke door een vrij talrijk publiek werd bij gewoond. De voorzitter, de heer B. Post sprak een kort woord van welkom tot de aanwezigen, waarna de heer M. Tack, hoofdbestuurder van den Bona van ArbeidersRangvereenlgln- gen in Nederland, de openingsrede hield. Spreker zeide, dat- het slechts bij hooge uit zondering wordt toegestaan, dat uit één ge meente twee afdeeüngen tot den Bond wor den toegelaten, zoodat het verzoek van „Mor genrood" niet direct kon worden aanvaard. In de gemeente Velsen. met haar uitgestrekt heid en eigenaardige ligging meende het hoofdbestuur, dat zuik een uitzonderingspo sitie aanwezig was. Spreker bracht hulde aan het kleine koortje, dat onder de energieke leiding van den heer de Zwager den strijd om het bestaan ln dienst der moderne arbeiders beweging heeft aanvaard. Het ls evenwel noodig. dat Velsen en Beverwijk zorgen, dat het- koor versterkt wordt. Spreker wekte de aanwezige ouders op hun kinderen te laten toetreden tot het kinderkoor „De Kleine Stem" te Beverwijk.' Als eerste nummer liet het koor hooren „Morgenrood" van O de Nobel. Dit lied werd goed gezongen en het bleek, dat het koor over goed materiaal beschikt. Ook de andere num mers genoten een goede vertolking. Het Ver een i gin gslied" van Kreutzer was bijzonder goed. Er werd een tableau vertoond, gearran geerd door den directeur: „Hulde aan de Mu ziek". dat aller bewondering wegdroeg. Medewerking verleende de Mandolineclub „Excelsior" van IJmuiden, directeur de heer Joh. B. Kok, welke zeer gewaardeerd werd. Na afloop was er nog een geanimeerd bal HAARLEMMERMEER UITBREIDING DIENSTREGELING HAARLEMMERMEERLIJNEN. Namens een aantal belangebbenden werd tot de directie van de Nederiandsche spoor wegen het verzoek eerlcht om den trein, die 's morgen 8.22 uit Haarlem vertrekt en 8.34 in Hoofddorp arriveert, ook te laten stoppen aan de tusschen gelegen halte „Aalsmeerder- weg". Rekening houdende met de belangen van het reizend publiek besloot de Directie aan het verzoek voorlooplg en bij wijze van proef voor enkele weken te voldoen en dan eens te zien hoeveel reizigers er gedurende dezen proeftijd aan genoemde halte van den trein gebruik maken. Van het resultaat hiervan zal het dus af hangen of er voldoende aanleiding is om tot definitieve invoering van de gevraagde wij ziging in de dienstregeling over te gaan. DE VERBLINDENDE AUTOLICHTEN. De heer B. uit Amsterdam die Zaterdag avond per fiets zich naar Haarlemmermeer had begeven om familie te bezoeken, passeer- die op den Hoofweg een 4-tal auto'j», waar van de bestuurders de felle autolichten niet doofden. B. raakte hierdoor zoodanig verblind, dat hij de omgeving niet goed meer kon onder scheiden. in botsing kwam met een langs den weg staanden paal en onderstboven .sloeg. Hij had hierbij het ongeluk een arm te bre ken en werd door de zorg van een tweetal voorbijgangers per auto naar rijn woning (Van onzen Parijschen correspondent). Ongeveer twee weken geleden toen er op de Par IJ sc he beurs een soort paniekstemming werd waargenomen en talrijke waarden aan zienlijk daalden, gelastte de minister van Justitie onmiddellijk een streng onderzoek om te weten te komen (en dien overeenkom stig te laten vervolgen) Van waar de pessi mistische berichten kwamen die deze baisse veroorzaakten. De maatregel was uitstekend, want het had direct ten gevolge dat de baisse speculatie, voor zoover zij door niets werd gerechtvaardigd, ophield. De bewindsman liet ook dadelijk talrijke bekend financiers en beursmenschen bij zich komen om hun te vragen waaraan het wel kon liggen dat er zulk een crisis ontstond. Hot unanieme ant woord van deze heeren was niet wat men verwachtte; in plaats van schuldigen aan