UIT DE OMSTREKEN Een Geschenk VOOR HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 3 DECEMBER 1930 VELSEN RAADSVERGADERING Openbare vergadering van den gemeente raad van Velsen op Dinsdag 2 December, des avonds zeven uur. Voorzitter; de heer R. G. Rijkens, ,burge- meester. De heer Ten Broeke heeft schriftelijk medegedeeld, dat hij op medisch advies eenige raadsvergaderingen niet zal kunnen bijwonen. De Voorzitter spreekt zijn beste wen- schen voor het herstel van den heer Ten Broeke uit. Dc redevoeringen der raadsleden. Naar aanleiding van eenige opmerkingen ©ver liet feit, dat de heer Roelse zijn rede van de laatste zitting over zijn belasting voorstellen, die door niemand gevolgd kon worden, aan den stenograaf heeft gegeven, wil do Voorzitter bij stemming uitge maakt zien, of een raadslid het recht heeft een rede aan den stenograaf te overhandi gen, nu de stenograaf het verslag vrij nauw keurig maakt. "Wethouder Dunnebier (Christ.-Hist.) zou liet voldoende vinden ais een lid even tueel verlof vraagt, om een rede aan den stenograaf te geven. Dit zal de raad toch ze ker nooit weigeren. De heer Vermeulen (antl-rev.) stelt voor, pas een besluit te nemen, als het Regie ment van Orde in dien zin gewijzigd is. De Voorzitter is het hiermee eens. Maar dan stelt hij er prijs op, dat de leden tot dit tijdstip geen rede meer aan den ste nograaf geven. Aldus wordt besloten. ij Een kwestie over leveranties. B. en W. stellen voor om voor kennisge ving aan te nemen een rapport van den veri ficateur der gemeentefinanciën over de maanden Juli en Augustus 1930. De heer Homburg (A.-R.) maakt eenige opmerkingen. Hij wil, dat die rappor ten voortaan ook aan de financieele com missie ter inzage worden gegeven. Ook komt hij er tegen op, dat voor een bedrag van f 1000 bij de Bijenkorf te Amsterdam ten behoeve van het gas- en waterleidingbe drijf is besteed. Spreker vraagt, dergelijke be dragen voortaan in de eigen gemeente uit te geven. De Voorzitter antwoordt, dat hij over wegen zal om het rapport voortaan ook aan de financieele commissie te geven. Wethouder Tusen lus (Vrijheidsbond) zegt, dat bijna alles in de gemeente Velsen gekocht is. Alleen vier stoelen, een tafel en een schrijfbureau is in Amsterdam ge kocht. Het gaat hier slechts om een bagatel van.f 155. Als het eenlgszins mogelijk is, dan bevoorrecht het gemeentebestuur de ingeze tenen dor gemeente. Maar aan dit principe kan niet altijd worden vastgehouden. De heer Homburg (A.R.) merkt op, dat er ook ©en zilveren inktkoker bij was..,. Wethouder Tusenius (Vrijheidsbond) „Heb je dien gezien?" De beer Homburg (Ait.),Neen, nog niet!" Wethouder Tusenius (Vrijheids bond): „O, anders zouden we vanavond sa men eens kunnen gaan kijken!" De heer H o mb urg (A.-R.) houdt vol, dat er geen enkele aanleiding was, om die meu belen in Amsterdam te koopen. Wethouder Tusenius (Vrijheidsbond) noemt de cijfers van de bedragen, die dc ver schillende benoodigdheden gekost hebben, waaruit hij concludeert, dat dc gemeente goedkoo] uit is geweest. „Mag ik die cijfers aan den stenograaf geven?" vraagt spreker. (Gelach.) De Voorzitter merkt op, dat er heel weinig geld wordt uitgegeven voor de in richting der kamers van dc hoofden der be- bedrijven in deze gemeente: Spreker noo- digt de raadsleden uit, na afloop van de raadszitting de kamer van den gemeente secretaris eens te bezichtigen, dan zullen zij o.a. zien. met welk een onvoldoend kunstlicht hij zit te werken. „Hij bederft er zijn oogen door", zegt spreker, „en vóór 1 Januari mag er geen nieuwe lamp gekocht worden. Het is gewoonweg een schandaal!" Verder worden geen aan- of opmerkingen over het rapport meer gemaakt. Ingekomen stukken. Ingekomen is geen verzoek van J. C. Ver werd, te IJmuiden. om in aanmerking te ko men voor het pachten van het kampeerter rein gedurende het seizoen 1931. B. en W. stellen den raad voor, hen te machtigen om aan adressant te berichten, dat tot deze verpachting niet zal worden overgegaan. De heer De Nobel (Vrijz.