BUITENLAND Dreigende Wereldoorlog. De Nationaal-socialistische beschaving. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD En haar emblemsn. Witte muizen, revolvers, messen, stinkbommen en een vocabulaire met scheldwoorden. Pe Jongste zitting van den Rijksdag. Hetze tegen de Joden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Bij de behandeling van de gevangenne ming van den nationaal-socialist Dr. Fa- bricius, in den Rijksdag en bij de bespreking van een voorstel der Duitsche volkspartij in zake hervorming van het strafrecht, is het tot ernstige conflicten gekomen tusschen de Nationaal-socialisten en de Sociaal-democra ten. Elders in deze rubriek g°ven wij een kort verslag van deze zitting. Hier zij echter opgemerkt, dat het peil der debatten onge meen laag stond en dat de nationaal-socia listen voor de zooveelste maal blijk hebben gegeven, van het feit dat zij bezeten zijn door een hysterische woede, die de geringste sporen van geestelijke en intellectueele beschaving heeft weggevaagd. Wij laten hier in 't mid den in hoeverre het nationaal-socialisme theoretisch en philosophisch én als een reac tie. te verdedigen is, en in hoeverre het in den loop der dingen, die zich ontwikkelen langs de lijnen der ge'eidelijkheid, een nood zakelijk verschijnsel is. Onbetwistbaar is het echter, dat heeren als Hitler en Goebbels, de leiders der Nazi's, een nieuwe strijdmethode hebben ingevoerd, die men de practijk van het nationaal-socialisme zou kunnen noe men. Deze methode is nauw verwant aan de manier die gebezigd wordt door de bewoners van de beruchte wijken in de groote havens: Messentrekken en schelden. En de vocabulai re van een aU-round nationaal-socialist doet niet onder voor die van den petjesgast. Al leen wanneer zijn intellectualisme hem dwars zit, komt de nationaal-socialist voor den dag met verfijndere methodes als daar zijn witte muizen, (die tijdens de vertooning van .lm Westen nicht neues" in de zaal wer den losgelaten) en stinkbommen. Maar over het algemeen werkt hij met grof geschut. De heeren zijn voor het méerendeel gewapend en zij zien er geen been in. om een politieken vijand neer te schieten, wanneer dit in de hitte des gevechts te pas komt, of om hem toe te takelen met een mes. zooals ook herhaaldelijk is gebeurd. Maar wanneer de omstandigheden het gebruik van deze a middelen niet toelaten, dan scheldt men. En dan moeten vooral de Joden het ontge'den. De Rijksdag heeft gisteren geschald van de stem des heeren Frank, één der nationaal- socialistische woordvoerders die zich zelf „bedronk" met de klank ,Der Jude" en die het voortdurend had over „echt Joodsche onbeschaamdheid", de Jood hier en de Jood daart en die flink geholpen weTd door zijn collega Heines, die uitriep: „Wat gaat den Jood het Duitsche recht aan" en „Onbe schaamde Jodenjongen!" en „Het ruikt ons •hier te veel naar knoflook" en „Wat heeft deze Jood toch in den Rijksdag te maken" enz. Een en ander naar aanleiding van het feit dat Joodsche sociaal-democraten het spreekgestoelte hadden beklommen. Ten slotte dreigde er een handgemeen te ont staan tusschen de sociaal-democraten en de nationaal-socialisten. Stinkbommen, witte muizen, revolvers, messen, een vocabulaire met scheldwoorden, een formule voor den Jodenhaat en straks nog wat wonderolie, ziedaar de em blemen van de nationaal-socialistische be schaving. L. A. Frankrijk. Laval geeft het op. PARIJS, 10 Dec. (Havas). Senator Pierre Laval heeft van de kabinetsformatie afge zien. PARIJS, 10 Dec. (B.T.A.) Laval heeft ver klaard OA. dat hij den president der repu bliek een afwijzend antwoord inzake de hem verleende opdracht tot het vormen van een kabinet had gegeven. Om een republikeinsche verzoening te verwezenlijken, overeenkomstig de stemming in den Senaat en den wensch des lands, ondernam hij hardnekkige en ge duldige pogingen. „Ik heb een ontspanning ge wild", zeide hij, „doch ben op de politieke conflicten gestuit, welke de groepen verdeelen, en op het onderscheid in sterkte van de meer derheid in de beide Kamers". Denemarken. Tribunebezoeker schiet op een minister. KOPENHAGEN. 