BUITENLAND Een merkwaardig bericht uit Italië. ww "is .::m\ niMuimqn J. LOTTGERING HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 19 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD Een tekort van 729 millioen Lire op de Italiaansche begrooting. Wat het militairisme aan productieven arbeid onttrekt. J)e loonen en salarissen van personeel in Staatsdienst zullen verlaagd worden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Onlangs hebben wij gewag gemaakt van het voornemen der Engelsche spoorwegdirec ties om de loonen van de employé's aanzien lijk te verlagen. Uitvoerig hebben wy nage gaan welke de gevolgen zouden zijn van dit voornemen, en welke kansen er bestonden op een ernstig arbeidsconflict. De eerste officieele schrede naar de afwikkeling van het proces is thans gedaan. De directies der spoorwegen hebben bij de vakvereenigingen de voorstellen ingediend tot verlaging der loonen voor de arbeiders in de spoorweg-werkplaatsen en opslagplaatsen. Deze verlaging wordt geraamd op een bezui niging van 1.500.000 Pond Sterling per jaar, hetgeen met de reeds voorgestelde verlagin gen op loonen in totaal een bezuiniging van 11 millioen Pond Sterling per jaar zal betee- kenen. aansluiting op dit bericht is het interes sant te vernemen, wat er in Italië is ge schied. Een N.T.A.-telegram meldt namelijk het volgende: De ministerraad heeft met het oog op het feit dat de begrooting voor de eerste vier maanden van het loopende financieele jaar een deficit van 729 millioen lire aanwijst, het besluit genomen om de salarissen van het personeel in staatsdienst en openbare bedrij ven werkzaam met twaalf pet. te verminde ren. De vermindering zal 25 pet. bedragen voor hen die een inkomen hebben hooger dan 40.000 lire, 35 pet. voor inkomens boven 60.000 lire. Dit besluit treedt 1 December in werking. Door dit besluit worden rond een half mil lioen arbeiders en beambten getroffen. De re geering zou een besparing verkrijgen van meer dan een milliard lire. Zij heeft echter maatregelen getroffen voor het doen dalen van de prijzen van verscheidene artikelen. Dit bericht geeft een merkwaardige kijk op 'den economischen stand van zaken in Italië. Het komt wel heel onverwacht. Het fascistisch bewind had in het buitenland den indruk gewekt, dat Italië een periode van welvaart als nimmer te voren, doormaakte. Het schet terende Mussolinisme, het weerzinwekkende militaristische vertoon, dat de gedachte op wekte aan horden van duizenden zwart- hemden, die bereid zijn er aanstonds op los te slaan, heel de Italiaansche bombast, bezorgde der buitenwereld onwillekeurig de overtui ging, dat Italië toch wel een zeer welvarend land moest zijn: thans blijkt echter dat zelfs de heilstaat van den Duce te kampen heeft met een deficit van maar liefst zeven hon- dei"d negen en twintig millioen Lire. Hoe het volk de aangekondigde loonsverlagingen van personeel in staatsdienst zal opvatten moet nog af gewacht worden. Trouwens wie zal ons over de gevoelens van dat volk precies inlichten? Tevens mag men met recht be nieuwd zijn, naar den afloop van den eco nomischen goocheltoer die hierboven aange kondigd wordt en waarin de regeering be looft er voor te zullen zorgen dat de prijzen van een reeks artikelen verlaagd zullen gorden. Zeven honderd negen en twintig millioen! Een fraai getal. Vooral voor Italië. Het snoe vende militarisme heeft geld gekost. Wie zal berekenen op hoeveel belastingpenningen ieder der woorden die Mussolini in Florence en Milaan den volke in hartstochtelijken overmoed heeft toegeslingerd, zal komen te staan? Lazen wij onlangs niet in een bul- tenlandsche correspondentie dat het feit dat duizonden jongemannen vrijwillig of niet vrijwillig aan den productieven arbeid wor den onttrokken om dienst te doen in het leger of op de vloot, een economisch con flict moet verorzaken? Intusschen droomt Mussolini wellicht van de renaissance van het Oude Romeinsche Rijk. Al heeft hij het dan zeer druk.... L. A. Engeland. Engelsche en Indische meeningen. LONDEN. 