-Dem.) bepleit, het kampeerterrein wèi te verpachten. De Voorzitter antwoordt, dat het nog niet zeker is, dat het kampeerterrein weer op dezelfde plaats komt. van verpachting kan dus n<>g niet gesproken worden. Er moet nog uaar een an'derc plaats gezocht worden en spreker zal daar gaarne toe meewerken. De lieer Dc Nobel (Vrijz.-Dem.) ver klaart zich bevredigd. Reorganisatie Brandweer. Ter verdere uitvoering van het op 16 April 1929 aangenomen rapport van de commissie van onderzoek inzake de reorganisatie van de Brandweer, is door B. en W. in overeen stemming met liet advies der genoemde com missie besloten tot aankoop van een tweede automombielbrandspuit (merk „Fiat", capa citeit 1000 liter per minuut, compleet met slangen enz.) voor de afdeellng Velsen a f 8000; tot den bouw van een garage aan den Doodweg te Velsen op het terrein van het gasbedrijf f 2000; de uit het bedrijf geno men vrachtauto van het gasbedrijf beschik baar tc stellen voor de brandweer in de af- deeling Santpoort (dorp); deze auto te doen inrichten tot brandweerauto, de aldaar ge- statSonneerde motorspuit op deze auto te doen montecren f 2000; tot aankoop van uniformen voor het kader en de manschap pen te Velsen (Noordelijk gedeelte) f 1000; tot aankoop van laarzen en wanten voor hot personeel te VcLsc.i .Driehuis en Sant poort. alsmede van Jekkers voor het perso neel van Santpoort (dorp> a f 1100: tot plaatsing van een sirene op het dak der ga- jragc van J. Jak tc Santpoort. Verder ia door B. en W. besloten, de bestaande brandweer in de polders met ingang van 1 December 1030 op te heffen. Opdragen van drukwerk. B. en W. deelen aan den raad mede, dat de gemeente jaarlijks een belangrijk bedrag meer aan drukkosten uitgeeft dan noodig; is, Zij stellen daarom nog eens voor, hen te machtigen het gemeentelijk drukwerk op te dragen aan werkgevers in het drukkersbedrijf die, door collectieve arbeidsovereenkomsten met werknemers-organisaties gebonden zijn of wier arbeiders volgens het oordeel van den directeur-generaal van den Arbeid on der geen ongunstiger voorwaarden werkzaam zijn dan de arbeiders in dienst van de door de overeenkomsten gebonden werkgevers. De heer Visser (SJD.A.P.) komt er te gen op, dat deze zaak nu al voor de derde maal in behandeling komt. Als één der raadsleden dit had voorgesteld, dan hadden de wethouders er terecht aanmerking op kunnen maken. Spreker zal dan ook niet zijn bekende argumenten te berde brengen. Hij stelt voor dit voorstel te verwerpen. De V o o r z i 11 e r antwoordt, dat deze zaak wel ter sprake moest komen, omdat er weer een nieuw adres over was binnengekomen. En dit moet hij wel aan den raad voorleg gen. De heer Homburg (A.-R.) zou het 't best vinden, als het drukwerk bij toerbeurt aan ongeveer zes goed geoutilleerde druk kerspatroons word gegeven. Overigens is het hem bekend, dat een georganiseerd patroon met veel meer onkosten rekening moet hou den dan een ongeorganiseerde patroon. De laatste heeft daar geen last van en kan het werk dus veel goedkooper leveren. De heer VI s s e r (S.DA.P.) stelt voor, het nieuwe adres niet in behandeling te nemen. Dit voorstel wordt met groote meerderheid aangenomen. (De drie wethouders Dunnebier Schilling en Tusenius stemden tegen). Het voorstel van B. en W. wordt dus niet verder behandeld. Geen reductie voor een verwar- zningbinstallatie. B. en W. stellen voor af te wijzen een ver zoek van de Commissie voor verwarming der Oud-Katholieke Kerk te IJmuiden om haar een reductie van ongeveer 10 