DE ELECTRIFICAT1E VAN DE LIJN HAARLEM-ZANDVOORT. 11 Gorge/ c/roog^ FOTO- EN KIN0-AVGND STRIJDENDE ZIELEN. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 9 DECEMBER 1930 De adviezen van de Kamer van Koophandel. Boor velen Is In de laatste jaren aange drongen op de electrificatie van de lijn Haar lemZandvoort. Van Zandvoortsehe zijde is die aandrang begrijpelijk. Onder de moeilijke omstandigheden, waarin het zakenleven en de gemeentekas aldaar vcrkeeTcn, behoort ritgezlen te worden naar midde'en, die daar in verbetering brengen. Een dier middelen (meent men te zien in de electrificatie van de llin HaarlemZandvoort. waardoor eener zij ds een grooter en gemakkeiMkef vervoer verwacht wordt van hen. die Zandvoort als badplaats nrefereeren. terwijl anderzijds ge hoopt wordt op een toename van het aantal woonforensen. Ook van Amsterdamschc zijde is bij de Directie der Nederlandsche Spoorwegen een aandrang uitgeoefend en met name in den Amsterdamsdhen Gemeenteraad is men op een spoedige electrificatie dier llin zeer ge steld. Hier gaat het niet om de bevordering der belangen van Zandvoort doch om die der Amsterdamsoho bevolking, die in korter tijd naar de badplaats vervoerd zal kunnen wor den en derhalve ln de zomermaanden (als het mooi weer is!) in grooter getale van het Zandvoortsehe strand zal gaan gen'eten. De Amsterdamschc Kamer van Koophan del vereende aan deze actie geen steun, aan gezien zij meende, dat daarvoor geen econo mische gronden, beschouwd uit het oorount dezer Kamer, konden worden aangevoerd. Haar Haarlem-che zusterinstelling deed dit wel en vroeg bij schrijven van den 2den No vember 1927 aan de Directie der Nederland- sche Spoorwegen ..een electrificatie van de lijn Haarlem—Zandvoort tegen het volgend voorjaar voor te bereiden" en wees er bij schrijven van 30 October 1930 op. dat de omstandigheid, dat weldra de spoorverbin dingen met Haarlem in hoofdzaak electrisch zijn geworden, aanleiding kan zijn „tot een electrificatie ook van de liin Haar'emZand voort binnen niet te langen tijd over te gaan". Er zijn door de vele adressanten natuurlijk even zoovele argumenten aangevoerd, welke zouden moeten pleiten voor de electrificatie der betrokken lijn. Een er van: de gunstige vervoersresultaton op de geëlectrificeerde lijn HaarlemIJmuiden, worde in het onder staande nader onder het. oog gezien. Wanneer men de aantallen vertrokken en aangekomen reizigers over de laatste Ader jaren voor IJmuiden, Zandvoort en bijv. ibloemendaal naast elkander stelt komt men tot het volgende beeld: Totaal aantal reizigers vertrokken van (x) Boemendaal. IJmuiden, Zandvoort. 1926: 24.806 (100), 124.202 (100), 104.784 (100) 1927: 35.572 (143), 155.511 (125», 108.371 (103) 1928: 51.658 (208), 176.597 (142), 112.549 (107) 1929: 54.631 (220), 186.099 (150), 103.657 (9.9) Totaal aantal reizigers aangekomen te: 1926: 21.330 (100), 149.260 (100), 161.819 (100) 1927: 26.733 (125), 203.466 (136), 176.963 (109) 1928: 38.552 (1Q1), 234.834 (157), 187.990 (116) 1929: 40.858 (192), 251.604 (169), 208.773 (129) (x) onteend aan de jaarverslagen der Ned. Spoorwegen. De conclusie ligt voor de hand: de elec trificatie heeft een grooter vervoer tenge volge gehad voor Bloemcndaal en LJimuiden, terwijl Zandvoort daarbij Is achtergeble ven. Bovenstaande cijfers, hoe voor de hand liggend ook, gpven evenwel een onjuist beeld van den werkelljken toestand; in hoodfzaak omdat de IJmuldensche cijfers over een veel langere periode beoordeeld moeten kunnen worden teneinde Juiste conclusies te trek ken. Dit houdt verband met de destijds en nog ondervonden concurrentie van het autobus- verkeer. Vandaar dat onderstaande een meer uitgebreide tabel wordt gepubliceerd, waar- va de indeeling geen nadere uiteenzetting behoeft. Aantal reizigers (zonder abonnés) retours dubbel geteld, ontleend aan een opgave de Directie der Ned. Spoorwegen. 