0 Natuurschoon in Kennemerland H. FRANKEN Jr. Het woord is aan... Schiedam gesloten. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14554 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 2 December 1930 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredect—r. ROBERT PEEREBOOM. lABONNEMENTENper week f 0.2754. met Geïllustreerd Zondagsblad fQ.il iPer 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /3-57J4. Franco per post door Nederland f 3.87)4. Losse nummers ƒ0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden f 03754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon No».: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN l \-ó regel. 11.75. elke regel meer /035. Reclames /0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regels O.öQ, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentje. (Dinsdag. Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. /025. elke regel meer ƒ0.10. oitd. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger i 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 10Q-- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 2 December. Voorzitters. De sierlijkste voorzitter dien ik mij herin neren kan - het is gelukkig voor een jour nalist, dat hij tenminste niet weet hoe groot het deel van zijn leven is. dat hij slijt in vergaderzalen - was monsieur Paul Descha- nel, president van de Fransche Kamer van Afgevaardigden. Ik zie hem nog 'het is nu al tien jaar geleden) zooals hij daar troonde, onberispelijk in rok gedost, op zijn hoog en zetel in het Palais Bourbon. Tegenover hem en onder hem, in breede half-cirkelvormige reeksen, amphitheaters-gewijze opgesteld, p'-tte en bruiste de Volkszielvoorzoover ai gespiegeld in deszelfs parlementaire verte genwoordiging. De getrouwheid dezer afspie geling is een zaak van niet geringe onzeker heid. Als er maar de geringste kans op een stormpje was, zaten de Parisiennes in ravis sante creaties van Paquin, Poiret, etc. in gansche groepen in de loges, om „le beau Paul" het onheil te zien bezweren. Hij was wel een soort van bejaarde Adonis, en zijn coiffeur was ongetwijfeld een meester in zijn vak. Ook waren zijn ironische hoffelijkheid en zijn hautaine handgebaartjes onover troffen. Vaak wist hij met een enkele welbe rekende geste den onverlaat te temmen. Soms sprak hij enkele woorden, onberispelijk naar den vorm en met de ietwat-verveelde zekerheid van een man, die te lang reeds beseft dat hij imponeert. In zijn stem was nu eenmaal dat „ick-en-weet-niet-wat" 's - de Franschen noemen het „un certain je ne sais quoi" - dat ieder boeide en tot luisteren (dwong. Maar soms laaiden de tegenstellingen der politiek te hoog op. Als monsieur Léon Dau- det, van den alleruitersten rechtervleugel, het aan den stok kreeg met monsieur Marcel Cachïn, van den alleruitersten linkervleugel als le beau Paul's elegante gebaren naar de electrisch bel, die keer op keer fel rin kelde door de Kamer, niet meer hielpen als de uiterste linkerzijde, heelemaal buiten zichzelf, loeide als een kudde woedende stie rendan verhief zich M. le Président van zijn zeteL Hij deed het langzaam, welbewust, volkomen kalm. De dames in de loges be wonderden hem door haar lorgnons.'Hij keek even rond, en glimlachte fijntjes. Hij nam van onder zijn bureau zijn hoogen hoed, hief haar lichtelijk op, en daalde keurig en statig de trap af. Dan luwde het rumoer al. Ik heb bijgewoond dat het geheel uitstierf, zoodra hij beneden was. Als dat gebeurde bleef hij staan, glimlachte fijntjes, spottend, wendde zich om en besteeg rustig weer zijn