lJ&ikoi£](&S cQmge Fa. GEBR. VERMEULEN STADSNIEUWS St. Nicolaas- geschenken DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. f"3.opf L_ ANDREA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 3 DECEMBER 1930 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Het vervoervraagstuk, BEANTWOORDING VAN DE VRACEN DER STAATSCOMMISSIE VOOR HET VERVOER. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit district on der leiding van den heer E. H. K r e 1 a g e Verschillende stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Bij het tiende ingekomen stuk: een schrij ven van de Kamer van Koophandel te Rot terdam aan de Tweede Kamer inzake het Maal- en Menggebod, zelde de heer Treur: Ik begrijp niet dat er zooveel leven wordt gemaakt over het Maal- en Menggebod. Wie er bezwaar tegen hebben zijn beunhazen en geen bona fide importeurs. De voorzitter zelde dat het daarom niet ging. Hier was alleen aan de orde het al dan niet voor kennisgeving aannemen van het stuk. De heer T r e n r: Ik wilde alleen de Kamer van Koophandel te Rotterdam onder het oog brengen Devoorzitter: Dat hooren ze toch niet. Ik geloof niet, dat een debat over het Maai en Menggebod op den weg der Kamer ligt. De heer Treurzag hierna verder van het woord af. Mededeelingen. I Devoorzitter deelt mede dat in de op 28 October Jl. gehouden besloten zitting der Kamer aan het. Economisch Instituut voor den Middenstand een subsidie is verleend van f 125 voor 1930 en van f 500 voor 1931. Goedgekeurd worden de verzonden brieven a.: aan den Ministerraad, inzake invoer van Russisch graan en b: aan den gemeenteraad van Haarlem, inzake de zakelijke belasting op het bedrijf. Goedgekeurd wordt het concept-schrijven aan B. en W. van Haarlem, inzake het tarief voor water voor industrleele doeleinden. Het vervoervraagstuk. De Kamer hecht haar goedkeuring aan het concept-schrijven der Commissie voor Ver keer en Vervoer aan de Staatscommissie voor het vervoer, Inzake het vervoervraagstuk. De voorzitter zegt de commissie dank voor haren arbeid. Het stuk, door de Commissie aan de Staatscommissie gericht, luidt als volgt: Naar aanleiding van uw schrijven van 12 Juni 1930 doen wij u hierbij toekomen de beantwoording der door uwe commissie ge stelde vragen. A. 1. Voor welk vervoer van personen en/of goederen acht u een bepaald vervoermiddel het meest geëigend? Welk is dat vervoermid del? Wat het geregelde openbare personen vervoer betreft, zouden wij in het algemeen willen opmerken, dal, dit over lange afstan den het best verzorgd kan worden door de Spoorwegen en over kleinere afstanden door do electrische tram of autobus. Voor zeer lange afstanden komt vervoer por vliegtuig in aanmerking. Gezien de be trekkelijk kleine afstanden in Neder land zal dit vervoermiddel voor het niet-in- tornationale verkeer voorlooplg in ons land wel geen grootc rol spelen. Voor het stadsverkeer zal nu eens het ge bruik van de tram, dan weer het gebruik van de autobus het meest economisch zijn. Een en ander hangt, zóó sterk af van plaatselijke omstandigheden, de sterkte van het te be dienen vervoer, dat in het algemeen niet te zeggen valt aan welk dezer vervoermiddelen de voorkeur zal moeten worden gegeven. Het geregelde openbare goederenvervoer zal in hoofdzaak, voor zoover het betreft het vervoer van massa-goederen, uit economische redenen, per spoor of boot dienen te geschie den. Stuk-goederen zullen over lange afstanden het meest doelmatig vervoerd kunnen wor den per boot. of per trein. Indien vlug ver voer wenschelijk is. zal de voorkeur gegeven moeten worden aan de spoor, in het tegen overgestelde geval zal men hot best gebruik kunnen maken van de boot. Voor stukgoed- vervoer over