ra. GEUR. VERMEULEN STADSNIEUWS St. Nicolaas- geschenken Brandwonden Kloosterbalsem DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 2 DECEMBER 1930 DE VERMAKELIJKHEIDS. BELASTING. ADRES VAN DEN BOND VAN ZANG- VEREEN IGINGEN. Het bestuur van den Bond van Zangver eenlingen voor Haarlem en omstreken heeft zich tot den Raad gewend met een adres, naar aanleiding van het praeadvias van B. en W. op het. door dien Bond tot den Raad gericht verzoekschrift. Adressanten merken op, dat zij geen be zwaar er tegen hebben, dat de uitvoeringen als openbare vermakelijkheid worden aangemerkt. Hun bezwaren gelden uitslui tend de omstandigheid, dat de uitvoeringen der zangvereenlglngen tot v e r m a k e 1 ij k- heden worden gerekend en dus op één lijn gesteld met bioscoop- en specialiteiten voorstellingen. Voorts wijzen adressanten er op, dat B. en W. van Amsterdam hebben voorgesteld, de verordening op de openbare vermakelijk heden te Amsterdam in gelijken zin te wij zigen als door den Bond aan den Raad ia verzocht De bezwaren van adressanten zijn niet gericht tegen de oppervlaktebelastmg, maar tegen de heffing van 20 pCt. op de toegangs prijzen. De recettes in gevallen waarin pl.m. 1100 vrij biljetten worden gegeven, zijn niet hoog. Voor de gemeentoflnanciën zal het verleenen van vrijstelling der vereenigingen, die over veel vrijkaarten de beschikking krijgen, geen of slechts geringe offers elschen. Met betrekking tot de vereenigingen. wel ke echter niet over zoovele vrijkaarten de beschikking erlangen, dus niet zoo'n groot aanta leden, kunstlievende leden en dona teurs bezitten, en derhalve grootendeels de kosten der uitvoeringen uit de recettes daar van moeten bestrijden, is evenwel het ver leenen van de vrijstelling van zeer groote beteekenls, terwijl de baten, die aan de ge meentekas zullen ontvallen, blijkens de voor den Raad beschikbaar gestelde gegevens niet van overwegenden invloed kunnen zijn op de financiën der gemeente. In dit verband meenen adressanten dan ook alsnog met klem op inwilliging van hun verzoek te mogen aandringen. De opmerking, als zoude bij inwilliging wederom een belastingheffing als voor de wetswijziging plaats vinden is niet juist, zoo meent het bestuur van den Bond. De belas tingheffing voor zanguitvoeringen is toch niet een gevolg der wetswijziging geweest, aangezien deze steeds openbaar, d.w.z. voor het publiek toegankelijk zijn geweest en mitsdien steeds onder de wettelijke bepalin gen vielen. 8PEELLTUINVEREEMGING „OOSTERKWARTIER". Bovengenoemde vereenlging had Zater dagavond jonstleden wederom een feestver- gadering georganiseerd, ten bate van de plannen voor de stichting van een clubge bouw. ZooaLs steeds berustte de regeLing van dit feest bij de „Commissie Clubgebouw". De voorzitter, de heer) JjClaren, opende de bijeen komst met een propagandistische rede, waar in hij iedereen opwekte zooveel mogelijk bij te dragen tot de -tot standkoming van het clubgebouw. Daarna werd een vertooning gegeven van het tooneelspel „Joop en haar Jongen", Wij- spel in drie bedrijven, naar ihet iboek van Cissy van Marxveldt. Zooals men weet is het een vervolg op „Joop van Heul",, waarvan de vereeniging vroeger al met ihct zelfde doel een ver tooning heeft gegeven. De bewerking van Dom de Gruyter leent zich uitstekend voor een vertolking door dilettanten en het clubje jongelui van „Oos;erkwai»tler" bracht dan ook evenals den vorïgen keer iets aardigs tot. stand. Het spel had zeer veel