10 December In het Folketing is hedenmiddag tijdens de zit ting een aanslag gepleegd op den Minister van Sociale Voorzorg Steincke. Een bezoeker van de publieke tribune stond plotseling op en loste, onder het uitroepen van de woorden „In naam van de wcrkloozen". een revolver schot, dat ongetwijfeld bestemd was voor den Minister van Socialen Voorzorg. Het schot boorde een gat in het plafond van de zittingszaal. Twee beambten van de geheime politie wierpen zich onmiddellijk op den dader en arresteerden hem. Na een korte onderbreking kon de Minister de rede, waar hij mede bezig was, voortzet ten. Duitschland. Uit den Rijksdag. In de zitting van den Rijksdag protesteer de dr. Frick, nationaal-soc., tegen de arres tatie Yan den nat, soc. Rijksdagafgevaardigde dr. Fabricius, die n.a.v. de nat. soc. betoo gingen tegen de film ,Jm Westen nichts Neues" op bevel van den officier van politie Heimansberg is gevangen genomen. Dr. Frick stelde voor den afgevaardigde in vrijheid te doen stellen. Tegen de onmiddellijke behandeling van het nat. soc. voorstel kwamen de soc. dem. op. (Stormachtige afkeuring bij de nat. soc.) Dr. Frick stelde daarop verdaging van de zitting voor, welk voorstel met 214 tegen 187 stem men werd aangenomen. De zitting werd daarop tot vier uur ge schorst. Gistermiddag deelde president Löbe naar V.D. meldt, na de heropening der rijksdag- zitting mede. dat men het er over eens ge worden was, dat het nationaal-socialistische voorstel om Fabricius uit de preventieve hechtenis te ontslaan terstond in behande ling zou komen. Het werd daarop met alge- meene stemmen aangenomen. In den loop van de zitting deelde de voor zitter mede. dat Fabricius inderdaad in vrij heid was gesteld en reeds in den rijksdag ver-chenen was. In de voortgezette vergadering van den Rijksdag kwam het opnieuw tot strubbelin gen tusschen Nationaal-socialisten en andere partijen. Voortgegaan werd met de bespre king van de Strafwethervorming. De Nationaal-socialistische afgevaardigde Dreher stormde op een gegeven moment met dreigend opgeheven vuist op de sociaal democraten af, doch hij werd op het laatste oogenblik door zijn partijgenooten vastge houden, die er slechts met moeite in slaag den hem de baas te blijven. Er kwam een aantal voorstellen in behan deling, om. een van de D.-Nationalen om een verbod van de film „lm Westen Nichts Neues" aan de agenda toe te voegen. Dit voorstel werd verworpen. De vergadering werd daarna verdaagd. 1 Nog eens Remarque's boek. Vandaag zal de beslissing vallen, of de film nog verder zal worden vertoond. Zoo ja. dan worden de demonstraties met nog meer kracht voortgezet, tot de film wordt verbo den Göbbels verzocht zijn aanhangers nog. bij de betoosingen zich niet tot daden van ge weld te laten verleiden. Bil de re'letjes werd het nat.-soc. Rijks- dacrlid Fabricius in hechtenis genomen. Woensdagnacht zoo meldt het W. B hiel den vele duizenden nat.