Aspirin De haven te IJmuiden. UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 DECEMBER 1930 VELSEN Raadsvergadering van Velsen (Vervolg der zitting van Woensdagochtend). BEHANDELING DER GEMEENTE-BEGROOTING. Wethouder Schilling zet zijn repliek ▼oort. Den heer Maas beantwoordend, geeft spreker als zijn wensch te kennen, dat er in Velsen nog eens een Maatschappelijk Hulp betoon zal komen. Hij zou echter niet gaarne den heer Maas willen adviseeren, het R. Hulpbetoon op te heffen. Hij hoopt niettemin dat de heer Maas nog eens met zulk een voorstel zal komen. Den heer Bosman ant woordt spreker, dat hij gaarne wil vergeten, als men eens onvriendelijk tegen hem is ge weest. Dit verwacht hij ook van anderen, maar dan moot men niet haatdragend zijn. Hij belooft den heer Vermeulen, gaarne diens wenk ten opzichte van de as. raadsverkie zingen ter harte te zullen nemen. Maar hij weet niet. wat de anti-rev. partij te clien opzichte binnen vier muren zal besluiten. Spreker werkt liever fn het openbaar. En wat tenslotte de zonde der werkloosheid betreft merkt spreker op, dat de grootste zondaar het dikwijls nog het beste heeft. (Gelach). Hierna zijn de replieken afgeloopen. Te half één wordt de zitting geschorst tot half drie. De vijfde zitting. Te half drie wordt de zitting heropend. Allereerste worden de begrootingen der be drijven zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Behandeling der posten. Bij post 69: Kosten van het offfcieel raads- verslag, bepleit de heer Roelse om daar meer publiciteit aan te geven, vooral omdat dit nu zoo goed is. De voorzitter zegt overweging toe, al verwacht hij er niet veel succes van. De post word goedgekeurd. Bij post 39 vraagt de heer Homburg een betere huisvesting voor de politie. De voorzitter antwoordt, dat er plan nen aanhangig zijn. Bij post 99: Brandweer, stelt de heer Schaar voor, de voorgestelde verhooging van de belooning voor den commandant en den ondercommandant niet aan te nemen. Dit voorstel wordt verworpen. De post wordt goedgekeurd. Bij post 100: reddingsmiddelen, vraagt de heer Van der Steen om ook aan de politie een vlet met aanhangmotor te geven, opdat zij beter kan helpen bij het redden van een drenkeling. De burgers kunnen nu beter helpen, dan de politie, zooals hij dezer dagen nog geconstateerd heeft. De heer Vermeulen is van oordeel, dat dit niet helpen zal. Het zal veel te veel op onthoud geven. In het door den heer Van der Steen genoemde geval heeft de politie gedaan wat zij kon. De voorzitter zal het met den Com missaris van Politie bespreken. De post word goedgekeurd. Bij post 103: Kosten verlichting, bepleit de heer Homburg een betere verlichting in sommige gedeelten der gemeenten, vooral op drukke verkeerspunten. De heer Zwanenburg (R.-K) vestigt er de aandacht op, dat de weg naar den politiepost in Jan Gijzenvaart 's avonds wegens de duisternis niet te vinden is. De heeren Visser, Schaar, Bos man en Sluiters noemen ook eenige pun ten, die beter verlicht behooren te worden Wethouder Tusenius zal met deze wen ken rekening houden. Hij vraagt, om voort aan niet te wachten tot de behandeling van de begrooting, om verbetering te verkrijgen. Het ministerie van Waterstaat is echter even eens in gebreke gebleven. Ook vestigt hij er de aandacht op, dat de prijs van den elec- trlschen stroom zoo duur is. De post wordt goedgekeurd. Bij past 126: Kosten bestrijding der tuber culose. bepleit de heer Roelse, aan de be trokken vereentging een grooter subsidie te geven. De heer Vermeulen draagt aan deze vereeniging een goed hart toe, maar hij vindt het toch een verkeerd standpunt, aan een vereeniging ongevraagd meer subsidie te geven. Wethouder Nijssen spreekt in gelijken geest. Bovendien is het gemeentebestuur