BUITENLAND Het schandaal Oustric. HET AFTREDEN VAN DEN DUITSCHEN MINISTER BREDT. Van kellner tof milliardair. Spoor's' gestampte Muisjes ISPOQR'5 MOSTERD HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 26 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD De Economische partij bedankt voor de verantwoordelijkheid. Artikel 48 en het regeeringsprogram. (Van onzen Parijschen correspondent) De zaak Gazette du Franc ls nog In vollen gang en daar barst een schandaal los. zoo mogelijk nog omvangrijker: de affaire Oustric. Toen de Banquc Adam enkele weken geleden haar guichets sloot, toen er nog geen sprake was van Oustric toen schreven wc hier: 't is lang niet buitengesloten dat we binnenkort zullen hooren dat de onderne mingen van Oustric in moeilijkheden zijn geraakt. En 't is precies zoo uitgekomen; wat we alleen niet konden voorzien was. dat daarmede allerlei zwendel-practijken aan het licht zouden komen. En zeker vermoed den we toen niet dat door deze opzienbarende affaire de minister van Justitie, die werd aangewezen als een van de voornaamste candiaaten voor het presidentschap van de Republiek, gedwongen zou worden om zijn portefeuille ter beschikking te stellen, om dat hij, als advocaat groote bedragen had verdiend aan Oustric. die thans ais oplichter terecht staat. Eik uur van den dag brengt nieuwe verrassingen. Men noemt namen van parlementairen, tegelijk met den naam van Rochette (van den man die al meermalen heeft terechtgestaan), men begint er aan te twijfelen of de regeering wel zal toestaan dat een speciale parlementaire commissie zal worden benoemd om den volkeren we reldkundig te maken wat de dessous van deze zaak zijn. Men vertelt dat de Banque de France ruim een jaar geleden aan Oustric. toen hij reeds in moeilijkheden zat. een som van 150 millioen heeft voorgeschoten om te voorkomen dat duizenden werklieden werk loos zouden worden, maar 't fijne van de zaak weet nog niemand en 't is de vraag of het ooit bekend zal worden. In al dat haas tig gevlieg om inlichtingen en mededeeltn- gen en opinies heeft men een voornaam ding vergeten: eens na te gaan wie Oustric is, wat zijn antecedenten zijn. We hebben ons dit tot taak gesteld, een taak die werkelijk niet zoo makkelijk was, omdat de heer Oustric jongleur met millioenen (ran anderen) tot voor betrekkelijk kort een absoluut onbe kende was. een in de menigte, die toen zelf er niet van droomde dat hij nog eens een mi nister ten val zou brengen en een heel land in opschudding. Juist door zijn bescheiden afkomst was 't zoo moeilijk iets omtrent hem te weten te komen. Albert Oustric, héél kort voor den oorlog, was kellner in een klein cafétje in Toulouse. Maar een schrandere, heldere kop als hij had maakte grooter berekeningen dan de eenvoudige optellingen van het aantal bier tjes, dat Albert aan de dorstige klanten had gebracht. De kellner had alle kwaliteiten van den groot-avonturier. Met de bescheiden middelen waarover hij toen beschikte durfde hij al te wagen, geld leenen, de winsten in kleine onderneminkjes stoppen. Zijn kijk op zaken was helder, zijn ondernemingsgeest kende geen grenzen en aan deze gaven paarde hij nog die van „débrouillard", d.w.z. van iemand die zich handig uit allerlei moeilijke situaties weet te redden. Het kapi taal ontbrak hem slechts om een groot za kenman te worden. Als de oorlog uitbreekt, vertrekt Oustric niet naar het front, maar hij weet het zoo te draaien dat hij een plaatsje krijgt in een munitie-fabriek. Het is daar dat hij zijn toe komstige geldschieters le^rt kennen. Het be scheiden employétje vestigt al heel spoed'g de aandacht op zich door zijn ijver, zijn energie en zijn radheid van tong om een affaire voor te stellen. Als er zich een moei lijke administratieve quaestie vcordcet