pet te verlee- nen op de van het gasbedrijf ontvangen re kening voor een geleverde verwarmings- ïnstallatie, omdat volgens de commissie voor gas en water de adressante in geen enkel opzicht aanspraak kan maken, op eenige reductie. De heer Homburg (A.R.) keurt het af, dat er wel eens beloften worden gedaan. Spreker geeft in overweging, een arbitrage commissie te benoemen om deze zaak nog eens te onderzoeken. Wethouder Tusenius (Vrijheids bond) ontkent met nadruk, dat er belof ten zijn gedaan. De kwestie is zoo zakelijk mogelijk behandeld. Spreker heeft geen be zwaar tegen de benoeming van een arbitrage commissie, want he't zal hem aangenaam zijn, als zooveel mogelijk personen hierover hun licht kunnen laten Schijnen, maar hij merkt op, dat het de bedoeling is, om stem ming te maken. De gascommissle is unaniem van meening, dat aan het verzoek van deze commissie niet voldaan kan worden. De heer Homburg (A.R,) houdt vol, den indruk te hebben dat er een toezegginkje is gedaan. Spreker meent te mogen aanne men, dat bij dc belanghebbenden geen kwa de trouw aanwezig is. Ook is hij van oordeel, dat deze kwestie niet met de noodige soepel heid behandeld is. De heer Bosman (Vrijz.-Dem.) vindt het niet goed, om met de vuist op tafel te zeg gen, dat de leiding zal worden afgesneden als het geld niet betaald wordt. Wethouder Tusenius (Vrijheidsbond) is van oordeel, dat als de raad nog eenig respect heeft voor B. en W. en den direc teur van het bedrijf, hij het verzoek moet afwijzen. Het afwijzend voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Zes leden stemden tegen, namelijk me vrouw Van Veen en de heeren Homburg, Roelse, Van Nifterick, Visser en Schaar. Geheime zitting. Te negen uur gaat de raad in geheime zit ting. Te half tien wordt de vergadering her opend. De Voorzitter stelt buiten de agenda om voor, aan F. Buss te Apeldoorn voor één jaar en vijf optiejaren het hotel-pension „Velserbeek" te verhuren. Wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Onderwijzersbenoeming. Aan de openbaTe lagere school A te IJmuiden wordt tot onderwijzer benoemd de heer M. Slabbekoorn, te Nieuwe Tonge. De heer Roelse (s.d.a p.) licht de vragen toe, die hij reeds op 31 October heeft inge diend betroff.ende de oproeping van candi- daten voor een aan de openbare lagere school J te benoemen vaste leerkracht, waarop B. en W. geantwoord hobben, dat aan school J geen vacature bestond. Van een opgemaakte voor dracht moesten twee candidaten worden af gevoerd. Met de hierna door hot hoofd op gemaakte aanbeveling konden B. en W. zich niet vereenigen, waarom de benoeming van een vaste leerkracht vooralsnog niet aan de orde werd gesteld. Wethouder Tusenius Vrij held sibond) zegt dat de door den heer Roelse bedoelde candidaat door B. en W. niet gewenscht ge acht werd, omdat men meende, dat deze te veel politiek op den voorgrond zou treden. De heer Roelse (s.d.a.p.) is van meening dat met dit argument dc belangen van het openbaar onderwijs niet gediend worden. Als men de politiek als zoodanig niet uit den booze acht, dan had men dien candidaat moeten accepteeron. Spreker noodigt den raai uit, over het standpunt van B. en W. zijn af keuring uit te spreken. De Voorzitter stelt er prijs op te ver klaren hoe zijn standpunt te dien aanzien is. B. en W. moeten niet alleen letten op de belangen van de onderwijzers, maar ook op die van het onderwijs. Hij acht het voor het openbaar onderwijs hoogst ongewenscht om een onderwijzer aan een school te benoemen, die te sterk politiek op den voorgrond kom: cn zelfs een politiek drijver is. Een mensch kan slechts één zaak dienen cn die neemt doorgaans al zijn gedachten in beslag. En INGEZONDEN' MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. als dit de politiek