troon. Duurde het lawaai nog voort, dan zette hij beneden zijn hoed op, maakte een tooneelge- baar met zijn handschoenen en verliet de Kamer. De zitting was geschorst. Men kon zich gaan kalmeeren, terwijl M. le Président in zijn statige ambtswoning, vlak achter het Palais gelegen, zijn thee goüteerde en zich van de Kamer niets meer aantrok ten minste, zoo voelde iedereen het. Hij was geen groot staatsman, le beau Paul. Maar hij was een voorzitter van het super-correcte type, en ongetwijfeld een per soonlijkheid, ondanks de hinderlijke mooi heid zijns uiterlijks. Hij liet hen allen al kwam bij sommigen het besef pas laat voelen, dat zij hem eigenlijk persoonlijk be- leedigden door zoo'n grove, ongemanierde her rie te maken. En een half uur later, als hij terugkeerde, waren zij weer als lammeren behalve dan M. Léon Daudet, die inwendig schijnbaar altijd kookte en ziedde. In het Engelsche Lagerhuis Is het anders. Daar zetelt de voorzitter, aangesproken als ,Mr. Speaker" onder een troonhemel, is zelf gedost in toga en iefcwat-larmoyante pruik, ziet er voor den oneerbiedig-denkenden vreemdeling een beetje uit a's een bedroefde oude geit. maar wordt gdheel gesteund en omgeven door de attributen en de sfeer van een eeuwenoude traditie. Hij komt eiken dag binnen en verlaat de zaal in een soort van historischen optocht, bekend als „The Speaker's Procession". Het is heel vreemd Het maakt den indruk alsof de Historie zelf. de stille maar onbarmhartige, zich door hem en zijn optocht symbolisch laat vertegen woordigen om over het nuchtere, materia listische Heden te oordeelen. Hij zit op zijn troon, onder het baldakijn, In het schemerige licht van die antieke hall vol moderne menschen, en ziet er vreemd en onwerkelijk uit. Zijn gezicht lijkt smal en vaal tusschen de afhangende, weemoedige pruik. Als hij spreekt is het in enkele korte zinnen, over een punt van orde. Het is altijd zoo kort mogelijk. De stem is scherp, droog, beslist. Hij is geen Paul Deschanel, hij is ook geen mr. Johnson of mr. Williams of hoe zijn naam moge wezen. Hij is een Instelling. Pas Is er weer eens een „stormachtig" avondje in het Lagerhuis geweest. De Minister voor de Dominions (mr. J. H Thomas) zei dat een voorstel van de Cana deesche regesring betreffende invoer tarieven „humbug" was. Humbug is geen par'emen'air woord, of schoon het volgens de Oxford Dlctiona- reeds dateert ui' 175 en door iedereen ge bruikt wordt. Men bezigt het niet jegens an dere regeeringen. Dus volgde hevig rumoer, gevolgd door stille aandacht voor de bleeke bepruikte His'.orie-in-toga, die scherp orakelde: ,.U ge bruikt daar een populaire term. nauwelijks passend te achten voor deze gelegenheid". En daarna weer loom terugleunde in Haar troon, Haar rol van zwijgend, afkeurend toe schouwen hervattend. Zelfde avond, De Kan '.'or van de Schatkist (mr. Philip INGEZONDEN MEDEDEELINGEN DE HAARLEMSCHE JEUGD ZINGT: SINTERKLAAS, goed, heilig man, rijdt U weer bij FRANKEN an? FRANKEN moet U weten moogt U niet vergeten! FRANKEN heeft ook dezen keer 't heerlijkst Sintcrklaasgoed weerl N.V. BROODFABRIEKEN HAARLEM, HEEMSTEDE, BLOEMENDAAL Kantoor. Lange Margarethastraat 15 Snowden) zei met snijdende hatelijkheid te gen de Conservatieven, dat zij nog maar eens een vergadering onder het motto „Baldwin moet weg!" moesten beleggen. Lord Winterton (Cons.): „Insulting dog!" (hetwelk letterlijk wil zeggen: „Beleedigende hond!") Men zegt dit niet tegen Kanselieren van Schatkisten zelfs niet tegen gewone leden. Mr. C. J. Simmons (Labour) (thans wit van woede)„Is dat toelaatbaar?" De