II Verzoek aan Adverteerders LOOPT U MOEILIJK? Nobelprijzen voor den vrede. ELKE LETTERZETTER 0 IS EEN MAN H. FRANKEN Jr. Het woord is aan... Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14551 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 28 November 1930 HAARLEM S DAGBLAD |plr*ctiei P. W. PEEREBOOM •o ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HooMr~J»cWi ROBERT PEEREBOOM. 'ABONNEMENTEN: per week 0.27J4. met Geïllustreerd Zondagsblad Z0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57*4. Franco per post door Nederland 3.87*4. Losse nummers /0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57*4. franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaame 12 Telefoon Noa.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIENl 1-5 regel. 1.75. elke regel meer 0-35. Reclame* (0.60 per regel. Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regel» 1 0.6<\ elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Ome Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 rcg. f 0.25. elke regel meer 0.10. uitsl. A contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden I 600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog I 400-, Doim I 250.-. Wijsvinger i 150-, Elke andere vinger I 50.-. Arm- of Beenbreuk I 100, DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD In verband met de Sint Nicolaasdrukte verzoeken wij adverteerders vriendelijk, hun advertentie-opdrachten en teksten zoo vroeg mogelijk in te zenden, bij voorkeur op den dag vóór verschijning van het nummer, waar- In plaatsing gewenscht wordt. Zulke vroegtijdige inzending geeft ons de gelegenheid de grootste zorg aan de sa menstelling der annonces te besteden en is daarom tevens in het belang van de adver teerders zelf. Late inzending kan in deze dagen van bij zondere drukte voor onze technische afdee- ling leiden tot de noodzaak van uitstel der plaatsing tot het volgend nummer. DIRECTIE -lAARLEM's DAGBLAD. DE ONTSLAGNEMING VAN DEN HEER LIEVEN DUVOSEL. EEN BEMIDDELINGSCOMMISSIE. In de Donderdag gehouden algemeene ver gadering der Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" werd met elgemeene stem men een motie aangenomen, welke de strek king heeft den heer Duvosel te verzoeken, op zijn genomen besluit tot ontslagneming als dirigent dier Vereeniging, te willen terug komen. Tevens werd besloten aan vijf vooraan staande personen in Haarlem, geheel buiten de Liedertafel staande, te verzoeken een commissie te vormen, welke zich tot taak zou stellen de gewenschte overeenstemming tusschen directeur en bestuur te verkrijgen. De heer Duvosel, tijdens de vergadering verzocht, daar te willen verschijnen en bij zijn binnenkomen met applaus begroet, ver klaarde evenals het bestuur zich gaarne aan de uitspraak dier commissie te willen onder werpen. Ten slotte werd nog op voorstel van het bestuur besloten aan Dr. van der Eist te Utrecht, kleinzoon van den. oprichter der Liedertafel, het eere-lidmaatschap aan te Jjieden. Het verloop der vergadering heeft bij alle aanwezigen groote tevredenheid gewekt. DE RAMP TE GUADELOUPE. STEEDS MEER SLACHTOFFERS. NEW YORK, 27 November (Reuter). De correspondent van de Associated Press in Mexico meldt dat zich na de noodlottige ben- zine-ontploffing in Guadeloupe tooneelen afspeelden die veel weg hadden van een jacht in een Afrikaansche jungle. Troepen mannen doorzochten voorzichtig kreupelhout en boschjes van het omringend land, op zoek naar een leeuw een olifant, een geit en een gedresseerde hond, die nog steeds rondzwerven. Het aantal slachtoffers van de ramp is in- tusschen tot veertien gestegen. Nog steeds worden lijken te voorschijn gehaald van men- schen die onder de puinhoopen begraven lig gen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN koop dan een paar