Bij onze Schrijfsters en Schrijvers BUITENLAND DE VERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 10 NOVEMBER 1930 TWFF.OF RLAD LETTEREN EN KUNST VL Samuel Goudsmit. door L. A. OP 15 DFZER WORDT OE NEDERLANDSCHE BOEKENDAG GE HOUDEN. ONS AANDEEL NEMEND IS DIT GEORGANISEERDE STREVEN OM BIJZONDERE AANDACHT OP HET BOEK TE VESTIGEN, GEVEN WIJ EEN SERIE INTERVIEWS MET EEN aCHTTAL ONZER VERMAARDSTE NEDERLANDSCHE SCHRIJF STERS EN SCHRIJVERS. (In deze serie zijn reeds verschenen, interviews met Top Naeff, Johan de MeesterAlie van WijheSmeding, Israël Querido en Ina BoudierBakker). Boven verwachting een rustig verloop. Succes voor het Schoberblok. Samuël Goudsmit. Samuel Goudsmit heeft behalve met zijn „Zoekenden" en „In de Groote Leerschool" vooral naam gemaakt met zijn boek „Jankef's Jongste", dat het teeken der kracht en der noodzake lijkheid bezit. Hij deed zich daarin kennen als een fijn doorgronder van de ziel van het kind, maar als een welwil lende stoere kerel ook, voor wien het schrij verswerk een noeste arbeid, is. Hij staat al leen, hij is partij-loos, maar voelt zich als kunstenaar gemeenschapsmensch en rekent het zichzelf als een fout aan dat hij nog te individualistisch is. Wanneer men een karakteristiek van de persoonlijkheid Goudsmit wil geven, een karakteristiek waarin men ook het werk van den kunstenaar betrekt, dan dient men voor alles in het oog te houden, dat dit werk ontstaan is uit de botsing van den ontstui- migen geest van den kunstenaar (hij noemt het „ordenings-drift") met het huidige maatschappelijke- en litteraire bestel in oris land. Men mag dat botsen natuurlijk niet begrijpen als een welbewuste daad: hier is veeleer sprake van een logische, natuurlijke reactie van datgene wat zuiver is en echt, op alles wat van onvruchtbaarheid en slap te getuigenis aflegt. „Wat mijn werk wil? Hetleven stellen op de hoogte van de levensvordering van den eigen tijd. Dat brengt critiek op de we reld mee natuurlijk. Maar een critiek buiten de enge persoonlijkheid van den Kunstenaar om, en daarom een meedoogenlooze en tege lijk milde en vanzelf een verhevene". Goudsmit heeft een diepen zin voor de werkelijkheid. Zijn kunstenaarsziel is als een blootgelegd zenuwstelsel, gevoelig voor iedere aanraking. Hij reageert onmiddellijk en fel op het hedendaagsche en hij is zich bewust van een roeping, die uitsluitend in dienst moet staan van het heden. In deze houding is hij volkomen consequent. Hij heeft bijvoorbeeld een sterk gereserveerde houding jegens den historischen roman. Voor hem is het putten van roman stof uit het verleden een bewijs van bewuste of onbewuste gemakzucht, van lafheid zelfs. De gemakzuchtige auteur, sluit een compromis met het gemakzuchtige pubhek. ,.Het is verdraaid goedkoop zegt hij, de helft van het succes is al klaar voordat je begonnen bent. En het is kiekeboe spelen met je onderwerp: „eigen tijd, niet eigen tijd". De kunstenaar herschept slechts en het publiek behoeft alleen maar met langzame, trage bewegingen van den geest te her kou- wen. „Het was een lafheid van Shaw om Jeanne d'Arc te schrijven. Gaf hij de wereld met deze reproductie een klap in het aange zicht? Ja? Drupte hij olie in de machine van het heden?" „Al dat soort critiek is zoo bedekt, vervolgt hij, dat het tenslotte geen ander effect meer heeft dan een afleidend amusement". Er is misschien veel tegen deze redeneering ln te brengen. Van primaire beteekenis in ons land, is evenwel het feit dat