STATEN-GENERAAL. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 12 DECEMBER 1930 TWEEDE KAMER 11 December. Vaccin a tied wan p. landsdrukkerij, natuurschoon en de Kon. HolL Lloyd. Zoo nu en dan ensceneert de voorzit'er van die caleidoscopische middagen, midda gen, waarop hij schoon schip maakt in de kast der voor behandeling gereed zijnde stuk ken, Ook vanmiddag werd heel wat klein gced doorgehamcrd aan suppletolre begrootingen, onderhandsche verkoopen, naturalisaties en onteigeningen. O.a. de on'eigening voor de overbrugging van de Waal bij Nijmegen. Aangenomen werd ook de begrooting voor het Gemeentefonds en de heer Schouten ver kreeg van den minister van Financiën de toe zegging, dat hij in 't begin des jaars tot pu blicatie zal overgaan van de, nog wel niet ju ridisch vaststaande, bedragen, die de onder schelden gemeenten uit het gemeentefonds zullen uitgekeerd krijgen. Aangenomen werd ook de begrooting-1931 voor het Staasvlsschershavenbedrijf te IJmuiden. Den hoeren Drop en v. d. Bilt werd toegezegd, dat de handelaren tot overleg zul len geroepen worden, wanneer er in de visch- hal en de haveninrichtingen veranderingen moeten of zullen worden aangebracht. In den breed© tot grooten schrik van den voorzitter, die daardoor niet in staat was, ook nog de accijnsverhooglng af te doen in den breede heeft de Kamer gesproken over het staatsbedrijf van de Landsdrukkerij. Dr. Beumer ergerde zich erover, dat de rug titels en de opschriften van de onderschei dene uitgaven wel eenige verbetering zou den kunnen ondergaan. Van eenig meer be lang waren de klachten der hc-eren Guit, Schouten, v. d. Houven en K. ter Laan over de niet-richtige werking van het georgani seerd overleg. Al deze dingen zal de minister met den directeur van het Staatsbedrijf over leggen. Wij verwachten hiervan meer succes, dan van den aandrang, dien de heerer. ter Laan en v. d. Houven op den minister hebben uitgeoefend om het loon van de werklieden aan de Landsdrukkerij te vernoegen: de heer de Geer zal de hand ook hier wel op den zak houden. Nu mag wel opgemerkt werden, dat de grond voor dien aandrang niet sterk was. De heeren achten verhooging gewenscht, omdat bij de sluiting van het laatste Coll. Contract in de typografie de mintmumloonen werden verhoogd. En dat. terwijl de werklieden der Landsdrukkerij toch al ongeveer 15 pet. meer verdienen, dan die in het particulier bedrijf, terwijl toch ook al hun rechtspositie zooveel beter is, hun vacantie-regeling uitmuntend. Behalve deze begrooting werd ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen een ont- eigeningsontwerp tot behoud van het natuur schoon in de omgeving van Arnhem en dat door de landgoederen Warnsbom en Vijver berg tegen een behoorlijke schadevergoeding over te geven aan de vereenlging „Het Gel- dersche Landschap". De Kamer had aanvan kelijk bezwaren, wijl zij bevreesd was. dat de vereenlging het behoodigde geld voor den aankoop niet zou kunnen bijeenbrengen. De minister antwoordde, dat de namen der be stuursleden van do vereenlging „Het Gelder- sche Landschap" borg genoeg zijn voor een richtige afwikkeling der flnancieele aangele genheden. Dat de Kamer tot onteigening overging* vindt oorzaak in het gevaar voor verkaveling. De Kamer heeft de opschorting van de vaccinedwang weer verlengd. Nu met 2 jaar, vroeger met 1 jaar. De heer Kersten sprak zijn gebruikelijke princlpieele rede uit tot volledige afschaf fing van heel den vacclnatlediwang. Maar ook nu weer. en natuurlijk zonder succes. Tijdens de opschorting heeft