STATEN-GENERAAL. BUITENLAND NIEUWS UIT ENGELAND. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 4 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD TWEEDE KAMER 3 December. Binnenlandsch bestunr in den Dinsdagnacht. De Haarlem se he Orkestvereeniging en het Rijkssubsidie. Werkverschaf- fingswenschen. De Hooge Raad. Om over half één Dinsdagavond kwam de minister van Binnen!. Zaken aan het woord. S3 zijn antwoord werden er nog enkele ar- tike'en afgedaan. Om bij half drie in den nacht ging de Kamer huiswaarts. We kunnen 't ons levendig begrijpen, dat ée minister op zulk een laat uur en bij de sterke variatie in de verschillende gedetail leerde opmerkingen zich niet al te zeer ver diepte in de onderwerpen, waarbij er zoo enkele waren, die we elk jaar weer terugzien. Heel veel toezeggingen heeft de Kamer uit •s ministers mond niet gehoord. Wij bepalen ons tot enkele saillante punten het meeste bad zeer plaatselijk belang. Mevr. van Itallie-van Embden en de heer Boom hadden gepleit voor het openen van de wettelijke mogelijkheid van lijkverbran ding. Minister Ruys heeft daarop geant woord, dat deze kwestie punt van overweging uitmaakt bij de regeering. zij hoopt spoedig met een voorstel van wet bij de Kamer te kunnen komen. Over den trekhond waTen de meeningen verdeeld. De heer De Boer en mej. Katz dron gen aan op een strengere toepassing van de wettelijke bepalingen t.a.v. den trekhond. De heer v. d. Heuvel en Zandt klaagden, dat die bepalingen veel te streng worden toegepast. We konden 't den minister niet kwalijk ne men, dat hij bij die tegenstelling tot de con fusie kwam, dat hij het juiste midden hield. De heer de Boer en mej. Katz vroegen bij herhaling, om een commissie van onderzoek naar den noodtoestand in de binnenschip- perij. Minister Ruys de Beerenbrouck ver wees de beide afgevaardigden naar zijn ambt genoot van Waterstaat. De heer Duymaer van Twist klaagde zijn Jaarlijksche klacht: hij wenscht, dat de mi nister de gemeenten zal dwingen tot verla ging van haven-, brug- en kadegelden ten bate van de binnenschippers, die zoo zware lasten hebben te dragen Maar de arme mi nister van hem wordt ook wel eens iets ge vraagd, dat hij niet vervullen kan moest opmerken, dat hij dan zou grijpen op het ge meentelijk belastinggebied en dus de ge meentelijke autonomie aantasten. Verschillende burgemeesterlij ke dwalin gen kwamen ter sprake de minister liet de meeste met een wijsgeerige gemoedelijkheid aan zich voorbijgaan, overtuigd blijkbaar, dat ieder op zijn tijd wel eens een domheid begaat. Een klacht, die nog al wat algemeenen storm opjoeg, betrof den burgemeester van Nijmegen, die volgens de heeren Beumer, van Voorst tot Voorst en Zandt op den loop was gegaan voor s.-d. dreigementen met een te gen-demonstratie, wanneer er hulde zou worden gebracht aan de Koningin. Ook de minister kon die houding niet waardeeren. De heer Schaper verdedigde den Nijmeeg- schen burgemeester. De gelden voor de burgerwachten en den vrijwilligen landstorm werden door de Ka mer, na het gebruikelijke duel tusschen de heeren van Zadelhoff en Duymaer van Twist, toegestaan. Vanmiddag moést de begrooting voor Bin. Zaken worden voortgezet. Vooraf moest ech ter nog het staartje van Onderwijs, K. en W. worden afgedaan het muzikale staartje: de subsidieering van de orkesten in ons land. En aan dit staartje ging weer vooraf het af doen van enkele kleine ontwerpjes benevens het opmaken van een voordracht voor een raadsheervacature in den Hoogen Raad. Voorop: een brief van het bestuur der Carnegiest