•O \Q xarker Kunsthandel L F, FEEKER, Wagenweg 102,Tel. 14011 STADSNIEUWS De Casthuishuisjes. Het adres der Vereeniging „Haerlem." Een schitterend cadeau Duofold DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930 Een uiteenzetting van Regenten van het Casthuis. In antwoord op het verzoek van B. en W. óm advies omtrent het adres van de Ver. „Haerlem" inzake de Gasthuishuisjes aan het Groot Heiligland hebben regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis o.m. het navolgende onder de aandacht van B. en W. gebracht: Regenten bestrijden, dat het door de ver- fceniging Haerlem gecritiseerde bouwplan in eersten opzet zoodanig was dat bedoelde huis jes zouden worden afgebroken. Dit plan heeft bij de regenten van heden nooit bestaan. Toen de pas benoemde opzichter van de gebouwen van het Gasthuis ln 1924 den slech ten staat van de huisjes aan regenten rap porteerde, werd gezonnen op middelen tot herstel en behoud. Aan Rijk, Provincie en gemeente werd toen subsidie gevraagd. De gemeente bleek daartoe bereid, mits alleen de voorgevels werden gerestaureerd. In plaats van de gevraagde f 30 000 werd f 13.500 vol doende geacht. De provincie bleek geneiga haar derde deel ln de restauratiekosten der gevels te dragen en ook het Rijk wilde met een zelfde bedrag (f 4.500mede helpen. Na een bezoek van twee bestuursleden van 's Rijksmonumentenzorg is het denkbeeld overwogen, de ruimte achter de gerestau reerde voorgevels ten gebruike van het Gast huis in te richten. Toen was het voor de Ver. ..Haerlem" het geschikte oogenbllk ge weest. voor het behoud van de huisjes in hun oorspronkelijken staat te ijveren. De kwestie was toen toch waarlijk bekend genoeg. Toen heeft de Ver. ..Haerlem" toch stellig ook ver nomen. dat behalve de voorgevels er niet zou worden gerestaureerd, omdat de gemeente er geen geld voor disponibel stelde. Had het bestuur der Ver. „Haerlem" toen den toestand onderzocht, dan had het wellicht met hulp van zusterverenigingen het initiatief kun nen nemen voor een grondige restauratie, waartoe het Gaslhulsbestuur geheel onmach tig was. Daarom alleen ontstond toen het verbouwingsplan. waarbij de twee Noordelijk ste bij den Gasthuisdienst werden getrokken, op dezelfde wijze als waarop nu de rest zal worden verbouwd. Dit bouwplan is evenals het nu aangevochten project door 's Rijks monumentenzorg goedgekeurd. Van het ver bouwen van deze twee huisjes heeft niemand ooit iets gemerkt. De indruk naar buiten werd niet gestoord. Bij dien bouw ln 1928 bleek pas ln welken slechten toestand de huisjes verkeerden. Bij een restauratie in den ouden toestand zou zooveel moeten vernieuwd worden, dat van het oude nog maar zeer weinig over zou zijn. Zelfs wanneer de daarvoor noodlge gelden gevonden werden, zou men alleen gekregen hebben een tiental onbewoonbare woningen, zelfs voor ouden van dagen, (zooals „Haer lem" aangeeft) niet te gebruiken. „Door geen restauratie, welke ook, is een bruikbare indeeling ooit te verkrijgen. Aan den voorgevel (Westzijde) immers kunnen slechts twee kleine kamers gemaakt worden. Daarachter zou een woonkamer met voldoende oppervlakte te verkrijgen zijn, maar zon en daglicht kunnen er niet in doordrin gen. Op de verdieping Is alleen aan de voor zijde een goede kamer te maken, achter niet. Zeide het gezond verstand het den regenten al niet, dan zouden de autoriteiten deze huizen zelfs na een serieuze restauratie on bewoonbaar moeten verklaren. Ook voor een museum achten regenten de huisjes onge schikt. daar er van binnen nooit iets moois is te zien geweest. Regenten vreezen niet voor een doodsch aspect met schijndeuren. De tien overgebleven huisjes worden verbouwd, als de twee reeds gewijzigde, door het Gasthuis in gebruik ge nomen huisjes. In de tien huisjes komen boven vóór overal aardige vertrekken