C4T2 Zfe/ikcud&s, fflcuj'teJi 2pe£u£ajD(J>,3.5 ctpefi AcdPgpond BINNENLAND TAFELKLEEDEN ANDRÉA DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. haarlem's dagblad vrijdag 14 november 1930 werkverruiming en de industrie. NEDERLANDSCH FABRIKAAT NIET GENOEG GESTEUND. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie- Werkverruiming onder presidium van haar voorzitter prof. dr W. H. Nolens. Besloten werd na te gaan. om welke rede nen de vorige regeling van de exportcrediet- garantie van Rijkswege is opgeheven en of de tijdsomstandigheden nu ook aanleiding geven om te bevorderen, dat een dergelijke regeling weer in het leven zou worden ge roepen. Mededeellng werd gedaan van besprekingen welke hebben plaats gehad met het hoofd van den Indlschen Centralen Aanschafflnga- dienst, die hier te lande met verlof vertoeft- Besloten werd, in samenwerking met anderen na te gaan. wat gedaan kan worden om in bepaalde gevallen opdrachten aan de Neder- landsche Industrie te verstrekken. De commissie nam met leedwezen kennis van het feit, dat de directie der Nederland- sche Spoorwegen ln menig geval blijk geeft niet te begrijpen, dat het voor het behoud van verschillende ondernemingen, ten ge volge van den zeer bijzonderen economischen toestand, noodzakelijk is, orders hier te lande te plaatsen en dit zelfs bij gering prijsver schil. Besloten werd een conferentie te belggen met producenten van een bepaald fabrikaat en e?n Nederlandsch fabriek, welke voor haar voortbestaan dat fabrikaat noodig heeft. Reeds eerder heeft de Commissie er op gewezen, dat ln bestekken met name een product van bultenlandschen oorsprong wordt genoemd, terwijl ook hier te lande producten van dezelfde soort vervaardigd worden. Niettegenstaande komt dit euvel nog voor. zoodat de Nederlandsche fabrieken dan van mededinging zijn uitgesloten. Tot haar spijt heeft de Commissie dit nog onlangs t.o.v. een bestek van de gemeente Utrecht moeten vaststellen. Mededeellng was ontvangen, dat een Nederlandsche fabriek, welke een bepaald artikel maakt. n-1. rloleerlngsbuizen en hulp stukken ten gevolge van demping heeft moe ten besluiten, de fabricage van die producten te staken en tot ontslag van de daarvoor be- noodigde arbeiders over te gaan. Besloten werd hierover een brief te richten aan den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid. In eenige Nederlandsche ondernemingen is de regeerftig door regeerlngscommissarissen vertegenwoordigd. Van die ondernemingen kan de commissie niet getuigen, dat zij. in het bijzonder bij het geven van opdrachten, de belangen van de Nederlandsche Nijverheid, onder de tegenwoordige moeilijke economische omstandigheden, ln liet oog houden. Besloten werd daarom aan die Ministers, die bedoelde regeeringscommissarlssen benoemen, een brief ovor deze aangelegenheid te richten. Mededeellng werd gedaan van een groot aantal gevallen, waarin de bemiddeling van de Commissie werd ingeroepen, ten einde te bevorderen. dat een op dracht aan de Nederlandsche nijverheid ten goede zou komen. In menig geval had deze bemiddeling succes. Toch moet het worden vastgesteld, dat de Nederlandsche opdracht gevers niettegenstaande de tegenwoordige zoo moeilijke omstandigheden voor de Nederland sche ondernemingen, vaak alleen letten op den prijs en op grond hiervan de bestelling in het buitenland plaatsen, terwijl zij nie& doordrongen zijn van een gevoel van saam- hoorigheid cn samenhang tusschen de ver schillende Nederlandsche Industrieën en zij door anderen te steunen vaak zich zelf zul len schaden. DE POST IN DE P.H.