BUITENLAND DE COMEDIE IN MOSKOU. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 9 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD De doodstraffen veranderd in betrekkelijk milde vrijheidstraffen. De regie was niet in orde. Maar Krylenko en Wischinsky krijgen de Orde van Lenin. En gaan zes weken met vacantie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Ramsin. De vorige week hebben wij de ver wachting uitgespro ken, dat de beklaag den in het proces tegen de Russische industrieele part!] ter dood veroordeeld zouden worden, doch dat de vonnis ren waarschijnlijk ge volgd zouden wor den door een ver zoek om gratie, het geen voor inwilli ging zeker In aan merking zou komen. Gisteren berichtten wij dat de hoofdbe- klaagden inderdaad de doodstraf tegen zich hebben hooren eischen, en dat zij conform den eisch veroordeeld waren. Hedenmorgen kunnen wij echter berichten, dat Ramsin c.s. er goed af zullen komen. De doodvonnissen werden in gevangenisstraffen van tien jaar veranderd. Dat is de klap op den vuurpijl! En het be rijdt dat de Moskousche comedie wel heel slecht geregisseerd was. Wij schreven Inder tijd reeds dat ér bijkans geen twijfel behoef de te bestaan ten aanzien van de veronderstel ling dat de hoogst zonderlinge bekentenis sen van de beklaagden, van hooger hand ge ïnspireerd werden. Deze bekentenissen waren een en al dwaze beschuldiging en tè compro mittant voor Engeland, Frankrijk en Polen, dat men er geloof aan zou hechten. De ge- heele Europeesche pers maakte dit fameuze proces dan ook ronduit voor een farce uit. Voor vergrijpen die heel wat minder ernstig zijn, dan die waaraan Ramsin c.s. zich heb ben schuldig gemaakt zijn dit jaar tal van Russische onderdanen zonder vorm van pro ces, doodgeschoten. Het verraad waaraan dp beklaagden in het proces tegen de Indus trieele partij zich hebben schuldig gemaakt is eenlg in de geschiedenis van Sovjet-Rusland (Wanneer men tenminste afgaat op de be kentenissen). Nochtans werd de doodstraf veranderd in een gevangenisstraf van slechts 10 jaar! Het is duidelijk dat de beklaagden deze mildheid betaald hebben met hun bekente nissen, die per radio over de geheele wereld werden uitgezonden. Krylenko. Wischinsky en Krylenko, de rechters in het proces, zijn met de orde van Lenin begiftigd. (Ja, lezer ook in de Sovjet Unie is die verlei delijke orde in eere hersteld!) en zij krijgen zes weken vacantie op grond van hun ver diensten. Toch kunnen Wischinsky en Krylenko nog veel leeren van hun groote collega-regisseurs van het tooneel en de filmstudio's, want deze comedie zat toch wel heel beroerd in elkaar. L. A. Kngeland. Engeland en de Moskousche comedie. LONuEN. 8 Dec. (V.D.) In het Lager- huis heeft heden een algemeen debat plaat-s fchad over kwesties, betrekking hebbende op Sovjet-Rusland. De minister van Bultenlandsche Zaken Henderson deed mededeeling van het ant woord van de Sovjetregeering op het protest van Engeland naar aanleiding van de ver klaringen van de Russische Justitie ter gele- fen'neid van de behandeling van het proces t-gen de ingenieurspatij. Daarin wordt ge zegd. dat door de beklaagden in 't proces- Ramsin tal van aanwijzingen zijn gegeven betreffende de mogelijkheid van deelneming faa Enfeeland aan de interventieplannen.Het gerechtshof en de Justitie hadden evenwel aan deze aanwijzingen zoo goed als geen aandacht besteed. Desgevraagd deelde Henderson verder mede, dat in de kwestie van de z.g. beschik king der Sovjet-regeering betreffende ver vaardiging van goederen door dwangarbei ders, een rapport van den Engelschen Am bassadeur is ingekomen. Daarin wordt ge zegd, dat een dergelijke beschikking door de Sovjet-regeering nimmer is uitgevaardigd, hoewel