ii Scheren HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 2 DECEMBER 1930 Lectuur voor onze Jeugd. In de Zonnebibliotheek van den Uitgever Meulenhof ls een prachtig kinderboek ver schenen, geschreven door Mien Labberton met prentjes van Ella Riemersma. Het draagt tot titel Bibo's Kindje en het is zoo'n aller aardigste geschiedenis, dat ik wel wenschte, dat iedere moeder het met Sint-Nicolaas aan haar kinderen zoo tusschen 5 en 10 jaar ca deau kon geven, 't Is een verhaal van een gelukkig gezin: vader, moeder en 8 kinderen. Omdat er geen geld is voor voldoende hulp moeten de 4 oudste ieder voor een jonger zusje of broertje zorgen. De 8-jarige Bibo had eerst niemand om voor te zorgen. Maar toen Hansje geboren werd, voelde hij zich den verantwoordelijken persoon voor 't nieuwe zusje. Allerfijnst is dat door de schrijfster geschetst. Hoe echt leuk beschrijft ze ook den spontanen koop lust van de 7 kinderen: Hansje moet. een ca deau van al'en hebben omdat ze nul jaar ge worden is. Wat een juweeltjes van plaatjes heeft Ella Riemersma er bij geteekend. Je weet soms niet, waar je meer van smult: van *t verhaal, of van de prentjes. Het slot Ls ook zoo alleraardigst; ja zelfs boelend beschreven. Bibo hoort 's avonds 't zusje huilen. En als hij uit zijn bedje wipt en heel stil de kamer insluipt, ziet hij een wesp in 't wiegje vliegen. Bibo vangt hem, maar wordt zelf heel pijnlijk in z'n vingertje gesto ken. Hij verdraagt hot. als een kleine, dap pere held. Bibo's Kindje is een van de mooi ste kinderboeken, die dit jaar ter markt kwamen. Bij de Uitgeversmaatschappij De Voort- 'ganck te Amsterdam verscheed een heel grap pig Jongensverhaal, getiteld Emio! en zijn Detectives door Erlch Kastner. 't Is meester lijk uit 't Duitscb vertaald door Joh. Kuiper. De held van 't verhaal Emiel Tischhein zal de vacant ie gaan doorbrengen bij zijn groot moeder. die in Berlijn woont.. Zijn moeder kan hem niet vergezellen. Ze ls weduwe en moet als kapster het brood voor zich en haar Jongen verdienen. Hij krijgt wel 140 mark mee De grootste helft is echter voor zijn groot moeder bestemd. Hij reist met een zekeren heer Grondijs. Als genoemde heer in slaap is gevallen, dut Emieï ook in. Bij 't ontwaken is zijn metgezel verdwenen, maar ook zijn lieve geldje was weg. Een vriendelijke heer betaalt zijn kaartje. En nu komt 't wonder lijke. En wel in den vorm van een jongen, die op een auto-toeter blaast. Zijn naam is Gustaaf. Een blaas op den toeter en daar komt een dozijn jongens aan. Deze jongens vervullen meesterlijk de rol van detectieves. Er worden heel wat avonturen beleefd. De telefooncentrale bewijst schitterende dien sten bij de opsporing van den dief; dezen sinjeur wordt het vuur wel zoo na aan de schenen gelegd, dat hij tenslotte bekent. Dit wordt alles zoo grappig en vlot verteld, dat je niet op kunt houden met lezen, tot alle geheimen ontsluierd zijn. Natuurlijk komt de detective-schaar in de courant te staan en omdat de dief een berucht inbreker blijkt te zijn, krijgt Emiel Tischkein nog 1000 Mark als premiegeld, 't Spijt je werkelijk, dat het boek nu uit is. En 'k denk, dat het alle lezertjes zal gaan als mij. Emiel en z'n Detec tives is een reuze-boek en de plaatjes van Harmsen van Beek zijn al even reusachtig. De firma van Holkema Warendorf brengt dit jaar weer heel wat fleurige en kleurige kinder-lectuur op de boekenmarkt. Zoo heeft ze ook weer een deeltje toegevoegd aan de Harlekijntjes-serie. Ik zou haast zeggen: des guten zuvlel. Dit nieuwe boekje: Harlekijntje op Jan Klaassen-eiland bevat weer de allerdol ste guitenstreken van dezen kleinen held. Evenals in 't vorige deeltje lijken mij de geestige plaatjes ver boven den tekst uit te gaan. Taal en stijl zijn vaak zoo onkinder lijk. Om nu maar eens een greep te doen. 