,:.L 1 STADSNIEUWS CARELS' ROTERSPECULAAS DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 NOVEMBER 1930 VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. PROPAGANDA FEESTAVOND. De afdeeling Haarlem der Vrijzinnig De mocratische Jóngeren Organisatie heeft Za terdagavond in de bovenzaal van ..De Kroon" een propaganda-avond gehouden die over alle Unies een succes geworden is. Het b- stuur was er in geslaagd een bijzonder aan trekkelijk programma samen ie stellen en had bovendien mevr. W. van I taillevan Embden, lid der Tweede Kamer, bereid ge vonden voor het uitspreken van een propa- gandarede. De opkomst was overweldigend, vrijwel geen plekje bleek meer onbezet te zijn toen de heer D. J. A. Geluk, voorzitter der afdee ling, het openingswoord tot de aanwezigen richtte. De heer Geluk sprak er dan ook zijn vol doening over uit, dat men in two groot-en ge tale naar de feestzaal opge'rokken was. Hij dankte alle medewerkenden, die tot hot wel slagen van dezen avond hadden bijgedragen cn gaf vervolgens het woord aan mevrouw vaar Itaille. Deze zeide verheugd te zijn. voor de jonge ren te kunnen spreken. Het verheugde haar, dat de opkomst zoo groot was. ofschoon die. naar spreekster onder gelach opmerkte, wel niet alleen uit belangstelling voor haar rede zou zijn voortgekomen. De V. D. J. O., aldus spreekster, begint zich Langzamerhand meer en meer op de politiek toe te leggen, hetgeen spreekster een eoed teeken noemde. Heel dikwijls wordt er min achtend over de politiek gesproken, maar dat is verkeerd, want politiek is tenslotte niets anders dan de spiegel van het willen en we ten der menschheid. De Vrijzinnig Democratische Unie is in 1901 opgericht en ontstaan uit de Liberale Partij. Het algemeen kiesrecht heeft den stoot tot deze afscheiding gegeven. De libe ralen verklaarden zich wel voor liet alge meen kiesrecht, maai* wilden met de invoe ring nog wachten. Dit wachten was enkelen niet naar den zin, die uit den bond traden en een eigen partij, de Vrijzinnig Democrati sche Unie, stichtten. Haar opvatting was, dat oen volk recht heeft op medezeggingschap bij het regeeren. Dus algemeen kiesrecht, "oowel voor mannen als vrouwen. Spreekster gaf vervolgens een uitlegging van het woord: Vrijzinnig Democratische Unie Vrijzinnig wil zeggen, niet kerksch. hetgeen niet wil zeggen antl-kerksch, maar uitsluitend de bedoeling heeft aan te tooncn, dat de Unie niet. aan vaste dogma's gebon den is. Democratisch is de Unie eveneens, al gaat zij niet uit van den klassestrijd, zooaLs de S. D. A. P. Volgens spreekster bestaat er geen vaste klasse van bezitters en proleta riërs meer, evenals men niet meer spreken kan van een bepaalde klasse producenten en verbruikers. Ieder is op zijn beurt producent en verbruiker. Wij aanvaarden, aldus mevr. Van Itallic, het kapitalisme, maar stellen ons tegenover zijn uitwassen, zooals bijvoorbeeld het trust- stelsel. Wij willen voor elkeen gelijke rechten en .alle onrecht in de maatschappij bestrij den. Bijvoorbeeld wat het onderwijs betreft, stelt de V. D. U. zich op hot standpunt, dat voor Ieder, die aanleg heeft, uit welke omge ving hij dan ook mag komen, de weg tot studie moet openliggen. Men klaagt er wol over, dat er te veel studenten zijn en wijt dit dan aan het feit. dat er te veel studie beurzen worden verstrekt, maar worden de beurzen niet slechts aan diogenen uitgereikt, die een bijzonderen aanleg bezitten en door financieele omstandigheden verhinderd zijn de studie te bekostigen? Veel eerder zal men moeten trachten slechts hen tot de studie toe te laten, die werkelijk de bekwaamheid ervoor bezitten. De liberalen, zeide spreekster, zijn voor den vrijhandel, maar zij stemmen toch vóór wetten, die den vrijhandel sterk dupeeren. Zij IJveren voor de vrijheid in den aether, maar verklaren zich aan den anderen kant vóór censuur op radio-uitzendingen. Dit is niet het systeem der