is, dan beware de hemel de arme schoolkinderen, zegt spreker. Wethouder Schilling (groep Schilling) verdedigt de belangen van het openbaar on derwijs en komt er tegen op, dat politieke on derwijzers onjuiste dingen in een vakblad schrijven, in welk blad aan de aangevallen personen geen gelegenheid wordt gegeven om zich te verdedigen. Als spreker op een heftige wijze te veel in détails afdaalt, verzoekt de Voorzitter hem, niet buiten de orde te gaan. Nog verschillende leden voeren, hierover het woord, namelijk de heeren De Nobel (Vrijz. Dem.), die de kinderziel te hoog acht om ze politiek te leeren; Vermeulen (AJR) die een lans voor de politiek breekt, maar die meent, dat die niet in een neutrale openbare scliooi gepropageerd moet worden. In dit op zicht is spreker het eens met de meeniing van den Voorzitter; Wethouder Tuse nius (Vrijheidsbond), die het met den heer Vermeulen eens is en die zegt, dat een onderwijzer'zichtbaar of onzichtbaar de open bare school niet van politiek mag doordren ken en dat een socialistische onderwijzer aan een socialistische school moet werken. Na uitvoerige replieken verklaart de V.oor- zit ter de interpellatie voor gesloten. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen het volgende aan de agenda toege voegde agendapunt: Verleenen van machtiging en toestaan van een crediet van f 6000 voor het doen bestra ten van den toegangsweg naar de overdekte stortplaats voor vuilnis aan het Noordzeeka naal te IJmuiden. Hamerstukken. De volgende agendapunten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Verleenen van gede el lelijke kwijtschelding van huurpenningen. Verkoop van een woning Vaststelling van de vergoeding, bedoeld in artikel 101, le lid der Lager-Onderwijswet 1920, over 1927, uit te keeren aan het be stuur der Julianaschool te IJmuiden. Aankoop van een perceel gelegen op den hoek van den Stationsweg en de Willebrord- straat te IJmuiden. Politieverordening. Wegens het vergevorderde uur wordt de behandeling van de nieuwe Algemeene Poli tieverordening aangehouden. Afscheid van Mevrouw Van Veen. De Voorzitter herinnert er aan. dat dit de laatste zitting is geweest, die door Me vrouw van Veen als raadslid is bijgewoond. Spreker dankt haar voor alles, wat zij voor de gemeente heeft gedaan en spreekt de hoop uit, dat het haar in haar nieuwe woonplaats goed mag gaan en dat zij aan dezen raad een aangename herinnering mag bewaren (Applaus) Mevrouw Van Veen (S. D. A. P.) dankt voor deze woorden. Te elf uur wordt de vergadering gesloten. VOORDRACHT ONDERWIJZER. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school A 1 bieden B. en W. den Raad de volgende voordracht aan: i 1 M. Slabbekoorn, onderwijzer te Nieuwe Tonge. 2. H. Poots, onderwijzer te Krimpen a. d. Lek. 3. L. de Waal, onderwijzer te Uitgeest. IJMUIDEN. DE RIJKSV'SCHAFSLAG. Waardoor de omzet-cijfers lager zijn dan in 1929. EEN ONDERHOUD MET DEN DIRECTEUR VAN. HET STAATSV1SECHERSHAVEN. BEDRIJF. De omzet van vlsch gedurende de maand November in den Rijksvischafslag bedraagt f 1.415.463, tegenover f 2.022.496 in dezelfde maand van het vorig Jaar. De totale omzet over dit Jaar bedraagt nu f 13.295.055. terwijl de cijfers over Januari November 1929 f 15.133.891 waren. Er is dus een mindere ontvangst te boeken van f 1.838.836. Naa aanleiding hiervan hadden wij een onderhoud met den heer F. J. H. Schneiders, directeur van het Staatsvisschershaven be drijf. Hij begon met mede te deelen. dat de eerste oorzaak van dezen achterstand de groote malaise in den voorzomer geweest is. waarin een deel der vloot opgelegd was wegens slech te vangsten. Er was tevens een bijzondere schrale vangst van tong. die in hoofdzaak met de fijnere schol, dc besommingen uit maken. Dan waren er in den