H.D. VERTELLINGEN STRIJDENDE ZIELEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 DECEMBER 1930 (Nftdrulc verboden; aateurirecbt roorboLoudon). Uit mijn portefeuille E. TEMPLE THURSTON Hij is Juist tachtig geworden. Tachtig maal heeft hij al is hij er zich misschien niet altijd bewust van geweest de muurbloe men in zijn ouden tuin zien bloeien; bijna tachtig keer heeft hij zijn sla en zijn voor- Jaarsulen uitgedund, zijn paar roaestruiken gesnoeid, zijn kiezelpaden gewied. Nu is hij krom van de rheumatiek, zijn trillende knieën in hun oude manchester broek en zijn oude, vervallen gezicht, toonen maar een armzalig overschot van wat hij eens geweest is. En toch kan ik uit de ver halen, die ik over hem gehoord heb. met een beetje verbeelding best begrijpen, dat hij een flinke, knappe kerel moet zijn geweest. Tot zijn twee en twintigste Jaar ls hij vracht rijder geweest. Ontelbare tochten heeft hij gemaakt, door leelijk weer. door mooi weer, en nooit vergat hij een enkele boodschap. In hot dorp hebben zo het er soms nog over. Van *at vroegere leven van hem weet ik niets. Ik wil u alleen maar van hem vertel len, nu hij oud is een oud man, die den dood afwacht met heldere oogen en een niet versagend hart die van zijn laatste oogen- blikken geniet nu hij nog do kans heeft, en aanvaardt de narigheden en zorgen die de oude dag nu eenmaal onvermijdelijk met zich mee brengt.en dat op een manier, waar menig jongere een voorbeeld aan ne men lean. Nog maar kort geleden heeft zijn vrouw de groots, groot-c reis aanvaard. Toen de win ter kwam ging zc van hem weg, zooals de laatste herfstbloemen vluchten voor de eer ste vorst. Haar teere witte bloembladen ver welkten één voor één er. vielen af. Hij bleef alleen achter om zo te drogen tusschsn de bladen van zijn Levensboek, dat hij nog steeds in zijn bevende vingers geklemd hield. Hij was te zwak om haar lichaam te vol gen naar de plek, waar ze een laatste rust plaats voor haar bereid hadden; maar hij moet dien nacht ontzettend eenzaam zijn geweest, toen hij zich om en om wendde in zijn bed, en zijn uitgestrekte hand niets dan een leege plaats naast zich voelde de plaats, die zoo lange, lange jaren van haar was geweest en die zc voor altijd verlaten had. Niemand dacht dat hij den winter zou doorkomen, en hij moet een harden strijd hebben gevoerd, met dien onuitbluschbaren moed van menschen die het leven liefheb ben, niettegenstaande alle zorgen, niettegen staande alle tegenslag. Want hoeveel lange slapelooze nachten moet hij niet doorwor steld hebben nadat zijn lieve, oude kameraad van hem heen was gegaan! Die lange, ein- deiooze stiltes, die ze vroeger aangevuld hadden met hun zacht gefluister! Want in bed, des avonds, fluisteren oude menschen altijd. Dan zijn ze zich zoo bewust van de nabijheid vau God en zijn engelen. Ze pra ten op gedempten toon .alsof ze in de kerk tijn. Ik hoor haar beginnen: „John". „Ja?" zegt hij dan. „Ben je wakker?" „Ja Jij ook?" „Ja. Wat waait het hè?" „Het stormt gewoon. En ik heb nog niet eens stokken bij de booncn gezet. Ik had ■het morgen willen doen". En dan zegt' ze troostend: „Misschien houden zo het zoo lang wel uit. Het zijn zulke stevige planten". En dan draalde hij zich gerustgesteld om en viel ln één van die korte slaapjes, waarin de natuur den nacht voor oudo menschen verdeeld heeft. Al die lange, leege stiltes, die hij doorge maakt moet hebben, vóór hij aan haar af wezigheid wende. De nacht moot zoo vree sdij k zijn, als iemand, waarmee je hem door alles heen gedeeld hebt, plotseling van je weggenomen