Uit Haarlem's Gemeenteraad. ■SKarlEII Kapitaal f 2.000.000.-- Reserves f 570.000. PREDIKBEURTEN. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930 (Vervolg der zitting van Vrijdagmiddag). BEHANDELING DER GEMEENTE-BEGROOTING. REPLIEKEN. De heer Reinalda <SJ5.A.P.) opnieuw de fenschelijkheid van een werkmeerderheid in lien raad betoogend, zei dat hij het bezwaar ïan voelen van den heer SHngenberg. dat.de 5D-AP. haar poging om een werkmeerder- teld te vormen gedaan heeft tijdens een 4- jarige periode. Daarom zal de S.D.A.P. nu 24 Dur na de verkiezingen een poging doen om tot samenwerking te komen. De heer Van de Kamp heeft gevraagd hoe ie leden van raadscommissies zich moeten eedragen tegenover hun fractie-genooten. Spreker zei, dat er een tijd geweest is, dat de raadsleden uit de courant vernamen wat er In een raadscommissie aan de orde geweest ls. Die tijd is gelukkig voorbij. Het is evenwel géwenscht, dat leden der commssies bij be langrijke vraagstukken van beleid, hun frac tie inlichten. Het is te verklaren, dat de wet houders dit ook met hun fracties doen. Wij bitten hier toch als vertegenwoordigers van politieke partijen. Natuurlijk ls het vanzelf sprekend, dat zaken waarover geheimhou ding wordt opgelegd, uitgesloten zijn. Zoo was het heel logisch, dat het socialistisch lid, dat In de financieele commissie zit, zijn fractie Inlichtte over de verandering die B. W. in het systeem der straatbelasting wil don brengen. De heer L oos jes (Vrijheidsbond! vond de opmerkingen van enkele heeren over zijn rede bij de algemeene beschouwingen onge grond. De zaken die hij daarbij ter sprake braclit. hebben wel ter dege een algemeene beteekenis. Hij hoopt alsnog dat zij resultaat tullen hebben. De heer Van Liemt (R.-K.) heeft de rede van Mr. Slingenberg niet begrepen voor roover het gaat over de winst op de erfpachts gronden gemaakt. De gemeente heeft In laat ste Instantie wel prijzenswaardlgen steun vereent aan den bouw van de huizen voor groote gezinnen van St. Jozef, maar bij de voorbereiding is niet veel medewerking van de gemeente gekregen. Als de huizen er zul len staan, zal de R.-K. vereeniging voor groo te gezinnen wel dankbaar zijn, maar dan te genover de menschen die er voor geijverd hebben dat de huizen er kwamen. De heer Joosten heeft gehoopt een werk meerderheid in den raad te kunnen krijgen door het verzwakken van de R-K. partij. Spreker is evenwel overtuigd, dat de R.-K. partij niet verzwakt uit den verkiezingsstrijd ral komen, want daarvoor is zij gelukkig te sterk. De heer M i e z e r u s (C.-H.) gaf den wet houder in overweging de overboeking van het grondbedrijf alsnog terug te nemen. Anders zal het spreker moeilijk zijr daarvoor te stemmen. De heer Joosten (SJD.A.P.) tl hebt ge zelschap? De heer Klein (R.-K.) wees er op, dat wethouder Mr, Slingenberg de huizen der woningbouwverenigingen wil verkoopen om aan de erfpachtsgronden te verdienen, ter wijl wethouder Mr. Gerritsz zich daartegen zal verzetten uit beginsel-overwegingen, al thans dit mocht men afleiden uit de waar schuwende stem van den heer Reinalda. Spreker wil er voor ijveren dat de bewoners op den duur hun eigen woning krijgen. Spreker is er in beginsel voor om de be drijven die geen winst gemaakt hebben vrij te stellen van zakelijke belasting. Voor de ju ridische bedenkingen gevoelt hij niet veel. Wij hebben advocaten om die te overwinnen, of mazen te vinden om er door te kruipen. (Protesten van Mr. Slingenberg. Mr. Heer- kens Thi.issen, Mr. Gerritsz en Mr. Bijvoet. De laatste riep: gij begrijpt het heelemaal ver leerd!) Nu de SJD-A.P. het voorstel inzake de sala rissen van de hoofden van dienst ingetrok ken heeft, trekken de heeren Miezerus en spreker ook het voorstel in tot de verhooging van de Jaarwedde van den ontvanger. Spreker wil medegaan met het standpunt van den heer Reinalda inzake de houding van de leden der raadscommissies, alleen met dit verschil, dat de leden niet als gevolmach tigden van de fracties moeten worden be schouwd. De heer Visser (C.