Dierenwet. Het woord is aan Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14536 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 11 November 1930 HAARLEM S DAGBLAD Directiet P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM. 'ABONNEMENTEN: per week 0.27*4, met Geïllustreerd Zondagsblad /O 32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57*4. Franco per post door Nederland 3.87*4. Losse nummers ƒ0.06- GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-57*4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 175. elke regel meer 10J5. Reclame» /0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbcd 1I regels 0.6<\ elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 0.25. elke regel meer 10.10. nitsL 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 10(U DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD (Uit de verschillende vereenigin- gen voor diere?ibescherming is een rechtskundig comité ge- gevormd om te onderzoeken naar de mogelijkheid tot het verkrijgen van een dierenwet, waarbij arbeidstijd, vacanties, enz. ook voor dieren geregeld toordenj Dit is nu eens een mooi idee, dat enkel valt te loven En dus zal worden toegejuicht door ieder dierbaar mensch, Wanneer de dieren zijn bestemd, zich voor ons af te sloven, Dan stelle men toch ook voor hen een redelijke grens. Een paard, een ezel of een hond, die zwijgend voor ons zwoegen, Die zijn per slot ook geen machien en raken overwerkt. Zij dienen trouw, maar daarom nog niet steeds voor hun genoegen, Zij willen ook wel eens hun rust, hoewel je 't weinig merkt. Maak dan een wet en geef het dier de noodige garantie, Dat het per etmaal niet meer werkt, dan, zeg maar eens, tien uur En dat het recht heeft ieder jaar op zooveel tijd vacantie, Die het volop genieten kan in vrijheid en natuur. Ik zou tot ezel, hond en paard die wet nog niet beperken, De mensch vraagt immers diensten van nog menig ander dier. Wij noemen die, naar onzen norm, misschien dan wel geen werken, Maar zij vervullen zulk een taak niet steeds voor hun plezier. Ik denk hier aan mijn tante's poes en haar kanariepietje. De eerste wordt den heelen dag door tante's hand gestreeld, De tweede kirt ze eindeloos toe en smeekt ze om een liedje. Maar denkt u dan dat dit die arme dieren niet verveelt? Mijn tante's poes is vadsig vet en kan zich nauw bewegen. De muizen zijn allang niet meer voor tante's poes beducht, Maar zij zelfs had haar tijgerslankheid in een week herkregen Wanneer zij, hongerig maar vrij, veranderde van lucht. En wat kanariepiet betreft, met zijn eentonig leven, Hij vond de wereld, inclusief mijn tante, eens zoo mooi Wanneer hem voor een week per jaar de vrijheid werd gegeven. Vrij als een vogel in de lucht en niet meer in een kool Het Is intusschen noodig, dat de kip wordt uitgezonderd En dat er ook geen wet bestaat ten aanzien van de koe. Want anders loopt het, niet voor ons. maar voor hen zelf in 't honderd, Waar moeten zij, zoo vraag ik u, met ei en melk naar toe? Men geve ook vacantie aan het dierenvolk van Artis, Want om tentoongesteld te zijn is ook een arbeidstaak, Het leven in een dierentuin is een bestaan dat hard is En Artis is geen dierlijk, maar een menschelijk vermaak. Als dan het resultaat mocht zijn een serie van gevechten, Waarbij de mensch verslagen wordt door leeuw of olifant, Dan is dat wel heel jammer, maar de dieren hebben rechten. Wij menschen zien die zaken zoo zelfzuchtig van één kant. Ik ben dus vóór vacantie en vóór arbeidstij abeperklng. En er zou naar mijn meening zelfs nog meer te regelen zijn, Ik noem maar de rechtvaardige en zegenrijke werking Van wettelijken kindertoeslag voor ons duinkonijn. Ik zou nog verder kunnen gaan met tal van mogelijkheden Maar zal het hierbij laten Noot der