Historie (zich moede oprichtend): „Op merkingen van persoonlijken aard zijn on- gewenscht". Ofschoon deze machtige beslissing den storm deed luwen het is in een gezelschap opgewonden menschen voldoende, als men het gezag wil uitoefenen, eenvoudig weg bedaard te blijven trad mr. Simmons bij de stem ming op Lord Winterton toe en sloeg hem met een opgerold papier in zijn gezicht. Mr. Baldwin: „Is dit toelaatbaar?" De Historie 'verveeld): „Neen. Het is een zeer onbehoorlijke wijze van doen." Mr. Simmons (berouwvol)„Ik liet mij door mijn gevoelens beheerschen. Als ik er u en het Huis door beleedigd heb, bied ik mijn excuses aan". Lord Winterton: „Ik accepteer ze". Afgeloopen deze zaak. Wij mogen een bezadigd en nuchter volk zijn. Maar hoeveel voorzitters van het type- Deschanel en het type-Lagerhuis-Historie hebben wij? Ik zou de heeren D. Wijnkoop en L. de Visser wel eens tegenover zulke machten ge steld willen zien. R. P. SIR HENRY DETERDING EN RUSLAND. IN HET RAMSIN-PROCES IS HIJ NIET BETROKKEN. Voordat Sir Henry Deterdlng per auto Maandagavond naar Hoek van Holland ver trok, om vandaar naar Londen over te ste ken. had het Persbureau Vaz Dias de gele genheid een kort onderhoud met hem te heb ben. naar aanleiding van de beweringen dat hij betrokken zou zijn bij een complot tegen Rusland. Sir Henry Deterding verklaarde, dat hij daarmede in geen enkel opzicht ook maar iets te maken had. Het proces, dat in Rusland wordt gevoerd, kan het beste worden beschouwd als een filmvertooning voor het Russische volk om de meening te doen oost vatten, dat de Rus sische reeeering door het buitenland wordt aangevallen. De Russische regeering weet zeer goed. dat wat door haar in verband met deze quaestie wordt beweerd totaal uit de lucht is gegre pen. Het Russische vo'k moet zich echter groote opofferingen getroosten en daarom wordt alles in het werk gesteld, om dit uitgemergel de volk te doen berusten in die opofferingen De Russische regeering zou het veel aan genamer hebben gevonden, indien omtrent net geheele proces Ramsin niets naar buiten zou zijn uitgelekt". BRAND IN EEN GARAGE. DRIE AUTO'S VERLOREN GEGAAN. Hedenmorgen te circa negen uur Is brand ontstaan in de autoverhuurinrichting van den heer F. J. Bouckaert. gevestigd in de Rozenstraat 7—9. Spoedig nadat brand ge alarmeerd was. verscheen de brandwee- ter plaatse. Zij heeft een slag gelegd d~or de aangrenzende Mineraalwatcrfahrek van de fa. Van Tubsrgen en zoo de acht'rzij 'e van de garage, waar de brand on'~ta">n wa\ bereikt. H'er werd het vuur onmiddellijk me. één straal aangetast. Twee slangen werden door de garage zei' gelegd en een vierde door de drukkerij aan de andere zijde. Deze laatste slang b?boe'de echter geen dienst te doen, zoodat er in to taal dus met drie stralen gewerkt werd. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat de werkplaats en de garage van binnen uit brandden. In de garage bevonden zich drie auto's, die niet gauw genoeg in veiligheid konden worden gebracht en in vlammen op- Maurits Wagenvoort: leder geslacht vindt overal iets anders, om dat het overal iets anders brengt. (Sint Nicolaas heeft Zaterdag j.l. drie uur lang voor de Koe- marktbrug te Schiedam moeten wachten, omdat de brugge- wachters hun vrijen middag hadden.) Wat een schande dat Sint Niklaas Daar een brug gesloten vindt. Welk gemis aan dank en eerbied Voor dien lieven goeden Sint. Stel Je voor dat je uit Spanje Met een stoomboot arriveert, In het land dat in 't bijzonder. Naar het heet, je naam vereert; En daar word je opgehouden Voor zoo'n draaibrug in