uiteraard misschien bepaalde aan- wijzigingen nopens de vervaardiging van voor uitvoer bestemde goederen gegeven kunnen zijn. Wat betreft het Engeisch protest tegen het misbruiken van Russische radiostations voor propagandadoeleinden onder de En- gelsche arbeidersbevolking, beriep Hender son zic'n op een mondelinge verklaring van Stalin. Volgens deze verklaring werden de uitzendingen verzorgd door een particulier radio-station in Sovjet-Rusland, dat ter be schikking was gesteld van den Centralen Raad der Vakbonden. Een schending van de door de Sovjet-regeering afgelegde belofte om zich van propaganda te onthouden, mocht ook niet afgeleid worden uit het feit, dat de regeering dit station niet door censuur aan banden heeft gelegd. De verklaringen van Henderson werden bij de oppositie meermalen door gelach on derbroken. Op de vraag of de minister van Binnen landsche Zaken bereid is het antwoord van de Sovjet-regeering als bevredigend te aan vaarden, zeide de minister, dat hij dit wel zal moeten doen zoolang de steller der vra gen geen ander bewijsmateriaal naar voren brengt. Het tumult nam nog In hevigheid toe. toen een der Liberalen Henderson vroeg of het in zijn bedoeling ligt het Russische ant woord als ernstig bedoeld of als humoristisch op te vatten. De moord op Simpson LONDEN. 8 Dec. (V. D.t Naar aanlerding van den moord op den Engelschen Inspec teur-Generaal van het Gevangeniswezen te Bengalen wordt uit Calcutta gemeld: Vanochtend verschenen er drie Indiërs In zijn bureau en verzochten een onderhoud met hem. Toen dit geweigerd werd drongen zij met geweld de werkkamer van Simpson bin nen en losten revolverschoten op hem. Hij was op slag dood. Toen zij het gebouw ver lieten verdedigden de indringers zich met hun revolvers naar alle kanten. Een ambtenaar werd zwaar gewond. Twee der daders sloegen ten laatste de hand aan zichzelf en de derde werd in zwaargewonden toestand gevangen genomen. De politie neemt aan. dat hij ook verantwoordelijk is voor den moord op den Inspecteur-generaal Lowman. die in Augustus van dit jaar bij het verlaten van een zieken huis werd doodgeschoten. Mosley krv"f geen steun van Maxton. Hoewel vijf leden van de linksche LabouT- groep Moslev's manifest hebben ondertee kend. kan de voormalige minister niet reke nen op den steun van de Maton-groep. De Independent Labour Partij, waarvan Maxton voorzitter is, heeft over het manifest beraad slaagd. aldus ..De Tel.". én al is er geen offi cieel standpunt bekend gemaakt., toch is het gebleken dat men met het manifest niet in stemt. Mosley verraadt er te veel zijn sympa thie in voor conservatieve beginselen, zooals blijkt uit zijn voorstellen van protectie en imperiale economische samenwerking. De Independent Labour Partij heeft in tegendeel besloten dat Maxton nieuwe on derhandelingen zal openen met het kabinet, ten einde een basis voor een overeenkomst te vinden. DuitscWand. Reconstructie van het kabinet? Met het oog op de debat ton, welke in den Rijksdag zullen worden gehouden en den wensch van de regeering, den Rijksdag tot Februari te verdagen, zijn te Berlijn gewich tige besprekingen gevoerd De rijkskanseier heeft zich moeite gegeven, de fracties, die rechts van de volkspartij staan en meer of minder tot het regeeringsbloc behooren, er van te overtuigen, dat op het oogenblik de batten over de bultenlandsche politiek Duitschland meer kunnen schaden dan ba ten. Het bezoek, dat de nieuwe voorzitter van de volkspartij. Dingeldey, aan den rijkskan selier bracht, wordt in verband gebracht, aldus „de Tel.", met een eventueele reorga nisatie van het kabinet. Men spreekt er van, den vroegeren voorzitter der volkspartij, dr. Scholz tot minister van Economische Zaken te benoemen, een ministerie, dat thans niet bezet is. Men neemt aan. dat de voorzitter der volkspartij tevens zijn standpunt in de verhouding tusschen het rijk en Thuringen heeft uiteengezet en dat dit niet overeen stemt met de gedragslijn, welke door den mi nister van Binnenlandsche Zaken, dr. Wirth, tot nu toe is gevolgd. „Im Westen nichts Neues". BERLIJN. 