steunschoenen bi' PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarleo? en 't leed ia geleden! Donderdag kwam te 's-Gravenhage de jeug dige violist Yehudi Menuhin aan. De violist in zijn kamer tijdens zijn repetities. Voor Kellogg en Söderblom. STOCKHOLM, 27 Nov. (VX>.) De Nobel- commissie van het Noorsche Storting heeft beslist over de toekenning van den Nobel prijs voor den vrede. De prijs voor 1930 werd toegekend aan den Zweedschen Aarts bisschop Nathan Söderblom, en die voor 1929 aan den vroegeren Amerikaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Kellogg. Kellogg. Frank Billings Kellogg werd geboren 22 De cember 1856 te Potsdam (New-York. Hij stu deerde rechten en werd in 1877 tot de balie toegelaten. Hij maakte naam als één der beste juristen der V$r. Staten. Hij vertegen woordigde de regeering in groote processen. Kellogg is republikein. In 1916 koos Min nesota hem in den Senaat. In '22 lieten zijn kiezers hem echter in den steek. In 1923 werd hij benoemd tot gezant te Londen, waar hij in Juli 1924 op het congres over het plan Dawes, samen met Owen D. Young werkte. Na het aftreden van Hughes in Januari 1925 werd hij scretaris van staat (minister van buitenlandsche zaken) in de regeering Coo- lidge. Als zoodanig eischte hij een versnel de ontwapening. Sindsdien werkte hij aan het tot stand brengen van het anti-oorlogs verdrag, waarvan hij het ontwerp in 1928 aan de regeeringen zond met het verzoek het ge zamenlijk te Parijs te onderteekenen. Dit geschiedde 27 September 1928 te Parijs. Toen Hoover aan de regeering was gekomen werd Kellogg door Stimson als secretaris van staat opgevolgd. Den 18den September 1930 koos de Volkensbondsvergadering hem tot rechter in het permanente hof van inter nationale justitie, waarin hij de plaats in nam van Hughes. Söderblom. Lars Olaf Nathan Söderblom werd in 1866 te Trönö geboren en studeerde te Upsala phi- losophle en theologie. Hij werd dominee bij Zweedsche gemeenten te Parijs. In 1901 werd hij hoogleeraar te Upsala. In 1912 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de kerkgeschie denis aan de universiteit te Leipzig. In 1914 werd hij aartsbisschop van Upsala. In deze positie heeft hij zich ingespannen om den intellectueelen vrede tot stand te bren gen. Hij trachtt de Evangelische kerken uit de verschillende landen nader tot elkan der te brengen. In den „wereldbond voor vriendschappelijken arbeid der kerken" be kleedt hij een positie van be teekenis. Nathan Söderblom is doctor honoris causa van de universiteiten te Genève. Oslo, St. Andrews, Glasgow, Greifswald, Berlijn, Ox ford en Upsala. Naar Wolff -uit Oslo verneemt, verwacht men daar dat zoowel Kellogg als Söder blom zelf hun Nobelprijs in ontvangst zullen komen nemen, welke 10 December aldaar zal worden uitgekeerd. De toekende prijzen bedragen elk ongeveer 116.000 gulden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN die elke letter zetten kan. Behalve letters van banket Daarin mislukt z'n alphabet. Een alphabet van 't fijnst banket wordt U door Franken voorgezet. Want Franken zet ze steeds weer versch gevuld met prima mangelpers. N.V. BROODFABRIEKEN HAARLEM, HEEMSTEDE, BIOEMENDAAL Kantoor: Lange Margarethastraat 15 DE PIERPLANNEN ZANDVOORT. TE COMITÓ VAN INGEZETENEN BENOEMD. In de Lunchroom van den heer Rinkel aan de Groote Krocht te Zandvoort waren Don derdagavond op uitnoodiging van het secre tariaat der Steun commissie voor de Pier- plannen te Zandvoort ongeveer vijftig afge vaardigden van plaatselijke vereenigingen bijeengekomen. Namens het secretariaat sprak Mevrouw Van der Mije een woord van welkom. Zij herinnerde aan de plannen om in Zandvoort een pier te stichten; deze bijeenkomst was belegd om te onderzoeken of de Zandvoort- sche ingezetenen iets voor een pier voelen. Zoo ja, dan