de wensch naar vol ledige afschaffing immers geen practisohe be teekenis! De Kamer bleek met den bewindsman van Arbeid overtuigd, dat vernieuwde opschorting van de vaccinedwang gewettigd is, nu aan vaccinatie nog encephalitls-gevaren verbon den zijn. Er bleek alleen een verschil van meening over den tijdsduur, gedurende welke de wetgever' nu zou opschorten. Een amen- dement-de VriesBruins, dat één Jaar tijds duur wenschte, viel met 4536 stemmen. Het argument daarvoor was de vrees, dat onze bevolking zou gaan denken, dat vaccinatie niet meer zoo noodig is geworden. Minister Verschuur heeft- opnieuw vastge steld. dat de regeering de wenscheiijkheid van vaccinatie sterk gevoelt. Twee weken geleden nam de Kamer een motie-Brauiigam aan. waarin aan de re geering verzocht werd, een onderzoek in te stellen naar den financleelen toestand van de Kon. Iioll. Lloyd en ln afwachting van het resultaat van dat.onderzoek de Lloyd op nieuw met een kasvoorschot te helpen op den voet van het loopende contract, maar dan voor 1 jaar. Nu was minister Verschuur gekomen met een wetsontwerp tot steun op den voet van het loopende contract voor twee jaar. Dat kon blijkbaar niet anders. En toch is de Kamer, ondanks de twee paar. waar zij één jaar bij motie vroeg, met den bewinds man meegegaan. Maar niet dan na eenige toezeggingen. Er was in het wetsontwerp de mogelijk heid opengelaten, dat op 1 October 1931 de minister liet? contract kan opzeggen voor 1932. Nu is 't zeer onwaarschijnlijk, dat, wan neer een onderzoek naar de uitzichten voor de Kon. Iioll. Loyd wordt Ingesteld, de Kamer daarover zou kunnen spreken voor 1 October. M.a.w. door dien termijn zou elke invloed van de Sta ten-Generaal zijn uitgeschakeld. Om nu de Kamer tegemoet te komen, heeft de minister de uiterste opzegdatum bepaald op 1 December. Dat wekte bevrediging! En voorts heeft.de minister verklaard, dat hij, hoewel natuurlijk vasthoudende aan de mmisterleele verantwoordelijkheid, ernstig rekening zal houden met een e.v. uitspraak van de Kamer over de rapporten, die zullen worden uitgebracht t.a.v. den flnancleel-eco- nomischeji toestand van de Kon. Holl. Lloyd. a VOND VERG AD ERIN G De Waterstaat. 's Avonds werd de Waierstaatsbegrooting onderhanden genomen, de jaarlijksche litanie van wogen, bruggen, vaarten, dUken, plassen, polders enz. Nu wij dit beginnen te schrijven is het half twaalf. Van acht uur af spreekt men over de af- deeling „Waterstaat" der Waterstaatsbegroo- ting. Veertien sprekers hebben nu het woord ge voerd. En er staan nog zes heeren op het lintje. Men verwacht, dat de bewindsman niet voor één uur in den nacht aan het woord zal komen. Onze gewoonte getrouw zullen we bij Wa terstraat alleen op die aangelegenheden wij zen. die meer algemeen van aard zijn of die Haarlem en haar omgeving raken. Veel van deze laatste aangelegenheden komen er dit jaar het is wel eens anders geweest! in de begrooting niet voor. Jaren aaneen wordt in de Kamer gepleit voor het opnemen van de bepalingen der collectieve arbeidscontracten in de bestekken van rijkswerken. Jaren aaneen! Nu al min stens zes jaar. Telkens komt er een toezeg ging te doen, wat de groote .gemeenten ook reeds deden. Maar telkens blijft t uit. Wat zit daar toch achter? vroegen de heeren Drop, v. d. Waerden, Guit, Krijger, Qjpeenk. Wil het departement niet? Maar dan heeft de minister een taak om hier de wissel om te gooien. Deze minister, voor wlen men waardeering heeft, omdat hij reeds veel tot stand bracht, wat zijn voorgan ger liet liggen. Waardeering