BRIEF UIT BERLIJN. BUITENLAND DE CRISIS IN FRANKRIJK. Bij Ruwe Gesprongen Handen HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 8 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD Barthou formateur. De Duitsche regeering behaalt de overwinning. Sint-Nicolaas, Kerstmis en Oudejaar.... (Van onzen correspondent). f4et een meerderheid van ongeveer 40 stemmen. De beklaagden in het proces tegen de Industriëele partij ter dood veroordeeld. Frankrijk. Barthou aanvaardt de opdracht een kabinet te vormen. Senator Barthou heeft, naar de Telegraaf- agen:schap«pen melden, de opdradht aanvaard een kabinet te vormen. Om vier uur Zaterdagmiddag verliet Barthou het Elysée, waar hij een onderhoud van een iiur had gehad met president Doumergue. Barthou deelde aan de pers mede, dat de president hem na de weigering van Poincaré verzocht had de opdracht tot vorming van een kabinet aan te nemen. Hij had hier in principe in toegestemd, maar moest nu vol gens de traditie allereerst besprekingen houden die, zoo verklaarde Barthou, thans meer dan ooit noodzakelijk waren. Hij zou met de voorzitters van Kamer en Senaat ruggespraak gaan houden en zich in aanslui ting daarop naar Poincaré en Tardieu be geven en tenslotte met Briand spreken. Op een vraag wanneer hij zijn definitieve antwoord dacht te geven, verklaarde Barthou dat dit gisteravond nog niet het geval zou ajn, maar hij hoopte om halfzeven gister avond zijn besprekingen beëindigd te heb ben. Hij zou dan eventueel een verklaring aan de pers geven. Briand heeft aan Barthou onvoorwaar delijk zijn medewerking toegezegd voor de vorming van een kabinet. Barthou heeft aan Tardieu diens mede werking gevraagd voor de vorming van een kabinet. Tardieu zegde deze toe w^rbij hij ver klaarde dat hij een portefeuille zou aan vaarden op voorwaarde dat het bestaan eener republikeinsche meerderheid in de Kamer in overeenstemming wordt gebracht met de aanwijzing door den Senaat gegeven ten gunste eener uitgebreider concentratie der republikeinsche gr be pen. PARIJS, 6 December (N.T-A.) Naar Havas meldt, is Poincaré in het Elysée ge roepen. Zijn onderhoud met president Doumergue duurde tot kwart over twaalf. Toen Poincaré het Elysée verliet, deelde hij den journalisten het volgende mede: De president der republiek heeft mij aange boden een kabinet te formeeren en het minister-presidentschap te aanvaarden. Ik heb hem moeten antwoorden, dat ik mij nog niet in staat gevoel een zoo zwaren last op mij te nemen en vrees niet tegen mijn taak te zijn opgewassen. Poincaré is daarna naar zijn woning terug gekeerd Nieuwe moeilijkheden voor Barthou. PARIJS, 7 Dec. (V. D.) De leiders der ra dicaalsocialisten Sarraut, Herriot en Chau- temps hebben na een partij vergadering op Zondag aan Barthou medegedeeld dat zij zouden moeten weigeren medewerking te verleenen, wanneer hij er toe zou overgaan om, gelijk Tardieu verlangd heeft, de rechts radicale groep van Marin in het kabinet op te nemen. De groep Marin telt 101 afgevaar digden. 't Besluit van de radicaalsocialisten is in overeenstemming met de besluiten van de laatste partijdagen van Grenoble en Angers. Het staat nog niet vast. wat Barthou als ge volg van deze complicatie zal doen. 50 Parlementsleden bij de zaak-Oustric betrokken. PARIJS. 