was het de bedoeling om een propagandacomlté op te richten. Daartoe waren drie leden van het hoofdcomité zoo vriendelijk geweest, om er voor uit Amster dam over te komen en eenige inlichtingen te geven. Spreekster deelde mede, dat verschil lende vereenigingen adhaesiebetulgingen hadden gezonden. Ing. V. J. L. M. G ij se n kreeg hierna het woord om een technische uiteenzetting te geven. Hij herinnerde er aan, dat er in den loop der jaren al vele pierplannen gemaakt zijn, die echter wegens financieele bezwaren nooit verwezenlijkt konden worden. Thans, dertig jaar later, kan men echter meer van de moderne systemen profiteeren, want toen was er bijvoorbeeld nog geen sprake van be ton. Een moderne ijzerconstructie kan .echter ook heel mooi zijn. De pier moet zóó mooi en doelmatig gemaakt worden, dat- vreemdelin gen er door worden aangetrokken. Een voor deel zou het dus zijn, als het seizoen verlengd kon worden; daarvoor moet het voorseizoen worden vervroegd en het naseizoen verlengd. Daarom is het de bedoeling van het hoofd comité (waarvan spreker geen deel meer uitmaakt), een overdekte pier te bouwen, echter zoodanig, dat de wanden In tijd van een paar minuten en geruischloos verwijderd kunnen worden. Het voordeel hiervan is, dat de menschen dan langer op de pier en dus ook in Zandvoort blijven. Dit kan niet anders dan ten goede van de badplaats komen. De heer Gijsen liet verschillende voorbeelden uit het buitenland ter verduidelijking zien. Hij deelde mede, dat de Zandvoortsche pier 300 M. lang zal worden. Een probleem is het echter nog om de plaats te bepalen, waar de pipr komen moet. Dit moet natuurlijk ge schieden in overleg met het gemeentebestuur en de schoonheidscommissie. Geen enkel particulier belang mag er bij betrokken worden. De heer H. M. van den Berg kreeg ver volgens het woord om een financieele uitzet ting te geven. Hij deelde mede, dat het eerst genoemde comité van dertig personen nu ontbonden is. Daaruit is nu een vast bestuur gevormd, dat de plannen verder zal uitwer ken. Het bedrag, dat de pier kosten zal. kan spreker onmogelijk noemen. Te dien opzichte moet men nog eenig geduld hebben. Verschil lende groepen geldgevers hebben zich bereid verklaard, er hun geld in to steken, niet om dat ze zoo van Zandvoort houden, maar om er mee te verdienen. Het is een zuiver econo mische zaak. Hij bestreed de bezwaren, die tegen de pierplannen gerezen zijn en sprak de hoop uit, dat er geen afbrekende kritiek geleverd zou worden. Vooral het vasthouden aan de ethische bezwaren achtte rpseker uit den booze, want anders trekken de menschen liever naar de buitenlandsche badplaatsen. Men moet volgens hem alleen naar den fi- nancieelen kant van de zaak kijken. Daar voor is het noodig, dat er ook in Zandvoort een propagandacomité wordt gevormd, dat met het hoofdcomité kan samenwerken. Verschillende aanwezigen voerden hierna het woord. Teleurstelling werd er over uitge sproken, dat de heer Van den Berg niet ge zegd had, hoeveel de pier moet kosten. Ande ren meenden, dat deze vergadering te vroeg was uitgeschreven en dat men nog een paar maanden had moeten wachten. De sprekers werden door den heer Van den Berg beantwoord. Hij vestigde er met na druk de aandacht op, dat het ab-oluut nood zakelijk is om eerst in Zandvoort een propa gandacomité van vijf leden te benoemen. Die heeren kunnen dan van het hoofdcomité alle gewenschte inlichtingen verkrijgen. Tenslotte werden in het Zandvoortsche co mité benoemd de heeren T. Molenaar, G. W. La Rochefoucauld: Hoeveel goeds men ook van ons zegt, men vertelt ons nooit iets nieuws. van Toombergen, T. J. Bouvet, L. J. Rinkel en L. Citroen. Aan Mevrouw Van der Mije werd onder applaus dank gebracht voor alles, wat zij voor de pierplannen gedaan heeft. OOK RELLETJES TE ROTTERDAM. Soortgelijke