-soc. noemaals een betooging, waarbij Göbbels een tweede rede hield. Vóór deze rede deden de betoogers met steenen en rotte eieren een aanval op een auto van het overvalcommando, tengevolge waai-van het tot een hevige kloppartij kwam. Na de rede van Göbbels keerde de rust terug. In totaal zijn in den nacht 13 personen ge arresteerd; twee agenten werden gewond. Dr. Wirth heeft zich de film „lm Westen nichts Neues" in zijn ministerie laten ver- toonen. Volgens de „Börsenztg." zou Wirth niet voornemens zijn de film te verbieden. Hedenmiddag wordt de film aan het ge il eele rijkskabinet vertoond. Groenland-expeditie niet verongelukt HAMBURG. 10 Dec. Het „Hamburger Fremdenblatt" publiceert een telegram dat een zijner lezers gisteren van een der deel nemers aan de Duitsche Groenland-expeditie heeft ontvangen. Het telegram was op 2 dezer op de Westkust van Groenland verzonden. De vrees, dat de expeditie verongelukt was, is dus gelukkig ongegrond. (Wolff). 165 personen te Dusseldorf gearresteerd. DUSSELDORF. 10 December 'V.D Ge- durende de laatste dagen heeft het commu nistischs dagblad .Die Freiheit" in bedekte termen opgewekt tot het deelnemen aan z.g. ..hongerop toch ten". Hedenmiddag nu verzamel den zich In de binnenstad op belangrijke pun ten vrij groote menschenmenigten. Toen deze op het bevel der politie niet wilden uiteen gaan. greep de politie in. 165 personen wer den gearresteerd. Tegen 9 uur was de rust hersteld. Botsingen te Hamburg HAMBURG, 10 Dec. (VD.) Hedenmor gen werd in de Hamburgsche havenwijk Sankt Pauli een werkloozen-demonstratie gehouden. Bij pogingen der politie, om de betoogers te verspreiden, waarbij van den gummistok werd gebruik gemaakt, vielen de werkloozen de politie met steenen aan. Op de Reeperbahn kwam het tot een ern stig gevecht, waarbij de politie van de vuurwapens gebruik maakte. Een 19-jarige bakker werd ernstig aan het hoofd verwond en overleed kort na aankomst in een zieken huis. De politie heeft een voor hedenavond door de communisten belegde vergadering van werkloozen verboden. Amendeering van de Filmwet BERLIJN, 10 Dec. (VD.) De Rijksdag fractie van den Chr. Soc. Volksdienst, heeft de novelle op de Filmwet, welke reeds bij den vorigen Rijksdag was ingediend, doch nimmer behandeld, als initiatlefontwerp aan den Rijksdag toegezonden. Op grond van deze novelle rnogens films sDchis In het- publiek vertoond worden als zij cioor de officieelc keuringscommissies zijn toegelaten. De publieke vertoonlngen worden gelijk ge INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Sto zuigerhuis MAERTfcNS BAR TELJOR IS STRAAT 16 TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEi. steld aan voorstellingen ln besloten kring.Ver boden binnenlandsche films kunnen voor het buitenland worden vrijgegeven, als hierdoor geen gevaar ontstaat voor het Duitsche aanzien. De toelating van een film kan geweigerd worden indien uit het onderzoek is gebleken, dat de film ln casu in staat is de openbare orde of veiligheid in gevaar te brengen, den eerbied voor religie, reli gieuze gebruiken en godsdienstige secten er. rare bedienaren te schaden, en indien de film een onzedelijke strekking heeft. De aanwezigheid van een verruwende of onzedelijke werking van de film moet blij ken uit de beantwoording van de vraag of te verwachten Ls, dat de film de lagere instinc ten bevredigt. Het benadeelen van het aanzien van Duitschland kan bewezen worden verklaard wanneer blijkt, dat de film in het buiten land met een voor Duitschland vijandige tendenz wordt vertoond. Italië. Italië bouwt schepen voor Rusland. ROME. 10 Dec. (NT.A.l Naar thans be- kend wordt voorziet het in Augustus Jl. tus schen Italië en Sovjet-Rusland gesloten eco nomische verdrag, ook in uitbreiding van de Russische vloot met Italïaansehe hulp. Niet alleen zullen in Italië Russische sche nen worden