7 Dec. (V. D.) De parlementaire commissie van onderzoek ter opheldering van het schandaal-Oustric heeft in de afge- loooen dagen een groote activiteit ontplooid. Het onderzoek der boeken van Oustric voerde tot de verrassende ontdekking, dat 50 Dar- lementsteden aan de transacties hadden deelgenomen. Zoo zou, naar veTluldt. de rad. soc. afge vaardigde senator Besnard. die ambassadeur te Rome is geweest, als juridisch adviseur van de door Oustric gecontroleerde onderne mingen, een jaarliiksch salaris hebben ont vangen van ruim 200.000 francs. DuStsdiland. Het kabinet behaalt de over winning. BERLIJN, 6 Dec. (W. B.) Na een wannen strijd van vier dagen in het parlement heeft het kabinet-Briining Zaterdagavond met een meerderheid van ongeveer 40 stemmen de overwinning behaald. Te zeven uur werd tot hoofdelijke stem ming overgegaan. De voorstellen der nationaal-socialisten, communisten en Duitsch-nationalen tot op heffing van ce noodverordening van Decem ber werden met 292 teeen 254 stemmen ver worpen. Voor de opheffing stemden met de voorstellers de economische partij en de landvolkpartij. De Belersche volkspartij stemde tegen met de motiveering dat zij een catastrofale politiek wilde vermijden. Naar aanleiding van de motie van ver trouwen der nationaal-socialisten. die daar mee de regeering een beentje wilden lichten daar zij zelf natuurlijk niet van plan waren jóór te stemmen, stelde de tot het centrum behoorende ondervoorzitter Essen voor te be slissen of een dergelijk voorstel toelaatbaar was. Met 298 tegen 233 stemmen, waarbij de economische partij zich van stemming ont hield werd bepaald dat voorstellen, waar vóór de voorstellers zelf niet willen stemmen, niet in stemming worden gebracht. De moties van wantrouwen van de econo mische partij, de Duitsch-nationalen en de communisten werden gemeenschappelijk ln stemming gebracht en met 291 tegen 255 stemmen en é)n onthouding verworpen. Tenslotte werd nog het communistische voorstel tot opheffing der noodverordening van Juli met 307 tegen 235 stemmen en één stemmen en één onthouding verworpen. Voor de handhaving dezer verordening stemde ook de landvolkpartij met het oog op de hulp aan het oosten, die in de verordening van Juli is vervat. De verdere stemmingen en de zitting wer den tot Dinsdagmiddag 3 uur verdaagd. Weer demonstraties „lm Westen nichts Neues". BERLIJN. 7 Dcc. (V. D.) Hedenavond hiel- den nationaal-socialisten een protestdemon stratie op de Nollendorfnlatz voor de Mo- zartzaal, waar de film „lm Westen nichts Neues" gedraaid werd. Met den gummistok dreef de politie verscheidene keeren de de monstranten uiteen. De nationaal-socialisten vormden tenslotte een optocht, die onder het zingen van strijdliederen en onder den uitroen: „Wij eischen het verbod van de Hetzfilm" langs het theater trok. In het theater zelf hadden zich tot negen uur van avond geen Incidenten voorgedaan. De nazis beweren, dat een groot aantal vrijkaarten zou zijn uitgereikt aan leden van de Relchs- banner en aan de sociaal-democratische jeugd-organisaties. BERLIJN. 6 Dec. (V. D.) Naar de „Tempo" verneemt zuilen Dinsdagmiddag a s. de Ame- rikaansche en Fransche fi'.ms van het boek werk „lm Westen nichts Neues" gedraaid worden in tegenwoordigheid van den Minis ter van BInnenlandsche Zaken en andere belanghebbende autoriteiten. Wanneer blijkt, dat één van beide films aanstoot geeft, zal de directie van we „Mozart"-zaal haar onverwijld van het programma afvoeren. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de bestaande filmwet geen bepalingen bevat op grond waarvan de film „lm Westen nichts Neues" verboden zou kunnen worden. Bij de beraadslagingen ter gelegenheid van de filmkeuring heeft de vertegenwoordiger van Buitenlandsche Zaken Indertijd geen be zwaar gemaakt tegen de vertooning van de film in haar huidige uitvoering. Saksen verbiedt de vertooning. DRESDEN. 