BUITENLAND Moties tegen de Duitsche regeering verworpen België. Vannacht niet zoo benauwd als Gij vandaag nog ABDIJSIROOP neemt DE WERKLOOSHEID. I HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 10 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 69 Cts. per regel Lavai's pogingen om een kabinet te vormen. Ook loonsverlaging in de Belgische mijnindustrie? Slotzitting der voorbereidende ontwapeningscommissie- Frankrijlk. Toch medewerking der radicaal-socialisten PARIJS, 9 Dec. (VI).) Pierre Laval's po gingen om een regeering te vormen, blijven rog steeds op groote moeilijkheden stuiten, waarbij het vooral de houding der radicaai- eocialisten is, die de meeste moeilijkheden in den weg legt. Men gelooft dan ook, dat ook Laval niet in zijn opdracht zal slagen. Heden doen echter in de wandelgangen van de Ka mer geruchten de ronde, dat de radicaal- eocialisten eenigen hunner leden zullen vrij stellen en vergunning geven om in de regee ring zitting te nemen. In politieke krin gen heeft de verklaring van Laval, dat hij er niet aan dacht een kabinet te vormen zon der zijn persoonlijken vriend Tardieu, groo- ten indruk gemaakt. Duitschland. Successen voor de regeering. De rijksdag behandelde gisteren in eer ste lezing een wetsontwerp, inhoudende dat van een bepaalde minimumgrens af het door een gepensioneerde uit arbeid verkregen in komen van .zijn pensioen of wachtgeld zal worden afgetrokken, ten einde dubbele ver diensten zooveel mogelijk te beperken. De sprekers der D.-nat. en der D.VP. kwamen tegen het ontwerp op. als zijnde een inbreuk op de rechten der ambtenaren, die van centrum en B.V.P. konden zich er in hoofdzaak wel mee vereenigen, doch den communiten en soc.-aemocraten ging het ontwerp nog niet ver genoeg, terwijl de nat.- soc. spreker betoogde dat van het pensioen als verdiend deel van het inkoman, niets mocht worden ingehouden. Verschillende communistische voorstellen, aldus het Hbld. waarbij in plaats van de in de noodverordening vastgestelde dekkings maatregelen radicale belasting van het ver mogen e.d. werden geëischt, werden alle verworpen. Een breedvoerige discussie ontstond over een voorstel der nat.-soc.. D.-nat. en commu nisten om vandaag een debat te houden over de buitenlandsche politiek, speciaal naar aanleiding van de Poolsche terreur. Tegen dit voorstel verzette zich de Opper- silezische afgev. Ulitzka (centr.) met de mo tiveering. dat een dergelijke discussie gemak kelijk de actie kon benadeelen van den voor zitter der gemengde commissie Calonder en die bij den Volkenbond. De strijd over deze puaestie nam zoo scherpe vormen aan, dat de sprekers van de D.V.P.. de staatspartij, de soc.-dem. en de B.V.P. eenparig betoogden, dat men, gezien deze discussie, van een debat over de zaak zelf weinig heil verwachtte voor de landgenooten in Opper-Sïlezië. Het voor stel werd daarop verworpen. Met algemeene stemmen werd besloten tot een verzachting der tabaksbelasting ten gunste van de sigarenfabrieken. De rijksdag werd ten slotte verdaagd tot hedenmiddag 3 uur. De strijd om ..lm Westen nichts Neues". BERLIJN. 