-H.) Is tevreden ge steld door de verklaringen van den wethou der van financiën over het onveranderd voortzetten van zijn financieele politiek. De heer Reinalda pleit telkens voor een samenwerking in den raad, maar juist zijn houding maakt het totstand komen daarvan moeilijk. Men kan het geestelijke niet geheel scheiden van het materieele. In de SD.A.P. komen ook al groepen die erkennen, dat het Materieele onder invloed staat van het gees telijke. Die groepen erkennen dus de juist heid van het standpunt van de partijen der rechterzijde. Als er geestelijke dingen aan de orde zijn. dan zou een werkmeerderheid met een uit elkaar vallen. Indien er maatschap pelijke dingen zijn. wordt er in den raad al tijd een meerderheid gevonden, zonder dat er van te voren een werkmeerderheid is ge vormd. Het denkbeeld van den heer Reinalda over de vorming van een werkmeerderheid brengt gevaren mede. daarom is spreker er tegen. De heer Bijvoet (R.-K.) vroeg hoe de 6.D.A.P. staat tegenover den verkoop van wo- nlngbouwvereenigingen aan bewoners. De heer Reinalda heeft zich Donderdagavond principieel daartegen verklaard. Verleden Jaar verzekerde wethouder Mr. Gerritsz dat hij geen principieele bezwaren daartegen zou hebben. Het is voor de toekomst belangrijk, dat in deze aangelegenheid een duidelijk antwoord wordt gegeven, want de R.-K. partij zal trachten om haar ideaal. ..eiken arbeider zijn eigen huis", te verwezenlijken. Wat de groote politieke vraagstukken be tref... ls er volkomen overeenstemming on der de leden der R.-K Staatspartij. Wat de poging tot samenwerking betreft, ls spreker er tegen om samen te werken met een partij die alleen wil rekening houden met. de belangen van één gToep der burgers, de arbeiders, zoo lar.g de S.DA.P. op dit stand punt blijft staan, zal spreker de samenwer king radicaal afwijzen. Bij elk punt van eenige beteekenis komt het beeinselvraagstuk om den hoek kijken. Dat maakt ook al een samenwerking moei'ijk. De heer Joosten (S.D.A.P.)de stelling van den heer Bijvoet raakt kant nog wal. Men weet. dat de S.D.A.P. ijvert voor een an dere maatschappelijke samenstelling, maar dat wil niet zeggen, dat zij dit alleen voor de arbeiders wil bereiken. De SJ5.A.P. wil het leven op aarde voor alle menschen beter ma ken. Er is voor de SX)A.P. geen enkele reden om te zeggen: de arbeider mag niet zijn eigen woning hebben. Maar dat is grauwe theorie. In de praktijk is er niets van terecht geko men van het streven der bouwvereenigingen die hier 50 jaar geleden werden opgericht. De meeste van die eigen huisjes zijn weer geko men in handen van huisjesmelkers. Na 1880 is de zorg voor de woningen voor een groot deel op de schouders van de over heid gelegd. Als wjj nu de hulzen door de be woners laten koopen, is de kans groot, dat die huizen over eenigen tijd weer in handen van exploitanten zijn. Er is voorgesteld om bedrijven die geen winst maken vrij te stellen van zakelijke be lasting. Dat is evenwel onjuist, feitelijk zou er theoretisch wat voor te zeggen zijn om die bedrijven extra belasting te laten betalen, want zulke slechte bedrijven kosten aan de gemeente geld. Als men de zakelijke belas ting zou gaan verminken zou spreker er eer der voor te vinden zijn om de geheele belas ting af te schaffen. Het voorstel der SX)_A.P. om de salarissen der hoofden van dienst te verhoogen, is te ruggenomen, het is noodgedwongen gedaan. Spreker vreest dan ook, dat dit niet in het belang der gemeente zal zijn, want op den duur krijgt men dan niet de beste menschen op die belangrijke plaatsen. Het is een feit, dat de R.