gebouwd, doch Russische ar beiders zullen ook on Ita'iaansche scheeps werven worden opgeleid. Voor het financieren van den bouw der Russische vloot zal Italië aan Rusland een crediet verleenen van drie-vierde deel van de waarde der te bouwen schenen. Bij de onderteekening van het verdrag was een officieele verklaring genubliceerd waarin gezegd werd dat het gesloten verdrag een nauwe economische samenwerking be oogde tusschen Italië en Sovjet-Rusland. Uit bovenstaand telegram valt niet met stelUgheid op te maken of hier snrake ls van koopvaardij- dan wel van oorlogsschepen. Voor de eerste onderstelling pleit het feit, dat men bij een economisch verdrag allicht aan de lroonvaardij denkt. Anderzijds echter legt Sovjet-Rusland een groote belangstel ling aan den dag voor de Italiaansche oor logsvloot. Er is thans een Russische vloot- missie in Italië, de derde al dit Jaar. In Januari bezocht de eerste de verschll'ende werven van aanbouw. In Juli kwam een twee de missie. De tegenwoordige, de derde dus, staat onder leiding van den chef der afdee- ling scheeosbouw van de Russische marine, admiraal Siwkow. en omvat een groot aantal deskundigen. Zij is al van begin October af op het schiereiland, waar zij werven bezoekt en oefeningen bijwoont. Overal is zij door de fascistische autoritei ten hartelijk ontvangen en de sovjet-admi raal heeft daarbij getoast op de Italïaansehe marine. De correspondent van de .Temps" te Rome, die van een en ander melding maakt, legt er den nadruk op, dat "de Italïaansehe bladen haast geen gewag maken van dit bezoek. Australië. Kingsford Smith getrouwd. MELBOURNE. 10 Dec. De bekende Oceaanvlieger Kingsford Smith trad in de Schotsch kerk alhier met miss Mary Powell in het huwelijk. Een groote menigte was ge tuige van de plechtigheid. Amerika. De Amerikaansche Senaat over de oorlogsschulden. WASHINGTON. 9 Dec. 'N TA.) Geheel on- verwachts is het in den Senaat tot een debat over de Duitsche schadevergoedingsbetalin gen en de oorlogsschulden gekomen toen Senator Kopeland de quaestie ter sprake bracht. Senator Reed (Pennsylvania) riep dat Duitschland zich van zijn enorme oorlogs- en' vooroorlogsc.he schulden heeft ontdaan en zijn schuldeischers van hun geld beroofd. Sympathie voor Duitschland is niet gemoti veerd wanneer men bedenkt dat het een naar verhouding gering bedrag heeft moeten betalen als straf omdat het de beschaving dezen last heeft opgelegd en zooveel onge luk over de wereld heeft gebracht. Senator Borah verklaarde in zijn antwoord aan Reed dat hij niet accoord ging met de be wering van Reed dat Duitschland geen bui tensporige betalingen heeft te verrichten. Bij het einde van den oorlog is Duitschland van vrijwel al zijn middelen om deze schadever- eoedingsbetalineen te verrichten beroofd b.v. zijn handelsmarine en zijn koloniën. Geens zins echter wilde hij instemmen met de be wering dat Duitschland alle schu'd aan den oorlog draagt. Frankrijk. Engeland en an dere naties, die van de Marokko-affaire tot 1914 tot de ontwikkeling van den politieken toestand hebben bijgedragen, dienen even eens voor den wereldoorlog verantwoordelijk te worden gesteld. WASHINGTON, 9 Dec (N.T.A.) In hoog geplaatste regeeringskringen achtte men het heden noodig de talrijke tegenspraken, die het departement van buitenlandsche zaken gedwongen was gedurende de laatste twee weken te publiceeren, nadrukkelijk te onder steunen. Met klem wordt verklaard, dat men geens zins voornemens is de tfegeling der geallieer de schuldbetalingen te herzien, doch dat men vasthoudt aan het program, volgens het welk de betalingen tot het verminderen der openbare schuld