voorzomer zeer ve^I goedkooper eieren in ons land, zoodat de' vischprijzen, gezien de geringe navraag in het binnenland, ook niet zoo hoog waren als anders. Dc tweede oorzaak deed zich voor in maand November van dit jaar, welke zich kenmerkte door een bijzonder geringe aanvoer van Engelsche drifterharing. Verleden jaar No vember waren er dagen dat er vijftig tot zestig Engelsche drifters binnenkwamen en er een o.mzet behaald werd in een maand van f 500.000 alleen aan versche haring, ter wijl er nu zeer weinig drifters binnenkomen. De meeste EngeLschen markten te Lowestoft versche haring is. De prijzen zijn daar voort- versche haring. De prijzen zijn daar voort durend zeer hoog en er bestaat dus geen aan leiding om in andere havens te markten, waar de prijzen in geen geval hooger, eerder lager zouden zijn. De heer Schneiders verzocht ons er speciaal op te wijzen, dat deze achterstand van inci- denteelon aard is en er geen verval der vloot plaats peeft. De malaise die er in de kustvisschcrij heerscht (kleine trawlers die langs de kust visschen) is wel ernstig, daar de vischstand zich blijk baar verplaatst heeft en daar door zeer wei nig door deze kleine booten wordt aangevoerd zoodat de onkosten bijna niet gedekt kunnen worden, doch er behoeft geen pessimisme om trent de verwachting der ontwikkeling van dc haven te bestaan. De groote visscherü fom den Noord) is zeer zeker niet ongunstig te noemen. Er is juist een streven merkbaar om de kleine trawlcr- yisscherij te staken cn cr lieeft reeds een uitbreiding van het aantal grootere booten plaats, hetgeen al merkbaar is. Ook in de buitenlandsche havens is dit goed te ontdek ken, vooral in Engeland en Duitschland, waar zeer veel kleine booten worden afgeschaft en grootere gekocht, om in de zoogenaamde verre wateren te visschen (Moermanskust, Beren zee, IJsland, Groenland enz.). De toekomst der visscherij behoeft dus niet te donker ingezien te worden, zoo besloot de heer Schneiders. MIDDENSTAND SBELANGEN. Op 10 December zal door de Winkeliers- vereeniging LJmuiden-Oost en de R.-K. Mid denstandsver. „de Hanze" een vergadering belegd worden in de concertzaal van „de Griffioen", waar als spreker zal optreden de heer M. Kropveld uit Den Haag. oud-rij ks- middenstands-adviseur.Als onderwerp is ge kozen: Algemeene middenstandsbeLangen. BEVERWIJK AANRIJDING. Dinsdagavond vond op den Velserweg nabij het Stationsplein een ongeval plaats, dat voor den betrokkene nog bijzonder goed is afgeloopen. Een van zijn werk terugkeerenden arbei der, wonende te Beverwijk, stak den weg over, doch hoorde door zijn doofheid niet de signalen van een van de zijde der Breestraat naderende personenauto. Toen de man bo vendien nog weifelde en weer terug wilde loopen naar het trottoir, kon de autobestuur der een aanrijding niet meer voorkomen. Ondanks zeer krachtig remmen werd de man door den auto gegrepen en tegen den grond geslagen. Het slachtoffer werd met een ern stig gekwetste knie opgenomen. Gelukkig bleek het letsel niet van zoodanigen aard, dat ziekenhuisverpleging noodig was. De automobilist, die absoluut geen schuld had, was zoo bereidwillig den aangeredene naar zijn woning te vervoeren. SANTPOORT KERKCONCERT. Donderdag 11 December geven mevr. Jo Vincent (zang), Jos. de Clerck (viool) en P. Vincent (orgel) een concert in de Ned. Herv. kerk te dezer plaatse. De baten van dit con cert worden afgedragen aan de diaconie en kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente. EEN BAZAR VAN „SANTPOORTS BLOEI". Op 5, 6. en 7 Februari 1931 wordt de 3de bazar in dit seizoen gehouden, thans ten bate van een door „Santpoort's Bloei" te stichten badhuis. Behalve een bazar-comité is ook een eere-comité samengesteld, bestaande uit mej. J. L. Enschedé, mevr. F. E. Dolleman, mevr. Guépin, mevr. Bertling, mevr. Mulders en mevr. Bangma. HILLEGOM DIEFSTAL. Van een fiets, welke in den vroegen mor gen een oogenblik onbeheerd stond voor de St. Jozefskerk, is de electrische lantaarn ge stolen. De politie stelt een onderzoek in naar den dader, wiens naam en adres naar alle waarschijnlijkheid bekend zijn. HEEMSTEDE KINDERFEEST. De afdeeling Heemstede der S.D.AP. orga niseert voor de kinderen harer leden een Sin terklaasfeest op Woensdag 10 Dec. 