TWAALF JAAR GELEDEN. HERINNERINGEN. INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 NOVEMBER 1930 VIERDE BLAD Wapenstilstandsdag aan het front. Wie was de laatste man.- door NEIL MAC INTYRE (den bekenden Britschen schrijver en journalist). (Ter gelegenheid van de twaalfde herdenking van den Wapenstilstandsdag). Kleine voorvallen uit den Grooten Oorlog door LORD DUNSANY (den beroemden Ierschen romanschrijver en dramaturg). In een stoffigen hoek van mijn lessenaar vond ik onlangs het vodje Papier. Nu ver geeld en gekreukeld; het lag tusschen de doode bladeren der romantiek onuitgege ven gedichten(Goeie hemel! Heb ik dat geschreven? Een wonderlijke jongeman moet ik geweest zijn!)Onuit-geefbare gedich ten(Goeie hemel! Heb ik dat geschre ven? Wat 'n sombere jongen was ik dan!) De onvoltooide romanhet eerste bedrijf van het tooneelstuk, dat opgevoerd zou zijn, wanneer het Reportary Theater niet failliet zou zijn gegaan Dit is mijn paspoort voor de onster felijkheid als er een bestaat. Ik lees weer: ,.G. 820; 11 November. De volgende boodschap ontvangen AAA. Vijandelijkheden zullen op het geheele front stopgezet worden op 11 November te 11 uur. (Fransche tijd). AAA. De geallieerden zullen tot nadere order de frontlinie niet pas- seeren op dezen dag en dit uur. AAA. Verdedigende maatregelen zul len gehandhaafd blijven. Er zullen geen betrekkingen met den vijand onderhouden worden. Bij het vallen van den nacht. Dien nacht bivakkeerde ik onder de ster ren, in een hol ergens tusschen de paarden en de kanonnen daar was ik veiliger dan in de verwarde hoop hutten, dat het dorp was mijn veldbureau en mijn tent. Niet om te slapen, maar om rustig te liggen kijken naar de heldere verraderlijke maan, die de aarde tot een bal van kristal maakte, helder voor de oogen van den loerenden dood, die door de lucht dreunde. Contact zoekend met het Onzichtbare als een bevreesd kind in het donkerluisterend, en zeggend: „Neen; nu nog nietzoo vlak bij het einde een eerlijke kansvoor mijvoor de kameraden daar in de vuurlinie!" Ik wist, dat de bobdschap zou komen Zij wisten het ook. En toch. daar kropen ze in de modder, vloekend, biddend ook. mis schien wachtend op het einde. Peinzend, zoo als ik lag te peinzen „Wie zal de Laatste Man zijn?" En den geheelen nacht door sloegen de kanonnen hun doodenroffels. Mannen stier ven. Stierven met die wetenschap in hun harten. Een bommenwerper vloog over de linies. De nacht werd in vuur en vlam gezetzoek lichten doorsneden de lucht gelijk zwaar denhet fluiten en suizen van het afweer geschut. De aarde schokte, terwijl de bom men vielen een twee drie steeds dichter bij. Gillen en schreeuwen het af grijselijke geschreeuw van stervende paar- Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie rich niet verantwoordelijk- Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender uiet terug» gegeven. WAPENSTILSTAND - OF VREDE?, Vandaag wordt in vele landen herdacht, hoe na vier jaren van vernietiging, de wa penstilstand werd ingeluid op 11 November 1918. Helaas, op den wapenstilstand is nooit een werkelijke vrede gevolgd. Sindsdien is het zóó geweest: op verschillende plaatsen wordt er bloedig gevochten, terwijl in het grootste deel der overige wereld de sterkste der bewape ning gestadig wordt opgevoerd. Thans ook in Nederland. De wereld praat over vrede, maar wil er niet van weten. Wij bevinden ons slechts in een toestand van tijdelijk staken der vijan delijkheden om op krachten te komen. Straks wordt er met vernieuwde kracht be gonnen aan de uitroeiing der menschen. Noemt iemand dit vrede? Wapenstilstand! Dit is alleen mogelijk door slapheid en heb zucht. Er zullen nog lang allerlei krachten blijven, die welbewust naar een oorlog drij ven, via een steeds groeiende bewapening. Noemen