-A.GJL Met de P.H.-A.G.A.. die Donderdagochtend van Schiphol naar Ned.-Indlë is vertrokken werden 24 zakken luchtpost verzonden met een totaal gewicht van 204 K.G. en 100 gr. bruto en 189 K.G. en 189 gr. netto. De zen ding bevat 13.204 brieven beneden 5 gr.; 215 briefkaarten en postwissels; 802 stukken, bestemd voor tusschenliggende landen en 7126 stukken van meer dan 5 gr.; totaal 21,348 stuks. verkiezingen voor prov. staten en gemeenteraden. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Daar in het voorjaar van 1931 verkie zingen zuilen plaats vinden, n.l. voor Provin ciale Staten en Gemeenteraden, vestigen wij de aandacht op de gelegenheid we'.ke ex thans bestaat om bij afwezigheid buiten de gemeente op welker kiezerslijst men voo: komit, de stem door een gemachtigde te doen uitbrengen. Hieraan zijn vanzelf eenige formaliteiten verbonden. In de eerste plaats behoort In de periode tusschen 1 October en 1 Januari as. een verzoekschrift te worden ingezonden aan het gemeentebestuur, waarvoor formulieren op het stadhuis te verkrijgen zijn. De kiezer die een gemachtigde wil si ellen moet dit for mulier invullen, teekenen en opzenden. Is het formulier ingezonden clan moet de kiezer- zich met zijn gemachtigde naar het stadhuis begeven, voor het opmaken van de volmacht. Het is ook mogelijk, dat beiden afzonderlijk gaan, doch het eenvoudigste is dat men samen gaat. Ls de kiezer vóór 1 Ja nuari niet, ter stede waar hij zijn stemplicht heeft te vervullen, dan heeft hij met den gang naar de secretarie den tijd tot ongeveer l Maart, namelijk 8 dagen na de candidaat- stelling. ELECTRISCH ROESTBIKKEN Bij de Amsterdamsche Droogdokmaat schappij Is een demonstratie gegeven met een nieuw electrisch bik-apparaat, een door den heer Th. Lechteld verbeterde Duitsche uitvinding, waarop hij Nederlandsch patent heeft gekregen, waardoor het mogelijk zal zijn het roestvTij maken van scheepshuid en ketels, waarvoor tot nu toe een groot aantal arbeiders noodig was. sneller en met minder werkkrachten te doen geschieden. Volgens den constructeur verricht het ap paraat minstens het twlntig-voudige van het geen een flink arbeider prestoeren kan. Bij de demonstratie bleek het. dat één man ln enkele minuten een vierkante meter schoon had; de aanwezige deskundigen toon den zich zeer voldaan. MEIXEEDIG BELASTINGCOMMIES. Een commies eerste klasse bij de rijksbelas ting is door de rechtbank te Alkmaar ver oordeeld tot één maand gevangenisstraf we gens meineed. Hij had, volgens de tenlaste legging, onder eede valschelijk verklaard, dat de bestuurder van een auto op de daartoe ge dane vraag in gebreke was gebleven een gel dige wegenbelastingkaart te vertoonen. In hooger beroep heeft het Amsterdamsche gerechtshof het vonnis bevestigd, behalve wat de straf betreft. Deze werd veranderd in 50 boete of 25 dagen hechtenis. de amok te batavia. NOG EEN SLACHTOFFER OVERLEDEN. Omtrent het amokdrama te Batavia meldt Aneta nader: Woensdagmiddag te 2.45 ver voegde zich een Chlneesche hotelhouder bij het politie-pos thuis Glodok met een ernstig beschonken Turk, wiens naam nog onbekend is, waarschijnlijk om een klacht tegen hem in te dienen. De Turk, aanvankelijk kalm, trok onverwachts een mes. waarmede hij den hoofdagent Maunier verscheidene diepe ste ken toebracht. Daarna stak hij achtereen volgens den hoofdagent Clifford en de agen ten Teko en Soraoen. Na hevige