Vrijzinnig De mocraten. Zij zullen steeds tegen alle on recht strijden. Toen bijvoorbeeld In den cri sistijd de ambtenaren-salarissen zoo gedrukt werden, hebben do Vrijzinnig-Democraten voor verbetering geijverd. Wat het bultenlandsch beleid betreft kan gezegd worden, dat de V. D. U. zich keert togen het sluiten van geheime verdragen en tegen het recht van oorlogvoeren. Zij wil nationale ontwapening. Mcnschen als mr. Marchont en prof. Van Embden hebben reeds dikwijls gewezen op het nuttclooze van den oorlog, die tegenwoordig slechts neerkomt, op bloedvergieten cn geldverspilling. Voor Indië eischt zij de ethische politiek, waarbij Europeaan en Inlander gelijk gesteld wor den om tezamen te trachten het land naar boven te brengen. Spreekster ging voorts uitvoerig na. waarom de Vrijzinnig Democra ten tegen de vlootwet gestemd hadden. BIJ het einde van haar voordracht zeide mevr. Van Itallle overtuigd te zijn, dat een klein volk als Nederland zijn plaats in de wereld der idealen zeker zal bereiken, wan neer het eerlijk en oprecht zijn weg gaat. De voordracht van de spreekster ward met groote aandacht gevolgd en er steeg dan ook oen hartelijk applaus uit de zaal op, toen de vcorzitter mevr. Van Itallle een prachtige bouquet bloemen overhandigde. Hierna kreeg men allereerst het vioolspel te hooren van een heer P. W. Tuyn. die. aan den vleugel begeleid door mej. J. Wai- bon*. een vertolking gaf van het vioolcon cert no. 9 van Ch. de Bériot. De heer Harry Philips zong, goed begeleid door den heer J. Roosen, eenige Fransche Duitsche en Engelsche schlagers, die hij ,.a la Jack Smyth" voordroeg. Dit nummer viel bijzonder in den smaak, ofschoon men echter in de zaal waarschijnlijk veel gemist heeft, daar 's heeren Philips geluid ernstige tegenwerking ondervond van de „balk", die zich tusschen de beide zalen bevindt. Ook het Hawalankwartet kan op een suc cesvollen avond terugzien. Wij hoorden dit viertal reeds eerder en de goede indruk, dien wij toen opdeden, werd thans volkomen bevestigd. Mat bal tot drie uur werd de feestavond besloten. De „Shortwave Syncopators", ha kend door de uitzendingen van den thans gesloten P. C. J. zender, verzorgden op voor treffelijke wijze de dansmuziek. Res;, ons nog te vermelden dat de entr' actes door gramofoonmuziek werden aange vuld. CENTRALE BONT) VAN TRANSPORT ARBEIDERS. Door de afdeeling Haarlem van den Cen tralest Bond van Transportarbeiders werd in het gebouw De Centrale een druk bezochte ledenvergadering gehouden onder leiding van den heer A. Mars, die een overzicht gaf van de verrichtingen en de toenemende be- tcekenls der vakbeweging. Verder vestigde spreker de aandacht op de heerschende malaise waardoor het aantal werkloozen nu reeds zeer groot is en nog iedere weck aanmerkelijk toeneemt. In verband hiermede heeft zoowel de Landelijke vakcentrale als de plaatselijke, namelijk het N.V.V. en den H.B.B. op het nemen van ver schillende maatregelen voor de werkloos heidsbestrijding herhaaldelijk aangedrongen. Ook ten opzichte van de Ziektewet wordt op verbetering aangedrongen. Ten slotte gaf spreker een overzicht van de diverse acties, waarvan een aantal nog loo- pende is. Vele van deze acties worden gevoerd om te komen tot verkorting van den arbeids tijd, waarvoor de Bond als inzet een demon stratief Congres zal houden. Bij de behande ling van de begrooting in de Tweede Kamer zal er op worden aangedrongen, ook de Transportarbeiders op te doen nemen in de Arbeidswet 1919, daar nu nog arbeidstijden van 80, 90, zefs 100 en meer uren regelmatig voorkomen, o.a. in het Binnenbeurtvaart- bedrijf. Bij de voorziening in de ontstane vacatures in het afdeeling&bestuur werd als voorzitter gekozen de heer C. Slagboom en als bestuurs lid W. Kuipers. