CARELS' Boterbanket Letters per pond f 1,25.- LETTEREN EN KUNST Nieuwe uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 JONGENSBOEKEN. Chr. van Abkoude. In het land van Uncle Sam. (Uitg. Gebr. Kluitman Alkmaar). r Chr. van Abkoude behoort tot de veel ge lezen schrijvers van jongensboeken. Het lijstje van zijn bij de gebr. kuitman versche nen boekon geeft er wel het meest overtui gend bewijs van Pietje Bell negen drukken. De Vlegeljaren van Pietje Bell vier drukken. De Zonen van Pietje Bell vier drukken. Tim en Tom acht drukken, Kruimeltje vier druk kenhet is om andere uitgevers jaloersch te maken. Het nieuwste product van Abkoude is ge titeld „In het land van Uncle Sam" en de door Jan Lutz geteekende band van dit boek een trappelende meneer met een zwarten baard In een ijzeren kooi en daarvoor een Jongen met in de cene hand een revolver en zijn andere hand aan een electrlschen scha kelaar geeft al zoo ongeveer aan, wat den Jeugdigen lezers over dit land der onbegrens de mogelijkheden wordt opgedlscht. Het is dan ook lang niet. mis, wat er met den held van dit boek Tom Tikker gebeurt van het oogenbllk af, dat hij den voet op Ameri- kaanschen bodem zet. Jongens. Jongens, wat 'n land is dat, dat land van Uncle Sam! Daar hebben de dranksmokkelaars onder den grond groote tuinen aangelegd, worden ze in tunnels voortgeschoten in torpedos met 100 mijlsvaart, vliegen zij er 's naohts met reuze machines over New-York en duiken met duikbooten tientallen Meters onder water. Het zal je gebeuren, als gewone Hollandsche Jongen, dat Je dadelijk bij aankomst in Ame rika door een der hoofden van zoo'n bende geblinddoekt wordt weggeleid en in dienst genomen om 's nachts motorbooten vol drank te besturen en gevechten met de ge wapende kustpolitie te leveren! Maar dit is alles nog niets, vergeleken bij de avonturen welke Tom Tikker meemaakt, wanneer hij de smokkelaarsbende ontvlucht is en bij pro fessor Haskell, een geleerde, naast wlen Edison nog maar "n stumperd ls. terecht komt. Een gewoon mensch duizelt al. wan neer hij leest van de electrische wonderen, die de professor verricht, maar voor Tom Tikker natuurlijk een jongen van Jan de Witt is dit allemaal niets! Tom is een held In optima forma en een electrlsoh genie! Hij is de ziel bij de bestrijding van de smok kelaarsbende die hij in de onderaardsche werkplaatsen eventjes schaakmat zet met een reusachtigen stroombreker die alle elec trische machines buiten werking stelt. Be looning: 100000 dollar en de groote voldoe ning de lieve onschuldige Mary, een schattig meisje van 15 Jaar, uit haar gevangenschap in de onderaardsche paleizen te bevrijden. De jeugdige lezers zullen dit boek mis schien wel weer ..verslinden", maar het is mij een raadsel, waarom een jongensboek nu juist volgepropt moet worden met den grootst mogelijken en onwaarschijnlijksten onzin. Misschien zal Chr. van Abkoude zich beroepen op liet voorbeeld van Jules Verne, maar" deze Fransche schrijver bouwde zijn verhalen op niet alleen met groote fantasie doch ook met zoo ingenieuse, wetenschap pelijke vindingrijkheid, dat zijn boeken ook ouderen tot bewondering dwongen. Jules Verne heeft in vele zijner boeken perspec tieven voor de toekomst gegeven en was in dat opzicht geniaal. Abkouide liefhebbert er met zijn electrische wonderen maar wat op los en hij maakt van Tom Tikker een held, zooals ze alleen maar in de meest dwaze