wordt. Er moeten geluiden zijn, die je bang maken, de wind doet de dak pannen schudden en rammelen en hij, die achterblijft, tast in het donker tevergeefs naar de zachte aanraking van een andere, bevende hand. En toch heeft hij gewonnen, Zijn hart was mishandeld, maar in zijn ziel leefde nog de oude moed. Hij kwam dien winter met zijn snijdende stormen en zUn ijzige vorst door. en nu is het al twee Jaar geleden sedert zijn vrouw stierf. Ik zie hem bijna lederen dag in den tuin langs de paadjes wandelen, hier een cn kruidje uittrekkend, daar een takje afbre kend. Twee stokken helpen hem op zijn tochten. Ze heeten eenvoudig weg nummer één en nummer twee. En ais het mooi weer is, en de zon staat te stralen in een wolke- loozen hemel, dan zegt zijn dochter tegen hem: ,.U zult vandaag alleen nummer één maar noodig hebben". En dan neemt hij nummer één en er komt een blik in die heldere oogen van hei» of alj wil zeggen: „Tja ik mag er nog wezen. Hoeveel oude kerels van tachtig zouden zich kunnen behel pen met één stok?" En van den zomer vond Ik hem warem pel op een dag met een schoffel ln zijn tuin aan de gang. Het gras onder de lage haagjes van buksboompjes was hem te lioog opge schoten, en hij was bezig het zaakje op te ruimen. „Netjes moet het hier blijven, meneer", zei hij met een plnkelllchtje ln zijn oogen. „Dat gras groeit zoo vlug, dat Je al gauw heele- maal geen paden meer zoudt, hebben." En een v steunend, maar vol energie ging hij dv met zijn werk, met nummer écu ln de andere hand. Het leek tamelijk Inspannend werk voor een man van zijn leeftijd. Maar toen zag ik. dat alles van te voren al afgemaald was met een zeis, en dat hij het alleen maar bij elkaar haalde. Zoolang hij nog een schoffel han- teeren kon was hl) tevreden.. Soms probeer ik uit te vinden, hoe hij over het leven denkt, en het einde, dat voor hem zoo dichtbij is, maar op dat punt is hij erg terughoudend. Een heel verschil met ons klein binnenmeisje, die op haar vrije avon den in haar eentje uitgaat, cn toen ik haar vroeg, waarom zij geen gezelschap zocht, ant woordde „Ik denk gr?ag, meneer." „Waaraan?" vroeg ik. „Aan het leven en aan den nacht" zei ze. Maar als hij aan het leven en aan den nacht denkt, en dat moet toch wel, dan praat hij er met niemand over. Een keer, toen ik tegen hem zei dat zijn muurbloemen toch zoo heerlijk roken en zoo prachtig van kleur waren, zei hij tegen me: „Ik heb zoo'n idee, dat ik ze nog nooit zoo mooi gehad heb als van het jaar. Allemaal eigen zaad, meneer. Ik zamel het ieder jaar weer op. En ik heb zoo'n idéé, dat ze van het jaar mooier dan anders zijn, want zie je, meneer, misschien ls dit de laatste keer." Ik probeerde me voor te stellen, hoe lk me voelen zou. als ik dacht dat ik nooit meer muurbloemen zou zien. Ik geloof niet, dat ik het zoo kalm en berustend zou kunnen zeg gen als hij. Nooit meer muurbloemen te zien! Het lijkt me een wonderlijk kinderlijke manier om de heele tragedie uit te drukken als het een tragedie is. Maar het maakt dit portret van hem, dat lk zoo maar eventjes heb willen teekenen, wel heelemaai af. Een oude man in een ouden tuin, waar hij van houdt,, die zichzelf voorhoudt, ddt 'zijn muurbloemen hog nooit zoo mooi geweest zijn als van het jaar die steeds maar tegen zichzelf zegt lederen avond als hij naar bed gaat, en lederen ochtend als hij weer op staat bij het aanbreken van den nieuwen dag, een dng die hem weer vier en twintig uur dich ter bij zijn einde brengt, dat zijn muurbloe men zoo mooi zijn, als ze nog nooit geweest zijn, omdat hij ze misschien nooit meer zien zal. Nooit meer muurbloemen te zien! WEER EEN KLEIN 31EISJE AANGERAND Dinsdagavond heeft te Amsterdam op den Hoofdweg^ bij den Postjesweg, een man een ongeveer 10-jarlg meisje meegelokt in een' onbewoond huis, waarvan hij blijkbaar den sleutel had. Voor het kind, waarmee niet te noemen handelingen zijn gepleegd, is genees kundige hulp Ingeroepen. De justitie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Van den dader heeft men slechts een vaag signale ment. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a (>0 CU. per regel. MEUBELEN Levering direct aan PARTICULIEREN Moderne EIKEN EETKAMER compleet .1. f I70.- HUISKAMER AMEUBLEMENT, compleet90.- HUIS-, SALON-, SL A APK A MEMEUBELEN. BEDDEN, DEKENS enz., alles met 3 jaar schrif telijke garantie. Prima afwerking. Nederi. Meuuel-industrie -NEMIModelkamers voor HAARLFM KONINGINNEWEG 18 TELEFOON 12868 BINNENLAND HET HOOFDSTUK „DEFENSIE". Memorie van Antivoord van minister Deckers. DE GAS-VERDEDIGING WORDT ENERGIEK VOORBEREID. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het vcorlooplg verslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk Defensie, no. VIII der Rijksbegrooting 1931. Wij ontleenen daaraan: Het bewijs van de juistheid der verklaring van sommige leden, dat de minister ..in al'es de legerleiding volgt wordt door die leden niet geleverd. Dat de wil om te bezuinigen bij den minister aanweaig is geweest, wordt niet weersproken dcor de stijging der begroo- ting met ruim f 1.750.000. Sedert den oorlog is in studie het vraagstuk van de moderniseering der luchtdoelartillerie. Voortgegaan wordt met de noodlge aan schaffingen ten behoeve van het leger. Voor de economische verdedigingsvcorbereidlng zal de arbeid welke reeds geruimen tijd op dit gebied wordt ondernomen, met kracht war den voortgezet. De reorganisa'le der Artil- lerleinrlchtingen, waarmede reeds een begin is gemaakt, zal hieraan ongetwijfeld ten goede komen. Vermindering der vier divisiën tot drie is niet in overweging. Van het onderhouden van een gewapende macht buiten het leger ls geen sprake. Op 1 Januari 1930 waren 40.507 met groot verlof zijnde dienst- en reserveplichttgen als bijzondere vrijwilligers gereg'streerd. Voorts kan. wanneer de omstandigheden bet nood zakelijk maken, dat de bijzondere Yrijw.l- ligers in werkelijken dienst komen, voor het zelfde doel waarschijnlijk gerekend worden op een groot aantal gewezen dienst- en re- serveplichtigen, die alsdan een tijdelijke vrijwillige verbintenis kunnen aangaan. Met de zoogenaamde landstcrmclagen heeft de regeering geen bemoeienis. De Minister is niet bereid, om de totstand koming te bevorderen van een wettelijke re geling, welke aan het voortbestaan van par ticuliere wapen- en munitiefabrieken een einde zal maken. Curacao. In 1931 zullen in Curasao aanwezig zijn H.M.'s „Arend" gedurende ongeveer acht maanden, en een torpedobootjager gedurende het geheele jaar. Voorts zijn bij suppleto re begxootlng voor het dienstjaar 1930 gelden aangevraagd als eerste termijn voor den bouw van een flottieljevaartuig voor den dienst in West-Indië en is in de ontwerp-begrootmg 1931 op den tweeden termijn voor dat schip gerekend. Van de beteekenis welke aan vlagvertoon moet worden gehecht is de Minister overtuigd en deze aangelegenheid heeft steeds zijn volle aandacht. Het tijdstip van indiening van het wetsont werp betreffende de rechtspositie der mili tairen kan nog niet worden vastgesteld. De tucht ln het leger. Voor zoover zulks doenlijk is, wordt er met alle ten dienste staande middelen