voor de zusters. Beneden een ruim laboratorium, de Stadsapotheek, dokterskamers en het kantoor. Voor doodsch- lield behoeft dus niet gevreesd te worden. Maar van het allermeeste belang zal zijn, dat de onhygiënische onsmakelijke rommel naast het Gasthuis eindelijk verdwijnen zal. Regenten wijzen B. en W. op de groote moeilijkheden, welke zullen ontstaan, wan neer deze bouw niet zou mogen worden door gezet. Behalve de aanwinst van de nieuwe dienstruimten voor 't gasthuis,welke bij dit plan op zulk een practlsche wijze worden gevonden, zou het plan om vier zalen voor veertig pa tiënten bij te bouwen, geheel mislukken. Ook zou terstond de vraag naar voren komen, op welke wijze in den steeds stijgenden nood door regenten zal moeten worden voorzien, nu de toepassing van de vrije ziekenhuiskeuze steeds dringender om de genoemde uitbreiding roept. Aan den bouw van een geheel nieuw Gasthuis kan redelijkerwijze nog in geen tien tallen van jaren worden gedacht. Er zou dus gelegenheid tot uitbreiding aan den kant van de Kleine Houtstraat gezocht moeten worden, alleen door aankoop of onteigening van tal van winkelhulzen zou dit mogelijk zijn. Daar nu regenten, om de Kleine Hout straat haar karakter van winkelstraat niet te ontnemen en om de al te hooge kosten te ontgaan, voor hun toekomstige Gasthuis plannen alleen1 van de ruimte achter de winkelhulzen van de Kleine Houtstraat gebruik willen maken, zouden zij, door het laten vallen van dezen ontworpen bouw, van hun standpunt zeer tot hun leedwezen en tot groote financleele schade van Gasthuis en gemeente moeten afzien. De plannen werden in Juli j.l. reeds goedgekeurd en de gelden toegestaan. Vreemd doet het de regenten dan ook aan, dat eerst nu, na het protest van de Ver. „Haerlem" uit d en raad nog verzet komt. Regenten verzoeken dus, aan het verzoek van de Yer. Haerlem niet te voldoen. MAATSCHAPPIJ „TOT NUT VAN T ALGEMEEN". LEZING DOOR DEN HEER PORTIELJE. Voor het departement Haarlem van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" heeft de heer A. F. J. Portielje, inspecteur van de levende have van „Artis". een lezing met lichtbeelden gehouden over het onderwerp „Leeuwenjeugd en opgroei in Artis en Leeuwenleven in de Oost-Afrikaansche steppen". De heer Portielje heeft in zijn voordracht den leeuw in de allereerste plaats van psy chologisch standpunt bekeken en daaruit de gedragingen van het dier nader verklaard. Het verstandelijke in het dier ontgaat den menschen over het algemeen. Men beschouwt het dier óf als een caricatuur vair den mensch óf als een „levende automaat". De eigenlijke actie van het dier is tweeër lei. In de eerste plaats de oerinstincten, de erfelijke aandriften, die elk dier bezit, zooals de aandrift van het zelfbehoud, de paring, de nieuwsgierigheid. Deze zijn als het ware soort-eigenschappen, die het dier bij ziin ge boorte meegekregen heeft. Wanneer dit in stinct zijn doel niet kan bereiken, komt de factor der ondervinding er bij, die db aan driften, wanneer de omstandighedën dit eischen, kan wijzigen of onderdrukken. Het individueele element dus. Spreker wees er op, hoe het. dier over het algemeen totaal verkeerd bekeken, be oordeeld en behandeld wordt, ook door vele zoogenaamde dierenvrienden. Men negeert bijvoorbeeld de fijne gevoelsuitdrukkingen van den hond en probeert hem, ln navolging van den menschelijken handdruk, tot het pootjesgeven af te richten. Deze onoordeel kundige behandeling heeft dikwijls tot ge volg. dat de dieren volslagen psychopathen worden. Spreker hoopte, dat de te vertoonen lichtbeelden tot een beter begrijpen van het dier zouden mogen bijdragen. De aanwezigen hadden thans de gelegen heid de fraaie collectie in Artis opgenomen plaatjes te bewonderen, die de heer Portielje had meegebracht. Daarbij kreeg men een goeden