wij alleen maar degenen die belang hebben bij de fabricage van wapens, oorlogs schepen. vliegtuigen, oorlogschemicaliën, af- weerpraeparaten. gasmaskers, enz. Er wordt aan bewapening veel verdiend! Het publiek ook het Nederlandsche, blijft in gebreke, hier een radicale vredesgezindheid tegenover te zetten. Voor zoover het den vrede wenscht, is het schuldig aan verregaande lauwheid. Het zal hiervan de gevolgen ondervinden aan zichzelf en aan zijn kinderen. Het is echter de vraag, of men werkelijk den vrede wenscht om den vrede zelf. Zoo lang er een redelijke kans bestaat, dat wij er zelf het leven afbrengen, is het Nederland sche volk bereid om duizenden menschen te martelen en te vermoorden ter wille van de portemonnaie D:t bewijst de uitbreiding van onze oorlogsvloot in In die. Er rust een zware schuld op ieder van ons. Degenen, die een oorlog „desnoods" aan vaarden. zijn blijkbaar volkomen verblind. Zij weten niet wat zij doen. schoon het hun toe gerekend blijft! Degenen, die onder geen voorwaarde hun volk willen zien betrokken (ook en vooral niet actief) dragen de verantwoordelijkheid me de. omdat hun houding te slap, hun verzet (als het er is) véél te lauw is. Als er nog een middel is om den ondergang af te wenden, dan is het dit: een algehee'.e ommekeer in de gezindheid. Geen nevelig vredesgebazel, maar een vastberaden verzet, den hij had de paardenlinle gevonden. Gedonder van hoeven, toen de verwilderde dieren voorbij raasdende dunne tent vernielend, waarin ik lag. Opnieuw stilte. Stilte, gevuld met het verre gerommel van kanonnen, en toen kwam daar plotseling een tastende figuur uit met een electrische lantaarn om zijn schreden te leiden en een stem zeide ,JBen jij daar, korperaal? Het is gekomen!" Hier is boodschap van Corps H. Q." Wij lazen het bij het licht van de electri sche lantaarn. Bij het licht van een kaars tikte ik het in het wankele hutje, een vooruitgeschoven post van het corps H.Q. Het werd verzonden naar de bataljons, naar de compagnie-comman danten aan de frontlinie, naar de mannen, verborgen in de granaatkuilen. Nog twaalf uren en dan zou de nachtmerrie van vier jaren voorbij zijn. Maar in twaalf uren zou alles ook met ons uit kunnen zijn „Verdedigende maatregelen zullen gehand haafd blijven" Bij het aanbreken van den dag. De dag brak aan en de dorpsbewoners ver drongen zich met de soldaten om het bericht te lezen. dat. men bevestigd had aan de deur van een schuur. Gejubel? Neen, een gevoel van verademing maar ook-van angk. „Om 11 uur (Fransche tijd)". Oh! waarom moet een uur worden overeengekomen met den dood .Luister, jongens! Boem' Dat zijn onze kanonnen. Ik wed, dat ze hun er van langs geven. Ik zou wel eens willen weten wie den laatsten man zal treffen. Arme kerelik hoop dat hij meteen uit zijn lijden is Dan het groote Uur. Een stilte, als bij den dag van het Begin. Een stilte, zooals bij het Einde. Vroolijkheid. Elkaar de hand schuddenZoo, dat hebben we gehad. Ver weg, met tusschenpoozen, doffe slagen. Dien nacht schenen de lichten door de gor- dijnlooze vensters van het dorp. In de kroeg was elkeen heesch. De maan was op haar volst en men zegende haar schoonheid. Karakters veranderden dien nacht. De oogen werden weer geopenden zagen duidelijker dan eenige maanden geleden. Jeugd, droomen, hoop, weggedreven, kwa men weer terug maar niet geheel en al ieder wist, dat niets meer hetzelfde zou zijn de verbeelding had den vrijen teugel, on belemmerd door het zeldzaam geuit woordje: „Indien Oh. Ik wed, dat ze half gek zijn vanavond in Londen.... Gegroet, Leicester Square „It 's a long, long way to Tipperary „Wie zou den laatsten man hebben neer geschoten?Hè?.... Ik wil wedden, dat hy gelachen heeft een felle strijd van ieder, een groote re per soonlijke moed. Een