LEES Dlf NIET!! v ICKS UIT DE OMSTREKEN PHILIP DE VRIES Gierstraat 73, Tel. 11008 DROSTE CHOCOLADELETTERS Kou op de Borst HAARLEM'S DAGBLAD VIJFDE BLAD VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 (Zie ook elders in dit nummer HEEMSTEDE RAADSVERGADERING Reorganisatie van het B. A. goed gekeurd. Jaarwedde van den In specteur van Politic verhoogd. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donderdagavond onder leiding ran den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden. Ingekomen is e endankbetuiging van Ged. gtaten aan den Raad voor het geschenk, voor bet nieuwe Proveniershuis aangeboden. Jaarwedde Inspecteur van politie. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den Inspecteur van Politie te verhcogen en te brengen op f 44005000. De heer Van der Erf (R.K.) zal tegen- (lemmen omdat een dergelijke wijze van sa- larisverhooging niet zijn sympathie heeft. Als de verhoogingen beperkt blijven tot de hoof den van dienst vindt spr. dat onbillijk. De heer van der Linden (R.K.) sluit tich hierbij aan. De heer Rijkes (V3.) zal met genoegen toor het voorstel stemmen. De heer Van Uden (VB.) vindt zulke partieele salarisverhoogingen niet goed. Voorts kan spreker niet stemmen, in dezen tijd, voor salarisverhooging van wélken, ge meenteambtenaar ook. De heer Kwak (A.R.) heeft het vorig jaar de achteruitzetting van den betrokken hoofdambtenaar gevoeld. De toestanden zijn inderdaad niet zoo, dat de salarissen kunnen wrhoogd worden, maar hier is een achter stand in te halen. De heer Vring zegt dat het vorige jaar de betrokken ambtenaar gepasseerd is. Bo vendien is er toen eigenlijk een toezegging gedaan. De voorzitter zegt, dat B. en W. zich nu verplicht hebben gevoeld, met dit voor stel te komen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 11 tegen 4 stemmen.. Tegen stemmen de heeren Zijm, Van der Erf, Van der Linden en Schelvis. Verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid. B. en W. vragen machtiging voor het af sluiten van' een verzekering tegen de gevol gen van wettelijke aansprakelijkheid met de N'.V. Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche", Den Haag, zulks met ingang van 1 Januari 1931 voor den tijd van 5 jaren met recht van verlenging tegen een premie van f 88 per jaar. De heer Audretsch vestigt de aandacht op een bepaling in het ontwerp-contract dat Indien het risico door eenige wijziging niet meer met de gegevens overeenstemt, de ver zekerde verplicht, is, binnen 14 dagen na de intreding dier wijziging aan de verzekeraars kennis te geven. Spr. meent dat deze clausule voor tweeërlei uitlegging vatbaar is. De Voorzitter deelt mede, dat met de Maatschappij over deze kwestie is getelegra feerd. Gebleken is, dat de clausule niet op het onderhavige geval van toepassing is. Het voorstel van B. enW. wordt goedge keurd. Goedgekeurd. Uitbreidingsplan. Aan de orde komt de aanbieding van het ontwerp voor herziening LV van het Uitbrei dingsplan. De heer Kwak (A.-R.) Is dankbaar dat de toestand aan de Zandvaart nu heel wat beter zal worden. Spr. wenscht echter een veg langs de Zandvaart van de IJzeren Brug naar de Heemsteedsche Dreef. Wethouder V a n d e P o 11 (C.-H.) zou dien weg niet aanbevelenswaardig vinden. Er zou nog al onteigend moeten worden. De diepe ligging zou een bezwaar zijn en ook zouden dan eenige wegen bij de IJzeren Brug samen komen, hetgeen gevaarlijk zou kunnen zijn. De heer Van derErf (R.