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND." Voor een talrijk gehoor sprak voor de af deeling Haarlem van dc Lib. Staatspartij ,.De Vrijheidsbond" „Famke" uit Zaandam over „de taak van de vrouw in het openbare leven" en ontwikkelde haar nieuw-femlnis- tische gedachten, uit haar brochures bij menigeen bekend. Hierna voerde het woord mej. mr. E. C. van Dorp uit Bloemendaal. Uit de aan „Famke" gestelde vragen bleek wel, dat men het niet geheel eens was met haar gedachten gang. al kon men met veel van het gesprokene meevoelen. In zijn slotwoord wees de voorzitter der af deeling er op, dat de gehouden gedachten- wisseling veel stof tot overdenking had op geleverd, hetgeen de bedoeling van deze bij eenkomst was geweest. BOND VOOR HUISPERSONEEL. In het gebouw De Centrale werd door de afdeeling Haarlem van den Bond van Huis personeel een levenvergadering gehouden onder leiding van mej. Veen. Op deze verga dering werd verslag uitgebracht van het ge houden Congres op het Troelstra-Oord. Door de vergadering werd de mededeeling, dat de voorzitster in het Hoofdbestuur was gekozen, met applaus ontvangen. Besloten werd een krachtige actie in te zet ten tot uitbreiding van het ledental en verder om den band tusschen het bestuur en de leden steviger aan te halen, terwijl op Donderdag 11 December een propaganda-feestavond zal worden georganiseerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. is al. jaren de Vsést gerookte sigaar in Hed- rj-' J. Kwaliteit, smaak, geur, ."oma, kortom de onovertroffen melahge van de edeUVi oakkenhebben haar torjDc *:oPar gemaakt. Daarom, re a |r- zoovelen 2500 arbeiders - 272 millioen sigaren per week. „VOOR VOLKENBOND EN VREDE" BIJEEN. EEN NIEUWE VOORZITTER. Te Hoorn is Zaterdagmiddag de jaarverga- doring gehouden van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede". De voorzitter, prof. mr. A. Anema, heeft een openingsrede uit gesproken, die aanvankelijk in pessimlsti- schen toon gesteld was. „Het kraakt en knarst nog van alle kanten", zeide prof. Ane ma, „stroef en' wringerig werkt het mecha nisme, maar de Volkenbond staat als cen trum dier organisatie met zijn fundamenten diep en vast gegrondvest In den bodem der werkelijkheid en dat na een verloop van slechts tien luttele jaren. Prof Anema besloot dan ook met zijn ver trouwen in den Bond uit te spreken. Over de vereeniging zelf zei de voorzitter nog, dat het komende jaar haar zal stellen voor de taak van een herziening van het program van actie en dan zal meteen onder het oog gezien worden de wijze, waarop een eendrachtige nationale samenwerking moet tot stand komen. De verwijten over partijdigheid van het bestuur, geuit van- beide zijden, weerlegde spreker met de mededeeling, dat de weder- keerigheld er van ze reeds opheft, en dat ze dan ook ongegrond zijn. Van de vergadering valt te melden, dat de propaganda-commissie het hoofdbest-uur in overweging gaf om de wenschelijkheid van Invoering van esperanto in ernstige studie te nemen. Ook werd een commissie geïnstal leerd om een nieuwe film op stapel te zetten. De voorzitter, prof. Anema was niet-meer herkiesbaar. Bij acclamatie werdde eenige Ca'ndldaat, Jhr. mr. dc. H. A. van Karnebeek, oud-minister van Bultenlandsche Zaken tot voorzitter benoemd. Het hoofdbestuur werd met drie leden uit gebreid tot tien leden. Van de leden van het hoofdbestuur waren aan de beurt van aftreden de heeren dr. J. van Gelein Vitringa. prof. dr G. J. Heering, mej. mr C. F. Katz, de heeren G. Kielder, mr. J. M. de Moor en Henri Polak. In den loop van het vorige jaar had reeds prof. mr. M. W. F. Treub om gezondheidsredenen zijn voornemen te kennen gegeven om af te tre den. Candldaten in de te vervullen tien plaatsen waren mej. mr. C. F. Katz en dr. J. M. de Moor, (de aftredende leden, die zich. wat met de overige aftredenden niet het geval was, herkiesbaar hadden gesteld) en de heeren J. Bastlaans, voorzitter van de jeugdonderwijs- commissie, dr. M. D. Ha ge. penningmeester van de afdeeling den Haag. mr. H. J. van Maanen, oud-2de