Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 (Vervolg der zitting van Donderdag 27 November). BEHANDELING DER GEMEENTE-BEGROOTING. De heer Van Liemt (R.-K.) liet de be spreking der financieele politiek aan zijn fractie-genoot, den heer Castricum, over. Eenige antwoorden van B. en W. op vragen in de afdeelingen nopen hem evenwel nadere inlichtingen te vragen. De Personeelsforma tie heeft eenige onbillijkheden tengevolge ge had. B. en W. moeten spoed betrachten met het glad-strijken van plooien. Het college van B. en W. steunt niet genoeg dn woningbouw van particuliere zijde. Een architect die grond voor bouw van ar beiderswoningen wilde zoeken kreeg op Openbare Werken ten antwoord, dat er geen vierkante Meter grond voor dit doel in de geheele gemeente tot den Slaperdijk toe be schikbaar is. Is dit inderdaad juist? Zoo ja, dan moeten de uitbreidingsplannen nader uitgewerkt worden, opdat grond voor dit doel beschikbaar komt. Of is het dat men den beschikbaren grond vast houdt voor de bouw plannen van de gemeente. Het duurt soms te lang dat bouwvergun ningen van Bouw- en Woningtoezicht af komen. Als voorzitter van de R.-K. vereeni- glng voor groote gezinnen weet hij, dat ge talmd wordt met de bouwplannen van „St. Jozef", die 67 woningen voor groote gezin nen zal bouwen. Op 19 Augustus heeft de ar chitect de bouwplannen, die op verlangen van de ambtenaren van Bouw- en Woning toezicht iets gewijzigd waren en nu voldeden aan de verlangens, ingediend en nu op 27 K ember is de goedkeuring nog niet afge komen. Als spoed betracht was. zouden nu vele arbeiders daar werk gehad hebben. Waarom wordt zoo getalmd? Wordt er al leen gewerkt aan de 295 woningen die de ge meente voor Kerstmis wil aanbesteden? Ein delijk zal het aantal ambtenaren van Bouw en Woningtoezicht met één worden uitge breid. Dit had men al jaren eerder moeten doen. B. en W. hébben medegedeeld, dat de ha venplannen vertraagd worden omdat ge wacht wordt op de uitvoering der spoorweg plannen. Maar die spoorwegplannen kunnen nog wel tientallen jaren blijven hangen. Onze industrie heeft intusschen behoefte aan een haven. Waarom kan de gemeente niet begin nen met het Vuilrak te normaliseeren. Daar bij kunnen vele arbeiders werk vinden. Wat de belastingen betreft zou spreker willen aandringen om soepel te zijn met de precario-rechten. De straatbelasting is ook in vele gevallen .te drukkend. Zijn B. en W. ge negen om de bedrijven die verlies hadden, vrij te stellen van de zakelijke belasting? Spreker is er verheugd over, dat de electri- citeitsprijs tot- 22 cent per K.W.U. verlaagd zal worden. Gehoopt wordt, dat de belofte nagekomen kan worden en het volgend jaar een nieuwe verlaging tot 20 cents zal volgen. Het is een goede maatregel, dat de gemeen te voor den verkoop van gronden thans de hulp heeft ingeroepen van particuliere ma kelaars. Aan den heer Reinalda antwoordde spre- fier. dat het hem spijt, dat hij namens de Rechterzijde moet mededeelen, dat 'niet me- degegaan kan worden met het voorstel - der socialisten om de salarissen der hoofdambte naren en directeuren te verhoogen. Het is ongetwijfeld waar, dat verschillende hoofd ambtenaren thans een te lage bezoldiging Irebben, maar het tijdstip om thans met voor stellen te komen tot verhooging is niet ge lukkig. omdat in het Overleg ook afgezien is van verhooging der gemeen te-werklieden en wel in verband met de ongunstige tijdsom standigheden. De heer Reinalda heeft ook over een werk- meerderheid in den raad gesproken. Het is juist, dat de rechterzijde verleden jaar sa menwerking heeft afgewezen. De gebeurte nissen van dat jaar hebben spreker geleerd, dat het goed gezien is om niet tot samenwer king over te gaan. Het zou toch niet gegaan zijn. De socialisten hebben de R.