ichting. Dit bestuur vroeg of de Tweede Kamer ge bruik wenschte te maken van hare bevoegd heid om. overeenkomstig de bepalingen van het testament van den heer J G. D. Wateier voor het uitkeeren van een prijs een persoon aan te wijzen, die door woord, of daad. of voorbeeld, litteratuur-, beeldhouw- of schil derkunst, in binnen- of buitenland, zich het meest verdienstelijk zal hebben gemaakt voor de bevordering van de vredesidee of bij gedragen zal hebben om middelen te vinden om meer en meer den afschuwelijken oorlog op den duur onmogelijk te maken. Op voorstel van den president werd zonder discussie besloten van deze bevoegdheid geen gebruik te maken. Echter onder voorbehoud, dat de Kamer steeds op dit besluit kan terug komen, waartoe het testament de gelegen heid openliet. Nadat gemakkelijk twee Zeeuwsche ont- eigeningsontwerpjes en een naturalisatie- project onder den hamer waren doorgeloo- pen. ging de Kamer over tot het opmaken van de voordracht voor het vervullen van een raadsheerplaats in den Hoogen Raad, in de vacature van wijlen Prof. Mr. J. V. van Dijck. Op de Kamer-voordracht kwamen na vier «temmingen te staan: 1 Dr. W. A. J. M. Fick, rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage, 2. Dr. Charles van Oppen, ad vocaat en procureur te Maastricht en 3 Dr. L. A. Nijpels, advocaat en procureur te 's-Gra venhage. Deze voordracht was overeenkomstig de aanbeveling, door den Hoogen Raad aan de Kamer toegezonden. De stemmenverhouding was aldus: voor de eerste plaats verkregen Dr. Fick 46 stemmen, Dr. Nijpels 18 stemmen, mevr. Schónfeld- Polano (buiten de aanbeveling om) 3 stem men. Dr. Servatius (Amsterdam) 1, met 5 stemmen in blanco; voor de tweede plaats verkregen Dr. van Oppen 48 stemmen, Dr. Nijpels 17 stemmen, mevr. Schönfeid-Polano 4 stemmen, Dr. Servatius 1 stem. met 2 stem men in blanco; voor de derde plaats hadden twee stemmingen plaats, allereerst kregen Dr. Nijpels 32 stemmen, mevr. Schönfeid- Polano 4 stemmen, Dr. Servatius 1 stem, Mr. P J. van Bortel (buiten de aanbeveling om) 37 stemmen, met 3 stemmen in blanco, daar na, bij de beslissende stemming, veroverde Dr. Nijpels 38 stemmen, Mr. van Bortel 36 «temmen en werden vier stemmen in blanco Uitgebracht. En nu de orkesten. Oo de vorige begrooting van Onderwijs, K en W. was een bedrag uitgetrokken van 1 140.000 voor subsidieering van de orkesten in ons land. Voor de begrooting voor 1931 had de minister van Onderwijs die het verwijt van zijn partijgenoot Zijlstra, dat de verzorging van orkesten een aangelegenheid is geheel voor het particulier initiatief, langs zich heen deed gaan, evenals het verwijt van dr. Zandt, dat de orkesten behooren tot de „IJdele vermaken" voor 1931 had Mr. Terpstra f 20.000 meer weten te veroveren. Naar hij in zijn antwoord mededeelde, had hij, gehoord de Rijkscommissie van advies, deze f 20.000 niet verdeeld over alle orkes ten in ons land, maar over de vijf, die vol gens de commissie, op grond van grootte, peil, ligging en orkstouderdom daarvoor het meest in aanmerking kwamen. Gevolg was geweest, dat Haarlem zich niets uit de f 20.000 subsidie-verhooging zag toe bedeeld. En Maastricht ook niet. Voor Maastricht pleitten de Maastrich tenaren Vliegen en Hermans. Voor Haarlem heeft Mr. Kortenhorst een warm pleidooi gehouden. Een warm woord gesproken tot verdediging van een amende- ment-v. d. Waerden, dat f 2000 subsidie meer dan thans aan de H.O.V. wilde toe be doelen. Het amendement werd ondersteund door een groot deel van wat wij Noord-Hol- landsche afgevaardigden zouden