altijd bereid om financieel bij te springen in uit zonderingsgevallen. Wethouder Tusenius bepleit met warmte meer waardeering voor het prachtige en be- langelooze werk ten bate van de gemeen schap. Het is toch eigenlijk beneden de waar digheid van zulk een vereeniging om met lootjes te venten, teneinde aan de noodige geldmiddelen te komen. Bovendien worden zij daarin nog door allerlei politioneele be palingen belemmerd. Spreker vindt het dus wel heel goed. dat deze discussie hier wordt gehouden, want dan kunnen de menschlie- vende bestuurders te weten komen, dat het gemeentebestuur bereid is om dieper in de beurs te tasten. Wethouder N ij s s e n maant nog eens tot voorzichtigheid aan, ook omdat er nog een andere dergelijke vereeniging in de gemeente bestaat, namelijk „Herwonnen Levenskracht", wier leden ook ingezetenen zijn. Wethouder Schilling is van oordeel, dat er nog lang niet genoeg geld voor de tuber culosebestrijding wordt uitgegeven. Maar het Rijk moet meer meewerken. De post wordt goedgekeurd. Bij post 149 klaagt de heer Vi s s e r over te weinig vergaderruimte. Hij bepleit het bou wen van een gebouw voor dit doel van gemeentewege. Wethouder Schilling zegt. dat het ge brek aan vergaderruimte nog niet zoo nijpend is. Er zijn nog vergaderzalen genoeg, ook al moet men misschien een een eindje loopen. Men moet rekening houden met bezwaren, die daartegen o.a. in Zaandam en Haarlem zijn aangevoerd. Wethouder Tusenius meent, dat spoedig de tiid zal komen, dat men het bouwen van een Stadsgehoorzaal in het centrum der ge meente noodzakelijk zal achten. In IJmuiden is een groote zaal, die van „Thalia", maar die blijkt dikwijls te klein te zijn Wethouder Schilling: „Zeker voor je A VR.O.-bijeenkomsten(Gelach.) De post wordt goedgekeurd. Te 4.15 uur verlaat de voorzitter de vergadering. Wethouder Duhnebler neemt de leiding fever. Bij post 83: Onderhoud van straten en pleinen, stellen de heer Dalmeijer c.s. voor, den Brederodeweg te Santpoort te ver- breeden. De heeren Groeneveld c.s. stellen voor. in 1931 den Verlengden Koningsweg, aansluitende aan de gemeente Wijk aan Zee en Duin, te verbeteren. Wethouder Dunnebier zegt, dat B. en W. over deze voorstellen advies zullen uit brengen. De heer D a 1 m e ij e r bepleit het maken van een afzonderlijk voetpad langs den Rijks straatweg. De voetgangers loopen daar over de fietspaden en worden door de laatsten vaak omver gereden. Die toestand is onhoud baar. Wethouder Dunnebier zegt overweging toe. Verschillende leden vragen verbetering van sommige straten en wegen. Bij post 190: Onderhoud en plantsoenen zegt de heer Schaar, tot zijn verbazing ge zien te hebben, dat het aanleggen van een plantsoen op het Kennemerplein f 7000. moet kosten. „Wat komt daar in vredesnaam in?" vraagt spreker. Wethouder Tusenius: „Sinaasappelen en bananen!" Wethouder Dunnebier antwoordt, dat men alle bijzonderheden In de stukken heeft kunnen vinden. De heer Maas vraagt, of bij dit bedrag ook de fontein begrepen is. Wethouder Dunnebier antwoordt be vestigend. Te 4.50 uur komt de Burgemeester weer ter vergadering. Bij post 226: Openbaar gewoon lager on derwijs, stellen de heeren D a 1 m e ij er c.s. voor, over te gaan tot uitbreiding van het tandheelkundig onderzoek op de scholen. Zij stellen voor B. en W. uit te noodigen met een desbetreffend voorstel te komen en het noo dige crediet aan te vragen. De voorzitter stelt voor, dit voorstel In handen van B. en W. om advies te stellen. Aldus besloten. Bij post 352: Verstrekking van gemeente wege van voeding cn kleeding aan school gaande kinderen, vraagt de heer Roelse hoe het staat met de schoolvoeding. Wethouder Tusenius antwoordt, dat er nog slechts één aanvraag is binnengekomen. Hierover