voor de benoe ming van Dr. Rlngegs, den directeur-gene raal, die de reorganisatie van den Rijks waterstaat zal gaan ter hand nemen. De heer v. d. Heuvel en mevr. van Itallie-van Embden klaagden over de veelheid der ver keersongevallen. De laatste wenschte meer eerbied voor den voetganger bij de chauffee- rende dames en heeren. die gewoonlijk met een zekere minachting op, zooals een Fran- sche chauffeur het noemde volgens mevr. van Itallie, op „ces sales cochons de piétons" die smerige zwijnen van voetgangers neerzien. Zij hebben natuurlijk maatregelen aan de hand gedaan. De heer v. d. Heuvel beval een maximum snelheid van 70 K.M. aan Dat heeft geen beteekenis betoogde de heer Rutgers van Rozenburg op den eenen weg is het on- noodig laag, op den anderen gevaarlijk hoog. Mevr. van Itallie wil een verkeerswet is het mogelijk die te doen werken, vroeg Jhr Rutgers. Deze afgevaardigde zag den eenigen uitweg in een sterker toezicht, in een veel uitgebreider inspectie. De heeren v. d. Bilt, Bakker en Ebels dron gen er bij den minister npg eens op aan, bij de uitvoering van Rijkswerken een bepaald getal werklooze ongeschoolde werklieden te werk te zetten. Zooals gebruikelijk werd er op aangedron gen, bij dijkverzorging ook een gMeelte der uitgaven voor rekening van het Rijk te bren gen. En ten slotte was er algemeene aandacht voor de verbinding van de groote steden met de Zuld-Hollandsche' en Zeeuwsche eilanden. Nu wij onze enveloppe sluiten ulelt de *eer Locquefer voor de Zeeuwsch-VIaamsche ka nalen De litanije Is lang en eentonig. O, Kerstnacht, schooner dan de dagen, de begrootingsdagen INTIMUS. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL NIEUW LEVEN. DAAR LIEGEN WE ONS UIT. Na Duitschland hebben wij Amerika gekre gen, dat ons van de klucht voorziet! Ook bij het dilettanten-tooneel ls tegenwoordig Amerika troef. Nieuw Leven heeft dit seizoen zelfs twee Amerikaansche stukken op het re pertoire genomen en wij kregen gisteren de eerste proeve met „Daar liegen wij ons uit", de klucht, die wij hier vroeger van Comoedia en Het Schouwtooneel en verleden jaar nog van Haarlem's Tooneel hebben gezien. Met zoo'n dolle klucht van verwikkelingen men herinnert zich de geschiedenis van den onge- lukkigen meneer, die er zich uit moest lie gen. omdat zijn vrouw niet gelooven wou. dat hij een heelen nacht in het electrische rad had gezeten zijn dilettanten reeds van te voren van succes verzekerd en de lach was heel den avond dan ook niet uit de zaal. De heeren Chris Vosshard en Hage heb ben door hun opgewekt, vroolük spel wel het meest voor dien lach gezorgd. Het was duide lijk ?e zien. dat- zij zelf plezier in het geval hadden en zij hebben door hun geanimeerd heid als „span" zeer gosd voldaan. Zij gaven elkander weinig toe al blijft het spel van Vosshard altijd nog wat gevarieerder dan dat van den heer Hage. die echter steeds zij" „Spielfreudlgkelt" meebrengt in zoo'n rol en aJs zij samen op het tooneel waren, was er het meeste gang in de voorstelling. Aan dien „gang" ontbrak het in „Daar liegen wij ons uit!' 