omstandigheden als te Haarlem. RUMOER IN EN BUITEN DEN RAAD. Ook te Rotterdam hebben by de behan deling van een verzoek van werkloozen om meer uitkeering, relletjes plaats gelrad, die zich daar niet alleen buiten, maar ook in den Raad afspeelden. Het communistisch raadslid Van Burink hield in de raadszitting van Donderdag middag een interpellatie, waarin hij voor de werkloozen kolengelden, huurtoeslag en een extra kerstuitdeeling eischte. In den middag had zich op het Alkemadeplein een aantal werkloozen verzameld, die poogde een optocht te formeeren om daarna naar den Coolsingel te trekken. De politie heeft deze bijeenkomst en den stoet uit elkaar gedreven waarbij herhaaldeiyk rake klappen zijn uit gedeeld. Het is daarna den geheelen mid dag rond om het gemeentehuis, dat bewaakt werd door een sterke politiemacht, roerig ge bleven. Herhaaldelijk werden de werkloozen uiteengejaagd, vooral toen de heer Van Burink tot tweemaal toe op een balcon van het Rotterdamsche stadhuis verscheen, om vandaar de werkloozen toe te spreken. Tot ernstige incidenten is het hierbij echter niet gekomen. Van Burink vecht met een ander raadslid. Toen de heer Van Burink voor het gehoor van een propvolle tribune zijn interpellatie ten einde had gebracht ontstond er een Inci dent tusschen hem en het Chr.-Hist. raads lid Holst. Deze beschuldigde nL den heer Van Burink van lafheid en angst voor po- lit iepaarden. De heer Van Burink stelde zich voor den heer Holst op en gaf hem een stomp, De heer Van der Hoeven (Chr.-Hist.) kwam tus- schenbeide, waarby de voorzitter den heer Van Burink verzocht zijn interpellatie voort te zetten. Het bleef echter rumoerig, daar de heer Van Burink er op stond dat de heer Holst zijn woorden introk. Plotseling greep de heer Van Burink opnieuw den heer Holst beet en schudde hem heen en weer. Deze werd door andere raadsleden ontzet. Daar de publieke tribune zich nu zeer begon te roeren gelaste de voorzitter ontruiming, ter wijl de vergadering geschorst werd. Na de heropening eischten de heer Holst en de heer De Visser namens de Chr.-Histori sche fractie, dat de heer Van Burink ver ontschuldigingen zou aanbieden. Deze wei gerde pertinent en eischte op zUn beurt intrekking van de woorden van den heer Holst. Daar de voorzitter weigerde te voldoen aan het verzoek van den heer Van Burink om weer publiek toe te laten, zag deze van het woord af. De vergadering is toen geschorst. De heer Van Burink is buiten een ovatie van de werkloozen gebracht. Bekogeling van de politie en charge De werkloozen. d'.e na het sluiten van den Raad waren verjaagd, zijn daarna de bin nenstad ingetrokken en zijn op den Binnen weg opnieuw samengekomen. De politie heeft met sabel en gummistokken de werkloozen uit elkaar gejaagd. Een deel van de groep is toen de Eer.drachtstraat ingeloopen en heeft daar een aantal tegels uit het trottoir ge haald, die men op de steenen stuk sloeg, waarna de politie er mee bekogeld werd. Eenige agenten hebben toen ter waarschu wing eenige schoten in de lucht gelost, doch daar dit niet afdoende hielp, heeft een groote macht van agenten te voet, te paard en op motorfietsen de straat schoonge veegd. Voor zoo ver bekend is zijn er geen gewonden gevallen. PERSONALLY De heer J. Roggeveen te Haarlem ls te 's Gravenhage geslaagd voor (het examen wiskunde L.O. SINT NICOLAAS. De directeur van het postkantoor te Haar lem brengt ter kennis van belanghebbenden dat het In verband met de S'. Nicolaas drukte gewenscht is voor een doelmatige en stevige verpakking der te verzenden post pakketten zorg te dragen. Het gebruik van stevie pakpapier en sterk touw wordt dringend aanbevolen. Voorts verdient het aanbeveling in de pak ketten een tweede los adres te sluiten. Vasthechting van het adres op de pakket ten door middeJ van lak is niet