6 Dec. (V. D.) De Staatskanse- larij deelt mede: De opvoering van de film „Tm Westen nichts Neues" heeft te Berlijn tot ernstige relletjes aanleiding gegeven. Aangezien met stelligheid te verwachten is. dat bij de op voering in Saksen soortgelijke ordeversto ringen zullen plaats hebben, heeft de Sak sische regeering aan de Opper-Keuringscom- missie te Berlijn voorgesteld de toelating van de film in te trekken. Dr. Hjalmar Schacht spreekt. MiiNCHEN, 7 Dec. (V. D.) In een feestver- gadering van den Economischen Raad van de Beiersche Volkspartij heeft Dr. Schacht heden een rede gehouden over de economi sche en financieele problemen. Dr. Schacht sprak oa. over de herstelbeta lingen, die boven de krachten van het Duit sche volk gaan; het uitvoeroverschot van Duitschland wordt slechts verkregen/doordat de Duitsche industrie haar eigen grondstof- fenreserves opgebruikt. Wanneer de uitvoer niet kan worden vergroot, zullen de Young- betalingen op den duur gestaakt moeten worden. Het zou misschien veel tactischer zijn, niet op het Young-plan te schelden, maar de uitvoering van het Young-plan te eischen. Zdolang het economische gedeelte van het Young-plan wordt uitgevoerd, leidt het namelijk automatisch naar revisie der verdragen. Ten aanzien van de algemeene prijsverlaging zeide Schacht, dat wanneer een bureaucratie, die de belastingen voort durend heeft verhoogd en de onenbare be drijven veroorlooft, hun monopolistische po sitie uit te buiten, door het heffen van steeds hoogere tarieven, niet kan verwachten, dat het bedrijfsleven op haar handelingen zal reageeren door het verlagen der prijzen. Na een uiteenzetting van den politieken toe stand. waarbij Schacht betoogde, dat. wan neer het onmogelijk was, tegen de sociaal democratie te regeeren. het evenzoo onmoge lijk was. tegen uiterst rechts te regeeren. verklaarde hij, dat het Duitsche volk op 14 September, door zijn stem uit te brengen voor Hitler, slechts tegenover het buitenland uitdrukking had gegeven aan zijn wil, om niet ten gronde te gaan. Rusland. Vijf beklaagden in het proces tegen de I. P. ter dood veroordeeld. KOWNO, 7 Dec. (V. D.) Het hoogste ge- rechtshof van de Sovjet-Unie heeft na be- raadbeslagingen welke 36 uur ononderbroken werden voortgezet, de beklaagden ln het pro- les tegen de industrie-partij Ramsin, La- rispew, Kalinikow, Tsjamewskie en Fedotow tot den dood door den ko3?l veroordeeld. De overige beklaagden, Otsjkin, Sitnin en Kuprijanow werden tot 10 Jaar gevangenis straf veroordeeld. De verdedigers hebben den voorzitter van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJ OR IS STRAAT 16 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.— het Centraal Executief Comité, Kalinin een verzoek om gratie voor de 5 ter dood veroor deelden gezonden. Oostenrijk. Levine vrü. WEENEN, 6 December. tW.B.) De Justitie heeft de vervolging tegen Levine, den Oceaan vlieger, die verdacht werd van valschemunterlj wegens gebrek aan bewijs gestaakt. Levine zal nog heden Weenen per vliegtuig verla ten. HET HOOFDSTUK WATERSTAAT MEMORIE VAN ANTWOORD VERSCHENEN. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk U, Watei-staat, der Rijksbe- grooting 1931. Wij ontleenen daaraan: Wanneer de minister er toe kan mede werken om de werkgelegenheid in verschil lende deelen des lands te verruimen door in zake van wegenverbetering en bruggenbouw zijn beslissing over de uit te voeren ontwer pen niet langer dan strikt noodzakelijk is, aan te houden, kan men op hem staat maken. De wenschelijkheid van de bindendverkla- ring van de bepalingen van collectieve ar beidscontracten in de bestekken van Rijks