Jongensverhalen rondloopen. Men meene niet, dat ik fantasie uit jongensboe ken wil bannen, integendeel, maar in die fantasie moet toch ook een zekere lijn zit ten.. zij moet niet tot bombast en klinkla- ren onzin worden. Het Verdwenen Parelsnoer door Ir. J. P. Valkema Blouw (uitg. W. L. en J. Brussc's Uitg. Mij., Rotterdam). J. P. Valkema Blouw geeft ln zijn „Ver dwenen Parelsnoer" een voorbeeld hoe een jongensboek fantastisch en tegelijk voor treffelijk kan zijn. Geen Jongen zal aan de mogelijkheid der avonturen van kapitein Ar- tlbus Prum, reporter-detectlef-wereldreizi ger gelooven, maar Valkema Blouw geeft het verhaal van Kapitein Prum met een zoo kostelijken humor en in een zoo vermakelijk kleed, dat men het onmiddellijk accepteert en er bij het lezen met de jongens van „smult". Met elk nieuw boek brengt Valkema Blouw het bewijs, dat hij een der beste schrijvers van Jongensverhalen is van den tegenwoordigen tijd. In dezen schrijver leeft iets van Jules Verne. Een figuur als de ka pitein Prum zou van den beroemden Fran- schen schrijver hebben kunnen zijn. Welk een geestige vondst is het reeds om de won dere avonturen van kapitein Prum door dezen zelf te laten vertellen ln zijn zeer persoonlijke reporterstijl als correspondent van de Nieuwe Waterwegsche krant. Hier door wordt heel het boek „gestileerde dwaasheid". Met kapitein Prum ga je voor je genoegen op reis! HIJ verveelt je geen oogen- blik en de sterke stukjes, welke hij uithaalt, worden dubbel vermakelijk door de leven dige, origineele wijze, waarop hij ze zelf opdient. Valkema Blouw neemt in dit boek. waarin Prum vertelt van zijn jacht naar het verdwenen parelsnoer van Marie An toinette. een loopje met de detective-verha len, maar hij doet het zoo. dat de lezers soms nauwelijks merken dat het hier feite lijk een parodie is. Ik geef 00 procent der echte detective-boeken cadeau voor dit kos telijk en geestig geschreven verhaal van ka pitein Prum's wonderbaarlijke avonturen, waarvan de jonge lezers het boek is be stemd voor Jongens van ongeveer 14 jaar en ouder zeker zullen genieten. Mr. J. Kist. Dc Ondergang van het Kijk van Montezuma, (uitg. Van Holkema cn Warendorf Amsterdam). De Ondergang van het Rijk van Monte zuma. een historisch verhaal, ls meer his torie dan verhaal. Mr. J. Kist. vertelt van de verovering van Mexico door de Spanjaarden ander Cortez en den ondergang van het eens zoo machtige rijk van Montezuma. His torisch geeft dit boek zeer zeker veel inte ressants. Er zijn episoden in dit geschied kundig verhaal zooals de angst der In dianen voor de ijzeren „monsterdieren" de voor Indianen geheel onbekende paarden met geharnaste ruiters er op en hun schrik voor de geheimzinnige wapens ge weren waarmee de Spanjaarden slechts naar hun vijanden behoefden te wijzen om hen te dooden die zelfs wij. ouderen, met belangstelling lezen, maar zou dit boek ook jonge lezers boelen? Het is documentair blijkbaar alles verantwoord de schrijver geeft telkens in soms zelfs in het Engeisch gestelde noten de bronnen, waaruit hij geput heeft maar jongens willen in hun boeken ook nog iets anders dan enkel geschiedenis. Mr. Kist heeft, ge meend. dat de ondergang van het Rijk van Montezuma al voldoende stof was voor een jongensboek! Dit lijkt mij een misreke ning. In de historie van deze periode had hij de stof voor een verhaal moeten vinden dat wij in zijn boek geheel en al missen en