Goudsmit een arbeider is, die met beide handen wroet in de zwarte aarde van onzen grond, dat hij een vechter is, die de strijdelooze vlucht in het verleden haat en met ongekende drift voor het ruige heden vecht. „Het heden heeft al onze scherpste krach ten noodig. Waarop, dat doet niet ter zake. Scherpte is scherpte". Hij tracht In den strijd zelfs alle geeste- Üjk-cultureele belemnieringen van zich af te schudden, om eindelijk, alleen, dapper, het hoofd omhoog en met breede, sterke gebaren zijn eigen, moeilijken weg te gaan. Moeilijk omdat zijn creatieve hartstocht steeds verge zeld wordt door den nijpenden plicht om een dienaar te zijn, zonder slaaf te worden, een werker voor velen, zonder aan één van die velen ook maar één concessie te doen. Goudsmit's werk, en in het bijzonder het mooie boek „Jankef's Jongste" doet hier en daar aan krampachtigen hartstocht en woeste verbetenheid denken, toch is het ieder cynisme vreemd. Men had mij verteld, dat ik in Goudsmit den wrangen, wrokkenden cynicus zou herkennen. Een onderhoud van ruim anderhalf uur met den schrijver heeft mij echter de vaste overtuiging gegeven dat hij een wilde, ontketende optimist is. Opti mistomdat hij trachtte uit den zwarten grond het goud te delven. Ja, een opti mist. Eén die woedend op de waarheid af stormt, met de schallende leuze: „Alles is slecht wat minder is dan volkomen echt". „Wat is easthetica?" vraagt Goudsmit. „Voor mij: levenskracht, levensliefde, waarheid, op een gezonden, ruigen grondslag". Dit is niet de negatie van den cynicus. „Omdat hij goud delfde uit den zwarten grond Het boek „Jankef's Jongste" is het boek van Elie, het gevoelige, maar geenszins sen- timenteele, of ziekelijk-verwijfde kind uiteen arm Joodsch gezin. De zwarte grond. In dit gezin zijn „de tranen even bekend als de broodtrommel" en Elie's vader, moeder, zus ters en broers zijn strijders, en slachtoffers van den strijd. Elie bedient zich van de rau we, en toch dikwijls teeder-bêvende taal van zijn huisgenooten. Hij is geen vervelend wou- welaartje. Op zijn manier kent hij de harde kanten en de met bloed bevlekte punten van het leven. Hij rit boordevol met primitieven liefdesdrang, boordevol ook met naïef ver trouwen in zijn „fijne lieve vader" in zijn „lekkere broertjes". Hij uit zich geheel naar den aard van zijn kinderlijke, door het harde ieven verwrongen impulzen. In het monsierachtig-belangwekkende leven dat zich soms, groot, donker-koepelend, maar meestal stampend en dravend aan hem voor doet, voelt hij zich het middelpunt. Ieder kind immers is het middelpunt van den cos- mosZijn ziel kan wegsmelten in de weelderige verrukking van een hiuiselijken feestdag, wanneer er een schoon kleed op tafel ligt, bloemen in een vensterbank staan, de lamp haar licht zachtjes op de lieve vertrouwde gezichten legtEn in zijn geest krijgen die geluksuren vorm, door alledaag- sche verschijnselen: de dampende soepter- rien, het arme sabbabhkleed van moeder, de gouden lognet van Rebbe Meier, de mand waarin voor twee dubbeltjes vleesch gehaald zal worden. Maar wanneer zijn ziel botst, wanneer het lieve vertrouwen in alle dingen van het leven stukgereten wordt, dan kan er plotseling een weenende woede in hem losscheuren, dan trapt hij van zich af, dan vloekt hij als een barbaar. Men herinnerre zich maar eens het fragment waarin het in cident met „de po'ffert" behandeld wordt. Hij houdt niet van „poffert". Zijn dag is vol. stikvol geweest met diepe indrukken. Een