succes. Ongetwijfeld zal de Commissie thans weer iets dichter tot het doel van haar streven genaderd zijn. ONGEVAL MET GEVOLGEN. Op de Gedempte Oude Gracht is Zaterdag een hond door een Postauto overreden. Het arme dier werd daarbij zwaar aan het ach terlichaam gekwetst. De eigenaresse en een andere dame wilden het slachtoffer op trekken doch de hond bleek zoo in de war. dat het de beide dames beet. De dames zijn door een lid van den onge- vallendienst verbonden, terwijl de hond in Kennel Fauna afgemaakt moest worden. VERKIEZING PROV. STATEN. In een a.s. Woensdag te houden vergade ring van de afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond, In hotel Lion d'Or, zal o.m. de voor- loopige candldaatstelllng voor de Provinciale Staten aan de orde komen. DIEFSTAL UIT EEN KLEEDLOKAAL. Uit het kleedlokaal van het gemeentelijk speelterrein aan den Middenweg is een por- temonnaie met ongeveer 15 gulden ont vreemd. BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. DE SINT NICOLAAS-FEESTEN. De Jaarlijksche Sint Nicolaasfeesten van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, die gelijk andere jaren ook nu weer in de groote zaal van het- Concertgebouw worden gehouden, zijn Zaterdag begonnen. Het was dezen dag daar feest voor de der de klassen der lagere scholen. Men had een alleraardigst programma sa mengesteld. waarvan de kinderen veel plezier hebben beleefd. Een tooneelstukje en twee films. Deze laatste waren respectieve lijk getiteld „Gelukkige Hans", een film naar het bekende sprookje, en „De poolreis van Mutt en Jeff", een zeer geestige teeken film. De kinderen hebben hier bijzonder van genoten en vooral bij de laatste film da verde de zaal soms van de uitgelaten vreugde, die de jeugd in het geval had. De heer J. Panman van School 2 expliceerde er bij. Ook het sprookje van den heer Panman „Een goede daad" heeft de kinderen onver getelijke oogenblikken bezorgd. Het werd opgevoerd door leerlingen van School 2 en eenige onderwijzers, die erin geslaagd zijn iets aparts van het gegeven te maken. Vooral de dansen van kabouters en elfen maakten een aardig effect; deze bleken goed inge studeerd te zijn. Natuurlijk ontbrak het ook niet aan ver snaperingen. Er was voor voldoende Sint- Nicolaasgoed gezorgd en het laat zich be grijpen. dat dit de feestelijke stemming in niet geringe mate verhoogde. De feesten zijn prachtig Ingezet en wij twijfelen er niet aan, of de komende dagen zullen eveneens uitmuntend slagen. OPLEIDINGSSCHOOL IN DE WILHELMINASTRAAT. ST. NICO LAAS FEEST. De Opleidingsschool in de Wilhelminastraat had Zaterdagmiddag hoog bezoek: Sint Nico- laas was er afgestapt. Zijn auto stond vóór het schoolgebouw. In het gymnastieklokaal waarin een pa- dfum was opgeslagen en smaakvolle electri- sche lampjes langs de wanden waren aan gebracht. zaten op de eerste rijen de leer lingen der le. 2e en 3e klasse en verder was de zaal bezet door ouders en familieleden der kinderen. Vóór hen stond op een ver hooging de oude, eerwaardige bisschop in vol ornaat, natuurlijk met Zwarte Piet naast hem. De St. Nicolaas sprak de kinderen vriende lijk toe en hij bleek urtstekend op de hoogte te zijn met de vorderingen en de goede eigenschappen der jongens en meisjes en ook met..enfin: met het andere, 't Stond allemaal opgeteekend ln een groot boek en de bisschop liet telkens 'h paar der leerlingen bij zich komen. .Wie mooi kon schrijven, kreeg een pluim; wfe niet stil genoeg zat onder de les op school, een