krachtige, positieve le venshouding van menschen, die het meenen met hun vredeswil ook als het er op aan komt! Wie daartoe niet komt, zal medeplichtig zijn, als er menschen dat zijn lichtdragers, Godskinderen! worden gemarteld en ver brand ter wille van staatkunde of dividend. Laat ons kracht tegenover kracht zetten, opdat de wapenstilstand worde omgezet in den vrede, waar eerbied voor het leven heerscht en waar de liefde den haat over wint. Ook gij hebt hier een taak omdat gij schuld draagt! J ONGEREN - VREDES - ACTIE, Af deeling Kennemerland. Secretariaat Zijlweg 107. 23ste SINT NICOLAASFEEST BOND VAN NED. ONDER WIJZERS. Reeds in ons vorig ingezonden stuk konden wij schijven, dat ons feest weer uitgebreid moest worden. Nu we in het bezit zijn van de sterkte der klassen van de verschillende scholen blijkt ons, dat ongeveer 500 kinderen meer dan vorig jaar aan ons feest zullen deelnemen. We be reiken dit jaar het respectabele aantal van ruim 8500 kinderen! Ieder zal begrijpen, dat voor zoo'n feest, dat uit 14 voorstellingen zal bestaan, behalve veel voorbereidende arbeid, zeer veel geid noodig is. Gelukkig beschikken we over vol doende ijverige werkers(sters)die avond aan avond hun <haar) vrijen tijd opofferen om het belangrijke werk, de geldinzameling, te doen slagen. Wij verzoeken nogmaals de medewerking van leder kindervriend om de taak onzer inzamelaars (sters) niet zwaarder te maken dan noodig is. Leg uw bijdrage klaar! Dan is in een minimum van tijd een maximum bedrag aan geld bij elkaar. Elke bijdrage is welkom! Steunt ons feest naar uw vermogen! Mocht door oms andigheden u geen lijst aangeboden worden, siort dan uw bijdrage op postrekening 139828 van den penning- mester S. P. Doek, K. v. Manderstraat 50, Haarlem. Stelt ons niet teleur! De St. Nicolaas-Commissie: J. PANMAN, voorzitter, L. VAN PROOIEN, secretaris. S. P. DOEK. penn. Mej. A. MELCHIOR. G. BROUWER. „VACANTIEBEZIGHEDEN" IN 1930. MR. TH. A. WESSTRA VOORZITTER? Aan het Jaarverslag over 1930 van de ver- eeniging Vacantiebezigheden voor School kinderen ontleenen wij: Met vreugde kan geconstateerd worden, dat onze Vereeniging dit jaar in groei en bloei vooruit is gegaan, Leden en donateurs traden toe, giften kwamen in van kindervrienden, die niet genoemd wenschen te worden. Een woord van hulde en warmen dank is hier op zijn plaats. Het aantal leden en donateurs bedroeg in 1929 05, in 1930 113. Hadden zich in 1929 200 kinderen aangegeven, in 1930 konden wij 1300 kinderen inschrijven. Die groote toe loop was het gevolg van een Bestuursbesluit, om. met welwillende medewerking van het onderwijzend personeel in de openbare- en christelijke scholen aan eiken leerling een inteeken-biljet mee te geven. Een klein deel der ouders betaalde meer dan het minimum van 2.50, ook waren er, die weinig of niets betaalden. Het Huis ter Zaanen zelf kon. omdat het ingericht is tot bibliotheek, niet meer ter be schikking gesteld worden. Op het afgestane terreingedeelte konden 600 kinderen spelen. Door hulp van de gemeente kreeg de vereeni ging nog een kleine tent voor berging van het materiaal om te spelen. Verder stond het Gemeentebestuur voor regendagen in bruikleen af: de Bioscoopzaal in de school aan de Soendastraat. Toch kon den, bij regenweer, deze 600 kinderen met hunne leiders en leidsters daar niet worden ondergebracht, zoodat ons Bestuur nog een zaaltje in Café Flora (Pretoriaplein) moest bijhuren. Voor de rest der kinderen, ruim 400, stond het Gemeentebestuur in bruikleen af den tuin van het Brongebouw; de ruime veranda's konden dienen bij regenweer. Hadden we in 1929 een twintigtal leiders (sters). 