-K. buiten gewoon onbillijk willen behandelen. Er was een nieuwe school noodig maar de heeren Joosten en Reinalda hebben alles gedaan om een oud gebouw voor dit onderwijs op te zoe ken, hoewel zij wisten, dat die gebouwen on geschikt waren. De rechterzijde heeft nooit gepingeld op het openbaar onderwijs. Daar om heeft de houding der S.DA.P. de R.-K. raadsfractie gegriefd. Openbare Werken heeft de laatste jaren mooie gebouwen voor het openbaar onderwijs gesticht. Toen het voorstel in den raad behandeld werd om gronden te koopen tegen f 2.50 om daarop huizen voor R.-K. groote gezinnen te bouwen, werd in den raad door de S.D.AP. gezegd, dat dit veel te duur was. Er werd van brandschatten gesproken, omdat een R.-K. de verkooper was. Maar die grond was niet te duur, omdat daar op staal gebouwd kon worden. Later kooht de gemeente in de nabijheid grond voor f 2.40. Een verschil dat niet noemenswaard is. Zoo ziet men, dat. de R.-K. steeds chicanes van den kant der S.DA.P. ondervinden. Het Is te begrijpen, dat men daarom van samen werking niets wil weten. De rechterzijde maakt zich niet ongerust over de komende raadsverkiezingen. Wij heb ben den menschen geen knollen voor citroe nen verkocht. Al zullen wij wel niet met 20 zete's uit de stembus komen, onze goede po litiek zal ons toch geen windeieren leggen. De heer Miezerus (C.-H.) heeft ook ge hoord, dat aan Openbare Werken aan parti culieren gezegd is, dat er geen grond voor ■woningbouw beschikbaar is. Spreker weet evenwel, dat er grond disponibel is. Houdt men dien grond vast voor gemeentelijken woningbouw? De havenplannen hangen al 40 jaar maar de voorbereiding schiet niets op. De winst uit het grondbedrijf is een fictie. Al is de waarde van in erfpacht gestegen, de erfpachtscanon kan toch niet verhoogd wor den. De Christelijk Historische raadsfractie zal steeds een college van B. en W. steunen of er al of niet een vertegenwoordiger van hun partij in zit. In het verleden heeft de partij dat bewezen. De C.-H. partij heeft geen be zwaar tegen samenwerking, maar zij weige ren om aan den leiband der socialisten te loopen. Spreker heeft met eenige andere heeren een voorstel ingediend om het salaris van den ontvanger te verhoogen. Dit voorstel zal evenwel worden ingetrokken als 't voorstel in zake de salarissen der andere hoofdambtena ren wordt verworpen of ingetrokken. De heer Boes (V. D.) verklaarde, dat zijn frartij het financieele beleid van B. en W. gaarne goedkeurt. Alleen vond hij het on juist., dat de f 2_25.0Q0 hoogere belastingop brengst (13 maanden ontvangst in 1 Jaar) in het reservefonds wordt gestort. Sprekers overtuiging is dat 't werk tusschen de wethouders niet goed verdeeld is. Eén wethouder is te zwaar belast. Bovendien is het onjuist, dat de lichtfabrieken onder den wethouder van financiën ressorteeren. Het voorstel om de salarissen der directeu ren en hoofdambtenaren te verhoogen heeft sprekers svmpathie, maar het zou toch beter geweest zijn. als de voorstellers het voorstel een jaar hadden uitgesteld nu de andere sa- larisvoorstellen voorloop:? uitgesteld zijn. De heer Joosten 'S.DAP.i zei. dat de heer Loosjes namens den Vrh'heldsbond blijk baar weinig te zeegen had bij de algemeene beschouwingen. Hij heeft alleen wat gezegd over enkele ouaesties die eigenlijk thuis be hoorden bij de hoofdstukken. Critiek op het algemeen beleid van B. en W, hebben wij van den Vrijheidsbond niet gehoord. Daaruit kan geconcludeerd worden, dat het college van B. en W. feite'ijk de politiek van den Vrij heidsbond voert, niettegenstaande de Vrij heidsbond niet in het college vertegenwoor digd is. Van oppositie-partij is dus geen sprake. Niemand rekent natuurlijk on het behalen van een meerderheid door de S.D A.P. bij de aanstaande raadsverkiezingen. Maar wel is aan te nemen, dat het zetel-aantal der S. D. A. P. zal stijgen. Spreker ziet voor zich het verschijnsel in den raad dat de R.