6 T3 2 2 g •o 1 05 i 3 c3 1 OS ►-S P ro M M >"5 N 1913 516.000 516.000 448.000 1925 272.000 6.000 278.000 396.000 1927 465.000 84.000 549.000 421.000 1928 544.000 112.000 656.000 450,000 1929 583.000 125.000 708.000 464.000 Deze cijfers geven een geheel ander beeld en hieruit blijkt, dat het vervoer in 1913 bijv. aanzienlijk grooter was dan in de jaren 1925 en 1926, ten tijde der heftigste concur rentie der autobussen en dat na de elec trificatie wel een belangrijke Hoeneming is vast te stellen, doch deze toeneming is voor het grootste deel niet anders dan het her winnen van het destijds bezeten debiet. On getwijfeld heeft de electrificatie haar in vloed doen gelden, maar zeker niet in die mate, als men geneigd zou zijn te conclu- deeren uit dc cijfers der eerste tabel. Er zijn ook nog factoren, welke hier een rol spelen en die van overwegend belang zijn. Niet zoo zeer het verschil in afstand tus- schen Haarlem en Zandvoort (8 K M.) en ius- schen Haarlem en IJmuiden (12 K.M., maakt een vergelijking der vervoercijfers moeilijk, maar op eerstgenoemde lijn beperkt het ver voer zich tot één tussohen-station (Over- veen) en tot het eindstation (Zandvoort), terwijl op de tweede lijn hot aantal tus- schen stations en stopplaatsen 6 bedraagt (waarender Veisen). Eenigermate ketmt dit natuurlijk tot uiting ln de totalen aan dag- reizigers op deze belde baanvakken. Bij een gehouden proeftelling ln Juni 1929 bedroeg het totaal aantal reizigers per dag voor: HaarlemZandvoort 2600 Haarlem—Veisen 8700 VeisenUmulden 3000 Hieruiit blijkt duidelijk, dat het verrroer op de lijn Haarlem—IJmuiden zeer veel grooter is dan op de lijn Haarlem—Zandvoort Maar ook dat zou waarschijnlijk geen reden zijn om niet tot electrificatie van laatstge noemde HJn over te gaan. Het groote, het alles overheerschende argument voor de Directie der Nederlandsche Spoorwegen is de groote onregelmatigheid ln het vervoer op de lijn HaarlemZandvoort gedurende de verschil lende kwartalen van het jaar. Deze onregelmatigheid blijkt uit het vol gende staatje: Per kwartaal (zonder abonné's, retours dubbel geteld): 1929 Umuiden. IJmuiden IJmuiden Zandv.- Jullanakade. Totaal. Bad. lste 128.000 28.000 156.000 22.000 2de 133.000 31.000 164.000 100.000 3de 177.000 31.000 208.000 316.000 4de 145.000 35.000 180.000 26.000 583.000 125.000 708.000 464.000 Ontleend aan een opgave van de Direc tie der Ned. Spoorwegen. Het verkeer op de Zandvoortsehe lijn is (zonder abonnés) in de zes zomermaanden negen maal zoo groot als in de zes winter maanden. terwijl het verkeer in het derde kwartaal zelfs 15 maal zoo groot is als ln het eerste kwartaal. Waar het verkeer met Zandvoort op mooie Zomer-Zondagen het gemiddelde zomerver- keer 2 a 3 maal overtreft, zal de grootte van het verkeer op die dagen 30 a 40 maal het normale winterverkeer zijn. De beteekenis dezer cijfers spreekt ook zeer duidelijk, wanneer men nagaat dat IJmui- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. met Wybert. Dat kunt U overal onbemerkt doen. Wybert weert verkoudheid en besmetting en verkwikt Uw stembanden. 4 zs.45 ra 65 cu. den 708.000 plaatskaarten per jaar heeft (1929) en daarbij kan volstaan met materiaal voor 203.030 reizigers, terwijl Zandvoort 464.000 plaatskaarten heeft (1929) en daarbij materieel eischt voor 316.000 reizigers in één kwartaal, (het derde). Zü, die vragen om electrificatie van de lijn HaarlemZandvoort, dienen deze gegevens niet uit het oog te verliezen. Vandaar dat ik het standpunt van de Directie der Neder landsche Spoorwegen niet onbegrijpelijk vind. Een selzoenverkeer ln den waren zin van het woord, zooals Zandvoort dat kent, leent zich zuiver economisch bekeken