kleinen afstand komen de vrachtauto's en de trams in aanmerking. Voor vervoer van niet zware goederen, waarbij snelheid een eerste verelschte is f bloemen, aardbeien), zal in vele gevallen het vervoer per vliegtuig aan te bevelen zijn. A. 2. Wat is uw principe inzake het gebruik door een onderneming van meer dan één ver voermiddel? In principe kan er geenerlei bezwaar tegen zijn, dat een vervocronderneming van meer dan één vervoermiddel gebruik maakt. De wenschelijkheid om naast of ter aanvulling van een bestaand vervoermiddel van een an der vervoermiddel gebruik te maken hangt van allerlei omstandigheden af. Zie verder beantwoording vraag B 1 en 2. A. 3. Wanneer nu of in de toekomst een vervoermiddel niet rendabel blijkt te zijn, acht u dan verdwijning wenschelijk? Dit hangt af van het algemeen belang, dat door het vervoermiddel wordt gediend en. voorts van de inrichting daarvan en van de wijze, waarop na opheffing van het vervoer middel in het openbare vervoer zal worden voorzien. B. I. Is vrije concurrentie tusschen de ver schillende vervoerders gewenscht of acht u samenwerking beter? De voordeden, die in het algemeen bij vrije concurrentie ten aanzien van de distributie en de prijzen van te koop geboden gebruiks artikelen verkregen worden, gelden in den regel niet waar het betreft het aanbieden en het gebruik maken van openbare vervoerge- legenheid. Het gaat hier toch om een enkel artikel, nl. vervoer in een bepaalde richting met een vrijwel beperkt debiet, waarvan de kostprijs, voor zoover het het vervoer over spoor- en tramwegen betreft, sterker dan bij eenig ander artikel zeer sterk afhankelijk is van de grootte van het debiet. Dezelfde redenen, die voor gas- of electri- citeitsdistributie reeds voor lang tot de cen tralisatie daarvan geleid hebben, moeten uit economische overwegingen ook lelden tot centralisatie van het openbare vervoer. Het niet gaan in deze richting leidt noodzakelijk tot mindere economie. Doch daarnaast is centralisatie nog in het belang der reizigers, waar deze van verschillende vervoermiddelen gebruik hebben te maken. De practische waarde daarvan Is bij afwezigheid van een gecentraliseerd bedrijf veelal zeer gering. B. 2. Indien n samenwerking beter acht. kan deze dan aan het particuliere initiatief overgelaten worden? Iloe stelt u zich dit voor? Waar hier aan de samenwerking van ver schillende vervoerondernemingen in een zelf de vervoergebied wordt gedacht, welke over eenkomstig <le beantwoording van vraag B 1 wenschelijk wordt geacht, zal de overheid er in de allereerste plaats voor hebben te wa ken. dat de br-staando versnippering geen verderen voortgang hebbe Dit zal moeten ge schieden door voor de uitbreiding der be staande vervoergelegenheden geen conces sies aan derden te verleenen indien de aanwe zige onderneming zich daarmede kan belas ten. Voor zoover de overheid haar invloed kan doen gelden, ?al tevens de samenwerking van de thans in eenzelfde vervoergebied aan wezige vervoerondernemingen, voor zooveel noodlg, dóbr haar zijn te bevorderen. B. 3 Of moet deze van overheidswege be vorderd worden, in den vorm van concessie, overheidsbeheer, gemengd beheer of wellicht in een anderen vorm? Zooals uit het voorgaande blijkt zal der halve de overheid door het bestaande conces siestelsel ten aanzien van het openbare per sonenvervoer Tegelend kunnen optreden en dit behooren te doen. Daarnaast zal er naar gestreefd moeten worden de gecentraliseer de of te centraliseercn bedrijven zoo volledig mogelijk haar taak zoowel in het heden, als in de toekomst te doen uitvoeren Hierbij wordt o.a. gedacht aan het verzorgen van door het algemeen belang gevorderd wordend doch niet rendabel vervoer. Deze