-K. arbeiders hun vroegere frischheid steeds meer verliezen. Zij worden de woordvoerders voor de meer conservatieve elementen. Omdat do R.-K. bijna een meer derheidspartij vormen, blijven de uiteenloo- pende elementen in die partij bijeen. Daar om is het noodig, dat de R.-K. partij uit de volgende raadsverkiezingen verzwakt uit den strijd zal komen. Eerst dan zal het mogelijk zijn om een werkmeerderheid in den raad te vormen uit de S.DA.P. en andere groepen. Wat de politiek der communisten betreft, moet men niet lachen om Rusland. Wij weten en begrijpen niet alles wat daar gebeurt. Wel weten wij, dat de Russen nu begrepen heb ben, dat het niet zoo gemakkelijk is, om een kapitalistischen staat om te zetten in een proletariërsstaat. Zou er niet iets voor te zeggen zijn, dat B. en W. in hun toelichting van de begrooting zich niet bepalen tot financieele opmerkin gen, maar ook een uiteenzetting geven van hun politiek die zij voeren en hun plannen voor de toekomst. Nu zijn er na het ver schijnen van de begrooting nog verschillen de voorstellen van B. en W. gekomen, die fei telijk in de begrooting verwerkt hadden moe ten zijn. Heel veel dingen wachten nog op een aan pakken door B. en W. Daartoe behoort een centrale melkvoorziening. De mededeeling van B. en W. dat de Keuringsdienst steeds haar bemoeiing uitbreidt, is niet afdoende. Meik is voor de volksvoeding niet van minder be- teekenis dan vleesch. Ook het denkbeeld tot het oprichten van een groentehal moeten B en W. niet zoo ver van zich gooien als zij nu deden in hun memorie van antwoord. Er kan nog meer door de overheid gedaan worden op het gebied der regularisatie. Men is hi. dit opzicht te Haarlem niet geheel blifid maai- niet alle wegen ziin bewandeld. De gemeente had er voor moeten zorgen, dat begonnen had kunnen worden, nu er zooveel werkloosheid is, met liet maken van een zweminrichting in het Amsterdamsche kwar tier, een nieuw Gymnasium of een Meisjes school. Alleen als alles zoo word voorbereid kan de overheid de stoot opvangen van werk loosheid in het particulier bedrijf. Wat de financieele politiek betreft kan spreker een woord van lof aan B. en W. bren gen voor hun voorstel tot verlaging van het eiectriciteitstarief. Maar spreker heeft ook critiek. Het past B. en W. niet een zoo hoogen toon aan te slaan over hun solide beheer. Van de f 225.000 die extra uit de belastingen komt, doordat wij in 1931 13 maanden rijksuit- keering ontvangen wordt slechts f 150.000 gereserveerd. Dat wil dus zeggen, dat 1931 feitelijk met een tekort van f 75.000 zou sluiten. Het overschot van 1929 is wel f 48.000, die nu in het reservefonds van bijzondere doel einden gestort zal worden, maar dit is slechts mogelijk geweest door over 1929 f 175.000 extra uit de reserves van de gasfabriek te halen. Zoo gunstig is de toestand dus niet. Het gemeentelijk pensioenfonds heeft een groot tekort. B. en W. loopen daar te licht over heen. Wij moeten dit tekort eerder van daag dan morgen aanvullen, anders kunnen wij in de toekomst niet de pensoenen beta len als het nodoig is. In elk geval moet het tekort voor 40 jaar aangezuiverd worden, want het gaat over de menschen die in 1913 in gemeentedienst waren. Een globale be rekening toont aan, dat wij gedurende 40 jaar f 159.000 per jaar zullen moeten be talen. Als wij nog 5 jaar wachten zal het contante tekort gestegen zijn tot f 3.851.929 en als wij nog 10 jaar wachten f 4.616.000, of