Hoofdredactie: Graag!) Met dit: Als er nog recht bestaat, dan is er ook geen reden, Dat wetten zich bepalen tot een menschelijke plaag. P. GASUS. DE REIS DER DO X NAAR CALSHOT. Vlot gedaald HAARLEMMERMEER. DE VOORDRACHT VOOR EEN GEMEENTE SECRETARIS. Naar wij vernemen heeft mr. Beels, com mies ter secretarie te Eindhoven die voor komt op de voordracht voor de benoeming van een gemeentesecretaris van Haarlem mermeer. zijn sollicitatie ingetrokken. Mr. Bee's is inmiddels benoemd tot chef van de afdeellng sociale zaken ten Raadhuize te Eindhoven. De voordracht komt dus thans met twee namen in den Raad. NA EEN VOORSPOEDIGE REIS. Te drie minuten voor half één heeft de Do X op de vlucht naar Southampton Maan dagmiddag Katwijk bereikt en even daarna was zij boven Scheveningen, waar velen reeds meer dan een uur wachtten. Te kwart voor één werd Hoek van Holland gepasseerd. Te kwart over één kwam het vliegschip over Vlissingen. LONDEN, 10 Nov. (VD.) De Do X werd te Calshot te 15,25 uur (Greenwichtijd) het eerst gesignaleerd. De vliegboot werd toen begeleid door gewone- en watervliegtuigen. Overal juichten de nieuwsgierigen bij het na deren van het gevaar te .He Calshot zelf had den zich des ochtends vroeg reeds ontelbare menschen. verzameld, die eerst teleurgesteld waren bij het vernemen van het bericht dat de Do X teruggekeerd was. Toen later even wel bekend werd, dat er voor den tweeden keer gestart was, arriveerden de belangstel lenden spoedig van alle kanten. De streek tusschen Southampton en Calshot was als bezaaid met automobielen, die kijklustigen vervoerden. De DoX arriveerde, vliegende op een hoogte van 250 Meter, boven het vliegstation Calshot, cirkelde rond en zette nog even koers in de richting Cowes om kort daarop, tegen de windrichting in, vlot te dalen. Hoe wel de Do X een snelheid had van 150 K.M. scheen deze, door de emorme grootte van het gevaarte, minder. Zij werd op hoogstens 36 K.M. geschat. Onmiddellijk na de daling op het water kwamen er vaartuigen langszij om de Do X aan de boei te bevestigen. Kort voor de aankomst van de machine was ook een der grootste vliegbooten van Southampton opgestegen en had vervolgens koers gezet naar de Do X. Bij de nadering van de Do X gaf de vliegboot lichtsignalen om bij het dalen behulpzaam te zijn. Toen de Do X gearriveerd was begaven zich direct officials van de Royal Air Force aan boord om den commandant en de bemanning te begroeten, die kort daarop toen de Do X veilig gemeerd lag, aan wal gingen. LONDEN, 10 Nov. (V.D.) Toen de Do X aan de boei gemeerd lag werd direct de Duit- sche handelsvlag geheschen. Vice-Lucht- maarschalk Lamb begaf zich als eerste der autoriteiten aan boord van de vliegboot en begroette den opvarenden namens het mi nisterie van Luchtvaart. Nadat de douane formaliteiten vervuld waren werd verlof ge geven aan land te gaan. Een vertegenwoordiger van de Dornier Werke heeft vastgesteld, dat de vlucht van Amsterdam naar Calshot 3 uur 51 minuten geduurd heeft. De Do X zal Calshot waar schijnlijk Donderdag verlaten om verder te vliegen naar Bordeaux, La Corunha en Lissa bon, alwaar de Oceaanvlucht zal beginnen. Te Calshot gaat het zeer levendig toe. Steeds komen nieuwe groepen kijklustigen uit Londen aan. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om het verkeer in goede banen te leiden. Berichten van boord. LONDEN. 10 Nov. (V. D.) Naar van boord van de „DO X" gemeld werd, heeft de vlucht van Amsterdam naar Calshot een gunstig verloop gehad. De motoren liepen uitstekend. De vlucht was zeer mooi. Door het gunstige weer hadden de passagiers een zeer goed uitzicht. Te ruim half twee vloog de vbeg- boot lang de Belgische kust. Aan boord was alles wel. Toen de vlucht ongeveer twee uur geduurd had, werd de kust verlaten en werd het Ka naal overgestoken. CALSHOT. 