eisch be hoeft echter niet tot overheids- of gemengd beheer to leiden doch kan ook bij behoud van den particulieren bedrijfsvorm verkregen wor den, indien de overheid slechts bereid is voor het nagestreefde openbare belang die offers te brengen, welke zij aan de particuliere on derneming daarmede oplegt. Onze Kamer zou aan een dergelijke rege ling tusschen overheid en particuliere ver voer onderneming, waardoor derhalve de ln- dienststelling van elk In het openbare belang gewenschte vervoermiddel mogelijk wordt met behoud van den centralen beheersvorm der vervoermiddelen, de voorkeur geven bo ven exploitatie van overheidswege, daar hier door de kans dat het bedrijfsbeheer niet uit sluitend door overwegingen door het open bare of bedrijfsbelang ingegeven, wordt ge leid. wordt ontgaan Tegen den gemengden bedrijfsvorm behoeft geen bezwaar te be- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. GR.HOUTSTR. hoek GR. MARKT Heerenmodemagazijn BD2^i!iBit^!101llflBil8IBnBIBBnWiayiMllUUWlBtlHiiflWW!13BIS3!ingEI!Jl!lK!irj11 GROOTE KEUZE NUTTIGE staan, indien slechts de evengenoemde na- deelen van het overheidsbedrijf ook hier niet behoeven te worden geweerd. C. Moet de Overheid bijdragen in de ex ploitatiekosten der vervoermiddelen en der verkeerswegen? Zoo ja, naar welke beginse len? Indien het algemeen belang de instand houding, of de indlenststelling van een nieuw vervoermiddel of verkeerswegen vordert en de exploitatie daarvan onbevredigende uit komsten geeft, zullen bijdragen van de Over heid zeker behooren te worden verstrekt. Dit kan geschieden door vermindering der vaste lasten in den vorm van bijdrage in de aan- legkosten of door dekking van exploitatie te korten. D. Is instelling van een Centraal lichaam van overheidswege voor alle transportzaken gewenscht? Zoo ja, hoe stelt u zich haar sa menstelling taak en bevoegdheid voor? Instelling van een zoodanig orgaan komt ons niet gewenscht voor. Alle vervoeraan- gelegenheden kunnen behandeld worden door het Departement van Waterstaat, dat in elk bijzonder geval zal kunnen overwegen op welke wijze en door welke lichamen of personen het zich wil doen voorlichten om trent de vragen, die zich daarbij mochten voordoen. Het initiatief tot het Instellen van nieuwe vervoermiddelen zal, zooals vanzelf spreekt, niet van genoemd departement behoeven uit te gaan. De Kamer is bereid hare antwoorden des- gewenscht mondeling toe te lichten; hare antwoorden behoeven niet geheim te blijven. Goedgekeurd wordt nog het concept-schrij ven de Commissie voor Onderwijs aan den Onderwijsraad, betreffende Esperanto. Rondvraag. De heer M e ij e r vestigt er de aandacht op dat het port voor een brief van Haarlem naar Beverwijk 5 cent is en voor een brief van Beverwijk naar Wijk aan Zee 6 cent. De heer D e d d e n s zegt dat het port In Haarlemmermeer van de eene plaats naar de andere ook 6 cent is. Het Bureau zal zich in dezen tot de auto riteiten wenden. Hierna sluiting der openbare vei-gadering. TROTTOIRTEGELS. Naar aanleiding van de aanbesteding voor het leveren van 220.000 trottoirtegels werd de levering als volgt opgedragen: le. 110.000 voor f 138 per 1000 aan de N.V. „de Meteoor" de Steeg. 