f 267.000 per jaar gedurende 30 jaar. Als de gemeente nog langer wacht, zal de gemeente het niet meer kunnen betalen en zal men misschien de ambtenaren het zelf laten betalen. De rekening over 1931 is dus, dat als wij alles' zuiver stellen, er een tekort zal zijn van f 360.0Ó0. Dit zijn f 75.000 uit de onver wachte belasting-ontvangst, f 126.000 die in 1929 te veel uit de reserves der gasfabriek zijn gehaald voor het tekort van 1929 te dekken en f 159.000 voor het tekort op het Pensioenfonds. De schulden der gemeente zijn in de laat ste jaren, zeer belangrijk toegenomen. Per ingezetene moet veel meer aan rente en aflossing betaald worden dan in 1926. Aan de reserves in de bedrijven komt op den duur ook een einde. Er is bij de schatting van het Grondbedrijf een heel andere manier van schatting ge volgd dan 5 jaar geleden. Het grootste ge deelte der overwaarde zit in de erfpacht gronden. Waarom heeft de wethouder dat niet in de financieele commissie medege deeld? De raad moet het voorstel van B. en W. inzake de overwaarde afwijzen. Als er over 5 jaar andere schatters komen kun nen zij wel zeggen: 9 ton tekort. De raad heeft daarom bij het vaststellen der veror dening op het Grondbedrijf vrijwel vastge legd, dat winsten niet naar de gewone fi nanciën mogen overgeheveld worden. De wethouder heeft er evenwel een spitsvondig heid op gevonden. Als de raad het voorstel van B. en W. aanneemt (om 4 1.2 ton uit het Grondbedrijf over te brengen naar het re servefonds om daardoor belastingverhooglng INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Doelmatig Hoe doelmatig is de giraffe toegerusttijnc hooge gestalte, zijn huid- tcckcning, zijn telgang, zijn breede hoeven 1 Zoo moet alles in de wereld aan zijn doel beantwoorden. Uw Winterjas b.v. moet warm zijn voor de kou, maar ook mooi van model en mooi van stof, want U draagt graag een mooie jas en U weet, dat anderen U graag goed gekleed zien. Een Winterjas met Kreymborg-Coupe, is warm en mooi tesamen. Daarom alsU een nieuwe winterjas moet hebben, denkt er dan vooral om: Kreymborg-coupe 1 Kreymborg Groote Markt 1-7 tegen te gaan) zal spreker zich daartegen tot het uiterste verzetten. De wethouder van financiën heeft in de commissie van financiën gezegd dat hij in B. en W. gepleit heeft voor een voorstel tot belastingverhooging. Wij manen Mr. Slingen- berg aan daaraan vast te houden. HU heeft evenwel met zijn financieele politiek geesten opgeroepen, die blijkbaar moeilijk te bezwe ren zijn. Zijn volgelingen zijn nog niet zoover, dat zij het ook inzien, dat het roer omgegooid moet worden. De wethouder is nog jong, laat hij nu de consequentie aanvaar den. Wij moeten met onze financiën een anderen kant uit anders gaat het met onze financiën mis. Een der oorzaken van de Fransche revolutie is geweest, dat er te lang van leeningen geleefd is. Dat doet mij aan onze financieele denken. Spreker heeft de hoop, dat de wethouder zich nog ernstig zal herzien wat zijn politiek met het Grondbedrijf betreft. Zijn bedoeling is blijkbaar om op die overwaaide van het Grondbedrijf geld te leenen, om daarmee de tekorten op de loopende rekeniijgen te korten. De erfpachtsgronden geven een winst van f 13.000. Als wij nu 4 1/2 ton op die zooge naamde overwaarde leenen, moeten wij f 18.000 per jaar aan rente betalen. Da; beteekent dus. dat onze financieele positie steeds zwakker wordt. Als de wethouder zich niet wil herzien, moet de raad tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Spreker verwachtte voorts van B. en W. een verklaring wat zij willen doen voor de dekking van het tekort op het pensioenfonds De heer Castricum (R.K.) ving aan met een historisch overzicht van onze belasting