willen noe men. Wanneer de minister ook het peil van de orkesten had doen meespreken in zijn be oordeeling, dan was dus concludeerde Dr. Kortenhorst het niet schenken van meer dere subsidie een diskwalificatie. Om de groote kwaliteit van het Haarlemsch orkest kwam de heer Kortenhorst daartegen ten sterkste op. Dr. Kortenhorst wees dan op de noodzake lijkheid. dat de H.O.V. geholpen wordt door den Staat, omdat de bes laansonzekerheid van het orkest groot is. Het bestuur is daardoor gedwongen zoo ging Dr. Korten horst. voort op bijna minderwaardige wijze te bedelen. De gemeente Haarlem doet wat ze kan. Haarlem wil zelfs nog meer doen, wanneer het Rijk nu ook maar wat over de brug wil komen. De orkestleden zei de amendementsver dediger hebben abnormaal lage salaris sen. Een ongeschoolde arbeider verdient ongeveer hetzelfde. Terwijl wat voor de sa larissen moet gepresteerd worden, aan uit voeringen, repetities en oefeningen verre van gering is. En wat is het argument voor den minis ter, om meer steun achterwege te laten? vroeg Dr. Kortenhorst. De ..onmiddellijke nabijheid van het Amsterdamsche orkest." Dr. Kortenhorst wilde dat argument onhoud baar noemen. Bij een bevolkingscentrum als Haarlem van 150.000 inwoners speelt het Am- sterdamsch orkest geen rol: het komt 5 maal naar Haarlem, maar het gaat 15 maal per jaar naar den Haag. Dr. Kortenhorst wilde het Haarlemsch or kest volkomen op één lijn stellen met andere provinciale orkesten. Het Mengelberg-or kest heeft geen provinciaal maar landelijk belang. Dat het Haarlemsch orkest provin ciaal belang heeft van de eerste orde. bewees Dr. Kortenhorst met een exposé l te geven van wat dat orkest per jaar presteert, voor de provincie, ook als begeleider bij oratoria. Het artistieke peil van het Haarlemsch or kest is heel hoog, besloot Dr. Korten horst, er wordt hard gewerkt, laat men den toestand nu niet langer in het critieke sta dium doen verkeeren, dan noodig is. Ook de heer Ketelaar deed een goed woord voor het Haarlemsch orkest. Wanneer de bewindsman gewezen had op de nabijheid van het Concertgebouworkest, dan zag de heer Ketelaar dit argument ook als een argu ment van weinig waarde: alleen de men- schen met de gevulde beurzen kunnen zich de weelde veroorloven van een reis naar Am sterdam om Mengelberg en zijn orkest te hooren. De heer Rutgers van Rozenburg begreep de gronden niet, waarop het advies der advies commissie steunde. En hij vroeg den minis ter dan ook, of hij de verdeeling van de uit breiding van het totale subüdie-bedrag <de meergenoemde 20.000) niet nog eens wilde onder het oog zien. Met de bedoeling natuur lijk. dat dan Haarlem ook zou mee genieten. Maar daar had men de poppen aan thet dansen Van dat idee wilde men niets weten de heeren Ketelaar, Snoeck Henkemans en Boon en mej. Westerman wilden wel Haarlem en Maastricht tegemoet komen, maar dat mocht dan niet gebeuren ten koste van de orkesten, die reeds een extra-gift hadden ge kregen. Minister Terpstra deed twee toezeggingen. Alleereerst beloofde hij te pogen op de be grooting voor 1932 voor de orkesten, die nu hunne subsidie niet zagen verhoogen, nog iets te plaatsen. En daarna wilde hij de verdeeling der 20.000 nog eens met de commissie over leggen. Hierbij teekenen we aan, dat wanneer dit overleggen tot resultaat zou hebben maar laat men er geen huizen op bouwen! dat Haarlem iets zou krijgen, de verhooging voor het volgend jaar, dan natuurlijk ook weer alle orkesten zou moeten omvatten. Intus- schen zouden we toch maar liever het zekere voor het onzekere nemen