niet goed voor geëlectrificeerd verkeer, zooals wij dat in ons land kennen en waarvan bekend is, dat het zeer kostbaar is. Het laatste advies der Haarlemsche Kamer van Koophandel kan dan ook-misschien voor Zandvoort uitkomst brengen. Aangezien de spoorwegen beschikken over een ruim voor zien stoomtreinenpark, zou dat materiaal in de zomermaanden voor Zandvoort gebruikt kunnen worden met de hulp van electrlsche locomotieven, zooals men die in Zwitserland kent. Indien het verkeer op de lijn Amsterdam Rotterdam zich blijft uitbreiden en het sta tion Haarlem te klein wordt, dan zullen de electrificatiepogingen voor HaarlemZand voort een ander aspect krijgen. Het bovenstaande heeft allerminst de be doeling om Zandvoort's pogingen te dwars- boomen. Immers van die zijde kunnen vele argumenten aangevoerd worden om haar denkbeeld verwezenlijkt te krijgen. Ik heb al leen gemeend te moeten waarschuwen voor het trekken van foutieve conclusies, met be trekking tot de opmerking: electrificeeren is toch zoo voordeellg. ziet naar de toeneming van het vervoer op de lijn Haarlem-IJmuiden. MOLLERUS. STADSNIEUWS KINDERKOOR „INTERNOS". Haarlem's Kinderkoor „Inter Nos"„ diri gent de heer Jan Booda, zal zijn JaarliJksche winterconcert geven op Maandag 22 Dcc. ïn de Gem. Concertzaal, alhier. Daar zullen o.m. worden uitgevoerd, „de Kerstcantate" Cath. van Rennes en de cantate ,Jn 't Woud", deze op veler verzoek voor de 2de maal. De begeleiding is in handen van Mej. Rie Klök, Haarlem. Het geheel onder leiding van den heer Jan Booda. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. De Afdeeling Haarlem houdt een bijeen komst op Donderdag 11 Dec. in Du Commerce Houtplein. Mr. N. Peereboom uit Amsterdam zal een lezing houden over: „De Vrijzinnig- Democratische Bond en haar standpunt In zake Nationale Ontwapening". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. 17 DEuêMBER 's avonds 815 uur. in de groote xaal van het HOTEL „LION D' OR", Kruisweg 36, HAARLEM 15203 Nog enkele Ultnoodigtngskaarten zijn beschikbaar. Organisatie: KENNEMER FQTOKANDEL. Kruisweg 48, Haarlem. Tel. 13326 IJSBOND HOLLAND'S NOORDERKWARTIER. De afdeeling Haarlem van den Usbond Holland's Noorderkwartier hield Maandag avond in Hotel „Dc Leeuwerik" haar leden vergadering. Na de opening door den voorzitter, Mr. D. J. van der Plaats kreeg de secretaris Mr. A. J. Vaillant, gelegenheid om het Jaarver slag uit te brengen. Hij herinnerde er aan, dat er in den afgeloopen winter geen ijs was, zoodat er ook niet gereden kon worden. Spreker gaf een terugblik over de laatste tien jaren waaruit bleek dat er in die perio de niet veel aan schaatsenrijden gedaan kon worden. De voorzitter bracht hem een woord van dank. De penningmeester, de heer R D. Baart de la Faille, bracht het financieel verslag uit. Aan den heer C. L. F. Sarlet werd verzocht de bescheiden na te zien. Deze deelde mede, alles ln orde te hebben bevonden. Ook aan den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De heeren Mr. D. J. van der Plaats en R. Baart de Ia Faiilo werden bij acclamatie als bestuursleden herkozen. De heer Baart de la Faille nam de herbe- noming aan. De voorzitter deed dit ook, maar kon niet de verzekering geven, dat hij de volle periode als zoodanig zou aan blijven, omdat hij zich niet met den gang van zaken in den Usbond kon vereenigen. De voorzitter gaf daarna een uiteenzetting van de redenen, die hem tot deze meening gebracht hadden. Er werden wel plaatse lijke hardrijderijtjes gehouden, maar het uitzetten van banen en de berichtgeving lie ten veel te wenschen over. Er is nergens een centrum, waar men zijn licht kan ontsteken. De heer Baart de la Faille deelde mede, dat de berichtgeving voortaan beter zal worden Hiervoor is de medewerking van de bureaux van