zal spoedig een beslissing worden genomen. Spreker hoopt, dat de schoolhoof den tijdig inlichtingen zullen geven. Te half zes vraagt de voorzitter, of de raad ook 's avonds wil vergaderen, of de begrooting nog in deze middagzitting wil af handelen. De raad besluit de begrooting af te han delen. Bij post 418: Subsldiën aan armbesturen, vraagt de heer Visser, om het geraamde bedrag van f 138.000 met f 10.000 te ver- hoogen of dit anders te brengen op den post Onvoorziene Uitgaven. Wethouder Nijssen antwoordt, dat het bedrag geraamd is naar aanleiding van de uitkomsten der vorige jaren. Mocht het blij ken, dat het bedrag niet voldoende is, dan zullen B. en W. voorstellen om het te ver- hoogen. Bij post 437: Subsidie aan de vereeniging .IJmuiden's Bloei" vraagt de heer Maas, het voorgestelde subsidie van f440 t,e ver- hoogen, omdat deze vereeniging zoo uitermate nuttig werkzaam is. De v o o r'z i 11 e r is het met den heer Maas eens, dat het werk van deze vereeniging tot groote tevredenheid stemt. Een andere vraag Is echter, of deze vereeniging niet op dezelfde INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Zijn gestadigen strijd mef water, weer en wind, doet hem zeker vroeg of laat do onaangename gevolgen van zijn beroep ondervinden. Onverbiddelijk komt dan rheumatiek en jicht opdagen. Het is dus ook voor nem zaak, bijtijds Aspirin-Tabletten, te nemen. eentg op de wereld wijze behandeld moet worden als de andere verecnigingen. Wethouder N ij s s e n meent dit laatste ont kennend te moeten beantwoorden. De gelden, die deze vereeniging voor de versiering ter gelegenheid van de sluisopening besteed heeft zullen terugbetaald worden. De heer Maas verklaart zich bevredigd. De overige posten worden alle ongewijzigd goedgekeurd. „De Toorts" te Santpoort. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ken op een verzoek om subsidie van de stich ting eigen gebouw „De Toorts". De voorzitter wil echter niet dadelijk „nen" zeggen. Eerst wil hij eens onderzoeken, wat daar gebeurt, om te boordeelen of er aan leiding is om een subsidie toe te staan. De raad vereenigt zich hiermede. DE GEHEFLE BEGROOTING WORDT DAARNA MET ALGEMEENE .STEMMEN GOEDGEKEURD. De voorzitter dankt den raad voor de aan gename wijze, waarop ditmaal de begrooting behandeld is. Hij had er eerst een zwaar hoofd in, maar tot zijn genoegen heeft de raad het hem niet moeilijk gemaakt. De voor zitter dankt ook de ambtenaren voor het om vangrijke werk, dat zij voor deze begrooting verricht hebben. Elk jaar neemt dit toe. Ten slotte dankt de voorzitter namens den heelen raad den heer Groeneveld, die beide dagen op speculaas bij de koffie getractcerd had. De meeste raadsleden nemen met een handdruk afscheid van B. en W. VEREENIGING „PAPYRUS". De vereeniging „Papyrus" zal op Maandag 15 December in het gebouw „Concordia" een voordrachtavond geven, waar als spreker zal optreden de heer A. Alt, toonkunstenaar uit Bolsward met het onderwerp: „Opera Tann- haüser of de Zangerskamp op den „Wart- burg". IJMUIDEN. TOONE EL VEREENIGING „NUTTIG EN AANGENAAM". Bovenstaande vereeniging voerde voor de leden, donateurs en genodoigden in het Ge bouw voor Chr. Belangen het stuk „De andere vrouw" op. De heer Van Leeuwen opende den avond met een welkomstwoord: hij deelde mede. dat deze avond werd gegeven om de kas der vereeniging te sterken. Voor dit doel werd eveneens een verloting gehouden. Alle rollen werden zeer goed gespeeld en er werd dikwijls hartelijk gelachen om de aardige verwikkelingen. Deze avond mag in alle opzichten geslaagd genoemd worden. RK. MIDDENSTANDS VEREENIG ING EN VEREENIGING IJMITIDEN-OOST. Bovengenoemde vereehigingen hielden Woensdagavond een openbare vergadering in de concertzaal van „De