-K.) meent dat het toch wel aanbeveling verdient zulk een weg nog eens'te overwegen. Wethouder D r. Droog (R.-K.) vestigt er de aandacht op, dat het hier nog slechts een aanbieding geldt. Het ontwerp wordt goedgekeurd en zal op de secretarie ter inzage worden gelegd. Onteigening. B. en W. stellen den Raad voor, aan de Kroon te verzoeken, den op 5 December a.s. vervallenden termijn van 6 maanden voor de onteigening in het belang der volkshuis vesting van perceelen grond tusschen de Koe- diefslaan en de Adriaan Pauwlaan en ten N van de Cloosterlaan. ten O. van den Bin nenweg en den Bronstêeweg. ten Z. van de Bronsteevaart en den Westelijken oever van het Spaarne nog met 6 maanden te mogen verlengen. De heer Kwak (A.-R.) zal voorstemmen maar dan kan ook geen uitstel meer geduld worden. In die zes maanden moeten partijen het nu eens worden. De heer Van Unen (V. B.) meent dat wanneer nu weer zes maanden uitstel wordt gegeven, de positie der gemeente verzwakt wordt. Spr. wil 3 maanden uitstel geven. Dc heer Audretsch (V. B.) sluit zich hierbij aan. De doortrekking van de Heem steedsche Dreef is van groot belang. Wethouder Dr. Droog (R.K.) zegt dat ernstige onderhandelingen worden gevoerd. Zes maanden zullen waarschijnlijk niet noo- dig zijn. Dat is ook de bedoeling niet. Het is het plan van B. en W. nu spoedig met een definitief voorstel te komen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. Rondvraag. De heer Kwak (A. R.) vraagt een vlucht heuvel op den Binnenweg tegenover de Koe- diefslaan, om den lantaarn heen. De Voorzitter zegt, dat het in de be doeling ligt. het volgend jaar in de gemeente eenige mastlantaarns te plaatsen, ook op het bedoelde punt. De heer Jonckbloedt (R.K.) vraagt haar de tewerkstelling van werkloozen bij het Sportpark. Wethouder Dr. Droog (R-K.) deelt mede 1 dat er op het oogenblik 60 menschen werken Dat neemt niet weg, dat er toch nog wel wat werkloozen overblijven. Maar met hun be langen wordt voortdurend rekening gehouden. Misschien kunnen er nog wel meer te werk gesteld worden. De heer Van der Linden (R.K.) vraagt of spoedig de brug aan de Willem de Zwij- gerlaan zal worden aanbesteed. Het zal niet zoo lang meer duren, zegt de voorzitter. De heer Van der Linden (R.K.) vraagt of B. en W. niet kunnen aandringen op een wachthuisje bij de nieuwe tramhalte aan de Julianalaan. De voorzitter zegt dit toe. De heer Rijkes (V-B.) vraagt of er niet iets aan gedaan kan worden dat de wiel rijders op het geasphalteerde gedeelte van den Heerenweg rechts moeten houden. De voorzitter zegt dat deze zaak de aandacht van B. en W. heeft. Hierna sluiting der openbare vergadering. Zij nog vermeld dat zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werden aan genomen de voorstellen betreffende: het aan gaan van kasgeldleeningen in 1931 tot een maximum bedrag van f2.000.000; reorganisatie van het Burgerlijk Ambestuur; ontheffing voor bebouwing aan de Westzijde van de Heemsteedsche Dreef; ruiling en overdracht van grond ten N. van de Molenwerfslaan: ontheffing van bepalingen der Bouw- en Woningverordeningen op verzoek van A. Rho- dius voor den bouw van een tuinmanswoning met schuur aan den Glipperweg. Voorloopig werd vastgesteld de gemeente rekening over 1929 met