9 Dm. rv. D l De Duitsche Bond van Bioscoopdirecteuren, het „Reichsverband Deutscher Lichtspïeltheaterbesitzer" heeft in een gedelegeerden vergadering een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt-, dat de bioscoon-eigenaars weigeren films te vertoo- nen. die hun theaters tot. het tooneel van politieken strijd maken. Zij betreuren ten zeerste dat de Duitsch-Amerikaan Karl Laemmle twaalf jaar ra het sluiten van den vrede nog een oorlogsfilm k?n samenstellen. d»e in Berlüu n'et met dce'fde copie als te Londen en Parijs kan draaien. FFRT.TJN. 9 Dec. (V. D.) Na Saksen en Thüringen heeft thans ook namens de regee ring van B-unswijk de Brunswijksche mi nister Dr. Franzen bh' den onoersten keu- rin^sraad een verzoek ingediend, om het besluit tot toelating van ..lm Westen nichts Neues" voor Brunswijk te herroepen. BERLIJN, 9 Dec. (V. D.) Ook hedenavond hebben op de NoMendorfolatz groote volks verzamelingen plaats gehad, die geregeld botsingen met de politie tengevolge hadden. De aanweziee politiemacht was dit keer groo- ter dan gisteren. Herhaaldelijk hadden er charges met den gummistok plaats. Verzoek aan Hindenburg om in te grijpen. BFPt.t.tn 9 ix\ (v. D? De Rüksdagafee- vaardl°"*en Dr. Hueenb^rg en Dr. Ob°rfoh- rr«n h"bh®n namens de Duit^rh-nat'ona'e pu^edgg-fraetie eer, gebonden aan Von H'ndenburv. waarin oa. wordt, da' ondanks het protest van het RMkswe^rmlnlsterie en ondanks de ge rechtvaardigde verontwaardiging van de ge- heele nationale bevolking de vertooningen van de film ..lm Westen nichts Neues" on der bescherming der politie worden voort gezet- De zenders van het telegram ver zoeken daarom den Rijkspresident, den lei der van het in deze film beschimpte leger uit den wereldoorlog en opperbevelhebber van de huidige weermacht, door persoonlijk in grijpen aan het .schandaal" een einde te pillen maken, De bedenkeliike methoden der Nazi's. Men weet, hoe dom en kortzichtig de Duitsche Nationaal-Socialisten bij verschei dene gelegenheden te werk zijn gegaan Een nieuw staaltje van de bedenkelijke methode der Nazi's is het volgende: Sinds eenigen tijd controleeren de Natio naal-Socialisten in München de strijkjes in de cafés, en gaan na of de artisten wel van zuiver Duitsche afkomst zijn. Dezer dagen drongen zij ter sterkte van 50 man, het bekende café Luitpold binnen waar sinds kort een Hongaarsche kapel speelt. Zij beletten door lawaai enz. de uit voering van het programma, onder het motto, dat de Hongaren ..Zigeuners" waren, die ge zien de groote werkloosheid onder de Duit sche musici, niet het recht hadden in Duitsch- land te spelen. De Hongaren protesteerden eerst, dat men hen ..Zigeuners" noemde en verklaarde daar op, dat in Boedapest alleen al 300 Duitsche musici hun brood zouden verliezen, wanneer men den Hongaren zou beletten in München te spelen. Vervolgens pakten zij hun instru menten in en trokken naar den Hongaarschen consul-generaal om zich te beklagen, aldus het Hbld. Deze greep onmiddellijk in en kon reeds den volgenden dag aan de pers meedeelen, dat het bestuur van de Natlonaal-Sociaiis- tische partij hun leedwezen had betuigd over het gebeurde in Café Luitpold: dat de partij het optreden van haar aanhangers beslist afkeurde en dat krachtig zou worden opge treden tegen eventueele nieuwe pogingen om tegen het Hongaarsche strijkje te protes teeren Genève. Sluitingszitting der voorberei dende Ontwapeningscommissie GENèVE, 9 Dec. CVD.) De Voorbereidende Ontwapeningscommissie werd hedenmiddag gesloten. De weg naar de bijeenroeping van de algemeene ontwapeningsconferentie staat hierdoor open. In de slotzitting nam allereerst de leider van ae Sovjet-delegatie Loenatsdharsky het woord. Hij deed voorlezing van een omvang rijk memorandum, waarin de regeering te Moskou de ontwapenings-conventie in haar igeiheel aan scherpe critiek enderwerpt, het accoord van de hand wijst en elke verant woordelijkheid ervoor weigert, aangezien het- volgens haar de mogelijkheid van nieuwe bewapening open laat, De Moskousche regeering zal