daarom vrees ik, dat slechts weinige jongens voldoende geduld en aandacht zullen hebben om deze gedocumenteerde geschiedenis van de verovering van Mexico door de Spanjaar den tot het einde toe te lezen. J. B. SCHUIL. Kamergymnastiek voor Iedereen, door Dr. w. P. Hubert van Büjenburgh Uitg. W. L. en J. Brusse N.V. Rotterdam. De schrijver van dit werkje, welks titel wel geen nadere verklarfng behoeft, is een erkend deskundige op het gebied der lichamelijke opvoeding, en ieder, zoo man als vrouw, die voelt, dat het lichaam recht heeft op en gebaat is door geregelde oefeningen, zal met vertrouwen zijn advies volgen. In dit boekje wordt het fn een prettig beknopt bestek en aan de hand- van vele afbeeldingen in tlan lessen gegeven. Speciaal aantrekkelijk is hier bij dat elke les nogeens in silhouet-afbeelding wordt „voorgedaan" op afzonderlijke losse vellen, die tijdens de oefeningen gemakkelijk bij de hand kunnen worden gehouden. Wie heeft er wel niet eens, ja meerdere malen besloten, om nu toch eens aan zulke vrije en ordeoefeningen tot baat van je eigen gezondheid en levensvreugde te beginnen. Het boekje van Hubert v. Blijenburch biedt weer eens opnieuw een mooie gelegenheid. Waarbij echter speciaal in acht moet worden ge nomen het motto dat de schrijver op het omslag liet afdrukken: de aanhouder wint. BENNEBROEK MUZIEK. CHR. ZANG VEREENIG ING „SOLI DEO GLORIA". Drie koorwerken van grooten omvang kwamen in het concert, gegeven in de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek, tot uitvoering. De heer S. P. Visser, koorleider-organist, had zich hiertoe de medewerking verzekerd van een strijkorkest uit Haarlem (een deel van „Euterpe", waarvan de heer Meng de leider is), terwijl hij de partijen der blaasinstru menten aanvulde door een goed geoutilleerd harmonium, bespeeld door MeJ. A. CLay uit Hillegom en de cembalopartij deed vervullen aan de. piano, door mej. E. Slikker, uit Heem stede, Het gelukte den dirigent meerdere malen, we mogen wel zeggen: voortdurend in het groote forte een klankvolume te onbwikke len, waarvan den lof te zingen een eer werd voor koor en voor orkest beide. ..Soli Deo Gloria" heeft een opmerkelijk goed vrouwen koor staan, dat een rustigen. zeer welluiden- den zangtoon ontwikkelt. Werd er echter i capella gezongen, dan bleek het spijtig ge noeg, dat het mannenkoor ver ln de minder heid was, zoowel wat de omvang alswel de gesteldheid -betreft. Dit is heel erg jammer. Wat zou men in de gewijde ruimte van het gebouw kunnen komen tot prachtvolle uit voeringen onder Visser's bekwame leiding, zoo niet langer de mannen zich afzijdig hiel den. 't Is waar, het koor bestaat nog slechts kort en heel wat ls er sinds 1926 bereikt, zoodat de dirigent zijn schare reeds bracht in de eerste afdeeLing. Maar voor groote uit voeringen is een volumineus mannenkoor onmisbaar. Het meest voelde men dit- tekort in samen stelling, waar het mannenkoor afzonderlijk te zingen gedeelten had uit te voeren, zoo als in de cantate „Het eenlg noodige", van J. G. van Herwaarden. Het klankvolume was hier alleszins ontoereikend, hoewel ook een deel der mindere bevrediging geschoven mag worden op het feit, dat de mannen bijlange- na niet zongen met de onbevangenheid en de rustige zekerheid, waarmede het vrouwen koor zijn, dikwijls zeer veeleischend, werk uit voerde. Onder dit vrouwenkoor merkten we twee stemmen, die ook de soli vervulden. Klankvol