18 Nov. (V.D.1 De Indische Ronde-Tafelconferentie heeft hedenmorgen de algemeene besprek.ngen over het vraag stuk der Indische grondwet voor de toekomst, en wel of deze gebaseerd zal zijn op fede ralen of eenheidsgrondslag, voortgezet. Het woord was aan den Maharaja van Alwar die zeide, dat terwille van het welzijn van de nationale zaak alle kleine geschillen en oneenigheden dienen te worden bijgelegd. Het imperieele leger dient de verplichtingen van den Kroon te beschermen en de havens en grenzen moeten beveiligd worden door een inheemsch leger, in stand gehouden ten be hoeve van veiligheid en steun in tijd van nood. Godsdienstvrijheid moet worden toege staan aan alle geledingen der Indische be- vouking en de tradities van de Indië's be stuur moeten, overeenkomstig haar verleden van eeuwen her worden vorotgezet. Sir Mohammed Shafi zeide. dat- 71 mil lioen Muzelmannen constitutioneele en ad ministratieve evolutie van Indië wenschen. Zij willen hun wettig aandeel hebben in provinciale en centrale regeering. Hun wensch gaat slechts uit naar dit eene: Indië verkrijge den Dominionstatus als gelijk gerechtigd deelgenoot in de Britsche Ge- meenebest. Hij voegde er nog aan toe, dat zonder de wijsheid en sympathie van Lord Irwin, de situatie in Indië nog tien keer zoo ongunstig zou zijn. De Maharaja van Lewa, als vertegenwoor diger van het meer conservatieve element in de Indische staten, zeide, dat de natie „thans geboren wordt" en dat een der grootste moeilijkheden van het onderhavige probleem gelegen is in het uiteenloopen van de ver schillende belangen. Er is hier wederzijdsch vertrouwen in belangrijke mate noodzake lijk. Lord Peel. de eerste Britsche gedelegeerde, zeide, dat Engeland weet, wat Indië voor het Imperium gedaan heeft en erkentelijk is voor de groote toewijzing, waarmede de Indische vorsten en volkeren in den oorlogstijd ge lijkelijk steun hebben verleend. Herinneren de aan 'de verklaring van den vice-Koning aan de Wetgevende Vergadering, d.d. Januari 1930, zeide spr., dat sommige politieke krin gen in Indië deze niet geheel juist hebben geïnterpreteerd. Deze verklaring hield geen enkele beloften in betreffende den Dominion status. Er werd slechts in gesproken over een mijlpaal, die bereikt zou kunnen worden als, wat de politieke ontwikkeling betreft, in In dië alles naar wensch zou gaan. Sprekende over de positie van de Engel- schen in Indië, zeide spr., dat zij daar reeds langen tijd zijn. Men spreke over hen niet als over ..buitenlanders", doch men beschou- we hen als degenen, die aanzienlijk hebben bijgedragen tot moreelen en materieelen groei van Indië. Spr. noemde het rapport van de Statutaire Commissie een bijdrage van beteekenis in verband met het Indische vraagstuk en in zekeren zin een „revolution- nair" document. Spr. herinnerde er aan, dat het een einde maakt aan de diarchie en de raden in de provinciën uitgebreide bevoegdheden geeft, ten aanzien van de groote bevolking in die gebieden. In werkelijkheid geldt het hier geen