'anders nogal eens. Wan neer de regisseuse de voorstellingen van het beroepstooneel en die van het door een vakman geleide Haarlem's Tooneel eens had kunnen zien, zou zij hebben opgemerkt, dat zoo'n klucht met niet genoeg brio, leven digheid en vaart gespeeld kan worden. Daar kwamen wij gisteren wel eens aan te kort. De meesten waren bang om er eens ..van door te gaan" en dat is ln zoo'n klucht toch werkelijk nu en dan noodig. O, ik wil niet ontkennen, dat Nieuw* Leven zeer goede krrachten heeft anders zou het waar schijnlijk ook niet het grootste aantal leden van alle dllettantenvereenlglngen in Haar lem hebben maar juist daarom zou er bij artistieke leiding nog meer bereikt kunnen worden. Het spel der verschillende spelers stond te veel apart, greep niet genoeg in el kaar! Het zelfde moet ik zeggen van de stemmen, die te weinig in elkander vloeiden! In zoo'n klucht behoeft men werkelijk niet voor wat stemuitzetting te vreczen; de speel stijl moet er heel anders in zijn dan in een fijne comedle. Over het algemeen werd er te zacht gesproken, waardoor niet alles vol doende over het voetlicht kwam Ik zou deze opmerking niet maken, als ik niet de zekerheid had. dat Nieuw Leven alles wil doen om de voorstellingen steeds op hoo- ger peil te brengen. Er is veel. dikwijls zelfs uitbundig gelachen, maar de spelers mogen daarmee niet alleen tevreden zijn! Zij moe ten geen 50, maar 100 procent van hun kunnen geven! Dat dit in .Daar liegen wij ons uit" niet het geval was, wijt ik voorna melijk aan de regie, die geen eenheid van het geheel heeft weten te maken en allen te veel op zichzelf heeft laten spelen Maar de heeren Vosshard en Hage die het meestop elkaar Ingespeeld waren heb ben als Jack Temple en Frank Tulier de pseudo-Brown heel den avond de lach spieren in beweging gehouden en voor een I flink succes gezorgd. Nieuw Leven zal dan ook zeker geen spijt hebben deze Amerikaan sche klucht in studie te hebben genomen. Veel bijval had Wigson, de droge butler, die door den heer Van der Padt dan ook aar dig gespeeld werd. Mevrouw Temple mevr. Hage was het best, als zij haar tranen kon laten vloeien. Met haar huilbuien had zij dan ook het meeste succes! Haar spel had over het alge meen wat losser en natuurlijker kunnen zijn! In dit opzicht won mevrouw Nibbelink, die mrs. Tulier speelde, het van mevrouw Tem ple en zeker van de dame, die de rol van Dorothy vervulde! John Brown deed bij zijn opkomen nog al wat verwachten, maar hij wist den goeden kluchtspeltoon van zijn inzet niet vol te hou den. Mevrouw Brown die van allen hefc meest voor een vlot tempo zorgde had ge rust wat meer kluchtjpelsfeer aan de rol kun nen geven. Zij was niet genoeg carricatuur en dat moet zij toch zijn om de situatie nog dwazer te maken. Het tooneel zag er als meertal bij Nieuw Leven bijzonder verzorgd uit! Het zeer sterke applaus na elk bedrijf bewees wel. hoe zeer de voorstelling van „Daar liegen wij ons uit!" in den smaak van het publiek is ge vallen. J. B. SCHUIL. In mijn verslag over de voorstelling van Cremer verzuimde lk mej. Cor. Visser te noe men. Deze fout verdient redres, omdat mej. Visser juist ln de opvoering van Santa Lucia bewezen heeft, hoe van een klein dienst meiden-rolletje bij goed spel iets bijzonder aardigs gemaakt kan worden. J. B. S. MUZIEK. KERKCONCERT TE SANTPOORT. Muziekllevend Santpoort heeft, hoog be zoek gehad. Niemand minder dan onze ge vierde zaneeres Mevr. Jo Vincent had zich bereid verklaard baar hemelschen zang in de kerk der Ned Herv Gemeente aldaar te doen weerklinken, tot genieting en ontroe ring der aanwezieen. tot steun van Diaconie en Kerkvoogdij. Nevens haar ver'eende onze meester-vlolist Jos de Clercq zijn medewer king was het wonder dat het ruime kerk gebouw tot de laatste plaats bezet was? En de verwachtingen die begrijpelijk hoog ge spannen waren, zijn zeker niet teleurgesteld: kunst van den eersten rang is ten eehoore gebracht. Verrukkelijk klonk de zoetvloeien de muziek der solocantate van