en Haarlem nu maar iets willen toebedeeld zien. want die verhooging voor het volgend Jaar? Wanneer de malaise zich in de belastingopbrengst gaat uitspreken? Wij zijn bang, dat dan heel het kabinet de hand op den zak houdt. Er moest over de motie gestemd worden. Dr. Nolens wenschte in dezen tijd den mi nister geen verdere uitgaven op te dringen. Maar Mr. Marchant wilde een duidelijke uit spraak van de Kamer. Een duidelijke uitspraak van de Kamer! Maar de minister had m'et zijn dubbele toe zegging, waarvan het eene stuk een gedeelte lijke tegenspraak was van het andere, of ln ieder geval een andere richting uitging, de stemmen in onzuivere banen geleid. Het amendement betr. het Haarlemsche orkest werd verworpen met 4338 stemmen. Over het Maast rich tsche amendement staakten de stemmen. 41 stemmen tegen 41 stemmen. Morgen herstemming. De Kamer heeft van minister Ruys' de partement nog de afdeeling „Werkverschaf fing" afgedaan. Morgen zal de groote Land- bouwdag zijn: er hebben zich bij Landbouw niet minder dan 27 sprekers doen Inschrijven. Mini:ter Ruys deelde in antwoord op vra gen van de hoeren Bakker en Ebels mede. dat hij opnieuw bij zijn ambtgenooten de wen- schehjk'neid zal ter sprake brengen, om bij uitvoering yaii rijkswerken voor de aann§- INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN a 60 Cts. per regel Stozuigerhuis MAERTENS BARTEL JOR IS STRAAT 16 - TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN mers een bepaald aantal werkloozen te werk te stellen. Minister Ruys zeide niets te gevoelen voor den wensch van den heer v. d. Tempel, die op twee wijzen de werkverschaffing wilde centraliseeren. Eerst alle vragen van werk verschaffing bij één departement. Daarna de geheele werkverschaffing in een hand bren gen en de daadwerkelijke werkverschaffing niet overlaten ook aan de gemeenten. Wat dit laatste aangaat betoogde de be windsman, dar. de gemeenten een groote taak hebben en dat het gedecentraliseerd opvan gen der werkloosheid groote voordeelen mee brengt. Wat het bezien der werkloosheids- vragen aan één departement betreft, dit had theoretisch waarde, practisch niet. Het was onmogelijk Binn. Zaken kon niet uitge schakeld worden en Waterstaat zeker niet gemist maar bovendien waren practische moeilijkheden nog nimmer voorgekomen. De minister zal op verzoek van den heer Bakker de gemeenten wijzen op de wensche- lijkheid van gemeentelijke werkverruiming- commissies. De wegen- en bruggenbouw zal worden be spoedigd. Ook Dr. Vos vroeg daarom zal de bewindsman thans (nadat er al eenlge jaren aaneen tevergeefs op aangedrongen was) de Kamer verblijden met een opgave van omvang en kosten voor de totale werk verschaffing. En dus: morgen Landbouw. Met 27, sprekers 1 INTIMUS. MUZIEK. LEDENCONCERT DER H. O- V. Het vioolconcert van de Rus Prokofieff hebben we eenige jaren geleden door den violist Szigetl op een Bacn concert hooien vertolken. De technische praestatle van den solist dwong respect af; de compositie kon allerminst bekoren. De tweede auditie, nu door Alexander Moskcwsky met onze H O. V. waarnaar ik met begrijpelijke belangstelling geluisterd heb, heeft geen andere indrukken nagelaten dan de eerste. Men heeft. Brahms' vioolconcert in den beginne spottenderwijze „Konzert gegen die Violine" genoemd, wijl de figuratie weinig rekening met aard en techniek der viool hield, maar wat moet men dan wel van Prokofieff's concert zeggen? Ja, het begint veelbelovend met een echte viool cantilene, maar dra is het met die genietin gen uit. Grillige figuren volgen in