Uit Haarlem 's Gemeenteraad. DE BECROOTINC. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 DECEMBER 1930 (Vervolg). De Proveniershuisjes. Voortgezet v;erd de gcdachtenwisseling over het voorstel van B. en W. om niet terug te komen op het verbouwingsplan van de Proveniershuisjes van het St. Elisabeths Gasthuis. De heer Klein Schiphorst (R.-K.) geloofde niet dat het moge'ljk ls, ln ver band met het bouwplan van het gasthuis, een of twee huisjes te behouden. De heer Van Llemt (R.-K.) zou, als het kon, gaarne het hoekhuis behouden voor het goede gezicht. In de „Maasbode" is zelfs een plaatje verschenen waarbij stond, dat de gemeenteraad van Haarlem besloten had de huisjes af te breken. De heer Mr. Heerkens Thljssen (R.-K.) wethouder, wees ook op de verkeerde voorlichting in de pers bulten Haarlem. Het bericht ip de Maasbode was van a tot z een leugen. De regenten zullen trachten om één huisio te bewaren, dat zou dan gerestau reerd worden. Mr. Gerritsz (SDA.P.) wethouder zei, dat de Schoonheidscommissie, die zaak be keken heeft. De commissie heeft zich on het standpunt gesteld, dat als men de gevels be houden wil, de voorgestelde oplo^smg wel goed Is. B. en W. hebben zich met dit advies der Schoonheidscommissie vereenigd. Feite lijk is al jaren geleden de beslissing over de Provemershuts.ies gevallen, toen ln groote lijnen het verbouwlnumlan van het gasthuis werd goedgekeurd. Wij moeten berusten in den toestand die nu ontstaan is. De heer Loosjes (Vrijheidsbond) heeft de heeren die hier gesproken hebben, rooit voor vardalen aangezien. Als de heer Heerkens Thijssen reeds vroeger namens regenten de toezegging gedaan had om één huisje te be houden. dan zou het verset vermoedelijk minder geweest zi»n. Na d'e toezegging kan sr"cker. hoewel Ml niet voldaan is, met het advies van B. en W. meegaan. Mevr. Maarschal 1-Komin (SJD A P.) me-mde. dat het de b"doe*ing van de regen ten is om het interieur van. een huisje te behouden. Dat is iets anders dan de heer Heerkens Tbiissen nu gezegd heeft. De huis jes waren absoluut ongeschikt voor huisjes voor ouden van dagen. De heer L o o s J e s (Vrijheidsbond)ik zou h^t. heele huisje willen snaren, niet alleen het interieur. Van het uit'okken van een stem ming zag spreker evenwel af. Janskerk-Gem. archief. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van de Janskerk voor f 35.000, beschikbaarstelling van f 11 000 voor de restauratie van de kerk en f 42.000 voor een verbouwing om de kerk perch ik t te maken voor huisvesting van hel Gom. archief, werd zonder discussie, goedge keurd. Benoemingen. Benoemd worden: Tot curator van het Gymnasium Mr. A. B '-h. Tot leden der commissie van toezicht op hel M.O., A. J. Joosten en Ds. A. M. Boeijen- ga Tot l!d van het bestuur der vereen'gin-z voer Nijverheids-onderwijs Ir. W. G. C. G ellnck. Tot leeraar aan de gem. avond,-school voor nijveiheidsonderwljs J. P. Strljtoos. Ingekomen stukken. Ingekomen waren brieven van Gedepu teerde Staten ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten inzake het ver kenen van 'n voorschot aan de R.-K. Coöpe ratieve Woningbouwvereniging „St. Jozef" G. A. voor den bouw van 61 woningen voor groote gezinnen. Tot vaststelling der huren van verschillen de in aanbouw zijnde complexen gemeente woningen. Tot hot ln erfoaeht geven van grond aan de alhier gevestigde Coöperatieve Woning bouwvereniging „Volkshuisvesting". Tot aankoop van het perceel Korte Spaar- ne no. 1. Tc: verhuur van een gedee'te van het schoolgebouw aan de Nassaulaan aan de ver- eer.iging „Zuigelingenzorg". Voorts was Ingekomen een verzoekschrift van de afdceling Haarlem der Algemeene Vereniging van Gemeente-ambtenaren in Nederland om Burgemeester en Wethouders uit te noodlgen uitvoering