boer heeft gedreigd hem een hooivork door het lichaam te steken. En hij heeft geloofd dat het ernst was en hij is weggerend, voort gedreven door een wilde angst. Thuis wachtte de verlokking van „het stukkie vleesch". Maar thuis was alleen maar „poffert". het schrale gebak waar hij een diepen afkeer van heeft. Hij schreewt het uit, ondanks Vader's wit- vertrokken gezicht, ondanks diens toorn:„Vuile poffert is het, vuile, vuile poffert". Deze kleine tragedie is bijna een symbool van uitersten rielennood geworden. Nood van het kind, maar ook nood van den vader. In dit fragment is Goudsmit's taal scherp als een geesel en zwaar als de neerkomst van een moker op een aambeeld. Maar cynisme of ver betenheid is dit niet. Het is oerkracht. Atavisme wellicht, het terugkeeren van de eigenschappen van vroegere geslachten Spanning is het, die rich opgehoopt heeft in den kunstenaar en zich eensklaps ont laadt. Dat is in het kort de sfeer van „Jankefs Jongste", het verhaal van het Joodsche kind Elie. 1) Merkwaarig is 't, dat Goudsmit vindt dat de kunstenaar als kind, het meeste al in zich heeft. Het leven en de evaring ache- veeren slechts. Wie „Jankef's Jongste" en „In de Groote Leerschool" gelezen heeft, begrijpt, dat Goudsmit den arbeider lief heeft. „Ik houd van de arbeiders. Ik wou dat zij bij mij lazen zegt hij Ik weet dat dit niet heel wel mogelijk is. Voor een deel omdat ik te kort schiet, voor een ander deel omdat de arbei der niet ver genoeg is. Eigenlijk is dit ver keerd uitgedrukt: Zoo bedoel ik het: Ik ben er van overtuigd, dat de democratie den ar beiders onschatbare diensten heeft bewezen, maar als cultuurbrengster heeft diezelfde democratie barre fouten gemaakt. Zij heeft den arbeider een VARA- of AVRO- beschaving gegeven Vara of Avro komt op het zelfde neer waarvoor hij feitelijk te goed is. Een versneld tempo en een verkeerde met hode hebben hem bovendien een schijn-oordeel bijgebracht, die zijn quasi-beschaving moest voltooien. Zoowel oordeel als beschaving in dezen zin, zijn mijns inziens funest voor hem. De arbeider is er te goed, te fijn voor. Zijn wezen is te zuiver voor datgene wat men hem thans als cul tuur en besohaving voorhoudt". „Wat de volksschrijvers hier betreft: wijlen Onsman, de Jong, Bouber, bereiken meer dan wij de massa, maar zij maken het zich wel af en toe eens wat erg gemakeklijk. Armoede is geen eenvoud, en volheid is geen over daad. Maar 't hindert alles niets: een werkelijk goed woord vindt nog altijd zijn goede plaats! waar dan ook". Uitzonderlijk is ook het standpunt van den auteur ten aanzien van de hedendaag sche cultuur. „Wanneer je er te veel van op neemt, bewerk je je ondergang als kunste naar. Een waarachtig kunstenaar zal dan ook altijd in botsing komen met die cultuur. Ik ga zelfs nog verder, en beweer dat de groote fout van onze cultuur is, dat zij te braaf wil 1 maken, te veel het innerlijk doet verlooche nen, te veel verstikt wat echt is. Shaw heeft INGEZONDEN MFDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STCFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers 1175.