fcus- schen fabriek en ministerie van Oorlog, dan stuurt men Oustric naar Parijs om daar de zaak, tot groote tevredenheid van zijn last gevers, te regelen. Albert, de gewezen kellner begreep dat zijn connecties met. enkele voor aanstaande mannen op het ministerie zouden kunnen dienen om een stapje verder te ko men in de wereld. Als men zulke relatie® heeft, dan moet het ook niet zoo heel moei lijk zijn om credleten te vinden. Zijn bereke ning was juist geweest: heel kor:, daarop zien we Oustric een voornaam bureau ope nen in de Rue Auber, een ran de voornaam ste straten in hot centrum van Parijs, en hij troont daar als directeur van een textiel-on- dememir.g. Maar zijn ambitie is lang niet voldaan; het is geenszins zijn bedoeling, zich. tevreden te stellen met het directeurschap van een fabriek, hU wil zaken in het groot doen, geldmagnaat worden, tien. twintig di verse ondernemingen beheerschen. zich in een groote bank dringen, de Beurs regeeren. een deel van de nationale industrie in zijn macht hebben. En hier begaat Oustric een fout: als zoovclen voor hem heef: hij in het begin te groot gezien. Zijn installatie in de Rue Auber heeft te duur gekost en de eerste moeilijkl:eden doen zich voor. Uitstellen van betalingen, geweigerde wis sels, chèques zonder provisieaUons. voor zoo'n kleinigheid moet men niet terugschrik ken*. wanneer men relaties heeft en iets aan durft. Het geluk kwam hom te hulp. De Ita- liaansche financier en milliardair Gualino, groot aandeelhouder eens van nagenoeg ale machtige ondernemingen in Europa, een van de grootste geldmagnaten, die vertrouwen had in de talenten van Oustric, kwam hem te hulp. De millioenen die nu binnenstroom den werden gebruikt voor het lanceeren van allerlei ondernemingen. In korten tijd slokte de gewezen kellner de hee'.e schoe nen-industrie in het Noorden op. Het eigen lijke bedrijf interesseerde hem in het minst niet. hij hield zich alleen bezig met de finan- cleele zijde van de ondernemingen. De eene r.aainloose vennootschap na de andere ont stond. de Beurs werd overstroomd met aker lei nieuwe waarden. En waar Oustric eerst de eenige aandeelhouder was. daar had hij de noteeringen in handen. Hij zag nu zijn doel: een bank. Men zegt dat hij pogingen heeft' gedaan om zich in de Société d'Es- compte te dringen, maar dat dit mislukte. Met de oude. beroemde bank Adam had hij meer succes en weldra was het voor niemand meer een geheim dat hij er de groote man was. En alles zou goed zijn gegaan, als er niet een algemeene crisis was onts'aan, zoo dat hij niet. Langer de hausse op al zijn waar den kon volhouden. Men smeet bij heele pak ken zijn acties op de markt en hij moest op- koopen tegen de hooge, door hem zelf vast gestelde koersen. Het enorme kapi'aal, ln zoo korten tijd bijeengebracht, slonk in en weldra moest hij tot leeningen overgaan, na tuurlijk tegen waanzinnig hooge interesten, t werd een woedende strijd. Tot driemaal toe keerde hij als overwinnaar terug; Exten sion. die hij voor 200 kocht noteerde op een gegeven oogenblik 2300. Als Oustric het daar bij gelaten had zou alles nog zijn terecht ge komen. maar 't wagen, rlskeeren. de behoeft^ om altijd maar weer nieuwe zaken te begin nen, zijn drang om van hopcloozc toestan den winstgevende affaires te maken, waren sterker. In den val sleurde de eene zaak de anderen mee. Een tekort van anderhalf mil liard blijft, zoo wordt er beweerd. Al zijn machtige vrienden, die enorme sommen aan hem hebben verdiend en met wie de gewe- gezen kellner als een prins leefde, hebben hem niet kunnen redden. Maar laten we het niet te traclsch voor stellen. De affaire-Oustric ls niet de eerste. niet de laatste. Een man als Albert Oustric zal niet te lang op droog brood en water zitten. HENRY A. TH. LESTURGBON. het