PERRIEUX! STATEN-GENERAAL BUITENLAND BINNENLAND De voortzetting van het proces te Moskou. De arbeid te Genève. Brandwonden Kloosterbalsem HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD Opnieuw wonderlijke mededeelingen. TWEEDE KAMER 27 November. De begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De minister antwoordt. De motie-Lingbeek ver worpen. Wetenschap en dogma. De minister van Onderwijs was vandaag buitengewoon slecht te verstaan. Wij deelen siede, wat we van hem hebben opgevangen. En hebben daarbij den indruk, dat de mi nister, die allerminst een vlot spreker is, in tegendeel (bij minister Terpstra vergeleken, 1$monseigneur Nolens zelfs een lyricus), aan ie memorie van antwoord al heel weinig heeft toegevoegd. Tot grooten uitbouw van het onderwijs ie s.d. heeren en mej. Groeneweg hadden daarom gevraagd zal de bewindsman niet fvergaan. De staatsfinanciën zijn daarvoor niet toereikend. Wel beloofde de minister de teschikbare gelden zoo efficient mogelijk te testeden. De minister kon niet instemmen met de- cenen daartoe behoorde oa. des ministers partijgenoot Prof. Hugo Visscher die van versnippering hadden gesproken, van school gebouwen, die te duur waren ingericht. Maar cit alles komt opnieuw ter sprake, wanneer het rapport der commissie-Rutgers bij de regeering zal zijn ingekomen en door den «unster verwerkt. Zal hij daarmede de eind streep halen, voor dat de vierjarige periode cm is? De eindstreep, d.w.z. óók de behande ling in de Tweede Kamer. Houdt de mi nister wel genoegzaam rekening met. wat Dr. Kuyper placht te noemen, „de parlementaire tijdrekenkunde?" Voorstellen betreffende het bewaarschool- onderwijs zal de minister niet doen. Hij wil niet den schijn wekken iets te ontwerpen waarvan hij zelf de convictie heeft, dat 't niet kan worden doorgevoerd. T.a.v. het on derwijs aan kramers- en schipperskinderen wacht de minister het advies af van de S'aatscommissie-Rutgers. Het euvel van de werkloosheid te bestrijden door den leer plichtigen leeftijd te verhoogen, is een be strijdingsmiddel, dat de minister niet aan vaardt. Dat zou een geheel nieuw blijvend beginsel in de Leerplichtwet introduceeren gegrond op een tijdelijke verschijning, als ce crisis. Voorts deelde de minister mee. cat de circulaire i.z. het spellingsvraagstuk gegrond is op het advies van de gezamenlijke inspecteurs van het L.O. De onderwijzers-sa la rissen vormden een ge deelte uit 's ministers rede, dat met groote aandacht uiteraard werd aangehoord. Een algemeen en een bijzonder gedeelte. Welnu een algemeene salarisverbetermg buitenverband met een algemeene salaris- verbetering van alle Rijksambtenaren, wees de minister af. Hierover kon de Kamer reeds zzekerheid hebben: dat immers had minister de Geer reeds meegedeeld voor enkele weken. De heer de Visser (die vele ondenwijs- wenschen had uitgesproken onder den dv .ng oer communistische idealen, onderwijswen- achen, welke de heer van Poll stelde tegen over sommige onderwijsfeiten uit Rusland, alwaar het kind onttrokken wordt aan de groote opvoedende werkzaamheid van ouders en gezin) de heer de Visser diende nog een motie in, om het algemeene onderwijzers salarispeil omhoog te brengen. Deze motie werd verworpen met 4927 stemmen. Het bijzonder gedeelte raakt de salarissen der kloosterlingen. Welnu waar gisteren een commissie werd gevraagd om een onderzoek te doen naar de behoefte der onderwijzers-kloosterlingen, daar fceeft de minister deze commissie toegezegd. Hij wil echter niet de kloosterlingen-onder wijzers in een uitzonderingspositie plaatsen. En daarom zal de