tegen ge waakt. dat revolutionnalre elementen in de instellingen binnendringen. In de enkele gevallen, waarin van revolutionnalre prepa- ganda in het leger is gebleken, zijn daarte gen met medewerking van den Minister van Justitie de binnen het bereik liggende maat regelen genomen. Deze aangelegenheid heeft dc volle aan dacht van den minister. De minister acht afschaffing der militaire rechtspraak niet wcnschelijk. Duikbootcn. De minister stemt geheel in met de leden die betoogden dat, ook wanneer de besluiten der Londensche conferentie-1930 voor Neder land verbindend worden, de waarde van de duikboot voor ons land geenszins zal vermin deren. Ook dan nog blijft zij voor kleine mo gendheden het aangewezen wapen voor de machtskern voor de defensie ter zee. Aan bouw van een flotuelieleider ter vervanging van Hr. Ms „Hertog Hendrik" acht de mi nister noodzakelijk. Dit pantserschip is in 1904 in dienst gesteld, zoodat thans de tijd gekomen is om maatregelen te nemen tot vervanging. Het ligt niet in het voornemen van den minister de z.g.n. splitsing der marine te bevorderen. De juistheid van de meening. dat een deel van het beroepspersoneel geen dagtaak heeft, is den minister tot dusverre niet gebleken. Hij blijft echter ook ten deze waakzaam. Watervliegtuigen. In antwoord op de opmerking van verschil lende leden dat ook hier te lande watervlieg tuigen in de oorlogs-organisatie niet gemist 1 kunnen worden, deelt de m'nlster mede. dat dit. punt zijn volle aandacht heeft, evenals dat van de mogelijkheid om tot oen meer eco nomisch beheer der beide vllegdlensten te komen. De kruisers Behoudens de schade, aangericht door d~n brand aan boord van Hr. Ms. ..Sumatra" ver keeren deze bodems en Hr. Ms. „Java" in goeden staat. De minister kan zich niet ontveinzen dat door meer voorzichtigheid en voorzorg van het leidende personeel de brand aan bcord van de .Sumatra" wellicht vermeden had kunnen worden. Voor verbetering van de brandblusch'n- richtïng aan boord der kruisers worden maatregelen genomen. De oorlog in de lucht. Betreffende de bescherming van de bevol king tegen lucht-bombardementen s elt de regeering zich op het standpunt dat bescher mingsmaatregelen van algemeenen aard een onderwerp van regeeringszerg dienen te zijn. Deze beschermingsmaatregelen b:stann ui- de luchtverdediging (rechtstreeksche bestrijding van vijandelijke luchtaanvallen door de daar voor bestemde militaire organen, als vlleg- dienst, luchtdoelgeschut en zoeklichten) en den luchtwachtdienst (melding van vijande lijke luchtvaartuigen en alarmeerlng van be dreigde gebieden). Deze, algemeene maatregelen dienen even wel aangevuld te worden door een loca en luchtbeschermingsdienst, bes aande uit een plaatselijken waarschuwingsdienst en voor zorgsmaatregelen ten behoeve der bevolking en gemeentelijke organen. Voor de organisatie van d'en dienst is di rect, samenwerking met politie en brandweer, reinigings- en ontsmettingsdiensten, plaatse, lojke Roode Kruis, enz. noodig. Het is dan ook volkomen logisch, de gemeente-autor teiten, die over die organen beschikken, met d'en be scherm ingsdienst te belasten. In het buiten land zijn of worden de luchtbeschermings diensten op dezelfde grondslagen georgani seerd. Een nieuw voorlichtingsgcschrift. Hoewel het in het aan de gemeentebesturen gezonden geschrift „aanwijzingen luchtbe schermingsdienst" ontwikkelde ste'sel thans in algemeenen zin nog alleszins deugdelijk mag worden genoemd en overeenkomt met de beginselen, welke ten deze in het buitenland worden gevolgd, heeft de