te geven aan de door hen gedane toezegging, dat elk jaar zou werden beoordeeld welke wijzigingen in de personeelsformatie dienden te worden aan gebracht. Een verzoekschrift van de afdeeüng Haar lem van den Metaalbond om Intrekking van de verordening op de heffing eener zakelijke belasting op het bedrijf. Een verzoekschrift van de afdeeling Haar lem der International Arbeiders Hulp om zoodanige beslissingen te nemen, dat de aanbouw van goede arbeiderswoningen in een dergelijk tempo kan geschieden, dat niet alleen met den aanwas der bevolking rekening wordt gehouden, maar dat ook de achterstand op dit gebied wordt Ingehaald. Een verzoekschrift van de Vereeniging tot bevordering van de Vakopleiding voor Hand werklieden in Nederland om een bijdrage te verkenen voor het door haar ln Ju.i 1931 te 's-Gravenhage te houden Nationaal Congres. Een verzoekschrift van Mejuffrouw M. C. Cransberg, om eervol ontslag als onderwijze res aan school 3. Gesteld werden in handen van Burgemees ter en Wethouders om prac-advies een ver zoekschrift van de Nedcrdultsch Hervormde Gemeente Schoten, om de vernieuwing en verdichting van de wijzerplaten der Juliana- kerk voor rekening van de gemeente Haarlem te doen gesohloden en een verzoekschrift van het R.-K. Parochiaal kerkbestuur van St. Bavo te Haarlem-Noord om beschikbaarstel ling van gelden voor de stichting eener school aan de Rijnstraat. Gesteld werden in handen van B. en W. ter afdoening een verzoekschrift van A. Ver loop, koopman in snijbloemen, om aan de kleine kooplieden geen steun meer te ver strekken en een verzoekschrift van R. W. Frese om uitbetaling van een bedrag van f 25.als schadevergoeding voor esn aan hem op 29 November P30 overkomen ongeval by 't oprijden van "t rijwielpad aan de rech- terzUde van de Dreef. Tenslotte nog een verzoekschrift van G. Schouten e.a.. ai en bewoners en nering- cicenden van de Warmcesstraat. om lie: daarheen te leiden, dat zeer spoedig tot ver- verbetering der verlichting van deze straat y,ordl overgegaan, Daarop hervatte de raad de aigemeene be schouwingen over de gemeente-begrooting. De Voorzitter wees er op, dat de vol gende week niet vergaderd kan worden om dat de stenografen elders moeten werken. Daarom is 't gewenscht kortheid te betrach ten, anders wordt het 1931 voor de begroo ting klaar ls, omdat Kerstmis er tusschen valt. De wethouder van Openbare Werken. M r. Gerritsz (SJD.A.P.), daarna repliceerend, deelde mede, dat B. en W. stappen bij de re- geering zullen doen tot verkrijging van een jaarlijksche bijdrage ten behoeve van de daarvoor in aanmerking komende gezinnen, bestemd voor de 26 groote gezinswoningen, begrepen in het plan van 258 woningen. De heer Klein heeft gevraagd hoe B. en W. ten opzichte van erfpacht staan. B. en W. zijn er op tegen een stuk grond in een com plex dat in erfpacht is gegeven te verkoo- pen. Bovendien wordt ook geen grond ver kocht als men meent, dat die in de toekomst voor de gemeente noodig ls. V/at de loonen van het gemeentepersoneel aangaat, meenen B. en W., dat die niet on gunstig zijn te noemen. Als de loonen onvol doende waren, zou de gemeente die moeten verhoo^n. niettegenstaande de economische omst-andighden minder gunstig zijn. Maar zoo is de toestand niet. De organisaties heb ben in het overleg de argumenten van B. en W. als juist erkend en besloten de loonsvoor- stellen voorloopig aan te houden. Elk Jaar kan de Pereonee'sformatle als dit noodig is op ondcrdeelen herzien worden. Dit moeten dan evenwel veranderde omstandig heden ziln. Bovendien is by de vaststelling gezegd, dat bil een eventueele herziening eenige functies, waarover twijfel bestond, opn'euw beoordeeld zullen worden. Mr. Sllngenbcrg Vryzinnlg-Demo- craat) wethouder van