regeering het onderzoek doen uitstellen over alle staatsambtenaren die in communiteit leven. Na deze toezegging was het duidelijk, dat de motie-Lingbeek zou worden verworpen. De heer Zandt had van te voren namens de St. Geref. groep uitgesproken, vóór de motie te zullen stemmen. En laakte de afgevaardig den, die voor de zaak voelden, maar de mo tie afwezen. De heer Beumer heeft daartegen geopponeerd: men heeft niet altijd een mo tie noodig om iets te bereiken. De beide moties vielen, waar zij immers hetzelfde bedoelden. De motie-Lingbeek en de motie-Groeneweg. De eerste met 4116 stmmen, de tweede met 4035 stemmen. De afdeeling „Hooger Onderwijs" heeft aanleiding gegeven tot een debat over .Hoo ger Onderwijs en dogma" dat geheel buiten de regeering om ging en waarop de minister dan ook niet is ingegaan. Dat raakt een oude kwestie. De heer v. d. Helde zeide. dat een weten schapsbeoefenaar natuurlijk bij zijn weten schappelijke studie moet uitgaan van een le vensbeschouwing dat doet hij van zelf maar dat de resultaten van wetenschap niet mogen worden gebonden aan de dogmatiek. Prof. Slotemaker deed als zijn zienswijze ken nen, dat natuurlijk elk wetenschappelijk man uitgaat van een levensbeschouwing, maar dat hij bij de resultaten, waartoe zijn onderzoek gaat leiden niet moet gebonden zijn. door niets. De heeren van Wijnbergen en Heemskerk waren het standpunt toege daan, dat de goddelijke openbaring richt snoer moet zijn, bij voortduring bij het we tenschappelijk denken, dus ook bij de formu leering der resultaten van het onderzoek. De heeren van Wijnbergen en Heemskerk meenden dat de heer Slotemaker de Bruine in een rede elders had gezegd, dat de bijzon dere universiteiten, wijl zij niet vrij stonden tegenover de resultaten, daarom mannen van mindere wetenschappelijke waarde als hoog leeraren zouden hebben. Dat weersprak Prof. Slotemaker wel heel sterk, zooiets had hij niet bedoeld. Wanneer hij over het gesub sidieerde H. O. sprak, dan hield hij alleen aan het altijd door de c.-h. verdedigde standpunt vast, dat ons volk in het H. O. één kan zijn. Er is de mogelijkheid van een elkaar ont moeten in de universitaire sfeer. Waar te genover de heeren van Wijnbergen en Heems kerk de wenschelijkheld betoogden van uni versiteiten, waar alle vraagstukken, van uit één centrale sfeer, konden worden bezien. Er zijn verschillende H, O.-desiderata ter sprake gekomen. Over het Hooger Taalonder wijs (de heeren v. d. Bilt en Tilanus), over homoeopatisch H.O. (de heer Duymaer van Twist), over vrouwen in de curatoria (mevr. van Itallie-van Embden) over het Museum voor Nat. Historie te Lelden (de heer Lovink) over het aanstellen van vreemdelingen (de heer v. d. Waerden). Maar dat alles ontmoeten we morgen weer in de rede van den minister. Avondvergadering. Binnenl. Zaken. De relletjes te Maas tricht, In de avondvergadering de relletjes te Maastricht. Laten we 't maar oogenblikkelijk zeggen wij zijn door de vergadering niet veel wijzer geworden na de publicaties, die er nu gedaan zijn over het gebeurde te Maastricht. De Ka merleden, die het woord voerden mej. Katz en de heeren Vliegen, Hermans, Drop, L. de Visser en Goseiing haalden voortdurend woorden aan van menschen, die zij alleen gesproken hebben, haalden gedeelten uit het rapport, dat op de griffie ter inzage lag voor de leden. Maar van dat alles weten wij niets. Wij hebben geen onderzoek ingesteld wij hebben eenvoudig geen oordeel en kunnen dat ook niet hebben. We vermelden dus, dat de R-K. en de SD. heeren elkaar verwijten maakten over het in eikaars pers gepubliceerde t.a.v. de