10 Nov. (V. D.) Over hare In drukken aan boord van den DO X deelt Lady Drummond Hay o.a. het volgende mede; Wij beleven het begin van een nieuwen aera in het wereldverkeer, zeide dr. Dornier en toen wij over zee vlogen, voegde hij hieraan toe, dat de eerste succesrijke overtocht over de open zee voor hem de vervulling van zijn levensdroom beteekende. Ik zelf gevoelde het zelfde als bij mijn eersten grooten Zeppelin- tocht in 1928, dezelfde verheven stemming heerschte op de commandobrug, in de navi gatie- en in de machinekamer als bij den Zeppelin. Een andere overkomst is het ge voel van buitengewone veiligheid op de pas sagiersplaatsen. Er is nauwelijks een beweging merkbaar en het rumoer der 12 motoren met hun 7500 PK. stoorde de conversatie in de passagierscabine geenszins. Karl van Wiegand deelt mede: De DO X lag tijdens de vlucht volkomen rustig in de lucht, ondanks een tegenwind van 50 K.M. Dr. Dornier neemt persoonlijk deel aan de vlucht naar Lissabon om het gedrag van den reus in de lucht te obser- veeren. Het feit, dat Italië twee van derge lijke vliegtuigen besteld heeft, heeft in Zuid-Slavië belangstelling gewekt, hetgeen bleek uit de aanwezigheid van Majoor Kra kow. Het was een prachtige vlucht en het weer was uitstekend. De ontvangst der Engel- schen was hartelijk. Dr. Dornier en zijn echt- genoote gingen hedenavond als gasten van Lady Swaithling naar Londen. De start naar Bordeaux zal waarschijnlijk niet voor Donderdag plaats vinden, daar velen het luchtwonder willen bezichtigen. Uit Engeland waar men, begrijpelijkerwijs na de catastrophe van de R 101. nog zeer pessimistisch gestemd is, vermeldt het Hbld. de volgende persstem: De Berlijnsche correspondent van de „Daily Express" stelt de begrijpelijke vraag, of de Do X werkelijk nog dit jaar de transatlanti sche vlucht zal kunnen ondernemen. Terwijl alle Duitsche bladen zich uitputten in patriottische uitlatingen over deze groot ste vliegboot ter wereld, rijst er in aviatische kringen twijfel. Men geeft er zich thans re kenschap van, dat de Do X nog nimmer is blootgesteld aan ruw-weer-omstandigheden Zelfs als het water van het meer van Con- stanz fel bewogen was, is de Do X er niet uitgegaan! Alle vluchten tot nu toe zijn „mool-weer- vluchten" geweest! Daarom ook is er zoo lang gewacht op mooi weer voor de vlucht van Altenrhein naar Amsterdam! En de „Daily Express" voegt er aan toe: „Men wacht op dit oogenblik voor het vertrek naar Calshot tengevolge van weersomstan digheden, die evenwel geen stagnatie in de diensten der vliegtuigen tusschen Engeland en het vasteland tengevolge zullen hebben, hoewel de bestuurders van deze vliegtuigen er niet over zouden den ken zich bloot te stellen aan de zooveel groo- ter gevaren van een vlucht over den Oceaan!" En als de leidende menschen van de Dor nier vrij angstig zijn ten opzichte van een vlucht naar Calshot, hoe moeten zij dan wel staan tegenover de gevaren van een Atlan tische vlucht? „Daily Express" vertelt uit goede bron. dat een millionnair, die nauw betrokken is bij deze vlucht, de Dornier heeft geadviseerd om de vlucht uit te stellen tot het volgend jaar, omdat een eventueele mislukking een zwaren slag zou toebrengen aan het pres tige der Duitsche .luchtvaart! Het is echter, zegt het blad verder, heefe- maal niet zeker, dat de toestemming tot de Atlantische vlucht zal worden gegeven. Het schip zal, naar verklaard wordt, alleen ver trekken ..ondei' de best mogelijke weersom standigheden". Zijn die omstandigheden minder goed, dan zou het vliegschip een kruistocht in de Middellandsche Zee gaan maken. Voor dr. Dornier zich Maandagmorgen aan boord begaf van de Do X heeft hij luitenant ter zee tweede klasse, F. W. van Overeem. die