Griffioen", waar als spreker optrad de heer M. Krop veld. oud- Rijks-middenstandsadviseur en voorzitter van de afdeeling „Kleinhandel" van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Graven- hage. ,De voorzitter de heer J. Stevens heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder pater Ernestus, geestelijk adviseur der Hanze en de heer directeur en de procuratiehouder der Middenstandsbank te Haarlem. De heer J. Kropveld behandelde de alge- ineene middenstandsbelangen, Hiebbij toe sprak hij het te veel aan winkeliers en het op afbetaling koopen van installaties voor het inrichten van een zaak. Ook werd de mid denstandsbank besproken. VERLOTING De vereeniging tot bestrijding der Tuber culose te Velsen houdt wederom een verlo ting met zeer mooie prijzen. De loten kosten slechts 10 cents. Het was Woensdagavond enorm druk in de Oranjestraat, waar alleen reeds 7700 loten werden verkocht. In drom men stonden de menschen te wachten om een lot te bemachtigen. TOONEELVEREENIGING „VARIA". De tooneelvereeniging „Varia" speelde Dinsdagavond te Utrecht als eerste deel neemster mede in het concours, uitgeschreven door „Nicolaas Beets" aldaar. Zij kwam uit met het stuk „Demon". BEVERWIJK HEYERMANS-AVOND In het Kennemer Theater gaf het Groot Volkstooneel, bestaande uit leden van het Ensemble Bouber, voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, een welgeslaagden tooneelavond waarop drie van Heyermans' meest bekende éénacters, n.l. Nocturne, Het Kind en Het Kamerschut op voortreffelijke wijze werden opgevoerd. Het vrij talrijk publiek toonde zich voor Heyermans' werk zeer toegankelijk en wist het geboden e dan ook volkomen naar waar de te schatten. BLOEMENDAAL WITTE KRUIS In de gisteravond gehouden bestuursver gadering van het Witte Kruis werd met groo- ten dank de weldadigheidsavond herdacht, die een flink batig saldo in de. kas van de Wijkverpleging heeft gebracht. Hierdoor is een reserve gevormd, waardoor voorloopig de Wijkverpleging goed kan func- tioneeren. Daar evenwel in de vergadering tot uiting Bijzonderheden over de sluizen en hef Noordzeekanaal. Onderhoud met den nieuwen havenmeester, den heer J. Seyffert. (Van onzen correspondent.) Wij hadden een onderhoud met onzen nieuwen havenmeester, den heer J. Seyffert en vroegen hem een en ander van zijn loop baan en van de sluizen te IJmuiden te vertel len. Hij begon met mede te deelen, dat hij zijn opleiding gedurende de jaren 19011904 had genoten aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. Vervolgens heeft hij een jaar bij de Holland-Amerikalijn als vier de stuurman gevaren en was toen overgegaan naar de Stoomvaart Mij. „Nederland", waar hij alle rangen had doorloopen en de laatste 10 jaar als kapitein voer. „Toen ik op 29 April 1930 met de Rotti binnenkwam (zoo vervolgde de heer Seyf fert) hoorde ik, dat de plaats van haven meester te IJmuiden vacant kwam en daar ik nu wel eens een poosje aan den vasten wal en te midden van mijn gezin wilde doorbrengen, besloot ik te solliciteer en en met succes, 16 October trad ik in dienst, zoo dat ik nu geheel en al met mijn nieuwen werkkring vertrouwd ben geraakt. Op onze vraag of de nieuwe sluis (de Noordersluis) aan de gestelde eischen geheel voldoet, kregen wij een bevestigend ant woord, met de mededeeling dat deze sluis tevens de mooiste is, waarin de havenmeester op zijn vele zeereizen heeft geschut. De sluis is 400 Meter lang cn 50 Meter breed en er kunnen theoretisch vier schepen van het type als de Marnlx van St. Allegonde tegelijk geschut worden. De heer Seyffert deelde mede, dat alleen op verzoek der betrokken scheepvaartmaat schappijen de uit- en thuisvarende sche pen door de nieuwe sluis geschut worden. Hoewel de sluis door H.M. de