en het verlichten van den belastingdruk van het Amerikaansche volk werden gebruikt. Er bestaat niet de minste reden tot de ver onderstelling dat Amerika zich met Frankrijk tot het oprichten van een „financieel blok" tegen eenigerlei anderen staat zou hebben verbonden. Al deze denkbeelden werden het Ameri kaansche publiek «enigermate als proefbal lon door Europa voorgezet, en de Ameri kaansche autoriteiten moeten dientengevolge een groot deel van hun tijd spendeeren aan het tegenspreken dezer berichten. Daarom ls het nu tijd om de geruchten met wortel en tak uit te roeien. (Weltkrieg droht!) Een belangrijke brochure van Generaal Ludendorff. G—.eraal Luden dorff heeft zijn stem la en hooren tegen allen die in Duitschland en ln and:re landen naar een nieuwen oorlog drijven en dit waarschuwend woord van den vree geren beveh:-bb?r der Duitsche legers die zeker wel dcor niemand van paci fisme zal worden verdacht lijkt mij zoo belangrijk, dat ik zijn brochure „Weltkrieg droht auf Deutschem Bo- den" in handen van Ludendorff. miUloenen lezers zou wenschen. In dit vlug schrift schildert een „vakkundige" van den eersten rang, wat de menschheld van een volgenden wereldoorlog dien Ludendorff als zeer nabij voorspelt te wachten heeft en deze schildering is zoo meedoogenloos wreed, maar tegelijk zoo verschrikkelijk waar dat het een waarlijk zegenrijk vredeswerk genoemd zou moger. worden, wanneer deze brochure, in alle talen vertaald en over heel de wereld verspreid werd. In Italië za! men Ludendorff's vlugschrift zeer zeker verbieden, ofschoon het juist in het land van Mussolini door een ieder ge lezen diende te worden. Want het zijn de Italïaansehe fascisten in de eerste plaats, c*'e Europa naar den afgrond v<v-t.. Maar in Duitsch'and wordt gelukkig ï.iHon- dorff's brochure in ruime mate gekocht nauwelijks één maand na de publiceering is men reeds tot het 80.000 tal toe en in dat land zal het waarschuwend woerd van :n zoo gezaghebbende militair als Luder.dorff zeker zijn uitwerking niet missen. Den Duitschen oorlogsdrij vers den na tionaal-socialisten en den Dultsch-nationa- len slingert Ludendorff zijn banvloeken naar het hoofd en hij wijst voor heel de wereld op het doemwaardig bedrijf van alle Duitschers die hun volk tot een vrijhelds- oor'og van Duitschland met hulp van Italië en Rusland willen aanzetten. Het ls wel zeer opmerkelijk, dat dit waarschuwend woord komt van iemand als Ludendorff. die tot nu toe nooit bepaald den vrede heeft ge diend. maar de overtuiging, dat een toekom stige wereldoorlog in de tegenwoordige om standigheden met de vernietiging van Duitschland zou gelijk staan, heeft hem er blijkbaar toe gebracht zijn waarschuwende stem te doen hooren! Een eerste gevolg van Ludendorffs daad is. dat hij nu door de na tionaal-socialisten en Stahlhelm-menschen voor „'andverrader" wordt uitgekreten. Het is voor Duitschland en heel Europa te wenschen. dat dat woord van Ludendorff door de Duitschers verstaan en begrepen za. worden. Want in geen jaren is een beek ver schenen dat zulk een propaganda voor der. vrede behelst, als de brochure: „Weltkrieg droht auf Deutschem Boden!" De eerste hoof .1st ukken zijn zeker niet he'. beste deel van dit vlugschrift en dat ls we', zeer jammer, om lat velen nu misschien heel de brochure niet voor ernstig zullen nemen De politiek is niet de sterkste kant van dezen oud-generaal. PolitLsch zou men Ludendorff een maniak kunnen noemen. Volgens hem wordt het menschdom geregeerd door drie geheime machten, namelijk door de vrijmet selaars. de Jezuï'en en de Joden. Al de ram pen van de wereld zijn volgens zijn oordeel aan