8 December (VD.) Onder enorme belangstelling heeft Dr. Gobbel op den Wlttenbergplatz een protestrede tegen de film ..lm Westen Nichts Neues" gehouden Hij noemde het filmwerk een „Kult-urschande" die geen Duitsc'ner en geen frontsoldaat kan aanzien, aangezien de beste soldaten van alle tijden de Duitsche frontsoldaten er in omlaag gehaald worden. Nadat Gótbel nog eenigen tijd gesproken had. werd door de menigte het Deutsch- landlied gezongen, waarna een groote stoet in het westelijk deel der stad een protest- betooging hield. De politie betrachtte tijdens de demonstratie strikte afzijdigheid. BERLIJN. 8 December (VJD.) Bij den aanvang van de voorstelling van de film „lm Westen Nichts Neues" hebben opnieuw relletjes plaats gehad. De politie nam uitge breide afzettingsmaatregelen, hief verschil lende tramhaltes tijdelijk op en zuiverde het plein van nieuwsgierigen. WEIMAR, 8 December (VU.) Het Thürlngsche Ministerie van Binnenlandsche Zaken zal de Ópper-Filmkeuringscommissie te Berlijn voorstellen de toelating van Brlch Maria Remarque's film ..lm Wesen Niohts Neues" te herroepen totdat de volledige pu blieke keuring heeft plaatsgehad. Het Mi nisterie heeft intusschen dc vertooning van de film Voor Thuringen verboden. Genève. Mutatie in het V. B.- Secretariaat. GENèVE, 8 December (V.D.) In de leidende functies in het Secretariaat van den Volkenbond hebben belangrijke mutaties plaatsgehad. De Secretaris-Generaal van den Volkenbond heeft den medewerker van de „Temps" Ganem per 1 Januari een hooge functie aangeboden op de Informatie-af- deeling van het Secretariaat. Deze nieuwe hoofdambtenaar zal belast worden met de verzorging van de officieele Voilcenlbonds- berichten en de verdere publicaties der infor- matie-afdeeling. HET PROCES TEGEN DE RUS SISCHE INDUSTRIE-PARTIJ. IR. A. STRUIK AAN HET WOORD. Voor leden van de Communistische Partij, de Internationale Arbeidershulp. Interna tionale Roode Hulp en Revolutionnaire Vak- vereenigingsoppositie sprak Maandagavond in „Caecilia" Ir. A. Struik, juist van een ze venjarig verblijf in Rusland teruggekeerd. Spr. begon met te behandelen het proces tegen de leden der Industriepartij in Rus land, dat pas is afgesloten. Dit is niet een proces tegen 8 personen: het heeft een veel wijdere strekking. Hier stonden tegenover elkaar de nieuwe en de oude maatschappij, die van de arbeidersklasse en die van de uitbuiting. De kapitalisten hebben dit be grepen, ook de sociaal-democraten. Verschillende crises hebben zich den laat- sten tijd ontwikkeld, ook in Nederland, vooral ook onder de minder kapitaalkrach tige boeren. En in de Sovjet was ook een be langrijk keerpunt, nl. een geweldige vooruit gang van het socialisme, i Er is toeneming van werkloosheid in de kapitalistische wereld en bijna totale ver dwijning der werkloosheid in de Unie der socialistische Sovjet-republieken. Verlaging der loonen in de kapitalistische wereld staat tegenover een constante stijging van het loonpeil in de Sovjet-Unie De industrie dier Unie is het laatste jaar uitgebreid met 25 pet., een toeneming, drie keer zoo groot als die van de Industrie in de groote kapitalis tische landen in hun grootste bloeitijdperk. De Sovjet is dus bezig de kapitalistische we reld in te halen en zelfs te overtreffen. In de Sovjet geldt voor velen reeds de 7-nren-dag en in deze richting zal