V&ikoucM ffluyfoi %pecu£aa&,3,5c£p&i AaJ^fxmd Financieel© Kroniek, J. LOTTGERING N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829 UÜ.n) ALLE BANKZAKEN Ons Sint-Nicolaasfeesl. STRIJDENDE ZIELEN. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 8 DECEMBER 1930 Tïct begin van het einde der Crisis? De pogingen tot hei-stel van den suikerprijs. Lichte verbetering op de rubbermarkt. De rede van Sir Henri Deter- ding. Hoogerc koersen voor Philips en Margarine Unie. Nieuwe perspectieven voor Ame- kaansche sporen. De nieuwe Belgische leening. De beurzen hebben een goede week achter 'den rug. Er is op deze plaats meer dan eens op ge wezen, dat de crisis, begonnen met een prijs daling van grondstoffen en producten, ver moedelijk met een prijsherstel voor grond stoffen en producten zal eindigen; beter ge zegd, dat dit prijsherstel het begin van haar einde zal zijn. 't Eeglnt er waarlijk iets op te lijken alsof dit begin van het einde der crisis zichtbaar wordt. En de beurzen die ge wend zijn op de toekomet vooruit te loopen, bleken deze week voor de lichte symptomen van herstel uiterst gevoelig. Er kan in het algemeen nog niet van een toenemend ver bruik worden gesproken, maar wel worden de onzichtbare voorraden bij handelaren en verbruikers langzamerhand aangevuld en scharen de producenten op velerlei gebied der voortbreng' g zich om de ronde tafel ter bespreking en behartiging van hun gemeen schappelijke belangeu. Een vriend wordt in den nood geboren. Dit ziet men b.v. in de suikercultuur, waar het scherpe antagonisme tusschen de Jr.- vaansche en de Cubaansrhc planters door de thans gehouden besprekingen te Amsterdam met den Amerlkaanschen advocaat Chad- bourne en zijn Cubaansche delegatie in een compromis schijnt te zuilen worden opgelost. De voorloopige besprekingen, thans door on gesteldheid van den heer Chadbourne on derbroken, hebben reeds gunstige verwach tingen gewekt, wat betreft de mogelijkheid dat men in de voornaamste productiegebie den den suikcraanplant zal beperken en tij delijk een hoeveelheid van het zoete nroduct uit de markt zal nemen. Hieruit blijkt al weer hetgeen trouwens voor de hand ligt, dat een product slechts korten tijd tot of be neden den kostprijs kan worden verkoaht. Komt geen overeenstemming tot stand, dan zal het evenwicht tusschen productie en ver bruik moeten terugkeeren door de geleide lijke verdwijning van financieel zwakke on dernemingen, waarvan er trouwens nu reeds een aan'al tot stopzetting van het bedrijf wordt gedwongen. Voor onze beurs is de hoogere waardeering van suikeraandeelen een bemoedigend ver schijnsel, omdat de angstig geworden bezit ters van vrijgekomen kapitalen daaruit kun nen zien, dat deze goede aandeelen hun veerkracht nog niet hebben verloren en daarom zelfs in dezen onzekeren tijd voor gedeeltelijke belegging van vermogens in aanmerking kunnen komen Slaagt men er in om over productie en verkoop van suiker tot overeenstemming te komen, dan zullen de suikercultuur maatschappijen weer op een redelijke rendementsbasis kunnen worden gebracht in een tijd dat b.v. vele industrieele bedrijven en detailzaken nog in ernstige mate de gevolgen der crisis ondervinden. Dit geldt uiteraard ook van anderezuivere productie-ondernemingen, die hun product tot of beneden kostprijs hebben zien dalen. Zelfs in de rubbercultuur, waar op een ge organiseerde, opzettelijke productie-restrictie niet valt te hopen wegens de niet te contro leeren rubbercultuur der inlandsche bevol king, schijnt de toestand ietwat op te klaren, doordien zoowel de inlandsche productie, als die der Europeesohe plantages begint af te nemen. De Indische exportcijfers van rubber loopen dc laatste maanden langzaam