UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 2 DECEMBER 1930 HEEMSTEDE IJMUIDEN. SCHOOLBOCW. Door don architect N. J. Nljman is namens het R.-K. school bestuur Maria Hemelvaart aan de firma Venhoven en Evers de bouw der L. O. school opgedragen voor f 85374. HAARLEMMERMEER DE WATERSTAND. Het Is mot de krachtige werking der ge malen reeds mogen gelukken den waterstand in den Haarlemmermeerpolder op laag win terpen te brengen. De landerijen, die door het overtollige water zeer drassig waren, komen langzamer hand weder in normalen toestand en kunnen hier en daar reeds goed worden bewerkt. MOTOR-ONGELUK. De bestuurder van een motorrijwiel, de heer B., had Maandagmorgen op den Hoofd weg alhier, door het slippen van den motor het ongeluk te vallen. Met een gebroken been werd hij opgenomen en na door een dokter voorlooplg verbonden te zijn, naar een zie kenhuis overgebracht. KERKBOUW. In verband met den bouw van een nieuwe hulpkerk met woning aan den Hoofdweg na bij de Kaag alhier waarvan de kosten wer den geraamd op f 60.000 en uitgaande van het R.K. Kerkbestuur der Parochie van de H,H. Engelbewaarders te Lisse, vernemen we, dat men thans met de dakbedekking bezig is en met de afwerking van het interieur spoedig een begint zal worden gemaakt. Het Is echter niet te verwachten dat deze kerk in den a.s. winter al in gebruik zal kunnen worden genomen. Dit zal vermoede lijk wel niet eerder dan in de maand Maart of April kunnen plaats hebben. DE HUISNUMMERING DJ HAARLEMMERMEER. In Haarlemmermeer heeft de hulsnumme ring, die in alle deelen van deze gemeente dringend noodzakelijk was en dan ook op groote schaal moest plaats hebben, haar be slag gekregen. Alle aan de verschillende wegen straten, lanen en pleinen staande woningen werden van een flink groot en duidelijk lees baar nieuw huisnummer voorzien. Deze al- geheele vernummering was vooral voor de (brievenbestellers in den beginne soms wel een beetje lastig, maar blijkt nu toch voor de verschillende administraties en vele per sonen een groote terbetering «te zijn. PERSONALIA. Tot telefoniste le klasse zijn bevorderd de dames J. J. Broek, J. F. van Keizerswaard, G. E. Suwerink, J. Verbruggen en A. T Wognum. AANVOER VERSCHE HARING. Het is opmerkelijk, dat zoo weinig Engel- sche drifters hfer hun versche haringvangst aan de markt brengen, temeer, daar bij een groote aanvoer, zooals andere jaren, zeer vele menschen hiermede een boterham verdienen. Men vermoedt dat de drifters te veel om de Zuid (Kanaal) visschen en de vangst de moeite niet loont om in IJmulden te markten. Een enkele Hollandsche logger brengt nog wel eens een partijtje mede, dat dan voor plm. f 14 per kist a.an de rookerijen hier ln den omtrek verkocht wordt, een prijs onge veer twee maal zoo hoog als verleden jaar in deze maand. SPAARNDAM BEVERWIJK DE GAS- EN ELECTRICITEITSTARIEVEN. Betreffende de verlaging van de tarieven voor gas- en electriciteit, waartoe de ge meenteraad ln zijn vergadering van j.l. Don- ..decdag.besloot, vernemen wU.dat dc nieuwe tarieven bij tie meteropneming over de 'maand December voor de eerste maal in toe passing zullen worden gebracht. Daar dit raadsbesluit een bedrag van f 33000 noodlg maakt, zijn de winsten op t gas- en electrlclteltsbedrljf voor 1931 lager geraamd dan vorige Jaren. De winsten zijn thans als volgt geraamd: gasbedrijf f 24.000 (vorig jaar f 30.000). electriciteitsbedrijf f 27.000 (vorig jaar f 34.000). NIEUWE AUTOBUSGARAGE. Aan den aannemer J. M. Tromp, alhier is voor de som van f 14549 opgedragen het bouwen van een garage met kantoor ten be hoeve van de N.V. Autobusdienst P. Mooy, alhier Het gebouw zal verrijzen aan de Mee- rensteinstraat. Architect is de heer A. Smit, alhier. HEIJERIMANS-nERDENKING. Uitgaande van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling zal Woensdagavond ln het Ken- nemer Theatereen Hcljermans-herden- kingsavond worden gehouden. Het „Groot Volkstooneel" (Ensemble Bouber) zal drie één-acters van den schrijver opvoeren, na melijk „Nocturne"', „Het Kind" en „Het Ka merschut", UITVOERING „CRESCENDO". Zaterdagavond gaf het Spaarndamsch fanfarecorps „Crescendo", directeur F. A. Dekker Jr. haar eerste winter-uitvoering in dit seizoen ln de zaal van den heer Th. J. v. d. Putten op de Westkolk. Er was veel pu bliek. De voorzitter de heer Joh. Klomp heette de aanwezigen welkom en sprak zijn vreugde uit over de groote belangstelling voor „Cres cendo". Hij dankte voor de spontane mede werking van het publiek, bij den laatstcn bazar, die zulke mooie resultaten heeft op geleverd, tenbate van het concours ter ge legenheid van het 121/2-jarIg bestaan der vereeniging. Hierna begon de directeur met de afwer king van het programma met een Amerikaan schen marsch van Ersberger, die zeer cor rect werd uitgevoerd. Daarna volgde de ouverture ..Berlin wie es weint und lacht", van Conradi; deze ouverture genoot een zeer goede vertolking, behoudens een klein on gelukje der trombone's in het andante. Als no. 3 stond op het programma vermeld een polka voor twee pistons, uit te voeren door gezusters D. en S. de Vries, die zich op schit terende wijze van haar taak kweten. De dames worden door den voorzitter met bloemen gehuldigd. Hierna volgde de bekende Cou-Cou-Wals van Jonassen, die zeer ln den smaak van het publiek viel, vooral omdat de Koekkoek partij mooi door den heer P. Berk Jr. werd vervuld. Tot slot werd nog gespeeld „Marche de flambeaux" van Meijerbeer, die met veel bezieling werd vertolkt. Hierna trad op de bekende humorist Foledo uit Bentveld, met den pianist W. Boeree als begeleider. Zij hadden veel succes. De uitvoering werd met een gezellig bal gesloten. HILLEGOM BLOEMENDAAL WONINGBOUW. De woningbouwvereenlglng „Bloemendaal- Noord" zal op Maandag 15 December op het Raadhuis te Bloomendanl aanbesteden den bouw van 65 arbeiderswoningen, welke aan den Brederodewog en Duinlustparkweg zullen worden gebouwd. OPBRENGST FEESTAVOND WITTE KRUIS" De Feestavond van het „Witte Kruis", de vorige weck in het Jeuedgebouw gegeven, heeft aan dc kas een batig saldo van f 471 opgeleverd. VELSEN TURBINE VOOR HET P.E.N. Woensdagavond te 9 uur 40 min. wordt Wederom oen speciale trein, welke bestaat uit 24 wagens, bevattende een turbine voor de nieuwe centrale van het P.E.N., te Bever- wiik verwacht. Deze trein is uit New Castle vertrokken en komt met de veerboot van Harwich naar Zeebruege en gaat van daar verder over de Belgische li'ncn naar Nederland. Daar enkele wagens buiten profiel geladen zijn moesten van een tweetal plaatsen de rooknlaten onder de viaducten weggenomen worden, om den trein te kunnen laten pas- seeren. c De directie der spoorwegen heeft er ook zorg voor te dragen dat de spoorlijn on dat