't Betreft hier de postiljon Pietro. „Een jaar geleden was hij getrouwd met een vrouw die ook geen geld had. En als niets en niets bij elkaar komen dan is er niet eens droog brood". Zoo'n zin en 't is er heusch één uit vole, behoort toch niet in een boekje voor jonge kinderen te staan. De kleine lezertjes zullen zeker wel pret hebben om alle gekke dingen, die Harlekijn tje aan boord van 't schip uithaalt. En ze zullen blij zijn, dat Marleentje er weer is om voor haar vriendje te zorgen. De beschrijving van het Jan Klaassen-eiland zullen ze zeker 't allerprachtigste vinden. Maar moeder moet dit alles voorlezen, want de lectuur ls veel te moeilijk om door de kleintjes zelf gelezen te worden. Het komt me voor, dat we nu genoeg boekjes van de Harlekijntjes-serie hebben. Bij dcze'fde uitgevers verscheen Jonge- meisjesdroomen door Emmy Benard, 't Be gint met een nogal onwaarschijnlijk verhaal over een meisje Joke. die in.de stad op 't. gym naslum gaat en zich eenzaam voelt, omdat ze geen enkele vriendin heeft. In 't dorps- courantje laat ze een advertentie zetten, wat tot gevolg heeft-, dat er ook vrienden! op afkomen. Dit alles Ls wel geestig beschre ven, maar geen lezeresje zal aan de echtheid van dit vertelsel gelooven. De verliefderig- heldjes van dit boek bevallen me niet. Meis jes van 17 jaar doen In dezen tijd niet meer zoo wee-ig. Er zit wel gang in 't verhaal, de stijl is boeiend, maar er is zoo weinig inner lijke verrijking in. Onze bakvischjcs hebben dit juist in de vlegeljaren zoo noodig. Jonge meisjesdroomen is geen onaardige amuse mentslectuur. Meer niet. De plaatjes van Mia van Oostveen gaan hier ook ver boven den tekst uit. Het was wel heel eigenaardig, dat Ik na dit boek 't Huis Tervucre las door Willy Pet-ilkm, ook uitgegeven bij van Holkema Warendorft'. Wat een echt, mooi meisjesver- haal! Er is al dade'ijk zoo'n goede sfeer in 't boek, als de schrijfster ons vertelt van liet gezin Tervuere. waar groot leed moedig ge dragen wordt. De heer des huizes. Majoor Tervuere ls tengevolge van een val van zijn paard invalide. De moeder is gestorven bij de geboorte van Elsje. De achttienjarige Francis wil nu in huis moeders plaats vervullen. Arent Jan zorgt voor vader.' Arent, Jan had vroeger onder den majoor gediend. Toen zijn diensttijd om was, had hij gesmeekt om Ie mogen blijven als verpleger, ais oppasser. Hij was onmisbaar geworden op 't Huis Ter vuere. Als Francis ter voltooiing van haar oovoe- dlng naar tante Agatha gaat, om 't Scheve- nïngsche zomerseizoen mee te maken, is het Arent Jan. die Caorice het lievelingspaard van Francis, in training neemt. Straks zal ze met Caprice lauweren behalen in het spring concours. 't Mondaine Haagsche leven kan Francis niet bekoren. Voor de zomer om is. keert ze huiswaarts, maar neemt twee Haag sche logés mee. Paul en Lilv Paul zweeft steeds om Francis heen en met een air de dédain beschouwt hij Arent Jan, wanneer deze in eigen persoon Caprice komt brengen en ook mee gaat naar Houtrust. Als Francis teruggekeerd is op 't Huis ter Vuere, wordt de majoor ernstig ziek. Ze heeft geen lust in tochtjes, met de logé's en de Ha genaars vervelen zich in 't landhuis, .'aar alles draait om den zieken vader. Arent Jan verlaat de kamer van den patient niet. En 't wordt Francis steeds meer