STATEN-GENERAAL. BINNENLAND SPOOR's MOSTERD Duofold HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 3 DECEMBER 1930 TWEEDE KAMER 2 December. Het Lager Onderwijs in discussie. Worden er veel scholen gesplitst om nietige redenen? De Bond van NederL Onderwijzers en het feest voor de Koningin. Leer plicht. Het meeste van des zacht-sprekenden On- Öerwijs-mmister's mededeelingen over het Nijverheidsonderwijs ging teloor in het ru- 'moer van de Kamer, die wij begrijpen 't Pel eenigszins weinig aandacht had voor ce rede van Ttfr. Terpstra op dit punt. Wij begrijpen dat wel eenigszins, omdat er in de gedane vragen zoo uitermate weinig alge meens zat en zoo veel gedetailleerds. Wat we hebben opgevangen? Dat Mr. Terpstra gaarne zijn volledige aan dacht geven zal aan het leerlingwezen. Hij seide bovendien veel te hopen van het ko mende congres voor vakopleiding. Voorts blijkt Mr. Terpstra niet afwijzend te staan tegenover subsidies aan cursussen voor op leiding van winkelpersoneel. Ook wil de be windsman overwegen of hij de oudere vak- schoolleeraren, die bewezen hebben hun vak te kennen en goed onderricht te kunnen ge ven, maar die te oud zijn geworden om zich nog aan een examen te onderwerpen, niet alsnog gelijk kan stellen in salaris met de ge diplomeerden. In de afdeeling Lager Onderwijs zajn even- ieer vele detailkwesties ter sprake gebracht. Detailkwesties, dikwijls zoo verdwijnend klein, dat de minister ze is voorbijgegaan. Veel detailkwesties. Toch staken enkele Tragen uit den stroom van onderwerpen uit. Een drietal vooral. De leerplichtwet, de onnoodige scholen- spiltsing en de moties van den Bond van Ned. Onderwijzers (afd. 's-Gravenhage) bij de vie ring van den 50sten verjaardag van de Ko ningin. De Leerplichtwet. Menigeen de heeren Van Zadelhoff, Ter Laan en mevr. Groeneweg - drong aan op uitbreiding van den leer plichtigen leeftijd. De minister was daarvoor niet te vinden. Eerst zoo zei hij moet de uitbreiding tot zeven jaren er bij het volk in komen, ingroeien. Er is veel schoolverzuim klaagde de heer Van Zadelhoff. Dat bewijst, zei ae minister, de noodzakelijkheid van wat ik zeide, de noodzakelijkheid van het laten ingroeien van de huidige leerplichtwet. De heer Van Zadelhoff had nóg een wensch op leerplichtgebied. Hij poogde den minister té overtuigen van de noodzakelijkheid van opheffing van het landbouwverlof voor kin deren in den land- en tuinbouw. Maar ook hier riposteerde de bewindsman, dat hij door het wegnemen van het verlof het schoolverzuim -eer zou in de hand werken, dan het doen verminderen. Naar aanleiding van vragen van de heeren v. d. Bilt, Tilanus en Zijlstra zal de minister met den premier onder wien het Land bouwonderwijs ressorteert overleggen of, gelijk dat geldt voor Nijverheidsscholen en voor Handelsscholen, ook bij Land- en tuin bouwscholen het eerste leerjaar kan worden aangemerkt als laatste leerplichtjaar wanneer die scholen minstens 16 uur alge meen vormend L.O. geven. Op het oogenblik echter wyden de Land- en Tuinbouwscholen zooveel tijd nog niet aan het algemeen vor mend onderwijs. Zouden ze aus de ge- wenschte faciliteit wenschen te ontvangen, dan zal het leerplan moeten worden gewij zigd. Dat zal niet anders mogelijk zijn. Wan neer de besprekingen van de heeren Ruys en Terpstra althans resultaat opleveren. Prof. Hugo Visscher heeft opnieuw de noodzakelijkheid doen gevoelen van maat regelen tegen onnoodige scholensplitsing. Tegen die splitsing, welke dikwijls wordt on dernomen om allerlei verdwijnend kleine leerstellige onderscheidjes vooral, zei