- het zoo aardig gezegd: „Zaagsel is het wat zij de kinderen instoppen". Daar ben ik het heelemaal mee eens. Zaagsel is ce schoolwijsheid, een drooge, walgelijke mate rie." Men zou van een schrijver als Goudsmit verwachten dat hij met onverschilligheid het werk onzer taalzuiveraars beschouwt. Dat ls echter niet het geval. Hij waardeert den fijnen geest van Charivarius en vindt het gebruik van germanismen, studenti koze aanstellerij, snobisme of gemak zucht. Hij is een vijand van de gemeen plaats, die hij steeds uit zijn werk heeft trachten te weren. „Maar vergeet niet zoo vult hij aan „dat het kan voorkomen, dat een groote mooie gedachte de gedaante kiest van de gemeenplaats." De lezer zal intusschen reeds uit het boven staande begrepen hebben, dat Goudsmit een eenling is, die het niet erg op heeft met den arbeid dergenen die zich „De Jongeren" noe men. „Zij zijn maar al te veel geneigd en kele ernstige werkers niet te na gesproken (Antoon Coolen bijvoorbeeld) op eigen houtje een synthese in elkaar te timmeren, die geen ondergrond heeft, en veeleer een bewijs is van bloedarmoede, dan van zelfoverwinning en kracht. Maar het hindert alles niets zegt hij De jongeren zijn niet alleen „een kliek". De „ouderen" hier zijn he: precies zoo. Het is aardig te zien hoe die „Jongeren" (zij zijn vaak niet jonger dan ik) elkaar om zoo te zeggen de hand reiken. Ik mag dat wel. Als je niet zoo sterk bent, moet je mekaar een beetje steunen. Dat is goed begrepen." .Haat dit genoeg zijn. Vraagt u maar niet of ik tevreden ben over de waardeering die men ln Nederland ondervindt. Alles wat eer lijk is. oprecht en niet valsch, wordt hier on beloond gelaten. Maar als je je erg braaf houdt, krijg je op je ouden dag een lintje". Dit is Sam. Goudsmit. De eenzame optimist, die de somberheid van den nood en van de geestelijke armoede herschapen heeft tot het moderne oer-krachtige en van moed getui gende kunstwerk. Een kunstwerk dat de ge dachte opwekt aan het door de aderen suize lende, warme bloed. 1) Na Jankef's Jongste verscheen „Jankef's Oude Sleutel". (Nadruk verboden.) ARBEIDERS IN HET BLOEM- BOLLENBEDRIJF. DE PENSIOENREGELING. Men schrijft ons uit Hillegom: Wij kwamen in het bezit van bijzonder heden inzake de pensioenregeling gesloten tusschen den patroon en de arbeiders in het bloembollenbedrijf. De kosten, alle uitkeerin- gen, enz., zullen door de patroons worden gedragen, waartoe een voorloopige storting van het uitbetaalde jaarloon van 2% wordt gedaan. Bij het bereiken van den 65-jarigen leef tijd ontvangen alle arbeiders, werkzaam of werkzaam geweest zijnde bij de bij het fonds aangesloten patroons, gedurende 26 weken een pensioen van 6 per week (met minstens 10 jaren) opklimmende tot 18 per week met minstens 40 dienstjaren. Invaliditeitspensioen kan uitgekeerd wor den bij 60-jarigen leeftijd met minstens 20 dienstjaren en aanvangende met 8; 30 jaren 9; 35 jaren 10; en 40 jaren 12 per week. Losse arbeiders moeten minstens 3 maan den per jaar in het bedrijf werkzaam rijn om onder de regeling te vallen. Voor elke 8 maanden arbeid wordt hem één dienstjaar toegekend. Huishoudelijk- en kantoorpersoneel is van deze regeling uitgesloten, wel kan deze tot arbeiders werkzaam in nevenbedrijven wor den uitgebreid. RIJWIELDIEFST ALLEN Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een tweetal rijwielen. Het eerste is ontvreemd uit de Dubbele Buurt, het tweede uit het Klein Heiligland. AANGEHOUDEN. Op verzoek van den Commissaris van politie te Haarlem is te Zandvoort aangehouden zekeren B., verdacht van diefstal van een rijwiel, te Haarlem gepleegd. VAN EEN STEIGER GEVALLEN. De 31-jarige R. was Zaterdagmorgen om streeks 9 uur op den hoek van de Begastraat en de Van der Meerstraat bezig een ladder te verzetten. Hij bevond zich daarbij op een steiger. Op een gegeven oogenblik echter