den strijd voor de algemeene vermindering der bewapening voortzetten. Het Russische voorstel om het memorandum in het algemeen rapport aan den Volkenbond te doen opnemen, werd verworpen. Lord Robert Cecil noemde het accoord een gesChikten gronasiag voor een algemeene omlijning van de bewapening. Het laatste woord is nu aan de volkeren en niet meer aan den Volkenbondsraad. De wereld wil slechts aan ontwapenen als de volkeren het werkelijk willen. Dit is tegenwoordig echter slechts binnen het kader van den Volken bond ipogeiijk. Namens de Amerikaansche regeering heeft daarna Gibson een verklaring afgelegd, waar in hij on. opmerkte, dat men na noesten strijd eindelijk toch tot een overeenstem ming is gekomen. De besprekingen werden „beschaduwd" door meest onuitgesproken angst der regeeringen voor hun nationale veiligheid. Het zou van gebrek aan eerlijk heid getuigen als niet geconstateerd werd, dat de tot stand gekomen overeenkomst -ver achter blijft bij de gestelde verwachtingen. Naar spr.'s meening ontbreken er vele fac toren, die leiden naar algemeene verminde ring der bewapening. Hetgeen bereikt werd, is echter niet in overeenstemming met de gedane beloften inzake vermindering der be wapening. Weilioht zou de Ontwapeningscon ferentie meer bereiken, indien de regeerin gen ter conferentie verstrekkende toezeg gingen deden. Men zou den volkeren al een zeer slechten dienst bewijzen door ze wijs te maken, cat de algemeene beweging voor de ontwapening verder gevorderd is dan inder daad het geval is gebleken. De openbare meening kan slechts heilza-men invloed uitoe fenen als zij niet door optimistische voor stellingen om den tuin wordt geleid. Zware verantwoording rust thans op de regeerin gen. De gedelegeerden dienen open en eerlijk de regeeringen te wijzen op den omvang van de overeenkomst en de verantwoorde lijkheid, die op haar rust, in verband met het welslagen van de komende conferentie. Graf Bernstorff voerde het woord uit naam van de Duitsche Rijksregeering. Hij consta teerde, dat hij het op alle essentieele pun ten eens is met den Amerikaanschen Am bassadeur. Ik wil zoo zeide hij niet op gedane zaken terugkomen. Gij hebt intus- schen uit de door mij gemaakte voorbehouden kunnen zien, dat en waarom ik by imijn critiek op de overeenkomst persisteeren moet en dat in overeenstemming met deze critiek de Duitsche regeering het ontwerp van de hand wijst, aangezien het naar haar meening allerlei prmclpieele tekortkomingen bevat. Voorstel tot loonsverlaging in de mijnbedrijven. BRUSSEL, 9 Dec. (V.D.) Tijdens een Dins- dagmiddag gehouden zitting van de ge mengde commissie voor do regeling van de Iconen In de mijnindustrie hebben de pa troons een loonsverlaging voor het geheele land van 5 pet. voorgesteld. De axbeidersafgevaardigden wenschtea Stotzuigeihuis MAEkTtNb Barleljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers dit voortel nog nader te onderzoeken te za- men met hun opdrachtgevers, zoodat de ver dere besprekingen uitgesteld zijn tot over veertien dagen. Spanje. Algemeene staking in Valencia. VALENCIA, 9 Dec. Door de vakvereeni- glngen hier ter stede is een algemeene sta king voor den duur van acht en veertig uur geproclameerd, nadat men vergeefs had getracht in de staking der houtbewerkers een oplossing tot stand te brengen. De sta king omvat ook alle vervoermiddelen. Reeds in de ochtenduren kwam het tot een bloedige botsing tusschen stakende arbeiders en po- litie-agenten. Toen twee agenten een groep stakers sommeerden om uiteen te gaan wer den door den secretaris van