consternatie gelukte het den rechercheur Taiman den amokmaker met een bank een slag toe te brengen, waarna deze door andere agenten met hun sabels onschadelijk werd gemaakt. Geneeskundigen constateerden dat Teko overleden was. De toestand van Maunier was zeer zorgwekkend. Clifford was ernstig, doch niet levensgevaarlijk en Soraoen zeer ernstig- gewond. De Turk was stervende en is een uur later overleden. Later werd gemeld dat ook de hoofdagent Maunier Is overleden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL €lix€^ geeft geuren smaak uw glaasje. CAT2 ZOON VAN PEKELA, G RO N ING E N. J juweelendieven aangehouden. Met een belangrijke buit uit Antwerpen, EEN HUNNER POOGT ZICH TE VERGIFTIGEN. Maandagavond ontving de marechaussee te Roosendaal van den hotelhouder van het hotel Metropole te Antwerpen bericht, da£ iemand in zijn hotel een aantal gouden, met juweelen bezette voorwerpen had gestolen. Vermoedelijk zouden deze een een medeplich tige, wier signalementen door den hotelhou der werden opgegeven, naar Dultschland of Nederland uitwijken. De wachtmeester der marechaussee te Roo sendaal heeft daarop Dinsdagavond op het Stationsplein aldaar twee personen aange houden, wier uiterlijk overeenkwam met het door den hotelhouder te Antwerpen opgegeven signalement. Hij nam het tweetal mee naar het station. Aldaar heeft een hunner een po ging tot zelfmoord gedaan door drie subli maatpastilles in te nemen. Medische hulp werd onmiddellijk ingeroepen. De toestand van den man is zeer ernstig; de kans om hem in het leven te houden, wordt zeer gering geacht. Een aantal juweelen van den diefstal af komstig werd in het bezit van de aangehou denen gevonden en is in beslag genomen. De beide mannen, die van Belgische nationali teit zijn. zullen in overleg met de Belgische justitie ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie te Breda. rapport over de sigarenindustrie. LOONSVERHOOGING NIET GERECHT VAARDIGD. De Commissie van Oonderzoek ln de siga- renindustrie, bestaande uit den heer C. Zaal berg, directeur-generaal van den Arbeid, voorzitter, prof. H. Kaag te Tilburg accoun tant Wijsmuller te Eindhoven, en accountant Thijssen te Bussum heeft naar het Volk meldt rapport uitgebracht in zake de lopnen ln de sigarenindustrie waarvan de eindconclusie als volgt luidt; De Commissie is eenstemmig van oordeel, dat het economisch niet gerechtvaardigd zou zijn boven hetgeen is toegestaan op dit oogen blik; een loonsverhooging in de sigarenindus trie te geven. Eenerzijds blijkt duidelijk, dat de sigarenindustrie geen grootere lasten kan dragen en de huidige conjunctuur geen spoe dige verandering van den toestand mag doen verwachten, anderzijds dat de loonen en de indexcijfers een tendenz vertoonen ten gun ste der werknemers. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel HArHD-GE.WE.VEN '1ODX1O0 i i3o x 160 =7 5.73 I50X ISO 112.00 iv^vy i w-/ 5.°o GR.HOI/T5TR 103 HAARLEM het hoofdstuk defensie. VOORLOOPIG BECROOTINGSVERSLAG. Verschenen is het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk vni der Begrooting" (Defensie) Wij ont'.eenen daaraan: „Verscheidene leden getuigden van hun waardeering voor het beleid van den Minis ter, voor de groote belangstelling voor de zee- zoowel als voor de landmacht, waarvan hij blijk geeft, en voor zijn optreden, waar hij met organen der weermacht persoonlijk in aanraking komt. Andere leden konden zich met 's Ministers beleid niet vereenigen. Zy betreurden het. dat deze