moment alleen voor dezen trein gebruikt wordt. daar. zooals reeds eerder gezeed is. enkele wagens bulten profiel geladen zijn en er geen tweede trein langs dezelfde lijn kan passeer en. De trein wordt te Beverwijk met machines van het hoogovenbedrljf gerangeerd over het terrein van het hoocovenbedrijf naar de centrale en gaat ledig langs dcnzelfden weg terug naar Engeland. JAARVERGADERING IULLEG. IJSCLUB. Maandagavond hield bovengenoemde ver eeniging in hotel Sistermans haar jaarverga dering. To ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer Klaver, de bijeenkomst met een woord van welkom, hij betreurde de geringe opkomst, daar de agenda zeer belangrijk is. Het is Immers cenlge weken geleden dat het ijsbaanterrein verkocht is, terwijl de nieuwe eigenaar niet bereid is het terrein wederom in huur af te staan. Hillegom is dus zander ijsbaan, hetgeen zeer te bejammeren is, voor al ook voor het veilig rijden der kinderen. Spr. hoopte uit de vergadering adviezen te vernemen. De notulen en het jaarverslag van den se cretaris worden goedgekeurd. Uit het jaar verslag van den penningmeester blijkt, dat de ontvangsten 1299.50 en de uitgaven 894.06 hebben bedragen, zoodat er een batig saldo is van f 405.44. Besloten werd den pachter van de con sumptietent de betaalde pachtsom te restl- tueeren. Bij de volgende bestuursverkiezing werd in de plaats van den zich niet meer herkiesbaar stellenden voorzitter gekozen de heer C. A. Rijnbeek, terwijl dc heeren J. C. Kat en S. C. Nieuwkamp bij acclamatie resp. als secreta ris en bestuurslid werden herbenoemd. Dc 2e voorzitter, de heer Koek, stelde voor den scheldenden voorzitter tot eerevoorzitter te benoemen, hetgeen 'met applaus werd be groet. De heer Klaver nam deze benoeming met eenige woorden van dank aan. Bjj de rondvraag kwam de terrelnkwestie aan de orde. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter, dat er te Hillegom momenteel geen terreinen zijn om als ijsbaan geëxploiteerd tc worden. Men heeft dus het plan dit jaar bij vriezend weder eenige vaar ten en sloten ln goeden toestand te brengen, zooals Vossevaart, Lange Sloot, e.a. Voorge steld werd aan het gemeente-bestuur te ver zoeken het terrein naast dc zweminrichting te mogen gebruiken en dit dan ln hoofdzaak voor de kinderen te bestemmen. Aldus werd besloten. Verder werd verzocht de school hoofden intijds van te houden wedstrijden op de hoogte te brengen, zulks met het oog op het vrijaf geven. De heer J. Rusman, als jongste baancom missaris bracht namens allen hulde aan den scheldenden voorzitter en dankte hem met hartelijke woorden voor dc vele werkzaam heden als voorzitter en bestuurslid ten bate der club verricht, welke woorden door krach tig applaus werden onderstreept. De heer Klaver dankte en zei door zijn vele functies gedwongen te zijn er eenige neder te leggen. Wat. hij gedaan heeft geschiedde steeds uit liefde voor de Usclub en tor wille van het Hillcgomsch publiek. JEUGDCENTRALE. Hier ter plaatse ls opgericht een Jeugd- centrale, ten doel hebbende den onderlingen band tusschen de verschillende christelijke vereeniglngen tc versterken en meer contact met elkander te houden. Het bestuur is samengesteld als volgt: de heer J. D. Jansen, voor/.; de heer C. Vis, secr.; mej. A. Nieuwkamp, penningm de heer H. v. d. Schrier, alg. adjunct, terwijl als adviseurs optreden de