1930 vroeg er 50. Op elk terrein werd een hoofdleider aangesteld: de heer Beunder op het terrein Ter Zaanen, de heer Kraan op het terrein van het- Brongebouw. Het overige personeel werd aangesteld over kleinere- en grootere groepen. Aan een oproep in de bladen voor speel goed, vooral rollend materiaal en boeken werd door kindervrienden gevolg gegeven. Maar toch moest veel worden bij gekocht, zooals: voetballen, een korfbalspel. hand zagen, handwerkmateriaal, enz. Ook waren een paar verbandtrommeltjes noodig. Evenals het vorige jaar leverde Bronstee melk voor sterk gereduceerden prijs. De tramdirectie was ons ter wille, door de kin deren te vervoeren in extra trams voor half geld. Het Gemeentebestuur heeft in allerlei vorm hulp geboden, heeft behalve dat het een sub sidie toestond van 500, veel daadwerkelijken steun verleend. De financiën baarden veel zorg. Een bewe ging als deze kost veel geld. Wel was er een aardige som bijeen, door subsidie, giften, bij dragen van leden, donateurs en ouders der kinderen, maar niet genoeg voor 1000 kin deren. Een propagandaboekje met tekst en plaat jes werd door ons in orde gemaakt en ver kocht voor 10 cent per stuk. Een verloting van 4 poppen en een klnder-naaimachlne werd gehouden. Een Kraampjesdag werd ge organiseerd met toestemming van het Ge meentebestuur. Het was echter kort dag. zoo dat voor dezen straatverkoop niet zooveel reclame kon worden gemaakt, als wensche- lijk was ondanks het feit. dat de tramdirectie zoo welwillend was. reclamebiljetten ln de trams te laten plakken, ondanks ook inge zonden stukken in de plaatselijke Bladen. Toch bracht een en ander netto bijna 500 op. In enkele luttele weken moest de Kraam pjesdag ln orde gemaakt worden, door een paar leden. We hopen het volgend jaar heel anders voor den dag te komen, laat men dit- beschouwen als voorproefje. Op 28 Juli. even nadat de vacantle der christelijke scholen was begonnen, werden do terreinen geopend door onzen voorzitter, den heer H. J. Klein. 3x5 dagen zijn de kinderen bezig gehou den. Groote moeilijkheid bracht de halsstar rige regen. Hadden we in 1929 voortdurend heerlijk weer. 1930 bracht het tegendeel. Bij regenweer werden de kinderen aan het Bron- gebouw in de veranda's ondergebracht. Moei lijker was het op het terrein Ter Zaanen. waar 600 kinderen geleid moesten worden naar drie verschillende lokalen. De meisjes naar het zaaltje van Café Flora waar ze met handwerken en muziek werden bezig gehou den. De jongens naar de genoemde scholen. Voor de leidersGsters) was het moeilijk om de jongens bezig te houden, doordat tafels en stoelen daar ontbraken. Over het algemeen viel over het gedrag van de kinderen niet te klagen, weinig klachten kwamen in. Het bestuur werd uitgebreid door het toe treden van mej. Hofland en ds Leendertz Volgens reglement treden drie bestuursleden af, mevrouw Venemavan Doorn, en de heeren H. J. Klein en dr. A. de Vries. De heer Klein wenscht verder als gewoon lid van het bestuur te fungeeren. Op de a.s. jaarvergade ring zal mr. Th. A. Weistra. secretaris der stad, voorgedragen worden als voorzitter. De vacant ie van 1930 liet de vereeniging zien. dat de behoefte aan vacantiebezigheden ook ln andere kringen dan ln die van het volkskind wordt gevoeld. Het kind wil graag geholpen, graag geleid worden in zijn spel en in zijn vrijen arbeid. Blijkens het financieel verslag kwam een gift in van 1000. eon van 100. vier van f 25, een van 22.41. een van 20, vier van 10 en eenige kleinere. Er is een tekort van 197.09. AU C.OÜT ARTISTIQUE". Au goüt artistique" is de naam van de nieuwe zaak. die Maandag geopend werd in het perceel Barteljorisstraat 30 En dat deze winkel zijn naam eer aandoet bemerkt men reeds bij het beschouwen van de moderne Italages, die in het het middenpunt der be langstelling staan. Inderdaad. Voor ieder's smaak is hieT iets te vinden en ookvoor ieder's beurs. .Au goüt artistique" munt uit door doel