houding van de andere groep. Daarin mengen we ons niet. Men sprak over den invloed der R.K. gees telijken op den commissaris en den burge meester van Maastricht. De eene groep (de R.K. heeren met de regeering) verdedigde dat roepen om hulp als een gewettigd roepen om hulp tot bescherming van werkwilligen. De andere groep (Mej. Katz en de heeren Drop en Vliegen) meenden, dat de geestelijken hier een invloed hadden geoefend, die zij niet mochten oefenen, dat zij een oproep tot strijd hadden doen uitgaan. Over de voorgeschiedenis werd natuurlijk ook het een en ander gehoord. De R.K. hee ren spraken van een terreur, de anderen' zagen geen aanleiding om daarvan te spre ken. Er was geen noodzaak van scherp politie-optreden volgens hen. De minister van Binn. Zaken meende van molestatie van werkwilligen op den openbaren weg te mogen spreken. Waar tegen iets moest worden ge daan, scherper opgetreden. De regeering en de heer Goseiing betoog den dat het tijdens de Maastrichtsche relle tjes bij de leiding der politie aan leiding heeft ontbroken. Daar ligt de meeste schuld. Niet bij de ondergeschikten, die zelfstandig gingen optreden. Mej. Katz nam het de regeering weer kwa lijk, dat zij zooveel schuld laadde op den commissaris. Zij had veel meer schuld willen laden op het mindere personeel, dat de lei ding niet aanvaardde. Mej. Katz had hier do noodzaak willen erkend zien van gezags- handhaving door de regeering. Mej. Katz zag door niets in de stukken bewezen, dat de burgemeester en de commissaris niet de juiste methode kozen. EERSTE KAMER. De winkelsluitingswet aangenomen. De minister van Arbeid heeft een buiten gewoon knappe redevoering gehouden ter verdediging van zijn wetsontwerp op de win kelsluiting. Mr. Verschuur sprak eerst over de practi- sche be teekenis van het vraagstuk. Daarbij wees hij erop, dat het grootste deel van het vraagstuk reeds beslist is door de plaatselijke verordeningen. De winkelsluiting is van be- teekenis omdat deze, de kleine winkeliers ook, de mogelijkheid geeft den vrijen tijd te verkrijgen, waarop ook de handeldrijvende middenstand recht heeft. Voor het terug- loopen van inkomsten in flinke mate vreesde de minister niet. Hij was de meening toege daan, dat, wanneer eenmaal de wet werken zal, blijken zal, hoe degenen, die het terug- loopen der inkomsten thans geweldige afme tingen doen aannemen, zich hebben vergist. Over het verlies op Zondag sprekende, zei- de de bewindssman dat deze dag langzamer hand is geworden een dag van uitgaan, pret en alcoholgebruik. Wanneer dat mee wordt ingeperkt door het schenken van de nood zakelijke Zondagsrust aan den winkelier, dan is dat een gelukkige bijkomstigheid. De minister zette daarna uiteen, dat er reden is voor een algemeene wet en dat hier niet alles moet worden overgelaten aan de plaatselijke verordeningen. Naar het oordeel van den minister grijpt de winkelsluiting te diep in, in de samenleving, om op den duur langs den gemeentelijken weg te worden ge regeld. Bovendien legde de bewindsman er sterk den nadruk op, dat de wet ruimte laat voor verschillende bijzondere regelingen. En, daar is ook de regeling volgens art. 9, wat alles tezamen een goede toepassing van de wet. ook een gedifferentieerde toepassing, mogelijk maakt. De minister verdedigde de regeling voor de Joden met een beroep op het feit. dat die regeling tot stand is gekomen na langdurig overleg met de competente Joodsctye organen. Wanneer de heer Van Citters vroeg om, in dien bij de uitvoering van de wet opnieuw Joodsche vragen zich opdoen, overleg te INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTR AA T 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- plegen met de Joodsche competente organen, dan beloofde de minister gaarne aan dien wensch tegemoet te zullen komen, omdat ook hij vast wil houden aan de groote tradities van ons land, al waar de Joden een vrijheid vinden, zooals nergens anders ter wereld. NJ. volledige vrijheid, volledige gelijkstelling. De minister deed dan gevoelen, dat het Zondagsregiem van de winkelsluitingswet de Zondagswet bevordert. Het bevordert in be langrijke mate de voorwaarden waaronder een behoorlijke Zondagsviering tot zijn recht kan komen. Al is dit niet direct met de winkelsluitingswet bedoeld die de Zondags rust van den socialen kant benadert toch mag 't als goed gevolg gewaardeerd worden, zei de bewindsman. Moet nu de wijziging van de Zondagswet voorafgaan aan de invoering van de Winkel sluitingswet? De winkelsluitingswet aldus Mr. Verschuur wil rust scheppen voor den winkelier in den avond en op den Zondag. De Zondagswet behandelt een geheel andere, veel ruimere materie. Bovendien heeft de regeering wel heel duidelijke mededeelingen gedaan over de Zondagswet. Die door zoo- velen al is wijziging noodig wordt ge waardeerd; het beste criterium voor het christelijk karakter van een volk is zijn Zoo- dagswaardeering. Wanneer de heer v. d. Bergh vroeg de in voering van de wet te doen wachten op den afloop van de crisis, dan wees de bewinds man op het feit, dat in ieder geval die hl- voering moet wachten tot de gemeentebe sturen de gelegenheid hebben gehad hare winkelsluitingsverordeningen aan te passen aan de wet. Daarmede zal zeker wel een Jaartje heengaan. De minister hoopte dat dan de crisis voorbij zal zijn. Dat de minister hier den heer v. d. Bergh niet tegemoet kwam door nog wat langer de invoering uit te stellen, tot het oogenblik waarop de crisis voorbij kan worden geacht, was oorzaak voor menig C.H. Senator het bleek uit de verklaring van prof: Lohman er tegen te stemmen. Wilden zij nog mee gaan met een algemeene landelijke regeling der materie, wilden zij nog meegaan met de vrijheidsbeperking uit het ontwerp, waardeer den zij zeer de bepalingen t o.v. den Zondag, toch stemde het grootste deel tegen de wet, omdat zij op het bedrijfsleven, op den klefnen winkelier fn dezen zwaren crisistijd, welks diepste punt nog niet bereikt is, te groote lasten gaat leggen. Ten slotte behandelde de minister nog de vraag van de vrijheid. De vrijheid is het al lerkostelijkste bezit van het menschelijke ge slacht. Maar er Is ook dezze paradox deze oude paradox: wij zijn slaven van de wet om vrij te kunnen zijn. Het opperste van de menschelijke vermogens wordt behaald, wan neer de vrijheid regels zijn gesteld. De schoonste taal is die van den gebonden vorm. Het ideaal aldus de minister is niet: hoe minder beperking der individueele vrij heid, hoe beter, maar het ideaal moet zijn Juiste beperking der vrijheid. Hier heeft de Staat een taak. wat de minister nog bewees door 't rapport der liberale partij in Engeland over de werkloosheid, waarin gezegd wordt: meer wet beteekent meer vrijheid. Het ontwerp werd aangenomen. Met 2514 stemmen. Voor bleken de R.K., de V.D., de SD., en de A.R., benevens de C.H. heer v. d. Hoeven. Voor de R.K. stemde tegen de heer Dobbelman en met hem de liberalen en de chr-hfst. (behalve dan natuurlijk de heer v. d. Hoeven). INTIMUS. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. C. A. P. het loopen op verboden grond 15 snbs. 15 dagen hechtenis. J. M. F. J. E. over treding van het Motor- en Rijwielreglement 3 subs 3 dagen hechtenis. E. v. K. het met een rijwiel een straat in verboden richting Inrijden 2 subs. 2 dagen hechtenis. A. N. E. id. id. T. P. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement 2 subs. 2 dagen hechtenis. G. v. B. overtreding der Arbeidwet 4 x 3, subs. 3 dagen hechtenis. A. H. het te Haar lem met een rijwiel niet zoo ver mogelijk den rechterkant van den weg houden f 1 subs. 1 dag hechtenis. G. M. v. O. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement 3 subs. 3 dagen hechtenis. J. H. J. openbare dronken schap 4 subs. 4 dagen hechtenis. J. de V. het te Haarlem op den openbaren weg voorwerpen uitstallen f 2 subs. 2 dagen hechtenis, C. B. v. d. H. overtreding der pol. verordening van Heemstede f 4 subs. 4 dagen hechtenis. A. E. het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over een weg op zoodanige wijze, dat de vrijheid en de vei ligheid van het verkeer wordt in gevaar ge bracht f 8 subs. 8 dagen hechtenis. A. L. v. d. W. overtreding der Boterwet f 20 en f 10, subs. 20 en 10 dagen hechtenis. H. H. overtre ding van de spoorwegwet en het opgeven van een valschen naam f 3 en f 15 subs. 3 en 15 dagen hechtenis, H. K. overtreding der Ar beidswet f 3 subs. 3 dagen hechtenis. W. L. idem 3 x f 2 subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. C. H. idem f 5 subs. 5 dagen hechtenis, S. S. overtreding der wet op de openbare middelen van vervoer f 2 subs. 2 dagen hech tenis A. N. het niet zorgen, dat een geplaatst motorrijtuig behoorlijk was verlicht f 10 subs. 10 dagen hechtenis. G. G. H. over treding van het Motor- en Rijwiel reglement f 20 subs. 20 dagen hechtenis. NIEUWS UIT INDIE HET GEVAL-KEEWIET DE JONGE. Tijdens het P.N.I.-proces heeft getuige ir. mi. Kiewiet de Jonge, regeeringsgemachtigde voor algemeene zaken beklaagde Soekarno, met wien hij bevriend was. de hand gedrukt. Dit heeft groote opschudding in de Indische pers veroorzaakt. De heer Kiewiet de Jorge heeft tijdens het verhoor na hiervoor verlof te hebben gevraagd zijn stoel een kwartslag omgedraaid, opdat verdachte ook kon hoo- ren. wat hij zei. Het Batavlaasch Nieuwsblad noemt een en ander onbehoorlijk en dit blad. zoowel als het Nieuws van den Dag van Ne- derlandsch-Indië verlangen het aftreden van tien regeeringsgemachtigde. De ontwapeningsplannen en de economische vraagstukken. Ook in Berlijn werkloozenrelletjes. Genève. De Voorbereidende Ontwapeningsconferentie. GENèVe. 27 November (V.D.) Bij de voortzetting der besprekingen protesteerde Lord Robert Cecil scherp tegen de verklaring van Bernstorff, als zou de ontwerp-Con ven tie niet tot vermindering der bewapeningen leiden. Het artikel dat vervolgens werd aangeno men, bepaalt dat de conventie van kracht blijft zoolang de in den wereldoorlog over wonnen mogendheden Duitschland, Oosten rijk, Hongarije en Bulgarii". de hun door het vredesverdrag opgelegde ontwapeningsb?- palingen handhaven, werd tenslotte aange nomen me: 14 stemmen er vóór. Tegen stem den Duitschland, Italië, Bulgarije. Turkije en Sovjet-Rusland. Een aantal tijdens den wereldoorlog neutrale mogendheden stemde blanco. Het einde van de Economische Conferentie. GENèVE, 27 November (V.D.) De Euro- peesche Economische Conferentie heeft heden de sluitingsactie goedgekeurd, waarin onder anderen de navolgende punten vervat zijn: Verlenging van den ratificatie termijn van de overeenkomst inzake een tarieven-wapen stilstand tot 25 Januari 1931. Besluit tot het beginnen van directe on derhandelingen ter vermindering der douane tarieven op grond van de voorstellen van de Engelsche- en de Nederlandsche regeerin gen. Richtlijnen