werken is naar de minister namens de ge- heele regeering mede nog in onderzoek. Voor het westelijk gedeelte van ons land wordt in overleg tusschen den Rijkswater staatsdienst en de betrokken provinciale waterstaat-diensten getracht richtsnoeren vast te stellen om tot normalisatie van scheepvaartwegen te geraken. Getracht zal werden gelden voor herstel van watersnoodschade 1925 '26 uit te trek ken op de ontwerp-begrooting voor 1932. De minister vereenigt zich met- de meening van die leden, welke de vaststelling van een algemeen snelheidsmaximum op de wegen minder gewenscht achtten. Bij de wegenverbetering wordt niet aan een bepaald wegdek de voorkeur gegeven, doch wegdekken van verschillende construc tie wnrden toegepast daar, waar die toepas sing onder de gegeven omstandigheden het meest economisch toeschijnt. De vraag, of de instelling van een rijksver- keerspolitie of aanstelling van onbezoldigde rijksveldwachters voor het verkeer gewenscht Is, Is nog in onderzoek. Verschillende vraagstukken betreffende het verkeer, als rijvaardigheidsproeven. over legging van een nieuwe medische verklaring bij aanvragen tot verlenging van rijbewijzen enz. zijn in onderzoek bij de Motor- en Rij wielcommissie. Luchtschepen, de vliegers. Ten aanzien van het verkeer met lucht schepen staat de minister nog op het stands punt, dat men zich vooralsnog dient te bepa len tot het gebruik van vliegtuigen. Intus- schen wordt de ontwikkeling van de lucht scheepvaart in overleg met de K.L.M. met aandacht gevolgd, ten einde de exploitatie van een dienst met luchtschepen te over wegen, zoodra die practisch en economisch mogelijk zou worden en voor zoover die voor deden zou gaan bieden boven de exploitatie met vliegtuigen. Omtrent de personeelsbelangen bij de K.L.M is een commissie ingesteld, die een regeling van de rechtspositie ontwerpt. Voor de lei ding van dit werk, waaraan een vertegen woordiger der directie en een van de betrok ken vereeniging deelnemen, heeft de minister het lid van den Hoogen Raad mr. C. J. H. Schepel bereid gevonden. Naar de luchtvaartwetgevlng bestaat eeen bevoegdheid om het houden van rondvluch ten op Zondag volstrekt te beletten. Oprichting van een nationale luchtvaart- school is ln «tudie bij een interdepartemen tale commissie. Spoorwegen. De leden die de vraag stelden, of de tarie- van van spoor- en tramwegen niet te hoog zijn, hebben zich vermoedelijk niet voldoende rekenschap gegeven van het feit. dat de ex ploitatiekosten, waarvan bij de spoorwegen de personeelkosten een belangrijk deel uit maken, met het index-cijfer geen gelijken trek hóuden. Worden de spoorwegen reeds hierdoor tot een voorzichtige tariefnolitiek genoopt, deze laatste is te meer noodlg nu, als natuurlijk gevolg van de op bijna elk ge bied ingetreden malaise, een verder voort schrijden van de reeds sinds eenigen tijd te constateeren vervoersvermlndering te ver wachten is. Het tijdperk der spoorwegtekorten van 19211923 ligt te versch in het geheu gen, dan dat iemand herhaling daarvan zou kunnen wenschen. Er kan niet toe worden overgegaan 3e klas se reizieers in restauratierijtuigen, ook bui ten de hoofdmaaltijden toe te laten. De minister betoogt, dat over het algemeen de Nederlandsche spoorwegtarieven voor tuinbouwproducten zeer goed den toets der vergelijking met de tarieven in andere landen kunnen doorstaan. Voorts verdedigt de minister het snoorweg- be1oid t.a.v. vee- en steenkolenvervoer. Wat het red'ictietarief voor buitenlandcch fruit betreft, blijkt de m'nister van dezelfde meening als die der spoorwegen, uiteengezet in ons nummer van