provinciën maar landen met 20 a 40 millioen bewoners. Onder deze omstandighe den ligt er niets onredelijks in het voorstel, dat, terwijl de provincies zichzelf aanpassen aan de nieuwe verhoudingen door te lee- ren hoe de bestuurskunst over deze uitge breide bevolking moet worden toegepast, ge durende dezen korten! tijd geen prin- cipieele wijzigingen in het centraal bestuur zullen worden aangebracht Tenslotte sprekende over de quintessence van de beraadslagingen, zeide spr. dat hij sterk overhelt naar de idéé van een federa tie. die eenheden van groote verscheidenheid in één geheel vereenigt en iets van haar rijk dom aan het geheel helpt bijdragen. Debat over Palestina. Bij het Lagerhuis-debat over Palestina be pleitte Amery, conservatief oud-minister van koloniën, handhaving van de politiek, sedert vele jaren ten aanzien van Palestina gevolgd. MacDonald sprak woorden van grooten lof aan het adres der Joodsche kolonies voor de ontwikkeling van den landbouw in Pales tina. Hij zeide verder dat de regeering thans overleg pleegt met de vertegenwoordigers der Zionistische beweging. Hij zou willen dat er een soortgelijk contact in het leven werd geroepen met de Arabieren. De regeering zal het mandaat in zijn twee aspecten toepas sen en zal krachtige pogingen in het werk stellen, opdat de ontwikkeling van Palestina geschiedt in de nauwste harmonie tusschen Joden en Arabieren, zoodat de Arabieren kunnen voortgaan met het genieten van de voordeelen, die zij reeds hebben getrokken uit de Joodsche immigratie en het Joodsche kapitaal, en de Joden Palestina hoe langer hoe meer kunnen zien ontwikkelen volgens hun ideaal van een Joodsch Nationaal Te huis, aldus het Hbld. Een Reuterbericht meldt nog, dat verschei dene liberalen critiek leverden op het Wit boek. Het debat zal zonder stemming worden beëindigd. Genève. Voorstel van Litwinoff aangenomen. De voorbereidingscommissie voor de ont wapeningsconferentie heeft met 11 tegen 1 stem en 12 stemonthoudingen een voorstel van Litwinof aangenomen, dat ten doel heeft duidelijk te doen uitkomen, dat de ontwapeningsconferentie zal moeten zorgen niet alleen voor een beperking en stabili satie van de bestaande vloten, doch vooral voor een vermindering der vloten. Vóór dit voorstel stemden Canada, China, Engeland, Finland, Ierland, Italië. Japan, Nederland, Sovjet Rusland, Amerika en Zweden; de eenige tegenstemmer was Polen. Hierna is de commissie voortgegaan met de besprekingen over het voorstel van Span je en Zweden, om aan de kleine zeemogend heden grootere vrijheid te laten met betrek king tot de verdeeling van de totaal tonnen- maat der vloot over de verschillende cate gorieën. Het voorstel van Zweden, dat vlo ten van geen grootere tonnen maat dan 100.000 ton. volkomen vrijheid van verdee ling over de verschillende categorieën zou den hebben, werd krachtig door prof. Rut gers ondersteund, aldus de N. R. Crt. De vertegenwoordigers der groote zeemo gendheden hadden echter bezwaar om aan de kleine mogendheden volkomen vrijheid te laten met betrekking tot de totale tonnen- maat voor de duikbooten. Tenslotte is een ondercommissie benoemd van 5 leden om deze kwestie nader te be spreken. De Economische Conferentie. Genève. 18 Nov. (V.D.) De economische conferentie heeft Dinsdagavond de debatten over de wijze van behandeling van de alge meene progressieve vermindering der tarie ven voortgezet. De Zwitsersche gedelegeerde Stucki bestreed de opvatting van Fransche zijde, dat men thans reeds tot onderhande lingen over de bestrijding van de dumping en der deloyale concurrentie kan overgaan. Hij ondersteunde het Britsch-Nederlandsche voorstel, volgens hetwelk onmiddellijk on derhandelingen zullen worden ingeleid over de vermindering van bepaalde tarieven. Incident LoudonLitwinof. GENèVE. 