belangrijkste nieuws. Duitschland zit diep 1b de zorgen. De mi nister van justitie, Pr. Bredt, de verte genwoordiger der Economische Partij heeft zijn ontslag aangeboden. De be- teekenis van dit ont slag zit niet zoo diep. Pe Economische Par tij wil namelijk niet mede verantwoorde lijk zijn voor het re geeringsprogram, dat op 3 December in behandeling komt en waarvan het wel zoo Bredt. goed als zeker is, dat het aange nomen zal worden. Want zelfs wanneer er voor het regeeringsprogram geen meerder heid te vinden zou zijn, zou artikel 48 van de Grondwet in werking treden en het regee ringsprogram als noodverordening toch aan genomen worden. En de middelen die de oppositie als een hooger beroep dan nog ten dienste staan, zijn in ieder geval ontoerei kend. Het is dus bijna niet meer aan twijfel onderhevig of het regeeringsprogram zal worden aangenomen. Het feit dat de Econo mische partij er voor bedankt heeft de handteekening van haar vertrouwensman Bredt straks onder het regeeringsprogram te zien, is eveneens zeer verklaarbaar, al is het weer zeer typeerend voor de negatieve hou ding der Duitsche partijpolitiek. De Economische partij toch vertegenwoor digt den handeldrijvenden middenstand en juist deze wordt vrij zwaar door de belas- tingontwerpen van het regeeringsplan ge troffen. Dit neemt niet weg, dat de Econo mische Partij kortzichtig is en eigenbelang nastreeft. Het eindelijke doel van het re geeringsplan toch, is het scheppen van een gezond economisch leven. Het is dan ook heel begrijpelijk dat de „Vossische Zeitung" van een „vlucht voor de verantwoordelijk heid" spreekt en dat de „Germania" het be sluit der E.P. „grotesk" noemt. De ontslagaanvrage van den Rijksminister van Justitie Dr. Bredt zal echter geen on middellijke ongunstige gevolgen hebben. Wanneer de Rijkskanselier geen gelegenheid krijgt persoonlijk met den Rijksminister van Justitie ruggespraak te plegen, zal hij het verzoek om ontslag waarschijnlijk niet eens aan den President der Republiek doorzenden. Dr. Bredt ligt op het oogenblik ziek te Mar burg, doch heeft niettemin te kennen gege ven, dat hij in den loop van de volgende week te Berlijn zal zijn. Voor dien datum kan dus niet gerekend worden op een definitieve af wikkeling van het ontslag. In goed onder richte kringen neemt men aan, dat de Rijks kanselier Von Hindenburg zal adviseeren deze tweede ontslagaanvrage van Dr. Bredt. wederom niet in te willigen. Anderzijds helt men naar de meening over. dat ook Dr. Brüning ervan overtuigd is, dat een persoon lijkheid, die voor de tweede maal zijn ont slag neemt, niet langer de verantwoordelijk heid kan dragen. Hoe dan ook: op de afwikkeling van de ge beurtenissen in 1930 zal de kwestie Bredt geen invloed hebben. En wat de positie van het kabinet aangaat: deze is met en zonder Bredt zwak. Zoolang men niet tot overeen stemming met de Nationaal-socialisten en de Duitsch-nationalen kan komen, kan men op een flinke meerderheid voor de regeering niet hopen. Er zijn echter teekenen. die de veronderstelling rechtvaardigen, dat te eeniger tijd samenwerking met de Duitsch- nationalen niet onmogelijk is. L. A. Noorwegen Het regeerings jubileum van den koning. OSLO, 25 Nov. (V. D.1 De feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig reeeerines- jubileum van den koning werden heden in gezet met een plechtieen kerkdienst. Het Deensche koningspaar, de prins van Wales, en het corps diplomatique waren aanwezig. De bevolking juichte koning Haakon en rljne gemalin bij aankomst en vertrek enthousiast toe. Na de ontvangst van de regeering. het parlement en het corps diplomatique hield de koning, toegejuicht door de verzamelde menigte, van het balcon van het paleis een korte toespraak. Des avonds werd een groote fakkeloptocht gehouden ''oor de feestelijk versierde stad. In een korte radiorede dankte koning Haakon voor de gelukwenschen van het gcheele land. Spanje. Wijzigingen in het Kabinet. MADRID, 25 Nov. (V. DNaar vernomen wordt zijn in het Spaansche Kabinet de vol gende wijzigingen aangebracht: De Minister van Verkeer Matos wordt Inplaats van Ge neraal Marzo Minister van Binnenlandsche Zaken, de Minister van Justitie Estrada zal Minister van Verkeer worden. Tot Minister van Justitie is de Staatssecretaris van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken Mon- tes Jovellar benoemd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dultschland. Bezwarend rapport over Polen? BERLIJN, 25 Nov. (V. D.) De Duitsche con- sul-generaal te Kattowitz, die van de Rijks- regeering opdracht had gekregen om een on derzoek in te stellen naar de middelen, waar mede de Duit-schers in Opper-Silezië vooral tijdens de afgeloopen verkiezingscampagne voor Poolschen Landdag en Senaat, zijn on derdrukt, is te Berlijn aangekomen en heeft bij het Rijksministerie van buitenlandsche zaken zijn rapport uitgebracht. Het door hem verstrekte materiaal omtrent het optreden der Poolsche regeering zou zoo omvangrijk en bezwarend zijn. dat de Duitsche regeering overeenkomstig artikel 72 van het Pact van Genève, de noodige stappen bij den Volken bond zou kunnen doen met het verzoek om te willen ingrijpen. Duitschland kan verzoe ken, dap Volkenbondsraad in buitengewone zitting bijeen te Toepen om deze aangelegen heid te behandelen. Het valt, in verband met den gespannen toestand aan de Poolsche grens in Opper-Silezië echter ten zeerste te betwijfelen, of de Duitsche regeering een dergelijk verzoek tot den Volkenbond, zal rich ten. Genève. De Internationale Economi sche Conferentie. GENèVE. 25 Nov. (V.D.) Ia de zitting van hedenmorgen der Internationale Econo mische Conferentie, onder voorzitterschap van den Nederlandschen oud-Minister ZJExc. H Colijn, vond een uitvoerige gedachtenwisse- ling plaats over het in werking treden van de internationale conventie tot afschaffing der in- en uitvoerverboden voor alle staten die de conventie onderteekend hebben. De Brilsche gedelegeerde Sir Sydney Chap man, deelde mede, dat het Britsche invoer verbod van kleurstoffen, waarschijnlijk per 15 Januari 1931 definitief buiten werking treedt. De Duitsche gedelegeerde Posse verklaarde, dat zijn regeering zal onderzoeken of. en zoo ja, onder welk voorbehoud zij definitief tot de conventie zal kunnen toetreden. De voorzitter, de heed Colijn, kondigde aan dat op de waarschijnlijk half Maart 1931 te Genève bijeenkomende nieuwe internatio nale economische conferentie, de kwestie van het in werking treden der conventie voor alle staten, die haar onderteekend hadden, opnieuw onderzocht zal worden. Afghanistan Krijgt Aman Oellah weer een kans?, LONDEN. 25 Novembsr (N.T-V) Naar uit Pesjawar aan de „Daily Herald" gemeld wordt, verwacht men in Afghanistan nieuwe moeilijkheden en ongeregeldheden. Verschei dene bergstammen moeten zich tegen het huidige regime en tegen Nadir Sjah hebben verklaard. Zij hebben dezen laatsten laten weten, dat zij bereid zijn een openlijken strijd met hem aan te gaan, voor het govai hij gewapend tegen hem mocht willen op treden. Verschillende stamhoofden hebben volgens hetzelfde telegram een brief gericht tot den thans in Konstantinopel wonende ex-koning Aman Oellah, waarin zij hem verzoeken naar Afghanistan terug te willen keeren LETTEREN EN KUNST MUZIEK. TWEEDE CONCERT DER HAARL. BACH- VEREENIGING. De Italiaansche componist Ottorino Res- pighi. wiens „Fontane di Roma" een paar jaar geleden op een Bach-concert werden uitge voerd en terecht waardeering verwierven, heeft in zijn „Trlttico Botticeiiiano" opnieuw de bewijzen van zijn coioristisch