de gereformeerde theoloog, onder de gerefor- meerd-Protestantsche bevolkingsgroepen of om persoonlijke redenen, geprikkeldheid of hoogmoed. De heer Oud sprak in soortge lijke richting. Hij had onlangs voor den Raad van State gehoord van een voorbeeld van scholensplitsing in Amsterdam, alleen omdat er een meeningsverschil was tusschen den dominee en een schoolhoofd. Zulke splitsing werd niet alleen door Mr. Oud en Prof. Visscher afgekeurd. Ook mej. Westerman, en de heeren Tilanus en Zijlstra spraken in gelijke richting. Maar voegden deze beide laatste sprekers toe aan hun af keuring: komt die splitsing werkelijk zoo veel voor als de heeren Oud en Visscher betoogen, zooveel, dat ze invloed zouden kunnen oefe nen tot een belangrijke verlaging van het totale onderwijs-budget?" Z\j vroegen den. minister naar cijfers. Die gaf Mr. Terpstra. Hij had n.l. naar on noodige schoolsplitsing door de school inspectie een onderzoek doen instellen. En wat bleek? Dat van de 58 inspecties 3S geen enkel geval van onnoodige splitsing hadden geconstateerd. De overblijvende twintig had den er enkele geconstateerd, waarbij dan ook nog dubieuze gevallen voorkwamen. De mi nister achtte daarmee zijn conclusie gewet tigd, dat de gevallen van onnoodige scholen splitsing zeer gering in aantal zijn tegen over de 4000 bijzondere scholen. De moties van de afdeeling 's-Graven hage van den Bond van Ned. Onderwijzers, die hunne afkeuring er over uitsoraken. dat door de vraag of de kinderen der openbare school mee. wilden doen aan een zanghulde voor de Koningin en de vraag van de eerste het eevolg, of de on~'rrwlH?rs dar on de scholen een bepaald lied niet hunne leerlin gen, die zouden wenschen mee te doen. wil den in studeeren, die dan hunne afkeuring er over uitspraken, dat door deze vragen de politieke neutraliteit der openbare school was gesr-hn-rVn, werden door Mevr. Groeneweg verdedigd. Daartegen stelden zich echter de heeren Beumer, Tilanus en Oud. Het ging zoo zeide de laatste wel om een kleine groep INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. onderwijzers, maar toch hebben deze hee ren de school waaraan zij werken, naar be neden gehaald. Vele ouders vervolgde de WD. afgevaardigde hebben schrik gekre gen voor het openbaar onderwijs. In geen enkel opzicht zei hij met de andere afge vaardigden is de neutraliteit van de open bare school in het geding, wanneer het kind eerbied heeft voor 't hoofd van den Staat. Mej. Groeneweg meende, dat de woordkeus van het opgegeven vers vooral, de onderwij zers van den Bond had geprikkeld. De heer K. ter Laan pleitte voor een koste- loos-geven van heel het L.O. gelijk dat in Amerika ook gebeurt op den grond, die de heer Ter Laan ook voor ons land wenscht aanvaard te zien, dat met goed onderwijs een algemeen belang is gemoeid. De heeren Lingbeek en Kersten hebben hunne L.O.-idealen weer uitgesproken, zon der eenig nieuw gezichtspunt te kunnen ope nen. Wanneer de minister beurzen voor onder wijzers gaat schenken, dan zal de minister dat zoo aanwenden, dat zij steunen waaraan het meest gebrek is: mannelijke leerkrach ten. Van een vrije keuze der hoofdacte-candl- daten de keuze der commissie, waarbij zij examen kunnen doen wil de heer Terp stra niet weten, bevreesd als hij is voor te grooten toeloop bij bepaalde commissies. De afdeeling K. en W. deed geen enkele toezegging van de regeering geboren worden bij den vrijwel unaniem aandrang, op den bewindsman uitgeoefend, om meer spoed te maken met de restauratie van oude monu menten. Morgen: de artikelen van K. en