Schiedam: Waarlijk, 't zou geen wonder wezen Als de Sint dat kwalijk nam. Toen geen bruggewachter wachtte En de doorvaart bleef versperd, Toen geviel het dat Sint Niklaas Zelf een bruggewachter werd. Schoon persoonlijk dan geen kind meer Vind ik dit toch een schandaal, Als Sint Niklaas in het land komt Hopen wij toch allemaal, Dat hij flink over de brug komt. Maar wat komt daarvan terecht, Als Schiedam zich niet bekommert Om den bisschop en zijn knecht. Zijn misschien de bruggewachters Daar zoo anti-Sint gezind? Kent men in Schiedam geen eerbied Voor den grooten kindervrind? Heusch, het zou me niet verbazen Als de Sint hier nooit meer kwam, En dat heeft men dan te danken. Aan de houding van Schiedam. Is er in ons arme iandje Soms alweer een richting bij, Heerscht er in Schiedam een streven Naar een anti-Sint partij? Medeklndren aller grootten Zijn wij van zoo iets gediend, Voelt g' u niet met mij beleedigd In ons aller grootsten vriend? Uit uw naam zend ik nog heden Naar den Sint een briefje toe: Lieve Sint, stuur den Schiedammers Maar uw heelen voorraad roe. P. GASUS. gingen. In de garage daarnaast waren on geveer tien auto's aanwezig, die men kort na het uitbreken van den brand naar buiten heeft gereden. Het woonhuis boven het verbrande perceel heeft zoo goed als geen schade, evenals de aangrenzende perceelen, die zelfs geen wa terschade opgeloopen hebben, hetgeen voor het bekwame optreden van de brandweer pleit. De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck was bij het blusschingswerk te genwoordig. De auto's waren niet, de garage wel ver zekerd. De brand ontstond doordat een der knechts met een benzinelamp een verkeerde ma noeuvre uithaalde, waardoor de werkbank in vuur geraakte. Wij vernemen, dat het bedrijf door dezen brand geen stagnatie ondervindt en op den zelfden voet zal worden voortgezet. TROTZKY TE OSLO? OSLO, 1 Dec. (VD.) De Osloeche bladen melden, dat Trotzky Vrijdagavond aldaar is aangekomen. Hij schijnt zich onder den naam van Dr. Braunsteln in het Grand Hotel te hebben laten inschrijven. Dit bericht is bo venal belangwekkend, omdat op den Zweed- schen D-trein, waarmede Trotzky van Ber lijn naar Oslo is gereisd, in den nacht van Woensdag op Donderdag nabij Prenslau een aanslag is gepleegd. Te oordeelen naar de photo's, die de photografen van Trotzky ge maakt hebben, schijnt het hier Inderdaad den gewezen Sovjet-politicus te betreffen. Hijzelf en zijn secretaris wenschen geen- journalisten te ontvangen of inlichtingen te verstrekken. DRONKEN AUTOBESTUURDER. WIELRIJDER MET DUO-DAME AANGEREDEN. Maandagavond zeven uur deed iemand bij de politie aangifte, dat hij in het Kenaupark bijna was aangereden door een vrachtauto, waarvan de bestuurder op een zeer onvoor zichtige wijze reed. Hij zag den auto over de Nassaulaan naar de Ursulastraat rijden, waar de bestuurder uitstapte en een café binnenging. Toen hij weer naar buiten kwam, wilde de motorbrigade der politie hem aan houden, maar hij wist op zijn auto te sprin gen en snel weg te rijden. Hij reed met groo te snelheid van de Nassaulaan naar de Bo termarkt. Hier had een noodlottige botsing plaats. Een wielrijder, die een 18-jarig meis je op zijn bagagedrager had. en die van het Verwulft naar de Botermarkt wilde gaan, werd door den woesteling aangereden, waar na deze zijn vlucht opgaf en stopte. Het meisje werd van het rijwiel geworpen: zij kreeg schaafwonden aan de handen en een buil boven het linkeroog Ook verloor zij het bewustzijn. Zij werd in den winkel van de firma Pigge binnengedragen waar zij door een lid van den