terug en al bMIven de voorraden nog altijd groot, een geleidelijke vermindering schijnt toch voor de deur te staan nu ook de verbruikers van rubber hun lar.g uitgestelde aankoopen hervatten. Gevolg hiervan is dat de rubber- prijs iets aantrekt en met name voor ter- mijnleverlng hcogere prijzen worden betaald. De tendentie op de rubberafdeeling was deze week inderdaad iets aangenamer, men be gint. zooais men dat ter beurze zegt ..grond te voelen" en wanneer men b.v. voor de aan deelen Amsterdam Rubber een vergelijking maakt tusschen den koers van begin Sep tember en dien van thans, ziet men een ver schil van c.a. 35 pet. Een bijzondere ven-assing wachtte de beurs ditmaal in den vorm van een suggestieve redevoering van den genialen directeur-ge neraal der Koninklijke Shellgroep, Sir Henri Deterding. Over de petroleum-situatie heeft deze internationale „captain of industry" geen nieuws gezegd want hij begeeft zich niet op glad ijs. maar den aandeelhouders der Koninklijke heeft hij een hart onder den riem gestoken met enkele mededeellngen over de sterke fimdeerlng en den financiee- len „ausdauer" der door hem geleide Olie- trust. Uit zijn zakelijk, betoog kan men de conclusie trekken dat êen belangrijke verla ging van het slotdivldend niet behoeft te w-orden gevreesd, noch ook de uitgifte ecner nieuwe obligatleleening. Uit mededeelingen van andere zijde blijkt dat ook in de Olie industrie de jongste prijsdaling tot een na-, tuurlijke productie-vermindering heeft ge leid en de producenten tot overleg en aan eensluiting noopt. Vooral wanneer de Rus sische export noodgedwongen vermindert of eindigt, gelijk thans voor meerdere produc ten reeds het geval schijnt te zijn, behoort een prijsstijging van olie en olie-derivaten binnen afzienbaren tijd tot de waarschijn lijkheden. Hierbij is voorts van beteekenis wat de heer Deterding als voordeel van de scherpe prijsdaling noemde, dat zij een be zuiniging op den kostprijs der producten te weeg brengt, welke ook bij opgaande prijzen kan worden gehandhaafd. Aandeelen Ko ninklijke die de vorige week ec-n laagsten koers van 285 bereikten, hebben zich ditmaal tot 315 pet. kunnen herstellen. Voor industrieele aandeelen blijft de be langstelling po nze beurs nog gering. De pu blicatie van enkele jaarverslagen van Berkel, Koninklijke Tapijtfabrieken brengt belangrijke crisisver Hezen aan het licht en doet nieuwe verwachten. De twee groote lei dende Industriepapieren. Philips en Marga rine Unie (Uni-lever) vormden deze week een gunstige uitzondering. Aandeelen Philips on dervonden eenige vraag in verband met de jongste uitlatingen der directie inzake den afzet van radio-artikelen en aandeelen Mar- garine Unie hebben steun kunnen vinden In een beschouwing over de Margarine-industrie waaruit geen andere gevolgtrekking kan worden getrokken dan dat de Margarine trust, die haar verkoopprijzen nog niet noe menswaard heeft verlaagd, uit de daling der grondstoffenprijzen voordeelen moet hebben getrokken. Op de Amerilcaansche markt heeft het optimisme van Sir Henri Deterding grooteren invloed gehad dan de congres-boodschap van president Hoover, die gepoogd heeft de crisisverschijnselen in de Unie weg te rede neeren. Uitteraard lukt hem dit niet met het tekort van 180 millioen doll., met het oog waarop thans allerlei voorzieningen moeten worden getroffen. Voor de beurs was het voornaamste uit Hoovers rede. waarin de politieke oogmerken duidelijk zichtbaar zijn, dat aan de spoorwegen een grooterc mate van vrijheid zal worden toegestaan, zoowel wat het bedrijf en de.winstverdeeling als de aaneensluiting van verschillende systemen betreft. Vooral spoorwegwaarden hebben deze week dan ook een vast verloop gehad INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel BBHBBnHHHHH VERVEN STOOMEN Schoenen verven Hoedenvormen Stoppage raaBHin en zij. die naast goede obligatiën ook goede aandeelen wenschen te bezitten mogen- bij hun keuze ongetwijfeld ook op goede Ame- rikaansche spcorwegaandeelen letten. Beleggingswaarden blijven nog altijd in trek, voor zoover zij op de qualificatle I A aanspraak mogen maken. Het zal ons ver wonderen hoe de nieuwe 4 1/2 pet. Belgische leening, die a 95 3/4 wordt uitgegeven, het er af zal brengen. Uit een beleggingsoogpunt is dit een aantrekkelijk fonds, bij de plaat sing waarvan echter de nationale burentwist wel een rol zal spelen. Geld op prolongatie 1 1/4 a 1 1/2 pet. LETTINGA. STADSNIEUWS HET KENAUPARK. AANKOOP PERCEEL 8 VOOR VERKEERSVERBETERING. B. en W. stellen voor het perceel Kenau park S te koopen voor f 24.000. Een gedeel te van den tuin kan gebruikt worden om den gebogen weg door het Kenaupark te verbeteren. Daarna zal getracht worden het perceel weer te verkoopen. STEIGER TE SPAAR ND AM. B. en W. vragen den raad een crediet van f 2325 voor het maken van een nieuwen aanlegsteiger te Spaarndam. BOUWTERREIN. B. en W, stellen voor aan A. P. v. Gend en Tj. Bijl te verkoopen 547 M2 grond aan de Pegasusstraat (tegen f 14 per M2) om daar op 4 woonhuizen te bouwen. Aan de bouwonderneming Valetijn en Meerman 3809 grond aan de Van Nes straat. Middenweg en de Dutrystraat (te gen f 15 per M2.i om daarop 21 woonhuizen, 2 winkelhuizen, 4 beneden en 8 bovenwonin gen te bouwen. (Adv. Ingez. Med.) LANDELIJK COMïTé VOOR DE OPENBARE SCHOOL. Het Landelijk Comité voor de Openbare School, waarbij thans 22 plaatselijk comité's zijn aangesloten, houdt op 20 December een vergadering in het Parkhotel te Amsterdam. Een bekende voorstander van Openbaar Onderwijs zal in het openbare gedeelte dezer vergadering een rede houden. „ZIEKE" BLOEMBOLLEN UIT HOLLAND. EEN DUITSCHE ENQUèTE. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Terug te bekomen bij: Rubeling, Byzan- thiumstraat 38. actetasch met inhoud, v. Poelgeest, Frankenstraat 16, cape, Wesselius, Arnulftstraat 11, dtul met schoolbehoeften. Bur. v. Politie. Smedestraat, handschoen, mand met inhoud, tasahje#me>t inhoud. Lo ving. Indiscliestraat 50, Amsterdam, kinder handschoen, Banning, Reitzstraat 82. porte- momiaïe met inhoud, Kenter, Linschoten- straat 48, rijwiel. DS. K. G. VAN SMEDEN. Ds. K. G. van Smeden te Haarlem-Noord, is beroepen bij de Chr. Geref. Kerk te Soest- dijk. Wij lezen in het Weekblad voor Bloem bollencultuur: In de „Gartenbauwirtschaft", het vakblad dat door het Reichsverband des Deutschen Gartenbaues wordt uitgegeven, kwam op 27 Nov. j 1. de volgende mededeeling van het hoofdbestuur van deze organisatie voor, on der het hoofd: „immer und immer wieder kranke Blumenzwiebeln". „De klachten over zieke bloembollen, die niettegenstaande het gezondheidscertificaat uit Nederland zijn ingevoerd, willen maar niet verstommen. Teneinde te bevoegder plaatse op dit gebied inlichtingen te kunnen verstrekken, hebben wij betrouwbare gege vens noodig. In deze overweging heeft het hoofdbestuur onzer organisatie een vragen lijst samengesteld en met een circulaire aan de afdeelingen rondgezonden. Onafhankelijk daarvan Verzoeken wij al degenen, die in dit jaar zieke bloembollen ontvangen hebben, om reeds heden deze vragenlijst aan het hoofdbureau aan te vragen." Verleden jaar, ln 1929 is een dergelijke en quête ook ingesteld. Daarover deelde het jaarverslag 1929 van den Bond van Bloem bollenhandelaren, v/elke door het „Verband für Samenbau und Samenhandel" te Berlijn met het resultaat was op de hoogte gesteld, mede, dat ongeveer 200 leden de vragen had den