minister, wegens de gebleken wenschelljkheld tot het verstrekken van uitgebreidere voorlichting, een nieuw ont werp doen samenstellen, hetwelk binnenkort zal verschijnen. Voorts zijn door de betrokken militaire autoriteiten met de gemeentebesturen op ruime schaal besprekingen gevoerd. Gasmaskers voor burgers. Voor de burgerbevolking worden modellen van gasmaskers van een eenvoudiger type be proefd, en de minister voorziet niet dat aan maak in voldoende hoeveelheid van die gas maskers op technische bezwaren zal stuiten. In den loop van 1930 en 1931 zal in of nabij elk garnizoen een gaskamer worden inge richt. Deze gaskamers zijn deels gelegen binnen de bebouwde kommen van de betrokken ge meenten. doch alle op zoodanigen afstand van bebouwde huizen of openbare wegen, dat eenige hinderlijke invloed van het in die gas kamers gebruikte, overigens onschadelijke traangas, uitgesloten meet worden geacht. Hulp van de industrie? De directie der Artillerie-inrichtingen heeft een onderzoek ingesteld naar de productie van de in ons land aanwezige chemische iu. dustrie en naar de mogelijkheid om die in dustrie zoo noodig voor den aanmaak van strijdgassen te gebruiken. Verschillende opmerkingen. Zoowel wat de qualiteit der verstrekte levens middelen betreft als over de wijze, waarop de voeding wordt bereid, heeft den minister slechts één klacht bereikt. Deze bleek niet van emstigen aard te zijn. De geleidelijke invoering van een nieuw hoofddeksel ter vervanging van de thans in gebruik zijnde veldmuts, is binnenkort te ver wachten. Veldjassen mat omgeslagen kraag worden beproefd. Er is geen enkel vliegtuig bij de Lucht- vaartafdeeling, dat niet betrouwbaar is. De minister heelt eenigen tijd geleden bepalingen vastgesteld, waardoor een regelmatige con trole vanwege het Departement van Defen sie op het beheer van het materieel en de aanschaffingen bij de Luchtvaart-afdeeling is verzekerd. De commissie inzake het Vooroefenings instituut heeft haar rapport nog niet uitge bracht. Het overleg, dat aan de vaststelling eener nieuwe regeling voor mobilisatieslacht offers moet voorafgaan, is thans zóó ver ge vorderd, dat weldra een ontwerp aan den Raad van State ter overweging zal kunnen worden aangeboden. De noodzakelijkheid, noch de wenschelijk- held ls gebleken om het Loodswezen naar een ander departement over te brengen. HET PLAN VOOR HET BOUWEN VAN EEN LANDELIJK HOTEL. OP HET PROVINCIAAL LANDGOED. Het voorstel tot het doen bouwen van een landelijk hotel op het Pr<*vinciaal Landgoed, ter plaatse van het vroegere „Johanna's hof werd in de betrokken Commissie uit de Prov. Scaten met instemming ontvangen; de plaats in de onmiddellijke nabijheid van het kam peerterrein, achtte men bij zender gunstig. Verschillende leden wenschten zekerheid te hebben, dat er vanwege Gedeputeerde Staten tegen gewaakt zou worden, dat de prijzen voor nachtverblijf en vertering te hoog zouden worden opgevoerd, en ze vroegen of Gedepu teerde Staten de bevoegdheid hebben, af. doende controle op de prijzen uit te oef», nen. Andere leden herinnerden eraan, dat de oorspronkelijke bedoeling was. de exploitatie over te laten aan het particulier initiatief cn meenden dat de Provincie geen hotelhoud ster behoort te zijn. Gevraagd werd nog. wat bedoeld werd met het bouwen door den Dienst van den Provui- cialen Waterstaat. Het aanwezige lid van Gedeputeerde Staten merkte allereerst op, dat de bouw van een hotel op de normale wijze zou plaats heb ben na aanbesteding. Iemand, van wien men kon aannemen, dat hij ten volle geschikt was, heeft zich