Koningin op 29 April van dit jaar werd geopend, is deze toch nog niet officieel in dienst gesteld. Doordat het Noorder toeleidingskanaal, dat naar de Noordersluis leidt, nog niet gereed is kon de nieuwe sluis nog niet volledig in dienst gesteld worden. Ook is de electrische sein installatie nog niet gereed. Er komt een ge heel nieuw systeem, vroeger werd er gevaren kleur op kleur, dus rood op rood en groen op groen, doch nu zal het internationaal systeem toegepast worden, namelijk rood als onveilig en groen als veilig. Doordat de sluizen nog niet geheel klaar zijn, zijn er ook nog geen reglementen ge maakt en schutten de groote schepen op eigen verantwoordelijkheid. Doch het gevaar is niet zoo groot, omdat de groote sche pen in de nieuwe sluis veel meer ruimte hebben en de gehcele sluis uit zoogenaamd glad werk bestaat en aan den binnenkant van hout is. De oude sluizen daarentegen met de kolk en de sluishoofden, die ten opzichte van de kolk uitsteken, zijn een be zwaar geworden voor de groote scheepvaart. Wij informeerden, of de waohttijd voor schuttende schepen in de groote sluis, langer is dan in de oude sluizen en ontvingen ten antwoord, dat de langste wachttijd thans ongeveer 20 minuten is, doch (zoo vervolgde de heer Seyffert) als de nieuwe sluis of ficieel in gebruik genomen zal zijn, zal de wachttijd ook tot een minimum beperkt worden. Het groote voordeel van de Noordersluis Is. dat aLs er een stevigen Noord-Wester bries waait en deze het water in de Noordzee tegen de kust opzwiept, zoodat het boven A. P. komt. toch in deze sluis geschut kan worden, terwijl dit dan in de midden- en de Zuider- sluis niet meer kan plaats hebben. Mocht zoo'n geval zich voordoen, dan is natuurlijk force majeur aanwezig en duurt het schutten als er veel schepen zijn, langer. Wat het schutten in de Noordersluis be treft. is het al meer malen voorgekomen, dat er vijf schepen tegelijk lagen om geschut te worden. Dit heeft nogal veel des Zaterdags plaats, als er soms 14 schepen tegelijk uit Amsterdam uitvaren, doch ook dan gaat het schutten zeer vlug. Wij vroegen hoe de nieuwe douane-afzet ting aan de sluizen werkte. Het publiek gaat er nu aan wennen en er worden geen klachten meer over gehoord. Maar zoo zei de havenmeester, het is en blijft een groote schadepost voor de hotels en de zaken in IJmuiden, daar vroeger de familie leden der opvarenden reeds des avonds vroeg te IJmuiden kwamen, aldaar inkoopen deden en overnachtten, om den volgenten dag de thuisvarenden te begroeten. Vele thuis komenden gingen dan ook wel te IJmuiden aan wal. Niemand mag nu meer van boord, alleen als een lid der bemanning, uit zee komende, wensch t te debarqueeren of als er diepgang opgenomen moet worden, wordt dit nog wel toegestaan. Op onze vraag of de Zuidersluïs (de klein ste) nog gebruikt 2a! worden als ce groote sluis officieel in gebruik genomen zal zijn. kregen wij ten antwoord, dat de Zuidersluis dan voor de binnenvaart en dë aniddensluis nog voor de groote scheepvaart gebruikt zal worden. Het personeel voor de 3 sluizen gezamenlijk bestaat uit: 1 sluismeester, 3 hulpsluismeesters 3 havenwachters, en 18 sluLsknecht-s. Verder is nog voor bewaking van het Noordzeekanaal een politievaartuig in dienst, de „Hoofd-Ing. Dirks", waarvan de bemanning bestaat uit een gezagvoerder-kanaalwachter, een machi nist-stoker en een dekkneoht. De verant woording van den heer Seyffert strekt zich ook uit over het Noordzeekanaal. Het haven gebied is 20.5 K.M. lang en loopt van de pieren tot aan de Guano-fabriek te Amsterdam. Daar eindigt het maar begint opnieuw bij Schel- lingwoude tot en met de Oranje-sluizen en den Iichtopstand. Het verdere personeel onder leiding van den heer Seyffert bestaat uit: ter bediening