onophou delijke wisseling, waaraan e'.ke samenhang schijnt te ontbreken; klankeffecten worden geproduceerd, die al heel weinig uit de na tuur van het solo-instrument geboren schij nen. Zoo zou men de uitvoerige pizzicato-epi- scde in het andantino eerder van de (in de orkestpartij gebruikte) harp, de verdoofde pieptonen van nauwelijks definieerbare hoog te van zwermen krekels verwacht hebben. Het Scherzo riep on willekeurig de speur och ten van den Amsterdamschen journalist J. C. E. Sand in mijn herinnering op; in mijn ver beelding zat ik met hem nu boven de ja gende drijfwielen van een locomotief, dan hoorde ik het geknetter waarvoor de alarm bel luidt, straks huiverde ik bij het gepiep der rioolratten. Maar ik geloof niet dat de com ponist iets van dit alles heeft willen uitdruk ken en moet dus aanemen dat ik en vele anderen met mij zijn muzikale taal niet ver staan of misverstaan. Met een hooge e exit Scherzo; in het daaropvolgende Moderato kunnen we weer eens 'n waren viooltoon genie ten, maar het Allegro moderato brengt we?r een wirwar van geluiden waarin een hoor bare canon tusschen tuba en tromuet zoowel recht als omgekeerd, op te merken is maar die uit een oogpunt van mooie klank toch maar weinig bevrediging schenkt. We mogen intusschen den violist Alexander Moskowsky erkentelijk zijn, dat hU met ver smading van gemakkelijker te behalen suc ces, zich het overwinnen van de geweldige technische en geheugen-moeilijkheden, die dit concert biedt, getroostte en dook de H. O. V. leden er mee te doen kennis maken, en die erkentelijkheid mag ook jegens Van Bei- num en het orkest gelden, want ook dezen hadden een zeer zware taak. Voor een ver gelijkend oordeel over 's violisten bekwaam heden en eigenschappen zou natuurlijk een meer bekend werk gemakkelijker basis heb ben geboden; zijn geheugen en techniek dwongen in elk geval eerbied af. De Iphigenie--Ouverture was een inleiding die al heel weinig strookte met het concert van den Rus. en de 2de Symphonie van Saint- Saëns bracht ons terug naar de tijden waarin welluidendheid, geest en klassieke vormbe- heersching hoog geschat werden. In deze kleine symphonie is alles evenwichtig: tegen inzinkingen behoedt de beknopte vorm; de Fransche esprit heeft een eigen kleur gegeven aan stoffen die in de magazijnen der klas-ie- ken althans ten deele te vinden waren. Zoo is in het Allegro appassionato een en ander van Mendelssohn Co afkomstig: Adagio en Scherzo verraden relaties met Beethoven en in de Finale herkennen we de facturen van Haydn en Beethoven naast elkaar. Maar daartusschenin komen zooveel aardige en ook spannende momenten, en alles ls z~o frisch en tintelend, dat deze muziek op velen werkt als een verfrisschend bad. De uitvoering liet. trots de z^er vlugge tempi, niets te wenschen over; dirigent en orkest verwierven den ook een groot succes; trouwens het auditorium had ook den solo violist zijn hulde voor diens enorme praes- tatie niet onthouden en hem langdurig toe gejuicht. K. DE JONG. CREMERNIEUWS. „Het Cremernleuws", orgaan van de Kon. Letterl. Vereenlging „J. J. Cremer". kondigt een toonee Ivoor stel ling aan voor Dinsdag 9 December. Opgevoerd wordt dan „Santa Lucia", comedie in 4 bedrijven door A. den Hertog. Betreffende het tweede halfjaar worden de volgende mededeelingen gedaan: Donderdag 20 Januari komt „Varia", van IJmuiden. een ga-tvoorstelling geven met „Demon", tooneelspel in drie bedrijven van Jan Fabricius. Daarna volgt op Donderdag 5 Februari, „Joop ter Heul", blijspel in 3 bedrijven, naar de bekende boeken