den metaalbe- werkersbond, Gomez, die zich onder de me nigte bevond, drie revolverschoten op de be ambten gelost, waardoor een der agenten doodelijk getroffen ter aarde stortte. Zijn collega schoot daarop den arbeiderslelder neer. De zwaargewonde agent werd nog naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst verleed. Ook op andere punten der stad kwam het tot botsingen, waarbij o.a. twee tramwagens omver werden geworpen. Het uitroepen der algemeene staking heeft in de geheele 250.000 zielen tellende stad groote verrassing gebracht. Engeland. Sir Oswald's manifest. Uit een interview, dat een medewerker van de .Daily Herald" met Maxton, den voor zitter der Onafhankelijke Arbeiderspartij, heeft gehad, blijkt waarom de z.g. Clyde- siders, de Schotsche extremisten, het ma nifest van Sir Oswald MosLey niet hebben on dersteund. Maxton zeide dat 't manifest niet de uitkomst was van arbeiderspolitiek, doch een imperialistisch karakter had. een auto cratische tendenz had en in strijd was met de politiek der Onafhankelijke Arbeiders partij. Het stelde niet meer den eisch van .socialisme nu", en zelfs tegen tijdelijke op schorting van dezen eisch maakte Maxton bezwaar. Namens het hoofdbestuur zouden vijf leden der Onafhankelijke Arbeiders partij. die het manifest van Mosley hadden ge teekend, worden verzocht hun handteeke- ningen terug te nemen. De .Daily Herald" die aan het manifest een bespreking wfjdt. zegt dat het een fout zou zijn. de be teekenis van het document te over drijven of te verkleinen, en verklaart dat het juist of verkeerd, een eerlijke poging is om in den bestaanden nood te voorzien. Het blad meent echter, dat Sir Oswald Mosley en zijn vrienden zich duidelijker moeten uit spreken over het door hen voorgestelde z.g. Oorlogsknbinet. Een poging om een dictatuur in te stellen en het parlement slechts tot een nul te verlagen, zou bij iedereen een zeer kleine deel in de arbeidersbeweging niet medegeteld op verzet stuiten. Verder zegt het blad, dat Sir Oswalds verklaring vereen zelvigd wordt met de losse geruchten over de behoefte aan een nationale regeering. en spoort er bij hem op aan, duidelijk te doen blijken dat hij daarvoor geen sympathie koestert., daar de Arbeiderspartij niets ge voelt voor iets dat op een coalitie gelijkt. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel. Pijnloos, ronder vermoeiend hoesten, wor den benauwdheden opgeheven, want Gi) neemt door het gebruik van Akker s Abdijsiroop de benauwdheid veroorra- kende slijm weg. Daardoor wordt ge makkelijker toetreding van lucht mogelijk. De oorraak voor hoestprikkels is weg genomen. Gij hebt Uw ademhal ngsorga- nen van ziekte-bacillen gezuiverd. Gij zult weer heerlijk ongestoord slapen. Neem voor bulten eens de Abdijsiroop Bonbons. Het Is Abdijsiroop in ..gestolden" vorm. (60 ct.) AGENDA Heden: WOENSDAG 10 DECEMBER Gem. Concertgebouw: H. O. V. Ledencon cert. 8.15 uur. Prinsenhof (Statenzaal)Raadsvergade ring. 1.30 en 8 uur. Geb. Protestantenbond. Psyoho Synthese. 8.15 uur. Palace: .Liefdesleed". Tooneel: Marijke en Janneke, 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Mary Lou. het circusmeis je". Tooneel: Duo Popty Winter. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De vrouw uit Moskou" Tooneel: Baranoff Troupe, gladiatoren, 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 11 DECEMBER Prinsenhof (Statenzaal)Raadsvergade ring. 1.30 uur. Geb. .Blauwe Kruis". Lezing door den heer H. Jansen. 