toegelaten. De honden van de politic. Wat de Commis- saris daarover zegt. (Ie blad. 2e pag.) Het doodelijk auto-ongeluk bij de Amsterdam» sche Poort. De zaak voor de rechtbank. (2e blad. 2e pag) Wat den tuinbouw in den weg staat. (5c blad, le pag.) Uit Haarlem's gemeenteraad. (4e blad, le en 2e pag.) Ook relletjes te Rotterdam. (le blad le pag.) De pierplannen te Zandvoort. Comité van ingezetenen benoemd. (le blad. le pag.) Intimus: Tweede Kamer en Eerste Kamer. (2e blad. le pag.) Gemeenteraadsvergadering in Heemstede. (5e blad, le pag.) Gemeenteraadsvergadering in Beverwijk. (3e blad. 2e pag.) De merkwaardige rechtzitting in Moskou. Hes proces tegen dc industriccle partij. (2e blad, le pag), ARTIKELEN, ENZ. R. P.; Uit den Raad. (le blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pagina le blad.) HAARLEM, 28 November. Uit den Raad. Tweede en derde begTOotlnrs- zittingen Algemeene beschou wingen. Financieel dispuut tus schen wethouder Mr. Slingenberf en de S. D. A. P. De wethouder van Financiën, Mr. M. Slingenberg. Het hoofdpunt van de algemeene beschou wingen bij de gemeentebegrootlng blijkt niet zoozeer de partijpolitiek te zijn ofschoon er wel vrij veel over gepraat wordt, en van weerszyden o.a. vastgesteld dat de poging tot samenwerking van R. K. en S. D. A. P. mislukt is - maa:- een dispuut tusschen den wethouder van Financiën, mr. M, Slingen berg, en de S. D. A. P.'ers over het finan cieel beleid. Dit dispuut is een traditioneel verschijnsel, sinds de financlëele politiek der gemeente gevoerd wordt door mr. Slingen berg en gesteund door oen meerderheid be staande uit de rechterzijde en de vrijzinnig- democraten. Vroeger placht de aanval van socialisti sche zijde op dit beleid steevast ondernomen te worden door den heer Joosten. Ditmaal werd het offensief door de heeren Reinalda en Joosten samen ingezet. De stryd is nog niet afgeloopen, zoodat er op dit moment nog geen vol'edig overzicht van gegeven kan worden, te minder omdat de betrokkenen, als ervaren debaters, biyk- baar het noodlge in petto hebben gehouden voor de tweede instantie van het debat, DIo tweede instantie begon gisteravond laat, na een zeer lange rede van den wethouder, en om elf uur brak de heer Reinalda zijn redo af, die hy hedenmiddag voortzetten zal. Hoofdpunten in den soclalistischen aanval vormen de positie van het gemeenteiyk grondbedrijf, welks vyfjaariyksche taxatie, dit Jaar gehouden, een zeer verrassend saldo van negen ton heeft opgeleverd, en de wijze waarop dit saldo gebruikt wordt. Do wethouder heeft er 4ton van overge bracht in de reserve voor algemeene doel einden. De heer Reinalda vooral bestrUdt dit, acht het een irreëel beleid en heeft ln zyn tweede instantie den wethouder vragen gesteld omtrent de resultaten die de gc- meenteiyke taxateurs hebben geboekt. Hij critiseert niet de 136.496 winst op bouw terreinen, die hij zegt niet te kunnen be- oordeelen. maar hy geeft duideUJk twUfel to kennen aan dc Juistheid van de 770 849 winst, geboekt op erfpachtgronden. HIJ be grijpt niet waarom deze sinds 1925 zoozeer in waarde gestegen zouden zijn. terwyi de ge meente er niet meer erfpacht op ontvangt dan in 1925. Bovendien waarschuwt hy tegen het door den wethouder geopende perspec tief van verkoop der erfpachtgronden. Do wethouder zal de S. D. A. P. daarbij vier kant tegenover zich vinden. Sinds 1921 staat de S. D. A. P. op het standpunt ..de wo ningen aan de gemeenschap" en niet meer op ..elke arbeider zyn eigen huisje". Ook crltiseerde d-- heer Reinalda uitvoerig het feit, dat de ln 1925 geraamde zeven ton tekort op het grondbedrijf sindsdien niet zyn aangezuiverd, maar uit de reserves van het bedrijf betaald. Het grondbedrijf mist dus de reserve-positie die het behoorde te

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1