van Cissy van Marxveldt, door Dom de Gruyter, onder regie van den zelfden. De slotvoorstelling valt op Dinsdag 21 April. Deze avonden hebben plaats in den Stads schouwburg en worden opgeluisterd door Haarlem's Dilettanten Orkest, onder leiding van den Teer H. Bender. Na af loon van elke voor-telling is er bal ln het Kegelgebouw in de Tempeliersstraat. Op een nader te bepalen avond wordt een kienayond ln het Kegelgebouw georganiseerd. Het kolenconflict neemt steeds dreigender vormen aan Het pleidooi voor samenwerking en eensgezindheid. t,Alleen een sterke coalitie regeering kan de economische moeilijkheden het hoofd bieden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het feit dat de Schotsche mijnmerkers hun wil hebben doorgezet en de staking hand haven, heeft tot gevolg dat de toestand elders veel gespannener is geworden. Het geheele Engelsche conflict is door de houding der Schotten verscherpt. Cook, de secretaris der mijnwerkersfederatie, heeft reeds onbewim peld te kennen gegeven dat. de Engelsche arbeiders hun collega's in Schotland thans niet alleen kunnen laten staan. Cook was wel verplicht om deze verklaring af te leggen, daar er een niet te miskennen neiging onder de Engelsche mijnwerkers bestaat het werk toch neer te leggen en in ieder geval een sympathiestaking te beginnen, waarin de fe deratie slechts zal hebben te volgen. De re- geering staat dus thans voor niet geringe moeilijkheden. Het is geen wonder, dat onder deze omstandigheden weer een oude kwestie actueel is geworden. Het Hbld. maakt mel ding namelijk van het volgende- Onlangs deed het Engelsche liberale blad „The Star" meöedeeling van besprekingen, die gaande waren tusschen de 3 politieke par tijen en gericht waren op de vorming van een sterke nationale coalitieregeering. die haar aandacht zou wijden aan de oplossing van de groote economische problemen, waar mede Groot-Brittannlë thans worstelt. Sedert werd hieromtrent niets meer vernomen. Thans schrijft de bekende Engelsche gene raal John Seely, oud-lid van het kablnet- Baldwin, in de „Times" een lngezouden stuk, waarin hij op deze zaak terugkomt. Hij be toogt, dat een partij regeer in g er niet ln kan slagen, de groote vraagstukken, waarmede Groot-Brittannië kampt, zooals Indié, de werkloosheid, de betrekkingen met de do minions volgens de richtsnoeren van het partijprogram op te lossen. Hij zegt, dat de leiding van het Britsche rijk en de, partij strijd in Engeland met elkaar onvereenlg- baar zijn. en dat hetzij het een, hetzij het ander moet wijken. Hij verklaart dat hij velen heeft geraadpleegd en dat hij heeft ondervonden, dat niemand de juistheid van deze opvatting heeft betwist, doch dat geen hunner meent dat de vorming van een na tionale regeering tot stand kan worden ge bracht. Generaal Seely nu is het hier heele- maal niet mee eens: hij heeft nX als voor zitter van de .National Savings Commission" duizenden mannen en vrouwen uit alle klas sen der samenleving en van alle politieke overtuigingen ontmoet, leden van het par lement, burgemeesters, vakvercenlglngs- leiders, onderwijzers, die het er allen over eens waren, dat een nationale regeering strikt noodzakelijk ls, wil Engeland uit zijn moeilijkheden geraken. Zij zijn van oordcol, dat indien de rechte man-op het Engelsche volk een beroep doet, om zijn partijstrijd te laten varen en zich te vereenigen totdat de nood voorbij ls, hij een overweldigenden steun zou ontvangen van de groote massa des volks. In hetzelfde nummer van de „Times" komt een ingezonden stuk voor van een zekeren