bereid verklaard, de exploitatie ter hand te nemen. Het College acht de stichting van het hotel op de gekozen plaats in het Landgoed uit aesthetisch oogpunt goed en daarenboven een waarborg ie meer, dat orde en regelmaat in het kamp zullen heerschen. Het is bovendien gewenscht, dat er een gelegenheid aanwezig zij, waarin eventueel een zieke kan worden opgenomen, oudere familieleden een onder komen kunnen vinden, en dat een stabiel milieu bij het levendige kampleven aanwezig zij. Wat de tarieven betreft, kan worden mee gedeeld, dat daaromtrent in het ontworpen huurcontract bepalingen zijn opgenomen, d.e waarborgen opleveren voor deugdelijkheid van consumptie en logies eenerzljds en redelijk» prijzen anderzijds. De Commissie adviseert tot aanneming der voordracht. PIONIERS IN DEN WIERIXGERMEER. Een aanvraag om bouwvergunning voor het eerste bouwwerk in den Wieringermeer- polder, n.l. een landbouwschuur nabij De Haukes is gisteren bij het betrokken gemeen tebestuur, dat van Kolhorn, ingekomen, lezen wij in de Tel. VOETBALLER VRIJGESPROKEN. De Haagsóhe rechtbank deed Dinsdag uiU spraak in de zaak van den 29-Jarigen verte genwoordiger J. J. D-, die terecht had ge staan wegens mishandeling tijdens een voet balwedstrijd te Delft op li Mei en tegen wien door het O. M. 14 dagen gevangenisstraf was geëischt. De rechtbank achtte de ten laste gelegd? feiten niet bewezen en sprak verdachte vrij. ARROND. RECHTBANK. De spi.jkerslikker itiö Joannes dc Deo, De Arrondissements Rechtbank te Haarlem zette hedenmorgen de behandeling voort van de zaak tegen E. N. den bekenden verpleeg de uit het ziekenhuis Joannes de Deo. die zich onderscheidde door het eten van spijkers cn door zijn ontvluchting uit het ziekenhuis, waar naar hij overgebracht was uit 'het Huis van Bewaring, waar hij gedetineerd was we gens oplichting. Verdachte was ten laste gelegd bij die ontvluchting kleeren van anderen te hebben verduisterd, doch toen de zaak eenige weken geleden behandeld werd, zei hij dat een der verpleegden hem die kleeren ter hand gesteld had. De Rechtbank heeft hiernaar een nadef onderzoek ingesteld en thans werd daarover de broeder-overste van het ziekenhuis ge hoord. Deze verklaarde, dat verdachte dien avond om acht uur in het ziekenhuis ge komen is en om half twaalf gemist werd. Geen der andere verpleegden wist van zijn aan wezigheid iets af. De officier van justitie achtte dus de dief stal bewezen en vroeg drie maanden gevange nisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangen neming van verdachte. Verdachte ondergaat nog een andere straf, doch deze expireert volgende week en de kans bestaat dat ver dachte ontvluchten zal. De Rechtbank besloot in Raadkamer tot de onmiddeiijke gevangenneming van verdachte en bepaalde de uitspraak op 23 December half tien. FEUILLETON. ROMAN VAN HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 7) De vrouw, in plats van tc traschten hem goedig tot kalmte tc brengen, gaf hem een draai om de ooren, waarop het kind nog harder begon te hullen, terwijl hot meisje met verschrikte, wijd opengesperde oogen het onovrkwLkkelijkc schouwspel gadesloeg, om direct daarop eveneons in tranen uit te barsten. De blonde man onderbrak onmid dellijk zijn haastige wandeling, boog zich naar den knaap over, hief hem hi de hoogte, nam hem op zijn arm en begon zoo genoege- lijk togen hem te babbelen, dat het kind spoedig kalmeerde en hem vriendelijk toe lachte. Het meisje echter, schijnbaar ver schrikt door hetgeen zich daar aJspeelde. of gedreven door jalouzle. zette haar h-uil- stemmetje