opmerking; wie zoo ondeugend was, op rijdende trams te spingen en op vrachtauto's te klauteren, een standje en een ernstige waarschuwing. De kleinen waren zeer onder den indruk van de woorden van den goeden Sint. maar gelukkig bezit deze ook ln ruime mate de gave van den humor 'zou hij anders zoo veel van kinderen houden?) en wist hij telkens de kinderen te doen schaterlachen om zijn grappen. Geen wonder, dat hem bij zijn vertrek een luid en welgemeend „Lang leve St. Nicolaas" werd toegeroepen. Zóó onder den indruk waren de kinderen niet of zij deden de traktatie, die hierna volgde alle eer aan! En toen kwam er nog een verrassing: de heeren C. J. de Does en J. v d. Veen voerden het sprookje „Goudhartje" op, een nieuw paedagogisch poppenspel met werkelijk uitstekende qualitelten Veel werk hebben de heeren De Does en Van der Veen van dc décors gemaakt en aardige lichteffecten gaan hiermede gepaard, zoodat de geschiedenis van den ondeugenden prins (die echter in den loop van 't sprookje als een blad van een boom omkeert) werd afgespeeld in een waardige omgeving. Dat de jeugdige toeschouwers in de groot ste spanning de handelingen der poppen volgden, behoeft nauwelijks gezegd. Het pop penspel had een groot en welverdiend succes. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. BEKRONINGEN. Op de nationale pluimvee- en konijnen- tentoonstelling op 29 en 30 November te Bus- sum behaalde onze stadgenoot W. G. Quax met zijn inzending krielhoenders en sierdui- ven de volgende onderscheidingen: 23 eere-, 30 eerste-, 10 tweede- en 1 derden prijs, be nevens een beker voor de fraaiste Inzending krielhoenders. een beker voor de fraaiste in zending slerdulven en een verguld zilveren medaille voor de fraaiste sierduif der geheele tentoonstelling. GR. HOUTSTR. hoek GR. MARKT M iiiiuiRiiiini niii i BSsmsuamnMiHMMi Heerenmodemagazijn KuJMBWaillMBIul£liMaH.iaESiailKiaB GROOTE KEUZE NUTTIGE DE VERMOORDE ONNOOZELHEID. OF: DE OPGESOUPEERDE ƒ500.— Gekleed in een keurig-net costuum, spor tief opgemaakt met een ceintuur en „sport zakken", maar waarvan de kleur zwart eenigszins in tegenspraak was met de jeugdige opvatting, waarvan deee „kwieke" kleeding getuigde, stond de grijze, clean shaven, 57-jarige fabrieksarbeider, uit Wor- merveer, voor den Haarlemschen Politie rechter. Zijn kleeding kon symbolisch wor den opgevat, want deze oogenschijnlijk be daagde heer bleek te zijn van een dartele joligheid, die menig jongere van onzen tijd beschaamd kan doen staan en hij weet nog de bloemetjes buiten te zetten als een eer stejaars-student. Eenigen tijd geleden, had hij een verzeke ring gesloten en ingevolge deze verzekering werd hem op 14 Augustus van dit jaar f 500 uitbetaald. Toen, met- die 500 pop op zak. vierde hij de neigingen van zijn jong hart den vrijen teu gel. Hij stak zich voor f 100 in de kleeren, plaatste een huwelijksadvertentie en ging met verschillende van de dames, die op deze annonce gereflecteerd hadden natuur lijk niet met allen tegelijk, maar met elk afzonderlijk in Den Haag goede sier ma ken. Als menscherikenner en man van er varing begreep hij, dat iemands eigen schappen het duidelijkst blijken in den on gedwongen omgang. Dit alles was nu tot daaraan toe. Iets strafbaars was er op zichzelf niet in. Hij mocht naar eigen vrijen wil handelen, zooals hij deed. Maarer was toch een heel leelijkev kant aan het geval. Want deze fabrieksarbei der was op 't gemelde tijdstip failliet en dat faillissement was