-K. arbeiders steeds meer onder de macht van de conser vatieve leiders komen. Teekenend is, dat. de heer Wolzak, een lid van de A.-R. partij, de meest conservatieve partij in ons land, hulde gebracht heeft aan den heer Castricum voor zijn rede. Nu de rede van Mr. Slingenberg. Het is niet juister, dat het de bedoeling van de S.D.A.P. geweest is, om f 750.000 per jaar minder uit de bedrijven te halen. Wij heb ben steeds gepleit voor "lage tarieven, maar een gevolg daarvan is steeds een toeneming van het debiet. De SJD.A.P. heeft nooit voorgesteld om al le scholen uit de loopende begrootingen te betalen. Zoo iets zou onmogelijk zijn. Wel hebben wij zoo zei spieker gewaar schuwd tegen opdrijven van de kapitaals rekening door de reserves aan te spreken en door bestaande bezittingen der bedrijven weer naar de kapitaalsrekening over te bren gen. Men had beter gedaan om toen de be lasting te verhoogen. Spreker blijft zich verzetten tegen de over brenging van 4 1.2 ton uit het grondbedrijf naar het reservefonds. De winst moet aangewend worden voor schuldderving, maar nu wil de wethouder het gebruiken om nieuwe schuld te maken. De overwaarde van de erfpachtsgronden is niet reëel. Van kunstjes in financieele zaken moet spreker niets hebben, want die hebben nood lottige gevolgen. Als die 4 1,2 ton van de winst van het Grondbedrijf uit het reserve fonds genomen moeten worden, dan zal er. een leening voor gesloten moeten worden. De toezegging van B. en W. inzake het te kort op het Pensioenfonds is wel niet af doende maar het is een stap in de goede richting. Na 1932 wil de wethouder althans f 100.000 per jaar voor dit doel beschikbaar stellen. Die ton zal dan niet in het reserve fonds voor algemeene doeleinden gestort moeten worden, maar in het Pensioenfonds. Dat B. en W. het nu niet voor 1931 willen of kunnen doen, begrijpt spreker. Spreker heeft den indruk, dat het juist Is, dat de wethouder van financiën langzamer hand gaat overhellen naar de financieele politiek van de S.D.A.P., ook al heeft hij dat niet met ronde woorden erkend. In dit op zicht is spreker dus niet ontevreden. Hij zal er niet nader op ingaan, want teere dingen moet men niet met klompen stuk ma ken. De heer Peper (communist), betoogde, dat de arbeidersklasse niet in staat is om het bewind der bezittende klasse over te nemen. De Haarlemsche raad is reactionnair. Het is zeer begrijpelijk dat de communisten voor stellen om f 1500 inkomen niet te belasten, maar de andere partijen willen daar niet aan. De socialistische wethouders van open bare werken hebben niet kunnen beletten, dat het woningtekort te Haarlem belangrijk gestegen is. Invoering van den 7-urigen werkdag voor de arbeiders is een matige eisch, temeer om dat daardoor de werkloosheid wordt tegen gegaan. (De voorstellen van den heer Peper werden niet voldoende door den raad gesteund, zoodat zij verder niet in behandeling kwa men). De heer Wolzak (A.R.) vroeg nog eens naar de wijze van taxatie der erfpachts gronden. De leden der commissies zitten daarin niet allereerst als vertegenwoordigers der politieke partijen maar als raadsleden. Men komt tot vreemde dingen als men het