secretaris van het hoofdbe stuur, secretaris der afdeeling Zwolle, mr. R. W. J. de Menthon Bake, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, oud-voorzit- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel 14 cents per ons BOTERipecu'aas beduidt: Specula** bereid met roomboter ter van de afdeeling Arnhem, dr. E. van Raalte, ondervoorzitter van de afdeeling Den Haag. mr. J. Schokking, oud-minister van justitie, lid van de Tweede Kamer, H. van Tongeren, gep. kolonel Indisch leger en W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer. Ook deze benoemingen geschiedden bij acclama tie. Een voorstel van de afdeeling Den Haag tot het ontwerpen en bij de Union van Vol- kenbondsvereenlgingen aanhangig maken van een voorstel betreffende de internatio nale ontwapening, werd aangenomen. De heer Wibaut vestigde er de aandacht op. dat wel de vreugde groot is over het over leg tusschen Nederland en Scandinavië in zake dc handelspolitiek, maar dat men toch voorzichtig moet zijn met zulke economische groepsvorming. Besloten werd dit onder de aandacht te brengen van de economische commissie. Mr. Chr. P. van Wijngaarden heeft vervol gens een rede gehouden over het mandaat over Palestina. NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Haarlem's Tootieel speelt voor Het Ondersteuningefonds. Vrijdagavond a.s. geeft Haarlem's Tooneel opnieuw een opvfering van de 4 eenacters, waarmede deze vereeniging op zoo'n succes volle wijze haar seizoen opende. Zoowel over de keuze der stukken, als over de wijze waar op deze voor het voetlicht werden gebracht, was onze verslaggever fn zijn crltlek vol lof. Thans geldt de opvoering een liefdadig doel; de opbrengst komt n.l. ten bate van de On dersteuningsfondsen van het Nationaal Ver bond van Gem. Ambtenaren Voor de pauze worden opgevoerd: „Baas boven baas". „Haar eerste dineetje" en ..2 Couverts". Na de pauze gaat nog ..De Verstratens". The Happy Band, door zijn optreden voor de radio-microfoon wel bekend, verzorgt de muzikale afwisseling en de dansmuziek. Het geheel belooft dus weder een goed verzorgde avond te worden. CHRISTELIJK HISTORISCHE JONGEREN ORGANISATIE Deze vereeniging houdt een vergadering op Donderdag 13 November in het wykgebouw der Noorderkerk, waar zal spreken de heer J. Weltkamp. lid van de Tweede Kamer. Na de pauze volgt een vroolijk programma. VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT. ALLEEN NIET VOOR DEN DIRECTEUR- GENERAAL! De Directeur-Generaal van den Arbeid heeft zooals wij in ons vorig nummer me dedeelden aan de Kamer v. Koophandel te Maastricht medegedeeld, dat hij er niets voor gevoelt om mede te werken het mogelijk te maken, dat er verseh brood bij het ont bijt gebruikt kan worden. Dit berichtje brengt een voorval in herin nering dat enkele Jaren geleden ln een pen sion in Gelderland is voorgevallen. Het is ons verteld door een Haarlemmer die het als pensiongast medemaakte. De hotelier had het met den bakker klaar gespeeld, dat hij eiken morgen bij het ont bijt aan zijn gasten versch brood kon voor zetten. Eiken morgen werd gesmuld van de versche broodjes. Alleen reeds ter wille van die heerlijk knappende kadetjes wenschten de gasten, dat het altijd vacantie was. Want in de steden kijkt de Arbeids-inspectle en ook de politie strenger, zoodat daar slechts bij de koffietafel versch brood op tafel kan ko men. Toen kwam de Directeur-Generaal van den Arbeid met zijn familie in het hotel lo- geeren De hotelier waagde het niet ook die fami lie op versch brood bij het ontbijt te verras sen, want dan zou immers het spelen onder éen hoedje met den bakker meteen uit zijn. Zoo kwam het, dat het oud-bakken brood voor den Directeur-Generaal en zijn familie bewaard werd! De overige gasten waren allen in het com plot betrokken. Zij bleven 's morgens van de versche broodjes genieten en hadden schik dat de Directeur-Ger.eraal en de