Buxtehude. minder ernstig en streng dan Bach's muziek, maar duidelijk daarmee verwant. De violist had hier een bescheiden taak; belangrijker was ziin werk in de Aria uit Bach's Cantate „Ich bin vergnilgt in melnem Leiden". Het was op dit moment dat de verslaggever, die juist een hevigen kiespijnaanval had te ver duren. een dubbele bewondering gevoelde voor de geestelijke grootte van Bach, maar zijn pogingen om de woorden van Bach's Cantate in praktijk te brengen zijn helaas mislukt: zijn uiterlijk moet zeer onverge noegd geweest zijn! Jo Vincent bleek met de jaren hoe langer hoe dieper in den stijl en geest van Bach door te dringen, zoodat zij wel als de meest aangewezen opvolgster van onze groote Bachzangeres Mevr Noordewier mag beschouwd worden, nu deze laatste we gens haar tragische familieomstandigheden zich wel niet meer zal doen hooren. Aan me vrouw Noordewier werd lk ook even later her innerd toen Jo Vincent de drie liederen van Peter Cornelius zong. die lk op het laatste concert van mevr. Noordewier in de St. Bavo zeer kort vóór den droeven dood van haar zoon, 'hoorde; de jongere moge het als een eer toerekenen, dat de indruk van haar voor dracht niet overschaduwd werd door de her innering aan die der oudere. Vooral het tweede lied was treffend van uitbeelding en vocaal meestérschap. Jos. de Clercq speelde het strenge Adagio uit de eerste Sonate voor viool en klavier van Bach, muziek die in de Matthaeus-Pas- sion een plaats had kunnen vinden: vervol gens een welluidend Adagio van Nardini en later de bekende Sonate in A van Handel. Zijn toon en voordracht waren vooral in de langzame nummers van groote schoonheid. In de Allegro's van H And el werd niet steeds voldoende samenwerking van de zijde van het klavier-vervangende orgel geconstateerd. Daarentegen was het ensemble van zang. 'viool en orgel steeds zeer goed, en speciaal de v.-ijze waarop de Clercq's vioolspel de zangstem omlijstte doet er naar verlangen hem en Jo Vincent vaker samen te hooren. Het orgel, dat als begeleidend instrument zeer geschikt bleek, leende zich niet zoo goed voor de Toccata en Fuga van Bach. Deze muziek verlangt een machtiger instrument, en de accoustlek van het volle kerkgebouw werkte niet mee om de geluidsgolven voort te planten, zoodat de klank van het orgel wat gedempt en droog bleef. De Toccata werd door Piet Vincent zeer respectabel gespeeld; met de groote en plotselinge tempowijzigin gen die hij in de Fuga aanbracht, kan ik het niet eens zijn. Tot slot droeg de organist een Fantasie van Mevr. N. Vincent-Noomen voor, een werk, dat mij na een eerste auditie nog niet in bewondering kon doen geraken. Of de zonderling schijnende harmonieën bij vaker hooren aan charme winnen, of de bouw lo gisch en hecht zal bhjken. zal een nadere kennismaking moeten leeren. De Ned. Hen', gemeente te Santpoort is aan de drie-artlsten, die hun talent en tijd belangeloos ter harer beschikking stelden, on getwijfeld grooten dank verschuldigd. K. DE JONG. HERDLAN HEUFF EN ZIJN WERK. In zijn aardig, oud huis aan de Koediefs- laan dat dóór hem een tijdlang „De Uit kijk" genoemd werd en nu weer don ouden naam „In de dorstige Kuil" draagt, heeft de schilder Heuff zijn eigen werk tot een vrien delijke tentoonstelling bij elkaar gebracht. De groote, bijna vierkante z.g. zaal kan heel wat bevatten en ziet er met de meubels en verdere aankleeding allergezelligst uit. Het plan was. meen lk, die expositie as. Zondag middag om vijf uur te sluiten, maar Heuff zal er nog wel een paar dagen aan vast- knoopen. Wij