en met heel natuurlijke, volstrekt ongekun stelde voordracht zong mej. Otte de sopraan partij, en zij wist het dichterwoord, dat in genoemde cantate vrijwel overal episch ls geaard, te verheffen tot een taal die dieper insloeg. Het is een niet geringe lof, zoo de vocalist door zijn voordracht het burgerlijke in het tekstwoord weet te camoufleeren. Naar mej. Otte hebben we met zuivere belang stelling, en dikwijls bewondering geluisterd. Haar zuster, die een donkere altstem bezit, assisteerde haar in duetten, en de aanwezigen zullen het begrijpelijk vinden, zoo mij hier 's dichters „Blond en bruin" in den zin komt, hoewel ik de gemakkelijkheid mis, waarmee hij om beurten het „bruin boven blond", het .blond boven bruin" stelt. Ik mag de dames Otte sterk aanraden, haar stemorganen te blijven ontwikkelen onder bekwame leiding. In genoemde cantate kwam spijtig genoeg op één plaats te zeer aan het licht, hoe veel te weinig repetities waren gehouden met or kest en koor te zamen. Van de inleiding tot het slotkoor kwam niet veel terecht, maar de slot fuga, die met entrain werd gezongen, liet alweer de beste indrukken na. De bari- tonsollst, de heer Lagerweg. had niet altijd dankbare partijen te zingen; ze waren meestal in 't gehalte van het recitatief gehouden, en de huisbakkenheid van den tekst deed de rest. In gunstiger omstandigheden zou zijn zingen ons stellig beter hebben voldaan. Zijn beste triomfen vierde echter het koor in de tot slot gezongen cantate „Soli Deo Gloria" van Pijlman. Op een enkele uitzondering na (biispeelt wel met vroolijk geschal) was de uitvoering een en al welluidendheid, al kwam zij dan ook niet (maar hier gaat het koor vrij uit) buiten het kader der na -MendeLssohnianen Ds. J. G. Lekkerkerker. die met gebed had geopend, stipte terecht de uitvoering van dit werk aan ais buitenmate gelukt. Met gebed werd de avond gesloten. Jaar (Hemelvaartsdag) een concours uit schrijft. Het concours-comité afd. Ring Leiden kwam nu bij monde van zijn voorzitter den heer C. B. v. d. Zeeuw hulde brengen, en hechtte aan het kort geleden onthulde vaan del een zilveren herinneringsmedaille, waar voor het koor zeer erkentelijk bleek. Practisch werkte de heer S. P. Visser nog mede aan deze uitvoering als organist. Op de hem eigen slagvaardige wijze voerde hij uit: een bewerking naar Psalm 84. van eigen hand; en tot slot „Grand Choeur" van Guil- mant. G. J. KALT. INC^ZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per rege?. GER. GEMENGD KOOR „DOOR ZANG VRIENDSCHAP". Mendelssohn schijnt herleefd. Nadat hier ter stede voor zoover ik mij herinneren kan in jaren geen koorwerk van hem was uit gevoerd, brengen twee koorvereenigingen. in zusterlijke eensgezindheid composities van Mendelssohn ten gehoore: de R.-K. Orato rium vereeniging zijn „Die erste Walpurgis- nacht", het Gereformeerd Gemengd Koor zijn „Athalia". Geen van beide werken be hoort tot het meest beteekenende wat M. op dit gebied heeft gewrocht; zijn naam en beteekenis als oratoriumcomponist heeft hij aan „Paulus" en .JElias" te danken. In de andere werken is de z.g. Mendelssohn-stijl: formeele geacheveerdheid en gladheid zonder diepe, overheerschend. Maar terwijl in de muziek der „Walpurgisnacht" ten minste nog raak schilderende, 't zij krachtige of lieflijke, gedeelten voorkomen. Ls de muziek bij „At.ha- lia" over 't geheel braaf en slap. wat muzi kale teekening