zijnen hun kiezen extra aan het werk moesten zetten om het oudbakken brood te verwerken. Eenige weken heeft dit geduurd. Ten slotte kreeg de Directeur-Generaal omdat alleen de broodjes van de andere gasten knapten, argwaan. Toen was het althans voorlcopig! uit met het versche brood aan het ontbijt. FEUILLETON 44) „Ja, hij is een hard, beslist man',, gaf miss Morrow toe. Niettemin, hij zou Sir Frederic niet vermoorden. Die arme sir Frederic dwarsboomde z'n plannen in geen enkel op zicht." „O, deed hij da; niet? Hoe weet u dat zoo stellig?" „Wel ik zie niet in „Laat- ons Beetham aan Chan overlaten," stelde Kirk voor. „Die kleine dikke man lieeft lets over zich Ik geloof dat hü weet wat hij doet. En wilt u nu dit alles laten rusten en met me «lansen, of moet ik op staan en in m'n eentje dansen?" „Ik weet het niet. ln mijn positie. Ik moet een indruk van ernst maken. Het publiek „O, vergeet uw publiek. Dat zou, op een avond als dezen, niet eens uit durven gaan. Kom nu". Miss Morrow lachte en danste met hem. Voor het verdere van den avond veroorloof de ze Kirk om het gesprek te leiden in luch tiger kanalen oen taak waarin het uit muntte. De verandering scheen haar goed te doen. „Wei" zei Kirk. toen hij de rekening vol deed. „u kunt toch nog vroolijk zijn. En ik moet zeggen dat het u goed staat." „Ik neb al m'n zorgen vergeten", ant woordde het meisje met schitterende oogen. „Ik heb een gevoel alsof ik er nooit meer aan zal denken." „Zoo mag ik 't hooren", zei Kirk goedkeu rend. Maar eer ze weggingen, kwamen haar zor gen weer allen terug.Langs den muur was 'n hecle rij nissen, waarlangs ze gingen om de deur uit- te gaan. Tegenover dc laatste stond het meisje even stil en keek over haar schou der naar Barry Kirk. ln 't voorbijgaan, keek hij ook even in het compartiment en ging toen vlug verder. I-Iij had 't niet zoo vlug behoeven te doen, want de twee die daar dineerden, waren in zoo'n ernstig gesprek gewikkeld, dat ze alles oni zich heen vergaten. Op straat zei Miss Morrow tegen Kirk: „Wat heb ik u gezegd? Er zijn nog andere vrouwen in deze zaak gemoeid, behalve dat arme liftmeisje." „En wat heb ik u gezegd over uw knappen Britschen held?" Miss Morrow knikte. „Morgen," zei ze, „zal ik dit eens nagaan. Maar was me verbaast Is «ie connectie tusschen kolonel Beetham en Mrs. Heien Tupper-Brock?" XV. Toen Charlie Woensdag ochtend wakker werd, was de regen voorbij en de mist opge trokken. De zon, die zich weer moedig door de laatste resten van den mist heen worstel de. scheen op een schitterende stad neer, die weer voor een nieuwen dag was schoon- gewasschen. Chan stond langen tijd naar het prachtige panorama tc kijken, over baai en haven, naar het green van het Goat Island en de gevangenisvesting van Alcatraz. Er lag een heelc rij groote booten op het water, alsof ze op een signaal wachtten om naar verre ha vens en koraal-eilanden te stevenen. Chan's hart was bezwaard, den schitteren den ochtend ten spijt. Om twaalf uur zou de boot. waarop hij gezworen had te vertrekken, en die ten slotte zou ophouden, onder den toren die den naam „Aloha" droeg, weer zon der hem weggaan. Er zou weer een zeer te leurgesteld gezin zijn, in de kleine woning onder de Algaroba boomen, op Punch Bowl I-Iill, even als het hart van den detective nu teleurgesteld was. Hij zuchtte. Zou dit verlof nooit eindigen? Dit verlof zoo bezet met werk en verijdelde problemen? Dit verlof, dat eigenlijk in het geheel geen vacantie was? Toen hij in de eetkamer kwam, zat Barry Kirk al aan tafel, maar z'n glas sinaasappel sap stond nog onaangeroerd voor hem. „Zoo, goeden morgen" zei de gastheer. „Ik heb op Je gewacht". „U wordt dagelijks vriendelijker," grin nikte Chan. „O, ik weet niet of het precies vriendelijk heid is. Ik scheen blijkbaar geen haast te hebben om Callfornle's geliefkoosden drank vanochtend te nuttigen. Bekijk het eens even. Vindt Je 't er e goed uitzien?" Toen Chan ging zitten kwam Paradise ln de kamer. Zonder een moment te aarzelen nam Chan z'n glas op. „Op uw gezondheid", zei hij. Kirk week even naar den butler en nam z'n eigen glas op. „Ik geloof werkelijk dat u gelijk hebt", mompelde hij en nam er een flinke teug van. Pararise zei ernstig goeden morgen, en vertrok-weer, nadat hij twee borden haver mout had neergezet. „Wel", zei Bavry Kirk glimlachend, „we schijnen 't er to; zoover goed af te bren gen." „Verdenking". 