sys- teem-Reinalda geheel toepast. De practijk wijst uit. dat vele arbeiders nog in het bezit zijn van hun eigen woning als een gevolg van de oprichting der coöpe ratieve bouwvereenigingen voor 50 jaar. Daarom moet weer bevorderd worden, dat de arbeiders hun eigen huis krijgen. Door den heer Joosten is gezegd, dat de A. R, een conservatieve partij is. Dat is ab soluut onjuist, juist de A.R. partij heeft steeds gestuwd in democratische richting. De S.D.A.P. ijvert alleen voor een bepaalde klasse en heeft niet het heil der geheele bevolking op het oog. De heer Castricum (R.K.) dankte wet houder Slingenberg voor de uiteenzetting van zijn financieele politiek. Alleen ten op zichte van het grondbedrijf is spreker niet geheel overtuigd, vooral na de nieuwe feiten die de heeren Reinalda en Joosten in twee den termijn naar voren hebben gebracht. De tarieven van de bedrijven moeten zoo gewijzigd worden, dat alle inwoners ook de kleinste gebruik kunnen maken van de huishoud tarieven. Spreker is nooit een voorstander van de zakelijke belasting ge weest, omdat een groot deel toch afgewen teld wordt op de arbeiders. Het is verkeerd om zakelijke belasting te heffen van de Spoorwegen en van de Post. Die bedrijven hebben een pensioenfonds en zorgen voor hun oude arbeiders. Bedrijven die dat niet doen jagen de overheid op kosten, zoodat van die zakelijke belasting is te verlangen. De heer Boes (VD.l meende, da^ de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. PR'S ELECTRQLASCH rtd ,^.'l7FBniFT'l7FP gUZER GIETIJZER TEI-I3BO0 STAAL commissieleden vrijelijk over belangrijke zaken met de fracties mogen spreken. B. en W. moeten evenwel een verklaring afleggen opdat eenheid verkregen wordt. Elk jaar moet gelegenheid zijn om de Personeelformatie te herzien, maar dan na tuurlijk alleen voor nieuwe gevallen. Men moet niet blijven zeuren over eenmaal afge wezen gevallen. Spreker meent nog. dat het beter is de f 225.000 extra belasting inkomsten niet in het reservefonds voor bijzondere doelein den te stichten, maar er een fonds van te maken voor stabilisatie van belastingen. Wat de werkmeerderheid in den raad be treft was er kans dat twee groote partijen elkaar zouden vinden. Dan zouden de kleine partijen in het gevaar komen. Na de afwijzing door den heer Bijvoet is die kans evenwel vrijwel verkeken. Hierna werd de zitting geschorst tot Woensdagmiddag 10 December, dan komen de wethouders aan het woord. DE ACTIE ONDER DE WERK- LOOZEN. EEN PROTESTVERGADERING. De afdeellng Haarlem van de Communis tische Partij Holland en het Comité van actie onder de werkloozen, hebben Vrijdag avond in de groote zaal van het Bronge bouw een protestvergadering belegd. De voorzitter van eerstgenoemde organisatie deelde in zijn openingswoord het doel van de vergadering mede. namelijk protesteeren tegen de voorstellen, die in den gemeenteraad zijn gedaan betreffende de uitkeering van steun aan de werkloozen, en tegen de cyni sche wijze waarop de Haarlemsche politie tegen de actie optreedt. Na dit openingswoord kreeg als eerste spreker het woord de heer L. Seegers uit Amsterdam, Deze gaf allereerst een uiteen zetting over de oorzaken van de economi sche crisis, zooals wij die op het oogenblik doormaken en van de geweldige overproductie die de groote werkloosheid tot gevolg heeft gehad. Twintig mill.oen arbeiders hebben volgens spreker op het oogenblik geen werk. De kapitalistische maatschappij kan het hun niet geven. De eenige oplossing is volgens hem een revclutionnaire omwenteling. In Rusland is er groot gebrek aan arbeids krachten. Het kapitalisme treft