beantwoord, waarbij bleek, dat slechts ln 7 gevallen geelziek werd geconstateerd, „zoo dat genoemde vereenlging in haar tijdschrift met lof getuigt van de maatregelen, die in Nederland tegen de ziekte waren genomen en die resultaten, welke daarmee worden be reikt." Toch is in den afgeloopen zomer het ge zondheidscertificaat Duitsch voorschrift voor bollenzendlngen geworden. In dat gezond heidscertificaat wordt geeischt, dat de bollen behalve vrij van ziekten als b.v. geelziek ook vrij moeten zijn van saprophletische verschijnselen, als b.v. blauwschlmmel en mijten. Het is al gebleken, dat deze bepaling aan onzen export veel moeilijkheden Ln den weg zal leggen. De reis van Prof. van Slogteren in opdracht der regeering stond hiermede eveneens in verband. Secundaire verschijn selen zijn geen ziekten ln den gewonen zin. Voor het resultaat bij het broeien behoeven deze b.v. geen rol te spelen. Maar., het onder scheidingsvermogen ontbreekt bij den Duit- schen kweeker, vooral nu hij, einde No vember wordt opgeschrikt door een bericht als yan dat van het Reichsverband, dat er ondanks het gezondheidscertificaat zieke bol len zijn ingevoerd. Men moet zich voorstellen, dat oppervlakkige, uiterlijke huidaandoenin gen, die aan den buitenkant der bollen zich voordoen en waarmee dit jaar b.v. de hva- cinthen door de weersgesteldheid nogal be hept waren, maar al te spoedig voor ziekten, bijv. geelziek, zullen worden uitgemaakt. Vooral Indien men als het ware wordt uitge- noodigd om ziekten te vinden, vóórdat bij het forceeren wat veelal pas over eenige maanden geschiedt blijken zal, dat het re sultaat van het broeien door de saprophieten niet wordt beïnvloed. Te onzaliger ure is erin toegestemd, dat de Duitsche invoerverordenlng secundaire ver schijnselen als schimmels e.d. insloot, want, omdat het onderscheidingsvermogen van den Duitschen kweeker niet groot is, wordt zon der dat het resultaat van den invloed der meerendeels onschadelijke secundaire ver schijnselen is afgewacht, te bevoegder plaat se de klacht gedeponeerd, dat ondanks het gezondheidscertificaat „zieke" bloembollen zijn ingevoerd. Moge intusschen blijken, dat wij te pessi mistisch gestemd zijn, b.v. doordat de en quête gunstig verloopt. Het blijkt intusschen toch wel, dat ons vak er op bedacht moet zijn, dat van allerlei kant getwijfeld wordt aan de zorgvuldigheid, waarmede wij onze cultures omgeven. Of daar reden voor is? zoo vraagt het Weekblad. Dat was weer een gezellig feest, dat de Directie van ons blad Zaterdagmiddag <jea deelnemers aan de Kinderrubriek aanbood. Het is nu wel al zoo bekend, dat we er eigenlijk niet meer aan behoeven te herinne. ren de jongen en meisjes (kinderen van abonnés) die deelnemen aan onze Kinder rubriek. maken tegen St. Nicolaas voorwerpen van allerlei aard, die eerst in onze Tijdingzaal worden tentoongesteld, waarna de kinderen in de verschillende ziekenhuizen er gelukkig mee worden gemaakt. Op een der dagen on middellijk voor of dadelijk na St. Nicolaaj geeft de directie van Haarlem s Dagblad een feest voor de vele jongens en meisjes, die JU zijn" van onze rubriek. Zaterdagmiddag had deze jaarlijksche bij eenkomst dan weer plaats In den Stads schouwburg, die beneden geheel en boven voor een zeer groot gedeelte gevuld was met de rubriekers en ook vele ouders. De heer P. W. Peereboom, Directeur van Haarlem's Dagblad, opende het feest met een opgewekte toespraak waarin hij den kinderen dank bracht voor hetgeen ze gedaan hadden voor de jeugdige patientjes in de ziekenhuizen te Haarlem en te Velsen en voor de kinderen in de kinderbewaarplaatsem. „Het kan niet anders", zei spr. o.m., „of de kinderen, die toonen, zooveel voor anderen over te hebben, zullen later ook goede menschen worden". En toen' ging de heer William van Am- sterdam de poppenkast vertoonen. na een kort, inleidend praatje waarin hij al dadelijk den kindertoon goed te pakken laad. 