positie. De rechterzijde heeft de politiek van den wethouder van financiën gesteund, om dat het juist gevonden werd dat gestreefd werd om Haarlem zoo aantrekkelijk mogelijk te maken voor de belastingbetalers. Het is helaas waar, dat wij, om onze rekeningen sluitend te maken, meermalen gebruik hebben moeten maken van onze reserves. Haarlem heeft in den crisistijd wel een evenredige be lasting geheven van 61/2 pet., zoodat de raad ten allen tijde heffingen kan opleggen, om een eventueelen achterstand in te halen of nieuwe reserves te vormen. Wel moeten wij met onze uitgaven zeer voorzichtig zijn. Temeer omdat er nog zooveel noodzakelijke uitgaven in het vooruitzicht zijn. BUna elke week wordt een nieuwe school geopend (ge lach). Wij moeten er op letten, dat onze be lastingen niet te hoog worden. Het is een goede politiek van B. en W. om het reservefonds te versterken. Het is verheugend, dat het Grondbedrijf, dat dreig de een tekort te hebben van een millioen. een overschot heeft van 9 ton. Tot nu toe stelt spreker vertrouwen in de schatting. Er is toch niets op tegen om 41/2 ton winst uit het Grondbedrijf te storten in het reserve fonds. Alleen de raad kan gelden uit dit re servefonds halen. De heer Joosten is in zijn rede te pessimistisch geweest. Voorzichtigheid Is aanbevolen men kan in elk stadskwartier geen speelterrein, geen zweminrichting stichten. De heer Wolzak (AH.) klaagde ook over den tragen gang bij de voorbereiding van de havenplannen. B. en W. talmen ook met ver schillende andere zaken. O.a. met het aan leggen van wegen in den Waarde rpolder. Die zijn noodig voor het treffen van goede voor zieningen tegen brand. De gemeente heft wel f 2800 per jaar aan straatbelastlng in dezen polder. Wat de financiën aangaat, verklaarde spreker het zeer goed te vinden dat er een reservefonds voor bijzondere doeleinden ge vormd wordt. Daardoor kan ook stabilisatie in de belastingheffing worden verkregen. Men kan bij het beschouwen van onze financiën vragen „zijn er te weinig belastingen ge heven?", maar ook „zijn er soms te hooge uitgaven gedaan?" Het is juist wat de heer Joosten gezegd heeft, dat de financieele commissie niet ge weten heeft, dat een groot deel van de 9 ton aan winst van het Grondbedrijf in de erfpachtsgronden zit. Hoe is het met die taxaties gegaan? Te Amsterdam en te Utrecht Is de Zake lijke belasting op het bedrijf afgeschaft. Is het nu voor Haarlem ook niet langzamer hand de', tijd om daartoe over :o gaan. Wij loopen anders de kaas, dat nieuwe industrieën zich niet te Haarlem maar elders gaan vesti gen. .Van de samenwerking In den raad la niets terecht gekomen. Dat was te begrijpen. De heer Reinalda heeft voor de toekomst wat de samenwerking aangaat het oog geslagen op de democratische fractie van de RK- partij. De heer Castricum heef: evenwel doen gevoelen, dat daarop geen kans is. De heer Klein (R.K.) wees er op dat de heeren Reinalda en Joosten gesproken heb ben over de verschillende elementen in de R.K. partij. Maar ook in de S. D. A. P. zijn heterogene bestandeden. De SDA.R. mag de hand wel over eigen boezem strijken en zuchten: „Ach was het hier maar één!" Ten opzichte van de zuivere zakelijke aan gelegenheden is in den raad steeds een meer derheid te vinden. De S-DAJ?. heeft even wel door haar houding ten opzichte van het RK. buitengewoon onderwijs samenwerking moeilijk gemaakt. Bijna in elke raadszitting maken de SD.A.P.'ers de R.K. wrevelig. Bij het deba: over de Tribune in de leeszaal heeft de heer Reinalda medegedaan aan de laster van den heer Peper, dat de RK. de wapenen zegent. Dat is laster, want de R.K. kerk zegen: alleen de wapenen ter be- schermLr.g van de waarheid en het recht. Dus