burger-Minister kennelijk in alles de legerleiding volgt, welke streeft, zooal niet naar het opdrijven der mi'itaire eischen, dan toch naar het onverzwakt handhaven van het bestaande. Zoo zal van vermindering van bewapening niets komen. Sommige leden hadden den indruk gekre gen, dat in de laatste jaren over te weinig eeld beschikt is kunnen worden om de de fensiemiddelen behoorlijk op peil te houden. Allereerst komt dit naar de meening dezer leden uit in den toestand, waarin de vloot verkeert. Het personeel van de vloot in Indië heeft niet de vereischte sterkte. Ware met de uitbreiding van personeel eerder begonnen, dan zou thans niet. gelijk in de Memorie van Toelichting wordt ge meld, tot 1934 behoeven te worden gewacht- voor en aleer de noodige sterkte op de vloot in Nederlandsoh-Indië zou zijn bereikt. Inde tweede plaats zagen de hierbedoelde leden een bewijs van een minder goede ver zorging van de defensiebelangen als gevolg van het ontbreken van de noodige geldmid delen in de ontworpen wijziging van de vredesformatie der infanterie. Sommigen der hierbedoelde leden die het onwaarschijnlijk achtten, dat de defensie uitgaven veel hooger zullen kunnen worden opgevoerd, waren van meening, dat voor de verhooging van uitgaven voor materieel, welke noodzakelijk is compensatie zou kun nen worden gevonden in een vermindering van de uitgaven voor personeel De bedra- gen.noodig voor de bezoldiging van het be- roepspersoneel, hetzij door een verbetering der organisatie, hetzij door opheffing van een divisie, schijnt de eenige uitweg. Bij de luchtvaartafdeeling en den motordienst valt thans het omgekeerde te constateeren. Daar stijgen de Dersoneelsuiteaven. terwijl die voor het materieel een sterke vermindering on dergaan. Daarmede wordt het defensiebelang slecht gediend. Een der leden gaf als zijn meening te ken nen. dat de dienstplicht moet worden afge schaft en tot samenstelling van de weer macht geheel uit vrijwilligers moet worden overgegaan". niet iets Voor haarlem? DE BEGROOTING IN VIJF MINUTEN. We lezen in De Tijd: Tegen Dinsdagmiddag te 3 uur was de ge- meeneraad van Standdaarbuiten bijeengeroe pen ter behandeling onder meer van de ge- meentebegrooting 1931. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, welk punt wel den meesten tijd van den vergaderlngsduur ln be slag nam en mededeellng van ingekomen stukken, kwam de gemeentebegrootlng aan de orde, welke overeenkomstig de voorstellen van B. en W. werd goedgekeurd. De geheele vergadering duurde nog geen vijf minuten. Dat mag wel als een record worden aange merkt. munitielevering aan het buitenland. DOOR DEN NEDERLANDSCHEN STAAT. In het Voorloopig Verslag over de begroo ting van het staatsbedrijf der artillerie inrichtingen voor 1931 wordt gevraagd of het juist is, dat door het bedrijf munitie wordt geleverd aan een of meer vreemde mogend heden. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zou men gaarne vernemen welke die mo gendheid is of die mogendheden zijn. Men meende in dat geval den minister te moeten verzoeken aan deze leveranties, die men on geoorloofd achtte, oogenblikkelijk een eind te maken. Eenige leden zagen in deze leve ranties een concurrentie met particuliere fabrieken, welke zij niet juist achtten. STADSNIEUWS ned. reisvereeniging. LEZING VOOR DE AFDEELING HAARLEM. De heer Marius van Lokhorst sprak Woe ris. dagavond voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging over „Karlsruhe' en het Noordelijk deel van