financiën. antwoordde aan den heer Boes. dat de f 225.000 aan extra belastingontvangsten in 't reservefonds voor bijzondere doeleinden gestort moet worden, om in 1931 de schadeloocstellin«r te kunnen betaten. Maar ze'fs al zou dit niet zoo zijn. dan zou men die extra ontvangst niet zonder meer in 1931 kunnen gebruiken, want dan zouden voor 1932 moeilijkheden te vreezen zijn. De heer Reirnlda heeft een'ee zaken ge noemd waarin B. en W.. in verband met den financieelen toestand, tekort zouden zyn ge scheten. Eerstens is het zieken vervoer ge noemd. Wat is er evenwel voor sociale betee- lcer.is ln gelegen, dat het particuliere verveer van zieken, als dit goed is. overgenomen wordt door de gemeente. Wat de huisvesting van den Geneeskundigen dienst betreft kan spreker mededeelen. dat aan den directeur van Orenbare Werken opdracht gegeven is een ontwerp te maken voor een nieuw ge bouw voor den Geneeskundigen dienst. Ook hier schieten B. en W dus niet te kort. Ver der heeft de heer Reinalda geklaaed over het vrcote aantal leerlingen in de klassen van het Lager Onderwijs. -In steden waar party- genooten van den heer F°inalda veel inv'eed ln de cohezes van B. en W. hebben is de toe stand minder gunstig dan te Haarlem. Haar lem had in 1929.per klasse 28.6 leerling. Am sterdam 30.5. Rotterdam 28.66, In Gronin gen is het cijfer 30.34, in Utrecht 29.24. Alleen Den Haag heeft 26.25. Uitgezonderd Den Haag is de toestand van Haarlem dus het gunstigst. De f'nancieeie toestand van een gemeente mag niet de allergrootste Invloed hebben op de salarissen van het gemeentepersoneel. al thans niet wanneer die salarissen onvoldoen de zouden zijn. Maar te Haarlem zy'n de salaris sen niet ongunstig. Vandaar dat het overleg zich met het uitstel vereenigde. De belastlng-noUtlek van Haarlem is ten onrechte door den heer Reinalda aangeval len. Haarlfem heeft zooveel mogelijk progres sie ingevoerd. De heer Joosten was onredeMjk toen hij de leenincspolitiek van B. en W. van Haarlem aanviel. De schuld ner inwoner Is on 1 Januari 1931: Haarlem f 337. Amsterdam f 498. Rotterdam f 596. Den Haag f 526, Utrecht f 454, Gronin gen f 315. Alleen Groningen is dus lager dan Haar lem. Uit deze cijfers biykt, dat de financleele politiek van B en W. van Haarlem niet zoo slecht geweest ls. Wat het Grondbedryf aangaat, is er eenlg misverstand bij de heeren Reinalda en Joos ten. Het zal ncoit noodig zijn om een 'eening aan te gaan om over de winst van 't Grond bedryf te kunnen beschikken. Wat de waardevermeerdering der erfpachts- gronder» aangaat, kan rekening gehouden worden met het feit. dat cr meer voor den grond ontvangen zal worden by een even- tueelen verkoon. Als men eeuwigdurende erf pacht zou hebben, zou men den canon kun nen kapitaliseeren. Wil ontvangen voor de erfpachtsgronden f 240.000. BU een taxatie tegen een rentestandaard van 4 1/4 pet. zou het kapitaal f 5.647.000 zyn by een rente van 4 1/2 pet. f 5.330,000. De schatters hebben de waarde op f 5.053.000 gesteld. Deze proef op de som toont dus aan. dat de schatting aan den veiligen kant geweest is. De heer Reinalda: gy profiteert van den lagen rentestandaard. Als over 5 Jaar de rentestandaard 3 pet. is, kan u er nog eenige millioenen opleggen! Het voorstel van B en W. tot overboeking van de helft van de winst vau bet Grond bedrijf naar het algemeene reservefonds werd aangenomen met 23 tegen 14 stemmen. De S.D.A.P. en de communisten stemden tegen. Hierop werd begonnen met de behandeling der hoofdstukken, eerst ALGEMEEN BEHEER. Dc adj. commies oo het Gem. Archief. Bij post 361 van het Gem. archief kwam in behandeling het voorstel van de heeren Loosjes C.5., om thans over te gaan tot aan stelling van een adjunct-commies. De heer Slin gen berg VrUz.