H. D. Puzzles. De Prijswinnaars van nr. 1. H. D. Puzzle nr. 2. Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING EET LOCK. BLUF JONG! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930 DERDE BLAD Wij beginnen vandaag met de namen te geven der oplossers van puzzle nr. 1, die een prijs wonnen. Het zijn de volgende: U prijs 7.50) de heer J. BAAS, Pijnboomstraat 70. 5 premies (elk 2.50) de heer F. v. d. LANDEN, Pijlslaan 4, Haarlem; de heer P. FRISIUS DE HAAN, Hasselaersplein 34, Haarlem; de heer A. VOGELS, Klever laan 66, Haarlem; de heer F. C. KUIPERS Az., 2e Hasselaerstraat 8, Haarlem; mej. M. REERINK VAN CHERIBON, Nieuwe Gracht 100, Haarlem- De prijzen zijn heden aan de winnaars toe gezonden. Het aantal inzendingen bij deze eerste puzzle was al aardig groot. Wel bleek, dat zij zeer moeilijk was. Nr. 2, die hieronder volgt, is vrij wat gemakkelijker. De juiste oplossing van Puzzle nr. 1 is: h haard graaf deurbel cycloon hortensia psalmbord requisieten reproductie onaantastbaar cryptograph ie b 1 dre geest w a g e n a e schandaal VGn boven naar beneden db»? «Haarlem's Dagblad nummer één.* Hier volgt nu de tweede puzzle-opgaaf, maar eerst geven wij" nog eens de voorwaar den, met het formulier dat ook bij nr. 2 moet worden ingeleverd: Oplossingen, verzonden in gesloten couvert, waarop vermeld „Puzzle-rubriek" moeten uiterlijk Maandagavond d.a.v. in oris bezit zijn. Wij verwachten dus uiterlijk Maandag avond 17 November a.s. reeds de oplossingen van puzzle nr. 2. Bij de oplossing moet onderstaand formu lier worden ingezonden, uitgeknipt en duide lijk leesbaar ingevuld. Bij ieder formulier mag slechts één oplossing worden ingezon den. Voegt men er meer bij, dan moeten wij ze alle van het mededingen naar de uitge loofde prijzen uitsluiten. Hier volgt het formulier: H.D. PUZZLE No. 2 Naam inzender: 15 November 1930. Voor goede oplossingen loven wij wekelijks uit: een Eersten Prijs van 7.50 Vijf Premies van 2.50 elk. Zijn er meer goede oplossingen dan het aantal prijzen, dan zullen deze bij loting worden toegekend. De namen van de prijswinners zullen wij in ons nummer van den volgenden Zaterdag (in dit geval dus van 22 November a.s>) pu- bliceeren. Er bestaat geen beroep op de genomen be slissingen. Correspondentie er over kan niet worden gevoerd. Alle oplossingen moeten bezorgd of per post gezonden worden aan onze bureaux, Groote Houtstraat 93. Van onvoldoende gefrankeerde brieven wordt geen nota genomen. Hier volgt thans: {LettergreepraadseL) Bedoeling is onderstaande heftig door el kaar gegooide lettergrepen zóó bij elkaar te zoeken dat zij op de eerste lijn vormen: le. steïtlooper (vogel). 2e. rijkste man der wereld. 3e. werelddeel. 4e. groot man L d. geschiedenis. 5e. muziekinstrument. 6e- meest gelezen blad ln Haarlem. Te. gezonde groente. 8e. kansspel. 9e. Ind. kleedingstuk. 10e. bek. wielrenner. 11e. laatste verklaring. 12e. bladgroente. 13e. bekend man b. d. luchtvaart. 14e. gelijkvormig. 