Vreemdelingenverkeer verkre gen. „Deze zullen er voor zorgen, dat de be richten tijdig gepubliceerd worden. Spreker hoopt, dat dit van den winter succes zou hebben. Wat het ijs betreft, meent hij. dat Haarlem geografisch beter bij Zuid-Hol land dan bij Noord-Hollanrd gerekend kan worden. De naam van den bond duidt dit trouwens aan: Holland's N o o r d e r kwartier, dus dat is boven het IJ. De verbinding met Zuid-Holland over het Ijs laat echter te wenschen over; het ijs in de Ringvaart is dikwijls door de scheepvaart opengebroken en dat in de Leidschevaart ligt dikwijls vol stof. De heer Nieuwenhuis gaf ln overweging, eens in Zuid-Holland te informeeren. hoe daar alles geregeld is. Wanneer dat goed blijkt te Zijn, dan zou hij er geen bezwaar te gen hebben, dat Haarlem zich daarbij aan sloot. De voorzitter handhaafde zijn bezwaren. Als hij eens een tocht wilde maken, al was het maar naar Spaamdam, dan vond hij nergens wegwijzers of baanvegers. In Spaamdam houdt men wel wedstrijden, maar er wordt geen baan gemaakt naar het Noordzeeknaal. Wat heeft men dan eigen lijk aan een berichtgeving, als er geen ba nen zijn? De heer Baart de la Faille bestreedt deze meening. Hij dacht dat de gang van zaken, niet meer te wenschen zal overlaten, als de berichtgeving beter zal worden. De heer NIeuwenhnuLs gaf in overweging, het dezen winter nog eens aan te zien; dan kan men in het voorjaar zien wat er gedaan moet worden. De Voorzitter kon zich daarmede vereeni gen.' Als er geen ijs komt, dan is er natuur lijk niets aan te doen. Maar komt er wèl ijs, en de gang van zaken is niet verbeterd, dan zal hij voorstellen, zich van den ijsbond Hol land's Noorderkwartier af te scheiden. De heer Sarlet nam het voor het hoofdbe stuur van den IJsbond op. Hij is van mee ning, dat het gedaan heeft wat het kon doen. Spreker is ook optimistisch gestemd ten opzichte van de betere berichtgeving. Daarvoor zijn de noodige maatregelen geno men. Als het weer nu maar wil meewer ken. Het is waar, dat er veel animo voor plaatselijke wedstrijden bestaat, maar voor het doorgand verkeer zal stellig ook gezorgd worden. De Voorzitter bleef volhouden, dat in Noord-Holland, blijkbaar geen ambitie voor het aanleggen van behoorlijke ijswegen be staat. Uitdrukkelijk gaf hij echter te ken nen, dat zijn critiek alleen de afdeelingen geldt; niet het hoofdbestuur. Hij is er van overtuigd, dat dit doet wat het kan. De heer Sarlet gaf de verzekering, dat de verwachtingen van Mr. Van der Plaats ten opzichte van Zuid-Holland te hoog gespan nen zijn. Besloten wordt, eerst dezen winter af te wachten en dan in het voorjaar te overwe gen, zich bij Zuid-Holland aan te sluiten. Hiermede werd de vergadering gesloten. EEN „KATTERIGE" ZAAK. CONTANTE BETALING VAN EEN BOETE. Dat was me wat! De kat was weggeloopen. Katten doen dat zeer veel in Maart en haa toestand wordt dan met het bijvoegelljlc naamwoord „Maartsch" aangeduid. Maaj deze kat de poes van mej. R. te Aerden- hout was Septembersch. hetgeen óók voor komt. naar een deskundige mij verzekerde. De kat van mej. R. dan had de pootea genomen op 23 September van dit jaar ea was in de bosschen gevlucht en de eige naresse van de uithuizige, avontuurlijke pots had haar 19-jarige Duitsche dienstbode ge- last, het beestje te gaan zoeken. Het bevel was opgevolgd, maar de Duitsche blondine had den viervoetigen zwerver niet gevonden. Toen was de „bazin" er zelf bij gekomen] ..Schei uit", had zij gezegd „en ga naar hulsf Ga naar huis! Ga naar huis!" Bij elke aanmaning om zich terug te trek ken ln het Aerdenhoutsche landhuisje, had mej. R. de rechterhand en -arm gebiedend uitgestrekt. „Misschien heb ik haar even geraakt, toen", zeide zij Maandag tot den Politierechter, die uit te zoeken kreeg of de patronesse werkelijk de dienstbode