-Dem.) wethouder, deelde mede, dat, toen b eek. dat er voor de begroottng van 1931 bezuinigd moest worden, door B en W. besloten ls de benoeming van een adj. commies op het ar chief vcorloopig r.og even uit te stellen. De adj. commies blijft evenwel op de personeels la: ma. ie staan. Dc heer Van Llemt 'R-K."1Dat is zui nigheid die de wysheiri bedriegt. Dc archi varis heeft thans slechts een klerk, dat is absoluut onvoldoende. Er zitten thans men- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. «maakt.blanke tanden. schen op het archief te snuffelen in dingen waar ze niet mogen aankomen, alleen omdat er geen voldoende toezicht is. De heer Loosjes: VrUheidsbond) hangt de financieeie toestand te Haarlem op i 2400? Dat is niet aan ie nemen! Als het archief naar de Janskerk gaat verhuizen, is het ge wenscht, dat de nieuwe man zich al wat heeft ingewerkt. Mr, Sllngenberg: (V.D.) Vele kleintjes maken één groote IDaarom ls 'n bezuiniging van f 2409 van beteekenis. Op het archief kernen per dag misschien 2 of 3 menschen. Het is belachelijk te zeggen, dat de uitbreiding van het personeel geen dag en geen nacht kan wachten. De heer Joosten: (SD.AJ.) het lijkt mij gevaarlijk nu reeds van de personeels formatie te gaan afwyken. Het voorstel van den heer Loosjes es. werd aangenomen met 20 tegen 14 stem me tv Dc telefoon der raadsleden, De heer Oversteegen Communist) vroeg hoeveel gesprekken raadsleden per dag per telefoon voor rekening der gemeente mogen voeren. De heer Joosten: (S.D.A.P.) nu vergoeden B. en W. f 85 per toestel, dat is te hoog. f 60 UJ'kt spreker voldoende. Dan kunnen zij 480 gesprekken per jaar voeren. Op den post kan dus f 675 bezuinigd worden. De heer Overstee gen: (Communist) 11/2 gesprek per dag is te laag. De heer P e p er t Communist) wilde het bedrag van f 85 handhaven. 4 gesprekken per dag is niet te veel. De heer B ij voet (R.K.)De leden die vroe ger als een telefoon hadden kry-gen geen vergoeding van f 85 per jaar. De Voorzitter: dan moeten zij de ge sprekken voor de gemeente gevoerd maar aan den ontvanger opgeven. De heer Joosten: (S.D.A.P.) het beste is, dat de gemeente in het vervolg aan elk raads lid f 60 voor zyn telefoon vergoedt. Algemeene instemming. Het voorstel van den heer Joosten werd aangenomen met 27 tegen 8 stemmen. De Voorzitter: maar een raadslid dat geen telefoon neemt, krygt die f 60 niet! (gelach). De heer Joosten (S.D.A.P.) wilde ook de f 100 schrappen voor de vertering ten behoeve van de bureaux van stemopneming. Dit werd zonder discussie aangenomen. Reclame voor Haarlem. De heer Van Llemt (R.K.) had er geen bezwaar tegen om f 1000 beschikbaar te stellen voor het maken van reclame voor Haarlem, mits dit een goede reclame is. De heer Visser (Chr.-Hlst.) opperde op nieuw het denkbeeld een goede reclameplaat te laten maken. De heer Groenendaal: (S.D.A.P.) ik heb gehoord, dat er een film voor Haarlem gemaakt zal worden. Gaat dit ook van die f 1000? De Voorzitter: Ja, het wordt ovei 1930—1931 verdeeld. "Wethouder Mr. Sllngenberg: (VrUz Dem.) wy zullen ons ook beraden over het denkbeeld om een plaat te laten maken. De heer Visser (Chr.-Hist.) wilde de pos! van f 1000 met f 750 verhoogen. Dan hebben B. en W. ook geld voor een plaat. De Voorzitter: het is niet noodig. Als B. en W. aan de f 1000 te weinig hefciben. zullen zy meer aan den raad vragen. Het voorstel van den heer Visser werd met 31 tegen 5 stemmen verworpen. Brandverzekering. Op een vraag van den heer Joosten VsJ D. A. P.) beloofden B. en W., dat een staat opgemaakt zal worden hoeveel premies aan brandverzekering door de gemeente in 20 jaar betaald is en hoeveel uitgekeerd is aan brandschade. OPENBARE VEILIGHEID. De heer De Vos (S.DAP.) gaf de heeren v Kessel c.s. in overweging om