15e. voornaam van bekend filmheld. a - Haar - ke - form - moes - vie - lems - ec - u - ce - fri - sa - ka - fla - ke - po - spi - man - na - rij - blad - ma - kops - ri - na - an - dag - fel - min - on - xo - Ier- go - zie - ner - ni - ul - roe - ti - le - te - turn - lo - rong - dij - sa - phoon. De beginletters van boven naar beneden vormen een veel door vreemdelingen bezocht gebouw in Haarlem. door KAREL DE JONG. Op het gebied der kamermuzdek die in de volgende week zal worden uitgezonden vraagt een en ander mijn aandacht. Vooreerst de Sonate voor clarinet en piano in Es op. 120, no. 2 van Braihms (Zondag, Daventry Nat.) De combinatie is vrij zeldzaam: Brahms kreeg voorliefde voor de clarinet na zijn ken nismaking met den voortreffeüjken bespeler Mühlfeld, lid der beroemde Meininger Hof kapel. Het Trio op. 114, het Quintet met strijkinstrumenten op. 115, beide in 1891 ge schreven waren de eerste vruchten van Brahms' bewondering; in 1894 volgden de twee clarinetsonates op. 120, de laatste ka mermuziekwerken die de meester schreef. De première vond in Januari 1895 plaats. Brahms en Mühlfeld speelden ze op een con cert van het Rosé-kwartet te Weenen. Men merke in het eerste hoofddeel der Esaur-so- nate op: het melodieuze hoofdthema, welks eerste vier noten (es, d, f, es) tot veelvuldige bewerking leiden, het in imitatie (canon in de onder quint) optredende tweede thema, dat zijn aanvankelijke droogheid spoedig verliest en tot sierlijke rankende melodieën gedijt, kleurend als wilde wingerd in den herfst. Najaarsstormen woedden in t es min. Scherzo; het Trio daarvan geeft als contrast een in breede accoorden stroomenden zang. Het derde .hoofddeel is een thema van haast Beethoven-achtigen eenvoud, gevolgd door enkele variaties; en eenmaal komt, in es min. nog een herinnering aan den voorbijgeganen storm, dan zuivert zich de lucht, een serene rust keert weer, en in volle bevrediging en ongebroken levenskracht wordt het werk afgesloten. Braihms' Trio voor piano, viool en cello op. 8 wordt Maandag door de V. A. R. A. uitgezonden. Het jeugdwerk van 1854 over- stroomend van geniale invallen, doch lang en niet overal evenwichtig, bevredigde den gerij pten meester niet meer; hij bewerkte het 35 jaar later opnieuw, bekortte en ver anderde wat hem ongeschikt voorkwam. Over de resultaten van dien arbeid zijn de mee ningen steeds verdeeld geweest. Wat het werk aan concentratie gewonnen heeft, heeft het aan natuurlijkheid en onbevangenheid ingeboet. „Jugendlust und Weisheit des Al ters haben stets einen verschiedenen Klang" zegt een van Brahms' biografen. Het radio programma vermeldt niet welke uit-gave ge speeld zal worden, vermoedelijk zal 't wel de tweede zijn. Van Schubert zal men Woensdag uit Lan- genberg bebalve het verleden week hier ge speelde mooie Octet op. 166 het nog veel mooiere Quintet op. 163 voor 2 violen, alt en 2 cell! kunnen hooren: een der heerlijkste openbaringen van Schuberts genie en een der schoonste werken van alle die de toon kunst heeft gebracht. Het hemelsche Adagio zou alleen reeds een gang naar de concert zaal waard zijn; het levenslustig voortstor mende Scherzo en het sombere, als door doodsadem verkilde Trio vormen een tegen stelling, zóó dramatisch als er misschien in re geheele litteratuur geen tweede is aan te wijzen; de finale Is dr Weener levenslust en humor zelf. Ik wil nog wijzen op een kwintet voor fluit harp, viool, alt en cello van Vincent d'Indy, dat Donderdag te Parijs zal worden gespeeld. D'Indy, een der meest begaafde leerlingen van César Franck, is