bijbehoorende be- drij f srekenfngen. WAT DEN TUINBOUW IN DEN WEG STAAT. Te hooge spoortarieven. ONBILLIJKE VERSCHILLEN TEGENOVER HET BUITENLAND. Het Centraal Bureau van Tuinbouwveilin gen in Nederland heeft een persconferentie belegd ter bespreking van den toestand in den tuinbouw en de gevraagde, doch niet toegestane verlaging van spoorwegtarieven voor tuinbouwproducten. In Noord-Holland en de speciale groente districten van Zuid-Holland is de nood zeer hoog geklommen. Wordt er niet op de een of andere wijze in voorzien, dan vreest de heer Valstar, voorzitter van het Bureau, ook invloed op de loonen. In de practijk be zitten de spoorwegen het monopolie van het vervoer van tuinbouwproducten omdat an dere verkeersmiddelen zich er niet toe lee- nen. Het is geen gunst wat de Nederlandsche tuinbouw vraagt, doch een recht, en men kan dit met des te meer klem zeggen, als gelet wordt op de houding der spoorwegen ten opzichte van het vervoer van buiten- landsche producten.. De secretaris van het,Bureau, mr. L. Nie möller, heeft daarna aangetoond, dat de ta rieven te hoog zijn in verhouding tot de waarde van de tuinbouwproducten. Bij witte kool kost het vervoer van Broek op Lan- gendijk naar de grens 50 pet. van de waarde. Met peen is het evenzoo, voor uien is het 30 pet. voor bloemkool 64 pet. voor vroege aard appelen 20 pet. De tijdelijke spoorvrachtverlaging voor vroege aardappelen heeft bewezen.dat de verlaging ?n gunstlgen invloed op den afzet heeft. Betere concurrentie in het buitenland was mo gelijk. Vervolgens zette mr. Niemöller uiteen, dat de spoorwegtarieven ook te hoog zijn in vergelijking met de tarieven van de voor naamste met Nederland in den tuinbouw concurreerende landen. In Duitschland worden licht bederfelijke artikelen als ijlgoed vervoerd tegen vracht- goedprijs. Uit de cijfers blijkt een belangrijk verschil met Holland. De Nederlandsche vracht is bijna 80 pet. hooger dan de Duit- sche. In vergelijking met de Nederlandsche spoorvrachten vervoeren de Duitsche spoor wegen de Duitsche koolsoorten over een af stand van 200 K.M. gratis. Welke funeste gevolgen dit heeft voor den Neder la ndschen tuinbouw blijkt hieruit, dat op het oogenblik de markten van Ne- derlandsch Limburg worden overstroomd met kool uit Holstein, terwijl voor het Ne derlandsche product geen afzet te vinden is en een belangrijk gebied verloren gaat. Ook in Italië, onze voornaamste concur rent. zijn de vrachten aanzienlijk lager. De Nederlandsche vracht is ruim 100 pet. hoo- ger.Bij ijlgoed zelfs 30 pet. VoorBelgië is 't ver schil 43 pet. in ons nadeel. Wel zijn de tarieven van Polen, Zwitser land, en Tsjecho-Slowakije nog hooger dan de Nederlandsche, maar het groote verschil is. dat deze landen geen export-landen zijn. In Tsjecho-Slowakije kunnen wij ons afzet gezied bijna niet handhaven. De producten uit Holstein kunnen daar veel goedkoopen* aan de markt gebracht worden. Zoo gaat het ook met Zwitserland en nog verschillende andere staten. Het derde punt is: de vrachttarieven der Nederlandsche spoorwegen voor Neder landsche tuinbouwproducten zijn veel te hoog in vergelijking met die, welke diezelfde Nederlandsche Spoorwegen berekenen vqor het vervoer van uit het buitenland aange voerde producten. Voor het vervoer van Lim- burgsch fruit moet ruim 25 pet. meer vracht worden betaald dan voor het vervoer