het voorstei Inzake de salarissen der hoofdagenten terug te nemen, omdat de zaak anders weer naar het Georganiseerd Overleg zal móeten. Er ls in de afdeelingen aangedrongen om meer verkeersagenten te piaatsen. Door B. en W. is gezegd, dat dit niet kan omdat er geen 3genten beschikbaar zyn. Toch zou spreker aandringen te overwegen of er niet enkele agenten aan den gewonen dienst onttrokken kunnen worden. Bij vernieuwing zou spreker willen pleiten voor het invoeren van stop-borden voor ver keersagenten. De verkeersspiegel by de zyibrug voldoet niet aan de verwachtingen, omdat er slecht spiegelglas in zit. Naast een algemeene ontwikkeling die een politie-agent noodig heeft, moet hy ook on- partydig zyn. Die onpartijdigheid moet ook betracht worden by arbeidsconflicten. Is het de bedoeling den politiepost in het Proveniers huis op den duur te bestendigen? Indertyd is gezegd, dat het slechts tydeiyk was. Spreker drong eveneens verleden jaar, aan op de instelling van een commissie van advies voor het politie-personeei. De burgemeester heeft ln de memorie van antwoord geschre ven, dat hy daaraan geen behoefte heeft. Dat kan juist zyn. maar het politiepersoneel heeft er wel -behoefte aan. 14 dagen geleden is in den raad een inter pellatie gehouden over de werkloosheid. Toen hebben buiten relletjes plaats gehad. De politie heeft daarby gebruik gemaakt van honden. Dit middel is af te keuren. Honden zyn gevaarlijk, omdat hun begeleider hen niet geheel in zijn macht heeft. Bovendien is het moreel af te keuren om honden op de menschen af te sturen. Gelukkig is. na een overleg met onzen fractie-voorsit:er door den burgemeester toegezegd, dat de honden niet meer onder die omstandigheden gebruikt zullen worden. De Voorzitter: u moet niet te veel waarde hechten aan het overleg met uw fractie-voorzitter. U wil nu over de bonden spreken, ik ben bereid. Honden verrichten voor de poli:ie goede diensten. De heer de Vos: (S.DAP.) dat weet ik, daar gaat het ook niet tegen, alleen willen wy niet, dat de honden op demonstranten worden losgelaten. Ik zou het goed vinden, als de burgemeester »n den raad de toezegging aan den heer Reinaiöa gedaan, zou herha len. De heer VanKessel (RK.) zou het goed vinden als voor ae Jonge agenten eens een cursus gegeven werd in wellevendheid. Da politie moet tegenover het publiek wat mil der gesiemd worden. De politie is er voor he: publiek, niet het publiek voor de politie. 's Morgens zijn er eenige agenten op de Groentemarkt. Er zUn agenten die tactisch optreden en daardoor alles gedaan krijgen. Daarom zou het goed zijn als er steeds vaste agenten naar de Groentemarkt gestuurd wer den. Er zyn nu agenten die nevenbetrekkingen vervullen. Het zou goed zyn als bepaald werd. dat die menschen binnen een zeker aantel jaren van die by betrekkingen moeten af zien. Spreker pleit- er voor cm zijn voorstel in zakt de salarissen der hoofdagenten aan te nemen. Het betreft hier agenten die reeds op jaren zyn. De hoer Oversteegen (Communist) zei dat hy een vraag heeft luidende: Is de Bur gemeester bereid den Raad mede te deelen, welke beweegredenen hem er toe hebben ge leid om het experimenteeren van Pail Diebei, den athelstischen tegenhanger van de z.g. heilige uit Konnersreuth. Thérëse Neumann, hier ter stede te verbieden? De Voorzitter: die zaak is nu niet aan de orde. De heer Reinalda: (S.D.A.P.) by de behandeling der gemeentebegrooting heeft de raad de bevoegdheid om alle zaken de politie betreffende aan de orde te stellen. Spreker en zyn party hebben evenwel geen behoefte steun te verleenen aan vragen van het raadslid Oversteegen. De Voorzitter: de vraag is my b.' wyze van interpellatie toegezonden. De raa< meet nu beslissen of deze vraag aan de ordf- gesteld zal