viel hij en kwam terecht op een balkon, dat een meter lager gelegen was. Een lid van den Ongevallendienst heeft den man behandeld. Per ziekenauto Is R. vervolgens naar het Sint Elizabeth's Gasthuis vervoerd. Gelukkig had hij geen ernstige kwetsuren gekregen. RIJWIELDIEF GEPAKT Te Heemstede ls Zaterdagavond een rijwiel ontvreemd, waarvan ook aan de politie te Haarlem kennis was gegeven. Omstreeks middernacht vervoegde de benadeelde zich aan het bureau met de mededeeling, dat zijn rijwiel stond tegen een café aan de Rivier- vischmarkt. Twee rechercheurs hebben daar na aangehouden den 34-jarigen B.. toen deze op het rijwiel het café verliet. Hij bekende dit te Heemstede te hebben ontvreemd en er een oude fiets voor in de plaats te hebben gezet. VERKEERSONGEVALLEN. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor negen reed een vrachtauto van de Neder- landsche Spoorwegen van het Kennemer Plein den Jansweg over naar de Baljuwslaan. Van het Kennemerplein kwam eveneens de 41-jarige G. K., wonende te Santpoort, die nog voor den auto langs wilde rijden. K slipte echter en viel. Hij kreeg het voorwiel van den auto over het lichaam en moest in net kafnoor der N.Z.H.T.M. worden binnen gebracht. Na door een lid van den Ongeval lendienst verbonden te zijn, is hij per zieken auto naar het Sint Elisabeth's Gasthuis opgebracht, waar bleek dat hij vermoedelijk kneuzingen aan het bekken had opgeloopen. Voor de Heimwehrert geen zetel? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De groote en diepe vrees, dat het in Oos tenrijk tot ernstige onlusten zou komen, ter gelegenheid van de verkiezingen, is gelukkig ongegrond gebleken. Zaterdag schreef onze Weensche correspondent, dat er groote kans bestond dat de Heimwehren, de Oostenryk- sche fascisten zich met geweld zouden mees ter maken van de macht. Meestal echter loopt het nog al los met van te voren aan gekondigde revoluties. De Heimwehren hebben waarschijnlijk be grepen, dat het gisteren niet de aangewezen dag was, om de boel op stelten te zetten Er is trouwens wel gebleken, dat hun aanhang in het land heelemaal niet zoo groot is. als men wel had mogen verwachten. De verkiezingen zijn zeer rustig verloopen. Definitieve getallen kunnen echter nog niet verstrekt worden. Zondagavond werd aan het. Weensche Raadhuis het volgende overzicht verstrekt: Sociaal Democraten 28 zetels. Christ. See 8 Schober-b!ok 1. Er zijn nog 6 mandaten te verdeelen. In het kiesdistrict Kr ems hebben de christ. soc. 4 zetels veroverd, en de soc. dem. 1 zetel. De hoop der nationaal socialisten althans in dit district een zetel te kunnen bezetten is niet in vervulling gegaan, zoodat het on waarschijnlijk is. dat zij nog een vertegen woordiger in den Nationalen Raad zullen kunnen plaatsen. In Tirol waren 8 zetels beschikbaar, hier van hebben de christ. soc. 4 zetels verkregen, dat is een minder, Schoberblok 1 zetel, terwijl de soc. dem. 1 a 2 zetels verwachten. Van de overige 1 a 2 zetels is het nog onzeker door wie zij bezet zullen worden. Gunstig zijn de resultaten voor het Schober-blok, dat bestaat uit de Groot- Dultsche Partij, den Landbond en eenige kleinere partijen. De resultaten die de Heim wehren geboekt hebben zijn vooralsnog gering te noemen. Het schijnt echter dat Stahrhem- berg. de prins-leider der Heimwehren in boven Oostenrijk vele stemmen op zich ver- eenigd heeft. Het is echter nog niet zeker dat de Heimwehren een zetel ln het parle ment zullen krijgen. Volgens