had ge slagen, zooals deze in haar bij den Officier van Justitie ingediende klaoht had beweerd, „Maar ik gelóóf het niet!" Maar blonde Gretchen geloofde het wèl, Neen: zij gelóófde niet, zij wist heel zéker, dat de juffrouw haar geslagen had: „ioh kann es schwören!" „Vond u dat nu zóó erg", vroeg de Politie- rechter haar, „dat u er een klacht over moest indienen?" „Erg", zei ze, „erg? Sie hat doch kein Recht dazu!" Dit moest de Politierechter toegeven. „Heeft het pijn gedaan? Schmerz? Weh?" informeerde hij verder. „Weh" vond het meisje het beste woord, Zij had een roode vlek op haar wang gehad, dadelijk na den klap, dien een andere dienst bode uit Aerdenhout had zien geven, naar zij zeer pertinent verklaarde, toen zij als ge tuige gehoord werd. Hst O.M. achtte, voral door de zeer be sliste verklaring van deze laatste getuige, het ten laste gelegde bewezen. Spr. vond dat de juffrouw in 't vervolg haar drift wat mee: moest beheersöhen. De driftige patronesse kwam er af met f 5 boeten die zij dadelijk op de Griffie ging betalen. CONCERT. Schoten's Chr. Gem. Koor met zijn onder- afdeeling Chr. Kinderkoor, dirigent Jac. Zwaan, hoopt 15 December in het Gem. Con certgebouw een concert te geven. Het Gem. Koor zal onder meer uitvoeren Kerstliedje van B. Diamant en Psalm 91 van M. Biumme, waarmede het koor dezen zomer den lsten priis behaalde op het Nat. Concours te Zeist. Verder Hymne van Men delssohn met sopraansolo, benevens een paar nummers van H. Andriessen en Jos. de Klerk. Soliste is Mej. Elize de Haas, Sopraan te Amsterdam. Begeleiding Mej. Gré Geldorp. Het kinderkoor zingt de Bloemencantate van Geertr. van Vladeracken. Tevens wordt deze avond het nieuwe vaandel onthuld. KINDERVOEDING. De Vereeruging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 174 porties; Dinsdag 165 p.; Woensdag 162 p.; Donderdag 155 p.; Vrijdag 163 p.; Zaterdag lil. Gen Cronjéstraat: Maandag 12 porties: Dinsdag 127 p.; Woensdag 119 p.: Donderdag 123 p.; Vrijdag 121 p.; Zaterdag 82 p. VERKIEZING RAAD VAN TOEZICHT OP DE ADVOCATEN. MR. A. H. J. MERENS HERKOZEN ALS DEKEN. In de vergadering van de Orde van Ad vocaten is mr. A. H. J. Merens, die om redenen van internen aard was afgetreden als Deken van de Orde, als zoodanig herkozen. Da heer Merens heeft medegedeeld, zijn be noeming in beraad te zullen houden. Herkozen werden tot leden van den Raad van Toezicht en Discipline mr. R. C. Bak huizen van den Brink. mr. dr. W. P. Vis, inr. J. H. J. Simons en mr. F. A. Davidson. Dj eerste wénsohte zijn benoeming in beraad te houden. In de plaats van mr. P. Tidemaa werd gekozen mr. A. Bruch. Deze bedankt echter, waarna mr. J. Deenik gekozen is. Het is nog niet bekend, of deze zijn be noeming zal aannemen. De functies in den Raad behalve die van Deken, zullen door de leden onderling ver deeld v/orden. FEUILLETON. ROMAN VAN HUGO BETTAUER. 5) (Nadruk verboden). Ook de politie zat niet stil. Zc speurde in Hamburg en in alle Beiersche plaatsen, zij •bladerde tientallen passagelljsten van Oceaan «boomers door, loofde enorme belooningen uit, liet haar beste detectives vergezeld vau schitterend gedresseerde politiehonden de gansche omgeving van Ketain, de oevers van den Havcl, de bosschen en dc rivier zelf door zoeken alles tevergeefs! Niemand meldde zich, die een van de meisjes had gekend, nergens werd een spoor gevonden; men tastte volkomen in het duister. Wat- er wel gebeurde, was, dat de vier verdwijningen nog dcor een vijfde werden gevolgd. Enkele dogen na het verschijnen der eerste couran.onberichten Jiet zich bij dr. Clusius een zekere mevrouw Rosenbaum aandienen, die in de omgeving van de Mol- lendorfplatz woonde en kamers verhuurde. Zij deelde mede, dat op 8 Juli een kamer was gehuurd door een jonge dame, die Sftlma Cohen heette