8.15 uur. Remonstrantenhuis Anthroposophische Ver. eeniging Haarlem. Lezing 8 uur. Bioscoop voorstellingen Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Wat onze gemeente doet om het aantal werkloozen te beperken De werkloosheid neemt nog steeds toe. Het aantal werkloozen is te Haarlem nu reeds tot 1900 gestegen, wat ongeveer 600 meer is dan in December 1929 en 700 meer dan in de zelfde maand van 1928 Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat het Haarlemsche werkloozen-percentage in vergelijking met dat in vele andere ste den nog betrekkelijk gunstig is. Dit danken wij voor een deel aan de goede voorzorgen die de gemeente getroffen heeft. De leiding van dit zeer belangrijke werk berust bij wet houder Mrs. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en J. Gerritsz. Zooals men weet is de heer Ger- ritsz secretaris van den Ned. Werkloosheids- raad. zoodat hij nu pracfclsch kon toepassen wat hij in theorie reeds lang heeft voorge staan. Wij werden dezer dagen in de gelegenheid gesteld om alles wat de gemeente doet op het gebied van werkverruiming en rationali satie in oogenschouw te nemen. Als onze gidsen dienden de heeren D. N. de Lange, civiel-ingenieur van Openbare Werken. J. Vader, directeur van den dienst der Werk- loosheidsbestriidne en Mr. B. Taconis, hoofd commies ten Stadhuize. De gemeente kan natuurlijk niet alle werkloozen in dienst nemen. Zij heeft zich evenwel tot taak gesteld om zooveel mogelijk werk op te zoeken of te bespoedigen, waar door gedurende dezen winter 200 man extra aan arbeid eeholcen worden en bovendien den woningbouw zóó te regelen, dat daardoor de werkloosheid in de bouwvakken ook zoo veel mogelijk beteugeld wordt. Normal i eering Gouw-Wetering. De Gouw-wetering is een tocht van den Romo'enpolder. een slootje dat slingert door de weilanden ten Oosten van het Zitider Bui ten Spaarne en ten Zuiden van de Zomer- vaart.. De grond van dien polder Is voor wo ningbouw bestemd. Een gedeelte is opge hoogd terwijl al honderden huizen en ook eenïge scholen verrezen zfjn op de weilanden, waar eeniee jaren geleden de landelijke rust nog slechts verstoord werd door het geloei der koelen. Voorloonig moet de Gouw bill ven bestaan voor de afwatering van den polder. Eerst als alle grond bebouwd ls. kan het gemaaltje aan de Zomervaart afgebroken worden. Onenbare Werker, meent, dat water het stadsbeeld verlevendigt Daarom wordt de Gouw genormaliseerd. De breedte wordt 10 Meter, terwijl groene tabids van 10 Meter komen en wegen van 12 Meter De bebou wing aan beide zilden van de Gouw zal dus niet minder dan 54 Meter uit elkaar liggen. De normaliseering van de Gouw Is nu over over een lengte van 375 Meter onder handen genomen als werkverruiming. Dat ls het ge deelte tusschen het gemaal aan de Zomer vaart en het Onenbaar Slachthuis. Verder kan men nog niet gaan. omdat de andere erond nog niet aan de gemeente Is overge dragen. Hier werken reeds eenigen tlld 50 man. Een gedeelte zlfn grondwerkers, die zooveel mo- gellik worden aangevuld met In dat werk on geschoolden. Om mede te heioen ?an het trekken aan het touw van een heiblok dat do betonnen schoeiïngspalen in den grond drijft, behoeft men alleen maar kracht en uithoudingsvermogen te hebben. Hier zijn het dus eens de ongeschoolden die „aan de touwtjes trekken"! De werkloozen worden zooveel mogelijk om beurten bij de werkverruiming aan het werk gezet.. De gemeente betaalt het gewone contractloon Zoo het. eenigszir.s moge'.Uk Ls. zullen de arbeiders die nu een beurt hebben als zij werkloos blijven dezen winter nog eens in aanmerking komen. De weg langs de Zomervaart wordt dooi den tijd ook