van de kabelpont te Buitenhuizen 4 man. de draaiburg over zijkanaal C 2 man. en het kabelpontje over zijkanaal F 2 man. Dan is er nog een controlepost vóór de Hembrug, waar een kanaalwachter aanwe zig is, die den tijd opneemt, als een schip passeert. Deze tijd wordt bij de Velserbrug wederom opgenomen en dan wordt er ge constateerd of een schip niet te snel heeft gevaren. Deze maatregel is getroffen, omdat er nog doorloopend klachten komen over te snel varen. Daardoor ontstaat een zuiging, die het breken van trossen der gemeerde schepen, indien niet tijdig gevierd wordt, ten gevolge kan hebben. Verder is er bij de Hembrug nog een groot verkeer, bij de pont zijn 8 menschen te werk gesteld. Deze kabelponten worden in de toekomst stoomponten (drie stuks), de aan besteding hiervan heeft reeds plaats op 12 December e.k. Er zal echter voorloopig maar één stoompont in gebruik genomen worden. Dan. rest nog Schellingwoude, waar 1 sluismeester. 2 hulpsluismeesters en 19 sluis- knechts gestationneerd zijn. Buiten zijn gewone nautische verantwoor ding is de heer Seyffert ook belast met het innen van herstellingskosten ontstaan door schade aanvaring, zooals b.v. toen eenigen tijd geleden de „Orinoco" van dc Hamburg— Amerikalijn drie remstoelen beschadigde en de voorloopige raming op 45000 gulden ge taxeerd werd. Ook berust de administratieve verantwoording voor de uitbetaling van loo- nen aan het hulppersoneel in handen van den havenmeester. Wij vroegen den heer Seyffert nog of in de toekomst nog meer personeel aangesteld zou worden en kregen ten antwoord, dat zoo dra de noorder-sluis offcieel in dienst ge steld zal worden, er nog 2 hulpsluismeesters en 2 havenmeesters aangesteld worden, ter- wil het aantal sluisknechts uitgebreid zal worden tot 22 man. Tenslotte zag de heer Seyffert gaarne nog een wensch vervuld, namelijk, dat met den tijd de kleine sluizen, die nu nog met de hand gedraaid moeten worden, ook electriseh bediend kunnen worden, daar nu al het tijd- roovend werk n weer en wind door het per soneel moet geschieden. kwam dat men niet telkenmale op deze wijze bij het publiek om hulp kan komen aankloppen werd besloten dat voortaan al leen leden hulp kunnen krijgen van de Wijk verpleegster en gebruik kunnen maken van het magazijn. Alleen onvermogenden worden hiervan uitgezonderd en kunnen van beide gebruik blijven maken zonder lid te zijn. Aan de artsen zal worden verzocht hun medewerking te verleenen. ZANDVOORT BALDADIGHEID De politie ontving bericht, dat met een steen een ruit van een passeerend tramrif- tuig vernield was. De politie mocht er in sla gen den 6-jarigen dader op te sporen. MISHANDELING? Bij de politie deed een vader van een 12-jarigen jongen aangifte, dat een jachtop ziener dien jongen in het duin met een stok geslagen had, zoodanig, dat de hulp van Dr. Tichelaar moest ingeroepen worden. De politie heeft een onderzoek ingesteld, i OUDERAVOND Maandagavond 22 Dec. houdt de Ooder- commissie van School D een ouderavond lm de school. Aan de orde is de verkiezing van een ouder* commissie. Tot slot lichtbeelden. BRANDJE IN DE BEWAARSCHOOL In de gemeentelijke bewaarschool werd brand ontdekt in de zoldering. De leerlingen, verlieten in goede orde de school, waarna 't brandje spoedig werd gebluscht. HAARLEMMERMEER UITVOERING In de ï/ed. Hervormde Kerk te Abbenes gaf het Chr. Gemengd zangkoor ..Excelsior" een' welgeslaagde uitvoering. Na het openings woord van den Eerw. Heer v. d. Meer werd onder leiding van den heer M. Kroon het programma keurig en vlot afgewerkt. Er wa* veel belangstelling. EIEREN- EN PLUIMVEEVEILING. f Op de in hotel de Groot te Nieuwvennep go- houden eieren- en pluimveeveiling werden aangevoerd 5128 kipeieren, prijs f 7.509.80, 1219 kuikeneieren 5.906.40; 400 eendeneieren f 6.206.50 de 100 stuks. De hanen golden f 11.60; de kippen f 0.350.95; konijnen f 1.752.50. Handel vlug. 50-JARIG BESTAAN WllTE KRUIS- AFDEELING Té Abbenes heeft men zich ook gedrongen gevoeld om het 50-jarig bestaan van de af deeling „Haarlemmermeer" van de N. H. ver eeniging „Het witte Kruis" feestelijk te her denken. Er zal Donderdagavond de Witte Kruisfilm worden vertoond, terwijl „Onder ling Kunstgenot" van Nieuwvennep met zang medewerking zal verleenen. POLDER-BEGROOTING. 