van het het aan onzen tuinbouw zoo felle concurren tie aandoend Amerikaansch en Canadeesch fruit. Voor het vervoer van Westlandsche drui ven naar Limburg moet 50 pet. meer betaald worden, dan voor dat van het buitenlandsch artikel.Geen wonder, dat in Zuid-Limburgsche hotels de klacht wordt vernomen, dat er zelden Nederlandsche druiven te krijgen zijn. Indien het van overzee aangevoerde fruit voor export is bestemd, is het verschil nog grooter. nl. 71 pet. Ook het vervoer als ijlgoed is voor buitenlandsche producten veel goedkooper. Bij komkommers en tomaten bedraagt het voor vervoer naar de grens 22 pet. ook bij buitenland^ slaaavcrvoei het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. vluchtig door, doch komt spoedig naar SMF ALLEEN bij hem koopt U MET 10 PROCENT KORTING PEL's Borstplaat en DE JONG's Luxe doozen, belangrijke lage pr\jzen verschil aanmerkelijk, in vergelijking met het vervoer van Nederlandsche landbouw producten, namelijk ïl pet. van Rotterdam naar de grens, en 45 pet. van Amsterdam naar de grens. Door deze tarivenpolitiek is het scheepvaartverkeer toegenomen. Han dels- en scheepvaartkringen, aldus de heer Valstar, hebben dus niet het minste bezwaar tegen deze bevoordeeling van buitenlandsche producten. Integendeel, het is hun belang, dat de aanvoeren steeds grooter worden. Spr. pro testeerde er alleen tegen, dat dit alles ge schiedt ten koste van den tuinbouw. Ook het afsluiten van contracten met de spoorwegen, zooals veie buitenlandsche ex porteurs doen, kan geen verbetering bren gen, omdat de kleine tuinders hie ivoor niet in aanmerking komen. De heer Valstar zeide nog, dat de tariefs verlaging voor de spoorwegen onherroepelijk een verlies be tee kent, dat slechts voor een klein gedeelte zou gecompenseerd worden door meer vervoer. Verlaging is echter absoluut noodzakelijk. willen niet steeds meer afzetgebieden voor onze produc ten, ook in ons eigen land verloren gaan. VOOR EEN SPEELTUIN IN HAARLEM-NOORD. ACTIE VAN DE VEREENIGING „HAARLEM-NOORD". Aan het bestuur van eenige woningbouw verenigingen in Haarlem-Noord heeft het bestuur der Vereeniging „Ha a riem-Noord" een brief gezonden, waarin het volgende wordt medegedeeld: Zooals u waarschijnlijk in de dagbladen zult hebben gelezen, is onze vereeniging sedert geruimen tijd doende in Haarlem-Noord een of meer speeltuinen te verkrijgen, waartoe ook stappen bij het Gemeentebestuur door ons werden gedaan. Door het steeds toenemend verkeer, be staat aan ce inrichting van speelplaatsen in dit stadsdeel dringend behoefte en daar uwe vereeniging zich met den bouw van woningen in noordelijk Haarlem ten behoeve uwer leden bezig houdt, nemen wij aan, dat het punt .speeltuinen" ook uw aandacht heeft of althans verdient Mocht u onze actie in deze willen steunen, dan verzoeken wij u zulks te melden aan he; secretariaat onzer vereeniging: Zocherstraat 15, Haarlem (Noord). Wij schreven meer vereenigingen als de uwe aan en stellen ons voor, na binnenkomen der berichten een gecombineerde vergadering van besturen uit te schrijven, teneinde een en ander terzake nader te bespreken en plan nen in de gewenschte richting uit te wer ken. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. BEVORDERING DER ONDER OFFICIEREN VAN DE KONINKLIJKE LANDMACHT. „Intusschen meen ook ik, dat het geven van het noodige perspectief aan degenen, die een levens carrière bij het leger moeten vin den. een brandend vraagstuk is, 'twelk mijn volle aandacht heeft." Het klonk als een koninklijk woord bij de behandeling in de Tweede Kamer der Defensiebegrooting 1930 uit den mond van den minister van Defensie. Het perspectief in het leger is een bran- derd vraagstuk. Door de rangschikkingsregeling in 1923 van oud-minister van Defensie J. J. C. van Dijk. werd het perspectief van 2000 onderof ficieren vernietigd, doordat zij htm militaire loopbaan tegen een in het burgerleven moes ten omwisselen. Het perspectief voor hen die na de af vloeiing in het leger bleven werd zeer ern stig geschaad, doordat er als gevolg van het onoordeelkundig afvloeiingsstelsel, een be denkelijke opstopping van onderofficieren in den middelbaren leeftijd is gekomen, ten gevolge waarvan en mede als gevolg van een wijziging van dc pensioenwet voor de landmacht de bevordering voor de onderof ficieren hopeloos is vastgeloopen. C>ok dc of ficieren in subalterne rangen ondervonden van de rangschikking dc onaangename ge volgen, doch die is men thans weer te bo ven. Als noodmaatregel voerde oud-minister J. M. J. H. Lambooy toen het unicum in: Be vordering zonder jaarwedde. Een middel, ook naar het oordcel van den oud-minister Van Dijk „beneden de waardigheid van den Nederlandsehen Staat.". Minister van Defensie mr. L. N. Deckers trok die maatregel in en stelde als pleister op de wond. een klein deel der zonder jaarwed de bevorderden in het genot der bezoldiging. Ware hiermede het gesol met de onderof ficieren beëindigd? Neen. neen! 700 onderofficieren met hoo ge ren rang. doch zonder daarvoor vastge stelde jaarwedde, kunnen nog jaren wachten op het bij hun rang passende salaris on net fnuikende is. dat velen hunner vóór dien tijd reeds lang den dienst zullen heb ben verlaten, als deze chaos gehandhaafd blijft. En voor dc nieesten hunner» die nog niet in z.g. dubbelrangen zijn bevorderd, !s de kans om bevordering te maken, ten eenenmale buitengesloten. Ziellier een enkel beeld van den toestand: Volgens de nieuwe vredesorganisatie behooren tot een Infanterie Brigade, aan officieren: 10 hoofdaff., 16 kapiteins en 22 luitenants; en aan onderofficieren: 13 adju- danten-onderoff., 33 sergeanten-majoor en 102 sergeanten. Voor de 22 luitenants zijn 26 hoogere plaatsen, waarin zij tjz.t. kunnen komen: voor de 102 sergeanten daarentegen maar 46. Vermenigvuldigt men de eerste ge tallen met 4.5, dan blijkt de ongelijkheid het duidelijkst: voor 99 luitenants zijn er 117 hoogere plaatsen, voor 102 sergeanten slechts 46. Voor onderofficieren blijk tl de toestand twee a driemaal zoo slecht als voor de offi cieren. En bij de bestudeering der Defensiebegroo ting 1931 blijkt o.a. dat het totaal bevor derden zonder jaarwedde thans nog be draagt: Voor de officieren: Voor de onderoff.: Bij de infanterie 20 418 Bij de Cavalerie 3 29 Bij de Artillerie 8 154 Bij de Genie 35 Totaal 31 636 Procentsgewijze is dit van het totaal aan tal majoors en kapiteins 8 pet., van het aantal adjudanten-onderoff. en sergeanten majoor 53 pet. bevorderd zonder jaarwed de. De onderofficieren zijn ook hierin weer in het ongelukkigste parket. In het Voorloopig Verslag van het Vine Hoofdstuk 1931 wordt zeer terecht aan den minister van Defensie gevraagd bij het on derwerp: „Bevordering van