W. AVONDVERGADERING. Vele vragen voor den minister-president. Het zat de Kamer heel hoog, dat de com missaris der Koningin in Friesland tot bur gemeester van Engwierden tijdelijk had be noemd den secretaris van Schoterland. Tot- deze tijdelijke benoeming was overgegaan, omdat 't in het voornemen ligt Engwierden bij Schoterland te voegen. De Kamer had niet zoozeer bezwaar tegen de tijdelijkheid der benoeming'als wel tegen de benoeming van dien bepaalden persoon. De heeren Hiemstra, Oud, Rutgers van Rozenburg. Hellenberg Hubar en Van Dijk klaagden er over, dat nu de gemeenteraad van Engwier den niet meer volkomen vrij staat, vooral niet, nu de saamvoeging nog wel lang kan uitblijven. De Kamer vreesde ook, dat de autonomie der gemeente was aangerand waar de commissaris der Koningin tot- de benoe ming was overgegaan en de rechtmatige in stantie tot het benoemen, de Raad van Eng wierden-, zijn -besluit, dat een tijdelijk.burge.- meester benoemde, zag vernietigd.. Twee en twintig sprekers heeft de Kamer vanavond op haar sprekers lijstje zien staan. Toen wij te middernacht onze enveloppe sloten, "was het lijstje nóg niet afgewerkt. De ïDeercn v. d. Heuvel en £andt wilde een matig gebruik van den trekhond toestaan, Mej. Katz en de heer Van Zadelhoff wilden een absoluut verbod van den trekhond, gelijk dat in Engeland uitvoerbaar blijkt te zijn. Deze beide afgevaardigden merkten op. dat velen, die geen hond behoefden te gebruiken, de dieren voor de kar spanden. Mej. Katz citeerde uit een binnenvaart-blad da:, een trekhond het nog beter had, dan een schipper. Daar had zij een mooie overgang tot haar tweede punt van wenschen: de bin nenschip perij. Met klem drongen de heeren de Boer en Oud en mej. Katz aan op het geven van steun aan de binnenschlpperij door middel van de gemeenten. De heer Duymaer van Twist sprak over steun als over een lapmiddel. Is er wat anders mogelijk? vroeg de heer de Boer. De binnenschlpperij is algeheel in den teruggang, zei hij. Mej. Katz wil de ge meenten doen beïnvloeden door den bewinds man, opdat zij steun zullen uitreiken, waar zij nu niet aan toekomen. Mej. Katz en de heer de Boer vroegen om een commissie van onderzoek naar den nood toestand in de binnenschlpperij. De minister van Binnenlandsche Zaken schijnt daarvoor nog niet te voelen. Een der middelen om de binnenscheepvaart te helpen, ziet de heer Duymaer van Twist in de hooge haven- en bruggelden, die op de schippers drukken. Deze gelden vormen, zei de heer van Twist, een aardig winstje voor de gemeenten, maar ze vragen meer dan de diensten, die zij leveren, waard zijn. Een onderwprp, dat ook door meerdere leden werd besproken, was de lijkverbranding. Mevr. van Italiie—van Embden pleitte daar voor, Mr. Boon pleitte er ook voor. Zij be grepen niet, wat Christendom te maken had met lijkverbranding. Haalde Mr. Boon bijbel woorden aan, die zich niet verzetten z.i. tegen lijkverbranding. Mevr. v. Itallic—v. Bmböen wees op vele Christenen, die lijkverbranding hebben goedgekeurd. Ds. Zandt verzette zich daartegen sterk hij noemde 't on-christe- lijk de lijkverbranding. Dc heeren Van Voorst -tot Voorst, Beumer en Zandt, klaagden over de houding van den burgemeester van Nijmegen de heer Scha per verdedigde haar. De heer Rutgers van Rozenburg wilde de benoeming van een burgemeester niet in ai te nauw verband brengen met de samenstel ling van den Raad. INTIMUS. DE OVERVAL OP EEN BANKLOOPER TE AMSTERDAM. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak van den 31-jarigen kantoorbediende, die 18 Augustus j.l. door ae Vacantiekamer der Rechtbank te Amsterdam is veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, omdat hij een 55-jarigen banklooper op de trap van een gebouw aan den Singel bij den Heiligeweg te Amsterdam met een gum mistok heeft aangevallen en getracht hem zijn tasch met 20.000 baar geld te ont nemen. De advocaat-generaal achtte de opgelegde straf niet in overeenstemming met den ernst van het feit en eischte twee jaar. Het arrest luidde vernietiging van het vonnis der Rechtbank en veroordeeling tot 1 jaar ge vangenisstraf, mét aftrek van twee maanden preventid, - - - - - INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL HIEME'JER'S 10-18 cents per half ons -VOOR FIJNPROEVERS, VAN BURINK IN VRIJHEID GESTELD. EEN NIEUWE DEMONSTRATIE. Dinsdagmorgen ls het communistisch ge meenteraadslid de heer G. van Burink, nadat tegen hem ter zake van opruiing proces verbaal was opgemaakt, voorlooplg in vrij heid gesteld. 's Middags omstreeks twee uur zou voor het stadhuis een demonstratie van werkloozen worden gehouden. Hiertoe is Maandagavond in een druk bezochte vergadering van werk loozen, waar o.a. het communistische Kamer lid L- de Visser het woord heeft gevoerd, be sloten. In deze vergadering is een motie aan genomen, waarin de in vrijheidstelling van den heer Van Burink werd geëischt. De ver gadering had een rustlgen loop. DE SLACHTOFFERS TE RIJSBERGEN. Omtrent den toestand van de beide slacht offers van het liefdesdrama te Rijsbergen werd Dinsdag gemeld, dat de toestand van het meisje nog zeer zorgwekkend is. De toe stand van haar broer is vooruitgaande. WINKELBEDIENDE OVERVALLEN. Maandagavond is te Nieuwenhagen (L.) een 34-jarige winkelbediende door twee on bekende mannen overvallen, bewusteloos ge slagen en van een bedrag van f 150 beroofd. De winkelbediende had het geld voor zijn patroon geïncasseerd. Toen hij bij bewustzijn kwam, werd de maréchaussee met het ge beurde in kennis gesteld. De daders waren natmirlijk niet te vinden. De bediende had hoofdwonden opgeloopen. DE INBRAAK TE MTJIDERBERG. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep een 49-jarigen Amsterdam- schen bloemenkoopman, die wegens mede plichtigheid aan poging tot diefstal met braak te Muiderberg veroordeeld was tot twee jaar gevangenisstraf met vernietiging van het vonnis om een vormfout, opnieuw tot die straf veroordeeld. „DE ZWARTE KAT". F. T., drukker en uitgever te Gouda ls door de Rechtbank te Rotterdam wegens overtre ding van art. 240 W. v. S. (vervaardigen en in voorraad hebben ter verspreiding van voor de eerbaarheid aanstoote'.ijke lectuur, het betreft hier „De Zwarte Kat") veroor deeld tot 300 boete subs. 3 maanden hech tenis. PEPER ALS ARGUMENT. HET KOST ƒ1000.- De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 25-jarigen koop man S. S.. uit 's-Gravenhage, die in de aan deelhoudersvergadering der N.V. Frank Rijs- dijk's Industrieele Onderneming zijn oom, den directeur dier naamlooze vennootschap een zak peper op het hoofd had stukgeslagen, waardoor deze peper in de oogen kreeg. De rechtbank veroordeelde hem wegens mishan deling tot 1000 boete subs. 1 maand hech tenis. De elsch was geweest f 2000 subs. 1 maand hechtenis. MISLUKTE AANSLAG OP EEN BANKLOOPER. DADER TOT ééN JAAR VEROORDEELD. AMSTERDAM, 2 Dec. (V.D.) Het Ge rechtshof wees heden arrest ln de strafzaak tegen den 31-jarigen werkloozen kantoorbe diende W. L. M. die door de Vacantiekamer der Rechtbank op 18 Aug. j.l. wegens poging tot diefstal met geweldpleging tot 6 maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. Verdachte