2e. 110.000 voor f 130 per 1000 aan de N.V. Quenasttegel- en Betonwarenfabriek „Am sterdam" te Amsterdam, en 3e. 30.000 voor f 154 per 1000 aan de N.V. Techn. Bur. v.'h Nierstrasz te Amsterdam. PERSONALIA. De heer N. P. Tweehuijsen, gediplomeerde van de afdeeling bouwkunde der M.T.S. te Haarlem is geplaatst als bouwkundig teeke naar bij arch. Am. Brüning, op het werk van een Sanatorium te Wijk aan Zee. De heer H. van Rootselaar gediplomeerde van de afd. Werktuigbouwkunde der M.T.S. te Haarlem is geplaatst als technicus bij ae Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens J. J. Beynes te Haarlem. COLLECTRICES STAATSLOTERIJ. Benoemd is tot collectrice der Nederland- sche Staatsloterij te Amsterdam mevrouw W. J. S. VetterLestraden, thans in dezelfde I functie te Haarlem en tot collectrice te Haar lem mevr. J. G Krijgsman—Visser, thans te k Delft en te Leiden mevr. J. S. v. d. Veen thans 1 te Overveen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct». per regel. SURSéANCE-AANVRAAG VAN DE HOLL. CULTUUR MAATSCHAPPIJ. VERGADERING VAN CREDITEUREN. Dinsdagmiddag vond in het paleis van justitie te Haarlem een v ergadering plaats van crediteuren der N.V. Hollandsche Cul tuur Maatschappij gevestigd en kantoorhou dende te Bennebroek. ter behandeling van de aanvrage om surséance van betaling dezer maatschappij. De aanvrage werd in raad kamer behandeld de vergadering was dus niet toegankelijk voor de pers. Een groot aan tal crediteuren was opgekomen. De uitspraak van de Rechtbank werd op een lateren datum bepaald. WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van de volgende waar schuwingen: De Burgemeester van Thole.n maakt be kend dat in zijn gemeente op 15 October 1930 hebben geopereerd twee z.g. film-foto grafen, die-van verscheidene ingezetenen fotos hebben gemaakt. Er moest vooruit be taald worden, waarvoor een quitantie, on leesbaar, werd afgegeven; na eenige dagen zou toezending der foto's volgen, Tot op he den heeft echter niemand een foto ontvan gen, zoodat oplichting wordt vermoed. De één is een kort en gezet persoon, terwijl de an der lang en mager is. Alvorens In relatie te treden met Willem van Rooijen, geboren te Hazerswoude 4 Mei 1837, kaashandelaar, wonende te Leiden, Aloëlaan no. 2, geeft de Commissaris van Po litie te Leiden in overweging eerst inlichtin gen in te winnen aan het politiebureau (afd. Recherche) te Leiden. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements Rechtbank te Haarlem zijn op 2 December in staat van faillissement verklaard: 1. R. de Boer, wonende te Haarlem. Scho tersingel 39 Tood. Curator Mr. W. G. J. Veen- hoven wonende te Haarlem. 2. M. Wabeke, handelaar in groenten etc. wonende te Haarlem, Valkcnstraat 9 rood. Curator Mr. A. F. H. Schreurs, wonende te Haarlem. 3. W. van Meel. expediteur wonende te Haarlem, Lange Boogaardstraat 12 rood. Curator Mr. A. Bruch, wonende te Haar lem. 4. P. J. van Keulen, sigarenwinkelier wo nende te Haarlem. Barteljorlsstraat 42. Curator Mr. J. Hoog, wonende te Haar lem. Bij arrest Hof Amsterdam, d.d. 19 Novem ber 1930 werden vernietigd de vonnissen dezer Rechtbank d.d. 23 October 1930 waar bij werden failliet verklaard: de Handelsvennootschap onder de firma A. J. van der Horst en J. M. Boogaard, gevestigd te Haarlem en har indlvidueele leden de heeren A. J. van der Horst, wonende te Haar lem en J. M. Boogaard wonende te Haarlem. Curator Mr. J. Deenik wonende te Haar lem. Vernietigd werd het faillissement door de Rechtbank alhier gewezen van: L. Th. Commandeur, wonende te Aalsmeer. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wonende te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. A. W. Philipoom, wonende te IJmuiden- Ocxst. Curator Mr, I-I. E. Prinsen Geerllgs, wonen de te Haarlem. 2. W. Oosterlee, wonende te Benndbroek. Curator Mr. L. J. Venhuizen, wonende te Heemstede. 3. H. J. Waterberg, wonende te IJmuiden. Curator Mr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden. 4. J. de Vries wonende te Wijk aan Zee en Duin. Curator Mr. J. A. B. SandeTS, wonende te Beverwijk. 