verbreed. Ten Zuiden van het gemaaltje zal de verbreerie Zomervaartweg met een brug over de genormaliseerde Gouw eaan. BU den soeeltuin van het ..Oosterkwar tier" is de plaats voor het bruggenhoofd al opgehoogd. Als het gemaaltje afgebroken kan worden, zal tusschen de nieuwe brug over de Gouw en de Zomervaart een plantsoen worden aangelegd. Dan zullen kleine booten met vee via de Zomervaart en de Gouw naar het Slachthuis kunnen varen, want de terreinen van het Slachthuis grenzen aan de Gouw. De normaliseering van de Gouw had de gemeente zonder bezwaar één, of twee, of drie jaar kunnen uitstellen, maar gebeuren moest het toch. Het is daarom goed dit werk nu ter hand te nemen, nu de werkloozen om arbeid vragen. Verbetering gasleiding. In de Slachthuisstraat zijn thans 20 man bezig met het lesrgen van gasbuizen. Er wordt een ringleiding eemaakt van de gas fabriek naar den Heeren weg. waardoor de reee'matiee gastoevoer belangrijk verbeterd zal worden. Daarmede hebben 20 man nog eeniee maanden werk. Dit werk is door de gasfabriek met, cozet verschoven tot deze periode van werkloos heid. Die 20 man tellen evenwel niet voor de bovenbedoelde 200. De gasfabriek heeft ook nog 10 man aan het werk voor het leggen van gasbuizen in de omgeving van het huis ter Zaanen. Verbreeding Rijks straatweg. De Rijksstraatweg tusschen de Jan Gijzen- vaart en de grens der gemeente (dus even ten Zuiden van den Slaperdijk) wordt ver breed. De asphaltweg heeft nu een breedte van 6 Meter. Het is nog niet bekend of die .sph&ltweg zelf verbreed zal worden of dat c!e weg alleen voor snelverkeer bestemd zal worden, terwijl er dan aan eiken kant nog een weg voor gewoon verkeer zal worden eemaakt. De plannen daarvoor zijn bij den RHkswaterstaat In studie. Voor deze wegverbreeding heeft de ge meente de slooten aan belde zijden van den weg laten demoen. terwijl nu een rioleering gelegd wordt Later komt ook gas en water aan de beurt. In de toekomst krijgt de weg tusschen de huizenrijen een breedte van niet minder dan 40 Meter. De gemeente had het rloleeringswerk nog wel wat kunnen uitstellen maar als het nu r.iet gedaan zou worden zou het toch in de komende jaren moeten geschieden, omdat de bebouwing in Haarlem-Noord steeds toe neemt. Nu vinden er 30 man werk bij, die an ders zouden rondloopen. Nu zal het riool nog ult-loozen in de Jan Gi)zenvaart, maar de aanleg wordt zoo ge maakt. dat als Haar'om nog eens overgaat tot een ander rioolstelsel om van de stin kende grachten af te komen, het nu ge maakte riool In het nieuwe stelsel kan wor den opgenomen. Het molentje in de~ Schoterveenpolder. De Schoterveenoolder achter de Kleverlaan moe', als polder behouden blijven. Daarom wordt het. bekende watermolentje opgeknapt, zoodat het weer kan draalen en malen. Openbare Werken is nu bij de van Heus- sensstraat een vijver aan het graven, die door dit molentje van water voorzien zal worden. 10 man verdienen bij dit grondwerk den kost. Het molentje zal genoeg wind vangen, want de omliggende terreinen de Stads- kweekerlj en de school- en werktuincn blijven onbebouwd. Ophooging van terreinen en wegenaanleg. Ten Noorden van de Zaanenlaan zal een groot terrein worden opgehoogd en bouwrijp gemaakt. Dit werk wordt door Openbare Werken aanbesteed, maar de aannemer moet zich verplichten dat hU het uitsluitend met Haarlemsche mannen /al uitvoeren. Hier moeten mlm tens 70 000 M3. zand gestort worden, terwijl bovendien een 40 Meter bree- de weg moet worden aangelegd, die van den Rijksstraatweg naar den nieuwen Provin cialen verkeersweg die