gedurende het bezoek van de vliegboot met de leiding in het marine-vliegkamo was belast, dank gezegd voor de buitengewone medewerking, welke de officieren en andere onvarenden van de Do X van de zijde der Nederlandsche Marine hebben ondervonden, speciaal ook van bootsman Seyderveld, die in gewone omstandigheden het toezicht op het kamp uitoefent. Carmen Sylva Men spreekt iemand veel gauwer vuü, dan dat men hem weer schoon wascht. EEN TASCH MET 1000. VERDWENEN. BANKBEDIENDE TE IJMUIDEN BEWUSTELOOS OP STRAAT GEVONDEN. Men schrijft ons uit Umuiden: Maandagmiddag omstreeks 4 1'4 uur reed de 18-jarige F. B.. bediende bij de Haarlem- sche Bankvereeniging te Umuiden. op zijn fiets door de Breesaapstraat. In een tasch had de jongeman twee zakken zilvergeld bij zich. namelijk één met tweehonderd rijks daalders en één met vijfhonderd guldens. Vermoedelijk doordat B. met groote snelheid reed. kwam hij te vallen en wel zoodanig, dat hij bewusteloos bleef liggen. Spoedig snelden eenige ooggetuigen toe. die hem in school C binnendroegen en daarna naar dr. Van der Kooi brachten. Spoedig kwam de jongeman tot bewustzijn, waarna hij in staat was, door de politie ondervraagd te worden. Men wist toen van de tasch met geld nog niets af. Al hoewel hij nog ver van helder was. infor meerde hij direct naar zijn tasch. Bij een door de politie Ingesteld onderzoek, bleek de tasch verdwenen te zijn. Men dacht toen aan een aanslag, doch vol gens ooggetuigen lag de tasch op straat toen de jongen de school werd binnengedragen, zoodat voor de hand ligt, dat een dergenen, die het eerst aanwezig waren, zich met de tasch uit de voeten heeft gemaakt. De jongeman b'eek een ernstige hoofdwon de te hebben bekomen en vermoedelijk een lichte hersenschudding. Van een dergenen, die het eerst bij den jongen waren, nadat hem het ongeval was overkomen, vernamen wij nog, dat deze hard moet hebben gereden, want hij kwam met een hevigen smak op de steenen terecht, met zijn beenen door het frame van de fiets en bleef roerloos liggen. Onze zegsman, een on derwijzer aan school C en een schilder, droe gen B. de school binnen. HU was toen bewus teloos. doch in school kwam hU spoedig weer bij. De jongeman kon te voet naar Dr. van der Kooi gaan. Toen het ongeval gebeurde, was er niemand bij tegenwoordig. De onder wijzer heeft, nadat de jongen naar binnen was gedragen, het rijwiel tegen den muur ge plaatst. Hij heeft echter niet gezien, dat er een tasch aan het rijwiel zat. Het is echter mogelijk, dat B. de tasch in een zijner han den heeft gedragen en deze daarbU tusschen B.'s knie en het stuur geraakte, waardoor hU kwam te vallen. De tasch moet dan een eind ver over de straat zijn gerold en onmiddel'Uk zU"n opgeraapt, alhoewel dit ook zeer on- waarschUnlUk lUkt. daar het nog licht was, toen het voorval geschiedde. Nader meldt onze correspondent nog: Inzake het ongeval, den bankbedlende B overkomen, vernemen wU nog datJB. met het eeld op weg was van het bijkantoor der Haar'emsche Bank in de Vischhal naar het hoofdkantoor in de Kanaalstraat. Hij had de tasch met het zilvergeld op den bagagedrager en hield die met éér. hand vast. terwijl hij met de andere hand het rijwiel vasthield. Klaarblijkelijk heeft hij zoo hard gereden dat hij, toen hy uit de Breesaapstraat de Dirksstraat in wilde rijden, de bocht niet kon krygen, met het gevolg dat hU viel. De tasch is toen ongetwUfeld een eind weg geslingerd en een der omstanders heeft van de consternatie gebruik gemaakt en zich met de 80 pond zware vracht uit de voeten ge maakt. Tot nu toe heeft men nog geen spoor van het geld kunnen ontdekken. INTERIM-DIVIDEND UNTLEVER. Door den Raad van Bestuur der N.V. Uni lever is besloten op de gewone aandeelen een n te rim-dividend van 4 pet. uit te keeren