de Maandagochtend editie van ,Het Volk" zou de huidige stand der ver kiezingen aldus zijn: Soc. Democraten 72 zetels tegen 71 in 1927 Christ. socialen 61 zetels tegen 73 Sn 1927 Schober-Blok 27 zetel3 tegen 21 in 1927 Over de eventueele bezetting van zetels door het Heimat-blok valt nog niets met zekerheid te zeggen. Het is mogelijk dat de Heimwehren 5 zetels zullen veroveren, maar het is waarschijnlijk dat zij geen enkele ze tel zullen bezetten; Wanneer namelijk het district Opper-Stiermarken deze groep geen zetel verschaft, dan worden de 5 zetels over de overige groepen verdeeld. Deze uitslagen zijn nog maar vermoedelijk en zeer voorloopig. Men kan echter wol met een grond van groote waarschijnlijkheid aannemen, dat de regeering in de minder heid is gebleven (Christelijk socialen, Katho lieken, fascisten) en dat de sociaal-democra ten zich ruimschoots gehandhaafd hebben, terwijl de burgerlijke democraten van de combinatie die men het „Schober-blok" noemt een aanzienlijke winst heeft geboekt. Deze uitslag zou dus een markante uitzon dering vormen op den algemeenen reaction- nairen gang van zaken in Europa. L. A. Volkenbond. Duitsch voorstel inzake ge oefende reserves verworpen. GENEVE, 8 Nov. (V.D.) De voorbereidende Ontwapeningsconferentie heeft heden een be slissing genomen over de sedert jaren door Duitschland geëlschte vermindering der ge oefende reserves als een der belangrijkste factoren in geval van oorlog. Het Duitsche voorstel dat o.a. bevatte vermindering van het jaarlijksche recrutcn-contingent en ver korting van den actieven en reserve-dienst tijd, werd verworpen met veertien tegen zes stemmen en drie stemonthoudingen. Vóór het Duitsche voorstel stemden Neder land, Zweden, Noorwegen. China, Sovjet- Rusland. en Duitschland, tegen het voorstel o.a. Frankrijk. Polen, Roemenië. Joego-Slaviè Turkije, Tsjecho Slowakije. Italië. België en Japan. De Engelsche, Canadeesche en Ame- rikaansche gedelegeerden onthielden zich van stemming. Na het bekend worden van den uitslag der stemming legde de leider der Duitsche delegatie Graaf Bernstorff, een korte verkla ring af. waarin hij verklaarde dat, nadat een dergelijk oordeel over het Duitsche voorstel was geveld, de stemming over de overige voorstellen Duitschland nog slechts weinig belang kon inboezemen. Duitschland. De Democratische Partii ontbonden. BERLIJN. 8 Nov. (VU.) Dc rUkspartlj- dag van de Duitsche democratische party heeft na langdurige debatten het volgende voorstel van het partybestuur aangenomen: lo. De Duitsche democratische party wordt ontbonden. 2o. Het party vermogen wordt aan de Duit sche staatsparty overgedragen. 3o. Den af deelingen wordt aanbevolen zich ln haar geheel aan te sluiten bij de Duitsche staatsparty. Van de aanwezige 334 gedelegeerden stem den er 16 tegen de voorstellen. Het W. B. meldt nog. dat op den democra- tischen party dag o.a. het woord is gevoerd door den Prulslschen minister van financiën dr. Höpker Aschoff. die er ojn. op wees, dat het streven om de geiykgezinde partyen van het midden tot elkaar te brengen was mis lukt tengevolge van twee vergissingen. In de eerste plaats, aldus spr., hebben wij ons vergist ten aanzien van de persoonhjko eigenschappen en de politieke werkzaamheid van de leiders der volksnationaie beweging. En ln de tweede plaats ten opzichte van die beweging zelf. De beweging stond onder leiding van do Jongduitsche orde, welke niet streefde naar de vcrwezeniyking van politieke doeleinden