beroepsperso- neel", dat men „gaarne zou worden inge licht over de maatregelen, welke (door den minister) zuilen worden getroffen teneinde een vluggert en meer regelmatige bevorde ring van het beroepspersoneel mogelijk te maken." Ik hoop dat het bij deze simpele vraag door de Volksvertegenwoordiging niet zal blijven en dat zij er met kracht op zal blijven aan dringen, dat de bevordering der onderoffi cieren van de Koninklijke Landmacht af doende wordt geregeld, al zou het zijn door invoering van een hooge ren rang dan die van adjudant-onderofficier. r. DE PADVINDERSBEWEGING ANTI-MILITARISTISCH? Naar aanleiding van het artikel van den heer H. van Looy „Wat Marijtje over Oorlog en Vrede denkt", waarin de schrijver de Pad vindersbeweging „een vredesbeweging bij uit nemendheid" noemt stel ik ter vermijding van alle verdere misverstand bovengenoemde vraag. Ongetwijfeld doet de Padvindersbeweging veel mooi werk op nationaal en internatio naal gebied. Maar laat men nu zichzelf en anderen niet misleiden door de P.V. „een vre desbeweging bij uitnemendheid" te noemen. Niets is minder waar. Immers ondanks roerende jamborees, blij ven de jonge padvinders zich beschikbaar stellen voor den militairen dienst en zullen zij straks in een eventueel conflict tusschen hunne naties elkander dooden op de gruwe lijkste wijze, evenals Katholieken. Protestan ten en Socialisten dit deden in 1914 ondanks het feit, dat ook zij internationaal bijeen hoorden. Alleen wanneer de Padvindersbeweging breekt met het militairLsme in het persoon lijk leven kunnen wij haar vertrouwen. An ders niet. Een „vredesbeweging bij uitnemend heid", die ieder oogenblik kan om slaan ln een internationaal bloedbad, mist alle karakter en beginsel. In dat licht moeten wij helaas de „Vredes boodschap" zien, zoolang de P.V.-leiding niet openlijk verklaart, dat hare leden af hebben te zien van elke militaire actie. Voorloopig blijft zij een voor den vrede on betrouwbare instelling. Ds. J B R. HUGENHOLTZ Ammerstol 26 November 1930. SPORT EN SPEL VOETBAL IN ENGELAND NOG EEN ENGELSCH OORDEEL. In het Londensche dagblad News-Chroni- cle vinden wij andermaal een artikel over het voetbal in ons land, thans 'geschreven door een Engelsohman die de Bristol Rovers bij hun bezoek vergezelde. Meer dan een jaar nadat onze oudste voetbalvereeniging haar gouden jubileum heeft gevierd, beginnen de Engelschen waarlijk te ontdekken, dat voet bal een populair spel is ln ons land. Hoor slechts: „De groei van het voetbalspel op het vaste land is een van de wonderlijkste verschijnse len. die ik ooit gekend heb. Toen ik onlangs Nederland bezocht, was ik ronduit verstomd over de belangstelling, het enthousiasme voor het spel. Elk stukje open terrein rondom een stad wordt als voetbalveld gebruikt. Sommige zijn vierkant, andere langwerpig, weer an dere van een onbeschrijfelijken vorm, maar er staan altijd doelpalen op. Het is niet overdreven om te zeggen, dat Nederland voetbal-gek (Soccer-mad in de Engelsche kast en in het spraakgebruik van dat land vriendelijker bedoeld, dan het in de vertaling klinkt. Red.) Kleine Jongens voetballen in de straten en bestudeeren reeds op hun manier de technische moeilijkheden van het spel. De Nederlandsche voetballer van heden kent geen slechte gewoonten in het spel; hij wordt op machinale wijze onderricht en alles wat hem