voor de onderhandelingen ter verbetering van de voorwaarden voor den af zet van het graanoverschot der Zuid-Ooste- lijk-Europeesche Staten. Verdere bespreking van de overeenkomst inzake het afschaffen van uit- en invoer verbodsbepalingen. Duitschland. Berlijn onder controle. BERLIJN, 27 November (V.D.) Tot Staatscommissarissen van Berlijn zijn be noemd de opper-presldent der provincie Brandenburg Dr. Von Stein en de Ober- Regierungsrat Dr. Koppen. De eerste zal zich in hoofdzaak met het administratieve gedeelte, de tweede voorna melijk met het gedeelte, den gemeenteraad betreffende, bemoeien. Beiden hebben de op dracht, de begrooting 1930—1931 van de stad Berlijn in evenwicht te brengen. O.a. meent men te weten, dat de gemeentetoeslag op de grondvermogenbelasting gehandhaafd zal blijven, terwijl per 1 December een drank belasting zal worden Ingevoerd. Ook iverkloozen-relletjes in Berlijn De gemeenteraad begon met de behande ling van een communistisch voorstel voor een verhoogde uitkeerlng aan werkloozen. Vooral het publiek op de tribune veroor zaakte groot tumult, aldus de Tel. en daar er niet voldoende politie aanwezig was om de tribunes te ontruimen, veranderden deze weldra in debat-colleges, die de beraadsla gingen in de zaal overstemden. Nadat de zitting was geschorst kozen de communisten partij voor het publiek op de tribunes en zij traden op zulk een wijze op, dat de voorzitter besloot hen van de ritting uit te sluiten. En bloc weigerden de 50 com munisten de zaal te verlaten, waarop de voorzitter aan de politie verzocht de weer- spannigen naar buiten te brengen. Daar de communistische afgevaardigden nog altijd tezenstand bleven bieden en de politie het geduld verloor, kwam de gummistok voor den dag. De vijftig vroede vaderen werden naar buiten geranseld en wel op zulk een hard handige wijze, dat verschillende gemeente raadsleden met uit elkaar gescheurde col bertjes op straat terecht kwamen. Rusland. Zonderlinge bekentenissen in het proces tegen de I. P.? KOWNO. 27 November (VD.) Omtrent de voortzetting van het proces tegen de z.g. Industrie-Partij wordt uit Moskou gemeld, dat de Rechtbank den beklaagde Kuprljanow heeft gehoord. Met Russische industrieelen te Parijs had hij gesproken over een plan om de» reorgani satie der Russische industrie uit te werken en de uitvoering van het vijf-jaren plan te on dergraven. De organisatie streefde naar een burgerlijke republiek, met teruggeving van het privaat-eigendom. In opdracht van En geland zou bekl. eenige reizen naar Turkestar. hebben gemaakt om een onderzoek in te stel len naar den Turkestan-Siberië-spoorweg. In de avondritting werd een der hoofd- beklaagden Fedotow verhoord, die verklaarde zelf besprekingen met Poincaré en Briand te hebben gevoerd. Zaterdag zal te Moskou een geheime zit ting worden gehouden van het Hooggerechts hof. waarin de pers niet zal worden toege laten. In deze zitting zal de beklaagde Krylenko de namen noemen van de geheim zinnige agenten van den Franschen Gene- ralen Staf K. en R„ die rich thans te Mos kou ophouden, cn daar allerlei opdrachten van den Franschen Generalen Staf zoudeil hebben uitgevoerd. Heeft Poincaré met de I. P. onderhandeld?. Naar uit Moskou gemeld wordt, deed da beklaagde Fedotow die vroeger het ambt be kleedde van voorzitter van den Techni- schen Raad van rien hoogsten economischer* raad van Sovjet-Rusland, verdere mededeelin gen. Hij gaf toe in 1920 betrekkingen te heb ben aangeknoopt met oen groep voormalige Russische industrieelen in Polen, welke hem opdracht gegeven hadden het 5-Jaarsplan to saboteeren. Verder