kijk op de psychologie van het oude re en het jongere dier. De welp geniet een ongestoorde zelfontwikkeling. terwijl de 1 leeuwin in alles het goede voorbeeld geeft. Zoo zien wij hoe langzamerhand ook de oer instincten in het dier bovenkomen en, of schoon het moederdler daar nooit in is voorgegaan, het besef van loeren op en be springen van de prooi in hem wakker wordt. Ook van den volwassen leeuw toonde spre ker een serie beelden, voornamelijk in Artis INGEZONDEN MEDEDEELIXGËK a CO Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per ref«l. MEUBELEN Levering direct tan PARTICULIEREN Moderne EIKEN EETKAMER compleet t 17 O. - HUISKAMER AMfcLBcEMENT, compleet90.- HUIS-, SALON-, SLAAPKAMEKMELBELEN. BEDDEN. DEKENS enz., alles met 3 jaar schrif telijke garantie. Prima afwerking. Nederl. Meuoel-industrie „NEMI", Modelkamers voor HAARLEM KOININQINNEWEO 18 TELEFOON 12868 leder een, man of vrouw, bunkert er naar een Par~ her Duofold te bezitten. Met glinsterende oogen openen zij het smaakvolle etui daar voor hen, op het zachte fluweel, ligt een prachiig, reeds zoo vurig verlangd Parker I>uctte-stel, een vulpen en een potlood. En, waneer gij een edelmoedig gever zijt, een Parker bureau-standaard boven dien 25 Jaar Comfort Haar groote pen, gegaran deerd voor 25 jaar, is extra sterk door een extra gewicht aan goud, de punt bedekt met onverslijtbaar iridium. Juwccl- glad is zij gepolijst, zij glijdt over het papier, zonder dat de vingers haar slechts het minste behovcn te drukken. Kleuren naar de moderne eischen. Uit zeldzame en smaakvolle kleuren kunt gij Uw keus maken lakrood, smaragdgroen, Chineesch geel, lazuurblauw, zwart met goud en dc Duofold de Luxe in zilverachtig Parol- grijs met zwart. Parker Pennen .- Senior Ff. 20; Special Ff. 18.SO. Junior FI. IS Lady Fl. 15, Bijbehimrentfe PoliooJf 11 Fl. f2.50. Ff. U. rn Fl. 10. Cebr. BIKKERS N.V. AMSTERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM opgenomen. Hier vestigde hij vooral de aan dacht op den schitterenden bouw van het dier. Prachtige opnemingen waren hierbij van den leeuw, die zich ten aanval voorbe reidt, de drinkende leeuwin enz. Het laatste, deel van de voordracht behan delde den leeuw in de wildernis, waarbij spreker een aantal afbeeldingen gebruikte naar foto's van den beroemden natuur onderzoeker Schillings. Het groote nut van het roofdier in de wildernis is vooral hierin gelegen, dat het saneerenden en reguleeren- den arbeid verricht. Wanneer van een be paalde diersoort te veel is. zorgt het roofdier ervoor, dat het aantal vermindert, terwijl het anderzijds voor alles de zwakke en zie ke exemplaren opruimt. Spreker vond gedurende zijn lezing, die zich door groote levendigheid en geest ken merkte, herhaaldelijk aanleiding het dier in vergelijking te brengen met den mensch. in het bijzonder met het kind. De toeschouwers volgden met gespannen aandacht de boeiende voordracht van den heer Portielje. „KUNST ZIJ ONS DOEL". Door het teekencollege „Kunst zij ons doel" zal een tentoonstelling worden gehou den van „Het Portret" in olie-, waterverf of pastel in het Waaggebouw van Zaterdag 6 December tot en met Zondag 14 December. Deze tentoonstelling belooft bijzonder aan trekkelijk te worden, niet alleen, omdat de tentoonstellingscommissie den leden met aandrang heeft verzocht alleen hun beste werken in te zenden, maar ook door de aan wezigheid van het laatste levensgroot, in olie verf, geschilderd portret van Z.DJH. Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem door onzen stadgenoot den kunstschilder H. J. Wesseling. VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER. FILM- EN CABARET-AVOND. In samenwerking met de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" bood de Vereenf- ging voor Vreemdelingenverkeer alhier haar leden en introducés Vrijdagavond in de groote Gemeentelijke Concertzaal een film- en ca baretavond aan. die uitstekend geslaagd mag genoemd worden. Toen de voorzitter van „Vreemdelingenver keer", Jhr. J C. Mollerus. de bijeenkomst met een kort inleidend woord opende, sprak hij een flink bezette zaal toe. Het bestuur had gemeend, zoo deelde de heer Mollerus mede. dat het aardig was, iets voor de leden te doen. Ten eerste omdat die leden anders zouden vragen: wat krijgen wij voor ons geld? En ten tweede: om een propagandistische reden. Het is van belang, den band tusschen de leden nauwer aan te halen en het aantal leden te doen toenemen. „Wij mogen", ging spr. voort, „niet klagen. Wij hebben veel steun ondervonden en wij moeten dankbaar zijn voor de houding dje het Gemeentebestuur in den laatsten tijd tegen over ons aanneemt, voor de medewerking die wij van den Raad ondervinden en voor de hulp, die de Kamer van Koophandel ons verleent ln den vorm van een subsidie. Maar hiervan alleen kunnen wij niet leven. Ons werk moet gedragen worden door de bevol king van de geheele stad, want de geheele gemeenschap van Haarlem profiteert, direct of indirect, van ons werk". De heer Mollerus eindigde met den wensch. dat zeer veel nieuwe leden zich in de komende dagen zouden aanmelden. Hierna werden twee zeer interessante films vertoond. Wij hebben al heel wat films zien „afdraaien", óók óver Indië, maar nog nooit een als de film van „Modern Soerabala", die zulk een uitmuntend beeld gaf van het leven ln de vroolijke stad Soerabaia, waar tegelijker tijd zoo hard gewerkt wordt. De toeschouwers maakten een tocht door Soerabaia als in een „sightseeing-car", bekeken het leven in de handelsstad van Java van verschillende kan ten. bezichtigden de groote gebouwen, be zochten de markt en kregen ook eenige kijkjes op het gemeèntêlijk bedrijf van Soe rabaia. Hoe-buitengewoon aardig waren bij voorbeeld die beelden van het drukke straat verkeer! De volgende rolprent liet het een en ander zien van land en volk van Zuid-Afrika. Ook deze film was hoogst belangwekkend. Woeste natuurtafereelen wisselden af met vrediger beelden van mooie gebouwen en zeer boeiden de schilderachtige scènes uft het Zoeloe leven. De eerste film werd welwillend ter vertoo ning afgestaan door den heer F. C. Frumeau, oud-directeur van Publieke Werken te Soe rabaia en de tweede was welwillend ter be schikking gesteld door het bestuur van de Ned. Zuld-Afrikaansche Vereeniging te Am sterdam. Na de pauze was het woord aan Marijke van Tooren en Rik Boersema, die verschil lende nummers uit hun nationaal en inter nationaal repertoire ten beste gaven en zich daarbij beschaafde en begaafde artisten toonden. De oud-Fransche en oud-Duitsche liedjes deden het uitstékend en werden met goede voordracht en groote levendigheid gegeven. Het waardig slot van den avond vormden liedjes uit den Biedermaier-tijd, in costuum gezongen en die een groot en welverdiend succes hadden. Wij gelooven dat het bestuur van Vreem-- delingenverkeer met tevredenheid op dezen propaganda-avond zal kunnen terugzien. Nog meer zal het dit -natuurlijk doen, wanneer het bijkomstig doel: het verkrijgen van veel nieuwe" leden, óók zal bereikt worden in de allernaaste toekomst! JUBILEUM H. RENOUT. Heden "herdacht de heer H. Renout den dag, waarop hij vóór 25 jaar als plaatdrukker in dienst trad bij de firm Joh. Enschedé en Zonen. Hij werd hedenmorgen door de heeren A. Visser en F. Uittenbosch. van zijn woning gehaald en naar zijn werkplaats geleid. De heer Visser sprak den jubilaris harte lijk toe en bood hem namens het personeel een enveloppe met inhoud aan. Uit naam van de meisjes der plaatdrukkerij overhan digde mej. J. van Ekeren den heer Renout bloemen. In den loop van den morgen werd de jubilaris ten kantore van mr. H. J. D. D Er.