niet om maar te dooden De SPAT. zal eerst haar houding moeten herzien wil er van samenwerking sprake kunnen zijn. De malaise en de annexatie hebben hun invloed gehad op onzen financleelen toe stand. De R.K. steunen het verzoek van de Kamer van Koophandel om geen zakelijke belasting te heffen als er in een bedrijf geen winst gemaakt wordt. Spreker wil eerst het antwoord van den wethouder van financiën afwachten inzake grondbedrijf in het reservefonds. Aan de rechterzijde zijn ook verschillende personen, die het gevoel hebben, dat deze zaak niet reëel is. Er moet voor gezorgd worden, dat het voor stel om de salarissen van de hoofden van dienst te verhoogen. niet wordt aangenomen, want dat zou onbillijk zijn tegenover de ge- meent ewerkhe den. De heeren V i s s e r (CE.) zou gaarne een gedocumenteerd antwoord van Mr. Slingen- berg hebben op de veronderstelling van den heer Joosten, dat hij zijn roer wil omgooien. Voor ons, die zijn politiek steeds gesteund hebben, zal dit antwoord van veel beteeke- nis zijn. De index voor de dagelij ksche levensbe hoeften is in de laatste jaren absoluut ge daald. Dit feit moet in oogenschouw geno men bij het beoordeelen van de salarisver- hoogingen. Als de S.DA.P. wil, dat er bij het ge- meentebeheer allereerst gevraagd wordt wat noodig is en eerst daarna gezorgd wordt, dat het noodige geld er komt, dan zet men men niet de tering naar de nering maar de nering naar de tering. Dit is toch onjuist. De Wethouders aan het woord. In de avondzitting was allereerst Mr. Slingenberg (VP), wethouder van fi nanciën, aan het woord. Hij merkt op dat alle sprekers, hetzij B. en W. aanvielen of verdedigden, waarbij een waardig en hoog standpunt ingenomen hebben. Er is weer gesproken over samenwerking in den raad. De poging van verleden jaar was niet juist. Als men zooiets doen wil, dan moet men daarmede beginnen vóór de ver kiezingen. Stel eens, dat 20 raadsleden in den raad overeengekomen waren om één lijn te trekken, zoodat zij B. en W. de wet kon den voorschrijven. Dat zou staatsrechter lijk niet juist geweest zijn. Als het verleden jaar gelukt zou zijn. zou spreker niet achter de tafel van B. en W. zijn blijven zitten. Als men nu tot samenwerking wil komen, moet het nu tegen de verkiezingen gedaan worden. De werkverdeellng in het college van B. en W. is niet volkomen gelukkig. B. en W. zijn daarvan overtuigd, maar het gaat niet aan daarin nog een ingrijpende verandering te brengen. Het zal het eerste punt van overweging moeten zijn voor het college dat na de eerste verkiezingen achter de groene tafel komt te zitten. De heer Boes heeft gezegd dat hij het niet gewenscht acht dat we wethouder van financiën ook wethouder der lichtfabrieken is. Spreker is het daar mede niet eens. Het Ls absoluut noodig dat de wethouder van financiën ook het beheer heeft van die bedrijven omdat die van zoo veel bet eekenis voor de financiën is. Nu de gewijzigde financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten is die noodzakelijkheid nog versterkt, omdat de gemeen te finan ciën thans nóg meer dan te voren op die bedrijven zijn aangewezen om de 'financiën in evenwicht te houden. Het college van B. en W. Is volkomen over tuigd van de sociale taak van het college. Wat onze wethouder van Openbare Wer ken voor de bevordering der volkshuisves ting kan doen, doet hij en het college steunt hem waarbij. Er zijn moeilijkheden te overwinnen en er zijn remmende om standigheden waarmede B. en W. rekening moeten houden. Ook op onderwijsgebied wordt gedaan wat kan. Let op het voorbereidend onderwijs. Verleden Jaar is in den raad gezegd, dat Haarlem bij Utrecht ten achter staat. Dat was toen zoo Maar Haarlem is rustig door gegaan en voltooit nu het gebouw van het voorloopig onderwijs, terwijl Utrecht moest afbreken omdat men te snel van stapel ge- loopen was. Haarlem heeft een ziekenhuisverzekering die voor andere gemeenten een voorbeejd is. Als de t.b.c.