hoeren Ds. J. II. Mul- l der, I. C. Baas en J. Sprcy. j Er ls dringend behoefte aan een eigen ge- bouw, waarin alle vereeniglngen voor hare bijeenkomsten, repetities, enz. Om daartoe te geraken zal er op nader te bepalen datum een bazar worden gehouden, er zal een op haaldienst van oud papier worden georgani seerd, men zal met een draaS-orgel door de gemeente gaan om giften in te zamelen, ter wijl tenslotte alle Hervormden op hun ver jaardag een gelukwensch zullen ontvangen, in de hoop dat deze wensch met een gave zal worden beantwoord. LEZING. Op Donderdag 11 December wordt door de Protestantsche Debatclub een openbare sa menkomst belegd in het Nutsgebouw, waar door den heer Scheps de vraag zal worden behandeld: Willen wij ln Nederland Roomsen recht of Nederlandsch recht? Deze lezing wordt gehouden in verband met de bekende rechtzaak te 's-Hertogenbosch. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van politie een krans met kruis in 't midden; pet; arm band; bruine handschoen; een actetasch inh. boeken; Boxman, Molenstraat, een belasting- merk in etui; M. F. Taat, van de Endelaan no. 28, een armbandhorloge; P. Hijzeldoorn, Emmastraat no. 7, een portemonnaie inh. Belgische geldstukken. BENNEBROEK VELDWACHTER De heer Kranenburg is benoemd tot ge meenteveldwachter in de plaats van den heer T. Bosch, die mot ingang van 1 Januari den dienst met pensioen gaat verlaten. ZANDVOORT V. v. V. V. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer heeft zich tot den ge meenteraad gewend met het verzoek de sub sidie voor haar aanmerkelijk te verhoogen. Ze grondt dit verzoek op de aanzienlijk hoo- gere uitgaven, waarvoor ze gesteld wordt door de uitgebreide propaganda voor de badplaats, in ons blad reeds vermeld. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. VOOR VERZOENING DER VOLKEN, ONTWAPENING EN TEGEN DEN OORLOG. EEN INTERNATIONALE GRENS- BIJEENKOMST. Verleden week maakte lk een Internatio nale grensbijeenkomst mee. die gehouden werd te Aken, door het Duitsohe voorberei dingscomité, in samenwerking met de Ncoit- meer-OorlogFederatie in Nederland en België, den Vredebond van- Duitschc Katholieken, de Deutsche Frfedensgèsellschaft," de Int. Vrouwcnllga en 'tie War-Reslsters Interna tional.- Dergelijke conferenties lijken mij van het meeste belang. Nieuwe vriendschapsbanden worden tusschen de volken geknoopt en oude hernieuwd. Reeds ln twee opvolgende jaren werden deze bijeenkomsten ln Antwerpen en Maastricht gehouden. Een uitvoerig verslag zou te veel ruimte vergen, daarom wil ik mij alleen bepalen tot het memoreeren van eenige punten. De groote balzaal van 't Altes Kurhaus, waar de conferenties gehouden werden en de wijnzaal, waar de gemeenschappelijke maal tijd plaats had, waren gratis door de stad Aken beschikbaar gesteld. Des Zondagsmorgens werden wij allerhof felijkst ontvangen en toegesproken, door den „Oberbiirgemeister, zelf een Kriegsbescha- digter", in de groote kroningszaal van het. prachtige stadhuis, dat opgetrokken is, op de fundamenten van de burcht van Karei den Grooten. Dr. Hermans, terzake kundig, leidde ons daarna rond, vertelde ons over de fres co's en toonde ons de schatten, aLs de keizers kroon, de rijksappel en staf, die in goud en edelgesteenten nagemaakt werden, daar do origineelen te Weenen berusten Vervolgens trokken wc in optocht door'de straten, voor