2elChan, „is een leelljk ding. Dat heeft men al dikwijls geschreven." „Ja -- en hoever zoudt ge in uw vak ko men zonder dat?" Informeerde Kirk. „Wat ik zeggen wilde, kreeg je iets uit Duff, gister avond?" „Niets om ernstig te overdenken. Een punt dat hij aanroerde was iets belangrij ker." „En dat was?" „Vraag eerbiedig excuus, dat ik dit voor het oogenblik met m'n gewoon stilzwijgen wil overpeinzen. Hebt u hier gedineerd?" „Neen, Miss Morrow en ik gingen naar een restaurant". „Ah, een prettige ontspanning", zei Chan goedkeurend. „Dat was ook 't idee." „U bent gaarne in gezelschap van deze jonge dame?" „Ik kwijn niet bepaald weg in haar tegen woordigheid. Ziet ge, ze is niet zoo ernstig als ze voorgeeft te zijn". „Dat is goed. De vrouwen zijn niet gemaakt om zware gedachten te hebben. Ze moeten het tafreel sieren als de pruimebloesems." „Ja, maar het kunnen niet allemaal film- actrices zijn. Ik vindt het niet erg als eer. meisje goede hersenen heeft, als ze maar geen blauwkous is en dat is Miss Morrow nooit. We hebben een heel gezelligen avond gehad, maar we zijn niet blind geweest. Toen we 't restaurant uitgingen, hebben we een kleine ontdekking gedaan." „Best. Wat was dat?" Kirk haalde z'n schouders op. „Zal ik dit maar eens met m'n gewone stilzwijgen over peinzen? Noen, ik zal niet zoo gemeen zijn als jij. Charlie. We hebben je ouden vriend, kolonel John Beetham gezien die zich ont spande, om de ernstige waarheden van het leven eens te vergeten. We zagen hem met een dame dineeren." „Ah ja. Welke dame?" „Een dame die we tamelijk over het hoofd gezien hebben tot dusverre Mrs. Helen ONGEDEKT VERVOER VAN GEDISTILLEERD. HET FISCAAL BESLAG. Betreffende de. zaak van den koopman 8. (te Haarlem, niet te IJmuiden), die te 's-Gra- venhage door het Gerechtshof is vrijgesproken van het hem ten laste gelegd ongedekt ver voeren van gedistilleerd namen wij Vrijdag een van het Haagsch Correspondentiebureau afkomstig bericht op. waarin gezegd werd, dat het door den ficus gelegde beslag gd eigendommen van den heer S. niet door de vrijspraak is opgeheven, doch dat deze fiscale aangelegenheid nog hangende blijft. Nader wordt ons thans van de zijde der verdediging medegedeeld, hoe het met deze inbeslagnemingen is gegaan. Toen de koopman S van fraude werd ver dacht, kenden natuurlijk nog geen beslagen worden gelegd voor een boete, die nog niet opvorderbaar was. De belasting-autoriteiten, vreezende dat de verdachte zijn bezittingen té gelden zou maken, hebben teen, om clit te verhinderen, S. in de belasting aangeslagen voor een inkomen van f 200.000, wetende dat deze aanslag veel en veel te hoog was. De beslagen zijn dus gelegd op grond van een, volgens het oordeel der verdediging on- rechtmatlgen aanslag en de verdediging meent dan ook dat de Staat der Nederlanden nu vrijspraak is gevolgd, al de aan den heer S. toegebrachte schade behoort te vergoeden. De verdediging overweegt thans nog, of zij daartoe stappen zal doen. HET WEGENPLAN EN DE BRUG BIJ AALSMEER. ACTIE TOT BEHOUD VAN DE BRUG. Onze correspondent te Haarlemmermeer schrijft het volgende: Dat de vele bewoners van dor Ringdijk na bij Aalsmeer zich op verschillend gebied saamgebonden gevoelen met hen, die aan de overzijde van het water in het land der Or chideeën wonen en de inwoners over en weer in veel met elkaar samenleven, is van alge- meene bekendheid geworden. De oude brug over