Zaterdag. De vraag, of de tarieven voor het reizigers- vervoer te hoog zijn, wordt ontkennend be antwoord. Er zijn nog twintig nieuwe derde-klasse rijtuigen in bestelling. Deze zullen vóór den zomerdienst 1931 In dienst gesteld worden. Het aantal dezer rijtuigen zal dan in totaal 70 bedragen. In hare algemeenheid is de klacht over de verlichting der rijtuigen ongegrond. De opmerking, dat onbewaakte overwegen steeds meer aanleiding tot ongelukken geven, wordt door de statistiek niet bevestigd. Uitzonderingscontracten zijn tusschen de spoorwegen en A.T.O. of van Gend en Loos r.ie gesloten. A.T.O. ontvangt geen steun van het Rijk. Dat de kleine spoorweggids onpractiscH zou zijn. kan niet worden toegegeven. De ver schillende teekens in de reisgidsen zijn inter nationaal vastgesteld. De belde gidsen kunnen een vereeTi'king met de buitenlandsche ten volle doorslaan. De prijs ook van de blauwe gids (448 blad zijden) is niet te hoog. Omtrent de wenschelijkheid eener bepaling, dat 711. dl" bü de scheepvaart cn stoom- I machine bedienen, eerst een bewijs moeten 1 overleggen, dat zij met de bediening ver trouwd zijn, is de minister in overleg getre den met zijn ambgenoot van Arbeid, H. en N. Berlijn, 2 December. December! Dat is voor de Dultschers de maand van „Weihnachter." en „Sylvester", van Kerstmis en Oudejaar. En weken tevoren kondigt de handeldrijvende middenstand die feesten reeds aan. Sinterklaas? Ja. ooa in Duitsche landen ls die Hei'ige niet onbekend. Sar.kta Klaus noemt men hem. Maar erg in eere is hij niet. Hij ziet er ook anders uit dan onze Goed-Heilig-Man. Niet als een bisschop, maar als een variatie op den „Weihnachts- mann", met een soort slaapmuts op het hoofd, die een mijter moet voorstellen, en in plaats van een zwarten knecht een dienaar, die lang niet zoo'n romantischen indruk maakt als onze Zwarte Plet. Men kent den heiligen Klaus, maar men eert hem niet. Hij is niet de groote verras sen Men wacht hier op den 24sten December om elkaar geschenken te geven. Maar. dan ook goed en grondig. Waarom al weer vertellen, dat het Kerst feest een niet al te vroolijk feest zal zijn? Waarom altijd weer klagen en jammeren? Men weet in het buitenland nu eenmaal, dat het er erg somber uitziet met Duitschland. En politiek moge zoo zete-m mogelijk in deze regelen binnensluipen. Hoe zwart de men- sc'nen hier den lcop der dinven ook zijn gaan inzien, feestvieren, in de stilte van de huis kamers of in de intimiteit van de stemloka len. zullen ze toch. Daar zijn ze. en gelukkig maar. Duitschers voor. Ze veriangen nu al naar de kaarsen van den kerstboom en zoe ker. bij voorbaat troost in die lichtjes, die van betere tijden vertellen die waren en die ongetwijfeld weer komen zullen. En zonder bijgedachten verheugt zich het kind. Voor de kinderen wordt in Duitschland met- het jaar meer en meer uitgedacht.. En als het op kijken en genieten in de Decem bermaand aankomt, zijn we eigenlijk allen nog meer of minder kinderen. Ik betrap er me tenminste op. dat ik in deze dagen syste matisch de groote warenhuizen en de sneel- goedmaenzijnen afloop om toch vooral niets van al die heerlijke attracties te verliezen! Daar is bijvoorbeeld het stedelijk e'ectricl- teitcbedrijf. Een nuchtere onderneming, zoudt u wellicht denken? Het liikt er niet op. De stedelijke bedrijven in BerPjn en ln vele andere Duitsche steden houden er te genwoordig handige propaeandachefs on na. Die laten alleraardigste beekjes drukken, wahrin ze elkaar natuurlijk concurrent 1c aandoen en betoogen. dat men uitsluitend op gas. dan wel slechts op e'ectriciteit moet