't Was ditmaal niet een poppenspel, waarin Jan Klaassen en Katrijn de hoofdrol vervulden. Neen: nu was de beroemde Tijl Uilenspiegel de held en het was heerlijk om te zien (en te hooren!, de muren van den Stadsschouw- burg daverden er vanj) hoe Intens het Jeug dige auditorium met de avonturen en de grappen en grollen van Uilenspiegel mee leefde. De heer William kan inderdaad te vreden zijn over zijn succes! Een aangenaam onderdeel van het .pro- gramma voor dit feest is altijd het verhaal deat Mevr. Blomberg—Zeeman, de redactrice van onze Kinderrubriek, aan de kinderen vertelt. Ook nu weer luisterden dezen met gespannen aandacht naar het zoo goed voor gedragen verhaal, waarvan de moraal was, dat niets zooveel volöoeaiing geeft als iets voor anderen te doen en met daden mede gevoel te toonen voor wie onze hulp en steun op welk terrein dan ook. noodig hebben. Mevrouw Blomberg deelde nog mede, dat dit jaar door de rubriekers weer 357 kinderen in het ziekenhuis te Velsen, en de zlekenir.- richtingen en kinderbewaarplaatsen te Haar. lem blijde en gelukkig waren gemaakt. Na afloop ontvingen de kinderen, zooals g*. brulkelijk is. een souvenir en een traktatie. Welvoldaan gingen allen huiswaarts. DE STRAATWEG HAARLEM AMSTERDAM. TEGEN DE GLADHEID. SPEELPLAATS. B. en W. stellen voor drie perceelen aan de Brouwersstraat gelegen in een poort te koopen voor f 4365. Twee perceelen zullen worden afgebroken, opdat de grond gebruikt kan worden bij de speelplaats van de school aan het Leidsche plein. Het derde huis kan verhuurd worden. In den Iaatsten tijd wordt op den straat weg tusschen Haarlem en Amsterdam, wan neer die weg door regen of ijzel glad is, van Rijkswege zand gestrooid. Dit geschiedt al des morgens vroeg; ,te 8 uur is het afgeloo pen, De zandstrooiwagen rijdt van Haarlem naar Amsterdam. Deze uitstekende maatregel wordt door be-< langhebbenden zeer geapprecieerd, UIT DE STAATSCOURANT. AUDIËNTIES A.s. Donderdag geen audiëntie door dett minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HAND-GEBATIKTE THEE-KLEEDEN TAFELKLEEDJES LAMPEKLEEDEN 5HAWL3 ANDRËA GR.HQUT5TR.1Q5 TEL. 12393 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per regel. FEUILLETON. ROMAN VAN HUQO BETTAUER 4) (Nadruk verboden). De concierge, de heer Zimmerman uit de Nurnbergerstrnsse. kwam binnen. Toen Clusius aanstalten maakte, om hem aan een verhoor te onderwerpen, gaf Krause door een wenk te kennen, dat hij die taak zelf wei op zich zou nemen. De heer. met wien op den 5cn Juli oen juffrouw, die bij mevrouw Zinkenbach in huis woonde, wegreed, was blond en droeg een kleine snor. nietwaar? Zimimermann knikte heftig van neen. Neen, voor zoover ik me kan herinne ren was zijn hee'.e gezicht glad gcschorer^ net aJs die rare Engelschcn het doorgaan? hebben. Krause knikte lachend. Droeg hij een bril of een lorgnet? Een lorgnet, als Ik me niet vergis. Kunt u anders nog wat over hem mee- deelen? Niets wat van belang is. Hij leek me een gemoedelijke kerel te zijn, want hij drukte me. alleen omdat ik de juffrouw die nou verdwenen Is. bij het instappen haar handkoffertje aanreikte, vijl mark in de hand. Goed, dan kunt u wel gaan. Bij li, mevrouw Lestikow. heeft juf frouw Annemarie Jensen, oveneens uit Ham burg, gewoond. Roodachtig haar, glad ge scheiden. mager, lorgnet, hoog Duitsch type. Zij was spraakzaam, heeft veel van haar verloofde verteld, die natuurhistorlcus zcu zijn en u den avond, voor zij vertrok, gezegd dat zc zich verloofd had en nu met haar (unistaancic naar