vertoond wordt en wat hij doet is technisch correct. Het systeem van oefening is volmaakt tot in de kleinste details en de oefenmeesters zijn Engelschen. Bob Glenderming de oude middenspeler van Bamsley en Bum ley wordt door den Ne- aerlandschen Voetbalbond ln wiens dienst hij staat door het geheele land gezonden. Er bestaan gewestelijke commissies, die de wed strijden van juniores volgen. Zoodra zij een veelbelovend jong speler ontdekken, wordt het hoofdkwartier gewaarschuwd en dit stuurt Glenderming om hem te „coachen". Deze oefeningen duren van een dag tot een maand. Als de jongen vooruitgaat, stuurt Glenderming hem naar een van de vele clubs die eigen oefenmeesters hebben. Als de Jon ge spier verdere vorderingen maakt, wordt hem een kans gegeven in een der districtself tallen, waardoor hij rechtstreeks onder Glcn- dermlngs hoede komt. Steeds wordt hij on derwezen, bijna als een soldaat. PU laatste Is het eenige zwakke punt ln INGEZONDEN MEDEDEFLINGEN a 60 Cts. per regel. wordt spoedig verlicht door keel en borst tegen bedtijd met Vlcks VapoRub in te wrij ven. Hot werkt als een pap en tevens als inhaleertoestel, door de geneeskrachtig* dampen welke ontstaan. j V VapoRub het Nederlandsche spel van heden. De vaar digheid Is nog niet. natuurlijk, maar dat komt. Als de natuurlijke aanleg gepaard gaat met de aangeleerde techniek, aan zullen an dere landen het merken. Er is geen twijfel aan dat voetbal thans het nationale spel ls ln Nederland en sterk als het op het oogenblik is. zal het in de toe komst zeker nog beter worden, want- de lei ders sparen kosten noch moeite om de beste resultaten te krijgen. Ziedaar wat deze Engelsche deskundige on gemerkt heeft in de paar dagen, die hij ln ons land doorbracht. Er is veel bij dat wij wisten en er zijn andere dingen, die wij zelf nog niet zoo gezien hadden. Onder andere dat het Neder la ndsche voetbal zoo goed ls. Wij. In onze onschuld, verbeelden ons, dat het indertijd vijf. tien, vijftien jaar geleden aanmerkelijk beter was, maar daar moeten wij ons in vergissen. En dan blijft er deze groote voldoening: wij zijn ontdekt, wij voet balsoldaten. 1 DAMMEN. DEMI-FINALE MEESTERTITEL. Zondag as. speelt P. G. van Engelen (Haar- lemsche Damclub' te Deventer tegen A. ran Tusveld (Almelo) de laatste partij in de demi finale van den wedstrijd om den meester titel van den Nederl. Dambond. Wanneer van Engelen deze partij gelijk speelt, bezet hij definitief de eerste plaats in de noordelijke groep en komt dan in den eindstrijd uit. In de groep Zuid plaatsten zich in de finale de Hagenaar J. F. Kuyer (bekend uit den wedstrijd om het wereldkampioenschap 1928) de Rotterdammer D. II. Möllenkamp en L. da Haan uit Delft. BILJARTEN. LOMMER OORDONS GENOEGEN. Woensdagavond werd in café-restaurant Lommeroord te Heemstede gespeeld tusschen de 2e viertallen. Lommeroord wist ln 3 van de 4 partijen overwinningen te boeken, zoo dat de kleine achterstand uit de eerste wed strijd ln een kleinen voorsprong werd omge zet. De uitslag luidt als volgt: Lommeroord: 100. 100, 74, 100 totaal 374. Ons Genoegen: 76. 55, 100. 