had ln den namiddag van 23 Juni op de trap van het kantoorgebouw bo ven den winkel van de firma Savelkoul aan den Singel een 55-jarigen banklooper met een gummistok aangevallen met het doel hem te berooven. De poging mislukte, omdat de banklooper de tasch met de 20.000 gulden stevig vasthield en hij op de vlucht kon gaan. De aanrander werd een oogenblik later gearresteerd. Het Hof vernietigde het vonnis van de rechtbank cn veroordeelde verdachte opnieuw recht doende tot een gevangenis straf van 1 jaar met aftrek van twee maan den voorloopigc hechtenis. SUBSIDIE VERHOOGING VOOR MAASTRICHT'S ORKEST? De heer Vliegen heeft, een amendement In gediend op Hoofdstuk VI dor Rijksbegroot-ing voor 1931, om de subsidie aan de gemeente Maastricht voor haar stedelijk orkest van 8000 op 10.000 te brengen. BINNENLANDSCIIF KERST- EN NIEUW JAARSTELEGRAMMEN. De directeur-generaal van den P.T.T.- dien-t maakt bekend, dat bij dc a.s. jaarwis seling, gedurende het tijdvak van 15 Decem ber tot. en met 5 Januari a.s. weder de gele genheid zal worden opengesteld om tegen sterk verlaagde tarieven kerst- en Nieuw jaarstelegrammen te wlfselen. Behalve dat in het buitenlandsch verkeer eer.ige uitbrei ding van dezen dienst is gegeven, zullen dit jaar ook ln het blnnenlandsch verkeer Kerst en Nieuwjaarstelegrammen toegelaten zijn. De prijs van deze telegrammen in het bln nenlandsch verkeer is de helft van den prijs van gewone telegrammen. HET ZENDERVRAAGSTUK. INGEZONDEN ÏMEDEDEELLNGEN a 60 Cts. per regel. Niet meer dan twee zenders Wenscht de V. A. R. A. MOET DE STAAT EEN STATION BOUWEN? Het bestuur van de VARA. heeft Maan dag te Amsterdam een persconferentie be legd om zijn standpunt ten opzichte van het zendervraagstuk in ons land uiteen te Bet ten. In deze conferentie heeft de voorzitter van de VARA. de heer A. de Vries een uiteen zetting gegeven. Hij herinnerde eraan dat, sinds O.-'.o op 1071 Meter is gaan zenden, deze golf voor ons land onbruikbaar is ge worden en wij aangewezen zijn op de golf lengten van 1375 Meter en 298 Meter. Terwijl de uitzendingen op 1875 Meter aan redelijke eischen voldoen, zijn de storingen op de 298 Meter zoodanig, dat alles wat den luisteraars via Hilversum wordt geboden, totaal ongenietbaar is. Hij herinnerde eraan, dat de V.A.R.A. op 18 September 1929 ver gunning heeft gevraagd voor den bouw van een met voldoende energie werkenden zender voor den 298 Meter. Ware dit verzoek tijdig ingewilligd, dan zou den honderdduizenden luisteraars de zendermisère gespaard zijn ge bleven. Behalve op de verantwoordelijkheid der regeering vestigde de heer de Vries de aandacht op het afzijdig blijven van de A.V.R.O., waardoor een oplossing tot nu toe achterwege ls gebleven. Het belang van den omroep eischt, dat voor één golflengte slechts één zender wordt gebouwd. Indien de elsch van A.V.R.O. om een eigen zender voor de 1875 Meter zoowel als voor de 293 M. te mogen bouwen wordt ingewil ligd, dan zou hieruit voortvloeien, dat ook de VARA. gedwongen zou worden zenders te bouwen voor beide golflengten en dat daarnaast de Huizergroepen hun zender voor 18-75 Meter tevens hebben in te richten yoo: ce 298 Meter. Dat wil dus zeggen, dat voor ce twee golven, waarover Nederland de be- beschikking heeft, zes zenders verrijzen. De heer de Vries achtte dit geheel noode- loos en betoogde dat de VARA. en de A. V. R. O. gezamenlijk niet meer dan een zen der noodig hebben, dien ze elk de helft van ae week kunnen gebruiken. Hij was van meening dat door den bouw van een goeden zender voor de 298 Meter een