5. C. de Vries, wonende te IJmuiden. Curator Mr. W. de Rijke, wonende te Haarlem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: 1. L. H. Frijda wonende te Haarlem, thans te Brussel. Curator Mr. J. Deenik, wonende te Haar lem. 2. W. F. Schmidt wonende te Zaandam. Curator Mr. L. U. Rengers Hora Siccama. wenende te Haarlem. 3. E. H. Mulder wonende te Haarlem. Curator Mr. W. A. J. Stortenbeker wonende te Haarlem. ARBEIDERS-SPORTBOND Men schrijft ons: Als gevolg van de propaganda is hét le dental der afdeeling Haarlem van den Ned. Arbeiders Sportbond sterk toegenomen. Het bestuur heeft den heer H. Dekker, oud-direc teur van de vereeniging „Concordia", beieid gevonden, ae leiding van de gymnastiekaf- deeling op zich te nemen. Verder heeft men pogingen in het werk gesteld om er nog een lokaal in het Slacht huiskwartier bij te krijgen, welke pogingen ook met een gunstig resultaat werden be kroond doordat de beschikking werd verleend over een lokaal van de nieuwe school aan de Graafschapsstraat. BIJEENKOMST VAN „DE DAGE. RAAD". FEUILLETON 63) „De postbode weigert absoluut nog weer een wandeling te maken," lachte Kirk. „Maar het is in orde. Ik zal hem wel weten te vinden aanstaanden Woensdag om twaalf uur." Er op uit om z'n voorspelling waar te ma ken. verscheen Barry Kirk in Miss Morrow's stoffig kantoor, den volgenden Woensdag ochtend om 11 uur.Hij had bij 'n bloemist stil gehouden en een kolossale bouquet orchi deeën gekocht, die hij haar aanbood. „Wat wilde u?" vroeg ze. „Kom maar mee", zei hij. De ochtend is zoo schitterend als een nieuw goudstuk, en ginds ligt een schip dat klaar is om naar de lieflijkste eilanden in de Oceaan te ver trekken. De bloemen zijn mijn bon voyage offer voor u." „Maar ik vertrek niet met een boot", pro testeerde ze. „We zullen doen alsof het zoo is. U 'gaat in ejk geval, tot de pier. Krijg uw hoed maar." „Natuurlijk." Ze gingen samen dc donkere trappen af. „Hebt u iets van Charlie Chan gehooid?" vroeg ze. „Geen woord", zei Kirk. „Charlie wil niets rlskeeren. Maar wc zullen hem aan boord vinden, daar zou ik alles onder durven ver wedden. Ze stapten in dc auto. „Wat een ochtend!" merkte hij op. „In dat donkere kantoor van u opgeborgen, hebt u geen denkbeeld van de dingen die buiten gebeuren. Mejuffrouw, de lente is geko men." „Dat schijnt zoo. Intusschen weet u, dat kolonel Beetham gisterenavond naar China is vertrokken?" „Ja. En wat doet Eve Durand?" „Ze gaat morgen naar Engeland. Haar oom heeft haar getelegrafeerd om bij hem te komen wonen. De kolonel zal een jaar in de Gobiwoestijn blijven, dan gaat hij ook naar Engeland. Het zal weer lenie in Devonshire zijn. als hij aankomt. Ze denken blijkbaar dat het een heel lieflijk voorjaar zal zijn." Barry Kirk knikte. „Maar, een heel jaar weg. 't Is te erg zoo lang te wachten. Geniet van de lente die er is; dat zou mijn raad wezen." Hij stuurde zijn auto in de richting van de pier uit. Weer een dag van uitzeilen op winding en afscheid nemen, toeristen en handelsreizigers, verveelde hofmeesters, die geduldig op een rij staat te wachten. Miss Morrow en Kirk liepen vlug de loop plank over, naar het dek vau de groote witte boot. „Blijf even bij de leuning staan", zei Kirk. „Met deze orchideeën „Ik wilde gaarne zien hoe u er in die rol uitziet. Ik ben in een oogenblik terug." Toen hij terug kwam liep Charlie Chan luchtig aan z'n zij. Het gezicht van den de- tectieve straalde van een voldoening die hij niet verbergen kon. „Overstelpt door uw attenties", zei hij te gen het meisje. „Waar bent u toch geweest?" vroeg ze. „We hebben u vreeselijk gemist." Hij grinnekte. „Ik heb me verborgen voor de verleiding," legde hij haar uit. „Maar kapitein Flannery heeft al de eer aanvaard, die u toekwam. Dat is niet eer lijk". Chan haalde zijn schouders op. „Ik wist, van den beginne af. dat m'n werk in