betreft. Wat ze vóór heeft is haar welluidendheid en gemakkelijke uit voerbaarheid. De koren zijn homophoon, voor een groot deel zelfs unisono geschre ven, de solopartijen bieden geen bijzondere moeilijkheid en de orkestpartij is voor een behoorlijk geoefend dilettanten orkest zeer bevredigend weer te geven. De Amsterdam- sche Chr. Orkestvereniging ..Arti et Reli- gioni" deed alzoo, en mag dus tot de behoor lijk geoefende dilettantenorkesten gerekend worden. Reeds in de Ouverture bleek dat, al stegen daar de hoorns in hun geestdrift wat al te hoog. Dat was heel wat beter werk dan we onlangs van een Haarlemsche vereeni ging hoorden. Vermoedelijk heeft het Am- sterdamsche ensemble een kundiger leider, want daarvan hangt bijna alles af. Voorzeker heeft de heer H. van der Horst eer van zijn werk, al dirigeerde hij de uitvoe ring van „Arti et Religioni" natuurlijk niet. Evenwel ook onder leiding van den heer T. Pijlman werkte het orkest, zoowel alleen als samen met koor of solisten, uitstekend. Van de solisten was de alt, mej. Beatrix Schut, wel de prima inter pares. Een krach tig, goed getimbreerd geluid, waarvan elke toon staat en zich tot expressie leent, staat haar ten dienste, en haar dictie is zeer dui delijk. Mej. Bettie Dijkstra's heldere sopraan- stem was over 't geheel aangenaam om te hooren; haar uitspraak vertoont echter nog feilen en sommige hooge tonen klinken haast instrumentaal, zonder uitdrukking. De stem van haar zuster, mej. Annie Dijkstra is meer een lichte coloratuursopraan en klonk in het dit milieu wat zwak. Echter werd ln de duetten en terzetten een hooge graad van welluuidendheid bereikt en de zuiverheid der intonatie was steeds nagenoeg onberisoelijk. Zoo was 't ook met de ensembles van solisten en koor, vooral als alleen het vrouwenkoor, dat zeer verdienstelijk zong, optrad. Wat het mannenkoor alleen ten gehoore bracht, was zeer onvoldoende; vooral de tenoren moeten de eerste beginselen van kunstvaardig zingen nog leeren. Tot de best geslaagde gedeelten behoorden wel het koor „O wat heilig" (p. 6) net ensemble op p. 9 en dat op p. 15 onder aan in het tekstboek. Bij „Athalia's afgods altaren" (p. 8) zakten de alten merkbaar. Een staaltje van de slapte en karakterloos heid der muziek leverde het mannenkoor „Ten strijd, ten strijd" (p. 17.) dat door Men delssohn in den vorm van een soort vlugge bolero vervat is, waarbij de hoorder alleen de tamboerijn mist. Het recitatief ls in „Athalia" aan een de clamator toevertrouwd, die grootendeels on begeleid spreekt; alleen in het laatste ge deelte komt er wat onbelangrijke begeleiding bij. Ik weet niet of het tekstgedicht door de declamatie van een goed voordrachtkunste naar wat zou „doen": de voordracht van den declamator van Donderdagavond bleef in elk opzicht beneden het peil van redelijke ver wachting. was volkomen leeg van expressie en vol van fouten. Ik zal hier niet nader op Ingaan, daar ik vernam dat de recitant geen declamator van professie, maar gemeente ontvanger is. Het eerste kon ik wel vermoe den: met het tweede hebben slechts zijn be lastingschuldige gemeentenaren te maken, waartoe wij Haarlemmers niet behooren. De globale indruk van deze Athalia-utt- voering mocht, wat. het muzikale gedeelte betreft, gunstig heeten. Prettig was te con- sateeren dat de heer Pijlman zijn koor en orkest niet voor een taak had gesteld, die bo ven hun bereik lag; „Arti et