hier te lande hoofdza kelijk door zijn „Chant de la Gloche" bekend geworden. Zijn Cours de Composition musi- cale geeft een beeld van den man, wiens rotsvast geloof geëvenaard wordt door zijn liefde voor de kunst en door zijn hooge op- vatting van de roeping des kunstenaars. En daarmee stap ik voor ditmaal van de kamermuziek af. Op muzikaaldramatisch ge bied zal er heel wat te hooren zijn. Berlijn zendt Dinsdag de opera „Lakmé" van den Franschen componist Délibes (18361891) uit. De gracieuze, geestige muziek van Déli bes' balletten „Coppelia" en Sylvia is door de daaruit samengestelde orkestsuites ook bij ons althans ten deele bekend geworden, maar zoolang de goede vaderlanders te zuinig blij ven om een behoorlijk operagezelschap te be. kostigen of te subsidieeren, zoolang ze alle Nederlandsche ondernemingen doen misluk ken en hun geld liever aan buitenlanders, tanks, brood met aardappelmeel en niet-ren- deerende stoomvaartlijnen of schoenenfabrie ken uitgeven, zullen we wel genoodzaakt blij ven de meeste opera's die we willen hooren, uit den aether op te vangen als een aalmoes, die ons door meer bevoorrechte landen of ste den toegeworpen wordt. Antwerpen heeft een Vlaamsche en een Fransche opera, Brussel en Luik hebben een Fransche; Amsterdam heeft.... niets, maar een geïmporteerd Italiaansch gezelschap kan er bestaan. En we konden ten minste een goede Hollandsche Operette niet alleen hebben maar ook behou den. als als we niet te voornaam waren om Hollandsch te gaan hooren en niet te veel Hollander om voor een landgenoot hetzelfde respect te hebben als voor een ..Etranger" of „Fremder" die uit zoo'n groot voornaam land buiten onze grenzen komt. waar alles grooter en beter is dan bij ons. Gelukkig bestaat onze Wagnervereeniging; gelukkig heeft zij ae laatste jaren het veld harer werkzaamheid buiten Wagner's oeuvre uitgebreid en zoo zullen we Donderdag uit Hilversum „Iphigenie en Tauridedat in den Stads- Waarom zult Uü meer betalen DROSTE BLOKLETTERS PEL'S BORS1 PLAAT LUXE DOOZEN DE JONG S BORSTPLAAT bq PHILIP DE VRIES, Gierstraat 73 Ook ln Amerika wordt de werkloosheid steeds grooter. De ri) der genen die zich bij een New-Yorksch arbeidsbureau, komen aanmelden. schouwburg te Amsterdam gegeven wordt, kunnen hooren. Deze opera die als Gluck's meesterwerk wordt beschouwd is in 1779 te Parijs voor het eerst uitgevoerd, en bracht den componist een volkomen succes zelfs van de zijde zijner tegenstanders. Het was in den tijd der heftigste twisten tusschen de aan hangers van Gluck en die van Piccini, een Italiaansch componist, die vóór Gluck de opera te Parijs geheel beheerschte. Als be hoorlijk concurrent componeerde Piccini ook gauw een opera op denzelfden tekst, waar van in 1781 de première ging. Men heeft te Parijs een tijdlang de beide Iphigenies om beurten uitgevoerd, iets wat heden ten dage zeer profijtelijk voor de couranten geweest zou zijn. Stel u voor: vandaag een heele bladzijde: „Gluck's Iphigenie is toch voor- deeliger; morgen een heele pagina „Piccini's Iphigenie is de beste en goedkoopste in gebruik!" Welk een goudmijn! Maar de Italiaan lei het op den duur af: zijn werk bracht een recette van nog geen 1500 livres, een paar dagen nadat dat van Gluck meer dan 3000 had opgeleverd. „Pelléas