nog wat meer uit en wel op het zelfde oogenblik, dat Krause hetzelfde als de door hem achtervolgde man, hij nam de kleine op den arm. streek haar het voch tige haar uit hot verhitte gezichtje en sprak kalaneercnde woorden. In.usschen had ook de vrouw zich, zoo goed en zoo kwaad als dat ging. weten te herstellen; zij nam de kinderen van de beide hoeren over, fluister de hun vriendelijke worajes toe en vervolg de langzaam haar weg. Krause en de blonde hadden, elk met een kind op den arm. een^e seconden tegenover elkaar gestaan en onwillekeurig verlegen ge- Lachen. Daarmee was hef kleine intermezzo ge ëindigd en Krause zette zijn jacht voort op d enonbokende. die onder zware verdenking stond vijf of meer vrouwen van het leven te hebben beroofd. Zij liepen nu de Novallsstrasse af en de blonde verdween even voor den hoek van de Tieckstrasse ln een groot, oudevwetsoh huur huis, zooals men er in Berlijn duizenden vindt. Krause wachtte een oogenblik. liep toen vlug het donkere portaal In, kniekle op de onderste trede van de tra.p en legde daar zjjn oor te luisteren. Zoo nu was de man boven aan de eerste trap gekomen, liep eenige schreden cn klom toen wear een trap op. Weer een paar passen cn wear oen trap. Nu hoorde Krause precies elf schreden welke de man naar rechts aflegde. Nu bleef hij staan. Krause's uitstekende ooren ver namen het rammelen van ccn sleutelbos, het openen en weer dichtslaan van een deur. De man woonde dus drie trappen hoog. elf schreden naar rechts van de trap verwij derd. Wederom kwam het er nu op aan te wach ten. Wie weet hoe lang. mlssohicn tot laai ln den avond, misschien ook tevergeefs, wan neer de man besloot thuis te blijven. Krause overlegde wat hem te doen stond. Was het niet het eenvoudigst en 't veiligst naar het dichtstbijzijnde politiebureau te loopen, met 2 flinke politieagenten terug te komen en der. kerel eenvoudig te arrestecren? Een glimlach speelde om Krause's lippen cn duizend rim peltjes vormden zich in zijn gelaat om weer even spoedig te verdwijnen. Neen, dat zou te eenvoudig, te politioneel zijn geweest! De man zou hem niet ontgaan, dacht in 't geheel niet aan vluchten, voelde zich waar schijnlijk zoo veilig mogelijk, niettegen staande hU vandaag een geweldige domheid had begaan. Een zoo domme streek, dat Krause moest er zelf om lachen. Nee. die zou voorloopt? niet ontsnappen! En bovendien hij was zeker vrijgezel. En wat zou een vrij gezel er toe doen besluiten op een warmen dag In het eind van Augustus nog vóór zes uur op zijn kamer te blijven? Hij kon het gerust riskeeren om te wachten. THOMAS HARTWIG. Onopvallend wandelde hij door de over het algemeen niet bijzonder drukke Novalls- strasse, daarbij het huisnummer 10 niet uit het oog verliezend. Eens t.ot de beste Ber- Üjnsohe wijken behoord hebbend, later klein burgerlijk, nu bijna totaal verarmd, was deze straat door kinderen en scheidende vróuwen bezet, met stof overdekt en van een kwa lijk en geur doortrokken. Een straat in een voor ieder waarneembaren toestand van ver val. somber en troosteloos'. Krause werd vandaag wel door Forfcuna begunstigd. Vóór nog een hall uur verstreken was, verscheen de blonde weer. De detective, die zich nog juLst bijtijds ln een portiek had kunnen verbergen, constateerde, dat de man zijn stoffige schoenen gepoetst had, een andere das had omgedaan en bepaald uit dagend met een wamiels ok zwaaide. Daaruit was met eenige zekerheid op te maken, da hij den avond geheel voor zich alleen had en niet van plan scheen hem in het sombere huis in de Elsasserstrasse door