nu aan alle kanten maatregelen om het communisme te torpedeeren. Het probeert een hetze tegen de Sovjet-Unie te ontketenen o.a. door er met fascistisch geweld tegen in te gaan. Spreker zeide dat de arbeiders daar den klassenstrijd tegenover zulien stellen en in de eerste plaats verkorting van arbeidstijd en ver hooging van loon zullen eischen. Spreker protesteerde tegen het feit dat de staat steun verleent aan de ondernemers en niets doet voor de belangen van de arbei ders. De actie van de werkloozen bestaat niet alleen in Haarlem, maar ook in andere steden, alsook in het textielgebied, ondanks alle politiegeweld. Spreker raadde de aan wezigen aan niet voor deze terreur van de bourgeosie op zij te gaan. Op de toespraak van den heer Seegers volgde een luid applaus. Daarna sprak het raadslid G. Oversteegen. Deze las de eischen voor die het Werk loozen Agitatie Comité in haar advies aan den raad had gesteld en leverde critiek op de wijze waarop de sociaal-democratise he fractie op deze eischen gereageerd heeft Ook protesteerde spreker tegen het feit. dat de behandeling van de kwestie van steun aan de werkloozen niet dadelijk in behan deling is gekomen. Spreker zeide. dat den communisten ver weten wordt dat ze zich te veel tegen de sociaal-fascisten keeren inplaats van de bourgeoisie te bestrijden. Maar om de vesting van de bourgeoisie in te nemen, zal eerst de waakhond, die de vesting bewaakt, n.l. de sociaal-fascistische partij gesmoord moeten worden (aplaus). De communisten verzetten zich niet tegen de vakorganisaties, lhaar tegen de leiders, die hun partij genooten op een verkeerd spoor brengen. Spreker wekte de aanwezigen op de actie, zooals die op het oogenblik gevoerd wordt, door te zetten. „Wij zullen", aLdus eindigde de heer Oversteegen, „voor de belangen van de arbeiders blijven strijden en één rood front vormen tegen de bourgeoisie", (applaus). Daarna sprak nog namens het Comité van actie onder de werkloozen, de heer Kamps, die constateerde, dat ondanks gummiknuppels en bloedhonden de verlies en winstrekening van ae actie ten gunste van de werkloozen was uitgevallen. Spreker zeide. dat het geens zins de bedoeling van de werkloozen was. relletjes uit te lokken. Er is evenwel door onverantwoordelijke elementen van ae actie gebruik gemaakt om opstoo:jes te veroorza ken. De heer Kamp las tenslotte een brief voor die aan het actiecomité was gezonden door een burger, die zich „niet met politiek bemoeit". Deze tverklaart hierin, dat hij. ofschoon hij niet met de actie uit te staan had, op de Groote Markt door poll tie-agenten werd gegrepen en naar het bureau gebracht waar hij op allesbehalve heusche manier be handeld werd. Tenslotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen. „De openbare vergadering, belegd door de Communistische Partij Holland, afd. Haar lem protes.eert ten sterkste tegen de brute politieterreur op de werklooze kameraden toe gepast, bij hun pogingen om voor de eischen, welke nog maar een minimum levenspeil voor de werkloozen in Haarlem beteekenen. te demonstreeren, stelt hiervoor het gemeentebestuur en de gemeenteraad ten volle aansprakelijk. keurt in het by zonder de houding van de Sociaal-Democratische-raadsfrac'.Se ten sterk ste af, zijnde deze mede verantwoordelijk voor den toestand van <ie Haarlemsche werk loozen, roept tevens de werkloozen, georganiseerd in de vakvereenigingen op zich aan te sluiten bij het plaatselijk comité van actie en haar eischen met kracht te verdedigen. roept de werkende kameraden in de bedrij ven op in een front te strijden met de Com munistische Partij