hebben over de kunst van Heuff hier vaak genoeg geschreven en er de attractieve eigenschappen van opgesomd. Wij kunnen die ook vrijwel bekend veronderstellen. Maar er was iets anders, wat ons naar de dorstige Kuil trok ditmaal. En wel bij uitzondering thans de meer persoonlijke quaestie: hoe maakt Heuff het? Kijk, als ge hoort dat een van uw kennis sen die ge altijd met een dikke bril hebt zien manoeuvreeren, plotseling een enmstige oog operatie heeft moeten ondergaan, dan schrikt ge even op en maakt u allicht ongerust. Maar als ge dat van een schilder hoort, dan wordt ge eerst recht angstig. Wat is een schilder d:e niet zien kanïZoo Ls het ons met Heuff gegaan. Er was een moment zelfs dat yer- INGEZONDEN MEDE DEELINGEN k 60 Cti. per regel TELEFOON No. 10268 RESTAURANT HILDEBRAND LEVERT DINERS, DEJEUNERS EN SOUPERS BIJ U AAN HUIS. DE CELECENHEID TOT HET CEVEN VAN PARTIJEN EN FAMILIEDINERS. zekerd werd: Heuff moest beide oogen mis sen. Het is gelukkig anders geloopen. En wil verheugen ons er hartelijk over, dat deze. immer blijmoedige schilder, die een aparte figuur in de Haarlemsche artLstenwereld is er betrekkelijk zoo goed is afgekomen en wij wilden hem daarmee eigenlijk gaan felici- teeren. Herman Heuff heeft, in den letter lijken zin, een donkeren tijd achter zich, Tweemaal in Amsterdam door professor Zee man onder het mes genomen, dan de angst voor transfusie in het andere oog. en dan dat lange, lange liggen in het duister. En dat voor een schilder, een eenigszins bewegelijke geest bovendien, altijd in actie! Maar nu is dat alles weer voorbij. Hij is weer vroolijk en kan ondeugend vertellen hoe hij op een drafje is weggerend toen de dokters zeiden dat hij gaan kon! On le volt d'ici! Hij ls. om wat op zijn verhaal te komen, dadelijk naar zijn geliefde Zeeland getrokken en ls er waratje weer aan het werk gegaan. En het gaat best; wat er aan het ééne oog verloren gegaan is haalt hij met het andere wel weer in. Hij heeft, de gelukkige, een levensvreugde die onverwoestbaar is en ook daarmee moet ge hem gelukwenschen. Hij geeft velen van ons eigenlijk een beschamend voorbeeld. Wat urmen en zeuren we allemaal over malaise, druk der tijden, oorlogsgevaar en de hemel weet welke versnaperingen meer, en zoo'n leuke schilder verliest één oog, gaat juichend omdat-ie er toch nog één overhoudt, dadelijk weer aan den slag, met een opgewektheid om jaioersch van te wezen. Zoo, nu heb ik alleen eens over den schilder gepraat en over zijn werk niets gezegd. Doch ditmaal was het om hem te doen; zijn vrienden weten nu dat het leven hem niet meer duister is en dat hij als een dapper Cycloop Ihen in zijn Dorstige Kuil verwacht met de oude opgewektheid en arbeidslust. Nogmaals: gefeliciteerd! J. H. DE BOIS. SCHEEPVAARTBERICHTEN (Zie ook elder8 in dit nummer Boskoop 11 Dec. te Amsterdam van Ant werpen. Binnendijk 11 Dec. v,m. te Philadelphia van Rotterdam. Cottica 10 Dec. te Paramaribo van Am sterdam. Gelria 12 Dec. 7 u. te Umulden verwacht, Buenos Aires n. Amsterdam. Gelria 12 Dec. 7 u. te IJmuiden verwacht. Buenos Aires n. Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt 11 Dec. te Genua, Amsterdam n. Batavia. Koningin der Nederlanden p. 11 Deel 10 u. Ouessant. 