nog volstrekt niet afge wikkeld. Tegenover een passief van ruim f 4QQ0 stond een actief van f 300: de waarde van zijn meubeltjes. .En de f 500 van de ver zekering had hij dui niet ten eigen bate en ten bate der Haagsche trouwlustige dames mogen aanwenden, maar hij had kennis moeten geven aan den curator in zijn faillis sement, dat zijn actief met f 500 was ver meerderd. De man verzuimde dit schromelijk en deed het ter terechtzitting voorkomen, alsof hij aan de kinderlijke dartelheid, die hij door zijn daden al had getoond, ook de on schuld en de onnoozelheid van een kind paarde. „Ik ben zoo niet met die zaken op de hoogte, Edelachtbare", zeide hij. „Ik heb'mij nooit met slechtigheid opgehouden. Ik dacht er heelemaal niet aan en ik moest nog be lasting betalen ook. Ik heb altijd netjes en correct geleefd. Ja ik heb een paar dagen in den Haag plezier gemaakt, dat is waar Aan den curator, die door een toeval achter het ongeoorloofde feit was gekomen, had hij geschreven, dat het geld er niet meeT was. maar dat hij er „in zijn vacantie nog al een goed gebruik van had gemaakt; gelukkig onwetend". Het O.M. geloofde niets van deze onwe tendheid. Iedereen weet wel dat hij. als hij geld in handen krijgt, terwijl hij failliet is, dat geld aan den curator behoort af te dra gen. Verdachte staat te Wormerveer bekend als iemand, die zich nog al met politiek bezig houdt, maar iets ongunstigs had de Officier niet van he'm vernomen. Maar wat hy nu ge daan had, vond spr. toch wel ernstig. De eisch luidde: 3 maanden gevangenisstraf. Na dezen eisch begon de verdachte zich nog eens met nadruk voor te doen als de ver moorde onnoozelheid: hij vond het ver schrikkelijk en hij wist heusch niet, dat hij verkeerd gehandeld had, anders had hij het werkelijk niet gedaan en hij had toch zijn belasting betaald „En nu moet u uw mond houden!" zei de Politierechter, die geen aanleiding voor ver dere gedachtenwisseling zag. „Ik veroordeel u tot twee maanden gevangenisstraf HET AFSCHEID VAN MAJOOR K. A. RöVEKAMP. EEN TREFFENDE HULDIGING. Zaterdagmiddag heeft, gelijk wij in het vo rig nummer reeds in het kort meldden, in hotel Lion d'Or de huldiging plaats gehad van majoor K. A. Rövekamp, die, zooals on zen lezers bekend is met ingang van 1 Octo ber jL eervol ontheven is van het commando van de Schoolcompagnie Motordienst. Verscheidene actieve officieren uit het gar nizoen, officieren van het Vrijwillig Land stormcorps en reserve-officieren uit het ge heele land hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om afscheid van den majoor te nemen en hun waardeering uit te spreken voor de wijze, waarop de majoor zijn vele werkzaamheden steeds heeft verricht. Namens de commissie tot huldiging heeft majoor C. D. C. Appeldoorn gesproken die allereerst mededeelde dat het commissielid reserve luitenant-kolonel tit. mr. A. ba:on van Heeckeren Keil verhinderd was. Spreker zeide vervolgens, dat het ont stellende bericht, dat majoor Röve kamp eervol ontheven was van het com mando van den S. C. M. D., iedereen overval len heeft. Dat niemand het kon gelooven, bleek alras uit de vragen, die onderling door velen werden gesteld. Het waren allemaal vragen en uitdrukkingen, die spraken van groot vertrouwen in den commandant, eer bied voor zijn veel omvattende kenn.s, en bovenal van persoonlijke genegenheid. En d-t is geen wonder. Vooral voor de ouderen, die vrijwel van de oprichting van de School compagnie onder hem gediend hebben, was hij één