afgegaan door de jongeren, met vaandels en muziek, naar de vergaderzaal, die stampvol belangstellenden was. Den avond te voren had de ontvangst der deelnemers plaats ge had, waren er korte toespraken gehouden, o.a. door den heer Borema, voorzitter der N. M. O, F. en den heer P. Kuin, voorzitter der J. V. A. Afd. Haarlem, verder was er muziek en waren er volksdansen van de Akensche R.K. jongeren. Zondagmorgen 11 uur begon de groote openbare bijeenkomst, uitstekend gepresi deerd door prof. F. Ebner uit Aken. Onder werp: „Waar gaan wij heen? Wat doen wij tegen den oorlog? De voorzitter begon met eenige adhaesiebetuigingen voor te lezen, er waren er zooveel, dat niet alle aan de beurt konden komen, een uitzondering werd echter gemaakt voor een brief van Prof. Einstein. Deze brief werd met luid gejuich ontvangen Nu kwamen de sprekers aan de beurt. De rij werd geopend door Dr. L. Kamerling uit Leiden. Deze hield in het Duitsch een uit stekende, geestdriftige, goed gedocumenteer de rede, waarop de Nederlanders trotsch konden zijn. „We moeten andersdenkenden niet veroordeelen, doch hen beschouwen als blinden, die geleid moeten worden en die men moet trachten ziende te maken." En spiekend over de Nationale Ontwapening, ze 1de hij: „Waarom moeten we steeds wach ten op de andere mogendheden? Wat zou er van Christus' leer geworden zijn, als zijn 12 apostelen gewaclit hadden, hem te volgen, totdat Pllatus.dlt gedaan zou hebben?" Tweede was de Vlaming Jacobs als verte genwoordiger der Oud-fitrüders. Wij vertelde o.a. van 't IJzermonument bij Dixmuiden. dat van do spaarpenningen der oud-strijders is opgericht, 't Is geen gedenkteeken als van den Onbekenden Soldaat, dat den oor'ogs- geest wakker houdt, maar een echt-Vredes- monument. Aan de vier kanten staat in 4 ta len „Nooit meer oorlog".. Op 23 Augustus wordt hier jaarlijks een reusachtige betoo ging gehouden van oud-strijders en pac'fis- ten, die eenstemmig verklaren, dat ze nooit meer aan een oorlog zullen meedoen. En als de regeering hen daartoe zal oproepen zul len ze allen weigeren. Ten bate van dit mo nument wordt een IJzerkalender verkocht „een herstelbare, eeuwigdurende kalender met inlegwerk", die bij geen pacifist mag ont breken. Daarna sprak een vertegenwoordiger van de „Chevaliers de la Paix* uit Luik, die de ongerijmdheid van den oorlog in deze woor den samenvatte: „WU zijn allen kinderen van één Vader!" Hlerr.a spraken nog 2 oud-strij ders Schulrat Müller van de Deutsche Frie- densgesellschaft en Red. Wirtz, van den R.K. Friedensbunddie met deze woorden eindigde: „Je Vaderland met de wapens die nen is geen Vaderlandsliefde, dat is Vader- landsdood". De vergadering werd besloten met 't aan nemen eener motie, dat we ons geen van al len meer zouden leenen voor oorlog, noch voor 't maken van oorlogstoerustingen. Deze motie zou worden opgezonden aan den Vol kenbond. Een geanimeerde gemeenschappe'ijke maaltijd besloot deze interessante bijeen komst. 