duidelijk, welk een prachtmensch die eenvoudige Arent Jan is. Wanneer de crisis komt en er opnieuw hoop tot herstel is, snikt Francis haar opge kropte leed en zorg uit bij Arent Jan. Hij steunt en sterkt haar. Tusschen die twee wordt een liefde geboren, die standsverschil overbrugt. Toen ik het boek dichtsloeg, zei ik tot me zelf: Dit is het type van een goed meisjes- beek. Ook de plaatjes va.n E'la Riemersma sluiten zich zoo harmonisch bij den tekst aan. De Uitgevers Valkhoff Co. hebben dit jaar ook weer veel fleurige meisjesboeken ter markt gebracht. Voor mij ligt Dc vreem de vogel door Marianne Gerands. Is dit de eerste pennevrucht van deze schrijfster, dan vertrouw ik, dat er betere lectuur met de ja ren zal verschijnen. Taal en stijl en ook de levendige fantasie doen iets goeds verwach ten. Maar dit boek lijkt me nog zoo weinig bezonken, zoo vol druk gedoe. Dok het thema is al heel afgezaagd. We krijgen al bij 't be gin een kijkje in een gymnasium-klas, waar de grootst mogelijke wanorde heerscht. De heele geest van die school deugt niet,. Er valt dan ook absoluut geen greintje goods van te vertellen, 't Ligt daarom voor de hand. dat Judith, de vreemde vogel, zich aan al d?zc dingen ergert. Vader en moeder reizen in Amerika en zij is voor een jaartje bij de tantes in 't kleine provincie-stadje. Eigenlijk was ze daar ook, omdat er tusschen haar en een zekeren Heinz een verhouding was, waar de ouders niet mee ingenomen waren. De lezeresjes zullen dit misschien heel pikant en interessant vinden, maar de schrijfster had best op andere wijze kunnen boeien. De per soon van Judith is over 't algemeen goed en flink beschreven. We zien haar als 't mo derne meisje, dat een wil heeft en een ge past gevoel van eigenwaarde. Da schrijfster iaat ook heel goed uitkomen, hoe haar dwaze trots een belemmering ls voor haar geluk. Job zal zeker een gcede man voor haar wor den. Maar. als Job haar aan 't eind van het boek vraagt, waarom neemt Judith dan haar fiets en trapt zoo vlug ze trappen kan. Waarom dit flirterig gedoe, daar de schrijf ster or.s al lang heeft laten weten, hoe Ju dith van Job vervuld is. Er is veel goeds in dit boek. maar ook vee! zwaks. De teekeningen van Hans Borre- bach zijn buitengewoon raak. Bij dezen kaatsten uitgever verscheen ook de Motorclub door Wally Poelman. Wanneer een bakvischje eens een opmonterlng noodig heeft, geef haar dan de Motorclub, 't Is een verhaal vol van vroolijkheid en plezier, 't Eene pretje volgt op 't andere, 't Begint met een geestige beschrijving van Lousje Manke, die op de duo-zitting met Eddy van Waveren mee mag rijden. Eddy heeft zijn stalen monster „Hce lang" gedoont, dus 't is heel begrijpelijk, dat er al spoedig iets ha pert. Van die heele club: Eddy en Propje, Guy en Benny, Cock en Tilly vernemen we niet veel anders dan dat ze maar tuffen, hier en daar opstappen, zwemfeestjes organisee- ren, naar een of andere kermis gaan en ten slotte deelnemen aan de vliegdemonstraties te Soesterberg. Onder 't lezen vraag je je tel kens af: hadden die jonge menschen zoo'n overvloed van tijd? Alles wordt zoo vlot en sprankelend beschreven, dat je leest, leest tot 't einde. Maar dat einde bederft weer zooveel door dat verliefderige gedoe. Dat lijkt me toch heusch zoo'n beetje uit den tijd. Als amusementslectuur is dit boek niet te ver smaden, maar als je het uitgelezen hebt, ben je niets wijzer en ook niets beter geworden. De titelplaat van Hans Borrebach kan me maar matig bekoren. De huidkleur der jonge lui doet je denken, dat daar een stelletje roodhuiden aan komt peddelen. De binnen platen zijn heel goed. Tenslotte rest me nog de bespreking van Noodlanding door Ina Dubois, ook uitgege ven bij Valkhoff Co. Dit wonder-teere boek is wel voor de heel groote meisjes, die den kinderschoenen ontwassen zijn. 