UIT DE OMSTREKEN KAREL I KWALITEIT ttfeêsg HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 BEVERWIJK RAADSVERGADERING Voorstellen van B. en W. In zake tarieven voor gas en elec- trlciteit aangenomen. Alarm systeem voor de brandweer. Discussies over „Oud-Meere- steyn". Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig wegens ziekte de heer P. Noorde man. Na vaststelling der notulen volgt Ie aan bieding der begrootingen dienst 193L B. en W stellen voor de stukken in han den te stellon van een commissie, bestaande uit de Commissie van de Financiën aange vuld met de heeren J. Visser en W. de Groot. Vastgesteld wordt het le suppletoir kohier hondenbelasting 1930. Ruiling van grond De Voorzitter zegt, dat dit voorstel in hoofdzaak wordt gedaan uit architectonische overwegingen. De heer Eyking selt aanhouding voor, totdat het voorstel Eyklng-Tromp inzake de bouwvergunning voor het café „Oud teere- steyn" behandeld is. De heer Tromp wenscht gelijktijdige be handeling. Dit is vermoedelijk ook de bedoe ling van den heer Eyking. aldus spreker. Het voorstel wordt verworpen met 2 stem men voor. Bij het voorstel van B. en W. tot grondrui- ling verzocht de heer Eyking voorlezing van het schrijven van den architect. De Voorzitter acht dit plet noodig. De heer Eyking: „Dan zal ik het doen. dat kunt u niet weigeren". De Voorzitter: „Ga uw gang". De heer Eyking leest daarop bedoeld schrijven voor. Het blijkt, dat deze zaak reeds 3 jaar geleden ter sprake gebracht is. Spre ker meent, dat als de zaak niet ruchtbaar was geworden, van der Lem (Oud-Meere steyn op gemeentegrond gebouwd zou heb ben. zonder dat er iets over was gezegd. Spre ker meent, dat dit voorstel in strijd met de wet is. Hij vraagt, welke grond de gemeente in ruil terug krijgt. Er dient eerst te worden opgemeten hoeveel grond de gemeente ver loren heeft. Op het kadaster staat de grond van de gemeente reeds op naam van Van der Lem. Spreker meent, dat het eigendoms recht der gemeente geschonden is. De heer Tromp merkt op. dat het als hij hierover iets wil zeggen, het bij hem gaat om het prestige van den Raad. De Raad wordt meermalen gezet voor dingen, die reeds hun beslag hebben gekregen. De Raad heeft in deze kwestie niets meer te zeggen dan Ja en amen, want de grond is al bebouwd. Spreker meent, dat de Raadsleden hadden moeten weten, wat er aan de hand was. De zaak Is al van 1927 aanhangig, zoodat B en W. voldoende gelegenheid hebben ge had, den Raad in te lichten. De heer Eyking hoopt, dat de Raad het voorstel niet zal goedkeuren. Als de Raad het voorstel van B. en W. goedkeurt, zal hij be zwaren Inbrengen bij Gedeputeerde Staten. De heer Maters gelooft, dat de heer Eyking de zaak verkeerd ziet. Spreker heeft inlichtingen Ingewonnen bij den gemeente- architect, die hem heeft medegedeeld, dat dergelijke zaken meermalen voorkomen. De heer V1 s s e r meent, dat de zaak op zich zelf van weinig beteekenis Is; formeel is ze echter van veel beteekenis. Het is voor spre ker de vraag of de bebouwing van den ge meentegrond bewust of onbewust ls geschied. In het eerste geval zijn B. en W. bulten hun boekje gegaan. De heer de Groot heeft geen bezwaar tegen het voorstel van B. en W. te stemmen. Ook h!) acht het beter, dat de zaak van te voren in den Raad ter sprake was gebracht. De Voorzitter zegt. dat de bebou wing onbewust is geschied. Als de landmeter den grond niet had opgemeten, zouden noch v. d. Lem noch B. en W. er iets van geweten hebben. De heer Eyking bestrijdt dit. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 2 stemmen tegen. Herziening gas- en stroom- tarieven. B. en W stellen voor, de tarieven als volgt vast te stellen: voor gas: voor Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin voorgeleverd zoowel over den gewonen als over den penning- meter 420 M2. per Jaar of 35 M2. per maand 9 ets. per M3.; het meerdere verbruik 4 ets. per M3. Bovendien wordt voorgesteld van gas verbruikers over den penningmeester een in- stallatlehuur te heffen van f 0.50 per maand. Voor electrlcltelt: voor verlichting (enkel tarief) 22 cte. per K.W.U.; dubbel tarief voor licht- en krachtinstallatie bij avond 22 ets. per K.W.U., bij dag 10 ets. per K.W.U. De heer Groot herinnert aan het voorstel van hem en den heer Visser bij de begrootlng van 1930, om de tarieven te herzien. Het spijt spreker ten zeerste, dat B. en W. niet eerder (met plannen zijn gekomen. Verder betreurt spreker het, dat de grootste fractie reeds haar sanctie aan het voorstel gegeven heeft, na een uiteenzetting van den directeur Ier Llchtbedrijven. Spreker brengt crltiek uit cp het voorstel van B. en W.. in hoofdzaak om dat de grondprijs niet wordt verlaagd. Hij licht het door hem cn den heer Visser inge diende voorstel nader toe. Als dit voorstel wordt aangenomen is bijna geheel Beverwijk daarbij gebaat. De heer W e 1 a g e n zegt, dat nu de gasprlj - zen aan de orde zijn het wel geen wonder zou zijn als men naast het voorstel van B. en W. een voorstel der S-D.A.P. krijgt. Men moet, al ziet dit voorstel er aannemelijk uit. rekening houden met de omliggende ge meenten. Is het onrechtvaardig, dat er in- stallatiehuur betaald moet worden?, vraagt spreker. Wordt met het voorstel van B. er. W. misschien te veel rekening gehouden met de groote gezinnen? Juist dc tactiek der S. D. A. P.-fractle is steeds lager te zijn dan B. en W. Waa-om willen zij geen lid zijn der Gascommlssie? Alleen om oppositie te voe ren. Spreker bestrijdt het voorstel van de S.D.A.P. De heer Tromp bestrijdt den heer We- lagen. Hij is het met den heer Groot eens waar deze zegt, dat men bij verkiezingen steeds gasprijsverlaging belooft. Spreker's grootste bezwaar tegen het voorstel van B. en W. dat het grootste deel van de mindere ontvangsten komt in de zakken van degenen die het niet nodoig hebben. De heer Visser ls benieuwd, hoe de an dere leden der R.K.-fractle over het voorstel der S.D.A.P. denken. Voor een leek is het duidelijk genoeg, dat de voorstellen der S. D. A. P.-fractle meer In het belang van de arbeiders zijn dan die van B. en W. De heer Welagen is toch de R.K. arbeiders- afgevaardigde, aldus de heer VisseT. Uitvoerig bestrijdt de heer Visser het voorstel van B. en W. De voorstellen der S.D.-fractie zijn een commercieel belang. De heer de Groot meent, dat een con ferentie van den Raad, waarin de directeur der Llchtbedrijven een uiteenzetting had ge geven, wel op haar plaats was geweest. Wat de voorstellen betreft, spreker meent, dat de bedrljfspolltiek meebrengt, te trachten der. omzet te verhoogen. Dit wordt bereikt mc- het voorstel van B. en W. Er zijn wellicht eenige Inwoners, die gedupeerd worden met dit voorstel. Spreker weet echter niet, of dit Juist de minst draagkrachtlgen zijn. Men- schen, die naar gasprijsverlaging uitzien, moeten met dit voorstel tevreden zijn. De heer Zwager zegt, dat als hij de voor stellen zal bespreken, die met de Katholieke beginselen niets te maken heeft. Als er op sprekers plaats een Soc. Democraat zat, zou die er evenzoo over denken als spreker. De heer Visser: „Dat zal niet gaan". Met cijfers toont de heer Zwager aan dat als over 1929 de tarieven waren zooals thans door de heeren Visser en Groot wordt voorgesteld, de winst ruim 2500 gulden had bedragen. Er is thans op de muntmeters een exploitatietekort van f 5800; dit zal bij het nieuwe voorstel nog ruim f 2000 bedragen. De heer Maters heeft zich afgevraagd, waardoor men in Beverwijk tot verlaging van den gasprijs is gekomen. Dit is in de eerste plaats te danken aan den lagen prijs, dien Beverwijk voor het gas betaalt en in de tweede plaats aan de goede prijzenpolitiek zooals die werd voorgesteld door Ir. Vader. Spreker herinnert aan het standpunt van den heer Visser bij het voorstel, om over te gaan tot 'het betrekken van gas van de hoogovens. Ook de heer Maters betreurt het. dat de S.D.