geworden met den Motordienst. In allen eehvoud en zonder ruchtbaarheid heeft hij daaraan hard gewerkt. Hij heeft gezwoegd om te zorgen, dat mocht het eens noodig zijn. de Nederlandsche soldaat kan rekenen op een goed georganiseerden aanvoer van le vensmiddelen en munitie, alsmede op tijdige en vlugge afvoer van gewonden. Toen Majoor Rövekamp in 1919 bij den Mo tordienst werd geplaatst, had de techniek var. den auto voor hem geen geheimen meer. Het sprak als vanzelf dat, toen in Juii 1921 de Schoolcompagnie opgericht werd, hij als commandant aangewezen werd. Majoor Rövekamp aanvaardde zijn com mando met een kleine staf. Het oefenings materiaal bestond uit 8 personenauto's. 2 vrachtauto's en 6 motorrijwielen, welke ma chines al vele dienstjaren achter den rug hadden. Erg druk leek zijn werkkring niet, maar hij pakte dadelijk flink aan. Later kwa men vele officieren en onderofficieren uit het Nederlandsche en Ned. Indische leger een schat van kennis in zijn modellenkamer op doen. Er ontstonden scholen voor reserve of ficieren en onderofficieren, waarvan de op leidingen onder zijn toezicht kwamen. Spreker schetste de oude G M. C. wagens, waarmee vele mililiiren hebben leeren rijden. Thans zijn ze door zijn toedoen voor een groot deel vervangen door Fords. Na den tegen- woordigen toestand besproken te hebben, ver volgde spreker dat de opleiding te Haarlem voortreffelijk is. Majoor Rövekamp is er al tijd in geslaagd, onder de jongelui een pret- tigen kameraadschappelijken geest te kwee- ken, die voor hen het verblijf te Haarlem tot een periode van hun leven maakte, waar aan zij steeds met genoegen terug denken. En één maal officier komen zij met de oudere officieren telkenjare terug op de volledige en gecomprimeerde cursussen. Met lof wordt altijd over deze cursussen gesproken. Als lid van diverse commissies heeft de commandant vele nuttige adviezen gegeven. Hoe bescheiden hij ook dat deed, toch bleef het in leidende kringen niet onbekend, ge tuige het feit, dat de Koningin hem deco reerde met het ridderkruis van de Oranje Nassau-orde met de zwaarden. Deze onder scheiding heeft hij verdiend. Voor alles wat majoor Rövekamp gedaan heeft, zeggen we hem dank. We willen het echter niet bij woorden laten. Wij wilden onze dankbaarheid ook neerleggen in een stoffe lijk huldeblijk. Er is lang gepeinsd, een sym bool te vinden, waarin onze gedachten uitge drukt zijn, n.l. een bewijs van veelzijdigheid. Vervolgens bood spreker een sigarettendoos met inscriptie aan, als symbool van dank baarheid en een sigarettenkoker, als een symbool van trouw, naar aanleiding van de trouw, die de majoor aan de sigaretten heeft gezworen. Beide symbolen zijn toch nog niet voldoende, om al onze gedachten uit te drukken. We willen U ook in deze moeilijke periode hoop geven. Een horloge zij het symbool van hoop. Moge het eens den tijd aanwijzen, dat ons „vaarwel' van heden ,een tot wederzien" is geworden, besloot spreker onder aanbieding van het geschenk. In zijn dankwoord zeide majoor Rövekamp dat deze eervolle ontheffing inderdaad on verwacht was gekomen en een zware s'ag voor hem was geweest. Wat het weerzien be trof, hierop had spreker weinig hoep. Inmid dels zijn de vele bewijzen van sympa'hie een groote troost voor hem. Spreker hoopte, dat de vriendschapsbanden in de toekomst voort mochten duren. Tenslotte dankte majoor Appeldoorn de le den van de commissie, in het bijzonder res. kapitein J. C. Scheffer, voor de uitstekende