Ongevallendlenst werd be handeld. Vervolgens werd zij per auto naar haar woning vervoerd. Haar toestand was Maandagavond nog zóó ernstig, dat zij niet gehoord kon worden. De auto is in beslag ge nomen. De bestuurder, eer. 44-jarige chauf feur. wonende te Haarlem, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, werd ter ontnuchtering in het politiebureau aan de Smedestraat in bewaring gesteld. Tegen hem werd proces-verhaal opgemaakt. De buitens „Waterland", „Beeckesteyn" „Heerenduinen" „Tusschenwijck" beschermd. Vrije wandeling op „Tusschenwijck" te Wijk aan Zee. en Naar wij vernemen hebben de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën, na ingewonnen advies van den Boschraad, de landgoederen „Water land", .Reeckesteyn" en „Heerenduinen" in de gemeente Velïen gelegen, benevens een belangrijk gdeelte van het onroerende goed „Tusschenwijck" onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin, welke bezittingen toebehooren aan Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den, oud-burgemeester van Haarlem, wonen de te Velsen. aangemerkt als landgoederen, vallende onder het bepaalde ln artikel 1 der Natuurschoonwet 1928. De regeering acht deze bezittingen van zoodanige beteekenis voor het natuurschoon, dat zij de wen-chelijkheid van het voortbe staan dier onroerende goederen in den tegenwoordigen toestand erkent. Bij dezelfde beschikking hebben de Ministers een regeling goedgekeurd, waarbij het voor de toepassing der natuurschoonwet erkende gedeelte van het landgoed „Tusschenwijck" voor het pu bliek toegankelijk is gesteld, met dien ver stande evenwel, dat de bezoekers verplicht zijn op de wegen en paden te blijven. De toegang is kosteloos. De z.gm. „Nieuwe Straatweg," welke van niet te onderschatten beteekenis is voor de badplaats Wijk aan Zee, doorsnijdt het land goed in de lengte. Tot nu toe werd deze weg op last van den eigenaar van tijd tot tijd af gesloten. Ingevolge de thans getroffen rege ling behoort die afsluiting in het vervolg tot ten hoogste enkele dagen beperkt te blijven. Ten aanzien van de drie overige in de mi- nisteriëele genoemde landgoederen Ls geen re geling omtrent de openstelling getroffen. Het openstellen van „Tusschenwijck" is ln Beverwijk en omgeving met vreugde begroet. Niettegenstaande Beverwijk aan de Westzijde vooral als het ware omringd is door bosch en duin. bestond nergens vrije wandeling. Daar men thans „Tusschenwijck" doorkruisen kan. is reeds heel wat gewonnen, omdat de wan deling voor de meeste Beverwljkers toch reed dikwijls langs den Nieuwen Straatweg in die richting voerde. Deze weg leidt dwars door het ongerepte duinlandschap naar het chllderachtig gelegen Wijk aan Zee en vormt met zijn vele verrassend schoone duin panorama's een der mooiste wandelingen van Kennemerland. Bij elke bocht ontrolt zich een bekoorlijk landschap voor de oogen van den verrasten wandelaar, vandaar, dat deze weg vooral ook onder de jaarlijks te Wijk aan Zee vertoevende badgasten zeer ge zocht ls. Voor rijverkeer leent deze fraai ge legen weg zich niet, hij is daarvoor dan ook, behalve voor wielrijders, afgesloten. De Noodverordening door de Dultsche regee- ring afgekondigd. (2e blad, le pag). Verklaring van Deterding over het proces te Moskou. (le blad, le pag.) De ontwapeningsconferentie in 1932 te Weenen? (4e blad, le pag.) Adres van den bond van Zangvereenigingen over de vermakelijkheidsbelasting. (2e blad, 2e pag.) Familiedrama te Groningen. Ttcee oude menschen dood gevonden. (le blad, le pag.). ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Voorzitters. (le blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pagina le blad.J FAMILIEDRAMA TE GRONINGEN. TWEE OUDE MENSCHEN DOOD GEVONDEN. Maandag ls te Groningen een gruwelijke ontdekking gedaan. Het bejaarde echtpaar v. H„ wonende aan het Zulderdiep, had se dert Zaterdagavond niets meer van zich la ten hooren en toen in den loop van Maan dag alles nog steeds rustig bleef in het huis, stelde de recherche onder leiding van den commissaris van politie S. Moolenaar, ter plaatse een onderzoek in. De politie trof de lijken van de belde ech telieden met bloed besmeurd ln de woning aan. Vermoed wordt, dat het hier een fami liedrama betreft, waarbij wellicht de vrouw, een zenuwpatiënte, haar man van het leven zou hebben beroofd en daarna de hand aan zichzelf mdet hebben geslagen. Omtrent het tijdstip, waarop een en ander heeft plaats gehad ls nog niets met zekerheid te zoggen. De heer H. was een gepensionneerd onder wijzer van omstreeks 65-jarlgen leeftijd. De politie zet haar onderzoek voort. Maandagavond om half elf was nog niet uitgemaakt of er sprake is van ln overleg ge- pleegden zelfmoord of moord, gevolgd door zelfmoord, maar het staat vast. dat er geen misdrijf door derden is gepleegd. Zeker is ook, dat de vrouw zenuwpatiënte was en dat de man eveneens zeer nerveus was als gevolg van den toestand van zijn vrouw De lijken zijn in beslag genomen. BIJ belde lijken wa ren belde polsen doorgesneden. De buren hadden de politie gewaarschuwd, daar zij al een paar dagen van het echtpaar niets hadden gehoord of gezien Vast Ls ko men te staan, dat belden Zaterdagavond nog ln leven waren Maandagmiddag om vijf uur ls de politie het huis binnengegaan, waar zij tot de gemelde ontdekking kwam. EEN NIEUWE BESTURENBOND TE HAARLEM. NEDERLANDSCHE VAKCENTRALE. Nadat ln een In Maart van dit Jaar crehou- den besturenvergadering van de plno'-^lHke afdeellngen van de bij bovengenoemde vak centrale aangesloten organisaties besloten werd. behoudens goedkeuring der betreffen de leden vergaderingen, over te gaan tot het oprichten van een bestuurdersbond. kon ln een dezer dagen gehouden besturenvcreaöe- ring aan dat besluit uitvoering worden ge geven. Bij dezen bestuurdersbond. die staat op nolitiek onafhankelliken «rrondriae. bobben zich aangesloten de Haarlemsche afdeei neen van den Nat. Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius", het Nat. Verbond van Gemeente-ambtenaren de Centr. Bond van Werkmeesters en ander ODzlchthoudend oersoneel. de Ned. Bond van Technici en de Ned. Grafische Bond. terwijl van nog enkele organisaties de aansluiting verwacht mag worden. Het bestuur werd samengesteld uit: A. C. Wijkhuizen, voorzitter, Joh. Elles, secretaris, A. A. van Wijngaarden, penningmeester en M. Konlngs. 2e secretaris. Door den Centr. Bond van Werkmeesters zal nog een verte genwoordiger in het bestuur worden aange wezen. waarna nog omruiling van functies kan plaats hebben. Na vaststel'ing van de begrooting voor 1931 werden commissies benoemd respectie velijk voor het samenstellen van een huis houdelijk rcp'ement en een reglement voor een te stichten ..Bureau voor Arbeidsrecht". Aan het bestuur werd opgedragen een werk programma samen te stellen en Inzonderheid aandacht te schenken aan het vraagstuk werkverruiming" daar voor de hoofdarbei ders te dien opzichte vrijwel niets gedaan wordt. ZAKKENROLLERS. Door een Juffrouw uit Velsen is bij de poli tie alhier aangifte gedaan, dat haar vermoe delijk op de Maandagmarkt een portemon- naie met f 10 ls ontvreemd.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1