koken. Duizenden wandelende propagandis ten in huis, die voor niets uw haard of uw licht nazien en u aHerhand wijze lessen ge ven. Die zenden u boekjes met kruisraadsels. en als ge de oplossing gevonden hebt, dan blijkt, dat men u op de een of andere wijze voor eemeentelijke bedrliven geïntegreerd heeft. Maar ze zijn handig en geraffineerd genoeg om vooral op de fantasie van uw kin deren te werken. Wie de kinderen heeft, krijgt ook de ouders, schijnen ze te denken. En nu laten ze in deze voor-feestdagen in verschillende electrische filialen dan ook niets voor groote menschen, maar alles voor kinderen zien. 's Jonge! dat is zoo mooi, dat het nauwe lijks na te vertellen is! Ik bedoel dien gemeentenen winkel vlak bij de beroemde Gedachtniskirche in het mondaine Westen. Ik ben overtuigd, dat kinderen uit alle wijken van de sted net zoo lang dwingen, tot ze veertig Pfennig van hun ouders gekregen hebben om naar dien win kel te trammen en een uur en langer hun neuzen voor de ruiten plat te drukken. En als ze even de kans zien. zelfs naar binnen door te dringen waar anders slechts zeer goed-gekleede klanten met hun spruiten toe gelaten worden. Ik ben ook binnen geweest, en er een goed half uur gebleven. En wie weet. misschien ga ik er nog eens een tweede maal heen. Want dit alles is heerlijk. Het heeft zoo weinig met. po'itiek en met economie, met de Daw es- en met de Youngregeling, met nationale min derheden en met de Hitlerbeweging te doen. Het gaat hier namelijk slechts over een kln- derspseltrein. Maar wat voor een! En eigen lijk niet één, maar een volledig complex. We hebben in onze jeugd, voor zoover we tot het sterke geslacht behooren, toch zeker allen met treinen gespeeld? Ik wel. Ik had drie stoomlocomotieven, waarvan er één ach teruit kon rijden. En daar hoorden goede renwagens bij, en vier harmonicawagens voor mijn D-trein, en ontelbaar vele wissels met signaallampen, die ik van uit de verte bedienen kon en die electrisch gloeiden, en vijf stations, groote en kleine, en passagiers van alle klassen, wat je ook duidelijk zien kon. In die dagen dachten we nog weinig aan sociaal-democratie en in het geheel niet aan communisme. Ja, toen zaten, ook in mijn speelgoed trein tje. de menschen met. goede manleren nog in de eerste klasse en die met de minder goede in de derde, en niet omgekeerd als tegen woordig in Rusland Maar wat was mijn rijkdom aan spoorweg- materiaal tegenover de weelde, die ik hier in Berlijn nu eiken dag (als de Rijksdag en de politiek mij niet vast houden) naar hartelust in den winkel van de gemeentelijke elektri citeitsfabrieken bewonderen kan. Hier geen stoomtreinen meer. o neen. maar natuurlijk electrische. Die rennen, door twee monteurs bediend, die daarbij stralen alsof ze zich nog in de kinderjaren terugdroomden, over tientallen meters lange rails, dwars door heusche weiden, klimmen langs bruggen en viaducten tegen de bergen op en verdwijnen in tunnels, oasseeren elkaar, gaan op zijspo ren om sneltreinen te laten voorbij snorren en veroorzaken zelfs hier en daar k'eine onge vallen. die nu eenmaal bij een spoorwegbe- drijl hooren, maar hier sombere plooien too- veren in de gezichten van de almachtige monteurs met de kindergezichten. En toch, wat is al die heerlijkheid ln ver gelijking met de kinder-wereldtentoonstellin- gen, die de zes of acht geweldige Berlijnsche warenhuizen in edele concurrentie or.s cn enze spruiten dit jaar kernen aanbieden! Niets, zeg ik u. Hier schiet de dichter, die in uw Berlijnschen briefschrijver diep verscho len is, tekort om de Juiste uitdrukkingen van verrukking te