et Mélissande" van Debussy wordt tweemaal uitgezonden: Dinsdag uit Londen (Reg.) en Vrijdag uit Daventry (Nat.) Of er van de teere sprookjessfeer van dit. spel in de radio-overbrenging veel zal overblijven, meen ik te moeten betwijfelen. De humoristische opera „De verkaufte Braut" (Prodana ne- vesta) van den Tsjech Friedrich Smetana (1824—1884) wordt Dinsdag te Keulen uitge voerd en uit Langenberg in den aether ver spreid. Op het gebied van het oratorium vind ik de Missa Solemnis (Berlijn, Woensdag), voor mij de schoonste, de meest menschelijke van alle muzikale verklankingen van den gewij- den tekt. Op verschillende plaatsen tegelijk wordt Conradin Kreutzer, de componist der vroeger vrij bekende opera „das Nachtlager in Gra nada", herdacht. Deze Kreutzer moet niet verward worden met den componist der be roemde vioolétudes, den vioolvirtuoos Ro- dolphe Kreutzer, aan wien Beethoven zijn sonate op. 47 opdroeg Later noemde men Tolstoï als auteur dei Kreutzersonate, maar dat was slechts tot op zekere hoogte juist. Zaterdag geeft de VA.R.A. ons het Requiem van Brahms en „Arbeidsverrijzenls" van Isr. Olman. Brahms en Olman deux mots bien étonnés de se trouver ensemble! Maar het symphonisch-symbolisch koorwerk van Ol man, tegenover wiens koorwerk ik in het al gemeen niet sympathiek sta, moet, naar ik hoor, lang niet slecht zijn. Enfin, we zullen er ons Zaterdag van kunnen overtuigen; ik voor mij hoop dat het werkelijk mooi is. KAREL DE JONG. UIT DE OMSTREKEN (Zie ook elders in dit nummer). VELSEN VERLAGING BROODPRIJS. Met ingang van Vr dag 14 November heeft de Coöperatieve Verbruiks- en Productie- vereenlging „De Eendracht" haar broodpr s met 2 ets. per 8 ons verlaagd. IJMUIDEN PERSONALIA. Tot directeur van de Arbeiders Muziek- vereeniging „Voorwaarts" is uit elf sollicitan ten benoemd de heer D. Horst te Alkmaar. PROEPING. De commissaris van Politie der gemeenten Velsen deelt, in verband met de plaats ge had hbebende berooving van een bankbe diende, mede dat op Maandag, 10 November JJ. des namiddags tusschen 41/4 en 4 1/2 uur, een tot nog toe onbekend manspersoon heeft gezien, dat twee jongens in het gedeelte van de Breesaapstraat te IJmuiden, gelegen tus schen de Visscheringstraat en Dirkstraat, elkander hard rijdende per rijwiel achterna zaten. Eén dier wielrijders is komen te vallen, waarop bovengenoemde onbekende mansper soon togen een ander persoon, die bij de politie bekend is, gezegd heeft: „Waarom rij den ze ook zoo hard", althans woorden van dergelijke strekking. In het belang van het onderzoek wordt bedoelden onbekenden manspersoon dringend verzocht zich ten spoedigste aan te meiden aan het Bureau van Politie te IJmuiden. DIEFSTAL VAN STEENEN. Een bewoner van de Frans Halsstraat werd op heeterdaad betrapt op diefstal van steenen ten nadeele van de aannemers B. en D. De steenen werden in beslag genomen en de dader werd voor den Commissaris van Politie geleid. PUBLIEKE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris G. D. Boerlage te Velsen vond Vrijdagmiddag een publieke verkooping plaats. De uitslag was als volgt: Een Heerenhuis genaamd Waldi, Stations weg 77, groot 4.41 Are. Kooper de heer H. Oudshoorn te Velsen voor f 7925. Een woon- en winkelhuis met bovenwoning, Kanaalstraat 