heeft Fedotow bespre kingen gevoerd met Baltische firma's, die hem verzocht hadden details mede te deelen over de producten der Russische fabrieken en de verkoopen. Poincaré heeft de actie togen de Sovjet- regeering toegejuicht on tijdens hot verdord onderhoud medegedeeld dat de Fransche generale staf zich gereed hield een bijzon dere subcommissie te vormen, die de offec- tiefste st rijdplannen tv gen Rusland zou moe ten voorbereiden en zelf de leiding op zich zon nemen. Fedotow legde er den nadruk op. dat de Fransche generale staf plannen heeft samengesteld voor een militairen aanval op Sovjet-Rusland, waarbij gerekend werd op steun van de bevolking in het land zelve. Hierna werd de zitting van heden be ëindigd. Frankrijk. Frnnsch protest inzake het proces te Moskou. De Fransche ambassadeur te Moskou Her bette heeft een bezoek gebracht bij den waar- nemenden volkscommissaris van buiteniand- sche zaken om te protesteeren tegen het be trekken van Frankrijk in het proces tegen do industrieele partij. Joegoslavië. Welja Woekitsjewitsj overleden. BELGRADO. 27 Nov. De vroegere Joego slavische premier Welja Woekitsjewitsj is in den afgeloopen naoht, 69 Jaar. overleden. Woekitsjewitsj, de Servische wiskunde- leeraar, is jarenlang een van Pasjitsj' trouw ste medewerkers in de radicale partij geweest Langen tij<l zat hij in de Skoepsjtinn. was ook op gezette tijden minister van Onderwijs en van Posterijen. Zijn naam heeft echter paa in de laatste jaren bekendheid gekregen bui ten zijn land, en wel door de crisis, die voor afgingen aan de afschaffing van het parle mentarisme in Joegoslavië. In April 1927 werd Woektsjewltsj, tot velei verrassing, na het aftreden der regecrlng- Oezocnowitsj, met de vorming van een kabi net belast, aldus de Tel. Hij slaagde snel een „ministerie van sterke persoonlijkheden" te vormen met medewerking der democraten en na het accoord van Veldes. ook der Slo- venen. Het was een eerste poging om de par tijtegenstellingen te overbruggen en zij had uiteraard koning Aioanders volkomen instem mlng. In Woekitsjewitsj' eersten bewindstljd werd 't bondgenootschapsverdrag met Frank rijk gesloten. INTERNATIONALE SAMENWERKING VAN R.K. WERKGEVERS. Dezer dagen zijn ten kantore der alge meene R.K. Werkgeversvereniging te 's-Gra- venhage de afgevaardigden der Katholieke Werkgeversvereenigingen van België Duitschland. Frankrijk en Nederland bijeen gekomen, ten einde een geregeld en voort durend overleg tusschen deze verenigingen tot stand te brengen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. x!)n pijnlijk cn duren lang omdat de huid vernie'.d ia. Akkrr'sKloosterbalscrnerop i verdrijft dodelijk de pijn. doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekenv i „Geen goud zoo goed" la—i—uw. J AGENDA Heden: VRIJDAG 28 NOVEMBER Prinsenhof (Statenzaal)Raadsvergade ring. 1.30 en 8 uur nam. Stadsschouwburg: Plastische Dansavond Marjon Gray, 8 uur. Gebouw Blauwe Kruis: Associatie voor lijk bezorging; jaarvergadering 8 uur nam. Palace: ,.De Kus". Toon eel The Varadj Troupe. 8.15 uur. Luxor Theater: .De geheimzinnige ,.x" en ..Voel mijn pols". Tooneel: Duo Bonda. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Gabbo". Tooneel: Recha (illusionist). 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 29 NOVEMBER Schouwburg Jansweg: Ontspannlngsver- eeniging „Ons Genoegen": „De duistere gas?« 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en dee avonds. Palace: 2.30 uur Sint Nicolaasfeest. Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vry. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5