18 Nov. (V.D In de zitting van de ontwapeningscommissie kwam het tot een kort incident tusschen den voorzitter Loudon en Litwinoff, toen laatstgenoemde zeide, dat een deel van de Russische vloot zich nog steeds in gevangenschap van een Europeesche mogendheid bevindt. De voorzitter onderbrak onmiddellijk de zitting en zeide, dat hij onder geen enkele voorwaarde de bespreking kon toelaten van kwesties die met de eigenlijke besprekingen geen verband houden. Het betreft hier naar men weet Russische schepen, die na de Russische revolutie door de Fransche regeering voor het transport van Wrangeltroepen naar Zuid-Rusland ge zonden werden ter bestrijding van de regee ring te Moskou en die zich thans in een der Fransche havens bevinden. Spanje. Onlusten te Barcelona. PARIJS, 18 Nov. (V.D.) Naar gemeld wordt hebben in het Zuiden van Barcelona in Spanje botsingen plaatsgehad tusschen arbeiders en politie. In het havenkwartier ontstond een geregeld vuurgevecht tusschen beide partijen, waarbij 2 arbeiders gedood en 3 gewond werden. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL VARIA UIT IJMUIDEN. DEMON. Varia uit IJmuiden heeft ons gisteren doen kennis maken met Demon, een der minst ge speelde stukken van Jan Fabricus. Nu ik dit tooneelspel heb gezien, verwondert het mij niet dat het maar een korte carrière bij het beroepstooneel heeft gehad. In Demon heeft Fabricius den strijd van den mensch tegen den demon dat is hier de zinnelijke liefde willen dramatiseeren. Het is een strijd, die millioenen mannen en vrouwen hebben gestreden en daarom mis schien ook reeds duizenden malen door schrijvers als motief voor hun werk is ge kozen. Fabricius heeft het geval wel wat sim plistisch, ja eigenlijk tot het naïeve toe be handeld. Prof. Dr. Otto Paul, baron Falk van Mansveld is een Don Juan, die de heele wereld doorreisd heeft en groote boeken heeft geschreven over de primitieve liefde der na tuurvolken. Wij hooren van Tromp, zijn vriend, dat Falk het vrouwenhart kent als geen ander, maar wat wij van hem in dit tooneelstuk zien. doet ons er aan twijfelen. Falk heeft een liaison met een verpleegster. Louise. Deze Louise is de verzinnebeelding in Fabricius' tooneelspel van de zinnelijke liefde. Eva Stuward. een jong meisje-studentje, is het van de geestelijke liefde. Eva komt op een avond wanneer Falk Louise verwacht op zijn kamer! De pro fessor is daarover eerst erg verwonderd en wij niet minder. Dit bezoek van de reine, on schuldige Eva bij den professor is wel heel ongemotiveerd! Verbeeldt u een jong meisje studente die 's avonds zoo maar bij een professor oploopt, enkel om.... ja, waarom is ons niet recht duidelijk geworden. Om hulp en raad. zegt zij, daar professor zoo knap is en alles weet! Toch zouden wij over dat bezwaar kunnen heenstappen, wanneer dit bezoek een boeiend stuk had ingeleid! Maar wat is deze Eva eigenlijk? Zij laat zich in niets kennen als een bijzonder meisje, ze doet zelfs vrij naïef en sent men teel bij den professor, maar het is genoeg om het hart van deze vrouwenken ner bij uitnemendheid in vlam te zetten! Zij wordt zijn geestelijke, reine liefde en hij vraagt haar eiken Zondagmorgen bij hem te komen om les te nemen. Professor, baron Otto Paul is na dien tijd zijn