13 Dec. 6 u. te IJmuiden en 10 u. te Amsterdam verwacht. Lochgoil 10 Dec. te Los Angeles, Rotterdam n. de Pacifickust. Nebraska 9 Dec. te Tacoma, Pacifickust n. Rotterdam. Poelau Tello, 11 Dec. v. Djedda, Batavia n. Amsterdam. Rijnland 11 Dec. 24 u. te Umulden ver wacht, Hamburg n. Amsterdam. Sembüan 11 Dec. van Djadda, Batavia n. Amsterdam. Sitoebondo 11 Decè n.m. te Rotterdam v. Amsterdam. Texel 12 Dec. v.m. te Antwerpen, Karachi n. Rotterdam. SPORT EN SPEL ZWEMMEN. DE NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS IN ZUID-AFRIKA. Zij verbeteren twee records. Reuter meldt uit Kaapstad aan het Hbld.: De Nederlandsche zwemsters hebben twee Zuid-Afrikaansche records verbeterd. Mej. Braun sloeg de Zuid-Afrikaansche zwemster Miss Joyce Ooopers op de 200 yards <182 m) vrije slag in 2 min. 26 sec. Zij verbeterde daarmee het Zuid-Afrikaansche record met 5 sec. Mej Huybers sloeg mej. Ellenkings op de 100 yards (91 m> schoolslag in 1 m. 22 3/5 sec. en verbeterde het Zuid-Afrikaansche record met 14 5 sec. De Nederlandsche zwemsters hebben ge zamenlijk nog gezwommen tegen een ploeg Z.-Afrikaansche zwemsters uit de westelijke provincie. De Zuid-Afrikaansche dames kre gen twaalf seconden voorsprong. De afstand werd in 26 m. 6 2 5 sec. afgelegd. De verbijste rende snelheid die mej. Braun ontwikkelde schonk den Nederlandschen zwemsters hoewel op het kantje af de overwinning. POSTDUIVEN. TENTOONSTELLING De Ned. Alg. Bond van Postduivenliefheb- bers houdt op 13 Dec. a.s. haar jaarlijksche provinciale tentoonstelling in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw aan de Lange Begijnestraat. Een mooie collectie dieren is ingeschreven uit de geheelc provin cie (pl.m. 500 vogels). Als keurmeesters fun- geeren de heeren P. J. van Daalan, alhier, E. le Comte, Rotterdam en C. Witlox, Waalwijk. Een gang naar deze provinciale tentoonstel ling zal zeker de moeite loonen. VOETBAL. TRAMVOGELS—KENNEMERLAND Zaterdagmiddag half tirie spelen de Tram- vogels op hun terrein aan de Lanckhorstlaan tegen een elftal van Kennemerland. De toe gang is vrij. BILJARTEN. MASSA-KAMP TELESCOOP—O. V. S. Dinsdagavond ging O.V.S. naar Spaamdam tot voortzetting van den massakamp. Tarbisio (O.V.S.) en C. Storp (Tel.) openden den kamp, welke in het voordeel van Telescoop uitviel met 7060 car. De tweede partij tus- schen Holtkamp (O.V.S.) en D: Rozen (Tel.) kwam ten voordee'.e van O.V.S. met 70— car. J. Uiterwljk (O.V.S.) en S. Korver (Tel.) speelden de derde party, die wederom voor O.V.S. was en wel met 7650 car. De laatst party werd gespeeld door Engwerda (O.VJ3.) en D. Korver (Tel.) Hier was ce Telescoop, speler de baas en won zijn party met 70—53 car., zoodat O.V.S. een voorsprong maak% van 11 caramboles. jubileumwedstrijden bij t spaarne. Thans heeft ook „Vriendenkring II" een laatste poging gedaan om de sterke jubiia. resse met haar 2de klasse te verslaan. Dit is haar in zooverre gelukt, dat zy den wedstrijd in deze klasse werkeiyk gewonnen heeft met 34 punten. En dit is op zichzelf reeds een goede prestatie, aangezien dit slechts aan één der deelnemende vereenlgingen aan deze nederlaagwedstryden was gelukt. Maar over alle vier teams blijft zy nog 283 caramboles ln de minderheid by 't Spaarne. De eerste party ging tusschen Vermolen (Vriendenkring II) en Van Meel ('t Spaarne) Na een zwak begin van belden herstelde de gast zich het eerst. Met goed regelmatig spel liep hy meer en meer uit. Buiten alle ver- wachting in speelde de Spaarne-man slecht Weldra was de stand voor hem dan ook ho peloos. En toen Vermolen op de 30ste beurt de 100 caramboles byeen had, stond zijn partner pas op 40. Ofschoon Stegeman (Vriendenkring zyn uiterste best deed, om van Van Beek ('t Spaarne) te winnen, liet de Spaarne- speler zich dit niet welgevallen. Met series van 26, 10 en 10 zorgde hy er voor zyn te- genstander