worden. De raad besliste met 33 tegen 2 stemmen dat daarvoor geen reden was. De heer Oversteegen: (Communist) ik zaï nu niet meer over de interpellatie zelf spreken, maar wel de zaak zelf behandelen. Er is over de beslissing van den burgemeester die de demonstratie verbood onder de ar beiders veel ontstemming. He.geen Paul Diebei biedt mag vry onderzocht worden dooi artsen en andere deskundigen. De NP.Ct. heeft medegedeeld, dat. Paul Olebel te 's Gravenhage voor 60 doctoren en journalis ten heeft gedemonstreerd. Er was geen reden om de demonstratie te verbieden. Blijkbaar worden zulke demon straiies door de R.K. overheid tegengegaan. Paul DIebel doet hetzelfde als Thèrëse Neumann, die door de R.K. als een wonder wordt aanvaard. Mr. B ij v o e t (R.K.)u raaskalt! De heer Peper: (Communist) betoogde, dat de arbeiders by hun pogingen om hun positie te verbeteren steeds stuiten op het georganiseerde verzet van de tegenpartij, de bezittende klasse. Te Haarlem zyn de ar beiders die naar de raadszaal wilden trekken, om te vernemen wat de raad inzake de werk- loozen beslo:en had. door honden weggejaagd. Blijkbaar had de politie van het gebruik der honden afgezien reeds vóór de heer Reinalda daarover met den burgemeester gesproken had. De afkeuring in de pers was dan ook algemeen. Maar al blijven de honden thuis, het beestachtige bij cle politie tegenover de arbeiders blijft. Eenigen tijd* geleden heeft een organisatie van politiepersoneel by den burgemeester ge klaagd over het optreden van een lid van het inspecteurscorps. Die inspecteur liet zich laag- dunkend uit over zyn superieuren en lnfe rieuren. De voorzitter van die organisatie kreeg toen een brief thuis, dat als hy nog eens zoo'n brief schreef, hij ontslagen zou worden. Dit is een bespotting der organisatie. Het afkeurenswaardige optreden van dien in specteur duurt voort. De geest onder hei corps is daardoor slecht. De betrokkene voelt zich geprotegeerd door de hoogste politie autoriteiten. Het is noodig, dat een onderzoek wordt ingesteld, opdat aan die ongewensohte toestanden een einde wordt gemaakt. De heer Klein: (R.K.) wees er op, dat het voorstel over de salarissen der hoofd agenten redelijk is. Wat de relletjes te Haar lem betreft, is door de Tribune toegegeven, dat die georganiseerd waren. Spreker bracht hulde aan de politie dat zij waakzaam was. Gebruik van de honden heeft spreker even wel dadelijk afgekeurd. De hond kan wel voor de bescherming van de poiitie dienen, maar hij mag niet gebruikt worden ais aanvallings- wapen. Geroep: de sterke poot! zoo ver volgde de heer Klein gezegd, dat er te vredenheid bestaat over de motorboot. Ja, de stroopers zijn tevreden, want de boot maakt zoo'n lawaai, dat zy de politie hooren aankomen en tyd hebben om naar een café te gaan om een potje bier te koopen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) zei, dat het Haarlemmerhoutpark niet zoo intens door de politie bewaakt wordt als gewenscht is. Ook de verlichting laat daar te wenschea over. Er is over de taak der politie gesproken. Die taak is moeiiyk. De politie wordt vaak gebruikt als stootblok tusschen de twee stroomingen in de maatschappy. Het is dus goed dat de raad alle aandacht wydt aan de politie. De politie te Haarlem heeft gebruik gemaakt van twee machtsmiddelen die af te keuren zyn. Allereerst de hondenbrigade. Het is goed om honden te gebruiken tegen een misdadiger die een politie-agent aanvalt, maar het af te keuren om arbeiders die be- toogen aan te vallen mat een hondenbrigade. Die brigade was er b'.ykbaar op afgericht. Met instemming heeft spreker al vernomen, dat de honden niet meer voor dit doel ge bruikt zullen worden. Nu artikel 188 der Gemeentewet. Er is hier te Haarlem by verschillende