voorbereiding. Hiermede was deze treffende huldiging be ëindigd. PERSONALIA. De heer T. Monas te Haarlem is te 's-Gra- venhage geslaagd voor het examen Staathuis houdkunde M. O. NUTSSPAARBANK TE HAARLEM Vergelijkend overzicht over Nov. 1930-1929 Aantal behandelde posten 14397 (v. j. 16495) Aantal inlagen 10172 (v. j. 12363). Aan tal terugbetalingen 4225 (v. j. 4132». Ingelegd f 690.653.37 Cv. j. f 621.276.73 1 2Terugbe taald f 553.408.81 (v. j. f 580 280.87». Meer Ingelegd f 137.244.56 (v.j. f 40.995.86 1 2». Aan tal nieuwe boekjes 340 (v. j. 335). Aantal af betaalde boekjes 139 (v. j. 152). Spaarbusjes op 30 November 1930 in omloop: 3446. Gele digd in November 1930: 328 busjes met totaal f 6903.14 1 2. Aanta! kluisloketten verhuurd op 30 November 1930 253. TOONEELAVOND „ONS GENOEGEN". De tooneelavonden van de Ontspannings- vereeniging „Ons Genoegen" genieten een goede reputatie, en zoo was het geen wonder dat ook Zaterdagavond de zaal van den Schouwburg Jansweg goed bezet was, toen de tooneelclub der vereeniging een opvoering gaf van "De Duistere Gast", een klucht in vier bedrijven van Henk Bakker. De voorzit ter, de heer S. van de Wateren sprak een kort openingswoord en daarna begon men met entrain en vlot 't tooneelstuk. dat zich goed leent voor een avond als deze, te spelen. Het is niet noodig om alle rollen afzonderlijk te bespreken, doch een uitzondering moeten wij toch maken met de heeren Van Delden en Sernee, die de belangrijkste rollen vervulden, Het lachsucces kwam voornamelijk op reke ning van laatstgenoemden heer voor zijn ko mische vertolking van de veldwachtersrol. De titelrol werd in handen van den heer Baan een zeer geslaagde vertolking en de heer Van Olffen gaf een goeden boerenknecht Wij kunnen zeggen dat ieder met enthousi asme meewerkte om de geslaagde opvoering te verkrijgen, die het dan ook geworden is. „The Happy Band" onder leiding van den heer E. Paap, bracht tijdens de pauze popu laire muziek ten gehoore. Hetzelfde ensemble wist op het bal. dat den avond besloot, een uitstekende stemming onder de bezoekers te brengen. 31 Mei viert de vereeniging haar 5-jarig bestaan, waartoe een commissie gevormd is. De voorzitter daarvan hield een rede, waarin hij de leden opwekte om al het mogelijke te doen, opdat dit feest zal slagen. (Reeds ln een deel van de vorige oplaag opgenomen.) ESPERANTO IN DE HANDELS- CORRESPONDENCE. HET NUT NOG NIET GROOT.j Ter beantwoording van een door den mi nister van onderwijs gestelde vraag heeft de tweede afdeeling van den Onderwijsraad t.e 's-Gravenhage tot de Kamer van Koophandel het verzoek gericht om hem in te lichten, of het naar het oordeel van de Kamers juist is, dat gelijk beweerd wordt (b.v. in het tijd schrift van het Nationaal Bureau voor On derwijs op economischen grondslag), dat reeds thans in de handelscorrespondent!» met de Oostzeelanden, met de Balkanstaten, Rusland en Polen veelvuldig van esperanto gebruik gemaakt wordt en dat in de handels correspondentie met Japan en China hef Engelsch steeds meer door esperanto wordt verdrongen. Voorts vroeg de afdeeling, welke verwach tingen de Kamers koesteren omtrent het ge bruik van esperanto voor de handelscorres pondentie. Het Bureau der Haarlemsche Kamer van Koophandel stelt thans aan de Kamer voor, aan den Onderwijsraad mede te deelen, dat uit 35 door de Kamer ontvangen antwoorden blijkt, dat het gebruik van esperanto in de handelscorrespondentie met bovengenoemde staten niet voorkomt en dat