en volgens het Ingevulde biljet 24 Jaar oud en in Berlijn geboren was. Juf frouw Cohen had verteld, dat zij sinds jaren met een ziekelijke dame op reis was geweest en nu tot haar huwelijk in Berlijn dacht te Wijven. Zij zou n.L met een heer verloofd zijn. die van plan was niet ver van Berlijn aan den Ha vel een klein buiten te keepen Mevrouw Rosenbaum had haar huurster slechts éénmaal gezien en beschreef haar a's een bepaald opgewekt persoontje me: waarschijnlijk zwart haar. Meer wist ze niet. daar juffrouw Cohen 'n dichte voile had ge dragen. zy had de huur voor 'n maand vooruit betaald en had den volgenden mor gen reeds vroeg met een handkoffer haar ntrek genomen zonder door iemand te wor den gezien, daar haar direct na het voldoen van de huur de sleutel ter hand was ge steld. Eenige uren later was zij met den koffer weer vertrokken en had zij nvevrouw Rosenbaum. die zich Juist in de badkamer ophield door de deur meegedeeld, dat zij met haar verloofde op reis ging, maar be slist den volgenden dag terug dacht te zijn. Dit was echter niet het geval geweest, maar daar de juffrouw haar bagage had meege nomen, was er geen reden tot ongerustheid geweest en had men eerder geloofd, dat de juffrouw zich bedacht had en orgens anders haar intrek had genomen. Eerst bij het lezen van do alarmeerende krantenberich ten was zij op de gedachte gekomen, daf. ook jufrouw Cohen wel eens het slachtoffer van den massamoordenaar kon zijn gewor den en voor die veronderstelling bestond in derdaad alle reden. Teen dr. Clusius Krause het proces-ver baal had voorgelezen, floot hij zacht voor zich heen en streek met de slanke, magere hand nerveus door het grijzer.de haar. Nu begint die geschiedenis bepaald grotesk te worden. Een vijfde lid van het vrouwelijk geslacht cn ditmaal een, dat alsof er opzet in het spel is, Cohen heet! Ze kon evengoed heelcmaal geen naam (hebben Maar aan een anderen kant loopt er toch in heel Duitschland geen Joodsch meisje rond dat geen familie heeft en de duivel zou dan ook wel de hand ln het spel moeten heb ben. als zich na het bekend worden van dit geval niet de een of andere oom of een neef zcu melden! Maar. de duivel scheen wel degelijk de hand in het spel te hebben, want het gevai- Se'.ma Cohen baarde weliswaar geweldig op zien. maar niemand vervoegde zich op het hoofdbureau van politie, die nadere inhch- lingen zou kunnen verschaffen. Krause had intusschen, terwijl de bladen reeds teekenen van ongeduld begonnen te geven en de politie hier en daar een steek onder water hadden toegediend, niet stil gezeten. Nadat alle nasporingen naar familie loden of bekenden der vijf verdwenen meis jes zonder resultaat waren gebleven, scheen het hem duidelijk, dat in deze richting voor- loopig niets meer kon worden gedaan. En op een van zijn urenlange morgenwande lingen in den Dierentuin zei hij tot zich zelf: Het staat wel vast, dat die blonde kerel op bepaald geniale wijze slechts meis jes tot zijn slachtoffers heeft gemaakt, die geen familie, geen vaste woonplaats en geen bepaald beroep hebben, doch die als kaf door den wind her- en derwaarts worden gedre ven, waar het lot haar brengt. Ik kan dus niet naar de meisjes zoe ken, doch alleen naar den man en dart. wel op die wijze, dat ik wacht uit te vin den langs welken weg hij met de vrouwen ln aanraking is gekomen. De mogelijkheden zijn natuurlijk talloos. Hij kan ze in lunchrooms, cafcs, nachtlokalen, dansgelegenheden heb ben ontmoet. Onwaarschijnlijk, in de eerste plaats, wJJj volgens beschrijvingen der hos pita's al deze meisjes 'n zeer so'.iden indruk maakten en ten tweede, omdat de kerel zeker met duizenden vrouwen kennis had moeten maken, om juist die te vinden, die geld hebben, absoluut alleen in de wereld staan en ook verder voor zijn doel