in de naaste toekomst worden voortgegaan voor de arbeiders in de industrie en de transportbedrijven. De boeren in de Sovjet-Unie hebben opge richt de collectieve landbouwbedrijven en de Sovjet stichtte groote landbouwfabrieken: daar wordt op groote schaal voortgebracht. De kleine boeren hier zwoegen van den vroegen morgen tot den laten avond en gaan toch steeds achteruit. Dat die verbeteringen in de boerenbedrijven in de Sovjet zouden zijn ingevoerd onder invloed van de terreur van Stalin is een praatje. Het is eenvoudig een quaestie van beter in zicht. De productie is in Rus'and grooter geworden, men zie maar naar het Russisch graan dat nu in Nederland is. De Sovjet-Unie is nog jong maar heeft nu reeds aangetoond dat- de socialistische maat schappij de kapitalistische in alle opzichten overtreft. Kan de ontwikkeling der Sovjet voortschrijden, komt er geen oorlog, dan zal dit steeds meer blijken. Mannen als Sir Henry Deterding en de Amerikaansche millionnalrs zien heel goed, waar het heen gaat en zij vreezen den jon gen reus. Daarom doen zij alles om den ar- beidersst-aat in Rusland te vernietigen. Dat doen ook vele intel'ectueelen in Rusland, die met hun heele denken vastzitten aan het Westersch kapitalisme. Zij hebben zich. toen de toestanden na de revolutie in Rusland weer wat normaal wer den, zonder bijbedoelingen gegeven voor de ontwikkeling der industrie, in de hoop. dat op den duur het Sovjet-bewind toch weer concessies zou moeten doen aan het kapita lisme. Dat zou dan het begin van het einde zijn. Vele beklaaeden in het proces tegen de ..industrieele partij" hebben toegegeven, dat dit hun gedachtengang is geweest. En de Sovjet is dan ook in 't begin een paar stap pen achteruitgegaan, maar om later des te sneller voorwaarts te schrijden. Russische kapitalisten brachten hun rijk dommen in het buitenland in vei'igheid; zij knoopten in het buitenland betrekkingen aan om het oude Rusland te herstellen en on dervonden daarbij veel medewerking, vooral van de Fransche regeering. Komende tot de rol door Sir Henry Deter ding zeide spr. dat die expansie wil; hij ziet in de socialistische olieproductie in Rusland zijn grootste concurrente en wil de groote winsten, die daar in Rusland te maken zou den zijn, doen vloeien in de zakken der Wes- tersche kapitalisten. De steun van de Fransche regeering zou bestaan in het organiseeren van legers in Roemenië en Polen en het leveren van oor logstuig voor een gewapende interventie te gen de Sovjet. De legers in Roemenië en Polen staan dan ook onder voortdurende controle van den Franschen generalen staf. Haat tegen de Sovjet-Unie wordt stelselma tig gezaaid, met de grofste leugens. Deze camnagne neemt op het oogenblik steeds grootere vormen aan. Men denke aan het be richt dat er een o*>stand in Rusland was uit gebroken en dat Stalin was vermoord. Hier was geen sprake van een los gerucht maar van een stelselmatige campagne. Spr. ver zekerde hiertegenover dat de toestand in de Sovjet stabieler is dan ooit. En de pogingen der industrleelen en professoren zljnafgestuit op het greote vertrouwen der breedc massa in de Sovjet-Unie. Deze groep intel'ectueelen heeft groote sommen gelds van de bulten landsche kapitalisten aangenomen. Het allerbelangrijkste uit deze geheele zaak is dit; dat op hetzelfde oogenblik dat ont wapeningsconferenties worden gehouden Briand en Poincaré den interventie-oorlog tegen de Sovjet-Unie voor 1930 hebben ge organiseerd. Het moïst gauw gebeuren, want anders werd de Sovjet steeds sterker. En de zaak moest zóó in elkaar worden gezet, dat het leek^alsof Rusland de aanvaller was. Daarvoor werd het provocatie-systeem toe gepast. De sociaal-democratische pers in Frankrijk, Duitschland