matige. smaakvolle inrichting en door haar "-oote verscheidenheid van artike'en. Uit alle deelen van Europa zijn hier zoowel kunst- als verbruiksvoorwerpen aanwezig. De inkoopcentrale dezer N V. is gevestigd in Rot terdam en van hieruit worden de artikelen gedistribueerd over de verschillende filialen. ooals men begrijpt heeft hier een inten sieve verbouwing moeten plaats vinden, voor dat men er toe kon overgaan dit pand te be trekken. De Rottordamsche architect Van der Hei den heeft zijn taak met kundigheid vervuld en een goede oplossing voor de verbouwing gevonden. k herinner mij de kazerne van Richmond in 1914 te Dublin en een bataljon op parade in eenvoudige kleeding. Ik her inner mij Mc. W.'s kamer, waarvan de vloer vol met kuiltjes was. die er ln ge brand waren door sigaretteneindjes. „Waar om gooi je ze nfet in het vuur?" vroeg ik. „Omdat lk ondervonden heb. dat ik het vuur aansteek wanneer lk dat doe", zei hij. Ik herinner my tal van kleine dingen uit die dagen. Ik herinner mij het Plugstreet- bosch in Januari 1917, waarin Iedere tak be vroren was en waar verdwaalde kogels tegen de twygen botsten en een regen van ijspegels deden neerdalen. Ik herinner my het sper vuur, dat ik op een middag zag. en toen de nacht kwam. werd de duisternis van den nacht als een gordUn. met rood er achter, dat op en neer getrokken werd: op wanneer een zware granaat ontplofte en neer, als zy niet ontplofte. Ik herinner mU hoe de bommen vielen. Anderen hebben misschien heviger spervuren gezien, maar ik herinner my vooral de bom men. Ik herinner my de „Verys", die een geel groene kleu rin het bosch teweeg brachten en de plotseling, lang trillende schaduwen, die door de boomen wakker waren geschud. Ik herinner my, hoe een granaat geheel uit zich zelf ontplofte, en toen was het spervuut voorby. Ik herinner my de maand April van het voorafgaande Jaar toen vele Ieren behulp zaam waren om een oud man( hij is althans nu een oud man) langs een verschrikkeiyken weg te leiden, die hem tenslotte slechts voerde naar Doorn. Ik herinner my, hoe ik een overwerkten stafofficier van de hoofdkwartieren te Dublin zag. die mij in haast een karweitje opdroeg. ik herinner mij het hospitaal waarnaar de vyand mij onmiddellijk zond, met een vrien- deiykheid, waar ik dankbaar voor ben. Ik herinner my een brave oude non. die zich naar het venster by miin bed begar. naar buiten keek naar de koge's. waarvan ik meer dan genoeg had en van hen zei, precies alsof ze het had tegen vliegen, die een patiënt plaagden: „Die leelyke kogeltjes toch". Ik herinner my een nacht, toen zy om 3 uur de ronde deed om te vertellen, dat er geen gevaar meer was, een mededeeling die zy misschien tot den morgen had kunnen be waren. maar de roode lucht beviel haar niet. Ik herinner my. hoe. aan het einde van de v/eek, alles rustiger werd. alles, behalve de patronen die een scherpschutter in het dak schooe en rinkelde naast mijn venster vielen. En dan die eene Engelsche korporaal die heelemaal alleen, met geweer en hoorn, waarop hij blies, terwyi hy door Dublin trok Ik herinner my de Somme, toen hij heel rustig was. een verlaten vlakte door Frank rijk, alsof die door een wonder uit Arable daarheen gebracht was. Ik herinner mij de ondergaande zon daar, glinsterend op forsclie wolkengebergten en de terugkeerende vlieg tuigen. als stralende reizigers komende uit DE PAALTJES OP ,DE SCHUTTING. MET ZAAG EN BIJL VERNIELD. Gewooniyk zijn volksbuurten het terrein, waarop de oneenigheid tusschen buren welig tiert, maar Maandag bleek in de zitting van den Politierechter, dat. ook in andere buurten wel buren ruzies voorkomen. Te Bloemendaal woont een heer. die het met de naast, hem wonende dame niet kan vinden, en bUjkbaar nog veel minder met haar dienstbode die zoo op het oog zij werd als getuige gehoord een dienstbare is van den ouden stempel. De heer die in het verdachtenbankje moe.