's middags van 2—5 1/2 uur in „Boekenroode" aan de Zandvoortsche laan. Een goochelaar zal de kinderen vermaken. De Sint Nicolaas zal aanwezig zijn voor het opmaken van de strafregisters en het uitdee- len van zijn goede gaven. Mevrouw May zal door pianospel de kinderen opwekken en aanvuren tot het zingen van het Sinter klaas-repertoire. HAARLEMMERMEER HET ONGELUK TE NIEUW- VENNEP. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 48-jarige garagehouder J. L. Meenderink te Nieuw-Vennep. wlen bij het aanzetten van den motor van een auto zoo'n ernstig onge luk is overkomen, dat z'n rechterarm moest worden geamputeerd, is Dinsdag in het zie kenhuis te Leiden aan de gevolgen over leden. Hij laat een weduwe met 3 kinderen achter. BALDADIGE JEUGD. Te Abbenes alhier werd van eenige onbe woond staande hulzen een 30-tal ruiten ver nield. Het bleek dat -een 6-tal knaapjes van 8 tot 10 jaar zich daaraan hebben schuldig ge maakt. DE SUIKEROPBRENGST HAARLEMMERMEER. IN MEER DAN 17 MILLIOEN KILOGRAM. Nu in den Haarlemmermeerpolder de bie tencampagne haar beslag heeft gekregen, kunnen we omtrent de uitkomsten van dit gewas de volgende cijfers meedeelen. die be- giijpelijker wijs op een globale söhatting be rusten. Gerekend wordt dat er in dezen polder dit jaar ongeveer 3400 hektaren met bleten wer den beteeld; de gemiddelde opbrengst be droeg 32000 K.G. per hektare; dus in het geheel ongeveer 108.800.000 K.G.: het suiker gehalte bedroeg gemiddeld 16 pCt, zoodat in Haarlemmermeer dit jaar aan suiker werd opgebracht ongeveer 17.408.000 K.G. MOTORONGELUK. De bestuurder van een motorrijwiel, d landbouwer C. V. B.. raakte bij Nieuw-Venn° ter plaatse waar de weg voor een boerderi* erg modderig was gistermorgen omstreeks 8 uur de maccht over het stuur kwijt, sloeg met den moto ondersteboven en botste noe met veel kracht tegen een telefoonpaal. Door de zorg van de bewoners van de boerderij, die op z'n hulpgeroep kwamen toesnellen, werd de heer B., die een bovenbeen bleek gebroken 1 te hebben, per auto gebracht naar Dr. N. te i Hoofddorp. i Daarna werd hij met de ziekenauto van I den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar het DiaconessenhuLs in Haarlem over gebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. dat altijd welkom is aan man, vrouw, jongen o! meisje, is een doos of tube Purol. EI ER- EN PLUIMVEEVEILING. Op de te Nieuw-Vennep ln hotel De Groot gehouden eier- en pluimveeveiling werden aangevoerd 5178 kipeieren prijs f 7.50 a f 9.40; 688 kuikeneleren f 6.10 a f 7.30 en 432 eenden eieren f 6.30 a f 6.80 de 100 stuks. De kippen golden f 0.80f 145; jonge hanen f 0.75—f 1.35 en konijnen f 1.50 tot f 2.50. Handel vlug. i LETTEREN EN KUNST MUZIEK. IJMUIDCN. ORKESTVEREENIGING „KUNSTKRING1* In de nevenzaal van „Thalia" gaf ge noemde vereeniging haar eerste concert in dit seizoen. Sam Vlessing, de leider van dit gezelschap, had voor deze gelegenheid een programma samengesteld, dat er smakelijk uitzag. Een voornaam deel van het menu werd ingenomen door de balletmuziek uit „Coppelia" van Délibes. Hieraan ging vooraf Suppé's ouverture „Ein Morgen, Mi.tag und Abend in Wien". Vooral dit werk stelt tame lijk hooge eischen aan het orkest zooals wij dit op het podium zagen. Er mógen al goede krachten schuilen