79. totaal 310. Stand na 2 wedstrijden 815784 voor Lom mer oord. MASSAKAMP O. V. S—TELESCOOP. Deze massakamp werd Dinsdagavond te Spaarndam voortgezet. Op bezoek was On derlinge Vriendschap uit Haarlem. De spe lers Sistermans (O.VS.) en C. Visser (Tel openden den kamp: de speler van O.V8, maakt cr een inmaakpartij van. In 25 beur ten weet hij zijn 100 car. bijeen te krijgen; hij liet zijn partner op 50 staan. Dan bLnden de spelers P. Boeree (O.VS.) en C. de Vries (Tel.) den kamp aan. Hier weet de speler van Tel. onbedreigd te winnen met 10061 car. Meer strijd zit. cr ln de partij gespeeld tus schen C. de Keijzer (O.V.S.) en Germans (Tel.) Hier moest de speler van Tel. het on derspit delven met 100—02 car. Dan de laat ste partij tusschen H. Hoving (O.V.S.) en Van Meezen. De speler van Tel. is niet opgewas sen tegen het constante spel van den speler van O.VS.. en verliest zUn partij zonder strijd met 10064 car. Uitslag: O.VS. 361, Telescoop 306 car. MASSAKAMP „D.E.S."—.BENOORDEN HET IJ". De ontmoetingen tusschen D.E.S." en be noorden het LJ" zijn met zes partijen ver volgd. De strijd werd geopend met de partij J. C. Kruljer (Ben. 't IJ) en J. Nobels (DES.). De eerste nam met een serie van 28 op de derde beurt de leiding, doch op de 4de en 5de beurt noteerde Nobels 12 en 11 en ls de stand 32 gelijk. Dan gaat de D.EJS.-rnan langzaam maar zeker voor, maakt, nog eens 17 en ein digt me een serie van 12; 95 om 125 cadre ln 27 beurten. Aan het andere biljart staan de beide kop- spelers J. van Hout (Ben. 't IJ) en De Focl- jaeger (D.E.S.) tegenover elkaar. De Amster dammer zet goed ln met 18, 5 en 17, welke door den Haarlemmer op de 4de en 5de beurt wordt beantwoord met 26 en 18. Na 7 beurten luidt het: 49 om 68 voor De Foeljaeger. Op de 10de beurt zetten belden er wat meer gang in. De gast noteert achtereenvolgens 38, 15, 11 en 12, doch de D E.S.-speler maakt 19, 2, 22 en 16 en na 13 beurten is het: 147 om 137. Dan volgt voor belden een inzinking en ten slotte maakt Van Hout uit met 11, 22 en 10. De stand is: 200 om 157 caramboles cadre ln 21 beurten. Nu binden A. Polak (Ben. 't LD en L. P. Dammers iD.ES.1 den strijd aan. Eerst gaan zij gelijk op, doch daarna loopt Polak wat uit. Op het einde wordt het een vinnige strijd. Als Dammers nog 2 moet, maakt zijn partner met 10 uit: 125 om 98 ^Dammers moest 100). Aanvankelijk was dt partij J. Piller (Ben. 't IJ) en J. Nobels (D.E.S.) gelijk opgaand. Maar dan loopt de laatste met kleine series wat uit-. Op 't eind spant het, doordien de Amsterdammers weder ophaalt. Eindelijk maakt Nobels uit. De stand luidt: 117 om 125 cadre in 29 beurten. In den strijd tusschen Groenemeyer (Ben. 't IJ) en J. Vlug Jr. (D.E.S.) Ls spanning. Na 13 beurten ls de stand gelijk 44. Daarna neemt Vlug de leiding en geeft die niet meer af. Op de 22ste beurt maakt hl) de 100 vol, als zijn partner 74 heeft. De siotpartij tusschen J. Gerstel (Ben. t IJ) en N.N. (D.E.S.) ls aanvankelijk span nend. Na 17 beurten ls het 35 om 37. Vervol gens neemt de gast de leiding en weet die te handhaven tot het einde, dat komt met 150 om 110 caramboles cadre in 41 beurten. De uitslag was: „Benoorden het IJ" 761, „DES." 740 caramboles. Na 31 partijen luidt het: .Benoorden het IJ" 3396, „DES." 3297 caramboles. „VRIENDENKRING" Deze Haarlem, che biljartclub schrijft r.ederlaagwcdstrUdcn uit met teams van 6 spelers, waarvoor zij een zilveren beker en een verguld zilveren medaille uitlooft. De in schrijvingen gelden alleen voor Ilaarlcmsch© Clubs, die aan de competitie mededoen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 17