het Zwarte Woud". De bovenzaal van „De Kroon" was geheel gevuld. De heer Van Lokhorst die zeer bereisd is en vroeger al lezingen hield over Mexico en Corsica heeft thans met opzet een studie gemaakt van het Zwar te Woud, waartoe hij door bijzondere omstan. digheden beter dan iemand anders in staat was, omdat dit een gebied is, dat door hen die niet al te rijkelijk gezegend zijn met het aardsche goed heel gemakkelijk is te berei ken en waar het leven heelemaal niet duur is, De heer Van Lokhorst gaf er inderdaad blijk van heel goed thuis te zijn ln het Zwarte Woud. Hij motiveerde zijn voorliefde voor het Zwarte Woud, vertelde op hoeveel manieren men er komen kan, wanneer men er het best heen kan gaan. Hij gaf voorts aardige bijzonderheden over de wintersport, die ook in het Zwarte Woud heel druk be oefend wordt, maar waarvan toch wel het aantrekkelijkste is, dat ook de reizigers met de smalle beurzen er van genieten kunnen. De heer van Lokhorst wijdde eenigen tijd aan het toerisme voor den voetganger, dat in het Zwarte Woud op een heel bijzondere manier de bescherming geniet van de auto riteiten. Men denke maar eens aan de speciale we gen voor voetgangers, die het geheele gebied, dat toch van een zeer groote uitgestrektheid is, doorkruisen. Nadat de heer van Lokhorst nog eenige geologische gegevens had ver strekt vertelde hij een en ander van planten en boomengroel, van de fauna en van het prettige karakter der menschen. Daarna vertoonde hij een groot aantal lichtbeelden. Hij bezocht met zijn gehoor, al vertellende, de belangrijke centra en de mooiste plekjes van het Noordelijke deel van het Zwarte Woud. Deze causerie werd op een heel aangename manier voorgedragen. Spreker stond Juist bij die dingen langer stil, die den toerist moeten interesseeren. Hij gaf alleen die cijfers, waar de reiziger belang in stelt en verviel ceen enkelen keer in vervelende beschouwingen. Het was een buitengewoon aardige avond. STNA G OGFDTENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrij dagavonddienst te 4 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.58 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7 1/2 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondag avond te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Torah, worden verricht in het Ge meentegebouw L. Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge L. Begijnestraat 11. FEESTAVOND BUTTRTVEREENTGING. Donderdagavond had in het gebouw van den Haarl. Kegelbond een feestavond plaats van de buurtvereeniging Ged. Raam- en Vol dersgracht. Wilsons- en Soohiaplein. Er was voor veel afwisseling gezorgd. De heer J, Lenterman, lid der feestcommissie, own de de bij een komst met een welkomstwoord. Hij bracht den leden dank voor de flinke mede werking. Hierna wisselden voordrachten en muziek elkander af: de bekende humoristen Klaare en Flora uit Rotterdam hadden veel bijval. Hierna volgde een kienpartij, waarvoor de leden vele fraaie prijzen geschonken had den. De feestavond werd met een bal geslo ten. BLOEMENDAALSCHE BURGERWACHT. De schietoefeningen met buks en pistool voor het wintertydvak 19301931 zullen ge houden worden als volgt: Te Vogelenzang: in het vereenigingsge- bouw aan de Graaf Florislaan: te Haarlem: in het schietgebouw aan de Schouwtjeslaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL FEUILLETON 47) ,,'t Is over dat meisje, Grace Lane, sir. Toen ze in de tusschenkamer waren, zei hij nog. ,,'t Meisje dat gisteravond