Religioni'* kan a met het artistieke resultaat tevreden zijn. De eere-voorzitter. Ds. Boeyenga opende de bijeenkomst met een toesprak en gebed, en sprak na afloop een dankzegging uit. K. DE JONG. UITGEBREIDE MALVERSATIES TE ROTTERDAM? PERSONEEL VAN SCHULDIG? EEN FIRMA Naar het Rott. Nwsbld." verneemt zijn bij een groote oiiefirma, gevestigd ln het cen trum van Rotterdam, aanzienlijke malver saties gepleegd door enkele vooraanstaande leden van het personeel dier firma. Deze malversaties, welke gepleegd moeten zijn over een tijdsverloop yan eenige jaren, zou den de firma een schade hebben berokkend van duizenden en nog eens duizenden gul dens. In verband hiermede zouden drie personen die verantwoordelijke posities bij deze fiTma bekleedden, op staanden voet zijn ontsla gen. Naar den juisten aard der malversaties wordt thans een uitgebreid onderzoek inge steld. DE AANRANDING IN EEN TREIN. EEN TRAGISCHE VERGISSING. Over de poging tot aanranding van een twintigjarige jongedame in een spoorweg- Men weet, aat'Soii Deo Gloria het volgend coupé, waarbij de trein even buiten Buss urn tot stilstand werd gebracht, brengt de Tijd de volgende oplossing: De z-g. „aanrander" was naar uit het ver hoor is gebleken, een doofstomme, die door fixeerende blikken en ongearticuleerde klan ken van de dame toestemming trachtte te verkrijgen, om het raampje te openen. De juffrouw vond dit vreemdsoortig, onbe- grijpelijk gedoe bepaald eng en toen de man, geen antwoord krijgend, langs haar heen het raampje wilde openen, dacht zij aan feite lijke aanranding en wilde gillend de deur openen en naar buiten springen. Gelukkig was de doofstomme zoo wijs om zijn onvrien delijke reisgenoote vast te pakken en aldus erger te voorkomen. In een nabijzijnd compartiment hoorde een medereiziger het gillen en toen hij naar buiten kijkend de worsteling voor de open coupédeur zag, trok hij aan de noodrem en stond de trein stil. DE HANDELS- EN LANDBOUW- BANK. VOORLOOPIGE SURSéANCE VAN BETALING. De behandeling der faillissementsaanvrage van de N.V. Handels- en Landbouwbank te 's-Gravenhage is opgeschort, tot over de surséance-aanvrage zal zijn beslist. Naar het Hbld. verneemt, is aan de Han dels en Landbouwbank vooriooplge surséance van betaling verleend. De crediteurenvergadering is bepaald op 24 of 31 Januari. Tot bewindvoerders zijn be noemd de heeren mr. H. M. de Vries, direc teur van de Holland-Buitenlandbank te Am sterdam, mr. E. C. M. van Doorn, advocaat en procureur te Den Haag en J. van Eek. direc teur van de Ned. Middenstandsbank, te Am sterdam. DE INBRAAK MET SIRENEN GELOEI. VERDACHTEN KRIJGEN 2« JAAR. De Vijfde Kamer van de Amsterdamsche Rechtbank deed uitspraak in de strafzaak tegen de beide recidivisten H. J. K. en J. H. G., die terecht hadden gestaan, verdacht van inbraak en diefstal in perceel Keizersgracht 173, te Amsterdam, waar de horlogerie van de fa. Henri Julllen is gevestigd. Zooals men zich herinnert werd de in braak gepleegd in den nacht van 24 op 25 September, omwonenden en politie werden door een alarmsignaal gewaarschuwd. Eeni ge uren later werden K. en G. in een dakgoot van een naburig perceel gearresteerd. De officier van Justitie Mr. Van Arkel eischte tegen ieder een gevangenisstraf van twee en een half jaar. De rechtbank achtte beide verdachten schuldig aan het ten laste gelegde en ver oordeelde hen conform den eisch tot