vinden en neer te pennen. Hier is de illusie, waarin we tusschen ons tweede en ons tiende levensjaar geleefd hebben. Hier is het sprookje en hier is de mateloozc ver rassing. Het zijn kunstenaars die dit alies voor ons opgebouwd hebben. We bewonderen poppen, die liederen zingen en gesprekken me: elkaar voeren, we zien heel het droom- wereldje van Andersen voor onze verbaasde oogen. en dit alles beweegt en lacht en bromt en kakelt, danst en springt, buigt en zweeft. We zien poppen in auto's voorbij razen, pop- oenhuizen binnengaan cn trappen klimmen. De techniek staat blijkbaar voor niets meer. En boven alles uit stralen de kerstboomen, wonderlijke kerstboomen met electriscne ka ars ver lichting, het eenige wellicht, wat ons de illusie ietwat verstoren kan. Maar de kin deren zien dat niet. zien alleen de duizen den lichtjes cn weten niet. hoe heel anders de kaarsen opvlammen kunnen. En ln hun oogen is hetzelfde reine licht, dat van din gen vertelt, die met het nuchtere leven niet het minste tc maken hebben. Anders zijn de oogen van de verkoopsters, die aan thuis denken, en nog weer anders die van de heeron General-direktoren. dl© wel weten, wat hun zulke uitstallingen ge kost hebben, maar niet. hoe ze het geld er weer met een tikje winst uit zullen krijgen. Er zijn namelijk onnoemelijk veel kijkers, en die hebben onnoemelijk weinig baar geld. Ze staren zich eerst met hun kroost de oogen uit en gaan dan naar buiten om op Pota- damer- of Alexanderplatz bij de „kokadoris- sen" een prul te koopen. dat niet meer dan een paar dubbeltjes kost en op 24 December denzelfden dienst zal moeten doen als de heerlijkheden, die. naar men hoopt, de kin deren dan al weer lang vergeten zullen zijn. En can die drukte op straat! Bij ons kent men zooiets de laatste weck voor Sinterklaas, in Ber'.ijn echter begint het al in de laatste week van November cn duurt tot Kerstavond. Een drukte, die alweer niet te beschrijven is. Een drukte, die alleen geleverd kan worden door een stad met bijna vier-en-een-half millioen inwoners. En dl© zich niet bepaalt tot een oppervlak van laten we zeggen een stad als Arnhem, maar die zich uitstrekt over heele stadswijken, die op zichzelf weer groote steden zijn. naar het formaat, dat ons meer vertrouwd is. Ja, dit is de maand der feesten. Konden we ons nog maar in dit alles even hartelijk verhengen a's de kinderen, die mee- r.en. dat het leven één groote vreugde en één groote verwachting is..., H. v. B. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dooien 30-60 cn 90 t«. Tube 80 ct. Bi| Apoth. 6 DrotfiUo AGENDA Heden: MAANDAG 8 DECEMBER 11 Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstelling „Zijn tweede Ik". 8 uur. Evang. Broedergemeente (Parklaan): Le zing door den he«r J. Tiesema. 8 uur. Hotel de Leeuwerik: Ijsbond Ho'land'a Noorderkwartier. Ledenvergadering. 8.30 uur. Palace: „Liefdesleed". Tooneel; Marijke cn Janneke. 8.15 uur. Luxor Theater: ..Mary Lou. het circusmeis je". Tooneel: Duo Popty Winter. 8.15 uur. Rembrand: Theater: ,Dc vrouw uit Moskou" Tooneel: Baranoff Troupe, gladiatoren. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 9 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 \iur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. y els en: Raadsvergadering, 10 mi* yxft, II DEoEMBER FOTO- EN KINO-AVOND 's avonds 8.15 uur. in dc groote raai van het HOTEL „LION D' OR", Kruisweg 36. HAAKI.EM 15203 Nog enkele Uitnoodlglngskaarten zijn beschikbaar. Organisatie: KENNEMER FOTOHANDEL. Kruisweg 48, Haarlem. Tel. 13326

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5