verdwenen is." „0( ja," Kirk keek hem met plotselinge be langstelling aan. „Wat Ls er met haar?" De politie vroeg me een massa vragen. „Waar ik haar vandaan had. en zoo. Maar op een punt heb ik gezwegen.Ik dacht dat het beter was als ik er u eerst over sprak, Mr. Kirk." „Nu, ik weet niet, Cuttle, of het wel ver standig is om te probeeren iets voor de po litie te verzwijgen." „Maar op dit punt, sir „Welk punt?" „Hoe ik er toe overging om haar te huren. De brief dien ze me van 'n zeker iemand meebracht „Van wien?" „Van uw grootmoeder, sir van Mrs. Dawson Kirk". „Goeie hemel! Grace Lane kwam by Jou met een brief van m'n grootmoeder?" ..Dat deed ze. Ik heb den brief nog. Mis schien wilt u hem graag zien." Cuttie haalde een gryze enveloppe van duur papier voor den dag. Kirk nam den in houd er uit en zag dat het bericht was ge schreven met z'n grootmoeder's stijf, ouder- wetsch schrift. „Beste Cuttle: „De jonge vrouw die dezen brief meebrengt ls een goede kennis van me, Miss Grace Lane. Het zou me veel plezier doen als Je voor haar een betrekking in het gebouw kon vinden ik dacht aan hét werk aan de lift. Miss Lane staat verre boven zulk werk, maar ze heeft een slechten tijd achter den rug en wil gretig alles wat zich voor doet aannemen. Ik ben er zeker van dat ze gewillig en handig Zal zijn. Ik zal volkomen voor haar borg blyven. Met achting, Mrs. Winthrop Kirk. Kirk's gezicht stond verwonderd. „Ik zal dien brief houden", zei Kirk, terwijl hij hem in z'n zak stak, „en ik denk dat het heel goed was dat Je niets aan de politie er over zei". „Dat dacht Ik ook. sir," zei Cuttle, heel voldaan, en verdween. XVI. Kirk ging haastig naar de bungalow. Hij vond Charlie Chan by het. raam zitten, heele maal verdiept ln kolonel Beetham's beschry- ving van ,,'t Land achter den Khybcr". „Zoo", zei Kirk, „hier is nieuws voor je. ,.Ik ben juist een nieuwe verdachte in onze zaak op het spoor gekomen". „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd" ver zekerde Chan hem. „Ik verzoek u vrlendelyk om den nieuwsten naam te noemen." „Myn grootmoeder", antwoordde Kirk. „Dat is alles". Charlie veroorloofde zich de weelde van een momenteele verwondering. „U verbaast me. Die lieve oude dame. Wat voor mlsdryf heeft die op haar geweten?" „zy was het die voor Grace Lane of wat haar naam ook moge wezen een betrek king in het gebouw, hier, kreeg." De jonge man herhaalde z'n gesprek met Cuttle en liet C'nan den brief zien. Charlie las Mrs. Dawson Kirk's warme aanbeveling met belangstelling. Hij gaf het glimlachend terug. „Nu wordt uw grootmoeder iemand die on dervraagd dient te worden. Nederig verzoek ik u om miss Morrow op haar af te sturen." Kirk lachte. „Dat zal ik doen. Het vuur werk dat daarvan het gevolg zal zijn belooft veel moois" Hij belde Miss Morrow op, die, teen ze alles had gehoord, een interview met Mrs Kirk voorstelde om twee uur in de bun galow. Nu belde de jonge man z*n grootmoeder op. „Hallo", zei hij. „Ik ben Barry. Heb ik u van ochtend goed begrepen dat u graag in de zaak van den moord op Bruce betrokken wil le worden?" „Nu, op 'n aardige manier, zou het me niet kunnen schelen. Feitelijk zou ik het dan eerder leuk vinden." „Dan is uw wensch vervuld. De politie zit u op het oogenblik net op de hielen." „Goeie Genade! Wat heb lk gedaan?" «Dat zult u wel weten. Denk maar eens over uw zonden na en kom dan om twee uur hier. Miss Morrow wil u ondervragen". „Doet zij 't? Nu ik ben niet bang voor haar." „Goed. Kom maar." „Ik