's Middags waren er nog een bespreking van het Vïaamsch-Waalsch-Nederlandsch- Duitsch N. M. O -comité en een Internatio nale Jeugd-conferentie. Zoo behoort deze derde Grensconferentie weer tot 't verleden, waar we voor de toe komst nieuwe krachten verzamelden, om met moed en energie te blijven strijden voor ons mooi Vredesideaal! H. DE KRUUFF. Voorzitster A. N. V. Vrede Bond, Afd. Haarlem. DE RELLETJES EN DE POLITIE. Donderdagavond was ik er getuige van, dat politie-agenten en rechercheurs met hun honden zeer actief moesten optreden tegen over een troep kwajongens, welke het in hoofdzaak op de politie hadden gemunt. Is de aanwezigheid van zooveel politie niet aanleiding tot dat optreden? Indien de poli tie er niet is vervalt voor die kwajongens de gelegenheid om te tarten' Zelf heb ik ge hoord, dat onder zoo'n troepje vlegels een afspraak werd gemaakt: „nou jongens tot morgenavond". Op fabrieken en werkplaat sen wordt door die jongens de zaak druk be sproken en afspraakjes gemaakt voor den volgenden avond. Neem drie rechercheurs zonder honden, laten zij zich begeven onder de belhamels. Pik er drie of vier uit en berg ze een poosje op en bezie dan de resultaten. Het is geen manier het publiek te verzoeken uit de buurt te blijven waar de klappen vallen. Waar val len die? Staat het op een bordje? Als ik uit- de Groote Houtstrat kom en naar de Bar- teljorisstraat moet, ga ik over de Groote Markt, maar niet over Bloemendaal of zoo Iets. F. K. Wjj merken hierbij op, dat het de bedoe ling van den Commissaris was niet uit nieuwsgierigheid op de Groote Markt te blijven staan, want. juist door die nieuws gierigheid wordt het ontstaan van relletjes bevorderd. Het is natuurlijk niet te doen, dat op zulke tijden de politie de Groote Markt onbewaakt laat, want als er ongere geldheden gebeurden, zou men terecht vra gen: „Waarom was er geen politie?" Wel was het streven der politieleiding om het aantal agenten op de Markt tot het noodza kelijke te beperken. REDACTIE. VAN PLAN GEWEEST doch er nog niet toe gekomen? Doe het dan nog terstond, dan kunt U nog op tijd zijn! Zoo U een patient met een St. Nlcolaas- pakket wilt verrassen, schrijf dan dadelijk om een adres aan den heer A. Radix, voor zitter der Nederl, Vereeniging voor hulp aan zieken van geest, Pretoriusstraat 17 Amster dam. Steunt U liever geldelijk, gireer dan nog heden op no. 140554 Amsterdam, het nummer der vereeniging. Het kan nog juist voor St. Nicolaas en an dersvoor de Kerstdagen is Uw gift ook welkom 1 Heemstede 1/12 '30. Jacob van Campenstr. 10. C. G. HONIG Hz. BEBOUWING VAN DE DUINEN. Naar aanleiding van eenige artikelen in uw blad over de verbreeding en mogelijke bebouwing van den Zeeweg en den aanleg van een nieuwen weg door de duinen van Noord- wijk naar Velsen. wil ik gaarne de gelegen heid hebben eenige opmerkingen hieromtrent te maken, met het oog op de vele mogelijk heden die deze plannen openen, voor alle na tuurliefhebbers onder de bewoners van de provincie Noord-Hol land. Waarom is een gedeeltelijke bebouwing van hei, duingebied zoo af te keuren? Een heuvelachtig landschap met hier en daar menschelijke woningen, zelfs groepjes huizen, gehuchten en dorpen, is over 't alge meen zeer mooi, ja wordt gewoonlijk be schouwd als „schilderachtig", mits deze be bouwing zich natuurlijk en harmonisch in het landschap voegt, en hiervoor kan de ge westelijke commissie voor uitbreidingsplan nen zeer goed waken. Niets is landschappelijk gezien leeldjker dan de zoogenaamde „lintbebouwing", die de meeste bestaande wegen in de provincie ont sieren, en voor de natuurliefhebbers weinig gelegenheid biedt tot genot en verpoozing. Als deze soort van bebouwing ongehinderd doorgaat zal weldra nergens een plekje zijn waar een wandelaar