talent ge geven. Zijn orkestraal palet is vol schitte rende levendige kleuren. Daarbij blijft het grootendeels. Het klatert en fonkelt in zijn orkestwerken; tegenover al die water- en lichteffecten schijnt de meer vaste substantie vorm en thematiek geheel op den achtergrond getreden. In het „Trittico" is dit voorzeker wel heel anders dan in de schrilderijen van Botticelli, die er de inspiratie toe gaven, en waarin de vormen tot in de kleinste on- derdeelen een haast grijpbare werkelijkheid naderen. De toelichting voor deze triptiek, zooals ze in het programma is gegeven, munt niet uit door duidelijkheid, volgens de repro ducties der schilderijen van Botticeili, die ik bezit (de reproducties wel te verstaan: van zijn schilderijen bezit ik er helaas geen) is „La Prima vera" één enkel doek, en .Xa Nascita dl Venere" eveneens. De toelichting geeft den indruk dat „La Primavera" een drieluik is, en spreekt dan weer over een „derde gedeelte" dat de geboorte van Venus voorstelt. Dit is moeilijk met eikaar te rij men. Of beide zijn triptieken (maar dat blijkt uit de reproducties niet), óf beide zijn deelen van een triptiek; maar waar is het derde luik dan? De muziek ls tweeledig, dus een diptiek of hexatiek. Ik wil noch mijn lozers noch mij zeiven met ce oplossing dezer tegenstrijdigheid pijnigen en volstaan met te zeggen dat de kleurrijke compositie, ge heel afgescheiden, van hst picturale ondcr- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stotzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers LANGS DE STRAAT. De juffrouw en de brand. Er woedde een flinke brand in de bin nenstad van Amsterdam. Uit eenige verdie pingen van een hoog, smal huis aan een der burgwallen kwamen dikke, zwarte rookwol ken. Ruiten sprongen en vielen rinkelend op straat. Wel vijf brandweerauto's stonden in de buurt van het brandende huis. De brand weerlieden bestreden het vuur uit alle macht Massa's water werden in het brandende perceel geworpen. Talrijke nieuwsgierige Amsterdammers waren, in weerwil van het vrij late uur, aanwezig en werden door de politie op een eerbiedigen afstand gehouden. Toen was het, dat een bejaarde Juffrouw, met een wollen omslagdoek om en bloots hoofds staande in de eerste rij der toe schouwers, haar stem verhief en tot een soortgenoote naast haar ongeveer het vol gende zeide: „Heiremins, wat bin ik geschrokke. 'k Was nèt thuis. Nèt. 'k Was de trap opgeloope, 'k had me sleutels nog lmme hand. En daar ruik ik me ineens een brandlucht, een brandlucht! 'k Denk wasdat? Brandimme- huis? Ik ren naar de keuke. want me eerste gedachte was amme gasstel. Je kén nooit wete, hè? Ik ben altoos wel èrg sekuur, maar je kan toch je gas wel is late brande. En dan hoor je teugeswoordig dikkels dat de vlam in de pijp slaat. Nou en as de slang dan gaat brande. berg je dan maar! Maar d'r was ge lukkig niks. Dacht ik ook wel. Zal mijn niet gemakkelijk gebeure. En nèt dat ik sou me raam uitkijk, daar zieniket inééns Mins, mins. wat 'n rouk slaat d'rult. Wat sou d'r in dat huis sitte, dat sou smeult? Be- grijpuwedat? Kijk daar is! Daar hèje welr soun gollef. Je ken de brandweermanne be kans niemeersien. Ouk 'n baantje: brand weerman. Soms hebbe ze de godganselij ke dag niks te doen, sitte ze duime te draaie en dan worde se inééns in 't holstvandenacht uit d'rlui bed getrommeld. In de winter om 'n longontsteking op je lijf te krijge. Toen me man nog leefde, heppie 's kans gehad om d'r bij te'kom me bij de brandweer. Nou en hij had 'r nogal senie in ouk. Maar i k see dankie. Daar komp niks vanin. Jij blijf segaremaker. An m ij n lijf geen pollenèse Ensegaremaker istie gebleve. Breed hadde- menetniet, maar hij hoefde teminste niet bij nacht en ontij se bed uit. Se dürreve anders, hè, die brandweerlui! Sag uwe die