7 168.000 voor hét voegen- onderhoud EEN NIEUWE DRAAIBRUG BIJ VIJFHUIZEN, In de Woensdag gehouden vergadering vatf Hoof d-Ingelan den van den Haarlemmer meerpolder werd de begrooting van uitgaven! en ontvangsten voor het jaar 1931 vastge steld, waaraan het volgende kan worden ont leend. Geraamd werd voor: Uitgaven: Jaarwedden leden van het bestuur, secre taris, penningmeester, ingenieur en overige beambten f 26820. Jaarwedden opzichters, pont- en brugwachters enz. f 47208, Onder houd sluizen, bruggen, aanlegplaatsen, ge bouwen enz. f 17189. Onderhoud van de ring- vaartsboorden f 5720. Plaatselijke verhoogin gen van den ringdijk en de polderkaden f 7550. Onderhoud van alle wegen in den pol der, voor zoover deze eigendom zijn van den Haarlemmermeerpolder, benevens van eenige gedeelten weg buiten den polder, f 168.154, Onderhoud van kanalen, vaarten, tochten en slooten (kroos- en verdiepings- werk) f 17900, Onderhoud van de bemalings werktuigen f 13400. Kosten van electriciteit en van brandstoffen tot drijving van de be malingswerktuigen (Gemiddeld zullen de stoommachines aan de Lijnden en de Cru- quius per jaar 300 ton steenkolen noodig heb ben en voor de Leeghwater moet worden ge rekend op 132 ton dieselolie. De watermachine ..de Leeghwater" wordt electrisch verlicht door middel van een dynamo, gedreven door den Dieselmotor, terwijl de electrische ver lichting van „de Lijnden" door het P. E. N. geschiedt) f 48273. Onderhoud beplantingen langs de wegen f 4000. Voor het maken van een nieuwe brug bij Vijfhuizen (Dijkgraaf en Heemraden stelden in overleg met de finan- cieele commissie voor gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een nieuwe draai brug over de Ringvaart bij Vijfhuizen. Dit werd goedgekeurd), f 18.000. Voor vernieu wing van den bovenbouw van de brug over den Vijfhuizertocht in den IJweg f 2500. Voor de te betalen bijdrage in de aankoopkosten voor de primaire wegen (Kruisweg en Spaarn- wouderweg) en voor het verbeteren van brug gen f 85000. Ontvangsten: Als batig saldo van de rekening, dienst 1929 f 42081. Sluis-, brug- en weggelden (rechtstreeks geheven) f 3500, Huur of pacht van landerijen en gebouwen f 27288. Op brengst van het grasgewas der wegen f 750, Opbrengst van den houthak f 200. Pacht van het vischwater (in den polder f 750 en in de Ringvaart f 3250) f 4000. Opbrengst van de opstalrechten f 53000. Recognitiën, uitwegen en bijdragen van Rijk, Provincie en gemeen ten (hieronder begrepen uitkeering uit het wegenfonds voor den Venneperweg en bij drage van de gemeente Haarlem in de kosten van het dagelijksch onderhoud en de bedie ning van de ji ie uwe brug) f 20.400. On tva-gst wegens geldleeningen (Deze post betreft een aan te gane geldleening voor bijdrage in den aankoop van gronden langs den Kruisweg en Spaarnwouderweg en voor verbetering van bruggen) f 8500. Het voorstel om den omslag te bepalen op f 21 per hectare werd goedge keurd. Het kohier van den omslag voor 1931 bedraagt 17530 hectaren 40 aren en 31 cen tiaren. Alzoo werd het totaal van de aansla gen uitgetrokken op f 368.138. De begrooting wijst in uitaaaf en ontvangst een eindcyfer aan van i 707.143.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14