^t plaats nemen (waarom zullen we dadeiyk zien) zelde dat de patrones en de dienstbode twee vrouwen zün. die het hun buren ter weerszijden voortdurend lastig maken. Nadat uit den tuin van den heer ééns over de schutting naar of ln de woning der buur dame was gekeken, (wij brengen hier over wat de verdachte verklaarde) had de dame op de schutting paaltjes met 6 rUen hoog prikkeldraad laten aanbrengen. Toen de heer thuiskwam en de versperring zag. werd hy geweldig boos. Hy besloot zich in het. hol van den leeuw (in dit geval: de leeuwin) te begeven en belde aan. De dienst bode volgens den verdachte staat zijn buurdame geheel onder den Invloed van deze dienstbode bleef achter de deur staan en weigerde hem den toegang. „Ik wilde uw patrones spreken!" zei de heer. „Die ls niet te spreken", zei de dienstbode. .Jk moet haar spreken", drong de heer aan. „Ik gelast u. haar te roepen!" Maar de dienstbode stoorde zich niet aan deze lastgeving en bleef weigeren. „Ik zal u wat zeggen!" aldus de buurman in groote drift. ..Als binnen vijf minuten die paaltjes met prikkeldraad niet verdwenen zyn. neem ik ze weg!" Hiermede was de conversatie geeindigd- De heer ging naar huis. wachtte vijf minu ten, zag toen. dat de toestand op de schut ting nog onveranderd was. nam zaag en byi, zaagde de paaltjes gedeelteiyk door en sloeg ze verder met de byi stuk. En deze gewelddaad bracht hem voor den Politierechter Hij gaf toe. niet verstandig ge handeld te hebben, maar hy was op dat oogen blik der vernieling ontzettend boos en driftig geweest. Hij heeft zich reeds bereid verklaard de schade te vergoeden. De Politierechter vond dat dezq, verdachte als een dictator was opgetreden en legde hem 10 boete of 10 dagen hechtenis op. nadat het O.M. 20 of 10 dagen had geëischt. MOTORDIENST. De sergeant M. L M. Meijll zal van 17 No vember a.s. tot 2£ Maart 1931 deelnemen aan de opleiding voor sergeant-majoor-tnstmeteur bü het 2e Regiment Onbereden Artillerie te Naarden. Gedurende dien tijd wordt de sergeant W. Brink van het- 7e Regimen*.-Infanterie te Harderwijk bij de Schooicompagnie van den MoUvdleufit gedetacheerd. gouden rotsen, de kraaien hoog vliegend op hun lange tochten en geen enkele boom was er in dat geheele gebied, waarin ze konden neerstryken. Ik herinner my Bapaume met zyn grijze daken, die alle tot- op den grond toe weg zakten in iets wat mij één lange helling toe scheen en St. Leger dat ln het geheel geen daken had en Crolsllles, dat zelfs geen huizen had en Fontaine les Croisilles. dat een mys terie voor ons beteekende. zooals wy er nog nooit een hadden gezien, want het behoorde niet aan ons, maar aan de Dultschcrs en we konden er alleen maar een glimpje van zien en veronderstellingen maken. Het was voor ons even duister als de toekomst. Ik herinner my de morgenstonden, die achter Fontaine les Croisilles opkwamen, precies alsof de hemel zich opende; als u zich ten minste de hemel kan voorstellen als gouden dalen, afgesloten door een poort van verraderiyk prikkeldraad. Péronne herinner ik mij in het maanlicht, met al de kolossale Indrukwekkendheid, die iedere verwoeste stad omgeeft. Peronne her innerde my plotseling aan de overeenkomst met Luxor, Carthago en Tlmgad en het lag daar even schoon aLs al deze steden, verlicht en gekroond door het volle maanlicht en met droefgeestlgen trots wiegt het ln al zyn getroffen wijken slechts somberheid cn zwar te duisternis. Ik herinner mU de zegevierende toppen van de koolsoorten en rapen, die tot een manshoogte waren opgegroeid en rechtop stonden in het open veld. terwijl mensehen zich moesten verbergen in slooten. Ik herin ner my de verwoesting op de slagvelden van anderen, toen