op 17 November as. In Adis Abeba werd Ras Tafari tot keizer, of in de taal van het land tot koning der koningen gekroond. Links de kroningplech tigheid. Rechts Negus Negussi, keizer aller Abessiniërs, verleent na zijn kroning eenige audiënties aan Abessinische autori- i telten. Nog eens de uitslagen der verkiezingen bt Oostenrijk. (2e blad, 3e pag.) De reis ran de DO. X naar Calshot. (Ie blad, le pag.) Uitslaande Vrand in de Meester Lottelaan. (le blad, 2e pag.) De werkloosheid. Bijslagen voor huur cn brandstof gevraagd. (le blad, le pag.) IJmuiden: Een tasch met f 1000 verdwenen. (le blad, le pag.). Bü onze Schrijfsters en Schrijvers: Wv. d. T.: Jo van AmmersKil Her* (2e blad, le pag)', Sinclair LewisZelfportret. (De Nobelprijs-winnaar voor litteratuur). (2e blad, le pag). Neil Mac Intyre: 12 jaar geleden. Wapenstü- standsdag aan het front. (4e blad, le pag.) Lord Dunsany: Herinneringen fBi) de 12de herdenking van den Wapensilstands- dag). (4e blad, le pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het le bladJ INGEZONDEN MEDEDEELINGEN DE WERKLOOSHEID. BIJSLAGEN VOOR HUUR EN BRAND STOFFEN GEVRAAGD. Het bestuur van den Haarl. Bestuurders- bond heeft, het volgend adres gezonden aan B. en W. van Haarlem: Het Bestuur van den Haariemschon Be stuurde rsbond bcsp-ak in zUn vergadering van 5 November J.l. de heerschende werk loosheid, waardoor vele leden van de bU on zen bond aangesloten organisaties reeds ge- ruimen tijd zijn getroffen. Uit de verschil lende mededeelingen welke ons bestuur ont ving, bleek overduldelUk. dat vooral in do laatste weken het aantal werkloozen toene mende is, met het gevolg. dat enkele van onze organisaties, ieder voor zich. meer dan I'd) leden werkloos hebben. Daar naar ver wachting de werkloosheid in deze winter maanden nog zal toenemen en als gevolg daarvan de gevolgen voor de gezinnen der werkloozen treurig zijn, aangezien meesten tijds de werkloosheid van langen duur ls, doet ons bestuur een ernstig beroep op uw geacht college, om by deze groote werkloos heid eenige extra maatregelen te willen tref fen. Met groote voldoening heeft ons bestuur kennis genomen van uw plan om door werk verruiming pl.ni. 200 arbeiders te werk te stellen, doch ook uw college zal cr van over tuigd zijn dat. hoewel het aantal van 200 voor onze gemeente een g oot aantal ls. het in verband met het groot aantal werkloozen In feite nog klein genoemd kan worden. Daar het plan evenwel voor de komende wintermaanden reeds is vastgesteld en op voering van het aantal misschien niet moge lijk zal zUn, doen wU een beroep op uw col lege om b v. door het verstrekken van een bijslag voor het betalen der wonlnghuur, ge durende de wintermaanden naast een brand stof fenbUslag, het lot der werklooze arbeiders en hunne gezinnen iets te verzachten. Daar het hier een zaak betreft, van het allergrootste belang voor de werkloozen en hunne gezinnen, vertrouwt ons bestuur erop. dat uw college er toe zal besluiten, spoedig tot het nemen van de ln ons verzoek ge noemde maatregelen over te gaan. FELLE BRAND IN EEN WAREN- HUIS TE LIVERPOOL. LONDEN, 10 Nov. (VD.) Door een onge kend hevigen brand, als ln Jaren niet voor gekomen ls aan de oevers van de Mersey, ls een groot warenhuis te Liverpool ln de asch gelegd. Het vuur greep met buitengewoon groote snelheid om zich heen en breidde zich nlettegen staande het krachtig optreden van de brandweer zeer snel uit* De bewonners van de belendende perceelen moesten we gens de groote hitte vluchten. De voorste muur van het gebouw begon eensklaps te scheuren en stortte ln. De brandweerlieden konden nog op het laatste moment een goed heenkomen zoeken. De materieele schade wordt op 500.000 pon* sterling geschat.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1