Ketzin zou gaan, om daar een huls te bezichtigen. U beschrijft den man in kwestie precies zoo als de andere dames, zoodat we ongetwijfeld met één en hetzelfde individu hebben te doen. En tenslotte, mevrouw Klappholz, heeft bij u mejuffrouw Ka the Pfeiffer, die uit Beieren kwam, gewoond? U hebt het meisje slechts twee of drie maal en dan nog alleen met een hoed op gezien, zoodat u niet eens kunt zeg gen of zij blond of donker was. Zij sprak met een Zuid-Duitsoh dialect en heeft van haar vertrek kennis gegeven in den ons ter Inzage verstrekten brief. En nu, m'n waarde dames, verzoek ik u eens intensief, pardon, diep na te denken: Is u aam uw op zoo mysterieuzo wijze ver dwenen huurster het een of ander. b.v. een moedervlek, een bepaald gebaar, een eigen aardig woord of een kleedingstuk opgeval len? De vrouwen wegen, gaven zich zichtbaar moeite na te denken, tot mevrouw Lestikow het woord nam. Jawel, meneer dc inspecteur, iets is mij of eigenlijk Mina, m'n dienstmeisje, op gevallen. Juffrouw Jenssen had mooie, kleine voeten, zooals je die juist bij de Hamburgsche vrouwen zelden aantreft. Eens heeft Minna mij de schoenen van Juffrouw Jensen, die 's avonds voor de deur werden gezets ge bracht en gezegd: Nou moet u toch waar achtig die schoentjes eens zien! 't Lijken wel kinderlaarsjes! Juffrouw Muller heeft, als ik me goed herinner, óók kleine voetjes gehad, conclu deerde mevrouw Wendler min of meer ge- piqueerd, terwijl Krause de voorwerpen uit den handkoffer, welk bij mevrouw Lestikow was achtergebleven, door zijn handen liet gaan, en schijnbaar gedachteloos, een aller minst élegante kous over zijn vingers trok en daarna een lagen schoen bewonderde. Nog Iets dames; Heeft geen van u ge ïnformeerd. of op een andere wijze verno men op welke wijze uw huurster met haar verloofde in kenr.is is gekomen? Wederom was het mevrouw Lestikow, die op de vraag anwoord wist te geven. Jawel, ik heb op don avond, dat zij me van haar verloving vertelde, gevraagd, waar zij haar aanstaande dan eigenlijk voor het. eerst ontmoet had. En toen kwam het me voor, dat juffrouw Jensen wat verlegen werd. Ze antwoordde „door een heel eigenaardig toeval" en begon toen plotseling over wat anders te spreken. Met een rood gezicht, nerveus en ijselljk gewichtig doende, verdwenen de vier dames en dr. Clusius bleef met Krause alleen ach ter. Krause liet nogmaals den blik over de vier voor hem op tafel liggende verhuis- biljetten en den brief van juffrouw Pfeiffer glijden; steile, naïeve, slecht geschreven letters dansten voor rijn oogen. De rimpels in zijn gezicht vermcerderrlen zich, daarna ontspande zich z'n gelaat en met de handen in de broekzakken liep hij eenigen tijd het vertrek op en neer, op deze wijze een soort voordracht houdende. Wel het moeilijkste geval, dat u me tot. dusver hebt voorgelegd, meneer Clusius. Vier meisjes verdwenen, die een naam dragen, welke aan duizenden menschen op dit o-nder- maansche toebehoort. Muller. Möiler, Jensen. Pfeiffer! Geen van haar heeft een vorig adres opgegeven of van kennissen of familie leden gesproken. Voorts schijnen het alle vier zoogenaamd algemeen ontwikkelde kin deren te zijn geweest, die overigens niet door het" fortuin zijn begunstigd. Direct arm waren zij echter ook niet, ondanks de armzaligheid van haar nalatenschap Dat zij niet heeie maal zonder middelen waren .bewijst het feit, dat zij allen vooruit betaald hebben en, zooals elk van de vier hospita's vertelt, hetzij oorbellen, dan wel mooie ringen, één een gouden horloge met ketting en een an der zelfs een met brillanten bezette broche bezaten. Welke gevolgtrekking maakt u daar uit? Oppervlakkig beschouwd zou men bij zondere waarde kunnen hechten aan het, feit, dat de vier meisjes zoo veel dingen ge meen hebben, maar in werkelijkheid kan juist dat die primitieve namen, geen fa milie of kennissen in Berlijn, niet geheel onbemiddeld en schijnbaar van goeden huize wel de reden zijn, welke ze tot een ge makkelijk slachtoffer van een moordenaar maakte. Begrijp ik niet goed! 