-raadsleden niet in de Commissie voor de bedrijven zitting wilden nemen. De heer de Groot meent, dat wanneer mocht blijken, dat sommige gezinnen door de nieuwe regeling meer betalen, dit in de Commissie besproken kan worden. Men kan daarmee dan rekening houden bij een even- tueele herziening. Na een langdurige discussie komen ln stemming de voorstellen van de heeren Groot en Visser. Deze voorstellen worden verworpen met 4 stemmen voor. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders zonder het bepaalde omtrent Instal latie huur wordt aangenomen met twee stemmen tegen. Door een misverstand komt een amende ment der S.D.AP. niet in stemming. Het voorstel in zake de installatiehuux wordt aangenomen met 4 stemmen tegen. Eveneens wordt aangenomen het voor stel Inzake prijs der eleotriclteit Verkoop van grond. B. en W. stellen voor be verkoopen aan C. Groen een stukje grond, groot 0.4 M2 tegen den prijs van f 1. Aangenomen. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. van plan zijn op te dragen aan de Post- en Telegrafie het aanleggen van een alarm systeem voor de brandweer. Vervolgens leest de Voorzitter voor een brief van den Commissaris der Koningin waaruit blijkt, dat door het Nationaal Steun comité voor de slachtoffers van de hagel- schade is beschikbaar gesteld een bedrag van f 44591,33. De voorzitter deelt mede, dat spoedig met de verdeeling der gelden zal worden begon nen. Daar alles door het comité is vergoed, behoeven de bedragen door de gemeentebe sturen uitgetrokken niet te worden uitbe taald. Verder ls Ingekomen een klacht van den Ned. R. K. Volksbond te Wijk aan Zee over de gaslevering. De heer SteUn stelt voor, het adres in handen te stellen van B. en W. ter afdoe ning. Uit de woorden van den heer Steijn blijkt dat er inderdaad sommige inwoners van Wijk aan Zee benadeeld zijn. De heer E ij k I n g stelt voor het adres te renvoyeeren naar B. en W. om praead- vies. De heer Visser vraagt B. en W. met de betrokkenen in onderhandeling te treden en later hieromtrent den Raad mededee- llng te doen. De heer Steyn zegt, dat dit hetzelfde is wat B. en W. wenschen. Het voorstel, het adres in handen van B. en W. te stellen ter afdoening, wordt in stemming gebracht. De stemmen staken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 6f] Ct«. per regel. is een standaard geworden onder het rookend publiek in Nederland. Karei I heeft een totale omwenteling gebracht in de sigarenfabricage en het grootste compliment voor hem is wel, dat er nog steeds sigaren bijkomen, die op Karei l trachten te gelijken. De ervaren rooker zegt evenwelEr is maar één Nicolaasgeschenk ordening wordt verworpen met 2 stemmen vóór. Het voorstel inzake „Oud-Meeresteyn" wordt op verzoek van den heer Tromp we gens het late uur aangehouden. Bij rondvraag vroeg de heer V1 s s e r maatregelen tegen de werkloosheid. De heer Eyking vraagt of aan v. d. Lem een bewijs van voltooiing is afgegeven. De voorzitter antwoordt, dat dit inder daad is geschied. Daarna schorst de voorzitter de vergade ring. VELSEN Bouw „Oud-Meeresteyn". Van de heeren Eyking en Tromp ls ingekomen een voorstel, om een commissie van eenige leden te benoemen, aangevuld met een deskundige, teneinde een onderzoek in te stellen of bij den bouw van „Oud-Mee resteyn" is gehandeld in strijd met enkele artikelen der bouwverordening. De Voorzitter stelt voor, het voorstel aan te nemen voor kennisgeving, omdat de Raad ten deze niet competent is. Voorts stelt de Voorzitter voor, voor kennis geving aan te nemen een voorstel, om -het verzoek van C. Duyn aangaande ontheffing van art. 24 der Bouwverordening voor zijn perceel Breestraat 111 in de vergadering van Donderdag 27 November in behandeling te nemen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. nog geen praeadvles hebben kunnen uitbrengen. De heer Tromp dringt er op aan, dat B. en W. spoedig praeadvles uitbrengen. Het lijkt er veel op. dat B. en W. den man op zettelijk willen dupeeren. De heer De Groot zegt. dat het praead- vies den Raad spoedig zal bereiken. Het voorstel inzake ontheffing bouwver UITBREIDING VAN DE BRANDWEER- Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede, dat zij, ter verdere uitvoering van het 16 April 1929 aangenomen rapport van de commissie van onderzoek inzake de reorganisatie van de brandweer in overeen stemming met het advies van genoemde commissie hebben besloten. 