experimen ten verschillend gehandeld. Als vrijdenkend sociaal-democraat heeft spreker geen behoef te aan de experimenten van Paul Diebel. Maar als Marion in den schouwburg optreedt, zyn dat ook kunstjes. Maar waarom wordt het eene toegestaan en het andere verbo den? De heer Castricu m (R.K.)wees er op dat de stad zich steeds uitbreidt. De politie moet voor afdoende veiligheid zorg dragen. Waarom wordt by de verkeersagenten geen gebruik gemaakt van lichtsignalen? Er zijn veel gevaarhjke punten, byv. de Amster- damsche Poort en de zyibrug. Spreker dien de een motie in om op die punten ty-dens de spitsuren een verkeers-agent te zetten. De politie treedt af en toe, wanneer het zondaars tegen de verkeersvoorschriften betreft, wel eens al te gemakkelijk op. Als er drie of vier fietsryders naast elkaar ry- den, levert dat een gevaar op. Niet alleen demonstraties van Paul Diebel moeten verboden worden, maar ook boks wedstrijden in het openbaar. Voor het optre den van den burgemeester in deze aange legenheden heeft spreker slechts lof. Het gebruiken van politiehonden tegen be- toogers kon evenwel r.iet goedgekeurd wor den, Maar het is ook verkeerd dat de werk- 1 loozen opgehitst worden door verkeerde lei ders. Daar zit allereerst dc fout. De heer Van Llemt (R.K.) rel. dat er nog niets gebeurt is om aan den Koninginneweg de toegezegd vluchtheuvel te maken. Het is toch zeer noodig dat die er komt, want de toe stand is daar zeer gevaarlyk. Kunnen B. en W. het fietsrfjden in de Pandpoort niet verbieden? De heer Mr. Bijvoet (R.K.) zei, dat on langs besloten is dat op den Wagenweg ca den Schoterweg het auto- en motor verkeer op den asphaltweg moet plaats hebben en het fletsverkeer op de kleine steentjes. Er is toen evenwel niet gedacht aan de me: paar den bespannen wagens. Die zijn nu ook aan gewezen op de kleine steentjes. Dat is niet goed, zcodat het bewuste artikel der Politie verordening herzien zal moeten worden. Spreker zal niet spreken over het geval- Diebel, omdat hij meent dat de burgemees ter in deze geen verantwoording aan den raad schuldig is. Er is evenwel g:-en sprake van, dat de R.K. kerk het geval Neumann als een wonder exploiteert. Ik kon dus aan den heer Oversteegen zeggen: u raaskalt. De heer Oversteegen (communist)ik zal het u bewyzen. Wat de honden betreft, neemt spreker een andere houding aan dan eenige andere heeren. De betoogers hadden yzeren staven iiuhun bezit, alsook stesnjn. De politie moest maatregelen daartegen ne men die zoo onschuldig mogelyk zyn. Klap per. met een gummistok of sabel kunnen erger aankomen dan een hondenbeet. Een nog beter middel kan evenwel de brandspuit zyn. De Voorzitter: Hoe moeten wij dat toepassen? Mr. Bijvoet (R.K.) Op de Groote Markt kan test een slang op de waterleiding gezet wor den. De meeste demonstranten zijn slacht offers. De personen die ophitsen blyven hier zitten by het genot van een kopje thee en een koekje en loopen geen kans een hon denbeet op te loopen. In de avondzitting was het eerste de heer Visser (Christelyk-Historisch) aan "nes woord. Hy had een wcord van waardeering voor de politie. Met tact en bezadigdheid weet zU meestal goede resultaten te bereiken. Spreker hoopt evenwel dat het by één ex periment met de honden zal blyven. Wat de andere experimenten betreft, is er veel ou derscheid tusschen het bloedige experiment van Diebel en het experiment van den hel derzienden Marion. Over de waarde van het experiment van Diebel wil hy het evenwel niet hebben. Spreker zou het gewenscht vinden als de motorbrigade werd uitgebreid. Zuinigheids overwegingen kunnen hier niet gelden, want wat voor de politie noodig is, moet er ko men. De heer Boes (VrUzinnig-Democraat), sloot zich aan bij de sprekers die het gebruik van