deze zaak in het duister zou blijven. Waarom zou het me hinderen? Mag ik er bijvoegen dai u vanochtend een bekoorlijk beeld van lief lijkheid vormt?" „Waar vind je. dat ze volgens jou. naar uitziet, Charlie?" informeerde Kirk „zoo- als ze daar, bij de leuning, met die bloemen staat?" „Een bruid", antwoordde Charlie Chan zoo onmiddellijk alsof hij van te voren was op gestookt „een bruid die voor de witte broodsweken uitzeilt, in het aangenaam gezelschap van een pas buitgemaakten echt genoot." „Precies" stemde Kirk toe. Zij repeteert de rol, weet je". „Dat is voor het eerst dat ik het hoor," wierp miss Morrow tegen. „Een wijs man heeft gezegd, dat de mooie vogel in een kooi wordt gezet," zei Chan te gen haar. „U kon niet verwachten dat u zoudt ontsnappen." Het meisje overhandigde hem een klein pakje. „Dit is voorden anderen Barry met m'n groeten." „Mijn innigen dank. Hij zal er trotsch op zijn. Maar u zult hem niet al uw genegen heid schenken. U zult het origineel van denzelfden naam niet over het hoofd zien. Chineezen zijn een psychisch ras en ik heb er een voorgevoel van gehad. Heb ik gelijk? Mijn kostbare reputatie hangt van uw antwoord af." Miss Morrow glimlachte. „Ik ben heel bang dat u altijd gelijk hebt." „Dit is nu waarlijk mijn gelukkigste dag", vertelde Chan haar. „De mijne ook! riep Kirk uit. Hij nam een enveloppe uit z'n zak. „Nu dit dus in orde is. heb ik ook iets voor den kleinen Barry. Geef hem dit met mijn beste groe ten." Chan nam de enveloppe, die zwaar van goudstukken was. aan. „Mijn hart vloeit over zei hij. „Mijn zoontje zal u persoonlijk bedanken als u met de wittebroodsweken in Honolulu komt." „Dan zal hij al heel gauw moeten leeren spreken", antwoordde Kirk. „Maar met een HET OPTREDEN VAN PAUL DIEBEL Gisterenavond had de Haarlemsche Vrij. denkersvereeniging .De Dageraad" een bi', eenkomst belegd waarin op zou treden Pa'j Diebei, die demonstraties zou geven van h<t weenen van bloed, stïgmatisatie enz. De bus gemeester had deze demonstraties echter verboden. De heer Hovink sprak echter over ..Won- deren" en begon met de verklaring dat t» positie van den priester in alle eeuwen en in alle religies steeds is bemoeilijkt, omdat de godheid zich nimmer direct, kort en bond!» openbaarde, om te zeggen wat zij wilde. Op vele punten verschillen de verscheidene gods- diensten, zij komen echter allemaal overeen op één punt Het hierboven genoemde. Daar- om hebben de priester wonderen noodig. Spreker maakte daarna onderscheid tus- schen de mystiek-subjectieve, en den schraa der verstandelijken priester. Tot de laatste categorie rekende de heer Hovink den ka tholieken priester. Hii viel scherp de R.-k. moraal aan en zeide dat er op het oogenblik 20 millioen vrijdenkers zijn, die principieel stelling nemen tegen „het wonder" en dc re ligie. Spreker vroeg daarna hoe hot in werkelijk- heid met de wonderen stond. Hij besprak Louröes en do statistieken te dien aanzien en zeide dat alle genezingen naar zijn mee- ning te danken zijn aan suggestie; hij tracht te deze theorie te argumenteeren. Voorts behandelde de heer Hovink twee verschillende lezingen over het sterfbed van den vrijdenker Voltaire en hij knoopte hier aan een beschouwing vast over den dood en het geloof aan het hiernamaals. De heer Hovink ging dan over tot andere wonderen, die zooals soreker dit noemde geëcht zijn door de kerk. Hij probeerde deze wonderen te verklaren en hun beteekenis te ontzenuwen en behan delde eindelijk het geval Therèse Neumann (van Konnersreuth) wier wonderdadigheid zou bestaan uit het feit dat zij sinds 23 Maart 1922 niet meer gegeten zou hebben en dat haar lichaam op gezette tijden de teekenen van de wonden der kruisiging van