hoofd geheel kwijt en houdt zelfs heele redevoeringen tegen een afgodsbeeldje, dat hij van de Papoea's heeft meegenomen. Hij is bang voor den Demon in hem en durft het reine meisje niet te vragen. Maar als Louise zijn pad nog eenmaal gekruist heeft, waagt hij het en knielt hij voor Eva neer! Wat deze Don Juan in Eva ziet, blijft ons een raadsel! Wij zien haar niet anders dan als een braaf, een wat onnoozel halsje en vinden al dat gepraat over den Demon erg gewild en ge zocht! Fabricius die in zijn andere stukken werkelijk wel bewezen heeft te weten, dat men niet met gepraat, maar met handeling een tooneelstuk moet -vullen, is hier op een terrein, dat niet het zijne is. Het derde bedrijf wordt louter melodrama! Dr. Otto Paul Falk kan den strijd tegen den demon niet weerstaan en hij keert na een bal-masqué bij zuster Louise zijn zinne lijke liefde terug. Millioenen mannen doen dat helaas, maar zij snijden zich daarna niet onmiddellijk ae halfs af alleen maar uit wroeging omdat zij den strijd tegen den Demon hebben verloren. Heel dat bedrijf is louter leeg, hol tooneel- effect! Wat blijft er over van den geleerden professor, baron en Don Juan, in dat derde bedrijf? Heeft Fabricius het alles symbolisch bedoeld en ons den strijd van den mensch tegen den demon daarom op deze wijze ge geven? Men zou het ook in verband met dien dans der demonen aan het slot die anders als een al te grof-theatraal effect in het geheel niet te aanvaai-den zou zijn moeten aannemen, maar de symboliek is dan toch wel wat al te goedkoop! Neen geef ons dan maar liever den tooneelschrijver Fabri cius, die levende reëele menschen heeft ge schapen als een Van Laer. een Hardius. een Wilco de Hond, een Van Berlevoorde! Deze Dr. Oto Paul is ons te veel een bedenksel, zooals eigenlijk heel dit Demon het is! Varia heeft dit stuk van Fabricius uitge kozen om er mee op wedstrijd te gaan! Een bewijs van durf en zelfvertrouwen van deze vereeniging. want gemakkelijk is Demon zeer zeker niet! Men zag. dat de voorstelling ern stig was voorbereid en er viel dan ook heel veel te waardeeren. Ja het lijkt mij zelfs ze ker. dat weinig dilettantenvereenigingen het er zoo goed zouden hebben afgebracht. Er was dikwijls stemming op het tooneel dat er zeer verzorgd uitzag en er werd ook goed spel gegeven al had het tempo nu en dan vooral in I wat meer kunnen wor den aangezet en de bezwaren die ik heb, gaan meer tegen de bezetting dan tegen de opvoering. De lieer L. Boeree is een vlot spe ler en een der weinige dilettanten met allures van den jeune-premier. Maar deze Prof. Otto Paul eischt naar mijn meening een meer geponeerde figuur! Boeree wasBoeree! Ik kon onmogelijk in hem den levenswijzen Don Juan zien. den man die heel de wereld doorreisd heeft! Qua spel gaf hij veel goeds vooral in het derde bedrijf al hadden wij zijn stil spel in I o.a. in het tooneel met Louise graag wat expres siever gezien! Wij zagen nu te weinig van den innerlijken strijd, dien hij na het bezoek van Eva doormaakte. Deze Eva is door den schrijver wel wat al te veel en bagatel behandeld! Mevrouw RozaPeek speelde haar eenvoudig en sym pathiek en het lag werkelijk niet aan haar, dat- de figuur niet meer relief kreeg. Ik zou haar aanraden bij den wedstrijd in het eerste bedryf zich wat flatteuser te kleeden. want al is zij de vertegenwoordigster van de gees telijke liefde en dus alle ijdeiheid haar vreemd, een baron Falk van Mansveld zal hier toch onwillekeurig wel naar kijken. De eigenlijke speelrol In het stuk was voor