-bestrijding meer geld noodig heeft, zullen B. en W. niet aarzelen om dien arbeid nog meer te steunen, althans Indien het geld aanwezig is. De werkverschaffing waaraan de wethou ders Mrs. Heerkens Thijssen en Gerritsz hun krachten geven wordt zoo goed moge lijk gemaakt. De gemeente ls er steeds op uit geweest om te trachten dat de arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren en werklieden zoo goed mo gelijk waren. B. en W. zijn van meening dat de finan cieele toestand der gemeente zich gunstig ontwikkelt. Het college deelt den pessimisti- schen blik van den heer Reinalda niet. Van 1927 is het aantal inwoners van 113.000 ge stegen tot bijna 120.000. De ontwikkeling gaat geleidelijk maar zeker. In 't kohier derbelas- tingsspiegell zich ook de toeneming van de draagkracht der bevolking af. Het gehalte der inwoners ls naar bovengaand. De kohieren voor de rijksinkomstenbelas ting waren: 1927—1928 f 2,148 000 1928—1929 2.210.000 1929—1930 2.359.000 1930—1931 2.400.000 Gemeentelijk inkomstenbelasting: 1927—1928 f 807.000 1928—1929 874,000 1929—1930 920.000 1931—1932 950.000 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. por regel. Nu ls de malaise gekomen, waardoor to vreezen is. dat er een terugslag in de ko hieren zal komen. Helaas een belangrijke terugslag. Het verwijt van den heer Reinalda, dat de slechte financieele toestand aan het beleid van B. en W. te wijten is mag onjuist ge noemd worden. Er ls eenige verheldering gekomen wat de schadeloosstelling betreft, die to: optimis me aanleiding mag geven. De beslissing van Ged. Siaten inzake de schadeloosstelling is aan den minister opgezonden. Het is het voornemen van den minister van binnen- lancsche zaken om de gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede uit te noodigen tot een conferentie of zij de beslissing van Ged. Staten willen aanvaarden. B. en W. zullen met den raad overleggen hoe 'het antwoord van Haarlem zal zijn. Het is nog niet met zekerheid te zeggen hoeveel Haarlem zal moeten betalen, maar zeker is, dat Haarlem voor art. 22 der An nexatiewet (de vergoeding voor belasting- verliesi niet meer zal behoeven te betalen dan f 500.000. In de wet was een maximum ge noemd van f 200 0000 In zake de wonlngbouwvoorschotten Ls een beslissing van de Kroon te verwachten die voor Haarlem gunstig is. B. en W. zuilen met steun van den raad nog trachten deze bodragen nog verlaagd te krijgen. Maar in elk geval Ls te zeggen, dat Haarlem reeds genoeg gereserveerd heeft of in 1931 zal reserveeren, om aan zijn verplich tingen inzake de schadeloosstelling te kun nen voldoen. Het ls dus niet Juist wat in de afdeeling gezegd is, namelijk dat er niet voldoende gereserveerd ls om aan onze ver plichtingen te voldoen. Hierna besprak de wethouder de belas tingen. Waar het kon met de nieuwe wet. is betaling naar draagkracht zoo mogelijk toe gepast, maar de gemeente was aan gren zen gebonden. De bevoegdheid om belasting naar draagkracht te heffen Ls, na de gewij zigde financieele verhouding, belangrijk verminderd. In 1930 brachten de belastingen naar draagkracht f 3.250.000 op. Voor 1932 zal dit niet meer zijn dan f 1,250.000. Een ver plaatsing van belasting dus van 2 millioen gulden. Als Haarlem 80 opcenten op de Ge meentefondsbelasting zou moeten hebben mag geen progressie worden toegepast. Opdrijving van de belastingen zou dus beteekenen. dat de lasten op den minderen man gelegd in verhouding zouden vermeer derd worden. Daarom