bij haar pogingen de wer kende en werklocze kameraden te organlsce- ren tegen het offensief van dc werkgevers klasse, besluit de eischen van de werkloozen met kracht te ondersteunen en de actie door te zetten". De vergadering had mede dank zij het op treden der ordecommissarissen, een zeer rustig verloop. ST. NICOLAAS EN EEN KINDERBEWAARPLAATS. Men schrijft ons: Een dezer dagen bracht een vriendelijke geefster aan de directrice van de kinderba- waarplaats in de Asïerstraat een hoeveelheid speelgoed, bestemd voor het Sint Nico laas- feest In die nuttige instelling, die beheerd wordt door de Vereeniging voor Kin,Ier be waarplaatsen te Haarlem en waar dagelijks tientallen kinderen wier moeder uit werken meet, verzorgd worden. Wij zijn deze milde geefster zeer dankbar en hopen slechts dat vele anderen haar voor beeld zullen volgen, want wij wilden onge veer honderd kleinen kleuters van leeftijden tusschen een maand en zes jaar wat verras singen mee- naar huis geven. Vrijdag 5 December a-s. wordt het Sint Nicolaasfeest met deze kleintjes, waarvan het meerendeel zoo heel weinig speelgoed heeft, gevierd. Zijn er niet, evenals vorige jaren, meer stadgenooten die ons willen helpen, dat wij geen van hen behoeven teleur te stellen? Aan de Kinderbewaarplaats Asterstraat wordt alles gaarne en dankbaar in ontvangst ge nomen en ook wordt het op verzoek door de directrice gaarne afgehaald. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL SPAARME j^BAJVIKjJp HAARLEM. GR. HOUTSTRAAT 1 BEVERWIJK. BREESTRAAT 148 AMSTERDAM, DAMRAK 60 ZONDAG 30 NOVEMBER Wij vestigen er de aandacht van be richtgevers voor deze rubriek op, dat opgaven van Predikbeurten, die op Vrij dag om 6 uur n.m. niet in ons bezit zijn, niet meer in deze rubriek kunnen icorden opgenomen. EGLISE WALLONNE (Eglise réformé* evangé- lique des Pays Bas!. 9.15 heures: Service pour la jeünesse. 10 1,2 heures: Service divin et ser mon. 11 45 heures: Service pour les Enfants, 20 heures: Sefvice divin et sermon. Vendredl 5 Dóe. 20 heures: Service divin et Sermon. Pasteur Krafft. 1 "EgIlse est ouverte tous les jours de 10 a 16 h. CHURCH OF ENGLAND, Wijkgebouw: Leidfche- straat 20 Divine service followed by the Holy Communion on Tuesday 2nd Dec. at 2 30 p. m Chaplain Rev. Henry Taylor B. A., Rotterdam. CHRISTIAN SCIENCE SOCIETY Gebouw de Nijverheid, Jansstraat. Kerkdiensten Zondags. V.m. 10 uur: In de Nederl. taal. Vm 11.15 uur: In de Engelsche taal. De eerste Woensdag van iedere maand: 8.30 uur nam.; In de Nederl. taal (.Testimony meeting). DEUTSCHE EVANG. GEMEINDE. Parklaan 32. Vorm. 10 1/2 Uhr: pfarrer Graf Korff a us Essen DEUTSCHE EVANGELISCHE BRÜDERGE- MEINDE (Hernnhuter) Parklaan 32. Abends 6 Uhr: Mlssionar L. Schütz, Adventsloler. NED. HERV. KERK GROOTE KERK (Groote Markt). V.m. 10 uur: Ds. Miskotte. NIEUWE KERK (Nieuwe Kerkspleln). V.m. 10.30 uur: Ds. Van Paassen. Nam. 6 uur: Ds. Beker. OOSTERKERK (Zomerkade). V.m. 10 uur: Ds. J. N patist, emer. pred. te 's Gravenhage. (Va, caturebeurt voor Prof. van den Bergh van Eysinga). NOORD ER KERK (Velserstraat) V.m. 10.30 uur; Ds. Foeken. Nam. 6 uur: Ds. Miskotte. In beice godsdienstoefeningen collecte voor het Schuld- aelgingsfonds van de Noorderkerk. Zater* dagavond 89 uur: Bidstond in de Gerfkamer. GEBOUW DER HAARL. JONGE MANNENVER, (Lange Margarethastraat 13) KINDERKERK. V.m. 10 uur: Ds. Woener. Collecte voor de ver warming. KERK BROEDERGEMEENTE Parklaan 32 Donderdag nam. 8.15 uur: Ds. Beker, Bij bellezing. STADSEVANGELISATIE Wijkgebouw Ged. O. Gracht 79. Spreker de heer Snceks en anderen Aanvang 7.30 uur. KINDERBOND