- "scheaé omvangen en in tegenwoordigheid van mr. Joh. Enschedé en de heeren B. F. Enschedé en A. D. Huysman, secretaris de- firma, gelukgewenscht door Mr. H. J. d. d Enschedé, die den heer Renout waarde*, rend toesprak, zijn bekwaamheid roemde en hem de gebruikelijke enveloppe overhandig, de. NAT. CHR. GEHEEL-ONTH. VEREENIGING. In de Donderdagavond in het „Blauw* Kruis" gehouden ledenvergadering werd dé nieuw-gekozen voorzitter, de heer J. w. Halsema, door ds. Dijkman geïnstalleerd. De heer Ten Brink werd welkom geheeteu als nieuw bestuurslid. Er werd een propa- gand a-c om missie benoemd bestaar.de uit de heeren E. Boven, Prent Sr-, Ten Boom en Sougé. Door den Administrateur van het gebouw, den heer Beenhakker, werd de rekening en verantwoording van de exploitatie, ingediend. Een Commissie zal deze rekening onderzoe. ken. De financieele toestand is zeer gunstig. Nadat. Ds, Dijkman nog van de winter-pro- paganda had gesproken werd de goed be. zochte vergadering gesloten. ONZE EERSTE VLIEGSTER. Vrijdag is aan mejuffrouw E. M. M. Ver- sluys uit Delft op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam het brevet voor sportvliegen op eenigszins feestelijke wijze uitgereikt. VERBRUIKSCOÖPERATIES TEGEN EEN MAALGEBOD. De Centrale Bond van Nederlandsche Ver bruikscoöperaties heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin hij Protesteert tegen steun aan den landbouw in den vorm van een maal- en menggebod, zooaLs voor. gesteld in het ontwerp Tarwewet. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) WERKLOOZENZORG TE AMSTERDAM. UITBREIDING DER MAATREGELEN. B. en W van Amsterdam en het bestuur der Burgerlijke Instelling voor Maatschap- pelijken Steun te Amsterdam, hebben in overleg met de vakcentralen maatregelen ge nomen, om de ondersteunden in dezen win ter tegemoet te komen. Voor de georgani seerde werkloozen is de vergoeding voor de betaling van de huur verhoogd. De wachttij den, welke bepalen, hoe lang werkloozen werkloos moeten zijn voor zdj steun genieten, zijn belangrijk ingekrompen. De ongeorga niseerde werkloozen, wier ondersteuning steeds lager is dan die der overige groepen zullen een toelage van f 1 per week ontvan gen. Extra-verstrekkingen van kleeding, schoei sel, dekking enz. zullen eerder en iets ruimer verstrekt worden. Met de brandstoffenhan- delaren hebben B. en W. een overeenkomst gesloten, krachtens welke de ondersteunden, die dit wenschen, tegen inhouding van f 0.50 op hun brandstoffen toeslag een bon kunnen ontvangen, waarop zij zonder bijbetaling 1/2 H.L. eierbriketten van een belangrijk hoo- gere waarde kunnen betrekken. Tenslotte besloten B. en W. ook dit jaar een warm voedselverstrekking voor allen, die daarvan gebruik wenschen te maken, te or- ganiseeren. Zij hebben zich met de besturen der grootste gemeenten tot de Regeering ge wend, ten einde te trachten een tegemoetko ming te verkrijgen. Tevens werd de regeering verzocht maatregelen te nemen tot verlen ging van den duur der ultkeering uit de werk loozenkassen der vakvereenigingen. JUBILEUM C. DE VRIES. Heden was het 40 Jaar geleden dat de heer C. de Vries als voerman bij de Gemeentercl- niglng alhier in dienst trad. Een officieele huldiging had niet plaats, daar de jubilaris zich hieraan had onttrok ken. De heer De Vries ontving van het ge meentebestuur een bedrag in geld en 10 extra vrije dagen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. p«r regeL ELECTRISCHE LIJSTENFABRIEK Grootste sorteering Portretlijsten, Plaatwerken, Etsen, Litho's enr Luxeartikelen Zondag 30 November geopend van 10 tot 5 uur n.m. FEUILLETON „Liep weg met een andereu man ver liet uw echtgenoot? Waarom? Verliefd op den kolonel?" „Neen!" Haar oogen schoten vuur. .Dat moet u niet denken. Kolonel Beetham deed jets heel vriendelijks -- een onverstandige