kerel daar van de ladder door het kapotte raam de kamer binnenstappe? Mot je toch lef voor hebbe. want die kerel stikt natuurlijk temet van de rook. Daar heijemweer. Seker niks gevon.de. Se ben d'r vast allemaal al uit. Sou 't versekerd zijn? Wat seit uwe? Niet versekerd? Hep uwe dat gehourd? Das anders wel 'n wonder. Alles is teugeswoordig nog al is versekerd en houg ouk. Onderlaast was er nog 'n brandje bij me benedebure. Nou, i k seg niks hour, maar versekerd was-ie. En nou hebbese 'n nieuw1 kleed, 't Ken best sui- vere koffie geweest zijn, daarnievan. Maar ik seg maar sou: versekering is toch maar mak kelijk en u? Kom, ik ganamemandje. Dat brandje ken nog wel sou lang dure wat u? En 't sal bost uitbrande sonder mijn, hè hè! Blijf uwe nog kijke? Ammeseert u! Dag jèfrouwI" En intusschen brandde er een huis uit. J. C. E. werp. prettig om te hooren was, en tevens de virtuositeit van het Residentie-orkest in schitterend licht stelde. Het Vioolconcrt van Ed. Lalo is veel minder algemeen bekend dan zijn „Symphonie es- pagnole" en we mogen Mile Noëla Cousin dankbaar zijn dat ze de platgetreden banen der meeste virtuozen vermeed en het vrij zelden gespeelde Concert van Lolo ten ge- hoore bracht. En met welk een technische volmaaktheid, welk een echt-Fransche. echt vrouwelijke charme! Als een weefsel van gouddraad slingerden de jonge passage-- zich door de poëzie der cantilenes. In het Allegro con fuoco, het slotdeel, had ik gaarne van de soliste nog wat meer toonsterkte gehoord: hier gaat de soloviool licht in het orkest onder. De finale schijnt me trouwens het minst geslaagde, minst geïnspireerde gedeel te van het Concert. De melodie der Romance herinnert even aan de Berceuse van Chopin. In het eerste hoofddeel werd een. door den comnonist aangegeven, groote coupure ge maakt. Dit concert behoort wel niet tot de allerbelangrijkste werken der vioollittera tuur, maar toch was de uitvoering er van zeker den meesten hoorders evenals mij wel kom. en de kennismaking met het talent van Noëla Cousin zal wel tot hernieuwing en dus tot een weerzien op het podium onzer Con certzaal leiden. „La Mer" van Debussy hebben we al meer malen op de programme's der verschillende orkesten gehad: ook de H.O.V. heeft het on der Gerharz uitgevoerd. Tot mijn spi't moet ik zeggen dat het mij te minder bekoort, naarmate ik het vaker hoor; Alleen in het eerste der drie deelen kan ik eenlg behagen scheppen. Ik wil er echter den nadruk op leggen dat het niet is. omdat „La Mer" in dezen of dien stijl geschreven is: ik ken tal van werken van Debussy, die ik zeer bewon der: maar omdat „La Mer" mij in zijn laatste twee deelen vermoeit er. verveelt. Dit is echter een zuiver persoonlijke impres-ie. die zelfs niet op de minste generaliseering aan spraak maakt. De „Bolero" van Ravel heeft nogmaals de bewondering voor 's meesters instrumenta- tiekunst en voor zijn talent om iets uit niets te maken en ook nog de noodige spanning gewekt. Ik betwijfel echter of een derde uit voering de potentiaal nog een hoog voltage zou kunnen brengen. Van zulke werken gaat de aardigheid tegelijk met de nieuwheid af. Als we 'i nu nog eens krijgen, moet La Ar gentina of zoo iemand er bij zijn. Van Anrooy nam het tempo tegen het einde minder strak aan Mengelberg en maakte een accelerando sin al fine. Hij ontving een krans, de violiste bloemen. KAREL DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. JUBILEUM LOUIS VAN GASTEREN. Op Zaterdag 20 December zal Louis van Gasteren in den Stadsschouwburg te Haar lem zijn 25-jarige tooneelloopbaan herdenken in „De laaste Liefde" van Ossip Dymov. schrijver van Nju. Van Gasteren heeft te Haarlem niet alleen als tooneelspeler. maar ook als regisseur, declamator en criticus groote waardeering en symi/ithie van