het 't Engelsch niet heeft verdrongen. De Kamer is van meening, dat althans voorloopig geen verwachtingen van beteeke- nis van het gebruik van esperanto gekoesterd kunnen worden. Enkelen, die de vragen beantwoordden, zijn van meening. dat voor het internationale handelsverkeer de invoering van esperanto van belang zou kunnen zijn. doch dat niet eerder eenig practlsch resultaat verwacht kan worden voor en aleer de belangstelling hiervoor veel algemeener geworden is dau zij thans is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akkcr'sKloosterbalseraerop verdrijft dadelijk de pijn. doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. „Geen goud zoo goed" FEUILLETON Duff haalde z'n schouders op. „Een mooi gevoel van eer", merkte hij op. „Hoewel lk toch zoover wil gaan om u geluk te wen- „Dank u", antwoordde Beetham. Hij nam z'n Jas op. „Ik mag wel zeggen dat, onge twijfeld uit zelfzuchtige motieven, ik wenschte dat u hem zoudt vinclen. En ser geant Chan hier. zorgde er voor dat ik niet werd teleurgesteld." Mijn hartelijke gelukwenschen, sergeant. Maar ik weet dat uw ras en ik niet verwon derd zijn." Chan boog. „Uw woorden zullen altijd blijvende en mooie bloemen van Jaspis voor me zijn." „En nu ga ik weg", zei Beetham en ver trok. Duff nam sir Frederic's brieventasch op. Misschien zoudt u gaarne deze aanteeke- ningen willen zien. sergeant?" merkte hij op. Chan sprong op uit z'n overpeinzingen. „Vergeef me m'n domheid" antwoordde hij. „Ik zei dat u misschien gaarne deze aantee keuingen zoudt willen inzien?" Charlie schudde van neen. „M'n nieuws gierigheid is geheel uitgebluscht als vuur door regen die neerstroomt. We hebben, ten slotte achter het gordijn gekeken, waarover Sir Frederic sprak, on nu ben ik tevreden. Op het oogenblik was ik verdiept in een akelige gedachte. Er gaat geen boot naar Honolulu voor aanstaanden Woensdag. Nog vijf vrceselyko dagen." Duff lachte. „Nu, ik heb die aanteekenin- gen haastig doorgezien. „Sir Frederic had met zekere vrienden van dien portier te Londen gesproken. Maar de man zelf was ge storven eer de Yard over hem hoorde, en de bewijzen van z'n maats waren vaag niet z.-o dat ze voor het hof gebracht konden worden. De bevestiging van Eve Durand was nog noodig en deze wilde Sir. Frederic beslist, liet koste wat het wilde, hebben." „Hoe wist Sir Frederic dat Eve Durand ln San Francisco was?" zei Kirk. Die informatie kreeg hij door een brief van mrs. Tupper-Brock, aan een tante ir. Shanghai. Hier is een afschrift van den brief in. Er stond in dat Eve Durand, in het Kirk- gebouw een betrekking had. wat natuurlijk verklaart, dat hij z'n hoofdkwartier bij u zoo gaarne wilde opslaan. Mr. Kirk. Maar hij had haar nog niet gevonden. Hij stierf zon der die voldoening te hebben, de arme ke rel. Z'n keuze viel op Miss Lila Barr. Hij durfde niets aan Mrs. Tupper-Brock te vra gen, uit vrees dat Eve Durand weer tus- schcn z'n vingers door zou glippen. Dien avond van hel diner zette hij een val neer het bureau niet afgesloten, de brandkast open. Hij hoopte dat iemand er ln zou slui pen om een kijkje te nemen. Op dat en de kans om Jennie Jerome, of Marie Lantel- me te kunnen identificecren, had hij zijn vertrouwen gevestigd." „Hij zou het gewonnen hebben als hij was blijven leven", merkte Chan op. „Geen twijfel aan. In Peshawar stelde hij, tot z'n eigen voldoening, de manier vast, waarop Eve Durand Indië had verlaten. Als hij haar gevonden zou hebben, zou hij haar verteld