kunnen B. en W. op dit moment niet afzien van de Zakelijke belasting. B. en W. moeten zich bovendien de vrij heid voorbehouden om voor de begrootir.g van 1932, als dit althans noodig is. nog meer te halen uit de winsten der bedrijven Alleen hopen B. en W. in 1932 weer den prijs voor de electriciteit te kunnen verlagen. De verwijten van de heeren Reinalda en Joosten, dat de vermindering der reserves van de bedrijven en de slechte Jinan- cleeleitoestand der gemeente aan spreker te wijten zouden zijn ls onbillijk en onjuist. Verleden Jaar zagen deze heeren den finan cleelen toestand der gemeente gunstig in. En verleden jaar waren er toch ook al reser ves uit de bedrijven gehaald en was er het tekort op het Pensioenfonds. De heer Joosten (S.D.A.P.): Ik zie ook nu den financieelen toestand der gemeente niet pessimistisch in. Alleen viel ik het be leid van B. en W. aan. De heer Slingenberg: Dan ls er verschil tusschen de heeren Reinalda en Joosten! Is het zoo vervolgde de wethouder billijk om aan B. en W. te verwijten, dat onze leeningen oploopen. waardoor de post rente en aflossingen stijgt? De SJ3.A.P. heeft nooit aan B. en W. geweigerd om voorstellen aan te nemen voor bouw van scholen, voor nieuwe, bruggen, asphalteeren van straten, enz, B. en\V. hebben daarvoor geleend anders hadden wij 't uit de loopende middelen moe ten betalen. Elk begrijpt dat dit onzin ls. Laat de heer Reinalda bepaalde feiten noe men dat B. en W. geleend hebben, terwijl leenen niet verdedigbaar was. Kan de heer Reinalda dit niet, dan moet hij zijn beschuldiging Intrekken. Verder vroeg spreker aan den heer Reinal da: welke sociale maatregel hebben B. en W. nagelaten uit financieele overwegingen? De heer Visser hoeft gevraagd of spreker zijn financieele politiek gaat wijzigen. B. en W. hebben er na 1923 naar gestreefd om met een bepaald belasting-percentage te volstaan. Die poging ls geslaagd, ook al moest de gemeente zuinigheid betrachten en soms het standpunt: langzaam aan dan breekt het lijntje niet. Het was een politiek van beteekenls om voor de grenswijziging geen belasting-ver hooging in te voeren. Na de annexatie was het weer gewenscht om geen belastingver hooging in te voeren, warft dan zou men ge goede ingezetenen hebben verdreven. B. en W. hebben de salarissen van het gc- meentepersoneel onaangetast gelaten, hoe wel het te doen geweest was een korting voor pensioen in te voeren. Er zijn winsten uit de bedrijven gehaald, maar toch niet te hoog. De reserves zijn ook nog voldoende. Als wij eens de politiek der S.DA.P. gevolgd hadden en de winsten uit de bedrijven had den verminderd? Nu halen wij 1.500,000 winst en retributie uit de bedrijven. Als wij eens met ƒ750.000 wlmt volstaan hadden, dan zouden wij nu 750.000 méér uit de belasting moeten halen, want de uitgaven zouden niet verminderd zijn. Wij hebben nog slechts een reserve van 400.000 voor wij aan de 80 op centen op de fondsbelasting zijn. Gaan wij tot 80 opcenten dan moeten wij de progressie prijsgeven. En dan zouden wij behalve die 400.000 toch nog 350.000 uit de bedrijven hebben moeten halen. Het gevolg zou dan zijn: verhooging van de tarieven. Spreker ls dan ook niet van zins om zijn financieele politiek te veranderen! B. en W. vinden het Jukt om de onver wachte 225.000 extra belasting-opbrengst in het reserve-fonds te storten. Dit buiten kansje komt slechts één keer voor. Het feite lijke buitenkansje ls 325 000, maar B. en W. hebben 1 100.000 afgetrokken voor meerdcro kwade posten. De overige 225.000 moeten in het reservefonds gestort worden. B. en W. zijn niet voornemens om auto matisch 75.000 uit dit reservefonds ovc£

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13