deze drie machten te wijten en zijn strijd gaat dan ook voornamelijk tegen deze door hem genoemde „überstaat- liche Machte". Ludendorff spreekt zelden ovct Frankrijk als staat, maar bijna altijd over het „Groot Oosten van Frankrijk", omdat volgens hem Parijs geheel door de vrijmetselaars geregeerd wordt. In Rome zijn het nadat het fascisme vrede heeft gesloten met het Vatlcaan in dezen gedachtengang de Jezulten. terwü' de „ingewijde Joden" ln Ludendorff.' oogen de allergrootste vijanden overal ln d- wereld maar vooral ln Moskou hun funesten Invloed zouden doen gelden. Ik zou deze hoofdstukken geheel onbespro ken kunnen laten, omdat het doel van mijn artikelen is mijn lezers een indruk te geven van het gevaarlijke en misdadige spel. dat ln'Duitschland en niet alleen ln Duitsch land door de ooriogspar ijen wordt gedre ven. wanneer Ludendorff door zijn verwarde politieke begrippen niet tot een volgens mil verkeerde groepeering der volkeren ln den door hem als zeker voorspelden oorlog ware eekomen. Dat Frankrijk. België. Polen, Tsjecho-S'.owakije, Joego-S'.avie ep Roemenie gezamenlijk aan de eene zijde en wanneer de uiterste partijen in Oostenrijk en Duitsch land de overhand krijgen Duitschland, Oostenrijk. Hongarije. Italië. Rusland en misschien Turkije en Bulgarije aan den anderen kant zullen staan. Ls wel aös vrij zeker aan te nemen. Maar dat Engeiand ook al zou het op den duur een gevaar kun nen zien in een oppermachtig Frankrijk op het vasteland van Europa in een toekom- stigen oorlog partij zou kiezen voor Italië, Rusland en Duitschland en met deze Landen ln den strijd zou gaan tegen den vroegeren bondgenoot, daaraan zal zeker wel geen enkel verstandig mensch gelooven. Engeland, dat zich in zijn eigen rijk aan alle zijden bedreigd voelt, en de naweeën van den groeten oorlog nog dagelijks ondervindt, ais ware het verliezer instate van overwin naar geweest, zal aLes doen om het op nieuw uitlaaien van een wereldbrand oio voor Engeland slechts ruïneus kan zijn :e voorkomen. Falen de Encelsche regeerders daarin, dan zullen zij zeker niet aan welke zijde ook aan den oor.og deelnemen, om dat zij maar al te goed weten, dat dit gelijk zou staan aan den ondergang van het Engei- sche wereldrijk. Maar Ludendorff had Engeland's partij kiezen noodig voor zijn betoog om de wereld van den vcrderfeüjken invloed der „ingewijde Joden" te overtuigen, want de Jood ls immers het meest zwarte schaap voor den feilen anti-semiet Ludendorff Het ls door deze kardinale fout. dat Lu dendorff zich voor de kritiek wel het meest bloot geeft. Wie zulk een blunder maakt, zul len velen nu waarschijnlijk zeggen, is niet „au sérieux" te nemen. Maar al moge men Ludendorff als politicus niet. het minste gezag toekennen, het woord van den vakkundlgen militair behoudt daarom toch r.oc zijn volle waarde. En het is de militair, die ln deze bro chure met ontstellende klaarheid en met lo gische helderheid tot ons spreekt. Men moge van Ludendorff als politiek persoon denken, zooals men wil, niemand zal het gezag van dezen generaal, die vier Jaren lang de Duit sche oorlogsvoering heeft geleid, als militair kunnen en durven ontkennen. En wanneer deze generaal die steeds het tegenoverge stelde van pacifistisch was voorspelt, dat een nieuwe oorlog niet alleen de totale ver woesting van Duitschland. Hongarije. Oos tenrijk en Polen, maar ook de ondergang van heel Europa en de economische ruïne van %merika zal brengen, dan moet naar dat woord worden geluisterd met alle aandacht, die het verdient. Met zijn brochure heeft Ludendorff al was zijn bedoeling waarschijnlijk een heel andere een werk voor den vrede gedaan, dat niet hoog genoeg kan worden aangesla gen. Hij heeft een beeld opgehangen van den t-oekomstieen wereldbrand, welke een leder en de Duitschers. die het meest door den eeesel van den oorlog zouden worden getrof fen. in de eerste plaat.'