te wijzen, moesten rij aan den minister vertel len dat er inderdaad verschillende redenen waren waarom sommige waarden sterk ach teruit gingen. Het is in die dagen reeds dat er in finantle- kring gefluisterd werd dat oen van de be kendste en oudste oar.ken in Parijs, er slecht voorstond. Men had het oog op de Banque Adam, instelling welke reeds van 1780 da teert. En thans is het bittere werkelijkheid: de Banque Adam heeft haar guichets moe ten sluiten. Wel hebben vijf groote banken dadelijk alle schulden op zich genomen, maar zoo'n liquidatie kar. maar niet ln en kele dagen worden afgewikkeld en moreel is het kwaad geschied. Hoe is het mogelijk dat een wereldberoemde instelling als de Banque Adam gedwongen is om het op te geven? zoo vraagt het groote publiek. Maar zij die beter wisten, stelden een andere vraag: nu Adam. wanneer de Banque Oustrlc? Oustric is, wat men op de Beurs noemt, een „anima - teur". Handig, gewiekst zakenman, ongetwij feld. die nooit vrees kent om een nieuwe affaire te beginnen. Hij heeft-, hoewel debu- teerend als eenvoudig coullssler, in enkele ja ren een aanzienlijk kapitaal verworven en al het geld in groote ondernemingen gestoken. Peugeot, alle groote schoen-industrieën in het Noorden, talrijke spinnerijen werden door Oustric gefinancierd, en een Jaar ge leden, toen de zaken slecht gingen, kreeg Oustric het overtuigende bewijs dat men re kening hield met zijn ondernemingen. Toen reeds in een imnasse geraakt, klopte hij aan bij den toenmaligen directeur van de Banque de France, den heer Moreau en. gerugge- steund door enkele politici die begrepen dat een malaise in de affaires van Oustric ten gevolge zou hebben dat ongeveer vijf en twintig duizend menschen broodeloos zouden worden, werd hem een crcdiet van honderd en vijftig millioen toegestaan. Maar onder- tusschen is er een crisis in nagenoeg alle za ken gekomen en Oustric stond andermaal voor groote moeilijkheden. En waar hij een van de machtigste menschen in de Banque Adam was geworden, daar ondervond deze het eerst den terugslag van dezen gang van zaken. Thans eerst zien we wat de desastreuse ge volgen zijn wanneer een groote instelling als de genoemde gedwongen wordt om de deu ren te sluiten en de betalingen stop te zet ten. De bank Crédit du Rhóne, gevestigd te Lyon, die ln nauwe relatie stond met Adam, heeft op één cag meer dan twintig millioen aan de verontruste cliënten moeten rom- bourseeren. en de directie hoeft zich verplicht gezien om de vier en twintig bureaux in de provincie te sluiten. Dit beteekent nu we! is waar niet dat ook in dit geval het passief grooter ls dan het actief maar deze geforceer de terugbetalingen zijn natuurlijk allema- dccllgst voor oen bank, en het crediet van de instelling wordt er natuurlijk zeer door geschaad. De Banque Lacour en Chassertaud. die in hetzelfde geval verkeert. In een zelfde zakenrelatie met Adam en Oustric was. heeft ook al niet antïers kunnen doen dan de guichets te sluiten, alle betalingen stop te zetten, tot dat de instellingen, die nu Adam opslokken, do verplichlngen zullen nakomen. Alles zal zich dus tenslotte wel regelen. Peu geot, Filatures Desurmont. Malson de Gros, Kahn Lang. Manuel. Chaussures Erlich, Chaussures Fayard. Chaussures Incroyables, Chaussures Francises, Sarllne. Salpa Fran- ?aise ea. werden wel niet dadelijk bedreigd en vertegenwoordigen ook 2onder Oustric een groote waarde, maar ln de toch al zoo moei lijke tijden is een dergelijk evenement uiterst riskant. Ernstiger neg is de toestand voor de vele reeders ln Pas de Calais, die al hun gold bij Adam haddon geplaatst en die. voor het oogenbllk, althans verplicht zijn, bij gebrek aan baar geld om af te