einde aan den tegenwoordigen toestand kan worden ge maakt. Aan de hand van cijfers toonde de heer de Vries aan, dat het bouwen van meer zenders onnoodige geldverspilling ls. Volgens hem is het zcnderprobleem radicaal op te lossen met f 600.000 voor den bouw van een 298 Meter-zender. Vervolgens besprak de heer de Vries de exploitatie der zenders. BU den bouw van meer zenders dan noodig is. staat driekwart van het dure bezit, namelijk een bedrag van een millioen gulden voor den bouw van een zender voor korte- en lange golf, zoowel bij de VARA. als bij de A.VR.O. ongebruikt. terwijl ook ce Huizer-zender voor de helft voortdurend ongebruikt zou blijven. Voorts wees spr. op de financleele offers voor de technische diensten enz. Hoewel de meening van autoritèiten anders is, stelde spr. de vraag, waarom de regeering niet zou kunnen bepalen, dat voor één golf lengte, slechts, één zender zal mogen be staan. Daarnaast noemde spr. als oplossing den bouw van een zender voor de 298 Meter door den staat. Wij geven hieraan ook om deze practische redenen de voorkeur aldus spr. dat ze voor de A.VR.O. onder de bestaande omstandigheden het meest aannemelijk moet worden geacht. De A.VR.O. kan geen bezwaar hebben tegen zenderbouw door den Staat. De conferentie werd o.a. bijgewoond door de heeren Dubois, voorzitter van het Comité van Omroepvereenigingen en Enserink, van het hoofdbestuur der P. T. T, De heer de Vries beantwoordde nog ver schillende vragen van journalisten. Hij verklaarde dat. over het verlangen van de VAR.A. inzake den bouw van een Staats- zender geen overleg is gepleegd met den KR.O. en de N.CR.V.t wel is echter gebleken, dat deze vereenigingen bereid zijn, mede te werken, om te geraken tot den bouw van een nieuwen zender op 298 meter. Het bericht zeide spr. verder dat de heeren Oudogeest en Vogt geconfereerd heb ben over een bouw van een zender, is alles zins juist. Bij deze besprekingen aldus de heer De Vries hebben zich, zulks op verzoek van den heer Vogt, ook besprekingen ontwikkeld in dien zin, dat de VARA, en A.VR.O. tezamen den bouw van oen zender op de 298 meter golf ter hand zouden nemen. Met den mees ten nadruk wilde spr. vaststellen, dat hier mede van den kant der VAR-A. niets on vriendelijks ls bedoeld jegens den KR.O. en de N.CR.V.; spr. meende zelfs te kunnen zeggen dat deze beide omroepvereenigingen zulk een oplossing zouden toejuichen. Echter blijft het hoofdbestuur der VARA. het standpunt innemen, dat vóór alles te ver kiezen ls, dat de Staat den zender bouwt; or.der de huidige omstandigheden acht de VARA. dit dc meest geschikte oplossing van het zender-vraagstuk en voor de A.VR.O. de minst pijnlijke. In dit verband stelde spr. er prijs op, te verklaren, dat. wanneer geen andere regeling mogelijk zou zijn, de VARA, zich de financiocle offers voor den bouw van twee zenders, cén voor de lange en één voor dc korte golf, stellig getroosten kan, aange zien de geheele arbeidersbeweging achter haar staat. Zij zou het alleen betreuren, indien zij tot. een dergelijke geldverspilling zou moe ten overgaan. Voorts liet spr. uitkomen dat er absoluut geen grond bestaat voor de vrees, dat op 1 Januari as. geen ruiling zal plaats hebben van de golflengten, de wisseling van golf zal. evenals tot dusverre het goval was, op 1 Januari geschieden. VAL VAN HET WATER. BUITENGEWONE RIVIER CORRESPONDENTIE OPGEHEVEN. De minister van Waterstaat heeft de In gestelde buitengewone riviercorrespondentie langs den Rijn, den Neder-Rijn, het rechter deel van de Lek, het linker deel van de Lek tot den