we per lorrio naar Albert gin gen. een bruin kruipend onkruid met kleine purperkleurige bloemen, die over alles heen golfden, en getroffen tanks, die daar als dood lagen op dezelfde plaats, waar het leek of zy dorpen verslonden hadden. Ik herinner my. dat ik een dasspeld kocht in een Juwelicrswinkel te Amiens, in 1917. en in herinner my. dat ik in October van het volgend Jaar opnieuw naar dezen winkel zocht-, maar tot de conclusie kwam, dat hy verdwenen was. Ik herinner mij ln de laatste herfst twee elkander kruisende wegen in een uitgestrekte vlakte, waarin niets anders rechtop stond clan een seinpaal met deze woorden „Dit was Villiers Carbonnel" en een eindje daarachter maakte een vlieger een looping the loop toen hy terug kwam van de linie. Welke Romein, die zyn voorspellingen deed uit de vlucht van de vogels, vond ooit een zoo machtig voorteeken als dit? Twee maanden later en ie wereld was gered. En al deze herinneringen zijn slechts stoffelijke d'ngen. Mllllioenen hebben meer gezien dan lk. (Nadruk verboden.) •f BH de twaalfde herdenking van den Wapens tilst andsdag. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. Donderdagavond 13 dezer zal voor het In stituut in de Centrale spreken Dr. F. C. van Hasselt over het onderwerp: .Rouw en wer king van de organen der vrouw". Deze lezing is alleen tocgankeiyk voor vrouwen. NED. ITER VORMDE KERK. De nieuwe predikant der Ned. Hervormde kerk te Haarlem. Ds K H. Miskotte uit Mep- pel. werd tn een dienst in de Groote Kerk be vestigd door Ds. S. F. H J. Berke!baeh van den Sprenkel, tot voor kort predikant te Haarlem, thans te Rotterdam. Zijn tekst was Samuel 4 26 „Maar Jeruzalem dat boven ls, dat is vrij. hetwelk is ons aller moeder". Na de bevestiging zong de gemeente haar nieuwen ieeraar toe Gezang 215 4. Ds. Mlskotte had voor zijn ln tree-preek tot tekst gekozen Epheze 3 18 ..Opdat gij ten volle kondet begrijpen, welke de breedte en lengte en diepte en hoogte zy" (van de liefde Gods). Aan het einde van dienst zong de gemeen te de bekende zegenbede: „Des 's Heeren ze gen op u daal INBRAAK IN EEN KERK. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de R -K kerk te Wouw, bij Roosendaal. De offerb'okken ln de kerk zijn geforceerd. Men heeft ook getracht het ta bernakel open te boren, doch dit ls niet ge lukt. De inbrekers zyn binnengekomen door In de kapel een glas-in-lood-raampje te verwij deren. MIDDENSTANDSBOND TEGEN HET MA AL- GEBOD. De Koninklijke Nederlandsche Midden standsbond heeft zich met een adres tot de regeering gewend, waarin hy de vrees uit spreekt, dat een maal- en menggebod den ha n deldry venden en industrieeion midden stand ernstige schade zal toebrengen. Den minister wordt daarom verzocht den land bouw op andere wijze te steunen dan met zulk een gebod. KIND ER V ERLAMMIN G Gedurende de laatste twee weken hebben zich in en om Maastricht verscheidene ge vallen vccrcedaan van kinderverlamming, meldt de Msb. VERSCH BROOD AAN IIET ONTBIJT. Het Alg. Hbld. maakt melding van een enquête, die de Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft ingesteld by haar relaties in het buitenland, om een beeld te krijgen van de rezeling van den bakkersnarhtarbeid in verse hill er-de landen. In de enquête werden betrokken V T^land. Zwitserland, Spanje, België. Frankrijk. Italië Oostenryk. Zweden, Noorwegen. Denemarken. Tsjecho Slowakije. Hongarije cn Dultschland. Er blijkt uit, dat het alleen ln N.cderland verboden Ls om 's morgens voor 10 uur vcrsch brood te ver- koopen. Vele landen kennen ln het geheel geen bepaling op den nachtarbeid, andere wel, doch niet op den verkoop voor een bepaald uur en in de landen, waar wel een uur be paald is. is dit toch niet later dan zes o$ zeven.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13