een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden. AMSTERDAM'S RIJN VERBINDING. PLAN OVER UTRECHT NIET GUNSTIG ONTVANGEN? Naar de Tel. verneemt is het voorgestelde project voor een nieuwe verbinding van Am sterdam met den Boven-Rijn in de commis sie voor den Waterstaat uit de Tweede Kamer (z.g. commissie-Bongaerts) niet bij zonder gunstig ontvangen. De meerderheid van deze commissie zou n.I. de voorkeur geven aan het Geldersche Vallei-plan. Donderdagmiddag zou een bijeenkomst plaats hebben met den minister van Water staat, waarin de verschillende bezwaren nader onder de oogen zouden worden gezien. DE INTERNATIONALE SUIKER MARKT. ONDERHANDELINGEN TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen komt de Commissie Chadbourne-Gutierrez Vrijdag uit New York ln Europa aan en zullen de onderhandelingen met de Vereenigde Indische Suikerproducen ten (Visp) reeds Zaterdag as. ten kantore der Nederlandsche Handel-Maatschappij te Am sterdam een aanvang nemen. Die onderhandelingen zullen Voor de Visp worden gevoerd door de heeren: Dr. C. J. K. van Aalst, president en A. A. Pauw. direc teur der Nederlandsche Handel-Maatschappij, J. Brouwer en G. Vermey, directeuren der Nederlandsch Indische Landbouw Maatschap pij, E. Bennink, directeur der Handelsver- eeniging „Amsterdam", Mr. A. W. Hartman, directeur van de Cultuur Maatschappijen „Gesiekan en Magoewo", „Langsee" en „Petjangaan", J. G. Wlebenga, directeur van het Administratiekantoor S. E, Ramondt en J. Dolleman, Mr, W. G, F. Jongejan, voorzit ter van den Bond van Eigenaren van Neder- landsch-Indische Suikerondernemingen en Ph. J. Priesman secretaris der Visp, terwijl Dr. H. C. Prinsen Geerligs als deskundig adviseur de vergaderingen zal bijwonen. VERGADERING COMMUNISTISCHE PARTIJ Hedenavond houdt de communistische partij Holland, afd. Haarlem in het Bronge bouw een openbare vergadering waarin de houding van den raad en van de politie te genover de wertcloozen b°sproken zal worden. Sprekers zijn de heeren L. Seegers uit Am sterdam, G. Oversteegen uit Haarlem pn - ge werkloozen. HET STATENLID DOUWES TREEDT VOLGEND JAAR AF. Naar de Stand, verneemt, kan de heer J Douwes zich wegens drukke werkzaamheden voor de as. Statenverkiezing niet meer be schikbaar steken. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDINGEN. Benoemd is tot ridder in de orde van Oran- je Nassau: H. M. Krabbe te Amsterdam, tweede voorzitter van de vereeniging Lucas". INT. KOLON. TENTOONSTELLING. Benoemd is tot gedelegeerd lid van d« algemeene commissie en van het uitvoerend comité voor de deelneming van Ned.-indiè, Suriname en Curasao aan de in 1931 te Parijs' te houden Internationale Koloniale Ten. toonstelling de heer P. A. J. Moojen, eere. voorzitter van den bond van Ned. Indische kunstkringen, die is belast met de vertegen- woordiging dier commissie te Parijs. Benoemd zijn tot lid van vorenbedoelde al- gemeene commissie de heer A. Hartog t Versailles, J. R. Koning Jr., hoofd van de afdeeling beplantingen der gemeente Am- sterdam; pater M. J. Kosters OR. te Axnster- dam en J. Schaepkens van Riemst, voorzit- ter van de K. v. K. en Fabrieken voor Maas- tricht en omstreken. AUDIËNTIES. A s. Maandag geen audiëntie door den mi. nister van Financiën. VAN TIJEN TE PALEMBANG GEHULDIGD. PECH OP HET LAATSTE GEDEELTE. Aneta seint, dat de heer Van Tyen in zijn Pandervliegtuig Woensdagmiddag te Palem. bang om 2.40 aankwam. Op Talang Betoeto» bestond