velen mogen verwerven. De navolgende dames en heeren hebben zich daarom tot een Commissie vercenlgd met het doel den begaafden en ernstigen kunstenaar op zijn jubileum-voorstelling in onze stad te huldigen. Mr. J. N. J. Heerkens Thijssen (Voorzitter), Mr. J. Ali Cohen, J. Baron d'Aulnis de Bour- rouil, H. Bakker. W, F. Bloemendaal, G. H. G. von Brucken Fock, H. C. Cannegieter, W. Dy- serinck. Tjebbo Franken. Carel van Hees. J. M. C. Hoog. A D. Huysman, H. van der Horst, Prof. Dr. P. H. van Moerkerken, Mr J. N. Nyenbranding de Boer; M. A Reinalda, J B. Schuil. Mej. A. Serphos. Dr. J F. M. Sterck, A. Sevenhuysen, H. D. Tjeenk Willink. Secretaris-penningmeester is de heer J. B. Schuil, Tqjnwijklaan 33, Haarlem. NIEUWS UIT INDIE AAN HET ENSEMBLE-RUYS ONTVALLEN. AUTO-ONGELUK IN INDIS. Aneta meldt lilt Madloen dd. 25 November: De heer J. Dulveman van het ensemble- Cor Ruys, dat op het oogenblik een toumée maakt door Nederlandseh-Indië werd bij een auto-ongeluk ernstig gewond en is later aan de gevolgen overleden. Sedert, ongeveer zes jaar was cfe heer Dul veman als inspiciënt en souffleur bij het ge zelschap van Cor Ruys werkzaam. EEN MEDICUS OVER DIGOEL. STERFTECIJFER HOOGER DAN ELDERS. Het „Soer. Hbl." had een persgesprek met den uit Digoel, wegens malaria teruggekeer den officier van gezondheid H. W. Reyllng, die aldaar zes maanden gedetacheerd was. De algemeene gezondheidstoestand in Digoel is vooruitgaande, doch een prophylacttsch kininegebruik van drie tabletten per dag blijft geboden. Een groot deel der geïnterneerden neemt de kinine vrij gewillig in, doch ande ren blijven huiverig en ondervinden daarvan slechte gevolgen. De hygiënische toestanden zijn, vergeleken bij vele kampongs op Java, vrij behoorlijk. De ontwikkelde geïnterneerden bevorderen de hygiëne zooveel mogelijk. Het sterftecijfer is niet bijster hoog, doch toch nog altijd hooger dan elders, MOORD OP CURASAO. MACHINIST. DIF. DE WACHT HIELD. DOODGEVONDEN. Aneta seint uit Willemstad «<Curaqao) dd. 24 Nov De 30-jarige Nederlandsche machi nist Nagelvoort, die wacht had bij de instal latie van de Curacaosche Petroleum Industrie Mij., werd Zondagmorgen om zes uur door een college met ingeslagen schedel gevonden. Het slachtoffer ls niet meer tot bewustzijn gekomen en is hedenmorgen overleden. De overledene was uit Amsterdam afkomstig, is gehuwd, doch laat geen kinderen na. Een verdachte werd aangehouden, die echter ont kent den aanslag gepleegd te hebben. 6000 MIJLEN BOVEN ZEE. BATAVIA, 24 Nov. (Aneta); De eseadrlllo Dornier-vliegbooten. onder commando van officier-vlieger der tweede klasse Vaarzon Morel, keerde van een tocht naar de Zuld- Chineesche Zee, welke een maand heeft ge duurd. terug. Tijdens deze tocht werden 6000 zeemijlen af gelegd en talrijke eilandengroepen bezocht, mede voor het onderzoek der vlsseherU-ver- gunnlngcn. De tocht had een zeer gunstigen loop. ACENDA Prinsenhof (Statenzaal)Raadsvergade ring. 1.30 en 8 uur nam. Gem. Concertzaal. H. O. V. Ledenconcert. 8.15 uur. Remonstrantenhuls Wilhelmlnastraat 22) ..Wetenschap en Religie"; propagandalezlng 8.15 uur. Palace: „Das Rhoinlandmivdel". Tooneel Brix and Partner. 2 30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Wie ls de dader", en „Ma ma's Tweede Jeugd". Tooneel: Balalaika En semble. 2 30 en 8 uur. Rembrandt Theater: ..No, no, Nanette." Tooneel: 3 Evelyn. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 27 NOVEMBER Prinsenhof (Statenzaal)Raadsvergade ring. 1.30 uur nam. R.K. Kerk. Kleverparkweg 15A: Voordracht Pater Wijnand Sluys. 8.30 uur. N"orderkcrk (Velserstraat): Lezing mevr. H. Rauws—Dewald. 815 uur. Beverwijk: Raadsvergadering. 7.15 uur namiddag. Heemstede: Raadsvergadering 8 uur namiddag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5