of fletser rustig kan ge nieten, omdat deze „border" van huizen alle vrije uitzicht belemmert en alle ruimte langs den weg in beslag neemt. Een plan als de door de Gemeente Bloe mendaal ontworpen bebouwing van den Zee weg is in werkelijkheid niets anders dan een voortbouwen in die trant. Al zijn groote villa's of buitenplaatsen niet altijd lcelljk, wordt immers hierdoor slechts aan een klein aantal „millionnairs" een pri vilege gegeven tot bewonen en bezitten van deze terreinen, terwijl Juist de groote be volking van de Provincie hier wordt bulten gesloten, niet alleen wat wonen betreft maar zelfs wat wandelen en uitrusten aangaat. Nu is bekend dat juist het duingebied een zeer gezonde woonstreek is, de duinen bieden beschutting -tegen den wind en zonnige hel lingen zijn er genoeg, tevens droog zand om huizen te bouwen, terwijl hierdoor weinig vruchtbare grond aan tuin- en landbouw wordt onttrokken. Dit laatste is zeker van zeer groote beteekenis uit een economisch oogpunt. Dat het planten en dierenleven in de duinen do-ar een gedeeltelijke of zelfs vrij uitgebreide bebouwing, schade hoeft te lijden is zeker niet een noodzakelijk gevolg. Onder des kundige leiding is dit integendeel juist in gunstiger conditie te brengen. Het spreekt vanzelf, cat jagers en vogelvangers en alle andere rustverstoorders onder strenge controle moeten worden gesteed, „roofdieren" als hon den en katten geheel geweerd of tot een minimum beperkr. De ware natuurliefhebbers zullen voor het gemis van deze huisdieren ruimschoots vergoeding vinden in de wijje flora en fauna in hun onmiddellijke omge- ving. Voor de volksgezondheid zou het open stellen van de duinen als woonplaats zeker een zeer gunstige factor zijn. Voor allerhande gezonde sport is hier ook gelegenheid b.v. golf- en paardensport, die anders hier in de Provincies weinig beoefend wordt. Ook voor volksfeesten, openlucht» samenkomsten, tooneel en volksdansen, zijn hier bij uiistek de goede plaatsen te vinden. Als eens onze gewestelijke commissie voor uitbreidingsplannen een prijsvraag uit- schreef onder de architecten voor een der- gelijke „kolonisatie" van de duinen? Niet van doodsche eindelooze en vervelende „villapar ken", maar van kleinere en grootere groepen, niet gelijke, maar zich bij elkaar natuur lijk aansluitende woningen (ook voor de mil- lionalrs, die echter als al te groote terreinen in beslag worden genomen, deze gedeeltelijk open hebben te stellen voor het publiek). Behoeft een dorps-smidse met reparatie, plaats voor fietsen leelijk zijn?, of een een voudige timmermanswerkplaats?, of een landelijke winkel van „alles en nog wat?. Kan niet hier prachtig een „Provinciale Jeugdherberg" geplaatst worden? (Waar blijft onze gemeentelijke dito?) Kan niet een opzichter van deze terreinen tegelijk aardappelboer wezen? enz. enz. Ware niet mogelijk aan een bereden veld wachterscorps een ruiberschool te verbinden (hierdoor zouden de veldwachters zeker in populairiteit winnen). Kort gezegd, komt niet met bedoelde uit breidingsplannen „nieuw land in zicht" dat niet alles met prikkeldraad behoeft te wor den afzet, maar veeleer op waardige wijze ln bezit wordt genomen door de bevolking, hierdoor aanleiding gevend niet alleen tot een werkverschaffing maai' tot een gezonde samenleving? Met dank voor de plaatsing, EEN NATUURLIEFHEBBER. SCHEEPVAARTBERICHTEN TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Alphacca 30 Nov. te Rotterdam van Buenos Aires. Aldabi 1 Dec. te Rotterdam van Hamburg. Alcyone 1 Dec. te Rotterdam van Hamburg. Ameland passeerde 30 Nov. 13 u. Sagres, Australië naar Rotterdam. Alchlba passeerde 29 Nov. Madeira, Rot terdam naar B.