me vrouw BoereeKarreman. Van een dilettan te is moeilijk te verwachten, dat- zij zulk een zware rol die een Elsa Mauhs verLangt ln perfectie zal spelen. Het blijft altijd bena deren en als wij het zoo bezien, kunnen wij mevrouw Boeree hartelijk prijzen! Het was duidelijk, dat zij meer de demon „speelde", dan dat zij het was; hare houdingen waren nu en dan wat te bestudeerd, maar voor een liefhebster was het heel bevredigend. De heer Holtslag had het 't gemakkelijkst, omdat hij als de brave, joviale Tromp zich zelf mocht zijn. Deze rol kwam dan ook het best tot haar recht! Holtslag heeft er Iets zeer goeds van gemaakt. Van de twee vrienden. Halewijn en Vrij burg, won de heer de Back het. Hij gaf be schaafd, los spel, bleef ook in m binnen de perken wat zeer verstandig was gezien van de regie en gaf kleur en leven aan de te lange inleiding van het derde bedrijf! Een zeer aardigen huisknecht liet de heer D. J. Bais zien! Dat was weer af! Maar ook de heer Van den Borg en mej. Peek voldeden ln hun bijrolletjes. Als geheel een verzorgde opvoering, die den regisseur alle eer aandoet! Kleine ver gissingen als de verkeerde uniform van Jhr. Vrijburg, lichte sokken bij een rok en hinderlijk spiegelglas ln een buffet op het tooneel zullen bij een volgende voorstelling wel niet worden gemaakt! Wij wenschen Varia veel succes met Demon toe op den wedstrijd te Utrecht! J. BSCHUIL. MUZIEK. DERDE GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. Ook de gemeentelijke orgelconcerten schij nen in het teeken der malaise te staan. Een goede honderd bezoekers Dinsdagavond dat was alles. De concertmalaise meer in 't bijzonder wordt nog wel eens aan den invloed der radio toegeschreven, 't Kan zijn. In elk geval zijn de verschijnselen merkwaardig. Als de A.VR.O. een avond voor haar luister vinken organiseert, is de zaal tjokvol; nu de populaire bestuurder als solist optrad en de entree een kwartje was waar waren nu de enthousiaste volgelingen? Vermoedelijk thuis, bij hun radiotoestel, bezig met het beluiste ren van een ander concert, dat ze, in tegen stelling met het gemeentelijke orgelconcert gratis hebben konden. Den A.V.R.O.-bestuur der zal het niet deren; voor den zanger moet het verre van aangenaam geweest zijn. Alleen is 't mogelijk, dat het meerendeel der luistervinken niet geweten of zelfs vermoed heeft dat de solist van het laatste orgelcon cert en Chris de Vos van de A.V.R.O. dezelfde persoon waren, en dit moge den zanger tot troost strekken. Enfin, Chris de Vos heeft gezongen met een brio en een stemvolume, alsof hij vijf en twintig jaar was en voor een propvollen schouwburg in een groote opera optrad. Dat hij eigenlijk operazanger Is, verlochende zich ook op het Orgelconcert niet: de dramatische tempovrijheden die hij in de Schöpfung- en Elias-arias nam zijn in het oratorium niet gebruikelijk. In de religieuze gezangen van Franck en Gounod was het niet zoo merk baar. Uitspraak en ademtechniek waren niet onberispelijk te noemen, maar het kolossale tenorgeluid straalde nog ln ongerepten glans. De organist George Robert had het ln de begeleidingen der arias van Havdn en Men delssohn niet steeds gemakkelijk wegens de vrije opvatting van den zanger. Zijn solo orgel voor drachten sloten zich qua stijl goed bij den zanger aan. In het eerste gedeelte Fransche muziek: het gevoelig-melodieuze Andante van Cesar Franck, dat nog niet de aan zijn laatste periode eigen voorliefde voor chromatiek vertoont, en de tweede Orgelsuite van L. Boellmann, een componist