1. tot aankoop van een 2e automobiel brandspuit (merk „Fiat", capaciteit 1000 liter per minuut, compleet met slangen enz.) voor de afdeeling Velsen 8000. 2. tot den bouw van een garage aan den Doodweg te Velsen op het terrein van het gasbedrijf 2000. 3. den uit het bedrijf genomen vrachtauto van het gasbedrijf beschikbaar te stellen voor de brandweer in de afdeeling Santpoort (dorp); dezen auto te doen inrichten tot brandweerauto, de aldaar gestatlonneerde motorspuit op dezen auto te doen monteeren 2000. 4. tot aankoop van uniformen voor het kader en de manschappen te Velsen (Noorde lijk gedeelte) 1000. 5. tot aankoop van laarzen en wanten voor het personeel te Velsen, Driehuis en Santpoort, alsmede van jekkers voor het per soneel van Santpoort (dorp) 1100. 6. tot plaatsing van een sirene op het dak van de garage van J. Jak te Santpoort; 7. de bestaande brandweer in de polders met ingang van 1 December 1930 op te heffen en de aldaar aanwezige brandspuit te doen weghalen. Omtrent het gebouwtje zal nog een nadere beslissing worden genomen. Met betrekking tot den aanleg van een brandwekkernet te Velsen (Noord) wordt een nader onderzoek ingesteld. SANTPOORT PROVINCIAAL ZIEKENHUIS. Concert „Oefening kweekt kunst". Woensdag en Donderdag gaf bovengenoem de vereeniging in de tooneelzaal van het Ziekenhuis een concert. De eerste avond was voor de patiënten, de tweede voor het perso neel. De vereeniging, hoofdzakelijk bestaan de uit leden van het personeel, ls blijkbaar de Inzinking welke zij de laatste jaren vertoonde weer te boven gekomen. Langen tijd durfde zij het niet aan een concert te geven, maar nadat onder de goede leiding van den heer Bets met ernst en animo is gestudeerd, meende het bestuur dat thans het oogenblik was aangebroken naar bulten van haar vor deringen te laten blijken. Het bestuur had in deze goed gezien, want er viel uit het gepres teerde een merkbare verbetering te bespeu ren. Het programma werd geopend met een pittige marsch Mont la Ville van H. Chaillet. Hierop volgde nog een viertal nummers, welke alle verdienstelijk uitgevoerd werden. Het muzikale gedeelte was hiermede ten einde, waarna door eenige leden met goed succes het blijspel „Arme Rijken" werd opge voerd. HILLEGOM VOLKSONDERWIJS De afdeeling Hillegom van de vereeniging „Volksonderwijs" gaf Donderdagavond een propaganda-feestavond in de zaal van Hotel SLstermans, die tot aan de laatste plaats ge vuld was met een belangstellend publiek. Wel willende medewerking voor dezen avond was verkregen van de Tooneelvereeniglng ,JH. I. T. O." en het Hlllegomsch Dameskoor. De voorzitter der afd. de heer Fijma, open de de bijeenkomst met een woord van wel kom, waarna H. I. T. O. opvoerde „Mond- schein-Sonate" van Joh. W. Broedelet en na de pauze „Terug van de Kongo" van Jac..de Vos. Beide een-acters vielen buitengewoon* in den smaak van het publiek, de lachsalvo's waren r.iet van de lucht. Het Hillegomsch Dameskoor zong voor de pauze een drietal liederen van Cath. v. Ren- nes en na dc pauze ..De standvastige tinnen Soldaat" van Hendr. v. Tussenbroek, alles on der leiding der dirigento. mej. Cor Igesz. Gok deze nummers oogstten een dankbaar ap plaus, vooral het laatste. Er werd dan ook uitnemend gezongen. De propagandarede werd uitgesproken door den heer J. J. Feringa, voorzitter van het landelijk comité voor de openbare school, die voor deze school een warm pleidooi hie d. Spreker schetste de openbare school als een fundament der maatschappij, waar de jonge, kleine menschen klaar gemaakt wor den voor de samenleving, zonder onderscheid van religie of partij politiek. Zijn rede werd met daverend applaus ontvangen. Aan mej. Igesz, als leidster van het koor en aan mevr. Paling, als secretaresse van H. I. T. O. werden b'oemen aangeboden. In de pauze werd een collecte voor de af- deelingskas gehouden, die ongeveer f 36 op