in de onderscheidene par tijen: er is meer noodig. De partij der eer ste violen b.v. is voor dilettanten vrij lastig, in een behoorlijk unisono uit te voeren. Het orkest schoot hier dan ook aanmerkelijk te kort, met als gevolg een wankelen van het geheel. Als geroutineerd leider hield de heer Vlessing, waar hij de detailleering niet vol gens zijn bedoeling zag weergegeven, het groote rythme stevig vast. Suppé zal nog eens stevig onder handen moeten genomen worden. Dan was er bij Délibes meer onge stoord genot. Zonderen we onder de zes dee len, die tot uitvoering kwamen, de wals uit, waar ook de gelijkheid der inzetten meer malen te wenschen liet, dan kon men met genoegen luisteren naar de onderdeelen Bal lade, Czardas, Valse des poupées of het slot deel: Danse de fête. Later op den avond gaf ook Widor's ..Sere nade" een verdienstelijk samenspel te hooren Voor Ases Tod leende zich de omgeving niet al te best. De kleine zaal immers wordt aan de eene zijde begrensd door de straat waar juist op dat oogenblik het autoverkeer erg luidruchtig deed. Ter andere zijde grenst de zaal aan het Theater waar een bioscoopuit voering gegeven werd. Dezen avond viel het, meer dan gewoonlijk, aan Ase moeilijk te sterven. De autohoorns en claxons wilden niet recht stemmen met het klankenbeeld dat ons 't moment voor den geest roept waar Peer Gynt voor 't eerst in zijn leven voor het groote raadsel staat, pe bioscoop had juist behoefte aan een luidruchtige Foxtrott. Zoo kwam het dat Ase niet wist te sterven en er in dé kwint der cello's (het slotaccoord) ie»s bleef doorklinken dat niet van doodgaan wilde weten. De omgeving bleek dan ook veel meer zich te" eigenen voor een „Du unci du" walzcr van Joh. Strauss. Hoewel de aan wezigen wel al de uitgevoerde nummers zeer op prijs stelden, bleek er toch voor deze wals de rechte animo te bestaan, zoodat van deze „Kunstkring"-uitvoering gezegd mag wor den, dat zij bij de hoorders in den smaak viel. Ook naar het spel van den solist Boris Lensky luisterde men blijkbaar met het groot ste genoegen. Wie weet. als hij zoo week „E'.n Traum" te spelen, zulke raak-zuiverc dub- beigrepen uit de mouw te schudden, zoo fas- cineerend een eigen compositie weer te ge ven als Boris Lensky deed in „Hexenczardas"? Laat men beweren dat het „recept" voor zulk een compositie gemakkelijk is te geven. Het luidt dan; neem de arpeggio's uit 't eerste deel van Mendelssohns vioolconcert, neem een gelijke portie „sul ponticello"; giet ver volgens over 't geheel uit een volkslied in tertsen. Hul daarop dit alles in een geurige cantilene a la Fleuve du Tage en laat :t ge heel goed doorbakken, de pan ter cege hret, dat het sist en knappert een vuurwerk ge lijk. Wie schrijft zulk een slotdeel, een Tanz- meister Orlik waardig en zijn balalaika-or kest? Dit doet Boris Lensky. En hij speelt het zóó meesleepend, dat het succes overwe di- gend is. Later gaf hij nog een Kreisler-bs- werking van Heuberger! .Mitterr.achts^loc- ken", een eigen bewerking van Padre Mar tini's .Plaisir d'amour"; liet daarin zijn zeer zuiver dubbelgrepenspel bewonderen, en speelde tot slot „Hongaarsche rhapsod e" van Hachette, een storm ontketenend, die hij be zwoer met Mischa Elman's bewerking van Schubert's Wiegenlied. Zeer vakkundig en slagvaardig begeleidde hem de heer Bob van Dantzig. wiens naam ten onrechte onvermeld bleef op het pro gramma, doch dien de solist gaarne en gul in zijn succes liet deelen. G. J. KALT. BflfflTMBB—BHBM Vereeniging s-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-oplagen 'er i o d i e k e DRUKKERIJ LOURENS COSTER HAARLEM Uitsluitend goed verzorgd drukwerk Op den tijd dien wij beloven Tegen blilijkeprijzen UUBBHUBKSi

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12