wiens Sym- phonische Variaties voor cello en orkest zeer bekend zijn, en die in zijn werk ook eenlgs- zins den invloed van Franck vertoont. In het Andantino uit de Suite was het al zeer evi dent; het Allegrett-o con moto deed meer aan de manier van Mendelssohn denken. Van dezen laatste werd de tweede Orgebonate ge speeld; de gladheid en gemakkelijkheid van dit quasi-gewichtige werk irriteert haast meer dan zij boeit; de fuga echter vertoont een aardige ontwikkeling, die volstrekt niet oninteressant is. Met een vlotte, opgewekte, pittige, uit klassieke school voortgekomen Toccata werd dit concert besloten. K. DE JONG. NOORDEgKERKKOOR. Eerste lustrum-concert. Er was een meer dan gewone belangstel ling voor deze uitvoering van het Noorder kerkkoor. Allicht mocht de oorzaak worden gezocht in het feit, dat het koor thans vijf jaren bestaat en het programma daarom een ietwat feestelijk aanzien kreeg door de uit voering van werken van grooteren omvang. Zij kon ook schuilen in de medewerking van den violist den heer Herman van der Vegt, over wiens optreden hooggestemde aankondi gingen stonden in de plaatselijke bladen. In waarheid is deze violist een musicus naar wiens spel men kan luisteren met ambi tie. Met twee deelen uit de solosonate van Bach (g-moil) zoowel als met het Grave van Joh. Seb.'s grooten zoon Frledeman, voldeed hij ons uitermate. Zijn spel is zeer gekuischt, zonder daardoor evenwel te verliezen aan in tensiteit. aan warmte van toongeving. Giuck en Leclair voldeden ook zeer door zuiver aan gevoelden stijl. Het programma was waardig ingezet met een van Bach's orgelfuga's, nl. die in e-moll. een werk uit Bach's eerste periode, den Lüne- burg-Weimar-tijd. Deze fuga met zijn tecre structuur (men zou haar willen hooren uit voeren op het claveclmbel) zal slechts tot haar recht komen, wanneer de registratie uiterst sober wordt gehouden. De organist de heer Jac. Zwaan (hij is ook sinds eenigen tijd diricteur van het kerkkoor), voldeed in dit. INGEZONDEN MF.DEDEELINGEff a 6ö Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tol. No. 10756 Allo merken Stofzuigers werk wel aan den eisch van klaarheid in de kleurgevlng. Hij trad voorts op als begeleider van violist en tenorsollst en paste zich hier over het geheel genomen goed aan. Minder vermocht hij mij te voldoen als lei der van het koor. Het eerst gezongen Bach- koraal getuigde van een noodelooze haast, en de poging van den dirigent, om tusschen de strofen alsnog het loonpeil te veranderen, leidde bijna tot een catastrofe. Ook Mozarts „Ave Verum" kon niet bekoren. Het geheel bleef metrisch, en de zuiverheid, alsmede de realisatie van het notenbeeld, liet meerdere wenschen onbevredigd. De stuk ken van Blumner liggen over het algemeen niet kwaad aan het koor. maar toch misten we ook hier de zuiverheid van intonatie, die deze homofoon gezette koorwerkjes hun goede uitwerking moet verzekeren. Voorts werd nog het als no. 8b gezongen Bachkoraal uitgevoerd met te weinig reserve in het tempo, een reserve die Juist aan dit koraal zijn grootmacht moet verleenen. Het koor had echter nog een grooter Baehwerk gekozen, de cantate „Herr, wie du willl". De orkestpartij werd aan den vleugel geraliseerd op klare, smaakvolle wijze door Mej. Vely Verdel. de soli gezongen door de heeren Misset baritonV Willem Schansman (tenor) en een der damesleden van het koor. die de sopraanpartij weergaf muzikaal, en met juiste aanvoeling van den tekst. Deze dame. wier naam op het programma ml. ten onrechte onvermeld