monsteren. Een vn do grootste melkslljterijen. een 2aak van m'.l- lioenen. die alle betalingen over dezelfde bank liet loopen. verkeert in hetzelfde geval. Met angst zag men dan ook na de s'echte liquidatie \an eind October, die van 5 No vember tegemoet. Weliswaar had de Cham- brc Syndicale aangekondigd alle rekeningen van haar leden voor haar verantwoording te nemen, en het js daardoor vlotter gegaan dan men verwachtte, maar toch rijn er vijf nieuwe siachtoffevs gevallen, vijf die tot 11- ouldatle zijn overgegaan: Grlngolre, Drleu, Thorpe, Reslut, Hemery. Het ergste van al deze zaken is dat het. ver trouwen van het- publiek ernstig wordt ge schokt. zoodat zelfs zeer solide instellingen, die niets hebben te vreezen. moeilijke oogen- bllkken beleven. Het geval kwam ons ter oore dat een van de meest solide banken daarbij nog eens een andere aanval, welke uit con currentiestrijd voorkwam, moost afslaan door vlot, in 24 uur honderd en twintig millioen te rembourseeren. nadat de concurrent, op lgnobele Wijze, allerlei alarmeorende berich ten had laten clrculceren. Men had eens 's morgens om r.egen uur. zonder waarschu wing een wisseilooper een wissel van twee millioen laten lncasseeren. en toen de instel ling. na den eisch om baar geld te geven, verzocht had om na een half uur terug te komen, opdat men gelegenheid zou hebben om het geld bij de Banque de France te ha len. had de wissellooper. zulks in opdracht van zijn bank, schandaal gemaakt. Natuur lijk had het ten gevolge dat talrijke cliënten dadelijk hun geld opeUchten. Dc instelling, we'.ke in Nederland ook een grooten naam heeft, kon gelukkig al haar verplichtingen nakomen. Werkolljk, dergelijke manoeuvres zijn niet aangewezen om het vertrouwen terug te roe pen en aan dc huidige crisis oen einde te maken. HENRY A. TH. LE6TURGEON. gebracht, alwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen. IJSCLUB. De Usclubvereeniging voor Lisserbroek en omstreken ls ook ln actie gekomen om een en ander zooals het maken van banen en het houden van wedstrijden voor te berei den, ten einde bij sterk Ijs tijdig gereed te kunnen zijn. Morgen (Dinsdagavond) houdt deze IJsclub een vergadering ook over de plan nen voor den as. winter. DE P. N. I. EN MOSKOU. BELANGRIJK VERHOOR VAN SOEKARNO. De Landraad te Bandoeng zette, naar Anet-a meldt, het proces tegen de P. N. I.-deiders voort. Get. H M. Albreghs, hoofd van den In lichtingsdienst, legt een boekje over. geschre ven coor Tan Malakka. getiteld „Massa actie in Indonesia", welk boekje gevonden wend bij ir. Soekarno. Getuige meent dat een gedeelte van de stof van dien leiders cursus hieruit genomen werd. Verd. ir. Soekarno'herkent het boek. Hij gebruikte hot als bouwsteen voor zijn studie van soclaal-po'.itieke onderwerpen. Getuige legt een document over, ter aar.- tooning van de groote overeenkomst tusschen het revolutionair programma van de Perhdm- poenan Indonesia en de actie der P. N. I. Het boekje getiteld „Indonesië vrij", geschre ven door Mohammad Hatta. bevat een onuit gesproken reden van den schrijver. Getuige merkt op, dat de daarin voerrkomende pro grampunten van het daftar oesaha (werk program) der Perserikaten Nationaal Indo nesia voor het grootste gedeelte wenden over genomen door de PN.I. Op de vraag: „Wie zijn de oprichters van de P.N.I. geweest?" antwoordt ir. Soekarno: „Toen wij met ons allen op 4 Juni 1927 te mijnen huize te Bandoeng bijeen waren, moet ik erkennen, domineerde ikzelf in hét voorstel om de P.N.I. op te richten. De op richting was een gevolg van de wilsover eenstemming bij onze besprekingen. Aan wezig waren mr. Iskaq, Boedlarto, Soejarii, Tjipto en Scenario, terwijl Sartono later toe trad als