't Is toch zeer eenvoudig, meneer Clu- cius! De man met het lorgnet heeft zich nu eenmaal principieel slechts met meisjes, die hier geen familie hebben, gewone namen dragen en wat geld en sieraden bezitten, verloofd, omdat hij bij deze meisjes eener- zijds rich veiliger voor ontdekking voelde, dan wanneer hij met meisjes van Bcrlijnsche families betrekkingen had a an gen koopt. En wat nu, meneer Krause? De eerstvolgende stappen zullen uw ou de rhoorigen moeten doen, meneer Clusius. Oproepen in de Berlijnsche bladen naar personen, die iets naders over de vermisten kunnen meedeelen, het uitschrijven van hooge belooningen, nasporingen in Ketzin en om geving en in transatlantische passagiers lijsten naar juffrouw Jenssen, die in hel voorjaar uit New York zou zijn terugge keerd. In den tijd, die daarmee veryoopt, zal ik zelf nog net een en ander te doen heb ben. In ieder geval verzoek ik u nog van daag de verslaggevers van alle bladen bij u te ontbieden, zoodat ook het publiek zich voor het geval zal gaan Interesseeren. Wie weet. misschier er nog wei meer aan meldingen var .oiAssingen of komen we gewichtige dingen het spoor. Natuurlijk direct een bevel tot aanhouding van den blonden Cchüller. Schullem of Schlndeler met het lorgnet laten uitvaardigen. Clusius sprong nerveus van zijn stoel op. Krause, die geschiedenis zal geweldig veel stof opwerpen en wee ons, als wc cr niet uit weten te komen. Ik moet me weer eens geheel 0? jou verlaten, Selma Cohen als vijfde. De chef der recherche bleek het met zijn vermoedens maar al te zeer aan het rechts eind te hebben gehad. Het optzien. dat oe politie over het spoorloos verdwijnen van vier meisjes baarde, was enerm. Het feit, dat men van de meisjes zelf niet het geringste wist, het mysterie, dat den blonden man met het lorgnet omhulde, de mogelijkheid, dat zich nog andere vrou wen onder zijn slachtoffers zouden bevin den, dat alles werkte zóó opwindend en vormde zóó het gesprek van den dag, dat de Berlijners 's avonds naar hun bladen gre pen om te zien of er nog iets nieuws met betrekking tot het geval zou zijn. Dc dag bladen deden op hun beurt, al hot. mogelijke om het publiek tot in de details in te lich ten; men concurreerde in schreeuwende op schiften. men stolde, ieder op zijn eigen wijze, den geheimzinnigen blonden jonge ling aLs een blauwbaard, een tweeden Landru. een perversen woesteling voor. Edoch, zij stonden ook de politie zooveel mogelijk ter zijde, doordat zij hun correspondenten in Hamburg en Munchen alarmeerden en ver slaggevers ri^ar Ketzin zonden, om daar een onderzoek in te stellen. In één nacht werd het vriendelijke, maar onbe'.eekenende stadje 'n wereldvermaarde curiositeit: de bericht gevers beschreven het. raadhuis, de markt, de kerken, de hotels tot ln alle bijzonder heden. alleen van den Wonden man en ziin verloofden wisten zll niets te melden. Wel waar was in den loop der laa'^'e weven n hotel Zum Lowen of BLsmarok hier en daar een paartje afgestant. dat de bo'ins- stelllng van de brave Ketel ners had opvewc'ct; wel is waar zouden de bekende theetantes in Ketzin eens een vreemd meisje met een blonden heer hebbzn gezien, welke laatste bepaald iets gemeens aan zich had gehai maar bij nader onderzoek kwam dan steeïi aan het licht, da» een al te rijke fantasie haar parten had gespeeld J/Wordt vervolgd.)/

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6