de Ringvaart aldaar vormt een onmiddellijke verbinding van ge noemde buurtschap met het dor]) Aalsmeer en kan dan ook noode worden gemist, omdat tal van Ringdijkbewoners voor het bezoeken der scholen, kerkbezoek, godsdienstonder wijs, geneeskundige hulp, postkantoor, spoor weg-verbinding. bedrijven, winkelnering, enz. op Aalsmeer aangewezen zijn en de aanwe zigheid van die brug dan ook voor hen van het grootste belang is. Toen het gerucht werd vernomen, dat er ln verband met de uitvoering van het groote wegenplan over gedacht werd om de brug weg te ruimen, heeft zich direct een com missie gevormd, die met veel ijver en energie een actie voor het behoud van die brug op touw zette. Eenige lijsten, vooralen van de handteeke- ningen der belanghebbenden, werden aan Ged. Staten en de besturen van polder en gemeente ingezonden, terwijl met verschil lende corporaties conferenties werden ge houden; ook een bespreking met den hoofd ingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat bleef niet achterwege. Ondanks deze pogingen schijnt men met betrekking tot eventueele opheffing van de Aalsmeersche brug nog geen bepaald besluit te hebben genomen. Het comité van actie geeft den moed ech ter nog niet op. En dit is alleszins begrijpelijk want alle bewoners van deze buurtschap zou den als deze brug weg was, voor een bezoek aan het dorp zich een omweg moeten ge troosten van ongeveer twee- kilometer heen en weer en daardoor ernstig gedupeerd zijn, terwijl ook Aalsmeer er groote schade door zou lijden. Velen zijn van oordeel, dat door verdwij ning van de brug het cachet van het dorp zoo niet geheel dan toch voor een groot ge deelte verloren zal gaan. Wanneer de in deze alsnog te nemen beslissing ten gunste van de bij de actie betrokken personen en hun zoo krachtig naar voren gebrachte belangen mag uitvallen, dan zouden daardoor heel wat gemoederen tot rust en een groote tevreden heid onder de belanghebbenden teweegge bracht worden. JEUGDGROEP BAKKERSGEZELLEN. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bakkersgezellenbond houdt Donderdag in De Centrale een bijeenkomst, waarop de Jeugd leider Elten een theorieavond zal houden over het bakkersbedrijf. Voorts zal op dezen avond getracht worden een jeugdgroep te vormen. Tupper-Brock." Chan kneep z'n oogen ietwat dicht. ,JDat is belangrijk. Zal miss Morrow eens een on derzoek instellen?" „Ja. Ik ga Mrs. Tupper-Brock vanochtend afhalen en haar meenemen naar Miss Mor row's kantoor. Ik zie er echter nog niet veel schitterende gevolgen van komen. Zc is koiul en ongenaakbaar als de sterren in den win ter. Goede hemel, ik begin poëtisch te wor den! Je denkt toch niet dat het komt van Iets wat ik aan het ontbijt genuttigd heb?" „Waarschijnlijker is, dat het herinnering aan gisteravond is" antwoordde Chan. Toen het ontbijt was afgeloopen, zei Kirk dat hij even naar z'n kantoor ging om ëenige brieven te beantwoorden. „Ik zal u vergezellen als ik mag", zei Chan. „Ik moet een brief met verklaringen aan m'n vrouw schrijven, in de hoop dat hij nog met de boot meegaat, 't Zal een plaatsvervanger voor me zijn een kleiner plaatsvervanger" zei hij met een zucht. „Dat is goed", ze! Kirk. „Je zoudt vandaag met het getij vertrokken zijn. is het niet? Het is meer dan erg dat het niet kan." „Wat zal de kleine Barry wel van me den ken?" „Oh hij is waarschijnlijk verstandig, zooals z'n peetvader", troostte Kirk hem. „I-Iij 7-al willen hebben dat je blijft waar de plicht Je roept. En wat zal hij, in de toekomst trotsch zijn op Je succes van het vinden van don moordenaar van Sir. Frederic Bruce." „Ik moet nog een en ander doen", gaf Chan toe.' „Een week nog zal ik me er aan wijden. Dan. wat er ook gebeure. sla ik hot stof van m'n schoenen hier af en ga hoon. Dat zweer ik. en ditmaal ben lk vast als de welbekende rots van Gibraltar." (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6