't Doet ons een blik slaan in een hyper-modern gezin, waar Pa flirt met zijn secretaresse, waar ma danst, tot ze er opgezette voeten van krijgt en waar de beide dochters van 't eene fuifje jagen naar 't andere. Misschien is dit alles door den auteur wel wat overdreven ge schetst. Maar heel zuiver wordt 't karakter van Margon. een der dochters geteekend. Margon, die beu is van dat holle bestaan. Ais ze er over spreekt, verpleegster te wil len worden, komt er natuurlijk hevig verzet van den kant der ouders. Wanneer Dick haar dan vraagt, ziet ze van haar voorgenomen plan af. De oppervlakkige liefde van Dick is zoo gansch anders dan de diepe toewijding van Margon. We voelen, dat er een tijd komen moet, dat Margon de banden verbreekt. Als ze dan, kort voor hun huwelijk gedu rende een onweersbui in een afgelegen her berg schuilen en hij Margon vraagt zich nu geheel aan hem te willen geven, spreekt ze met beslistheid het scheidingswoord uit. Des morgens zal hij haar met den auto weg brengen cn dan rijdt hij als een bezetene, zoodat een botsing 't onvermijdelijke gevolg is. Beiden komen in een ziekenhuis terecht. Margon zweeft tusschen leven en dood. Dick moet zijn gezicht missen. Zijn leed doet "naar liefde opbloeien. Het leed heeft zijn liefde Krachtiger en sterker gemaakt. Hoewel sr natuurlijk verzet is van de zijde der ouders trouwen zij. Samen zullen zij het moeilijke leven aandurven. Er is bijzonder veel moois in dit beek, alleen is dc titel al heel slecht gekozen Daar waren toch wel heel wat mooiere en sterksprekender titels voor te be denken geweest, W. B.-Z. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST De toestand van den heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, oudvoorzitter van de Eerste Kamer, was gisteren, naar men uit Arnhem aan de N.R.Ct. meldt, nog altijd zeer zorgelijk. Mgr. Janssen aartsbisschop van Utrecht, die wegens kerkelijke aange legenheden te Arnhem vertoeft, zal den pa tiënt vandaag bezoeken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. FRED. MARION, DE HELDER. ZIENDE. TWEEDE OPTREDEN TE HAARLEM. Fred Marion, de helderziende, gaf Maan dagavond een tweede voorstelling in den Stadsschouwburg. Als zijn gave hem ook in staat had gesteld, vooruit te zien, hoeveel of liever: hoe weinig menschen er in den schouwburg zouden zijn, had hij zeker de reis van Den Haag, waar hij op het oogenblik vertoeft, naar Haarlem, niet ondernomen. Maar zijn stemming werd door deze gerin ge belangstelling niet bedorven, al maakte hij het nu (begrijpelijk!) wat korter dan den vorigen keer. In zekeren zin was het een voordeel, dat het gezelschap zoo klein was. De bijeenkomst had nu een intiem karakter, en er was meer gelegenheid voor persoonlijk contact met. Marion. De experimenten die hij deed waren van denzelfden aard als bij zijn eerste optreden te Haarlem. Hij gaf toen méér, maar ook nu vervulde wat hij gaf weer ieder met bewon dering voor zijn wondere begaafdheid op liet gebied der helderziendheid, die hij zelf wij zeiden het reeds eerder volstrekt niet als iets buitengewoons beschouwt. De belangstelling, waarmede de kleine schare zijn verrichtingen volgde, was zeer groot. UIT DE STAATSCOURANT. NOTARIAAT. Op verzoek is eervol ontslagen J. W. Kalshoven, als notaris te Zaltbommel. RECHTERLIJKE MACHT. Met ingang van 1 Januari 1931 is op ver zoek eervol ontslagen met dank voor in zijn rechterlijke betrekkingen bewezen diensten mr. H. Kuijpers als griffier van het kanton gerecht te Groningen. AUDIëNTIES. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 5 December as. niet plaats hebben. As. Vrijdag geen audiëntie door den mi nister van Koloniën. UITWATERING SCOMMISSIE. Benoemd zijn voor het jaar 1931 in de commissie tot vaststelling van de mini mum uitwatering tot lid en voorzitter de heer C. Fock, hoofd-lnspecteur voor de scheepvaart te Den. Haag; 'tot lid en onder voorzitter de heer P. S. van Hooff, inspec teur voor de scheepvaart, de Den Haag; tot lid en secretaris de heer ir. R. van Driel, scheepsbouwkundig adviseur bij de scheep vaartinspectie te Den Haag; aan genoemde commissie is toegevoegd als plaatsvervan gend secretaris de heer ir. E. M. Neuer- burg, scheepsbouwkundig ingenieur bij de scheepvaartinspectie, te Den Haag. HET EERSTE TOSTKANTOOR IN DE ZUIDERZEE. Maandagmiddag had in den Wieringer- meerpolder ten Zuiden van WierLngen onge veer 5 a 6 K.M. uit de kust dc officleele opening plaats van het eerste hulppostkan toortje aldaar. LOOPJONGEN MET f 4000 OP DEN LOOP. Maandagmiddag werd een loopjongen van een reisbureau te Arnhem uitgezonden met f 4000 om dat geld op een bank te depo- neeren. De jongen, die zeventien jaar oud is en meer dergelijke opdrachten had ver richt is niet teruggekeerd en heeft zich ook niet bij de bank vervoegd. DR. WEBAUT BLIJFT EERSTE-KAMERLID. Dr. F. M. Wibaut heeft aan het Volk mee gedeeld, dat hij nog geen reden ziet waarom hij zich in 1935 niet voor de Eerste Kamer candidaat zal stellen. PROT. CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL. Maandag had de installatie plaats der nieuwe directrice mej. A. C. van Schunpen, die door het besriiur bereid werd bevonden tijdelijk nl. tot 1 Sept. 1931 deze functie waar te nemen. In tegenwoordigheid van het bestuur, de leeraressen en al'e daeschoolleerlingen snrak de presidente, mevr. Waardenburg, de nieuw benoemde directrice toe. die met een ernstig en hartelijk woord antwoordde. Mej. Anema zal in de plaats van mej. van Schunoen als huishoudleerares tijdelijk in nemen. Dezer dagen werd in een gezellig samenzijn afscheid genomen van de vertrekkende di rectrice. Mej. H. M. Drost, die over enkele weken in het huwelijk hoont te treden met Ds. J. van Veen te Muidenberg. Het gymnastieklokaal der school was fees telijk versierd; het programma, ontworpen door de teekenleei-ares, bevatte verschil'en- de nummers waarin leeraressen en leerlingen samenwerkten.Veel bijval oogstte „De Bruids stoet in de sneeuw" en „de zingende film", terwijl „het Spreekuur" een duidelijk beeld gaf van het drukke, afwisselende leven van een directrice. VOOR 0,7 D<~1LIT1E- RECHTER. Verduistering. J. G. v. B.. vroeger kapper te Beverwijk, thans te 's-Hertogenborch, was gedurende zijn verblijf te Beverwijk voorzitter der Ver- eeniging „St. Jozef Harmonie" te Beverwijk. In die functie had hij zich er mee belast geld op te halen bii donateurs en begunsti gers. Hij haalde 93 op, betaalde f 20 aan een trommelslager en stak 73 in zijn zak. Voor dit feit had hij zich Maanda* voor den Politierechter te verantwoorden. Hij be kende. Het. O.M. eischte 3 maanden gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar en met twee bijzondere voorwaarden: binnen een mar moet het geld aan de benadeelde vereeniging terugbetaald zijn en verdachte moet zich stellen onder toezicht van de