bracht en werden vlugschriften ter propa ganda verspreid met tot uitslag dat 41 nieu we leden toetraden, zoodat de afdeeling nu 150 leden telt. De voorzitter bracht aan het einde allen medewerkenden een hartelijk woord van dank en wekte den aanwezigen op de openbare school steeds trouw te blijven. WEGVERBETERING De vluchtheuvel bij de Haarlemsche Bank en de strook grond bij de Ned. Hervormde Kerk zijn met het nieuwe procédé, een af valproduct behandeld. De verandering is ver rassend: waar vroeger bij regenachtig weer een modderpoel te vinden was, is nu een prachtig hard en veerend wegdek gekomen waarop het water niet blijft staan. Het ls nu zaak eens af te wacht<gp of deze verbetering van blhvenden aard zal zijn en niets van den slechten invloed van regen en sneeuw te lijden heeft. BENNEBROEK BENOEMD. Door den Commissaris der Koningin ls be noemd tot buitengewoon gemeenteveldwach ter alhier W. Kranenburg, rijksveldwachter brigadier-titulair te Bennebroek. GESLAAGD. Voor het examen van assistent der Poste rijen is geslaagd de heer M. K. Hoefnagel, alhier. HAARLEMMERMEER GRAANBEURS Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Tar we (witte) f 6 a f 9.50, tarwe (roode) f 6 a f 7.50; rogge f 5 a f 5-50, wintergerst f 4 75 a f 5-50, gerst (chevalier) f 5.75 a f 6 haver f 4.50 a f 5.50, duiveboonen f 12 a f 13, paar- deboonen f 7 a f 8, groene erwten f 7.50 a f 9.50, karwij f 27 a f 28, geel mosterd f 15 a f 20, blauwmaanzaad f 29 a f 31, kanarie zaad f 10.50 a f 11. Alles per 10 K.G. BIETENCAMPAGNE In den loop van de volgen-de week waar schijnlijk 6 December zal de bietencam pagne aan de suikerfabriek te Halfweg haar beslag krijgen. Ondanks de met de natte weersgesteldheid vooral in den Haarlemmermeerpolder on dervonden moeilijkheden is de campagne toch nogal vlot verloopen. EEN JEUGDIG ORGANIST. De 13-jarige Laurens Hartman te Hoofd dorp die door veel studiezin en ijver zijn muzikaal talent reeds tot een flinke ontwik keling heeft weten te brengen en meerma len op uitvoeringen enz. met z'n mooi orgel spel een bewonderenswaardige begaafdheid aan den dag heeft gelegd ls door het be stuur van de afdeeling Haarlemmermeer van den Protestantenbond benoemd tot organist voor de bediening van het orgel in het aan den Hoofdweg te Hoofddorp staande kerkge bouw. Zulks in de plaats van Mevr. N ij dam Legel, die wegens vertrek uit de gemeente als organiste moest bedanken. UTPTOERING H. O. V. De Hoofddorpsche Orkestvereeniging gaf Donderdagavond onder leiding van haar di recteur, den heer J. Balvers Jr., in ,J>e Landbouw" te Hoofddorp een goedgeslaagde uitvoering met medewerking van Mevr. Haa- lebosWortman (zang i De zaal was flink be zet. Het goed verzorgde programma bevatte een 11-tal nummers, die cp verdienstelijke wijze werden uitgevoerd. Zooals te verwach ten was, heeft het bespelen van de nieuwe vleugel-piano daartoe veel bijgedragen. De genotvolle avond werd met een bal be sloten met medewerking van het H. D. O. (Hoofddorpsch Dans-Orkest). HEEMSTEDE TUINLIEDENVER. „AERDENHOUT EN OMSTREKEN. Woensdagavond hield de Onderlingé Tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en O." een ledenvergadering in café-restaurant Lom mer oord. Allereerst werd een viertal nieuwe leden geïnstalleerd. Vervolgens hield de heer W. Nleuwerf een inleiding over het kweeken van Rhododen drons. Deze schetste de wijze van voortkwee- ken in vroegeren tijd, toen dit moest geschie den door de oude stammen zóó diep in *en grond te graven, of de stammen om te bui gen tot de kronen onder de aarde kwamen, waardoor de takken zich ontwikkelden en' wortels kregen, waarna die planten ge scheurd werden. Thans worden de planten voortgekweekt door veredeling, waarvoor de onderstammen gekweekt worden uit zaad van de Rhododendrons Ponticum. Dit vereischt groote zorg. Inleider behan- delde achtereenvolgens de zaaiwijze en den tijd van zaaien, de strijd tegen verbranden en verdrogen, het verspenen, enz. Ter de monstratie had inleider eenige exemplaren medegebracht. Enkele vragen