Bloemendaal en Vcl- sen verbindt, zal loopen. Bij dit werk zal zeker voor 30 a 40 man langen tijd plaats zijn. De civiele afdeeling van Openbare Werken heeft alzoo alleen reeds eezorgd voor extra werk voor ongeveer 140 man. In het algemeen is er zooveel werk. dat vak-grondwerkers steeds aan den gang ge houden kunnen worden. De moeilijkheid la evenwel daartusschen steeds voldoende onge schoolden te kunnen plaatsen. Stratenmakers zijn niet werkloos, andera zou Onenbare Werken wel eenige straten, die nog niet aan de beurt zijn, kunnen laten op- knapnen. De stratenmakers die er zijn wor den geregeld aan den gang gehouden Woningbouw. ..Onze Woning" zal on een terrein ten Zui den van de Graaf schar) sst.raat 109 wontneen bouwen Met het grondwerk Ls een begin ge maakt De vorice maand werkten hier 10 man, deze maand 30. In Januari kan het aar.tal nog ongevoerd worden. Als het grond werk afeo'oopen ls komen de metselaars en timmerlieden aan de beurt. In het najaar van 1931 zullen de huizen ter bewoning ge reed zijn. Aan de Wileenstrnat heeft „Volkshuisves ting" 61 woningen In aanbouw. Voorloonig kunnen daar nog 50 arbeiders aan het werk Blijven. In de Indische buurt (Haarlem-Noord. tu«- schen Rijksstraatweg en het Soaame) wordt veel gebouwd. De laatste hand wordt geleed aan de 64 pemoentowonlngen. De gemeente ls met den bouw van een complex van 110 woningen nas begonnen. Verder zijn daar nog In aanbouw 56 wo- ningen voor „Eigen* Woning", 58 voor ..Eigen Haard" en 29 voor gemeentepersoneel. Deze maand ls ook nog de aanbesteding te verwachten van 25R woningen rile ten Noor don van de Zaanenlaan gebouwd zullen wor den. meer bouwwerken. De bouwkundige afkoeling van Openbare Werken heeft verschillende werken In uit voering. Aan de dne-otvnluchtschool aan den Mid denweg bobben 25 man nog ongeveer een maand werk. Aan de school in de Wilgen- straat ziln tot Februari nog 20 man onder dak. Verder zijn in aanbouw een gymnastiek lokaal aan de Wouwermanstraat een gebouw voor den Gem. Geneeskundlgendlenst in de Mr. Gerünc.straat en een tentoonstellingszaal, bij het Frans Halsmuseum. Nog Onze plantsoenen. De dienst van den Hout en Plantsoenen heeft 25 man extra aan het werk gezet. 12 lezeen nabij het Huls ter Zaanen oen plant soen aan. terwijl de overigen voetpaden aan het opknappen zijn. De Balans Uit deze gegevens blijkt, dat de gemeente Inderdaad dus meer dan 200 arbeiders extra aan het werk heeft gezet. Wanneer wij den Woningbouw meerekenen, kan zelfs gezegd worden, dat de gemeente 500 arbeiders aan het werk heeft gezet. Als de volgende maand het werk van den woningbouw goede vorde ringen maakt, zal dit aantal zelfs tot onge veer 600 stijgen. Niet meegerekend zijn dan de arbeiders die door de maatregelen der gemr~nte indi rect aan werk geholpen worden, zooals de mannen die de betonnen pal^n voor de schoeiing der Gouwwetering maken, de ver voerders van bouwmaterialen, enzoovoort. Ons gemeentebestuur heeft dus zeer be langrijk werk verricht om het aantal werk loozen in onze stad zooveel mogelijk te beper ken. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE. Ondertrouwd G. Reljdon en E M Vink; H Neeskens en A. E. Kuiper. Getrouwd: KI. Zuiver en G. A Seweuster; D. Hoogeboom en K. Dornhöfer. Bevallen: E. J. Lageweg—Wallekers. d-; H. J. WeijersSchoone, d.; E. Broekhulsv. cL Heuvel, z. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Bevallen: C. G. van der AarRooscn, d.; E, C. BuijsBalm, z.; T. SpierenburgBorst, d. Overleden G. M. van Stijn, 26 J,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5