R.K. Rcclassee- ringsvereeniging. De Politierechter vonniste conform den elsch. DE MINISTER OVER CURASAO EN SURINAME. OUD-GOUVERNEUR FRUYTIER WORDT NIET VERVOLGD. Verschenen is de memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het hoofdstuk Koloniën der Rijks- begrooting. Wij ontleenen daaraan: Suriname. In ruime mate is aandacht gewijd aan maatregelen ter bevordering der econom'sche ontwikkeling van Suriname. De Brazikaansche regeering heeft kort ge leden het voorstel gedaan om het werk" an voor de grensafbakeningswerkzaamh'd n t- doen voorbereiden. Ds g-cdach enw sse'ing, die met de Britsche en Fransche regeeringen worden gevoerd nopens de deflni'ieve rege ling van resp. de Westgrens en de Oostgrens van Suriname, wettigen de verwachting, dat men ook in deze aangelegenheid tot een be slissing zal komen. Curasao De meening van sommige leden, dat in d°n economischen toestand van Curacao een te ruggang is ingetreden, vindt geen steun in de rede van den gouverneur, gehouden ter ge'e- geruhei/d van de opening van het nieuwe zit tingjaar van den Kolonialen Raad. De minister kan niet toegeven, dat de nieuwe gouverneur te veel werk maakt van militaire toerustingen. De kosten van de ver schillende militaire maatregelen, na de over rompeling van het Waterfort genomen, zooals de uitzending van oorlogsschepen, van troe pen, enz. hebben in 1929 in totaal bedragen f 1.320.790 en zijn voor het loopend jaar te begrooten op f 2 millioen. De vraag, of de politie, nu er in Curacao een militaire bezetting aanwez'g is. haar mi litair karakter dient te behouden, vormt nog een onderwerp van overleg tusschen den Gouverneur en den minister. Kapitein Borren Het feit. dat de afwikkeling der gevolgen van den Cura?aoschen overval voorden gou verneur en de daarbij betrokken officieren een verschillenden loop heeft gehad, houdt verband met de omstandigheid, dat de hou ding van die officieren naar andere wette lijke bepalingen moest worden beoordeeld dan die van den gouverneur, terwijl voor ka pitein Borren, als militair commandant, weer andere wetsvoorschriften zich deden gelden dan voor de overige officieren. Voor het doen instellen van een strafvervolging tegen den oud-gouverneur Fruytier acht de regeering geen termen aanwezig. NIEUWS UIT INDIE DRQEVIG VERSCHIJNSEL. De „Marnix" neemt, naar Aneta uit Medan seint, zeven Europeesche werkloozen mede, die als behoeftigen naar Nederland worden teruggezonden. HULDIGING VAN VAN TIJEN TE SEMARANG. Te Semarang heeft zich een comité van ontvangst gevormd voor den heer Van Tijen. SPORT EN SPEL (Zie ook elders in dit nummer). BOKSEN. GEORGE CARPENTIER Aan de bokswedstrijden te Amsterdam nam M. Smit van bovengenoemde club deel aan het kampioenschap voor nieuwelingen. Hij trad als kampioen uit dezen wedstrijd te voorschijn. IJMUIDEN. GYMNASTIEK EN ATHLETIEKVER- EENIGING „OLYMPIA" In verband met de door het gemeentebe stuur gestelde voorwaarden, dat alleen Ko ninklijk goedgekeurde vereenigingen gebruik mogen maken van de gemeentelijke school lokalen, en in opdracht, van de laatste jaar vergadering, zijn thans de statuten van bo vengenoemde vereeniging in overeenstem ming gebracht met de voor Kon. bewilliging wettelijk gestelde eischen. Naar aanleiding hiervan houdt de vereeni ging een buitengewone ledenvergadering op Maandag 8 December in Hotel No. Eén te IJmuiden. MOTORWIFI.RIJDEN. EEN RIT VAN 25.000 K.M. Naar alle waarschijnlijkheid zal Vrijdag 5 December a.s. des middags 12 uur. te Bus- sum het startschot vallen voor een duurrit van 25.000 K.M. in ons land, een