Christus zou vertoonen. Een en ander wordt direct toegeschreven aan een ingrijpen van de hoogere macht. De heer Hovink bestreed deze opinie, zooals zij verdedigd werd door .De Tijd" en conclu deerde, dat er ten aanzien van het niet op nemen van voedsel niets wetenschaonelijk vast staat. Wel heeft een bekend vrijdenker, een Duitsch arts. geconstateerd dat Therèse Neumann bloed weent en stigmata te voor schijnt kan roepen. „Franz Diebei doet dat echter ook, zooals herhaaldelijk bewezen is", aldus den heer Hovink en hij is vrijdenker en ongeloovige. De heer Hovink zei daarna, dat de Haar lemsche overheid het optreden van Diebe! heeft verboden, maar dat iedereen dezen avond de demonstraties toch zou kunnen zien ondanks het verbod der overheid. Spre ker gispte de houding van den Haarlemschen burgemeester, die op het laatste moment het verbod heeft uitgevaardigd hetgeen spreker niet in overeenstemming vond met het feit dat Haarlem een groote stad is, welker inwo ners grondwettelijke rechten hebben. Een deel van die inwoners werd thans beroofd van een deel dier grondwettelijke rechten. „Achter dit verbod", aldus spreker, „staat de R.-K. geestelijkheid". Spreker deelde tenslotte mede dat deze' avondherhaalde zal worden. Iedereen die slechts voor dien avond lid wordt van „De Dageraad" zal de demonstraties kunnen bit- wonen. Men behoeft dan slechts zijn bewijs van entree van dezen avond op te sturen, waarna men als lid genoteerd wordt. Bijkans alle aanwezigen lieten zich echter onmiddel lijk op vertoon van entreebiljet als lid notee- ren. De -politie die aanwezig was in de zaal be hoefde niet op te treden. De heer Hovink ver telde nog dat men in een andere plaats de demonstratie toch had laten doorgaan, on danks het verbod. Oorspronkelijk was men van plan in Haarlem dezelfde manier te vol- volgen. Na overleg met de politie heeft ..De Dageraad" echter besloten, dat demonstra ties in besloten kring later zullen plaats vin den. NALATIG TRAMBESTUURDER ONTSLAGEN Naar wij vernemen heeft de op 1 November tusschen Laren en Hilversum plaats gehad hebbende botsing tusschen twee motortreinen van de Gooische Tram er toe geleid, dat de bestuurder van een dezer motortreinen met inachtneming van den wettelyken opzeg gingstermijn door de directie der maatschap pij is ontslagen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. FOTO-ALBUMS ummem.malf PLRKamemT, leder 13 X 2SC.M. GR.H0UT5TR.163 TEL.72393 vader als jij Daar werd voor het laatst geroepen dat dc gasten terug moesten gaan naar den wal. Ze schudden Charlie de hand en liepen weg. Bij het eind van de loopplank werden ze om stuwd door menschen die afscheid namen, dolle omhelzingen, haastige kussen, laatste beloften en toezeggingen. Kirk bukte gauw voorover en gaf Miss Morrow een kus. „O, hoe kon je dat doen!" riep ze uit. „Excuseer. Ik stelde me nog steeds voor dat u ook zoudt vertrekken." „Maar dat is niet zoo en u evenmin." „Niemand zal het in deze drukte opmer ken. Kom maar mee." Ze gingen naar de pier en liepen er langs tot ze tegenover Charlie Chan stonden. De detective had een licht rose serpentine ge kocht en rolde hem uit naar het meisje, terwijl hij het eene eind vasthield. Kirk glimlachte gelukkig. „Als iemand me twee weken geleden had verteld dat ik een advocaat zou kussen en het prettig zou vindenHij werd onderbroken door de schorre tonen van de sirene. Langzaam verliet de boot cie pier. De rose serpentine knapte af. terwijl het einde tn het water dreef. Charlie leunde ver over de leuning. „Aloha!" riep hij uit. „Tot weerziens". Z'n dik gezicht glom van vreugde. De groote boot sidderde en begon de reis naar Hawaï EINDE,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6