hebben wat hij wist, en zou zij haar geschiedenis verteld hebben, juist zooals hij hier vanavond heeft gedaan. Z'n lang zoeken naar den moordenaar van Hilary Galt zou daar dan geëindigd zijn. Arme kerel!" Duff nam z'n jas op en Kirk hielp hem er mee. „Ik zal de brieventasch meenemen", vervolg de de inspecteur, ,,'t Zal bij Scotland Yard z'n nut kunnen hebben.". Hij stak z'n hand uit. „Sergeant Chan, alleen reeds de ont moeting met u zou m'n lange reis goed ge maakt hebben. Kom eens op 'n keer naar Londen. Ik zal u dan ook eens laten zien hoe we daar werken." Chan glimlachte. U bent al te vriendelijk. Maar de postbode met verlof heeft gewan deld tot z'n voeten pijn deden, en als lk zoo vrij mag zijn de opmerking te maken, als hij ooit weer eens verlof neemt, dan zal dat zijn omdat ze er hem met een flinke revolver toe dwingen.". „Het verwondert me niet." was Duff's ant woord. „Mr. Kirk, 't deed me veel plezier ook u te leeren kennen. Vaarwel, en veel geluk voor u beiden." Kirk liet hem uit. Toen hij terugkwam, stond Charlie voor het raam en staarde neer op de daken der stad. Hij keerde zich om. „Nu ga ik Lnpakken", zei hij. „Maar daar heb je vijf dagen voor", zei Kirk. Charlie schudde z'n hoofd. „De gast die te lang blijft, vermindert in waarde evenals ongebruikte visch. U bent zoo goed voor me geweest nog meer zou me verlegen ma ken. Ik vertrek meteen." „O, neen!" riep Kirk uit. „Die goede oude Paradise zal het diner spoedig binnen bren gen. „Vergun me, als het u blieft de weelde, om eindelijk een begin te maken met te meenen wat ik zeg". Hij ging naar z'n slaapkamer en kwam binnen verwonderlijk korten tijd terug. Ik had al zoo goed als alles ingepakt." ver- klaardehij. Hij keek naar het raam. De heldere maan schijnt vanavond in Honolulu Ik denk aan die avonden lange, met lan ge gesprekken, lang thee drinken, lang sla pen en lange, vredige droomen." Hij ging naar de hal waar hij hoed en jas had achter gelaten. „Ik weet niet hoe ik woorden zal vinden, om de groote dankbaarheid uit te drukken die ik gevoel", zei hij. toen hij weer binnen kwam. Tegenover een goedheid als de uwe De deurbel ging over, een schel, aanhou dend trekken. Charlie stapte de slaapkamer binnen. Kirk deed open en liet Sfill Rankin, den verslaggever, binnen. „Waar is Chan?" vroeg hij buiten adem. „Hij is naar z'n kamer gegaan en zal wel dadelijk terugkomen." „Ik wilde hem gaarne bedanken", vervolg de Rankin op luiden toon. „Hij heeft me be handeld als een prins. Ik heb het eerste bericht hier in de stad uitgegeven. En ik heb nieuws voor hem er is juist een vrouw in Oakland vermoord, onder de meest eigenaardige omstandigheden. Er zijn aller lei soorten brutale leiddraden, en daar hij toch niet kan vertrekken voor de volgende week Kirk lachte. „Vertel hem dat maar," stel de hij voor. Ze wachtten even; toen ging Kirk naar de slaapkamer. Hij liet een kreet van verwon dering hooren. De kamer was leeg. Een deur die naar de gang leidde stond open. Hij ging er door en ontdekte dat de deur boven aan de trap die naar de kantoren leidde ook op een kier stond. ..Rankin", riep hij, „kom eens hier als je blieft." Rankin kwam. „Wel, waar is hy nu?" Kirk ging den verslaggever voor naar be neden-De kantoren waren donker. In de tus- schenkamer knipte Kirk het licht aan. Na een haastigen blik in het rond. wees hy naar het raam dat op den branduitgang uitkwam, 't Was opgeschoven zoo ver het kon. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6