en Nederland heeft alles gedaan om voor de arbeiders te verber gen dat een oorlog werd georganiseerd. Maar de Sovjet is op geen provocaties ingegaan. Dit was een streep door de rekening der im perialisten in het buitenland. Maar d e re den. waarom de interventie-oorlog niet is doorgegaan, is dat de wereldcrisis tu&schen- beide is gekomen. Er kwam onrust onder de arbeiders, zoodat de regeeringen niet meer zoo stevig stonden. En daarmede gaat ge paard de verscherping der tegenstellingen tusscher. verschillende landen op oolitiek terrein. Men denke aan Frankrijk en Italië. De hoofdschuldigen zitten niet in Rusland maar in het buitenland. Het zijn de imperia listen. het zijn mannen ais Deterdin<r. die hun werk betreffende de interventie blijven voortzetten. En de Nederlandsche regeering blijft daarbij niet onzijdig. ZU zet haar Vloot wet door. omdat deze een onderdeel vormt van de groote oorlogstoerustingen in de ge heele wereld. De Nederlandsche regeerln? handelt onder directen invloed van de „olie- kliek". De arbeiders van Nederland moeten inzien, dat de komende jaren de beslissing zullen brengen in het were'dconflict: wie de overhand zal krijgen: de nieuwe of de oude wereld, de wereld van de socialistische re publieken of die van het kapitalisme. De bourgeoisie spant zich in. om zich voor te bereiden op den eindstrijd. Ook de arbei ders moeien dit doen. Nadat nog eenlge vragen waren gesteld, die door den spreker wenden beantwoord werd de vergadering gesloten. Zij nog vermeld, dat aan het einde der vergadering met algemeene stemmen de vol gende resolutie werd aangenomen: De openbare vergadering beleed door de C. P. H.. I. A. H. en andere revolutionnaire organisaties, in gebouw Caecilia. Jansstraat Haarlem, op Maandag 8 December 1930. neemt met verontwaardiging kennis van de oorlogsvoorbereiding, der Imperialistische machten en hun handlangers, tegen de Sovjet-Unie. Zij spreekt haar fel protest uit tegen het vernielende drijven der contra-revolution- na ire samenzweerders. De vergadering spreekt zich uit voor het scherpste optreden tegen alle deelnemers, aan 't complot, tegen den soclalistischen op bouw. De vergadering acht het. plicht van het proletariaat van alle landen, om door een eendrachtig revolutkranair front, massa acties te ontketenen, met desnoods als inzet het eigen leven, én met alle middelen van den revolutionairen klassenstrijd, de oorlogs plannen van de Imperialisten tegen de Sovjet-Unie. te verhinderen, door het leger onbetrouwbaar te maken voor de bourgeoisie, en de bedrijfsarbeiders revolutionnair te ma ken door het stichten van revolutionnaire oppositiegroepen. iRV.OJ in ale bedrijven, die te zamen met- de werkloozen-comités den strijd tegen de imperialistische regeering moeten voeren. OPHEFFING VAN TOLLEN. OM LEIDEN. Naar de Tijd verneemt, zal vóór 1 Januari de weg van Leiderdorp tot Hoogmade, die in eigendom en onderhoud was bij de Heerlijk heid „Hoogmade" welke weg in 1862 Is aan gelegd, worden overgedragen aan de Provin cie. De tol p den Hogmadeschenweg, eveneens uit 1862 dateerend en uit de opbrengst waar van de kosten van onderhoud gedeeltelijk werden bestreden, zal dan worden opgehe ven. Hetzelfde zal geschieden met den tol op de brug over de Woudwatering in den weg HoogmadeWoubrugge, richting Langeraar. Het beheer en onderhoud van dezen weg zullen evzneens aan de Provincie Zuid-Hol land overgaan. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN. Dat bovengenoemde Commissie goed werk verricht blijkt wel uit het feit, dat van 1 Jan. tot 1 Dec. J.l. aan 46 kinderen, die we gens langdurige ziekte of gebreken de school niet konden bezoeken, onderwijs aan huis werd gegeven. Hoewel deze commissie reeds eenige jaren hier ter stede werkzaam is, schijnt zij nog niet algemeen bekend te zijn. Meermalen toch gebeurt het dat men onderwijs komt vragen voor kinderen, die reeds weken thuis zijn. Men heeft dan toevallig van een kennis gehoord dat zoo iets bestaat. Zoo werd nog dezer dagen onze medewer king gevraagd voor een 12-jarigen jongen, die nog nooit de school had bezocht en voor een jongen, die reeds sedert Juli de school niet had kunnen bezoeken. Beiden ontvangen nu huisonderwijs. Kunnen dus leerlingen door een of andere ziekte of ongeluk (ook bacillendragers) ge durende eer.igen tijd de school niet bezoe ken en zijn ze wel in staat om aan huis on derwijs te ontvangen dan kunnen de ouders zich hiertoe tot ons wenden. Indien mogelijk, wordt het onderwijs gegeven door de klasse onderwijzer (es). Met goedkeuring van het bestuur en den betrokken medicus wordt dit onderwijs ook in de ziekenhuizen gegeven. Met dankzegging voor de plaatsing, Namens het bestuur. J. H. W. HABERMEHL. Kinderhuissingel 30. WERKLOOSHEID. Naar aanleiding van het interview met den heer Mars van 6 dezer verzoek ik den heer Mars eens te willen bekend maken hoeveel de ultkeerlngen van den Dienst de- Werkloos heidsbestrijding bedragen, daar hier organi saties zijn welke bij aanvrage bij dien dienst alleen mondelinge mededeelingen konden krijgen, doch r.iet schriftelijk, zooals b.v. Den Haag en Hoofddorp enz. doen, zoodat de ver zekerden net zoo veel weten als de onverze kerd en bij het B. A. Verder spreekt de heer Mars over werk verruiming. Zooak de bedoeling was zouden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. por regel. Stofzuigerhuis IViAERI ENS BARTEL JO RISSTR AA T 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- de tewerkgestelden om de 6 weken worden verwisseld, doch daar wordt lang niet de hand aan gehouden, daar cr werken die er al 3 maanden en langer zijn. Zelfs ls het ge beurd dat iemand van buiten de gemeente ls te werk gesteld, zoodat. daarom ook bij de georganlseerden groote ontevredenheid heerscht, en daarom raad ik het N.V.V. aan eerst die misstanden uit den weg te ruimen. EEN ONTEVREDEN VERZEKERDE. LETTEREN EN KUNST HET PORTRET. TENTOONSTELLING IN KUNST ZIJ ONS DOEL Op de Waag zijn op het oogenblik van een veertiental schilderessen en schilders portretwerken ten toon gesteld, onder den verzamelnaam: het portret. Doch HET por tret is bij deze gelegenheid het groote knie stuk door H. J. Wessollng. den Haarlemschcn bisschop. Monseigneur Aengenent voorstel lend. Het zal om dit werk zijn. dat van een meer dan gewone be Langstelling voor deze expositie kan gesproken worden. De heer Wesseiing is cr wederom in geslaagd een goed gelijkend portret te maken, zonder zich zelf dqpr een briljante techniek op den voor grond te piaaten en zonder door toovenarije met levende kleur de aandacht van de hoofdzaak af te leiden. Die hoofdzaak, een representatief portret te maken, dat. bulten mogelijke artistieke verdiensten om. een ieder bevredigt, weet Wesseiing steeds op zeer voldoende wijze te geven. Ziet men de zaak echter minder burgerlijk-nuttig en meer enthousiast als dienaar van levende schoonheid, dan ls het mogelijk met die op lossing in conflict te komen en te meenen dat het nóg beter had gekund. Stel, bij voorbeeld, dat de geheele schilderij van de zelfde vlotte pelnture zou geweest zijn, waar mee nu de zetel in den linkerbenedenhoek behandeld is, dan ware een Haarlemsch meesterwerk licht ontstaan. Wanneer wij verder langs het geëxposeerde wandelen, treft een drietal werken links van den schoorsteen, die gedrieën een pleidooi hou den voor wat wel-ondcrlegd-zijn «-n reëele vakkennis beduidt. Het damesportretje door Arens is sterk