te bren: n Ditmaal volgde Krause hem niet. maar wacht te tot de blonde uit het gezicht was ver dwenen om dan kalm het huisnummer tien binnen te gaan. drie trappen op en dan elf schreden naar rechts. En werkelijk stond hij nu voor een deur. waarop twee namen te lezen waren De ecne. op een émaille plaatje, iuiide Wüheimina Armbruster. de andere stend gedrokv op een gewoon visitekaartje, hetwelk vermeldde: Thomas Hartwig, Letterkundige. Ietwat verwonderd, met een zeker gevoel van beklemming, bleef Krause staan. Letter kundige 't kan zijn die loop, zijn uiterlijk bewezen niet het tegendeel. Maar wat en waar schreef deze letterkundige, wiens naam hij wel nooit gehoord had? En toch las Krause veel, zeer veel zelfs. Hij was lid van een leesbibliotheek, snuffelde vaak uren lang bi,j boekhandelaren en gaf mear gold uit voor goede boeken dan hij zich eigen lijk kon veroorloven. Na kort beraad trok hij aan de ouderwet- schc bel, warop een snerpend geluid de stilte verbrak. Maar niets bcwocg zich. ook niet boen de bel voor de tweede cn derde maai in beweging was gcbracM. Geërgerd wilde hij zich verwijderen, toen er op de trap voetstappen klonken. Een oogenblik later verscheen het hoofd van een slordige, bejaarde vrouw in de trapopeninc die. eenmaal, geheel boven, Krause van hel hoofd tot de voeten opnam. U moet zeker bij meneer Hartwig zijn? Nou, die zal voor elf uur wel niet thuis ko men. Bij deze woorden zocht zij omslachtig Sn haar groote tasch naar een sleutel, om daar na de deur te ontsluiten. Krause, hoogs' voldaan over deze wending in den gang var zaken, nam met overdreven minzaamhei- den hoed af. Nee, nee. lk zou graag Juffrouw Arm bruster spreken. Ben Ik zelf. Mijn naam Is Hauler, Ernst Hauler, uit Neu Strelitz. Aangenaam! Komt u maar binnen. ZU stonden nu ln een typisch oud Du.tsch gemeubelde, met ta'.loozc spreuken behangen cn versierde Berlijnsche kamer; juffrouw Armbruster stak een gaslamp aan en liet meneer Hauler plaats nemen. Wat verschaft me de eer van uw be zoek? vroeg juffrouw Armbruster aan Krause. Krause schraapte zijn keel alvorens te antwoorden. Ik kom uit Neu Streilitz, waar ik woon. In den trein heeft iemand mij verteld, dat ik bij u kamers zou kunnen huren. Hij heeft bier zelf vroeger gewoond en had niets dan lof voor uw zindelijkheid. En weet u, zindelijk heid, dat is voor mij het halve leven en daar- onj ben ik hier gekomen. Juffrouw Armbruster plukte gevleid aan haar blouse. Jawel, zindelijkheid, daar kan lk voor instaan! Die meneer zal zeker wel meneer Richter zijn geweest, die twee jaar geleden bij me heeft gewoond. Nog al een fuifnum mer, maar.... enfin, je moet niets slechts van de medemenschen vertellen. Maar nu heeft meneer Hartwig de kamer, die hij vroeger heeft gehad, en het spijt me dus, dat ik u niet van dienst kan zijn. Krasue deed alsof hij zeer teleurgesteld was. maar gaf den meed nog niet op. Ja. maar m'n warde juffrouw Arm bruster. ik heb heelema! gc-en kamer noodig om er in te wonen. Ik ben slechts twee of drie maal per week :n Berlijn, kom Jan s morgens vroeg uit Neu S'.relitz en ga iaa 's avonds met den laatsten trein wee. 'c ug. Wa: ik zoek !s een kamer waar !k een paar brieven kan schrijven en zo: nu er. dan 's midags na tafel eens een uiltje kar. knap pen. Ik heb niets anders noodig dan een schrijftafel, zooals er hier eer. staat en een schalse longue, die ik da3r ook al zie staan. Op den prijs komt het niet zoo zeer aan. omdat ik de kosten toch kan verhalen op de firma waarvoor ik we:k. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6