honden bij de werkloozenrelletjes af keurden. Wat de opvoeding betreft schiet de politie te kort waar het de veiligheid van het ver keer betreft. Er kon veel meer gedaan wor den. De politie moet het niet winnen met processenverbaal maar met tactvol optie- den. De heer Adrian (Vryheidsbond) vond het verkeerd dat de rijweg van den Heeren- weg nog niet afgesloten is voor fietsers. Het is een ryksweg, maar er kan In deze toch drang van B. en W. op het rijk uitgaan. Er is veel gesproken over cle honden der politie. Spreker prefereert evenwel een hon denbeet boven een sabelhouw, ook al is dlc hond geen vegetariër. Het experiment van Diebel is geen novum in de wetenschappeiyke wereld. Spreker meent evenwel, dat Diebel zich onder valsc'nc vlag aanmeldt, want de R.K. kerk heeft het geen Thérèse Neumann doet, niet als een wonder erkend. De heer Wolzak (A.R.) vroeg hoe het staat met de onderhandelingen inzake de wegen in den Waarderpolder. Het is aan te bevelen, dat de opstakels op het Houtplein bij den Wagenweg zoo spoe dig mogelyk zullen worden opgeruimd. De heer Koppen (S.D.A.P.) zei, dat het autobusverkeer nog niet is wat het wezen moet. De buitenwijken worden niet voldoende geholpen. Is het niet mogelyk de stopplaat sen op de Groot Markt op één plaats te be- palen.Nu zijn er twee overstapplaatsen en dit sticht verwarring. Ook zou het beter zijn om den tusschentijd tusschen de bussen te ver kleinen. De voorzitter zei. dat de honden doo* de politie juist uit utiliteitsoverwegingen ge bruikt zijn. Het geldt hier biykbaar ook: onbekend maakt onbemind (gelach). De honden zyn uitsteken gedresseerd. Het is niet waar dat de honden op de menschen worden losgelaten. Zy loopen aan een lijn van 1 1/2 Meter. De honden bijten wel, maar zij byten niet door. Ik tart aan te toonen, dat er iemand ernstig gebeten is. Het waren slechts huidaandoeningen. Toen Donderdag avond een afkeurend artikel in de N.RCt. verscheen is spreker er door enkele leden van B. en W. over aangesproken en tenslotte ook door den heer Reinalda. De veiligheid der politie staat of valt niet met het gebruik van twee schapen van honden (protesten). Ja de honden zyn schapen, niet gevaar lijk. Toen er zooveel protesten kwamen heeft spr. gezegd, dat hij er verder van zou afzien. Dan moet maar weer de sabel gebruikt wor den. In Rotterdam en Amsterdam heeft men bereden politie en dat is veel ernstiger. Spre ker is overtuigd, dat er nog een tijd zal ko men, dat men de honden toelaatbaar zal achten. Ik en de Commissaris moeten ook rekening houden met de mentaliteit in hst corps. Men moet bedenken dat de relletjes zyn voorbereid door twee personen die hier in den raad zitten. D.at wisten wy. Als men dat bedenkt, begrypt men dat de sabelslagen mokerslagen worden. Geroep: Dan hebben de agenten gelijk. De burgemeester vervolgdeWat de honden doen is minder ernstig dan een klap met een gummistok. De raadsleden moeten eens nader kennisnemen met het werk van de honden. De heeren Peper en Oversteegen moeten bedenken dat zij verantwoordelijk zyn voor de relletjes en als er dan eens harde klappen vallen, dan zyn niet de autorite::en daar voor aansprakeiyk, maar zy die de werkloo- zen opsteken. Brandslangen zijn niet altyd te gebrui ken. De demonstranten verschuilen zich soms ln steegjes. Er zou geen personeel gene?? zijn om overal standpypen op de waterleiding te schroeven. Een "koude waterstraal in dezen tyd is ook niet zoo aangenaam. Spreker tan niet toezeggen, dat dc poll:::- honden niet meer gebruikt zuilen word::». Er moet met de omstandigheden rrk?n:ug gehouden worden. Spreker zal evenwel .r.. s de stemmen uit den raad rekening houden. Ais de wet een commissie van advies vooï

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10