lid. Ih. Soekarno ontkent, dat bepaalde hem voorgehouden termen, door hem gebezigd zouden slaan op het organiseeren van een „Putsch". Hij vreest, dat versohiller.de ge tuigen bij het onderzoek en het verhoor onder suggestie verkeerden. Hij persisteert bij zijn verklaring nimmer den Pacificoorlog ln verband met het Jaar tal 1930 te hebben genoemd. De voorzitter merkt op dat verdachte in dertijd heeft ontkend, dat er eenige con nectie bestond tusschen de P. N. I. en de P. I. in Holland. Verdachte ir. Soekarno zou dit liever willen uitdrukken ln dien zin: „dat we niet aan elkaar gelierd waren en dat onze verhouding dezelfde was zooals die be stond tusschen de P. N. I. en Boedi Oetomo of Sarekat Islam". Hij geeft toe dat beide vereeniglngen het principe van self help en non-cooperation gemeen hebben. „Toch per sisteer lk by mijn verklaring dat er verder geen nauwer verband me tde P. I. bestond dan mot de andere vereeniglngen". Wel is er persoonlijk contact geweest tusschen Moham med Hatta en verd. Hy bevestigt dat de P. I. zuiver nationalistisch ls. De voorzitter: Hoe was er dan contact mogelijk tusschen de P.I. en de Derde In ternationale, blijkens de in Holland in be slag genomen en hier overgelegde stukken, waaruit het direct contact tusschen het be stuur van de P.I. en de Derde Internationale te Moskou blijkt. Verd. Ir. Soekarno: „Dat kan lk geenszins verklaren. Ik weet daar niets van". De voorzitter: „Zijn andere op den voor grond tredende leiders van de P- N, I. zooals Soejoedl, Ali, Samsi, lid van de Perhlnupoenan Indonesia geweest?" Verd. ir. Soekarno: „Ja". De voorzitter: „Gy verklaarde, dat ge steeds gewaarschuwd hebt tegen het richten van de P.N.I. naar Moskou, maar dit la tydens de terechtzitting niet gebleken. Verd. ir. Soekarno: „Ik heb gewaarschuwd geen verwachtingen te koesteren aangaande de komst van een luchtschip, omdat ik wist dat de P.K.I. daarop vroeger haar verwach tingen had gericht. De voorzitter: „In de statuten van de P. N. I. is niets te vinden, dat de P. N. I. het gebruik van geweldmiddeien afwUst. Hoe kan een outsider, die zich liet inschryven, dat weten?" Verd. Het nationalisme sluit vanzelfspre kend geweld uit. De voorzitter vraagt waarom de cursussen niet openbaar waren, waardoor veel mis verstand had kunnen worden vermeden. Verd. ir. Soekarno: „Omdat het karakter van een oppositie-party meebrengt dat open baarheid wordt uitgesloten". Verd. Ir. Soekarno zegt nog dat hy af stand heeft gedaan van zijn titel van Raden" als resultaat van zUn marxistische gevoelens, voorts dat hy aan politiek is gaan doen toen hy in den kost was by Tjokroaminoto; hy was toen leerling van de derde klasse der H.BJ6. te Socrabaja en is daar toen begonnen met het theoretisch gedeelte zijner sociale studie. Directen invloed heeft Tjokroaminoto daarop echter niet gehad. Hy kwam door zijn eigen studie tot de linksche richting. HIJ werd nimmer geriefd of teleurgesteld door de Hol- landsche maatschappy of door Hollanders en telt zelfs goede vrienden onder de Hollan ders. STEUN AAN DE AARDAPPELMEELINDUSTRIE. WAAROM DE PARTICULIERE NIET? De directie der naaml. vennootschap W. A. Scholten's aardappelmeelfabriek te Gronin gen heeft naar de N. R. Ct. bericht, aan de ministers van arbeid en van financiën het volgende telegram verzonden: Hoewel geen bewonderaar van den regee- ringssteun aardappelmeel, achten wij. indien deze verleend wordt, niet alleen het Avobe te Vcendam, daartoe gerechtigd, doch even goed dc particuliere en vrUe coöperatieve fa brieken. Protesteeren tegen eenzijdige werk wijze der commissie en tegen stelselmatige uitsluiting van deze bedryven

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13