Dlefdljk, de Waal, het linker deel van den Gelderschen LJssel tot het Olster- veen en het rechter deel van den Gelderschen IJssel tot de spoorwegbrug over den IJssel bij Katerveer. opgeheven. De Maas is verder gevallen De Beersche overlaat werkt echter nog. Rijn. Waal en IJssel zijn blijven vallen. De Merwede ls zoo veel gevallen dat te Gorinchem weer ge scliut kon worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per rcgeL Zij zijn trotsch zulk een geschenk te ontvangen k die ttn pen schonk ran zoo op\aÏJende scboobeid, Parker Duofold, de t ulpen, die ah vanzelf schrijft. W*nt «Heen dc Parker Duofold is 47 maal verbeterd 29 maal gepatenteerd. Een extra groote pen ran massief goud, juweel glad gepolijst, gegarandeerd voor 25 jaar. Haar zclfvuller, een snel drukknopsyttecm, ligt veilig voor alle ongeval verborgen. Zulke prathtige tinten bestonden nimmer tevoren. Parker Duofold heeft een eigen karakteristieke schoonheid. Houders van nagenoeg onbreek baar pcrmanict—28% lichter dan andere vulpenmaterialcn—in Uk- rood, smaragdgroen, lazuurblauw, Chincesch geel. zwart met goud en de Duofold de Luxe in zilver achtig parelgrijs met zwart. Varker Vennen i Senile FL 301 Special VI. 18.JO. Junior FL tf s f Ft. Bijkekoortnde D-.i.-JIV Cebr. KIKKERS N.V. AMSTERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM. Job. No. 1429 Ad. No. Pf57 30-9-30 'O in x al in. first International Agency Ltd. SOCIALE DICHTKUNST. De socialistische dichter Frits Tingen zal Zondagmorgen 7 December in het gebouw „Caecilia" eon voordracht houden over „So ciale dichtkunst". SPORT EN SPEL BILJARTEN. KAMPIOENSCHAPPEN 1ste EN 2de KLASSE VAN HAARLEM. On mitiatlef cn onder voorzitter van den heer D. A. de Foeljacger, bestuurslid van den Ned. Biljartbond, hielden de besturen van de aangesloten vereenigingen in het ressort Haarlem Maandagavond een bijeenkomst ter bespreking van de persoonlijke kampioen schappen van Haarlem en Omstreken. Vertegenwoordigd waren B. C. der „8oclëteit Vereeniglng", D.E.S.. ..Vriendenkring", HJ3.C., Haarlem-Noord", BC.H, ,De Korenbeurs", alle te Haarlem en .Roozendaal" te Overveen. De B.V. .Excelsior" te Velsen-Noord had be richt van verhindering gestuurd. Behalve deze laatste waren alle aangesloten vereenigingen vertegenwoordigd, van welk feit de voorzitter ln zijn openingstoespraak melding maakte. Dc besprekingen hadden een vruchtdragend resultaat. Besloten werd de voorwedstrijden voor het 2de klas kampfoen- schap te houden op 22. 23 en 24 December e.k. en de finale op Vrijdag 2, Zaterdag 3 en Zondag 4 Januari. Gelijk vroeger werden de moyennes daan-oor bepaald op 3 tot 5. Wie ln de voorwedstrijden of in den eindstrijd 6 of meer haalt, promoveert naar de lste klasse. Bij stemming werd uitgemaakt, dat aan de B.V. .Roozendaal" te Overveen het organl- seeren van het 2de klaskampioenschap werd opgedragen. Verder werd overeengekomen, dat het lste klasse kampioenschap ln Februari zal ge houden worden. Eveneens bij stemming werd het orgsnlsceren daarvoor opgedragen aan de B.V. D. E. S. DAMMEN. „T. E. P."—„ST. BAVO". Maandagavond had ln het clubgebouw van T. E. P. te Haarlem bovengenoemde wedstrijd plaats voor de le kl. R.K. Dambond. De voorloopige uitslag ls als volgt: G. RumpB. H. Stevens xx H. RumpJ. Warmerdam 20 W. HopstakenP. Veen ii P. Mul—J. v. d. Zwam &_2 P. Hollenberg—J. A. Stevens x—x H. v. GastelJ. Draljer o2 J. LucasJ. Veen 0—2 A. KeUer—L. J. Florls 0—2 H. Hand graafH. Weljers 0—2 v. d. KroltL. Bonkaert 0—2 Voorloopige uitslag 313 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13