D. Knight, die verklaart dat men in bedrijfs- en handelskringen van meening is, dat Enge land thans ln een positie verkeert gelijk aan die van den grooten oorlog van vijftien Jaar geleden, toen het land moest vechten voor zijn bestaan zelf. De opmerking van den heer Seely verdient inderdaad de grootste belangstelling. Het ls heelemaal niet vreemd dat zij thans geuit werd. Is deze gedachtengang in wezen niet een deel van de groote geestesriroomlng die elders heviger en onverzoenlijker tot uiting eebracht fascisme heet of nationaal-socla- lisme? In Engeland is deze strooming gekalmeerd in de bedding van het redelijk verstand en vervormd tot den wensch naar eenheid en samenwerking. Het parool van Seely klinkt Intusschen wel zoo aangenaam als dat der extremisten in Duitschland en elders. Het is aan geen twijfel onderhevig dat degene die uit hoofde van zijn verdienste, zich Beroepen mag gevoelen, dit vraagstuk openlijk te ver dedigen ln Engeland den steun van duizen den zal ondervinden. Dit is dan ook een zeer steekhoudend argument ln het betoog van den heer Seely! L. A. Duitschland. De begrooting in den Rijksdag. BERLIJN. 3 Dec. (W. Bl Bij de opening van de zitting van den Rijksdag waren de tribunes dicht bezet. Aan de regeeringstafel zitten de rijkskan selier, de rijksminister van financiën Dietrich minister Gröner, minister Curtius, Minister Wirth en minister Schatzl. Kort na de ope ning nam minister Dietrich het woord en verklaarde oa, dat de regeering de begroo ting voor het jaar 19311932. zooals de rijks raad haar heeft goedgekeurd, dit keer bijzon der vroegtijdig indient. De reden daarvan is in hoofdzaak daarin gelegen, dat men uit den toestand van onzekerheid moet komen, waarin men in het loopende begrootingsjaar geraakt ls. De nieuwe begrooting ls vooral daarom belangwekkend, omdat zij wat de cij fers betreft, van de thans loopende begroo ting aanzienlijk verschilt. De uitgaven zijn in de gewone begrooting met 1153 mllUoen en !n de buitengewone begrooting met 272 mil- lioen verminderd. Te zamen nadert het ver schil de anderhalf milliard. Dit begrootingsbeeld was slechts te berei ken in verband met een reeks maatregelen, die vervat zijn in de zooeven verschenen noodverordening, in hoofdzaak door vermin dering der ioonen en salarissen enz. Daarbij komt. dat de overdrachten aan de landen en gemeenten sterk verminderd zijn. De voornaamste maatregel waa het zelf standig maken van de werkloo»nverzelc6- ring. Daartoe werden de bijdragen tot 6 1/2 pet. verhoogd. De minister wijst er op. dat d« voortdurend toenemende uitgaven voor d« werkloozenverzckerlng de voornaamste oor zaak waren voor den verwarden toestand ln het Ioooer.de Jaar. BIJ de opstelling van d« begrooting '30 was uitgegaan van een gemid deld aantal werkloozen van 1.2 millioen. In de nieuwe begrooting is een bedrag van 420 millioen vastgesteld, terwijl de rest van de noodige uitgaven gewaarborgd is door do hoogere bijdragen. Na te hebben uiteengezet uit welke belas tingen nieuwe inkomsten tot een bedrag van 760 millioen zouden worden geput, verklaar de de minister in het vervolg van zijn be toog. dat de ingediende begrooting volgens de noodverordening tevens den grondslag zal vermen voor 1932 en 1933. daar het totaal bedrag in die Jaren niet mag worden over schreden. Meer inkomsten moeten gebruikt worden tot. vermindering van de leenlngs- behoefte tot schulddelging of belastingver mindering. Dergelijke bepalingen zijn voor do landen en gemeenten vastgesteld. BIJ de schrappingen van posten is een enkele afdee- lingsbegrootlng verschoond. De communisten eischen intrekking der noodverordeningen. BERLIJN. 