enorme belangstelling voor zya komst. De burgemeester van Palembang. de heer Ir. R. C. A. F. J. Nessel van Nissa, huldigde in zijn toespraak den handels- en sportman Van Tyen. De heer Van Tyen dankte en loofde Nederlandsche vliegtuigindustrie, die ook voer sporttoestellen aan de spits staat. Er werd een feestmaaltijd gegeven, aangeboden do:: een comité. De heer Van Tyen werd op d; schouders van het enthousiaste publiek door de tribune gedragen. Donderdagmorgen 6 uur vertrok de heer Van Tyen met zijn Pandervliegtuig van Pa lembang maar was genoodzaakt wegens een defect aan den magneet van zijn motor eea noodlanding te maken te Telok-Betong. D; honderden, die op het vliegveld Tjililitan Batavia de komst van den heer Van Tyen af- wachtten, werden hierdoor zeer teleurgesteld. Bij het nader onderzoek van het defect aan den motor fs gebleken, dat het deksel van den magneet onherstelbaar is vernield. De lucht vaartexperts zijn thans bezig een reserve- deksel te zoeken. Het toestel ls niet bescha- dlgd. De heer van Tyen zou hedenochtend om 8.30 van Telok Belong naar Batavia vertrek ken. Alle feestelijkheden in verband met zijn aankomst zijn een dag verschoven. HET DERDE POSTVLIEGTUIG VERTROKKEN. Vrijdagochtend om kwart voor zeven is het zesde postvliegtuig naar- Indië vertrokken, Het ls bemand met Beekman als gezagvoerder Blaak als tweede bestuurder en Naber boordwerktuigkundige. Er waren tamelijk veel belangstellenden getuige van hun ver- trek. Het vliegtuig heeft 191 K.G. post aan boord, benevens 28 K.G. goederen. Te Boedapest wordt nog 18 K.G. lading voor Karatsji bij geladen. NIEUWS UIT INDIE ONDER EEN AUTOBUS VERPLETTERD. Aneta seint uit Soerabaja dat tengevolge van het breken van een as een autobus, d:e op weg was van Malang naar Lawang, ge kanteld is. Mej. J. Catenius, werkzaam aai het Krankzinnigengesticht te Soember Per- rong, kreeg de autobus op het lichaam. Zij is aan de gevolgen overleden. SCHEEPVAARTBERICHTEN TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Amsterdam 26 Nov. van Cristobal naar Buenaventura. Barneveld passeerde 26 Nov. Azoren, Am sterdam naar Curasao. Cottica 26 Nov. van Dover, Amsterdam n. Barbados. Giekerk 26 Nov. van Hamburg naar Ara- sterdam. Heemskerk 26 Nov. van Belra naar Rot terdam. Jagersfontein 26 Nov. van Hamburg naar Amsterdam. Kinderdijk 27 Nov. 18 u 45 min. van Lon den, Antwerpen naar de Pacifickust. Kota Gede 27 Nov. 13 u. te Bremen van Hamburg. Lochgoil 25 Nov. van Kingston (Jam.) Rot terdam naar de Pacifickust. Moerdijk 27 Nov. 17 u. 50 m. van Bremen, Pacifickust naar Rotterdam. Meliskerk 26 Nov. van Suez naar Port Soe dan. Nebraska 24 Nov. van San Francisco, Rot terdam naar de Pacifickust. Nijkerk 26 Nov. van Durban, Rotterdam 1 naar Zuid-Afrika. Parana 26 Nov. van Portland (Ore) Paci fickust naar Rotterdam. Spaarndam 27 Nov. v.m. te Havana, New Orelans naar Rotterdam. Sitoebondo 28 Nov. v.m. te Amsterdam van Rotterdam. Sumatra 27 Nov. te Suez, Beira. naar Rot terdam. Sitoebondo 27 Nov. n.m. van Rotterdam n. Amsterdam. Triton 27 Nov. van Amsterdam naar Ham burg. Texel 27 Nov. 14 u. van Port Said, Karachi naar Rotterdam. Volendam 27 Nov. v.m. te Havana van Rot terdam. Prins der Nederlanden 27 Nov. te Genua, Amsterdam naar aBtavia. Sembilan 25 Nov. van Padang, Batavia a. Amsterdam. Tanimbar 25 Nov. te Batavia van Amster* dam.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 18