daad en hij zal er niet voor te lijden heb ben. Lang geleden heb ik me dat al voorge nomen." „Als 't je blieft Eve," zei de kolonel. ,Dat zal ik niet dulden. Je moet je geschiedenis niet om mijnentwille vertellen." „Dat is net iets voor jou," antwoordde ze. „Maar ik sta er op. Ik heb gezegd, dat als ik ooit ontdekt mocht worden, ik alles zou vertellen. En na wat Erie nu heeft gedaan, hindert het niet meer. Oh. het zal me zoo verlichten om eindelijk alles te vertellen." Ze wendde zich naar Flannery toe. „Ik zal heel ver in het verleden terug moeten gaan. Ik werd in Devonshire opgevoed, bij mijn oom en tante. m'n ouders waren dood. Ik was niet erg gelukkig. Mijn oom had heel ouderwetsche denkbeelden. Hij meende het wel goed. en was vriendelijk, maar we kon den nu eenmaal niet erg goed opschieten. Toen ontmoette ik Eric Durand. Ilij was een romantische figuur en ik aanbad hem ik was toen pas zeventien. Op m'n achttienden verjaardag trouwden wc. Hij was bij een re gimen; in Peshawar gedetacheerd en ik ging met hem mee. „Zelfs nog eer we in Indië waren aangeko men, betreurde ik reeds wat lk gedaan had. Het speet me dat ik niet naar oom had ge luisterd hij had het huwelijk nooit goed gekeurd. Onder z'n kranigheid ontdekte ik dat hij laag en gemeen was. Hij was een spe ler en dronk te veel. Z'n werkelijk karakter stond me tegen; hij was ruw en wreed en een bedrieger. „Spoedig na onze aankomst in Peshawar, begonnen er brieven uit Londen te komen brieven in vuile enveloppen met een onbe schaafde hand beschreven. Ze schenen m'n man woedend te maken; men kon niet met hem omgaan, na hun ontvangst. Het ver baasde en verschrikte me. Op zekeren dag 't was die waarop de pic-nic plaats had ontving ik een dezer brieven, toen m'n man niet thuis was. Ik werd wanhopend. Ik voor zag maar al te goed de uitbarsting die deze brief zou veroorzaken. Ik aarzelde 'n poosje. Ten slotte maakte lk hem open en las hem. „Wat ik daarin las. vernietigde voor altijd mijn leven. Hij kwam van een portier van 'n kantoor te Londen en behelsde dat hij meer geld ineens moest hebben, 't Was geen toe speling 't was een openlijk iets. Alles was maar te duidelijk. Eric, mijn man. werd door den portier afgekocht. Hij gaf geld om den man te doen zwijgen. Als hij het niet d eed dreigde de portier hem met het openbaar maken van het feit, dat hij Eric een Londensch kantoor had zien verlaten, op een avond, een jaar tevoren een kantoor waarin Hilary Galt. de procureur, op den vloer dood was gevonden, met een kogel in het hoofd." Eve Durand wachtte even en vervolgde met moeite: „Mijn echtgenoot moest dus .losgeld geven voor den moord op Hilary Galt. Hij kwam even daarna thuis ln een nogal ge schikte bui voor hem dan altijd. Ik vertel de hem dat ik hem onmiddellijk zou verla ten. Hij wilde weten waarom en toen gaf ik hem den geopenden brief. Z'n gezicht werd grauw en hij zakte ineen. Plotseling viel hij op z'n knieën, kroop aan m'n voeten en smeekte me. Zon der dat ik er naar vroeg, vertelde hij me de geheele vreeselijke geselt ie den is. Hilary Galt en mijn oom, sir George Mannering, waren oude vrienden. Op den ochtend van dien vreeselijken dag, had de procureur Eric bij zich laten komen en hem verteld dat, zoo hij in z'n voornemen, om met me te trouwen, volhardde hij lk bedoel Mr. Galt naar mijn oom zou gaan en hem eenige minder goede dingen uit Eric's verleden meedeelen. Eric had het aangehoord en het kantoor ver laten. Dien avond was hij teruggekomen, had Hilary Galt gedood en had de portier hem weg zien gaan. „Hij zei dat hij het uit liefde voor mij had gedaan. Omdat hij me wilde hebben om dat hij besloten had dat er niets op z'n weg mocht komen dat hem hierin zou verhin deren. Ik moest hem vergeven." „Pardon", viel Chan haar ln de rede. .Heeft hij, op dat ongelukkig