HOSANNA. Gebouw Jongelincs- vereeniging L. Margarethastraat 13, Nam. 3.30 uur: Samenkomst GEREF. KERK. Voorbereiding Heilig Avondmaal. KLOPPERSINGELKERK. V.m. 10 uur; Ds. A. M. Bceyinga. Nam. 5 uur; Ds. J. W. S.erlsoma WILHELMINAKERK, Ged. Oude Gracht. V.m 10 uur: Ds. J. W. Slertsema. Nam. 5 uur: Ds. H. J. Kouwenhoven, HULPKERK. Jacob Geclst;aat 9. V.m. 10 uur; Ds. H. J. Kouwenhoven. em. pred. Oegstgeest. Nam. 5 uur: Ds A. M. Boeyinga. VRIJZINNIGE JONGEREN KERK, Nassauplein 8. Leeftijd 14—20 jaar. Nam. 7.30 uur: Mej W. Wiardl Beekman. Leiden. n.B. Fietsenstalling OUD,KATHOLIEKE KERK. Kokstraat 13. V.m. 10 uur: H. Dienst. Nam. 6.30 uur; Vesper. GEREF. KERK. Kerkzaal Blauwe Kruis. Oude Groenmarkt 20. V.m. 10 uur; Ds. Sillovls Smitt Nam. 5 uur: Ds. Sillevts Smitt. CHR. GEREP KERK, Raaks. V.m. 10 uur: Ds. Bijleveld. Nam. 5.30 uur: Dezelfde Donderdag nam. 8 uur: Ds. Bijleveld. VER. DOOPSGEZ. GEMEENTE. V.m. 10.30 uur: Ds. A. A Sepp, Doopsgez. Pred. te Westzaan. 's Midd. 12 uur: Kinderdienst ln de kerk (in gang Frank estraat). EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE. V.m. 10.30 ae heer H. Smltthous Bange, Prop. te Amster, dam. REMONSTRANTSCH GEREF GEM. Vm 10 30 uur Ds A H. Haentjens. Met medewerking van het Zangkoor. Van. 11.45 uur: Kinder- üieasi. SOEFI.KERK (Kerk aüenV Remonstranten- huls. Wilhelm. :n ast raat 22 V.m. 11 uur: On derwerp: De lijn van ons leven. BAPTISTE.GEMEENTE Aangesloten bij de Unie van Baptlste.gemeenten ln Nederland. Bake, nossergracht 65. Vm. 10 uur: Ds. J. v. d, Schors. Onderwerp: „Van Christus". 12 uur: Zon dagsschool. Nam. 6 uur; Ds. J v. d. Schors: Onderwerp: „Jcssus en de hopelooaen". Dinsdagavond 8 uur: Bidstond. BAPTISTEN GEMEENTE. Parklaan 21. Vm. 10.15 uur: de heer A do Jong. 12 uur: Zon dagsschool. Nam. 5 uur: De heer A. de Jong. Maandag nam. 7 uur: Jeugdclub. Dinsdag- nam. 8 u. OnderL BUbelbo^pr. Woensdag nam. 8 u. Jongedochterskrans. Donderdag nam. 2 uur: Vrouwen vereeniging; nam. 8 uur: Repetitie van het Zangkoor Looft den Heer VRIJE KATH. KERK, Popellaan. Kinheipenaik. V m. 10 30 uur: Gezongen H. Mis. Woensdag nam. S uur: Vespers en Lof. Donderdag vm. 7 30 uur: Stille H. Mis. PINKSTERGEMEENTE. Gob. ..Immanuel". Nieu we Kruisstraat 14. \'.m. 10 uur: Openbar* Sa menkomst. Nam. 6 uur: Oper.b. Samenkomst, HERST. APOST. ZENDINGGEMEENTE. Jaco. blmestraat 15. V.m. 10 uur; Godsdienstoefe ning. Nam. 6 uur: Godsdienstoefening. Woensdag nam. 8 uur: Godsdienstoefening. ROZEKRUISERSGENOOTSCHAP, Baker.eeeen. gracht 13. V.m. 10.30 uur: Tempeldienst der Rozekruiser. Diens:leiding: de heer Z. W. Leene Lezing: de heer J. Leene. Onderwerp: .Afgo derij". Muzikale medewerking. KERK VAN JEZUS CHRISTUS VAN DE HEI LIGEN DER LAATSTE DAGEN Vergaderin gen worden gehouden Jansstrnat 48. Eiken Zon. dagavond 5.30 1110*. Geen collecte. Toegang vrij. GEMEENTE DES HEEREN. H. J. M. Vereen, Lange Margarethastr. V.m. 9.30 uur: Op.mbare Samenkomst. Spreker een bekeerde Israëliet. Nam. 7.30 uur: Samenkomst. Dinsdag nam. 7.30 uur: O-xmb Samenkomst. VERGADERING VAN GELOOVIGEN. Marana- tha. Ged. Volcersgracht 15. V.m. 10 uur: Sa menkomst tbroodbreken'. Nam. 6.30 uur: Bid stond en onderlinge BUbelbespreking. Donderdag nam. 8 uur: BUbelbespreking. SCHOTEN. NED. HERV. KERK V m 10 uur: Ds. Blauw. Nam. 6 uur: Ds. D Kuilman. Pred. te Leiden. Collecte voor het Zuiderzcefords. Nam. 12.301.30 uur: Zondagsschool ln de Wil. lem de Zwfjgerschool. de Marnlxsohool en de Openb. School a. d. Rijksstraatweg over de Jan GUzenvaart. Maandagavond 8—9 uur: Doopaangifte. VEREEN. VRIJZ. PROTESTANTEN. Gebouw Berkenstraat 