zal weer vroeg weg moeten gaan. Ik heb beloofd dat lk op een lezing zou komen." „Dat doet er niet toe. U kunt gaan als de wet klaar is met u. Ik hoop dat u bereid zult zyn om de waarheid te vertellen. Zoo ja. dan ben ik wellicht nog in staat om u uit de ge vangenis te houden". „Je kunt me niet bang maken. Ik zal ko men maar alleen uit nieuwsgierigheid. Ik zou dat meisje gaarne eens in actie zien. Ik kan in de verste verte niet bedenken wat 't kan zijn." „Ik hoorde wat anders", antwoordde Kirk. .Denkt u er aan precies twee uur!" Hij hing de hoorn op en wachtte met on geduld op het bewuste uur. Om kwart voor twee verscheen miss Morrow op het appèl. „Dit neemt 'n vreemden keer" zei ze, toen Kirk haar mantel had aangenomen. „Dus kent uw grootmoeder Jennie Jerome Marie Lantelme?" „Haar kennen!" antwoordde Kirk. 't ZUn groote vriendinnen". Hy gaf haar den brief. „Lees dit eens, Staat op alle manieren voor haar in. Goede oude grootmoeder!" Miss Morrow glimlachte. „Ik zal haar zacht moeten behandelen", merkte ze op. „Ik geloof dat ze niet erg op me gesteld is." ,Ze ls op den leeftijd waarop ze met nie mand erg Ingenomen is." verklaarde Kirk 'niet eens met mij. Een mooi nobel karakter, zooals u weet. Toch ontdekt ze feilen. Begrypt u het!" „Absurd!" riep miss Morrow uit. „Wees niet te aardig tegen haar. Ze zal be ter zijn als u wat optreedt. Sommige men schen zyn nu eenmaal zoo." Charlie kwam binnen. „Ah miss Morrow. Komt u weer de kamer sieren. Heb ik het ver keerd te veronderstellen dat kapitein Flan- nery Eve Durand heeft gearresteerd?" .Als u het liftmeisje meent, hebt u het hee lemaal mis. Geen spoor van haar. Denkt u nog steeds dat ze Eve Durand is?" „Als ze' het niet zou wezen, zou ik m'n hoofd met asch moeten bestrooien", ant woordde Chan. ..Wel dat is geen plaats voor asch", merkte Kirk op. Mrs. Dawson Kirk stoof binnen. „Hier ben lk", zei ze. .Precies op de minuut. Teeken dat als t je blieft aan." „Hallo", begroette Kirk haar. „U herinnert zich miss Morrow natuurlijk." „O ja; de advocaat. Hoe maakt u het? En Mr. Chan kijk eens aan; waarom hebt u de zaak nog niet opgelost?" „Een beetje meer geduld", zei Chan grin- nekend. „We worden nu warm. U bent ein delijk onder een zwevende wolk van verden king gekomen." ,Dat hoor ik" babbelde de oude dame. Ze wendde zich tot Miss Morrow. „Wel, lieve, Barry heeft me verteld, dat u me aan een kruisverhoor wilde onderwerpen". „Er is geen enkel kruis is", zei Miss Mor row lachend. „Alleen eenige beleefde vra gen." „O, werkeiyk? Wees maar niet al te be leefd. Ik verdenk altijd te beleefde men schen. U denkt toch, hoop ik, niet, dat ik dien armen sir FYederic heb vermoord?" „Niet precies. Maar u hebt een brief ge schreven „Dat denk ik wel. Ik heb de gewoonte om onbescheiden brieven te schrijven. En je kunt oude gewoonten moeilijk afleeren. Maar ik zet er altijd onder aan „verbrand dezen". Iemand heeft zeker m'n instructies niet op gevolgd. hè?" Miss Morrow schudde haar hoofd „Ik geloof dat u deze toevoeging, in dit geval, weggelaten hebt. Zij overhandigde den brief aan Mrs. Kirk. „U hebt dit geschreven, niet waar?" Mrs. Kirk keek hem door. „Zeker schreef ik dit. Wat is er mee?" „Was deze Grace Lane een goede vriendin van u?" ..In zekeren zin. ja. Natuurlijk kende ik het meisje nauwelijks „O-ho!" riep Barry Kirk. „U hebt op alle manieren voor haar ingestaan, en toch kende u haar nauwelijks." (Wordt vervolgd)..

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6