66, groot 1.61 A. Kooper de heer J. Mooy, LJmuiden, voor f 6825. Een woon- en winkelhuis met bovenwoning Kanaalstraat 54, groot 1 A. Kooper de heer H. Oudshoorn, Velsen, voor f 5600. AANBESTEDING SLUISBOUW. Ten kantore van den Sluisbouw vond Vrij dag de aanbesteding plaats van het bouwen van schuilhuisjes en het maken van terrein- afscheidingen bij de NoordeTSluis. Ingeleverd werden 8 biljetten. Laagste de firma Gebr. Luppens te IJmui' den voor f 8989. CONFLICT OP EEN BOUWWERK. Bij den bouw van 100 woningen achter het St. Antonius Ziekenhuis is een arbeidsconflict ontstaan, waardoor 36 arbeiders zonder werk zijn gekomen. De metselaars, die op stukwerk door de patroons, de 'fa. Tiersen en Weernekers zijn aangenomen, konden bij het vastgestelde tarief een weekloon van 40 tot 47 gulden verdienen. Zij eischten een garantieloon van 45 gulden per week. De patroons waren niet bereid, dezen eisch in te willigen en daar de werknemers niet bereid waren aan het werk te gaan indien niet het garantieloon werd toegestaan, zijn zij allen ontslagen. Bij dit ontslag zijn 26 man betrokken, doch door het stilliggen van het werk is tegen as. Maan dag 10 timmerlieden ontslag aangezegd. OPENING PLUIMVEE-TENTOONSTELLING Vrijdagmiddag werd de ln het Patronaats gebouw door de Kennemer Pluimveevereeni- ging georganiseerde tentoonstelling officieel geopend, in tegenwoordigheid o„a. van de wethouders, de heeren Tusenius, Nijssen en Schilling en den gemeentesecretaris. Ter inleiding van de opening spTak de heer A. Vos, tweede voorzitter van den Noord- Hollandschen Bond van Pluimveehandelaren eenige woorden. Spreker zeide, dat er als men ziet, wat hier tot stand is gebracht, reden genoeg is, om eenige woorden ter inleiding te spreken. De Kennemer Pluimveevereeni- ging laat in deze tentoonstelling zien, dat het haar ernst is. Spreker waarschuwt tegen het houden van tentoonstellingen om elkaar te beconcurreeren. Deze tentoonstelling, die niet minder dan 675 inzendingen telt bewijst echter, dat zij is georganiseerd in het belang van de pluimveeteelt. Spreker achtte zich de tolk van allen wan neer hij het bestuur der Vereeniging met deze tentoonstelling feliciteert. INGEZONDEN MEDEDF.F.I.INGEN a 60 Cts. per regel. 10 KORTING ZIE DE ETALAGE! De heer Nijssen zeide. dat de tentoonstel ling door den Burgemeester geopend a>u worden, doch doze is door uitstedieheid ver hinderd. De burgemeester heeft spreker ver zocht, de tentoonstelling te openen, aan welk verzoek de heer Nijssen gaarne bereid was to voldoen, omdat men hier uitgaat van de ge dachte. het pluimvee te veredelen. Spreker heeft een ijver van het bestuur bewonderd, daar dit al de vijfde tentoonstelling is, die de Kennemer Piuimveevereeniging organi seert. Namens het gemeentebestuur spreekt de heer Nijssen den wensoh uit. dat het bestuur mag slagen in het doel dat het zich voorstelt. Daarna verklaarde de heer Nijssen de tentoonstelling voor geopend. Nadat de eerewijn was rondgediend namen de aanwezigen de tentoonstelling in oogen- schouw. Bij een rondgang langs de honderden kooien met hun kakelenden en snaterenden inhoud blijkt, dat deze tentoonstelling een groot suc ces is geworden. Liefhebbers en kenners kunnen er hun hart ophalen. Dat er ook enkele inzendingen