10. Afd. HaArl.»Nrd. Ned Prot. Bond. (Gebouw Berkens traat 10) Nam. 7 uur: Ds. N. Padt. van Zandvoort. Onderwerp: Godsdienst. Ram. 12.11c. Zondagschool van 12 tot 1 uur. CHR. GEREF. KERK, Floresstraat. Vm 10 uur: de heer Aangecnbrug. van Nieuw,Venr.ep. Nam. 5.30 uur: de heer Aangecnbrug.. Donderdag nam. 8 uur; Ds. van Smeden. LEGER DES HEILS, Ccramstraat 4. V.m. 7 uur: Bidstond. V.m 10 uur; Hciliglngsdienst. Nam. 3.30 uur: VerblUdingssamenk K K. In 't front. Nam 8 uur: Vcrlcs-ingssamcnkomrt. Leidster Enelgne A. VarwUk. V.m. 9, nam. 1230 5 uur: voor kinderen. Dinsdag nam. 2.15 uur: Gezinsbond. Woensdag nam. 5 uur: voor Kinderen Dondcrdcg nam 8 uur: Openbare samenkomst. Leidster Ensigne A. Varwijk. HEEMSTEDE NED. HERV. KERK. V.m. 10 UUT; Da BrlPt. Kapel Nieuw Vredcnhof. Joh. v. Oldenbame. veldlaan. Vm. 10 30 uur: Dr. Korrf. Zang van liet Kerkkoor. In beide diensten collecte voor de wijkgebouwen voor het Zuiden en Noorden der Gemeente GEREP. KERK. Koediefslaan. Vm 10 uur: Da. A. Dondorp. Nam. 5 uur: Dezelfde NED. PROTESTANTENBOND (Afd. Heematede- Bennebroek. V.m. 10.30 uur: Ds. H. A. Enfclo&r. van den Helder. (Met modewerking van het da meskoor BLOEMENDAAL'. GEREF. KERK. V.m. 10 uur: Ds. J. C Brussaard Nam. 5 uur: Dezelfde. Collecte voor <je Emer. predikanten.Weduwen en Weezen en voor de kerk. NED. HERV. KERK. V.m. 10 uur: Ds. J. C. van DUk. Collecte voor de geestelijke verzorging van Nederlanders te Da vos. Nam 5 uur: Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst in Jeugdhuis. V.m. 10 uur: uur: de heer F. C. Beekman, Dir. Herv. Stad to Amsterdam. NED. PROT BOND. (In het Bondsfcerfcje Pot- gieterwog4). Vm. 1030 uur: Ds. E. J Slrks, to "s Gravenhage. OVERVEEN NED. HERV KERK. V.m. 10 uur: de heer K. Koopman. Collecte voor de geestelijke verzor. ging van Nederlanders te Da vos. Donder .lag nam. 8 uur; de heer K. Koopman, Bijbellezing. AERDENHOUT RELIGIEUZE KRING AERDENHOUT. V.m. 10.30 uur: Dr. S. IL N. Gorter, Doopsgez. Pred. Rotterdam. SANTPOORT NED. HERV. KERK. V m. 10 uur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. NED. HERV. EVANGELISATIE. Vm. 10 uur: Ds. M. J. Punselie, Lelden. Nam. 5 uur: Ds. M. G. Blauw. Haarlem Noord. GEREF. KERK. Burg Easchedélaan hoek Frans Netscherlaan V.m. 9.45 uur: prof. Dr. A. A vun Schelven. Verkiezing var. een ouderling. Nam. 5.30 uur: Dezelfde. Collecte voor de Rudolph- stlchtirig. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND V.m, 10 uur: Ds. H. C, v. d Brink, van Leiden, Nam. 5 uur: Onderlinge Bijbcioespreklng. SPAARNDAM NED. HERV. KERK. V.m. 10 uur: Ds. A Sneth- lage. EVANGELISATIE. V.m. 10 uur: de heer R. van Tuinen, uit Amsterdam. BEVERWIJK. DOOPSGEZ. GEMEENTE. V.m. 10 uur: Ds. J. D. van Calcar VEREEN. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. N.m. 7 uur: Ds. W. Korevaar, Purmer. ZANDVOORT. NED. HERV. GEM. V.m 10 uur: Ds. D. Tromp. Nam. 6.30 uur: Ds D. Tromp. Jeugddienst met medewerking van het Swaluwen Zangkoor. ZANDVOORTSCHE KRING GODSDIENSTIG LEVEN. V.m 10.30 uur: Ds. N. Padt. 12 uur: Klnderdlenst <9 jaar en ouder) In School D (Heerenstraat)V.m. 10.30 uur: Jeugddienst (1418 ]aar>. de heer Blem Visser. 12 uur; Kir.dercker.st (58 Jaar). GEREF. KERK. Brederodestraat. V.m. 1015 uur: Ds. J. Diepcrsloot. Nam. 7 uur: Dezelfde. B<v diening H. A. GEREF. KERK (Julianaweg hoek Emmaweg) V.m. 10 uur; Ds. N. Dicmer, van Vijfhuizen. Nam. 5 uur: Dezelfde. IJMUIDEN. DOOPSGEZ. GEM. cn AFD. PROT. BOND. V.m. 10.30 uur: Ds. F F. Milatz. Extra collecte. HERSTELD APOST. ZENDINGOEM., IJMoO. Gcea dienst.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 17