werden gerteld en door in leider beantwoord. Zoo bleek dat door ver edeling nu reeds eenige duizenden variëtei ten zijn ontstaan. Hierna had de keuring plaats van het ter keuring in gezondene. Voor een fraaie collectie Cyclamen kreeg de heer B Nieuwenhuls 10 punten, terwijl de heer F. Booms voor een collectie Begonia Gloir de la Reine 10 punten kreeg. Vervolgens ontwikkelde zich een uitvoerige gedachtenwisseltng over de reeds meermalen geopperde vraag of de vereeniging er toe over zou gaan de schoolkinderen planten te verschaffen om deze te keuren en prijzen in te zenden. Na ampele bespreking werd daartoe In be ginsel besloten, en een commissie benoemd om de plannen uit te werken. Voor het deelnemen aan de a.s. Lathyrus- en Anjerkeuring gaven zich wederom een voldoende aantal leden op. Ook zal er het volgend najaar een Chryrantenprijsvraag gehouden worden, waarvoor zich eveneens een groot aantal leden opgaf. Daarna werden verschillende actueel® vragen behandeld, waaruit leerzame debat ten ontstonden. De vraag oj de vereeniging een kinder cursus in het leven zal roepen werd tot de volgende vergadering aangehouden. Hierna sluiting. BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE. Overleden: Agnes Hendrika Elisabeth Aan stoots, oud 56 j. Abraham Jonker oud 71 j. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: KI. Zuiver en G. A. Sewen- sten. Getrouwd: A. L. v. Ben tem enM. J. C. Flo- ris. P. Hulsebosch en E. B. G. v. d. Laan. Bevallen: J. J. v. Daalen-Renswoud, z. A. H. Beun-Huitema, z. A. M. Janmaat-v. d. Geest, z. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Waarschuwing Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozert 25, 45 en 65 cts. Weiger namaak I ARROND. RECHTBANK. Hoopeloos geval. Een gevangenisstraf van anderhalf jaar werd geëlscht tegen een 19-jarlg Engelsen* stoker, thans reeds twee maanden gedeti neerd, die beschuldigd werd van een gansche serie diefstallen van kleedingstukken en andere eigendommen te Haarlem en te Bloe- mendaal. Te Haarlem heeft hU een porte feuille met drie bankbiljetten van f 25.— weggenomen ten nadeele van een kostganger. De kostganger woonde bij verdachte's oom en tante waar verdachte eveneens ln den kost was. Ten nadeele van die oom en tante heeft verdacht zich toegeëigend een paar schoe nen, een winterjas, een gouden dameshorloge. Deze garderobe heeft hij uitgebreid met een colbertcostuum, een hoed, een paar schoenen, een das, alles thulsbehoorende bij den bad knecht G. F. Molenaar, aan het Bloemen- daalsche strand. De jongeman, die, daar hij de Nederland- sche taal niet geheel machtig was, en niet alle voorwerpen die hij gestolen had bij hun Nederlandsche namen kon noemen, ge deeltelijk door bemideling van een tolk ver hoord werd, bekende. Doch spijt toonde hij geenszins. Het was een vrij hopeloos geval, de verdedi ger, mr. J. v. d. Vegt, kon niet veel meer ten gunste van verdachte in het midden brengen, dan dat hij steeds onder zeer ongunstige om standigheden geleefd heeft en de leiding van ouders moest missen. E* de verdachte wist niet anders te zeggen, dan dat hij de straf veel te hoog vond. Waarover de Rechtbank haar oordeel 11 December zal zeggen. Inbraak en diefstal te IJmuiden- De officier van Justitie eischte een gevan genisstraf van 1 jaar en 3 maanden tegen den 37-jarigen stoker Ch. de W., gedomici lieerd te Amsterdam, thans gedetineerd, die beschuldigd werd van Inbraak en diefstal van een aantal goederen en kleedingstukken bij de N V. Industrie- en Handelmaatschappij te IJmulden op 27 October van dit Jaar. Een getuige zei. dat hij verdachte in den nacht over de schutting van de pakhuizen aan de Trawlerkade heeft zien klimmen, doch verdachte ontkende pertinent, dat hU dit geweest is en dat hij den diefstal ge pleegd heeft. De verdediger, mr. J. v. d. Vegt, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Verdachte heeft reeds verscheidene von nissen achter den rug. De uitspraak werd bepaald op 11 December.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10