. met schrik en ont zetting moet vervullen. De brochure wordt in Duitschland zeer veel gelezen en zij zal naar wij mogen honen haar uitwerking on de lezers niet mi'sen. Maar ook buiten Duitschland mwt zij zooals ik reeds schreef in millioenen handen komen, want de ooeen der menschheld moeten open gaan voor de gevaren, welke haar door het mis dadig drijven van de oorloc •partijen drei gen Niemand zal kunnen zercen. dat Luden dorff in zijn boekwerk overdrijft. Hij weet als vakkundig militair pree'es. wat Duitsch land van een nieuwen oorlog te wachten heeft. En met Duitschland heel Eurooa! In een volgend artikel zal ik in het kort weergeven, hoe Ludendorff zich het beloon van een nieuwen wereldoorlog denkt. Het zal dat zee Ik van te voren geen amusante lectuur zijn. maar het ls tvter met onen oogen de dre'gerdo gevaren te zien dan dom weg het voorbeeld der struisvogels te volgen. J. B. SCHUIL. FOTOGRAFISCH GROOTE HOUTSTRAAT 169 TELEFOON 13472. HAARLEM ATELIER „RICHE" KERST- EN NIEUWJAARSGESCHENKEN UIT DE STAATSCOURANT. HOOG ER ONDERWIJS. Op verzoek is eervol ontslagen dr. M. Woer deman als hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te Groningen wegens zijn benoeming tot gewoon hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. STAATSCOMMISSIE VERDEDIGING. Eervol ontslagen is als secretaris der Staatscommissie tot het Instellen van een onderzoek omtrent de noodzakelijkheid van geldelijke en persoonlijke lasten voor de ver dediging des lands, de majoor der lnf. jhr. E. L. H. Goldman en de kapitein der mil. administratie W. F. Oldert met dank voor ln hun functie als secretaris der commissie be wezen diensten, en zijn benoemd tot secre taris dier commissie de kapitein van het reg. Grenadiers A. L. Schllngemann en de kapi tein der mil. admin. R. Middelbeek. LANDMACHT. Aan den res.-kapltein voor speciale dien sten J. de Flines van het Vrljw. Landstorm korps v. d. Luchtwachtdienst, is vergunning verleend tot het dragen van de medaille van Verdiensten (meöalia del Homenade) van Spanje en tot het dragen van he: Herrinne- ringskruis van het Portugeesche Roode Kruis. BEVOLKINGSBOEKHOUDING. Benoemd is tot lid van de commissie voor de Bevolkingsboekhouding de heer D Wllde- boer, waarnemend chef der afd. Bevolkings register van de secretarie der gemeente Am sterdam. AUDIëNTIES. As. Maandag geen audiëntie door den minister yan Onderwijs K. en W. AGENDA Heden: DONDERDAG 11 DECEMBER Prinsenhof (Statenzaal)Raadsvergade ring. 1.30 uur. Geb. „Blauwe Kruis". Lezing door den heer H. Jansen. 8.15 uur. Remonstrantenhuls AnthroposophLschc Ver- eenlging Haarlem. Lezing 8 uur. Ged. Oude Gracht 79: Lezing ds. G. J, Waardenburg. 8.15 uur. Palace: ..Liefdeslied". Tooneel: Marijke cn Janneke. 8.15 uur. Luxor Theater: ..Mary Lou. het clrcusmeis- Je". Tooneel: Duo Popty Winter. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De vrouw uit Meskou" Tooneel: Baranoff Troupe, gladiatoren. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 12 DECEMBER Prinsenhof (Statenzaal): Raadsvergadering I.30 en 8 uur. Stadsschouwburg: N.v. Ital'aansche Opera „II Barblere dl Sivlglla". 8 uur. Remonstrantenkerk (Wllhelmlnastraat). Openbare vergadering „Kerk en vrede". 8 u. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkd-gen van 11—3 uur. behalve 's Maan dag? -"A

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5