evenement, dat voor motorrijdend Nederland buitenge woon belangrijk kan worden geacht. De firma N.V. „Wander" te Assen, impor- trice voor Nederland van het motonijw.el „New Imperial" heeft n.l. het plan opgevat een 25,000 K-M. duurrit te houden. Het traject dat 250 K.M. lang is,, loopt van Bussum naar Amersfoort terug naar Bussum Er wordt dag en nacht doorgereden en men zal trachten 1000 K.M. in liet etmaal af te leggen, zoodat dus viermaal in dit tijdsbestek de route wordt afgelegd. In totaal duurt de rit dus minstens 25 dagen en nachten. Repa raties enz. kunnen onderweg geschieden. Drie in ons land zeer bekende motorrijders zul len om beurten rijden, gedurende 6 uren, dus op elk traject wisselen de rijders elkaar af. Het zijn A. P. van Hamersveld. Bussum, P. van Dinter, Arnhem,- en G. Timmer, Assen. Deze duurrit, staat onder techn sche con trole van de Kon. Ned. Motorrijders Vdr- eeniglng. Bij Hotel ..Rozeboom" te Bussum heeft de start plaats. DAMMEN. DEMI-FINALE MEESTERWEDSTRITD Zondag had te Deventer de laatste ontmoe ting plaats van de demi-finale om den mees tertitel. De Haarlemmer p. G. van Engelen verlcor tegen A. van Tusveid (Almelo) Hierdoor plaatste van TusveM zich op de eerste plaats, terwijl Van Engelen. B Ris (Wormerveer) cn B. J. den Boer Kromme nie) moeten herkampen om de 2de en 3ce plaats. KORFBAL. HAARLEM I—SPORT (2—2). Evenals de eerste wedstrijd op 14 Septem ber deelden de partijen ook nu weer eerlijk de punten. Onder leiding van scheidsrechter Blauw stellen de partijen zien op. Het veld Ls zeer glad. Haarlem is in het begin sterk aanval lend en doet het beste vermoeden. Het eerste succes kom evenwel voor sport als een verre niet als schot bedoelde bal in den korf verdwijnt. (01). Haarlem legt er nog een schepje op en Ls eenigen tijd iets in de meerderheid; het duurt dan ook niet lang of de stand is weer gelijk. De volgende opstelling lijkt niet ongunstig voor Haarlem. De aanval weert zich goed en vooral Groenendaal zendt een aanta) goede schoten in, doch het richten was vaak min der goed. Schmitz komt weinig vrij, doch geeft aan de dames aardige kansen. Geregeld komt ook de Sportaanval in werking, doch Baay, hard werkend als altijd, voorkomt telkens een doelpunt. Een angstig moment ontstaat als onze verdedigers er even hope loos uit zijn. De Sport-aanvallers weten echter geen van allen het begeerde doel te vinden. Als nog ongeveer een kwartier voor de rust te spelen is mikt Schmitz een mislukt schot handig in de mand (21) met welke stand de rust aanbreekt. Als weer begonnen is komt Sport dadelijk even in de meerderheid en na enkele minu ten heeft men succes (22). Hard wordt er aan beide zijden om de win nende punten gewerkt met de bezoekers in de meerderheid. De aanval der thuisclub kan niet los komen. Snel golft het spel op en neer. De sportverdediging schijnt zeer op overnemen te zijn ingesteld, als een speler daar dan ook vrij komt, ziet hij dadelijk den tweeden verdediger voor zich. Zoo ontgaat Haarlem eens een strafworp als een der aan vallers door twee wordt gedekt. De scheids rechter kent een vrijen worp toe. Het einde nadert dan en nog steeds is het 22. Als de strijd gestreden is hebben Sport en Haarlem elk een punt winst, hetgeen voor den concurrent voor de eerste plaats. Ados uit Hoorn, de beste oplossing zal lijken. De Haarlem-reserves met vele invallers trokken naar Purmerend om het sterke B.EP. te ontmoeten. Met een verpletterende nederlaag kwamen zij terug. Kooyman cs. lieten zich dus niet onbetuigd. Met rust was de stand 50, die in de tweede helft gelei delijk tot 140 werd opgevoerd. Eerst toen gelukte het Haarlem, door Van Lohuizen al thans de eer te redden. B.E.P. wenschte evenwel het Laatste woord te hebben .en maakte de 15 vol, waarna de partijen zich uit de modder terugtrokken. ROEIEN. DE VAARDIGHEIDSPROEVEN. 