3 Dec. (V. DA De communisti sche Rijksdagfractie heeft heden een voor stel ingediend waarin directe Intrekking van de nieuwe noodverordeningen wordt geëischt. Voorts dienen zij een motie van wantrouwen tegen de Rijksregeerlng in, Duitsch-Nationale motie van wantrouwen BFRLIJN. 3 Doc. (V. D.) Do Natlonalen hebben bij den Rijksdag een motie van wan trouwen in de regeering Ingediend. De Duitsche pro+^itn^ta inzake Opper-Silezië BERLIJN. 3 Dee. (V. D.> De Duilsche nrotestnota aan don Volkenbond inzake de Poolsche terreur Sn Opper-Silezië ls heden morgen gepubliceerd. De nota begint met een schrijven aan den secretaris-generaal van den Volkenbond. Sir Eric Drummond, waarin de Duitsche Rliks- mlnister van Bultenlandsche Zaken dr. Cur tius zegt. dat in Pool«ch Opper Slliezlë tn den laat st en tijd gewelddaden tegen de Duit sche minderheid zijn bedreven, die een schending boteekenon van de bepalingen van de Conventie van Genêve van 13 Mol 1922. De secretaris-generaal wordt verzocht, te wil len zorgen dat deze aangelegenheid op de agenda van de eerstvolgende Raadszitting wordt geplaatst. De nota zelf bestaat uit achttien getypte vellen, waarin de verschillende gevallen met nauwkeurige aanwijzingen zijn besëhreven. Als bijlage bevat de nota eenige reproducties met vertalingen van verkiezingsbiljetten van het zoogenaamde Verbond van Siltezische op standelingen. waarin verschillende ophitsin gen tegen de Duitschers voorkomen. In een tweede bijlage vindt men een verkiezlngs- biliet van de Wcstmark-Vereenlgtng. met oen verkiezinesbil'et mot do woorden „elk Sile- 7iër en elke Silezische. die haar stem op een Duitsche lijst uitbrengt wordt een verrader van het Silezisch volk en stelt zich aan on aangename gevolgen bloot". In het tweede gedeelte van de Duitsche nota inzake de Poolsche terreur tegen de Duitsche minderheid in Opper Silezië. worden de verschillende terroristische daden uit voerig opgesomd en toegelicht. In vele dorpen van Opper Silezië hebben de leden van het Silezische verbond van onstandigen. een ware terreur uitgeoefend Met allerlei wapens trokken zij 's avonds na het vallen van do duisternis geunlformd door de straten, be dreigden Duitcchers en maakten het bewoners van Duitsche hotels en woningen lastig. Velerlei gevallen van mishandeling en ge welddadigheden zijn voorgekomen, waarvan vele in de nota nauwkeurig worden beschre ven. Oostenrijk. Het nieuwe kabinet. WEENEN. 3 Dec. (W. B.) Dr Ender ls ge slaagd met de vorming van een kabinet. Het is als vo gt samengesteld: Dr. Ender. bondskanselier. Dr. Schober, vlce-kar.seLier en bultenl. za ken. Winkler (l&ndbond) blnnenl. zaken. Dr. Juch. financiën. Dr. Schürff (Gr. D.) justitie. Thaler (chr.-soc.) landbouw. Dr. Czermak (chr.-soc onderwijs. Vaugoin (chr.-soc.), leger. Voor het dept van sociale aangelegenhe den ls nog geen minister benoemd. AGENDA Heden: DONDERDAG 4 DECEMBER R.K. Kerk Kleverparkwcg 15A. Voordracht Pater Wijnand Sluys. 8.30 uur. Geb. ..Blauwe Kruis": Lezing ds. H Jans.n, 8.15 uur. Palace: ..De Kus". Tooneel The Varady Troupe. 8.15 uur. Luxor Theater: .De geheimzinnige „x" en „Voel mijn pols". Tooneel: Duo Bonda, 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Gabbo". Tooneel: Recha (illusionist)7 en 9.15 uur. VRIJDAG 5 DECEMBER. Rembrandt-Theater: St. Nicolaas-maünée. 2.30 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, bcliaivc 's Maan dags, toegang vrlL

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5