-Aires. Amor 29 Nov. van New-York naar Port au Prince. Atlas 28 Nov. van Santa Martha naar Cu rasao. Alcinous passeerde 30 Nov. Gibraltar, Ma kassar naar Amsterdam. Amstelland 28 Nov. 20 u. van Santos, Bue nos Aires naar Amsterdam. Billiton passeerde 30 Nov. Dakar, Rotter dam naar Walvisch Baai. Boskoop passeerde 30 Nov. Vlissingen, Ant werpen naar Hamburg. Colombia 29 Nov. 18 u. van Dover 29 Nov. 23 u. van Boulogne, passeerde 30 Nov. 18 u. Lizard, Amsterdam naar Barbados. Crynssen, 29 Nov. te Barbados van Am sterdam. Drechterland 1 Dec. v.m. te Amsterdam v. Hamburg. Delftland passeerde 30 Nov. Fern. Noronha B.-Aires naar Amsterdam. Djember 29 Nov. 18 u. te Padang, New- York naar Java. Giekera 30 Nov. te Rotterdam van Amster dam. Gelria 29 Nov. 9 u. van Pemambuco, Buen. Aires naar Amsterdam. Garoet 30 Nov. 14 u. van Port Said, Rot terdam naar Batavia. IJstroom 30 Nov. van Konakry naar Havre, W.-Afrika naar Amsterdam. Immo 1 Dec. 1 u. 30 min. te Amsterdam v. Bremen. Juno 29 Nov. v. P. au Prince naar Cap Haitien. Kota Gede, 30 Nov. te Rotterdam van Bremen. Klipfontein 30 Nov. te Rotterdam van Durban. Kota Baroe 1 Dec. 8 u. te Singapore, Rot terdam naar Batavia. Koningin der Nederlanden 30 Nov. van Port Said, Batavia naar Amsterdam. Kota Agoeng passeerde 29 Nov. 19 u. Galle, Rotterdam naar Batavia. Lochmonar 28 Nov. v.m. te Los Angeles Harbour, Pacifickust naar Rotterdam. Lochkatrine 2 Dec. 5 u. te Liverpoal ver wacht. Pacifickust naar Rotterdam. Meliskerk 30 Nov. van Port Sudan, Rotter dam naar Beira. Marnix van St. Aldegonde 27 Nov. van Singapore, Batavia naar Amsterdam. Maaskork 1 Dec. v.m. van Amsterdam naar West-Afrika. Madioen 30 Nov. van Djeddah, Batavia n. Rotterdam. Melampus passeerde 1 Dec. Perim, Am sterdam naar Ned.-Indië. Meliskerk 29 Nov. van Port Soedan naar Aden. Nleuwkerk 30 Nov. te Hamburg van Am sterdam. Nlctheroy 29 Nov. te Colon, Rotterdam, n. Pacifickust. Noorderdijk 30 Nov, n.n>. te New York van Rotterdam. Nagara 27 Nov. v.m. van Cristobal, New port naar Seattle. Poelau-Roebiah 30 Nov. te Hamburg van Amsterdam. Priam 29 Nov. van New-York naar Java. Rotterdam 29 Nov. n.m. van Southampton Rotterdam naar New-York. Rietfontein 29 Nov. van Mosselbaai naar Kaapstad. Simon Bolivar 29 Nov. van Cristobal naar Cartagena. Streefkerk 1 Dec. v.m. tc Hamburg van Bremen. Soemba 29 Nov. van Marseille Batavia naar Amsterdam. Salabangka 1 Dec. te Genua, Batavia naar Amsterdam. Schlekerk 30 Nov. van Rangoon, Rotter dam naar Calcutta. Slamat passeerde 30 Nov. 10 u. Finisterre, Rotterdam naar Batavia. Slbajak passeerde 1 Dec. 4 u. Ouessant, 17 u. te Cowes en 2 Dec. 12 u. van Batavia te Rotterdam verwacht. Telamon 29 Nov. van Santa Martha naar Porto Barrios. Trajanus 29 Nov. 12 u. 300 mijl van Ter- ceira. Sanchez naar Havre en Amsterdam. Tapanoeli 1 Dec. te Rotterdam van Ham burg. Tjerimai passeerde 30 Nov. 7 u. Perim, Rotterdam naar Batavia. Van Rensselaer 1 Dec. v.m. te Amsterdam van Hamburg. Zosma 1 Dec. te Suez, Japan naar Rot terdam.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10