bleef, beschikt over een mooi geregistreerd mezzosopraangcluid, dat verdere cultiveering zeer zeker rechtvaardigt. De uitwerking dezer cantate zal belangrijk aan uitdrukking winnen, als leider en koor zullen gekomen zijn tot een nog intenser saamvoelen. De slagvaardigheid van het koor kan nog beduidend worden opgevoerd, wan neer de directiebewegingen zóó sterk sug gestief worden dat de zangers noodwendig de bedoelingen daarvan moeten opvolgen. Willem Schansman zong naast enkele los staande soli de solo-tenorpartij uit genoemde cantate. Zijn klare lichtaansprekende stem deed het goed in deze kerkruimte. Hij hoede zich, larmoyant te worden zooals bij Men- delssohns aria uit „Elias". De beklemtoning van het woord „lebendlg" (Haydns Schöp fung) is foutief. Na zijn debuut, eenige jaren geleden net. Schumann-liederen, hoorden we den heer Misset niet meer. Zijn fraai baritongeluid be koorde ons ook nu weer. De noodwendige uiterlijke rust is nu ook gekomen, zoodat alles aanwezig was om het luisteren naar dezen zanger, die den zin van woord en muziek uitstekend verstaat, te maken tot een bij zonder genot. De solisten ontvingen bloemen. G. J. KALT* UITVOERING OPERETTEKOOR „EXCELSIOR". Op veelvuldig verzoek zal het Operette- koor „Excelsior". Zondag 23 November nog maals de operette „Polenbloed" opvoeren. Het gebed wordt gezongen door het kinder koor „Jong Excelsior", dirigent is de heer Jan Overbuys. De begeleiding is in handen van een strijkorkest. APOLLO". De Arbeiders-Mandolineclub „Apollo" zal onder leiding van den heer Joh. B. Kok a.s. Zaterdag 22 Nov. een feestiivond geven in het gebouw van den H.K.B. Ook „Jong Apollo" zal eenige nummers ten beste geven. Verder zal de bekende Vlaam- sche minstreel Geert Dils den avond opluiste ren. Na afloop bal. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alnïkerk 18 wn. v. Rotterdam naar Brisbane via Antwerpen. Breda 17 v. Port Natal n. East Londen. Beemsterdijk. p. 17 Perim. New York n. Java. Ohristlaan Huygens 18 te Port Said. Amster dam naar Batavia. Garoet, 18 nm v. Rotterdam naar Batavia. Giekerk 18 v. Amsterdam naar Antwerpen. Kota Agoeng 18 v. Port Said, Rotterdam naar Batavia. Koningin der Nederlanden 17 v. Sabeng. Ba» tavia naar Amsterdam. Lochmonar 17 te Portland (Ore.), PaCifirtcust naar Rotterdam. Maaskerk 18 te Amsterdam v. WestiAfrika, Nieuw Holland 17 v. Singajxire n. Batavia Ooirtikerk 16 v. Tientsin, Japan naar Rotter» dam. Palembang 18 n.m. v. Rotterdam naar Batavia via Antwerpen. Poelau Bras 18 v. Londen naar Batavi*. Radja 17 v. Singapore near New Orleans Sibajak, p. 18, 12 u. Pcrim, Batavia naar Rot terdam. Tjerimai 18. 13 u. te en 14 u. van Gibraltar, Rotterdam naar Batavia. Tapar.oeli p. 18 12 u. Sagrcs, Batavia naar Rotterdam. Zosma, 13 v. Penang, Japan naar Rotterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel VERVEN STOOMEN Schoenen verven Hoedenvormen Stoppage AGENDA WOENSDAG 19 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. 8.15 uur. Teyler's Stichting: Alliance Fran$aise. Conférence M. Valmy Baisse. 8.30 uur. Palace: .De vaandrig van den keizer". Tooneel: Tummers (humorist). 2.30 en 8.15 u. Luxor Theater: .Ridders van den nacht", en „Hotel „De twee duiven"." Tooneel: Les 4 Serierses. 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Koning der Konin gen.", 2.30. 7 en 9.15 uur. H i 11 e g o mRa adsvergaderin g 1.45 uur. DONDERDAG 20 NOVEMBER Bioscoopvoorstellingen. Haarlemmermeer: Raadsverga dering 2 uur nam.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5