maarnaar macht. Het conflict in de metaal industrie. BERLIJN, 8 Nov. (V. D.) De bijzonder© commissie van arbitrage voor het conflict in de Beriynsche metaalindustrie heeft de vol gende uitspraak geveld: le. het thans geldende loontarlef blijft tot 16 November as. van kracht: 2e. de tot dusver geldende minimumtarief- looncn zullen van 17 November 1930 tot 18 Januari 1931 voor alle groepen met 3 pet. worden verlaagd; 3e. met ingang van 19 Januari 1931 wor den de tot 16 November van kracht zijnde minimumtariefloonen der manneiyke en vrouweiyke arbeiders onder 18 jaar weder om verlaagd met 3 pet. en die van alle ove rige groepen met 5 pet.; 4o. deze regeling ls met een maand opzeg baar in de week na 30 Juni 1931. Engeland. Aftreden van Snowden en Benn?. LONDEN. 8 Nov. (Reuter). In tegenstelling met de persberichten, welke van een as. af treden van do ministers Snowden, Alexander en Wedgwood Benn gewagen, heerscht in po litieke kringen de meening. dat deze erich- ten. althans wat de beide laatste ministers betreft, niet Juist zijn. Wa Snowden aangaat. Is bekend dat de starheid zyner denkbeelden hem bij een niet oribelangrUk deel van rijn eigen partygenoo- ten onbemind heeft gemaakt. Daar de hoop der Arbeiderspartij om aan het roer te blij ven in hooge mate afhankelijk is van de mogeiykheid om in April as. een „populaire" begrooting te kunnen indienen, schijnt een aftreden van Snowden niet buitengesloten. In dat geval zou Graham, de tegenwoordige minister van handel, waarschynhjk zijn op volger worden. LONDEN. 8 Nov. (N. TA.) De premier MacDonald verklaarde heden dat de dagblad - berichten, volgens welke er ln het kabinet wegens de quaestle van het liberale memo randum over de werkloosheid een splitsing zou zijn gekomen, niet met de feiten over eenstemmen. Frankrijk. Banaue Oustric surséance van betaling toegestaan. De Handelsrechtbank na Oustric te hebben gehóórd, heeft na lange beraadslaging de surséance van betaling verleend ln plaats van het gevreesde faillissement, dat, geiyk bekend, een bankier belet ooit wederom bank zaken te doen. Het Crédit du Rhóne hoeft haar middelen reeds zoover kunnen aanvul len. dat zy ln de eerste dagen der volgende week hoopt te heropenen .aldus het Hbld. Houders van deposito's, ook in banken wlor soliditeit boven allen twijfel ls verheven, blij ven ongerust en voor bepaalde instellingen bedragen terugtrekkingen deze week ver scheidene millioeneiL AGENDA. Heden: MAANDAG 10 NOVEMBER BroedeTkerk Parklaan 34. Stads Evangeli satie. Kindersamenkomst. 5 uur nam. Stadsschouwburg: Gezelschap Speenhof f, 8 uur. Schouwburg Jansweg: „O! die Joe!" 8.15 u. Palace: Dreyfus, de banneling van het Duivelseiland". Tooneel: The Three Haw- courts. 8.15 uur. Luxor Theater: „De dokken van New York" en „Een nacht vol dwaasheid". Tooneel: Tho BarrLsons, 8 uur, Rembrandt Theater: „Wat Ti wonder". Tooneel: De Terrek Kozakken. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 11 NOVEMBER Restaurant Brlnkmann (bovenzaal): „We tenschap en Religie". Lezing met lichtbeel den. Schouwburg Jansweg: „O! die Joe!" 8.15 u. Stadsschouwburg: Het Amsterdamsch Too neel. „Het Chineesche Landhuis". 8 uur. Gebouw Sint Bavo: Bazar Chr. Oranjever- eenlglng. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve s Maan dags, toegang vrij. Heemstede: N.V. Bouw en Exploita tie Mij. „Eydo"; aandeelh. verg. 10 uur V c 1 s e n: Raadsvergadering. 7 uur nam,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5