op een afstand te houden. Teen hy op de 43ste beurt de 100 punten bereikt had, noteerde Stegeman er toch reeds 91; hoogste series 13 en 26. Daarna bonden Bergers (Vriendenkring II) en Van Gurp ('t Spaarne) den strijd aan. De taai vechter van 't Spaarne zorgde er ook nu weer voor, zijn partner in bedwang' te .hou- den. Met zeer vast bandspel wist hy meer en meer voor te komen. In het midden der par ty speelde de bezoeker ook best. doch zakte later weder af. Ook v. Gurp verminderde wat. Toch had hy de 100 vol in 38 beurten, terwijl Bergers er 73 had. In de slotparty toonde de Vriendenkring man zyn meerderheid tegenover den gast heer. Victor (Vriendenkring II) speelde re gelmatig, terwijl zyn tegenpartij Brugman ('t Spaarne) vooral op het laatst nog al eens poedelde. Hy won dan ook voor zyn club de tweede party van dezen avond.. De stand was: 100 om 90 in 46 beurten. En hiermede had Vriendenkring II dezen wedstrijd ge wonnen. De uitslag luidt: Vriendenkring n 364, 't Spaarne 330 caramboles. De totaalstand is: Vriendenkring II 1208, 't Spaarne 1491 caramboles. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND Woensdagavond speelde te Amsterdam voof bovengenoemde competitie de Amsterdamsche Damvereeniging D. O. S. tegen de Haarlcm- sche Damclub. Na een byzonder fraaien en spannenden strijd wonnen de Haarlemmers voorloopig met 86, eindresultaat waar- schynlijk 128 of 11—9 voor Haarlem, waar. mede de Haarlemsche Damclub ongeslagen beslag legde op het clubkampioenschap van groep B. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Damvereen. ,D. O. S", ,,Haarl. Damclub". Amsterdam, Haarlem. L. DuitzJ. B. Sluiter Jr. 0—2 Ph. de Schaap—J. W. van Dartelen 0—2 J. Groenteman Jr.—p. g. van Engelen 1—1 H. W. BökeBarend Dukel x—x I. PresburgAebe de Jong 1—1 Ph. BarendJ. van Looij x—x S. BleekveldJ. Poppen 2—0 J. Ereira—J. P. van Eyk 2-0 J. PintoR. Hartgermk 0—2 G. P. Lüske—H. Gieeuw x—x Voorl. uitslag voor de Haarl. Damclub 6—8 Geiyktydlg speelde te Haarlem de Amster damsche Damvereeniging „Gezellig Samen- zyn" tegen de Damclub .Haarlem". De voor- loopige uitslag is een geiyk spel (88), doch het eindresultaat wordt 128 voor Gezellig Samenzijn. De Amsterdammers behaalden hierdoor ongeslagen het clubkampioenschap van groep A. De uitslag luidt: Damclub Haarlem, Damvereen. Gezellig Sa- Haarlem. menzyn, Amsterdam. H. W. Zitman—J. H. Vos 2-0 Chr. F. Visse—J. Kwaad 1—1 F. A. Berkemeier—P. G. van Hout 2—0 G. P. Heek—F. W. Dropvat 1—1 W. StrooP. J. van Dartelen x—x J. LycklemaB. Ris 0—2 J. J. P. Kraayer—C. J. Lochtenberg 1—1 Th. van Wamel—H. C. Willems 1—1 D. A. van AbsJ. H. van Delden 0—2 H. A. van AbsW. J. Teunisse x—x Voorl. uitslag: 8—8 R.-K. DAMBOND Woensdagavond werd gespeeld tusschen! Spaarnestad (Haarlem) en St. Bavo (Heem stede). De uitslag was als volgt: Spaarnestad St. Bavo. J. SmitH. B. Stevens 1—1 J. Fictoor—J. Warmerdam 1—1 R. KokG. Veen 0—2x G. Zeeman—J. v. d. Zwan 1—1 N. SomersJ. Stevens 1—1 J. WillemseE. Stolvoort 0—2 F. KokJ. Draayer 0—2x Elzing—L. J. Floris 0—2x C. v. DamJ. Weyers 2-0 M. v. VeenendaalT. Boukaert l—l Totaal 7—13 x) Gewonnen wegens niet opkomen. EEN SCHEIDSRECHTELIJKE UITSPRAAK. De afgebroken partyen uit den competitie- wedstryd Utrechtsch Damgenootschap-Dam- club „Haarlem" werden arbitrair al's volgt beslist: Utrechtsch Damclub Damgenootschap ..Haarlem" F. SwanenburgW. Stroo 2—0 L. F. van Santen Kolff—J. Lyckiema 1—1 Voorloopige uitslag 10—6 Eindresultaat dus 13—7 voor het U. D. G,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10