waren, die niet op een tentoonstelling thuLsbchooren, bleek uit een in het bijzonder voor de inzending, een w:t konijn minder aangenaam oordeel: „Zeer slecht; den pot in". De jury moet geen gemakkelijke taak hebben gehad, maar uit de op de hokken aan gebrachte kaartjes blijkt, dat zij haar taak zeer serieus heeft volbracht. Alle bekroningen op te noemen zou een onbegonnen werk zijn. Vermeld dient echter te worden dat de ge meente Velsen met haar inzendingen parel hoenders, fazanten, eenden en kalkoenen uit „Velserbeek" 7 eerste en 2 tweede prijzen, alsmede een zeer eervolle vermelding ver wierf. SCHEEPVAARTBERICHTEN Zie ook elders in dit nummer). TRANSATLANTISCH ELIJNEN. Bodegraven 12 Nov. van Mollendo n. Arica. Baara 12 Nov. te Corral van Amsterdam. Cottica 14 Nov. 5 u. van Havre. W.-Indië naar Amsterdam. 15 Nov. 5 u. te Amsterdam verwacht. Haarlem 14 Nov. te Antwerpen, Chili, naar Amsterdam. Johan de Witt 14 Nov. 13 u. van Southamp ton met 4 uur vertraging wegens mist, wordt 15 Nov. 8 u. te IJmuiden en 11 of 12 uur te Amsterdam verwacht, behoudens nieuw op onthoud door mist. Kota Radja 11 Nov. v. Philadelphia naar Java. Nijkerk 13 Nov te Kaapstad van Rotterd. Nictheroy 12 Nov. 2 u. 40 m. 980 mijl Zuid- West van Valentla, Rotterdam naar de Pa- cifickust. Orion 14 Nov. van Amsterdam naar Guate mala. Patrla 14 Nov. 11 u. van Marseille. Batavia naar Rotterdam. Parana 13 Nov. van Vancouver naar Rot terdam. Poelau Roeblah 14 Nov. te Suez, Batavia naar Amsterdam. Roepat 14 Nov. te Tcgal, Amsterdam naar Batavia. Salland 13 Nov. 18 u. van Santos, Buenos Aires naar Amsterdam. Saleier 14 Nov. te Batavia van New-York. Tjikandi 13 Nov. te Soera ba ya van Naga saki. Tjisondari 12 Nor van Hong Kong naar Amoy. Tjisalak, 13 Nov. te Sjanghai van Hong Kong. Tanimbar 14 Nov. te Sabang. Amsterdam naar Batavia. Tjerimai 14 Nov. 17 u. van Southampton, Rotterdam naar Batavia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Ook de branden in Amerika zijn steeds ,jeus achtigOp Rhode Island richtte een brand Gluck's ae haven der stad Providence enorme schade aan. 24 menschen werden zwaar gezoond. ACENDA Heden: ZATERDAG 15 NOVEMBER Stadsschouwburg: Kon. Ver. Het Neder- landsch Tooneel: .XJefde's Lief en Leed". 8 u. Deutsche Ges. Verein. Feestavond 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond. Nederl. Bond van Particuliere Chauffeurs, feestavond 8 u. Palace: „De vaandrig van den keizer". Tooneel: Tummers (humorist), 2 30 en 8.15 u. Luxor Theater: ..Ridders van den nacht", en „Hotel „De twee duiven"." Tooneel: Les 4 Serierses. 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Koning der Konin gen.", 2.30. 7 en 9.15 uur. ZONDAG 16 NOVEMBER Doopsgezinde Kerk (Gr. Houtstraat) Albert Schweitzeravond. 8 uur. Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel. „O, Die Vrouwen toch". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Iaat Waaien", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 17 NOVEMBER Stadsschouwburg: Mij. tot bevordering van Toonkunst, 2de Kamermuziekavond. 8 uur. Schouwburg Jansweg: N.V. Het Ncdcr- landsch Tooneel, 2de Abonnemeetsvoorsteiiing „Vrouwen-Invloed". 8 15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyleris Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9