geschikt zijn. Neen, de man moet om zoo te zeggen een onbeperkte keus hebben gehad; hij moet in de gelegenheid zijn geweest, ge heel onpersoonlijk en zakelijk meisjes uit te zooken, die hem pasten. Derhalve beper ken zich de verdere mogelijkheden toL twee punten: a. op bona fide huwelijksmakelaars en b. op advertenties ln de dagbladen. Daar ik echter niet. om de uitdrukking van dien bekenden bankier tc gebruiken, een vogel ben. die op c-wee plaatsen te gelijk kan zijn. zal ik eerst de eene mogelijkheid nagaan. De daarop volgende dagen bracht Krause bij verschillende bekende huwelijksmakelaars door. Mevr. Buchholz en mevrouw Schulv. meneer Dat-telbaum en mevrouw Pfeffermlnz Groen en Blaum en hoe ze allen heeten morgen, werden door hem als huwehjks- candidaat bezocht. Hij stelde zich steeds voor als ingenieur en vertelde ook s eeds hetzelfde verhaaltje. Hij had in den trein een heer leeren kennen, wiens naam hij zich helaas niet meer kon herinneren. Deze heer zou zich juist door bemiddeling van me vrouw hebben verloofd en we] met een aller aardigst meisje, dat niet alleen wat geld bezat, maar tevens het voorrecht had zon der familieleden of vrienden in de wereld te staan. Hij zou op dezelfde wijze zijn ge luk willen beproeven en stelde zich daarom met mevrouw in verbinding. Op deze wijze en in breedlooplge ge sprekken kwam Krause dan bijna altijd de namen te weien van de gelukkigen die door den makelaar „te zamen waren gebracht"; hij kreeg persoonsbeschrijvin gen van tal van menschert, maar al zijn pogingen bleven vruchteloos. Er was onde: de meisjes geen enkele, dat een van de ver misten kon zijn geweest en onder de li uwe- l.jkscandidaten bevond zich ook niemand dien men voor den moordenaar zou kunnen hou den. Na acht dagen was Krause ervan over tuigd, dat hij op deze wijze nooit achter dt waarheid zou komen en tenslotte kwam he hem ook hocgst onwaarschijnlijk voor. da blauwbaard zoo onvoorzichtig zou ziin ge weest zich door praatgrage huwelijksmake-, laars in de kaart te laten küken. En zoo be sloot hij zijn geluk te beproeven bij de tweede en laatste mogelijkheid. Reeds dc eerste stap zou hem daarbij tot een succes brengen, dat hij niet had durven verwach ten, „idylle aan de Havcl". De Berliner Generalanzeiger was het blad voor de huwelijksadvertenties. De jon geling, die zieleverwantschap nocdig had, de ervaren man met behoefte aan kapitaal, de eenzame maagd, de weduwe, de vader, die anders zijn dochter niet aan den man kan brengen, zij allen plachten hun wenschen toe te vertrouwen en vele duizenden huwelij ken waren wellicht elders gesloten, maar in Generalanzeiger voorbereid. Vroeg in den morgen, toen nog slechts weinig mensohen de loketten van het blad onveilig maakten, begaf Krause zich naar het bureau. Zijn werk werd vergemakkelijkt doordat aan elk loket slechts bepaalde soor ten advertenties werden aangenomen. Hier kon men personeel zoeken, daar zijn meubilair ten verkoop aanbieden en loket nummer vijf was voor trouwlustigen gereserveerd. Krause toonde de bejaarde, met een hoornen bril gewapende dame die hier voor Amor speelde zijn politiepenning en verzoclu haar om een kort onderhoud. In korte bewoordingen zet te hij uiteen waarom het hier ging. om haar tenslotte de gepreciseerde vraag te stel len: De man dien ik zoek moet in der W van de maand Jur.i, misschien nog iets eer der, zijn advertenties hebben opgegeven. Deze advertenties zullen waarschijnlijk zeer aan lokkelijk zijn geweest daar 't hem om zoo- voel mogelijk an woorden te doen was. Hij moet dan ook hoopen brieven hebben ge kregen. Bovendien was de man b'.ond. droe? een lorgnet en maakte een zeer goeden in druk. Meer weet ik niet en al het andere hangt van uw goed geheugen af. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6