36 BIJ HET SPAARNE. De termijn voor de vaardigheidsproeveri over 20 K.M. is voor dit jaar gesloten, en door Het Spaarne zijn 36 formulieren van geslaagde proeven bij het secretariaat van den Nederlandschen Roeibond ingeleverd. Tengevolge van het buitengewoon slechte weer in dit najaar is dat 'totaal veel lager dan verleden jaar, toen Het Spaarne een ongekend hoog getal bereikte en met 69 proe ven voor het eerst houdster werd van den vereenigings-wisselprijs een zilveren beeld, door den NH.B. in 1929 uitgeloofd. Er waren toen door de vereenigingen gezamenlijk 180 proeven afgelegd, en De Hoop was tweede (met 27). Ondanks het zooveel lagere totaal bestaat er wel een kans dat Het Spaarne ook dit jaar den wisselprijs toegewezen krijgt, want de andere vereenigingen hebben met dezelfde nadeel en te kampen gehad. Van het totaal van 36 geslaagde proeven bij Het Spaarne werden er 18 afgelegd in tweeriemsgiek, 10 in skiff en 8 in Wherry. VOETBAL. OY.S.DE KENNEMERS (2—1). De Kennemers leden Zondag hun eeTSte nederlaag. Slechts aan de verdediging der Wij kers is het te danken, dat de score zoo laag bleef. Na vijftien minuten nemen de Kennemers op fraaie wijze de leiding, als Groot keurig opbrengt, een voorzet geeft, dien Steeman keurig benut (0—1). Direct na de rust een snelle Kennemers- aanval, waarbij een O.S.V.back bijna in eigen doel schiet. De hoekschop levert niets op. Bij een geweldige scrimmage voor het doel der Wij kers roept het- publiek om een strafschop. De scheidsrechter kent aan O.S.V. een straf schop toe, die den gelijkmaker oplevert, (1—1). Tien minuten voor het einde wordt de rechtsbuiten van O.S.V. van het veld gezon den, doch met tien man spelend weet de linksbinnen met een ver schot te doel punten (21). Horeman tracht door en kele aanvallen nog gelijk te maken, doch het lukt niet. Het einde komt met een overwin ning voor O.S.V. KINHELM II—BLOEMENDAAL II (2—1). Bloemendaal II staat er na deze neder laag niet goed voor, maar toch werd ditmaal aanmerkelijk beter gespeeld. De Bloemen dalers, gewend als zij zijn aan 'n droog veld, hadden de grootste moeite met de decimeters dikke laag modder. Klnheim ondernam de eerste aanvallen cn spoedig lag de bal in het Bloemendaal-doel, maar de scheidsrechter constateerde buiten spel. Bij een goed gecombin eerden aanval van de bezoekers krijgt Warlé een kans. die hij benut. Hoewel Bloemendaal voor rust bij na steeds sterker was werd de voorsprong niet vergroot; integendeel, Kinheim slaagde er in. den stand op 11 te brengen, waar mee de rust aanbrak. Na de hervatting werd het spel van Bloe mendaal steeds van minder beteekenls, door dat de middenlinie in de eerste helft te veel van haar krachten had gevergd en nu aan het plaatoen van den bal te weinig aandacht schonk. Het was voor Bloemendaal gelukkig, dat de zware middenvoor vanKinheim zich slechts moeilijk door de modder kon werken. Tien minuten voor het einde nam Kinheim eindelijk de lei ding. Eloemendaal kreeg, niettegenstaande uit stekend en fair spelen van C° H:nh?im-b?.cks nog eenige fcr.sen, die r.lct bon werden. Met 21 voor Kinheim kwar.i h<r einde. De nog eenige kansen, die niet benut werden, van Bloemendaal hoede zich voor ruw spel

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14