moment soms over een paar fluweelen pantoffels gespro ken?" „Ja. Nadat nadat hij Mr. Galt had ge dood. zag hij de pntoffels op 'n stoel lig gen. Hij wist dat Scotland Yard altijd naar een leiddrad zocht, en hij besloot er een te verschaffen d:.e niets beteekende en van hem zou afleiden. Daarom deed hij Mr. Gait's schoenen uit en deed hem de pantoffels aan. Ik geloof dat hij er tamelijk trotsch op was. O, hij was altijd knap. op z'n eigen lage manier. Hij pochte op wat hij gedaan had, en Scotland Yard het spoor bijster had ge maakt. Daarop begon hij weer te smeeken hij had het om mijnentwil gedaan ik moest het niet vertellen. De hemel weet dat lk er geen verlangen naar had om het hem te vertellen; alles wat ik verlangde was om van hem weg te komen. Ik zei weer dat ik weg zou gaan. „Ik zou je nog liever dooden." was zijn antwoord, en hij meende het, dus ik ging naar dien pic-nic, mijn leven vernietigd Kolonel Beetham was er ik had hem eens razend, waanzinnig van angst en verdriet, voordien ontmoet een edel man, een gentleman; allees wat Erie niet was. Hij ging den volgenden ochtend weg dat drong ineens tot me door. Hij moest me meenemen. Ik stelde het verstoppertjesspel voor ik had den kolonel al gevraagd om me op een bepaalde plek te ontmoeten. Hij kwam. Ik liet hem beloven nooit iets te vertellen, en verklaarde hem de afgrijselijke positie waarin ik me bevond. Als ik trachtte open lijk mijn man te verlaten, was lk bang ik was er zeker van dat Eric z'n bedreiging zou volvoeren. Kolonel Beetham hield zich prachtig. Hij arrangeerde alles. Ik hield me 's nachts in de heuvels schuil. Bij het aan breken van den dageraad kwam hij, met Li Gung in den wagen dien hij bij z'n kara vaan had gevoegd, met het voornemen er zich van te ontdoen, als we den pas voorbij waren. Ik reed, daarin verborgen weg. en voorbij den Khyber, begon er voor mij het mooiste avontuur dat een vrouw ooit be leefde. Acht maanden door die woeste streek op een kameel 's nachts de sterren, de stormen van stof, de woestijn, die zich kaal. maar geheimzinnig uitstrekte, zoo ver hei oog reikte. Buiter. Teheran verliet ik de ka ravaan en ging alleen naar Baku. Vandaar ging ik naar Italië. Acht maanden waren er over heen, zooaLs ik zei, en de vervolging en het geroep waren voorbij. „Maar nu begreep ik pas wat ik had ge daan Kolonel Beetham was 'n held ep over al geëerd. Wat zou er gebeuren, als het be kend werd hoe ik Indië had verlaten? Oeen reis had onschuldiger kunnen zijn, maar dit is een cyniscTie wereld. Terwijl hij een goede, ridderlijke daad verrichtte, had ko lonel Beetham zichzelf in de positie ge plaatst, in de oogen der wereld, van wegge- loopen te zijn, met een anderman's vrouw. Werd dit bekend, dan zou de prachtige car rière van den kolonel vernietigd zijn. Het mocht nooit bekend worden. Ik zei bij mezelf dat ik daarvoor zou „zorgen". „En dat heb je", merkte Beetham zacht op. „Heeren, u hebt juist gehoord dat, wat ik deed, een ridderlijke daad werd genoemd. Maar het was heelemaal niets vergeleken bij wat Mrs Durand sindsdien heeft gedaan." „Om te beginnen", ging de vrouw voort, „schreef ik m'n man ©en brief. Ik deelde hem mee dat hij nooit moest trachten me te vinden, voor z'n eigen bestwil. Ik zei. dat als ik werd gevonden, als het uitkwam hoe ik Indië had veriaten, ik geen oogen- blik zou aarzelen. Ik zou ko'.onel Beetham's naam te gelijk zuiveren, door een duidelijke mededeeling waarom ik weg was gegaan. Ik zou zeggen dat ik gegaan was. omdat ik ont dekt had dat mijn man een moordenaar was. Eric anlwoorde niet. maar hij moet den brief ontvangen hebben. Daarna heeft hij nooit meer getracht me te vinden. En hij wensehte evenmin dat een ander me zou ontdekken, zooals hij u nog kort geleden be wees." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6