van plastiek en van een levende kleur, die aan de Münchensche stu diejaren van den schilder herinnert. Dat van Louis Hartz is uitnemend van typeering, en geestig van toets, er is niets overbodigs in en verraadt zelfbewuste handigheid: een heel mooi portretje in één woord. En daartus- schen in een zéér goed staal van mevrouw Woutersens miniatuurportretkunst, als be wijs hoe ook in een beperkt genre een be paalde voortreffelijkheid kan worden bereikt. In dezen hoek, en blijvend In de sfeer van hen voor wie de kunst niet alleen doel, doch ook berelktheld ls, vinden we dan Boot's portret van een ouden heer. waarvan de mooie kleurquallteiten op een onbegrijpelij ke wijze benadeeld worden door een sloom- bruin houten lijstje, van dat- donker grijs bruin waar ze vroeger waschtafels voor do dienstbodenkamer mee verfden. Zelfs te dier plaats is men thans met beter smaak ge ïnstalleerd. Dat armetierig gedoe met werk dat in den grond preclcuse eigenschappen bezit, kan op sommige momenten inderdaad hinderlijk zijn. Een jonge artiste. M. Rompelman, debu teert hier met een klein zelfportret, dat veel élan heeft en boeit door de mogelijkheden die de maakster er mede in het vooruitzicht stelt. Zij is een leerlinge van Rovers, dio voor deze tentoonstelling een - niet geplaa'st - groot schilderij inzond, waarin echte schll- dersqualitalten het blijkbaar niet konden winnen van de bezwaren tegen de voorstel ling, die een combinatie van zelfportret en groot naaktfiguur vormt. En dus meer gaf dan gevraagd werd, en misschien bU deze gelegenheid ongewone bezoekers van Kuns: zij ons Doel had kunnen verontrus ten. Wij kunnen ons de situatie best Inden ken. zijn nu eenmaal niet in Parijs en for meel Ls Rovers' doek geen enkelvoudig por tret; aan den anderen kant Is Rovers" ont stemming begrijpelijk en het is daarom en dus niet om een heibeltje te maken, mijne immer welgezinde vrienden dat wij hebben goedgevonden die schilderij voor do vrienden van den schilder bij ons op den Kruisweg ter bezichtiging te stellen gedu rende eenigen tijd. Bij voorbaat zij gezegd, dat het een doodgewoon naaktfiguur is, en dat wie sensatie verwacht, rustig kan weg blijven. Keeren wij thans tot de Waag terug en vermelden de overige inzendingen kortèHjks. Josseaud's portret van zijn dochtertje zou ik misschien in simpel zwart en wit zeer ap- precieeren, Legner's damesportret is te goed om er kwaads en te burgerlijk om er goeds van te zeggen. Het behoort tot een sfeer waar ik geen kijk op heb wat ditmaal ook geld voor Jan Visser's romantischen zeerob. Verwey zond een jongen ln blauwen kiel, in eenigszins troebel water gewasschen, Groo- tens een groote^ teen me: een voet. waaraan een Indisch jongetje blijkbaar verbonden zit en Rees een kleurig damesportret dat op een afstand den joligen overmoed van een omslag der Münchener „Jugend" heeft. Tenslotte een mansportret van De Heer, die blijkbaar gefascineerd is door Jozef Israels In diens knoeierigste perioden, maar waar toch door al het geploeter heen. Iets van psychisch zoeken in steekt dat het, bij alle zwakte, mij sympathiek doet zijn. J. H. DE BOLS AGENDA Heden: DINSDAG 9 DECEMBER Palace: .Xiefdeslcod". Tooneel: Marijke en Janneke. 8.15 uur. Luxor Theater: „Mary Lou. het circusmels- Je". Tooneel: Duo Popty Winter. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De vrouw uit Moskou" Tooneel: Baranoff Troupe, gladiatoren. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 10 DECEMBER Gem. Concertgebouw: H. O. V. Led en con cert. 8.15 uur. Prinsenhof (Statenzaal): Raadsvergade ring. 1.30 en 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teylcr's Museum, Spaarne 3/3. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5